Zavrieť

Porady

Vyučtovanie tepla na vykurovanie

Prosím vás o pomoc pri vyriešení môjho problému. V ročnom vyúčtovaní, ktoré som obdŕžal v týchto dňoch som objavil nezrovnalosť. Nezrovnalosť spočíva v tom, že mi bola navýšená spotreba tepla a to o 823 jednotiek, ktoré mi boli pripočítané spotrebou stanovenou priemerom. V objekte v ktorom sa táto skutočnosť stala, boli pri jeho rekonštrukcii zdemontované radiátory z dôvodu ich výmeny za nové. Merače tepla boli zo starých radiátorov zdemontované dole a vzápätí pracovníkom firmy boli pôvodné merače namontované na nové radiátory. Vie mi niekto prosím vás vysvetliť, prečo sa firma neriadila pri vyúčtovaní údajmi získanými pri koncoročnom odpočte stavu meračov.
Usporiadat
Nonula Nonula

Nonula je offline (nepripojený) Nonula

Môj problém sa týka výpočtu koeficientu pri rozúčtovaní kúrenia. Spomínate koeficienty 0,5-1,5 no môj koeficient napr. v jednej izbe je 2,1021. Viem, že tento koeficient je súčinom výkonu radiátora (2,156), koeficientu prestupu tepla PRVN (0,975) a koeficientom zohľadňujúcim polohu miestnosti (1,0). Môže mať 14-článkový radiátor (dom postavený v roku 1972) takýto obrovský výkon 2156W?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Práve to, môj problém. Ale vy bývate v obytnom dome. Takže to nie je len váš problém. Ale problém celého domu. Ak ste si dali namontovať v dome pomerové meranie tepla na jednotlivé radiátory, je sa treba na to pozrieť ako celok, dom. Isto by bolo vidieť, že keď máte 14 článkový radiátor a koeficient výkonu 2,156. Ak by ste videl celý dom, tak ten kto má menej článkov, má aj menší koeficient výkonu radiátora a opačne. To, prečo Vám tu nikto nevysvetlí, to môže jedine dodávateľ pomerového merania, prečo sú také koeficienty.

Príklad: Vlastník sa rozhodol vymeniť liatinové radiátory za panelové, plechové. Dodávateľ merania vypočíta pre panelový radiátor koeficient tak, aby zaznamenané jednotky boli po prepočítaní na rovnakej triedy ako ostatné radiátory v dome.

Ak si ktorýkoľvek vlastník začne počítať svoj podiel len na základe údajov svojho bytu nemusí sa dopočítať k výsledku, ktorý mu vyjde z prepočtu domu.

To že radiátoru vychádza výkon podľa Vás 2156 W neznamená, že musíte využívať jeho plný výkon. Na koľko ste využívali jeho výkon zaznamenajú z nameranej hodnoty na fakturačnom merači prístroje na radiátoroch.

Myslím, že vaše zaznamenané jednotky sú prenásobené koeficientom 0,975 a koeficientom 1,000. Prvý je výkon radiátora a druhý poloha miestnosti v dome. Byt máte v strede domu?
0 0
Nonula Nonula

Nonula je offline (nepripojený) Nonula

Myslím, že chyba je v mojich koeficientoch lebo: Sused s rovnakým bytom aj rovnakými radiátormi má celkový počet dielikov na meračoch cca 13000. Náš počet dielikov je 27000 - takže pri rovnakom byte (dve izby sú s obvodovými múrmi-1.izba sever a východ, 2.izba východ a juh) by nemal byť u suseda cca 6000 SKK a u nás 27000 SKK. K tomu samozrejme pripočítajme rozrátanie základnou zložkou (pri 75,9m2 v obidvoch bytoch) čo je cca 6000 SKK. Z tohto teda vypočítali: susedova úhrada za kúrenie je cca 12000SKK - naša 33000SKK. Preto myslím, že sú chybné koeficienty.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Nie je jednoduché vysvetliť to všetko okolo, keď nie sú všetky informácie. Ale podstata je v základe, zaznamenaných dielikoch, jednotkách. Sused má 13 000 dielikov, Ty 27 000 dielikov. Ak na dielik pripadá jedna koruna nákladov domu, ta úhrada je zhodná s počtom dielikov.

Koľko by si chcel zaplatiť Ty, keď nie 27 000 Sk? A kto to zaplatí? Tvoj sused, ktorý má zaplatiť 13 000 Sk. nie len on. Všetci susedia, ktorým vyšla úhrada pod priemer bytu v dome.

Keby sme sedeli nad tým vyúčtovaním spolu, isto by sme došli k tomu, že koeficienty sú správne. Ale, že máš špatne nastavené termostatické hlavice a preto máš vyšší počet dielikov a aj úhradu ako sused.

Kde je chyba? Kto za to môže? Skús si odpovedať sám. Hľadaj príčinu. Ak máte rovnaké byty?
0 0
Nonula Nonula

Nonula je offline (nepripojený) Nonula

Rovnaké byty znamená, že je to sused nado mnou. V rozúčtovaní nákladov sú odpočítané dieliky násobené koeficientami (celkovou korekciou-čo u mňa predstavuje v priemere 2,0) z tohto vyjde korigovaná hodnota, ktorá sa potom násobí hodnotou 0,52004... čo platí pre celý dom. Teda moja korigovaná hodnota je 27000x2=54000 krát 0,52 =27000SKK + náklady za základnú zložku 6000SKK - to je mojich 33000 za kúrenie. Z toho logicky vyplýva, že susedove dieliky musia byť prerátané koeficientom cca 1,0 aby dostal korigovanú hodnotu 13000 krát 0,52 =7500SKK.Keď sa priráta suma za základnú zložku 6000 (podľa podl.plochy) dostaneme sumu 13000SKK. A keďže máme rovnaké radiatory, rovnakú podlahovú plochu a rovnaký byt mali by sme mať aj rovnaké koeficienty-TEDA PODĽA MŇA.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

V poriadku, byty sú rovnaké , rovnaké sú aj radiátory, rozdielné sú len zaznamenané jednotky. Prečo?

Isto sa nejedná o dvoj dom, ale o bytový dom. Takže to nie je vec len porovnania medzi vašimi bytmi, ale vec celého domu.

Určitá časť nákladov sa rozdelí podľa m2 domu. Keďže máte rovnakú výmeru, podiel úhrady z domu máte rovnakú.

Zbytok nákladov sa rozdelí podľa zaznamenaných dielikov, jednotiek. Tie sa najprv upravujú prepočtom. Za 1. koeficientom výkonu radiátora, ktorý vypočíta dodávateľ pomerového merania. Za 2. koeficient nevýhodnej polohy, na ktorom sa môžu dohodnúť vlastníci bytov.

Potom sa z ostatných nákladov vypočíta cena za jednu jednotku, krát počet jednotiek v byte. Rozdiely vo vašich bytoch mohli vzniknúť jedine počtom upravených jednotiek, dielikov.

Nevidím dôvod, aby sa váš počet jednotiek najprv zdvojnásobil a potom upravoval a susedov nie.

Správna úvaha, ale v tom vyúčtovaní to musí byť zdôvodnené a musí to byť aj kontrolovateľne, ako pokladničný blok v obchode.

Ako Vám to vysvetlil správca?
0 0
Nonula Nonula

Nonula je offline (nepripojený) Nonula

Správca nám nevysvetlil nič. Toto rozúčtovanie nám robí externý dodávateľ. Po telefonickom rozhovore s touto firmou mi bolo doporučené poslať email s opisom problému, ktorý mám - dohodnúť termín stretnutia. Na tento email mi doteraz - 4 dni nikto nereagoval. Vyúčtovanie mám iba týždeň, celý ten čas sa venujem tomu čo znamenajú koeficienty..adť. Rada by som na stretnutie s firmou čo nám robí rozúčtovanie prišla pripravená na všetko.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Nonula Pozri príspevok
Správca nám nevysvetlil nič. Toto rozúčtovanie nám robí externý dodávateľ. Po telefonickom rozhovore s touto firmou mi bolo doporučené poslať email s opisom problému, ktorý mám - dohodnúť termín stretnutia. Na tento email mi doteraz - 4 dni nikto nereagoval. Vyúčtovanie mám iba týždeň, celý ten čas sa venujem tomu čo znamenajú koeficienty..adť. Rada by som na stretnutie s firmou čo nám robí rozúčtovanie prišla pripravená na všetko.
TOTO ISTE ROBI AJ FIRMA YZAMER.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

duves Pozri príspevok
TOTO ISTE ROBI AJ FIRMA YZAMER.

Dobré vedieť, ak máte niekto skúsenosti s Techem-om napíšte tiež. Dík.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Nonula Pozri príspevok
Správca nám nevysvetlil nič. Toto rozúčtovanie nám robí externý dodávateľ. Po telefonickom rozhovore s touto firmou mi bolo doporučené poslať email s opisom problému, ktorý mám - dohodnúť termín stretnutia. Na tento email mi doteraz - 4 dni nikto nereagoval. Vyúčtovanie mám iba týždeň, celý ten čas sa venujem tomu čo znamenajú koeficienty..adť. Rada by som na stretnutie s firmou čo nám robí rozúčtovanie prišla pripravená na všetko.
V každej miestnosti je radiátor na každom prístroj. Vo vyúčtovaní musí byť informácia o prístrojoch. Výrobné číslo, počiatočný stav, konečný stav jednotiek, rozdiel, koeficient - korekcia výkonu radiátora, koeficient polohy miestnosti v dome, konečný stav a stav jednotlivých prístrojov spolu.

To by malo byť všetko o prístrojoch a ich záznamoch spracovaných pre rozdelenie nákladov za teplo.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

najag Pozri príspevok
Ano Sito, tak pracuje kalorimeter a pretoze vykurovanie ma aj spiatocku, tak sa to takto musi merat na vstupe bytoveho domu, alebo na vstupe bytu, ak je horizontalny rozvod.Ale ty si predsa uviedol toto :
"rozdiel je v tom, že tú vodu v radiátory nevidíš pretekať, a preto je tam ten prístroj, aby prietok zaznamenal."
A z toho , co si napisal dalej vo vyjadreni na prispevok je jasne, ze niecomu asi z fyziky nerozumies. A ked sme u toho, prave termostaticke ventily su vysokoodporove, aby prietok media bol taky, aby sa mohlo odovzdat teplo co najefektivnejsie.
A predstav si, ze my mame elektronicke kalorimetre, ktore nepotrebuju prietok vody, ale staci im iba rozdiel teplot na vstupnom a vystupnom potrubi.A meriame spotrebu tepla v byte na radiatoroch v kWh. Ziadne dieliky. A nestali horebilnu sumu, pretoze najvacsiu splatku sme firme zaplatili az po roku z preplatkov vo vyuctovani. A tie sa za jeden rok merania zmenili z nedoplatkov aj na 30 000,-Sk preplatky, takze kazdy mal z coho a este mu bohate ostalo.
Pisat sa da hodne a hlavne o nicom. S vypovednou hodnotou nula.A niektori este tlieskaju.
Zvykol som si u teba Sito, ze dokazes hodne kluckovat, ked treba argumentovat.Urobil si to aj teraz.
najag Pozri príspevok
Sito, nehnevaj sa, ale ak nevidis rozdiel v merani tepla, medzi PRVN a KALORIMETROM, tak radsej sa k meraniu tepla ani nevyjadruj, pretoze pre porovnanie pomeroveho a kalorimetrickeho merania je nutne vychadzat z termodynamickych, termokinetickych a hydraulickych zakonitosti...... zatial co kalorimetricke - je skutocne meranie tepla v kWh, tak pomerove meranie je meranie priemernych teplot pomocov vhodneho indikatora, umiestneneho na vhodnom mieste radiatora /kompromis/ a cela zlozitost pomeroveho merania je vlastne v pomerovom stanoveni prislusneho podielu vykurovanej miestnosti na celkovych nakladoch domu a prepocet udajov PRVN na nejaku doveryhodnu ciastku.
Zatial co kalorimetricke meradlo ma certifikat a triedu presnosti, tak skusenosti zo zahranicia potvrdzuju, ze takmer polovica certifikovanych elektronickych indikatorov nevyhovela pri prevadzkovom overovani.V ČR bol namerany rozptyl o hodnote plus - minus 30% - 45% . Takze je jasne, preco sa dostala do pravnej upravy v CR uprava o rozdielnosti 40% pri ktorej je treba zmenit sposob rozpocitavania. Takze toto je realita, o ktorej nic nevies.
Samozrejme, ze ja tvrdim opak nez ty, ze termostaticke hlavice a meranie tepla s teplom setria,aj ked nie priamo, ale sprostredkovane, pretoze umoznuju zmenit sposob pouzivania radiatora ako zdroja tepla.To je ako v aute ekonometer, mernu spotrebu motora nemeni, ale meni sposob jazdy a tym aj spotrebu paliva, pretoze hovori, uz prerad na iny rychlostny stupen, uber plynu..... Hovori sa tomu spatna vazba. A to je zmysel vsetkeho,lebo iba to mozeme efektivne regulovat, co vieme, ako sa chova a o com mame informaciu.
Cast nakladov na teplo na m2 /10 %/ sme rozdelili iba z dovodu posledneho gesta dobrej vole a zaroven posledneho varovania pre vsetkych tych, co maju vysoku spotrebu. A mal som co robit, aby som k tomu gestu presvedcil ostatnych, inak by sa naklady na teplo uz rozdelovali a budu rozdelovat iba podla meracov tepla, ved preto sme ich montovali. Ja sa neohanam pokrutenymi paragrafmi, ja iba pisem o realite zakona vo vztahu k aktualnym veciam v ramci bytoveho domu.Aby nevznikali zbytocne excesy v bytovom dome.

To sú citované veci z Článok TZB 0407 na internete. Ja súhlasím.

Pomerové rozdelovace nie sú meracmi spotreby tepla v miestnosti. Monitorujú len jednu z mnohých ciest šírenia tepla v dome. Sú to prístroje, indikátory, ktoré sledujú teplotu vykurovacích telies a jej trvanie. Využívajú fyzikálnu závislost teploty vykurovacieho telesa a množstva tepla odovzdaného vykurovacím telesom. Cím teplejšie je vykurovacie teleso a cím dlhšie je teplé, tým viac tepla do miestnosti odovzdalo, a tým väcší pocet jednotiek indikuje pomerový rozdelovac. Velkost a typ každého vykurovacieho telesa sa zohladnuje koeficientom charakterizujúcim jeho
maximálny tepelný výkon.

Pomáhajú objektívnosti rozpocítania urcené meradlá – „bytové merace tepla“? Štruktúra rozvodov vykurovacej sústavy v niektorých domoch – s horizontálnymi bytovými okruhmi – umožnuje použit na rozpocítanie urcené meradlá, oznacované ako „bytové merace tepla“.

Tak, ako pomerové rozdelovace, tak isto aj „bytové merace tepla“ monitorujú len jednu z mnohých ciest tepla do bytu. Sú síce urcenými meradlami, avšak nie voci výslednej spotrebe tepla v byte, ale len voci meranej velicine – teplu odovzdanému vykurovacími telesami. Namerané hodnoty nie sú použitelné vo fyzikálnych jednotkách, ale len v císelných hodnotách, rovnako, ako císelné hodnoty spotreby indikovanej pomerovými rozdelovacmi. Napriek tomu, že sa na ne vztahujú všetky povinnosti kladené na urcené meradlá, pri rozpocítaní nákladov za vykurovanie sú využitelné len vo funkcii pomerových rozdelovacov. Pri rozpocítaníň podla „bytových meracov tepla“ treba rešpektovat tie isté pravidlá a fyzikálne
princípy, ako pri rozpocítaní podla pomerových rozdelovacov. V opacnom prípade dochádza k takým istým chybám, ako pri nesprávnom rozpocítaní podla pomerových rozdelovacov.

Takže nie si až taký dobrý ako som si myslel.

Prečítaj si celý článok. Aj prílohy.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Sito, keby si problematike rozumel, tak by si toto nemohol napisat. Ty vzdy do vsetkeho zatiahnes nieco, aby si mohol kluckovat.Ak porovnavame PRVN a merace tepla - kalorimetre, tak ich porovnavajme iba vzajomne.A vynechajme prestupove teplo, ako treti parameter.Az niekto exaktne vyriesi prestupove teplo, tak dostane Nobelovu cenu.Pretoze, ak budeme brat aj tento parameter, tak potom kalorimeter meria v byte aspon dodane teplo do radiatora, aj ked skutocne mnozstvo tepla mohlo byt vacsie, ak teplotnym spadom prestupuje teplo do bytu z prilahleho bytu, ale aj mensie, ak odobrane teplo z radiatora sa v miestnosti zmensuje unikom do prilahlej miestnosti ineho bytu.Ale je tu mnozstvo tepla, ktore sa odobralo ako exaktna hodnota. U PRVN nevieme ale ani definovat, ake mnozstvo tepla sa v skutocnosti odobralo. Takze u kalorimetra mame jednu znamu a jednu neznamu a u PRVN mame v podstate dve nezname.Takze sa konecne prebud, nastuduj problematiku, pretoze ma nebavi Ti nieco stale vysvetlovat,pretoze staci si precitat iba tvoj prispevok a viem, ako na tom si odborne. Ja som ochotny polemizovat,ala za uplne inych podmienok, nez mas ty. Takze si vlastne odborne este horsi, nez som si myslel. Ja nepotrebujem citat ten clanok, ja som ho cital, ked sa tam objavil, len ty si nevedel vtedy, ze vobec take forum vobec existuje. A inak by Ti administrator TZB napisal, ze na tomto fore som nebol aspon polroka minimalne.Ak chces byt v kurze, tak musis sledavat odborne clanky velicin, ktore su v tomto v tomto odbore za odborne veliciny povazovane. Aby si bol v obraze, co sa vlastne deje. Rada pre Teba gratis.
Naposledy upravil najag : 16.06.09 at 13:10
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Práve prefrčal tvoj vlak okolo, už je preč.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ján Werich napísal:

"Pánove, s blbejma nikdy nediskutujte. Jednak je to ztráta času. Jednak jím tím zbytečne prokazujete čest, že je vubec berete na vědomí "

"Rozdiel medzi genialitou a hlúposťou je v tom,že genialita má svoje medze"
0 0
szabomiro szabomiro

szabomiro je offline (nepripojený) szabomiro

najag Pozri príspevok
Ján Werich napísal:

"Pánove, s blbejma nikdy nediskutujte. Jednak je to ztráta času. Jednak jím tím zbytečne prokazujete čest, že je vubec berete na vědomí "

"Rozdiel medzi genialitou a hlúposťou je v tom,že genialita má svoje medze"
Súhlas!
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Mno...priatelia. Kedze v lete sme to prediskutovali a hlavne vdačim Sito-vi za vysvetlenie, idem do utoku v ramci pravidiel a zakona
Tak toto už mam namontovane, za mna to reguluje-prepúšťa len tolko tepla, aby bola pohoda, ked sme doma a vždy sa uzavrie, ked doma nie sme. Ešte to ma aj funkciu "block"!, aby s tym baby doma netočili ako s kolotočom, teda môžu, ale termostat nereaguje.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

No Duvesko,Duško, potom nám napíš ako si s tým spokojný a ako to fungieren...dík
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
No zatial mam z toho dobry dojem. Cez vikend som to ponastavoval, s fonendoskopom počúval, kedy prúdi médium. V podstate sa tam da nastaviť každý deň zvlášť.
A co budem kecat, to je návod a prospekt.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Elektronicka hlavica je vynikajuca, najma pre tych, co chodia do prace, travia vikendy mimo bytu a podobne. Myslim si, ze do obsluznych programov sa trafi kazdy, hlavica ma ich dostatok, kazdemu budu vyhovovat. Chcel som ich kupit v Nemecku niekedy, bola tam cena najpriaznivejsia, pretoze je dost vysoka a dany luxus aj nieco stoji. Ale pretoze pracovat nepotrebujem, lebo uz sa nepotrebujem slachtit pracou, tak tento luxus nahradzuju moje rucicky, ktore nastavia podla potreby teplotu v miestnosti....inak odporucam kazdemu, koho nebude brzdit vyska investicie. Montaz je velmi jednoducha, pre vacsinu systemov su redukcie k dispozicii, pre setrneho je navratnost dost vzdialena, pre nesetrneho zabudlivca a flegmatika navratnost velmi kratka... a ked sme u toho setrenia Duves, mas za radiatorom aspon hlinikovu foliu ?.......
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

duves Pozri príspevok
Mno...priatelia. Kedze v lete sme to prediskutovali a hlavne vdačim Sito-vi za vysvetlenie, idem do utoku v ramci pravidiel a zakona
Tak toto už mam namontovane, za mna to reguluje-prepúšťa len tolko tepla, aby bola pohoda, ked sme doma a vždy sa uzavrie, ked doma nie sme. Ešte to ma aj funkciu "block"!, aby s tym baby doma netočili ako s kolotočom, teda môžu, ale termostat nereaguje.

Ahoj, duves! Tak Ťa to zaujalo. Zohnal si niečo lepšie ako je len hlavica. Isto to zníži spotrebu na fakturačnom merači tepla, energie, Gj., kWh. Len či budeš aj s toho niečo mať? Ak si v dome schválite tak ako je uvedené v novele vyhlášky 60 % podľa m2, tak budeš šetriť pre susedov, ktorý s teplom plytvajú. Ale je v nej aj odsek 10. Takže máš nádej, že ti to môže niečo priniesť, ale .... treba presvedčiť vlastníkov.
Naposledy upravil sito : 02.11.09 at 20:05
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať