Zavrieť

Porady

Vyučtovanie tepla na vykurovanie

Prosím vás o pomoc pri vyriešení môjho problému. V ročnom vyúčtovaní, ktoré som obdŕžal v týchto dňoch som objavil nezrovnalosť. Nezrovnalosť spočíva v tom, že mi bola navýšená spotreba tepla a to o 823 jednotiek, ktoré mi boli pripočítané spotrebou stanovenou priemerom. V objekte v ktorom sa táto skutočnosť stala, boli pri jeho rekonštrukcii zdemontované radiátory z dôvodu ich výmeny za nové. Merače tepla boli zo starých radiátorov zdemontované dole a vzápätí pracovníkom firmy boli pôvodné merače namontované na nové radiátory. Vie mi niekto prosím vás vysvetliť, prečo sa firma neriadila pri vyúčtovaní údajmi získanými pri koncoročnom odpočte stavu meračov.
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

pepsikova Pozri príspevok
...mňa by zaujímalo, či je to správne, že byty na najvyššom poschodí majú aj najvyššie koeficienty prepočtu..ja totiž vyhrievam štyri poschodia podo mnou stupačkou, tým pádom susedia nekúria, neplatia, lebo nemajú na meračoch ani jednotku,koeficienty majú o jeden až štyri čísla menšie ako ja (1,1.,1.,0,9.,0,8.,0,7.,v troch miestnostiach, v jednej 1.5.,1,4.,1.3.,1.2.,1.,), bývam v dome s rovnou strechou, čiže som chladená zvrchu..vidí sa mi to nespravodlivé...(radiátory sú 32 ročné, teda staré, ak by som si dala namontovať nové, tak aký budem mať ten koeficient???)
V obytnom dome sú vždy byty s väčšou a menšou ochladzovanou plochou. Pred 30 rokmi, keď jeden Gj. stál 20 Kčs. bol tento problém riešený tým, že do bytov s väčšou ochladzovanou plochou boli naprojektované výkonnejšie radiátory, aby bol nahrádzaný väčší únik tepla z miestnosti mimo dom.

Od roku 1989 sme museli na tých 20 Kčs. zabudnúť. Pri 700 - 800 Sk. dnes pri 23 - 27 € je treba robiť opatrenia. Vyregulovať vykurovací systém v dome, aby systémom nepretekala jalová voda, ktorá do domu nedonesie už teplotu, ale energiu áno a ta nám zbytočne vymetá peňaženky!

Je pravdou, že vyregulovanie obmedzí prietok jalovej vody, ale pomerové meranie tepla v dome umožní efektívne nastaviť termostatické hlavice na všetkých radiátoroch a maximálne zamedziť prietoku jalovej vody v dome.

Ak si vlastníci bytov nenastavia hlavice vo svojom byte optimálne, neobmedzujú systémom prietok jalovej vody a prístroje na radiátoroch v ich byte zaznamenávajú zvýšený počet jednotiek, ktoré pri pohľade na všetky zaznamenané jednotky na jednotlivých prístrojoch ukazujú ktorý vlastník bytu požadoval viac energie pre svoj byt. Podľa svojej zaznamenanej požiadavky by sa mal podieľať aj na úhrade nákladov za energiu, ktorej spotrebu zaznamená fakturačný merač na päte domu.

Byty pod strechou sú po vyregulovaní, ale hlavne po pomerovom meraní v dome tepelné najnevýhodnejšie. Každá jednotka sa na každom radiátory prenásobuje koeficientom výkonu radiátora. Príklad z domu, pod strechou 1,075, uprostred domu 0,675, rozdiel, pod strechou je koeficient o 59 % vyšší ako v byte uprostred. Ak je hodnota za jednu jednotku v dome 1 € tak, byt pod strechou za ňu zaplatí 1,08 € a byt uprostred 0,68 €.

V skutočnosti je to tak, že všetky zaznamenané jednotky na jednotlivých radiátoroch sa upravia koeficientami svojho výkonu a dostane sa konečný počet jednotiek na rozdelenie. Tým sa vydelia náklady a je rovnaká hodnota nákladov na každú jednotku. Kto má viac upravených jednotiek pri rovnakom počte zaznamenaných jednotiek 1 000 jednotiek? Pod strechou 1 075, uprostred 675 jednotiek. V € ak jedna jednotka = €, byt pod strechou uhradí 1 075 €, uprostred 675 € za rovnakú teplotu v byte, výpočtovú 20 °C. Teda, pod strechou zaplatí za rovnakú výpočtovú teplotu 20 °C o 59 % viac, ako byt uprostred.

Ak by táto vec bola vlastníkom vysvetlená pred montážou pomerového merania v dome a dodávateľ merania by nezohľadnil v rozdelení uvedené veci, moc by toho pomerového merania v obytných domoch nebolo a dodávateľ by strádal. Pokiaľ sa v konkrétnom dome pri pomerovom meraní nezohľadnia všetky jeho špecifiká, tak pomerové meranie tepla v dome je podvod.

Možno to vyrieši URSO, nariadi, že všetci budeme nosiť topánky č. 8. Ale ja mám č. 11. Nevadí, prsty urezať!

Prosím Vás je tu niekto taký, ktorý videl taký obytný dom, že všetky byty sú uprostred domu, ktorý nemá byty na suterénom, pod strechou, prípadne bočné byt ? Prihláste sa!

Pomerové meranie je pre byty s väčšou ochladzovanou plochou nevýhoda, ak sa jeho efektívnosť nedopracuje k takému stavu, ktorý zohľadňuje všetky veci, ktoré sú v dome spojené so šírením tepla v dome jeho úniku z domu. Dá sa to. Všetci na to sevu, správca, minister aj vlastníci. No najviac by mal v tejto veci mal spraviť dodávateľ pomerového merania, keď dokáže vypočítať koeficient výkonu radiátora, môže aj ostatné veci zohľadniť, vypočítať koeficient nevýhodnej polohy.

Odpoveď: Jasné, že máte vyššie koeficienty, keď máte výkonnejšie radiátory, a čo ten koeficient nevýhodnej polohy?

Ten Vám tí uprostred priznali v takej výške, ktorá Vám zohľadní dostatočne ochladzovanú plochu a únik tepla cez ňu?

Ak vymeníte radiátory, koeficient výkonu Vám vypočíta dodávateľ pomerového merania, mohol by aj nevýhodnej polohy, ale to by mal viac starosti a tie on nepotrebuje, on potrebuje vaše peniaze.

Nakoniec Švejk : Buďme rááádí, že sme v teple!

Alebo skutočnosť: Budte rady, že ste v teple, čo furt frflete, platte a dršte papulu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

duves Pozri príspevok
O akých koeficietoch stále píšete? Mysli sa tým korekcia polohy?
Dá sa povedať, koeficientom korigované jednotky, ale aj prepočítané.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
sito Pozri príspevok

V skutočnosti je to tak, že všetky zaznamenané jednotky na jednotlivých radiátoroch sa upravia koeficientami svojho výkonu a dostane sa konečný počet jednotiek na rozdelenie. Tým sa vydelia náklady a je rovnaká hodnota nákladov na každú jednotku. Kto má viac upravených jednotiek pri rovnakom počte zaznamenaných jednotiek 1 000 jednotiek? Pod strechou 1 075, uprostred 675 jednotiek. V € ak jedna jednotka = €, byt pod strechou uhradí 1 075 €, uprostred 675 € za rovnakú teplotu v byte, výpočtovú 20 °C. Teda, pod strechou zaplatí za rovnakú výpočtovú teplotu 20 °C o 59 % viac, ako byt uprostred.

.
Priznam sa Sito, že moc tomu nerozumiem. U nas na radiatoroch mame tieto pomerove merače: http://www.yzamer.sk/obchod/?p=produ...86c58a0576bd87 (aj od tej fimy). Osobne si myslim, že:
1. Existuje možnost nastavenia (programovania) každého PRVN, lebo v dome môžu byť rôzne typy riadiátorov čo do výkonu a materiálu (liatinové, plechové, hliníkové). 1000 watový radiátor musí mať iné nastavenie PRVN ako 500 watový. Po lopate povedane, naskakovanie dielikov bude pri plnom otvorení ventilov pri dvoch rozdielnych telesach rozdielne a žiadnym koeficientom ten dielik nie je povolené násobiť.
2. Ja ako spotrebiteľ tepla si nemám možnosť nikde overiť, že to nastavenie je SPRÁVNE. Na toto upozrňujem snáď už 3.krát.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

duves Pozri príspevok
Priznam sa Sito, že moc tomu nerozumiem. U nas na radiatoroch mame tieto pomerove merače: http://www.yzamer.sk/obchod/?p=produ...86c58a0576bd87 (aj od tej fimy). Osobne si myslim, že:
1. Existuje možnost nastavenia (programovania) každého PRVN, lebo v dome môžu byť rôzne typy riadiátorov čo do výkonu a materiálu (liatinové, plechové, hliníkové). 1000 watový radiátor musí mať iné nastavenie PRVN ako 500 watový. Po lopate povedane, naskakovanie dielikov bude pri plnom otvorení ventilov pri dvoch rozdielnych telesach rozdielne a žiadnym koeficientom ten dielik nie je povolené násobiť.
2. Ja ako spotrebiteľ tepla si nemám možnosť nikde overiť, že to nastavenie je SPRÁVNE. Na toto upozrňujem snáď už 3.krát.
K 1. Áno! Z vlastnej skúsenosti, kuchyňu mám nad vchodom, bola drevená stena radiátor 0,625, počet jednotiek 800 až 1 000. V roku 2006 stena vymurovaná, zateplená radiátor 0,475, počet jednotiek 20 až 30. V roku V roku 2007 kedy bol už len radiátor 0,475 mi v lete, keď sa nekúrilo naskočilo 16 jednotiek za január a február 2 jednotky. Reklamoval som to a prišiel človek od správcu a preprogramoval mi všetky prístroje Doprimo picco. Keby som nerobil v kuchyni úpravy, tak by to bolo v poriadku. Boli naprogramované na severské pásmo.

Čo sa týka rôznosti radiátorov v dome, nevadí, že sú liatinové, hliníkové, plechové, prípadne iné. Pred montážou sa dodávateľ pýtal akého druhu sú v dome radiátory, to preto, aby tieto rozdielne radiátory v systéme domu zapracoval a na základe výpočtu všetkých radiátorov im vypočítal koeficienty, alebo korekcie výkonu radiátora, ktorá bude pri prepočte zaznamenaných jednotiek ostatných radiátoroch zhodná, ako keby boli bez rozdielu, rovnakej skupiny. Liatinové, plechové podľa toho ktorých je v dome viac.

K 2. Môžeš, ak sa ti niečo nepozdáva, tak cez správcu požiadať dodávateľa pomerového merania, aby Ti to čo sa ti nepozdáva vysvetlil. V podstate je to na dôvere, ale ako ukázal môj prípad, môže sa stať.

Keď som sa toho človeka pýtal, prečo? Vysvetlil, u nás je nastavenie teploty zaznamenávania jednotiek 28 °C. V severskom programe je nižšia a ak je prístroj u nás nastavený na severský program, ktorý ma nižšiu teplotu zaznamenávania, stáva sa, že v letných mesiacoch naskočí niekoľko jednotiek, ktoré výrazne neovplyvnia výsledok pomerového merania. Ale namalo by to byť. Visí to v téme: Spôsob rozúčtovania tepla pri zmene ceny. V prílohe, rozdelenie tepla 04 až 07.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
sito Pozri príspevok
K 2. Môžeš, ak sa ti niečo nepozdáva, tak cez správcu požiadať dodávateľa pomerového merania, aby Ti to čo sa ti nepozdáva vysvetlil. V podstate je to na dôvere, ale ako ukázal môj prípad, môže sa stať.

Keď som sa toho človeka pýtal, prečo? Vysvetlil, u nás je nastavenie teploty zaznamenávania jednotiek 28 °C. V severskom programe je nižšia a ak je prístroj u nás nastavený na severský program, ktorý ma nižšiu teplotu zaznamenávania, stáva sa, že v letných mesiacoch naskočí niekoľko jednotiek, ktoré výrazne neovplyvnia výsledok pomerového merania. Ale namalo by to byť. Visí to v téme: Spôsob rozúčtovania tepla pri zmene ceny. V prílohe, rozdelenie tepla 04 až 07.
No myslim, že firma yzamer to zadarmo neurobí.
Nevadí, teraz viem, ako pracovať s ventilmy, vdaka zatepleniu a vdaka aj tvojim radam.
Inak som dost nepochopil ten vyraz jalova voda. Ja si skor myslim, že ak je ventil zbytocne otvoreny, naskakuju dieliky preto rychlo, lebo ten system nevie urobiť nasledovný výpočet:
Pri vstupe do telesa radiatora je napriklad teplota media 60 stupnov a vystup 50 stupnov. Na zaklade prietoku a rozdielu teplot sa da vypočítať, ake teplo bolo odovzdane do miestnosti a okolia.
Tieto poondiate PRVN to v takom pripade zaznamenaju tak, akoby to teplo odovzdane všetko, je tak? Teoreticky ak je vzduch v miestnosti 20 st. a teplota media pri vstupe 60 st. Tvari sa, že odovzdal všetko teplo vyžarovanim media a jeho ochladenim na teplotu v miestnosti na 20 st. PRVN to adekvatne vyhodnoti načítaním jednotiek.
A teraz moja teoria: Predpokladam, že take experimenty s jemnym nastavenim ventilov (ako si opísal) ovlada v dome malokto. Väčšinou sa s tým krúti dolava-doprava ako sa komu zachce a ma pocit, že tak je to správe. V podstate, ak by to v dome robili tak všetci, nič sa nedeje. Lebo, doležity je udaj na fakture podla udajov z fakturačného meradla. Ludia sice natočia dieliky, ale vystupne medium sa vo vymeničke tepla nasledne doohreje opäť z tých 50 stupnov na 60 st. Princíp hry, by teda bol o tom, že napriklad 750 GJ by sa delilo počtom dielikov 24000 (uvadzam iba priklad). V dome mame 24 bytov. Pre lahsie pochopenie uvažujme s rovnakou vykurovacou plochou každého bytu. Takýže čo byt, tak 1000 dielkov na vykurovacích telesách. No akonáhle začne jeden s ventilmy pracovať UVÁŽLIVO (vid tvoj návod), možeme sa v nejakom konkretnom byte dopracovať k úspore natočením dielikov na úrovni 300 dielikov. Pričom sa nejedná o odstavenie kúrenia! Tepelná pohoda je zachovaná.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ten prístroj je vlastne počítač, ktorý vyhodnocuje teplotu vody pretečenú v priestore jeho čidla. Jalové je nemá, nedá. V tom to prípade voda pretečená v priestore čidla je schopná vyhriať miestnosť na 23 °C. Ak je miestnosť vyhriata na 23 °C, optimálne nastavená hlavica odstaví prietok vody radiátorom do tej doby kým v miestnosti neklesne teplota na 22 °C a zasa otvorí prietok vody do radiátora. Ak to bude trvať 2 hodiny, počas tých to hodín prístroj jednotky nezaznamenáva. Ak nebude optimálne nastavená hlavica, bude voda pretekať aj počas tých dvoch hodín. No v miestnosti teplotu už nezvýši, nedá vyššiu teplotu, ale na fakturačnom merači ju zaznamená a prepočíta na Gj. Keby ta voda dve hodiny nepretekala radiátorom, nepretiekla by ani fakturačným meračom a spotreba Gj by bola o to nižšia.

Správne si to pochopil. V byte budeš mať stále teplotu 18 až 22 °C podľa tvojej požiadavky v miestnosti, ale radiátor nebudeš mať stále teplý, len vtedy keď klesne teplota v miestnosti pod teplotu pri ktorej hlavica otvorí prietok vody radiátorom a po dobu kedy hlavica prietok neodstaví.

Všetko sa to v dome odvija od priemeru. Ty šetríš, znižuješ priemer domu, kto nešetrí, zvyšuje priemer domu. Ty môžeš ušetriť 60 - 65 % nákladov s priemeru pri tvojom efektívnom odbere tepla. Ak si oni ušetria, priemer pojed dolu, ale tebe bude klesať úspora v percentách povedzme na 50 - 40 %, nie preto že ty by si viac kúril, ale preto že aj oni začali šetriť, šetria pre celý dom , ale hlavne pre seba. Takže Tí čo prekurujú budú s Teba robiť "eskimáka" a to aj napriek tomu, že ty máš v byte požadovanú teplotu, ale podľa nich máš málo jednotiek tak nekúriš.

Časovo sa o celoročnom výsledku tvojich poznatkov použitých v praxi môžeme porozprávať za dva roky. 2009 čiastočne, 2010 celý, vyúčtovanie, máj 2011.

Pýtať sa môžeš aj medzi tým.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
No najhoršie je vlastne to nastavenie, to presne nastavenie tych ventilov. Je tak citlive, že by v byte mala byt ich centralna regulacia cez displey.

Riešenie ešte vidím v odstavení - t.j. nepoužívaní vykurovacích telies, platiť za základnú zložku 30% a zvysok si riešiť elektrickymi konvektormy. Vyhol by som tak v buducnosti tych šialených platieb za gigajaule dodane z teplárne/í, ktorí budú každoročne prostredníctvom ÚRSO dvíhať jednotkové ceny tepla, len koli tomu, že sídlisko bude komplet zabalene v polystyrene. V prípade el.energie, zateplenie v rámci nášho sídliska vplyv na rast ceny el.energie nemá. V podstate by som využíval rozdielnost ceny tepla vyrobeneho medzi teplarnou a ceny tepla vyrobeneho z el.energie.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

duves Pozri príspevok
No najhoršie je vlastne to nastavenie, to presne nastavenie tych ventilov. Je tak citlive, že by v byte mala byt ich centralna regulacia cez displey.

Riešenie ešte vidím v odstavení - t.j. nepoužívaní vykurovacích telies, platiť za základnú zložku 30% a zvysok si riešiť elektrickymi konvektormy. Vyhol by som tak v buducnosti tych šialených platieb za gigajaule dodane z teplárne/í, ktorí budú každoročne prostredníctvom ÚRSO dvíhať jednotkové ceny tepla, len koli tomu, že sídlisko bude komplet zabalene v polystyrene. V prípade el.energie, zateplenie v rámci nášho sídliska vplyv na rast ceny el.energie nemá. V podstate by som využíval rozdielnost ceny tepla vyrobeneho medzi teplarnou a ceny tepla vyrobeneho z el.energie.
Ale to už by si nebol odberateľ, alebo lepšie časť odberateľa, domu ktorý odoberá teplo od dodávateľa. Ty si konečný odberateľ cez fakturačný merač domu, ak nie je v dome pomerové meranie, tak náklady sa rozdelia podľa m2, ale to nie je tvoj prípad.

Myslíš, že ten dodávateľ by bol tak čestný, že by ti nenatlačil do bytu teplo, ktoré ty nechceš, ako to bolo pred vyregulovaním.

Ty vidíš tak ďaleko? Dá sa aj tak. Má to viac faktorov, ktoré pri rozhodnutí brať do úvahy. Napríklad, keď bude tak konať polovica vlastníkov v dome. Treba zobrať papier, pero a prerátať, na vyššej úrovni, kalkulačku, ešte vyše počítač.

Potom sa rozhodni. Pozri si moje náklady za teplo od roku 2004 do roku 2008. Sú na porade. Náklady od 4 000 do 6 500 Sk. Dobré, že! A to od roku 2006 prispievam okolo 2 000 Sk. na tých, čo si nechajú pretekať radiátormi jalovicu.
0 0
Monca72 Monca72

Monca72 je offline (nepripojený) Monca72

sito Pozri príspevok
K 1. Váš správca objednal 899,84 Gj. tepla pre Váš dom. Fixnú zložku ceny nákladov, tá platí celý rok. URSO, schválilo dodávateľovi tepla cenu za jeden Gj. 173,8114 Sk. = 156 402,45 Sk. Spotrebovali ste 793,9304 Gj. Za skutočne spotrebovné Gj. URSO schválilo 551,2558 Sk. za Gj. = 437 658,74 Sk. Náklady vašého domu sú 594 061,19 Sk.

Objednané množstvo 899,84, mínus 793,9304 = 105,9096 Gj. x 173,9304 = 18 408,296 Sk., ktoré zaplatil dom naviac pretože neminul obiednané množstvo tepla. Ak by ste sa trafili presne tak dom by zaplatil 652 551,55 Sk.Teda ze neminuté teplo ste ušetrili 58 490,36 Sk.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Milo ma prekvapilo, ako promtne na moje otázky reagujete a tak mi nedá pýtať sa ďalej.
Rada by som pochopila, ako sme to vlastne ušetrili? Chcete mi tvrdiť, že raz zaplatím za to, že sa teplo objednalo (899,8400*173,8114) a raz zaplatím za to, koľko som vlastne minula (793,9304*551,2558). Mne z toho vyplýva, že potom jednotková cena za namerané množstvo tepla v našom byte je 725,0672Sk/Gj (793,9304*725,0672) a za ušetrené ale objednané množstvo tepla zaplatím (105,9096*173,8114)???
Je možné aby bola cena za teplo taká vysoká? Viete mi poradiť, kde sa dopátram k cenám za GJ pre rok 2008?

Tiež by som sa chcela spýtať: Čítala som, že cena tepla sa 3xv priebehu roku 2008 upravovala. Nemala by som mať vo vyúčtovaní uvedené ceny tri?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Monca72 Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Milo ma prekvapilo, ako promtne na moje otázky reagujete a tak mi nedá pýtať sa ďalej.
Rada by som pochopila, ako sme to vlastne ušetrili? Chcete mi tvrdiť, že raz zaplatím za to, že sa teplo objednalo (899,8400*173,8114) a raz zaplatím za to, koľko som vlastne minula (793,9304*551,2558). Mne z toho vyplýva, že potom jednotková cena za namerané množstvo tepla v našom byte je 725,0672Sk/Gj (793,9304*725,0672) a za ušetrené ale objednané množstvo tepla zaplatím (105,9096*173,8114)???
Je možné aby bola cena za teplo taká vysoká? Viete mi poradiť, kde sa dopátram k cenám za GJ pre rok 2008?

Tiež by som sa chcela spýtať: Čítala som, že cena tepla sa 3xv priebehu roku 2008 upravovala. Nemala by som mať vo vyúčtovaní uvedené ceny tri?
Cenníky sú tu: http://www.urso.gov.sk/sk/regulacia/...ast=t&rok=08/t
Áno, výrobcovia tepla v priebehu roka maju cenu menenú, napr. 3x. Samozrejme stále hore.

Podla mna tak dochádza ku skresleniu!
Lebo: Každé obdobie s tou istou sadzbou by v prípade PRVN malo byť samostatne vyúčtovane! Prečo?
príklad: správca, resp. firma čo inštalovala PRVN robí vyúčtovanie za celý rok. Spotrebná zložka tepla UK (zvyčajne je to 70% nákladov na ÚK) sa rozúčtuje cez pomerové merače. Kedže ale sa v priebehu roka mení cena, ale rozúčtovanie nezohladnuje jednotlive obdobia s rozdielnou cenou, môže prísť k situácii, že niekto na tom prerobí, pretože v čase s nižšou cenou nešetril (natočil velmi vela dielikov) a naopak, v etape ked už bola cena vyššia, účelovo začal šetriť a naopak.
Naposledy upravil duves : 10.06.09 at 14:23
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

duves Pozri príspevok
Cenníky sú tu: http://www.urso.gov.sk/sk/regulacia/...ast=t&rok=08/t
Áno, výrobcovia tepla v priebehu roka maju cenu menenú, napr. 3x. Samozrejme stále hore.

Podla mna tak dochádza ku skresleniu!
Lebo: Každé obdobie s tou istou sadzbou by v prípade PRVN malo byť samostatne vyúčtovane! Prečo?
príklad: správca, resp. firma čo inštalovala PRVN robí vyúčtovanie za celý rok. Spotrebná zložka tepla UK (zvyčajne je to 70% nákladov na ÚK) sa rozúčtuje cez pomerové merače. Kedže ale sa v priebehu roka mení cena, ale rozúčtovanie nezohladnuje jednotlive obdobia s rozdielnou cenou, môže prísť k situácii, že niekto na tom prerobí, pretože v čase s nižšou cenou nešetril (natočil velmi vela dielikov) a naopak, v etape ked už bola cena vyššia, účelovo začal šetriť a naopak.
No bežní obyvatelia bytov sa tak skoro o zmene ceny tepla nedozvedia, aby tým mohli ovplyvniť svoje správanie.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Alebo skutočnosť: Budte rady, že ste v teple, čo furt frflete, platte a dršte papulu.

...Sito,ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, ale nejak sa mi furt nedarí držať tú hubu, tak mi prosím ťa, poraď ešte, kde sa mám obrátiť s tým, aby sa zohľadnili aj byty na najvyšších poschodiach a to všetko okolo, lebo so správcom nášho domu nie je reč v tomto smere a susedia sa nejak neangažujú,aby viac platili..dodávateľ tepla je súkromná firma a tí len povedia, že čím menej minieme, tým viac platíme a s týmto argumentom si vystačia pri všetkých otázkach...vyúčtovanie nám robí OSBD..
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Monca72 Pozri príspevok
Tiež by som sa chcela spýtať: Čítala som, že cena tepla sa 3xv priebehu roku 2008 upravovala. Nemala by som mať vo vyúčtovaní uvedené ceny tri?
Ak sa cena menila v priebehu roka 3x, tak z vyúčtovania by to malo byť zrejmé (malo by to tam byť) .
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Podla mna, pri zmene ceny tepla nic nebrani, aby sa vykonal odpocet PRVN, bud firmou, spravcom, ci spolocenstvom vo vlastnej rezii. Kolko razy zmena ceny tepla v roku, tolko razy odpocet PRVN. A kazdy sa moze prisposobit spotrebe.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

najag Pozri príspevok
Podla mna, pri zmene ceny tepla nic nebrani, aby sa vykonal odpocet PRVN, bud firmou, spravcom, ci spolocenstvom vo vlastnej rezii. Kolko razy zmena ceny tepla v roku, tolko razy odpocet PRVN. A kazdy sa moze prisposobit spotrebe.
Je to veľmi prácne, ale v nejakej zákonnej norme som čítal ako sa percentuálne môžu rozdeliť náklady za kúrenie na jednotlivé mesiace v roku.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Takto sa to vacsinou robi a nie je to problem, ale ak niekto chce ist dosledne, tak moze odpocitavat......
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Pri elektronických prístrojov nie, pamätajú si posledných 12 mesiacov, takže nie je problém v januári si vylistovať ktorýkoľvek mesiac a stav na jeho konci.

U odparovacích prístrojov nie je záznam, takže každú zmenu ceny, priamy fyzický odpis. Ktosi musí vždy pri zmene ceny prísť do bytu a spraviť odpisy.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Monca72 Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Milo ma prekvapilo, ako promtne na moje otázky reagujete a tak mi nedá pýtať sa ďalej.
Rada by som pochopila, ako sme to vlastne ušetrili? Chcete mi tvrdiť, že raz zaplatím za to, že sa teplo objednalo (899,8400*173,8114) a raz zaplatím za to, koľko som vlastne minula (793,9304*551,2558). Mne z toho vyplýva, že potom jednotková cena za namerané množstvo tepla v našom byte je 725,0672Sk/Gj (793,9304*725,0672) a za ušetrené ale objednané množstvo tepla zaplatím (105,9096*173,8114)???
Je možné aby bola cena za teplo taká vysoká? Viete mi poradiť, kde sa dopátram k cenám za GJ pre rok 2008?

Tiež by som sa chcela spýtať: Čítala som, že cena tepla sa 3xv priebehu roku 2008 upravovala. Nemala by som mať vo vyúčtovaní uvedené ceny tri?

Neviem ako to vysvetľujú špecialisti.

Ja, laik to vidím takto, URSO schvaľovalo výrobcom tepla cenu, no povedalo si " na monopoly pozor" a začalo požadovať náklady na teplo predkladať v dvoch zložkách. Fixná zložka a cena za ňu platí celý rok. Variabilnú zložku môže URSO výrobcovi upraviť, ak ju uzná za oprávnenú.

Fixná cena za jeden Gj., variabilná cena, úradná cena a reálna cena. Čo to znamená vo vašom prípade?

Fixná cena za jeden Gj. 173,8114, variabilná cena 551.2558, úradná cena 725,0672, reálna cena 748,2535 Sk.

Úradná cena, súčet fixnej a variabilnej zložky spolu.

Reálna cena, objednané množstvo Gj. krát fixná zložka úradnej ceny, plus skutočné spotrebované Gj. krát variabilná zložka úradnej ceny sú náklady domu. Náklady domu deleno skutočná spotreba Gj. rovná sa reálna cena za jeden Gj. To je 748,2535 Sk.

Príklad: Keby ste mali objednaných 600 Gj. 600 x 173,8114 + 793,9304 x 551,258 : 793,9304 = 682,6109 Sk. to je 42,4562 Sk. pod úradnú cenu.

Do budúcna 2009 až 2011 sa bude vychádzať s priemernej skutočnej spotreby v rokoch 2005 až 2007.

Možno ich vo vyúčtovani nemáte vyrátané, ale podklady k ich vyrátaniu v nňm musia byť.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

pepsikova Pozri príspevok
Alebo skutočnosť: Budte rady, že ste v teple, čo furt frflete, platte a dršte papulu.

...Sito,ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, ale nejak sa mi furt nedarí držať tú hubu, tak mi prosím ťa, poraď ešte, kde sa mám obrátiť s tým, aby sa zohľadnili aj byty na najvyšších poschodiach a to všetko okolo, lebo so správcom nášho domu nie je reč v tomto smere a susedia sa nejak neangažujú,aby viac platili..dodávateľ tepla je súkromná firma a tí len povedia, že čím menej minieme, tým viac platíme a s týmto argumentom si vystačia pri všetkých otázkach...vyúčtovanie nám robí OSBD..
Ono je to taká ošemetná vec, preto chce mať každý s tým pokoj, ale zaplatené musí mať, čo mu s toho vyhovuje.

Koeficienty, korekcie nevýhodnej polohy schvaľujú vlastníci na schôdzi, no niekto by im mal vysvetliť prečo tie korekcie. Ak pochopia, môžu odsúhlasiť. Ale skôr nie, ak zistia, že ty budeš mať nižšiu úhradu a oni budú musieť uhradiť viac. Peniaze sú peniaze a tie dokážu divy, ale aj zdivočiť ľudí.

Dodávateľovi tepla schvaľuje cenu tepla URSO. To je štátny nezávislý orgán. On by mal schvaľovať výrobcovi tepla reálne náklady na výrobu tepla. ????????
0 0
Monca72 Monca72

Monca72 je offline (nepripojený) Monca72

sito Pozri príspevok
Neviem ako to vysvetľujú špecialisti.

Ja, laik to vidím takto, URSO schvaľovalo výrobcom tepla cenu, no povedalo si " na monopoly pozor" a začalo požadovať náklady na teplo predkladať v dvoch zložkách. Fixná zložka a cena za ňu platí celý rok. Variabilnú zložku môže URSO výrobcovi upraviť, ak ju uzná za oprávnenú.

Fixná cena za jeden Gj., variabilná cena, úradná cena a reálna cena. Čo to znamená vo vašom prípade?

Fixná cena za jeden Gj. 173,8114, variabilná cena 551.2558, úradná cena 725,0672, reálna cena 748,2535 Sk.

Úradná cena, súčet fixnej a variabilnej zložky spolu.

Reálna cena, objednané množstvo Gj. krát fixná zložka úradnej ceny, plus skutočné spotrebované Gj. krát variabilná zložka úradnej ceny sú náklady domu. Náklady domu deleno skutočná spotreba Gj. rovná sa reálna cena za jeden Gj. To je 748,2535 Sk.

Príklad: Keby ste mali objednaných 600 Gj. 600 x 173,8114 + 793,9304 x 551,258 : 793,9304 = 682,6109 Sk. to je 42,4562 Sk. pod úradnú cenu.

Do budúcna 2009 až 2011 sa bude vychádzať s priemernej skutočnej spotreby v rokoch 2005 až 2007.

Možno ich vo vyúčtovani nemáte vyrátané, ale podklady k ich vyrátaniu v nňm musia byť.
Dobrý deň,
tak takéto krkolomné vysvetlenie som nečakala.
Ale aj tak ďakujem za ochotu pomôcť.

Na stránka URSO som našla rozhodnutia, ktorými "môjmu dodávateľovi tepla" upravuje ceny (fixné aj variabilné). K tejto úprave došlo 3-krát. Je možné, aby cena za GJ ani z jednej úravy nesedela s cenou môjho vyúčtovania? Správne sa domnievam, že cenu asi spriemerovali? Môžem to reklamovať a žiadať aby spätne odpísali spotrebu z merača a násobili cenou, ktorá bola v tom čase aktuálna?

Tiež sa chcem opýtať, či je správne, aby v rozúčtovaní za ÚK bola jednotková cena za GJ u nameraného množstva (variabilná zložka) v sume 551,2558 Sk a v rozúčtovaní na TÚV a SV bola jednotková cena za GJ u nameraného množstva(variabilná zložka) v sume 560,7902 Sk. Nemali by byť tieto sumy rovnaké?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať