Zavrieť

Porady

Vyučtovanie tepla na vykurovanie

Prosím vás o pomoc pri vyriešení môjho problému. V ročnom vyúčtovaní, ktoré som obdŕžal v týchto dňoch som objavil nezrovnalosť. Nezrovnalosť spočíva v tom, že mi bola navýšená spotreba tepla a to o 823 jednotiek, ktoré mi boli pripočítané spotrebou stanovenou priemerom. V objekte v ktorom sa táto skutočnosť stala, boli pri jeho rekonštrukcii zdemontované radiátory z dôvodu ich výmeny za nové. Merače tepla boli zo starých radiátorov zdemontované dole a vzápätí pracovníkom firmy boli pôvodné merače namontované na nové radiátory. Vie mi niekto prosím vás vysvetliť, prečo sa firma neriadila pri vyúčtovaní údajmi získanými pri koncoročnom odpočte stavu meračov.
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Predpokladám, že sa jedná o digitálne, elektronické pomerové prístroje. Vo vyúčtovaní musíš mať predsa uvedený stav zaznamenaných jednotiek pred výmenou a po výmene radiátora. Ak si dával pri výmene radiátora, radiátor o rovnakej výkonnosti, koeficient výkonu radiátora by sa nemal meniť za predpokladu, že sa zhoduje s koeficientom dodávateľa pomerového merania. Ak však nastali zmeny a dal si do miestnosti výkonnejší radiátor, po prepočte musíš mať vyšší podiel jednotiek ako pri výkone radiátora, ktorý si vymenil.

V tých papieroch to musí byť, ak sú zapísané niekde stavy pred a po výmene radiátora.

Trikrát sa na to pozri v papieroch a trikrát si to zopakuj, ak nepochopíš, obráť sa na toho, kto Tí vyúčtovanie poslal.

Konečne niekto, kto ma zaznamenané jednotky a nie dieliky na elektronických prístrojov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
szabomiro szabomiro

szabomiro je offline (nepripojený) szabomiro

Na spoločnosť ktorá mi urobila vyučtovanie som sa už obrátil,ale veľmi som nepochodil.Oni tvrdia,že odpočet a vyučtovanie su v poriadku. Urobil som chybu ak som si vo svojom byte vymenil pri rekonštrukcii staré radiátory?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

szabomiro Pozri príspevok
Na spoločnosť ktorá mi urobila vyučtovanie som sa už obrátil,ale veľmi som nepochodil.Oni tvrdia,že odpočet a vyučtovanie su v poriadku. Urobil som chybu ak som si vo svojom byte vymenil pri rekonštrukcii staré radiátory?
Nie neurobil si chybu...Sito ti to napísal. Jedná sa o výkon radiatorov na základe ktorého bol podľa predošlého radiatora urobený projekt pre vyregulovanie tepelnej sústavy.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tým, že si vymenil radiátory si nespravil chybu. Predsa pri na montovaní nového radiátora si požiadal správcu, alebo SVB o znovu osadenie prístroja pomerového merania. Ak Ti ho spravili tak musíš mať k tomu doklad pri znovu osadení, ktorý si podpísal Ty a aj ten kto prístroj osádzal na nový radiátor.
0 0
szabomiro szabomiro

szabomiro je offline (nepripojený) szabomiro

Pri výmene som požiadal firmu aby mi prišli namontovať merače. Merače namontovali,vypísal protokol v ktorom sa uvádzali stavy pred a po montáži, tiež sa tam uviedli čísla a údaj že merače sú pôvodné. Problém je v tom že oni mi vo vyučtovaní navyšili spotrebu stanovenú priemerom od začiatku roka po deň kedy boli tie merače namontované, správaju sa akokeby som pri výmene radiatorov vymenil aj nové merače.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Troška po priadku. K 31.12.2007 boli odpísané stavy. Mal som tiež túto skutočnosť, ale bez problémov do výmeny som mal koeficient 0,625 a po výmene 0,475. zaznamenané jednotky pokračovali bez zmien. Ale na rozúčtovaní to sedelo so zapísanom stave jednotiek pri výmene radiátora.


Malo by to aj u teba.


Firmu, alebo správcu, prípadne SVB?
Naposledy upravil sito : 05.06.09 at 22:58
0 0
szabomiro szabomiro

szabomiro je offline (nepripojený) szabomiro

Asi som ta nepochopil. Predtým si písal,že ak som dal vykonnejší radiator tak aj počet jednotiek bude väčší,to mi je jasné.Ešte raz k problému.Urobil sa klasický odpis,to bolo v poriadku, mam k tomu aj papier s udajmi.Prišlo vyučtovanie kde som zistil nezrovnalosť. Zavolal som do firmi,kde som spomenul fakt,že sa byt prerábal a menili sa aj radiátory,o výmene mám tiež protokol.Začali sa dožadovať stanoviska od SVB že ako dlho som mal dole radiátory,SVB im napísal že od 9.9. do 11.9.2008- vtedy prišli z firmi prehodiť radiatory. Všetko sa točí okolo datumu 11.09., od 1.1. do 11.9. som nespotreboval nič a za to obdobie mi navyšili jednotky. Urobili to tak ako keby som pri vymene dal nové merače a oni by nemali hodnoty zo starých
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Od kedy bývaš v byte? Ak máš elektronické prístroje na začiatku roku bola na prístrojoch nula. Ku každému prístroju bol určený koeficient prepočtu zaznamenaných jednotiek. Aký bol stav jednotiek 9.9.? Isto si v období od 1.1. do 9.9 kúril a prístroje zaznamenali určitý počet jednotiek. Ten stav si odpísal ty, správca domu, alebo firma, ktorá vymieňala radiátory? Počas tých troch dní sa kúrilo v dome od 9.9 do 11. 9.? Kto dával nové radiátory? Keď ich namontoval, kto namontoval na ne prístroje, kedy a tie isté, čo boli na predchádzajúcich radiátoroch? Kto odpisoval stav na konci roku? Aké hodnoty odpísal?

Postup: Pri odpise 9.9. si mal zaznamenaných, príklad 1 000 jednotiek, koeficient výkonu radiátora bol 0,500 počet jednotiek na rozdelenie nákladov bol 500 jednotiek. Na konci roka bol stav jednotiek na tom istom prístroji 1 500 Jednotiek, ale koeficient výkonu, pretože si dal výkonnejší radiátor je 0,800. Počet jednotiek po výmene radiátora na rozdelenie je 400 jednotiek. Teda po korekciách všetkých zaznamenaných jednotiek pri dvoch radiátoroch o rôznych výkonov a rôznych koeficientoch v roku je konečný stav jednotiek na rozdelenie nákladov pre tvoj byt 900 jednotiek.

Ak bol tento postup dodržaný, malo by to byť v poriadku.

Ale mohlo sa stať, že mali stav od 11. 9. do 31.12. a pri výpočte konečného stavu jednotiek použili pre obdobie o 1.1. do 9.9. náhradný výpočet, ktorý sa vypočítava podľa vyhlášky 630/2005, ak sa vlastníci bytov v dome nedohodli inak. No nemali na to dôvod, ak stavy boli protokolárne zaznamenané a odovzdané správcovi domu. Správca mal zabezpečiť, aby sa uvedené, požadované informácie dostali k rozúčtovateľovi nákladov, zvyčajne k dodávateľovi prístrojov pomerového merania v dome.

Menil si všetky radiátory?

Ako si prišiel k rozdielu 823 jednotiek?
0 0
szabomiro szabomiro

szabomiro je offline (nepripojený) szabomiro

Začnem odpovedať poporiadku. Byt som kúpil v septembri 2007,bývam v ňom od septembra 2008. Mám elektronické prístroje a na začiatku roka na nich bola nula. K 9.9. bol stav jednotiek -0-. V období od 1.1. do 9.9. sme nekúrili lebo sa byt pomali svojpomocne prerábal a pri prerábani sme nepotrebovali kúriť. Od 9.9. do 11.9. sa ešte nekúrilo.9.9. sme dali staré radiatory dole,10.9. som si nahodil nové a 11.9. prišla firma prehodiť pôvodné merače s nulovými hodnotami na nové radiátory. Koncoročné hodnoty odpísal pracovník firmi, odpísal stavy zo 4-och radiátorov kde súčet jednotiek bol 549. V byte boli vymenené všetky radiátory a k rozdielu 823 som prišiel tak,že : stav vo vyučtovaní bol spolu 1372-549 jednotiek nameraných na meračoch sa = 823 jednotiek ktoré mi navýšili náhodným výpočtom za obdobie od 1.1. do 11.9. na čo nemali vôbec právo.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Na každom prístroji bol odpísaný stav jednotiek. Každý prístroj má prepočítavaci koeficient výkonu radiátora. Pravde podobne máš výkonnejšie, všetky koeficienty nad 1,000 Preto nárast jednotiek.

A potom treba sa informovať ako boli v dome dohodnuté podmienky rozdelenia nákladov v dome. Možno je to dohodnuté tak, že ak niekto nekúri a mal by. Tak sa mu jednotky upravia dohodnutým koeficientom.

V tom prípade by to bolo v poriadku.

Pozri tie koeficienty výkonu radiátorov.
0 0
szabomiro szabomiro

szabomiro je offline (nepripojený) szabomiro

Koeficient je 1,00. Ak by bola taká dohoda bolo by to svinstvo. Ked som volal do firmi tak v jednej vete zaznelo,že ja môžem,nemusím využívať radiátory,na to že ich môžem využívať platím 30% z tepla. Som na skype szabo miro,ozvi sa ak môžeš.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
sito Pozri príspevok
Trikrát sa na to pozri v papieroch a trikrát si to zopakuj, ak nepochopíš, obráť sa na toho, kto Tí vyúčtovanie poslal.

Konečne niekto, kto ma zaznamenané jednotky a nie dieliky na elektronických prístrojov.
Jednotky čoho? Akej veličiny?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

duves Pozri príspevok
Jednotky čoho? Akej veličiny?

Vy nemáte v dome pomerové meranie tepla?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Máme, ale neukazuju ani watty, ani jaule. Namerana hodnota je bez fyzickej veličiny.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

duves Pozri príspevok
Máme, ale neukazuju ani watty, ani jaule. Namerana hodnota je bez fyzickej veličiny.
To máš pravdu, ale čo spôsobí, že ta jednotka sa zaznamená na prístroji? Nie je to teplota vody, ktorú musela zohriať energia, ktorá vlastne prešla fakturačným meračom? Jednotky vyhodnocujú podiel a teplotu pretečenej vody radiátorom. Tak asi kto má viac zaznamenaných jednotiek sa vo väčšej miere podieľal na spotrebe domu na fakturačnom merači.

Ten počet jednotiek je treba prepočtom upraviť do konečného stavu a potom je už možné povedať podiel bytu na kWh, Gj. ale vždy je to len vypočítaný podiel, skutočnosť podľa pomerového merania nezistiš, no môžeš sa správnou úpravou jednotiek k nej priblížiť. To vám nevysvstlili keď ste sa rozhodovali pre pomerové meraniev dome. Mohli ste sa rozhodnút pre iný spôsob merania tepla v bytoch. A aj tak by to nebola skutočnosť, čo stúpačky a iné veci, ktoré ovplyvňujú teplotu a a šírenie tepla v dome?

Ak to nie je pravda, tak potom pomerové meranie v dome je podvod. Na ktorom sa niekto obohatil a obohacuje.
0 0
Monca72 Monca72

Monca72 je offline (nepripojený) Monca72

Dobrý deň,

ja by som sa chcela spýtať na moje vyúčtovanie nákladov na ústredné kúrenie, teplú a studenú vodu. V rozúčtovaní mám spomínané nasledujúce položky-za celý dom:
variabilná zložka (namerané množstvo tepla)
spotreba=793,9304
cena za GJ=551,2558
fixná zložka (objednané množstvo tepla)
spotreba=899,8400
cena za GJ=173,8114
To je spolu vynásobené a spočítané, t.j. na celý dom vychádzajú náklady na teplo 594061,20 Sk/za 2807,89m2.
Chcela by som vedieť, čo znamená namerané a čo zmanená objednané množstvo tepla. Z môjho laického pohľadu to vyznieva tak, že firma, ktorá do domu teplo dodáva objednala dvojnásobné množstvo tepla, oproti tomu, čo sa spotrebovalo a jej stratu, ktoré jej tým vznikla si nájomníci domu zaplatia. Ako je vlastne je? A sú ceny za GJ správne. Nie je tá suma prehnaná? Veď oproti minulému roku je to 44% nárast!
Vopred ďakujem za odpovede.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
sito Pozri príspevok
To máš pravdu, ale čo spôsobí, že ta jednotka sa zaznamená na prístroji? Nie je to teplota vody, ktorú musela zohriať energia, ktorá vlastne prešla fakturačným meračom? Jednotky vyhodnocujú podiel a teplotu pretečenej vody radiátorom. Tak asi kto má viac zaznamenaných jednotiek sa vo väčšej miere podieľal na spotrebe domu na fakturačnom merači.
Nie je to pravda, čo tvrdiš. Vypni radiator, resp. vyskušaj teraz v lete dať k nemu zdroj tepla. Nejaky žiarič. možno by stačila žiarovka. Pekne naskocia dieliky alias jednotky.

Apropo, si odbornik na tie meradla? Rad by som vedel, už som sa na to pýtal na porade v inej téme, tak ešte raz:
Ako si môžem ja spotrebitel overiť, či "náhodou" tie dieliky alias jednotky nenaskakujú prirýchlo?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

duves Pozri príspevok
Nie je to pravda, čo tvrdiš. Vypni radiator, resp. vyskušaj teraz v lete dať k nemu zdroj tepla. Nejaky žiarič. možno by stačila žiarovka. Pekne naskocia dieliky alias jednotky.

Apropo, si odbornik na tie meradla? Rad by som vedel, už som sa na to pýtal na porade v inej téme, tak ešte raz:
Ako si môžem ja spotrebitel overiť, či "náhodou" tie dieliky alias jednotky nenaskakujú prirýchlo?

Jasne, že naskočia, podstatné je, že tie zaznamenané sa nestratia. Že by som si naháňal jednotky, aby som platil za susedov. Zaplatím dosť, keď sa rozúčtuje časť nákladov podľa m2.

Mam odskúšanú jednu vec, chce to trocha viac času, ale stojí to za to. A troška peňazí, kúp si izbový teplomer zaves v miestnosti. Keď bude v zime mrznúť vypni na noc radiátor. Ráno pomaly otáčaj hlavicu, pomaly! Ak začuješ že otvorila prívod vody už s ňou nehýb až do doby pokiaľ hlavica nezastaví prívod vody, na teplomery stúpne teplota. Ak nie je dostatočná, znovu potoč hlavicu, pomaly, kým za sa neotvorí prívod vody do radiátora. to opakuj dokiaľ nebudeš mať v miestnosti požadovanú teplotu.

Keď necháš hlavicu na tom mieste sama bude regulovať prítok vody do radiátora. Čim viac bude hlavica odstavovať prítok vody do radiátora, tým menej bude prístroj zaznamenávať jednotky. Ak je v byte dostatočná teplota radiátor je studený. A to je plus pre teba.

Druhá možnosť, že si hlavicu optimálne nenastavíš a radiátorom ti bude pretekať jalovica, jalová voda. O čo ide, výrobca tepla zohrieva vodu podľa vonkajšieho čídla na takú teplotu, aby v miestnostiach bola dosiahnuteľnú teplota maximálne 23 °C. Ak máš nastavenú hlavicu neoptimálne, neodstavuje prívod vody do radiátora vôbec, to znamená, že voda preteká radiátorom stále, prístroj zaznamenáva viac a rýcheljšie jednotky, no takto pretečená voda už nie je schopná zvýšiť teplotu v miestnosti a je jalová v miestnosti, ale na fakturačnom merači nie, tam je zaznamenaná a prepočítana na Gj.

Pre dom je to energia, ktorá nemusela prejsť vykurovacim systémom, ale prešla. Kto ju má uhradiť? Asi ten kto nechá systémom pretekať jalovú vodu a má viac zaznamenaných jednotiek. Alebo tí čo odoberajú teplo efektívne. Budú ho odoberať efektívne naďalej, alebo sa na to vykašlú, keď platia za tých čo plytvajú s teplom, nechajú systémom pretekať jalovicu.

Poznáš ten vtip: Pán vrchný, kde je ten rízek? Pod citrónom, pod citrónom, prosím.

A Gj., alebo kWh sú za jednotkami, za tými zaznamenanými jednotkami.
Naposledy upravil sito : 08.06.09 at 11:28
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
sito Pozri príspevok
Jasne, že naskočia, podstatné je, že tie zaznamenané sa nestratia. Že by som si naháňal jednotky, aby som platil za susedov. Zaplatím dosť, keď sa rozúčtuje časť nákladov podľa m2.

Mam odskúšanú jednu vec, chce to trocha viac času, ale stojí to za to. A troška peňazí, kúp si izbový teplomer zaves v miestnosti. Keď bude v zime mrznúť vypni na noc radiátor. Ráno pomaly otáčaj hlavicu, pomaly! Ak začuješ že otvorila prívod vody už s ňou nehýb až do doby pokiaľ hlavica nezastaví prívod vody, na teplomery stúpne teplota. Ak nie je dostatočná, znovu potoč hlavicu, pomaly, kým za sa neotvorí prívod vody do radiátora. to opakuj dokiaľ nebudeš mať v miestnosti požadovanú teplotu.

Keď necháš hlavicu na tom mieste sama bude regulovať prítok vody do radiátora. Čim viac bude hlavica odstavovať prítok vody do radiátora, tým menej bude prístroj zaznamenávať jednotky. Ak je v byte dostatočná teplota radiátor je studený. A to je plus pre teba.

Druhá možnosť, že si hlavicu optimálne nenastavíš a radiátorom ti bude pretekať jalovica, jalová voda. O čo ide, výrobca tepla zohrieva vodu podľa vonkajšieho čídla na takú teplotu, aby v miestnostiach bola dosiahnuteľnú teplota maximálne 23 °C. Ak máš nastavenú hlavicu neoptimálne, neodstavuje prívod vody do radiátora vôbec, to znamená, že voda preteká radiátorom stále, prístroj zaznamenáva viac a rýcheljšie jednotky, no takto pretečená voda už nie je schopná zvýšiť teplotu v miestnosti a je jalová v miestnosti, ale na fakturačnom merači nie, tam je zaznamenaná a prepočítana na Gj.

Pre dom je to energia, ktorá nemusela prejsť vykurovacim systémom, ale prešla. Kto ju má uhradiť? Asi ten kto nechá systémom pretekať jalovú vodu a má viac zaznamenaných jednotiek. Alebo tí čo odoberajú teplo efektívne. Budú ho odoberať efektívne naďalej, alebo sa na to vykašlú, keď platia za tých čo plytvajú s teplom, nechajú systémom pretekať jalovicu.
No zaujimave. Len u nas by som to musel privariť, aby s tym manželka a dcérka nekrútili ako námorník s kormidlom.

Ja mam inu alternatívu, ako znížiť platby za teplo rozpočítané cez pomerové merače. A musím si niečo prepočítať.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

duves Pozri príspevok
No zaujimave. Len u nas by som to musel privariť, aby s tym manželka a dcérka nekrútili ako námorník s kormidlom.

Ja mam inu alternatívu, ako znížiť platby za teplo rozpočítané cez pomerové merače. A musím si niečo prepočítať.

U nás mala rodina s malými deťmi okolo 14 000 jednotiek za rok, po mojom doporučení sa dostali na 4 500 a nepomrzli, takže to funguje a zatiaľ u každého kto dal na moju radu.

A osobne som to mal aj doma, vyregulovanie bolo, pomerové meranie nebolo. Kúrilo sa tak ako chcela rodina. No keď sme dali pomerové meranie, kúrilo sa tak ako som ja nastavi, aby bola teplota 21 - 22 °C v obývačke v spálni 18 °C.

Tiež mi s tým točili ako komedianti s kolotočom. A Teraz v pohode ani si nevšimnú , že hlavica odstavila prívod vody do radiátora. Pred tým, je studený, je studený, no nech je keď mám v miestnosti dostatočnú teplotu, no né
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať