jostoga
05.01.11,22:31
Ake su vyhody studenta strednej a vysokej skoly, ktorý chce mat zivnostensky list/zivnost?
A nejake nevyhody, popripade ked chce niekde popritom brigadovat?
Co vsetko treba dodat a vybavit?

Ďakujem za odpovede
Xanti
05.01.11,22:07
Ake su vyhody studenta strednej a vysokej skoly, ktorý chce mat zivnostensky list/zivnost? Žiadne, po otvorení živnosti si povinný sa zaregistrovať na ZP a platiť odvody vo výške 46,06 € mesačne. Tiež nezabúdaj na registráciu na DU, kvôli DIČ
A nejake nevyhody, popripade ked chce niekde popritom brigadovat? Dá sa aj pracovať popri živnosti, aj brigádovať.
Co vsetko treba dodat a vybavit? Ak chceš živnosť, ideš na obvodný úrad v mieste bydliska odbor živnostenské podnikanie a požiadaš si o živnosť, samozrejme jedna stojí 5 € tak treba mať dostatočný počet kolkov pri sebe a vedieť v čom chceš podnikať.

Ďakujem za odpovede
V texte .Tu si nájdeš zoznam živností, :) Zoznam odporúčaných voľných živností a ich bližšie obsahové vymedzenie (658,7 kB) (http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=40259)
KEJKA
05.01.11,22:10
Xanti
05.01.11,22:11
Kejka,
tie témy sú super, ale trošku sa to zmenilo teraz od 1.1.2011 takže nebudú tam všetky údaje aktuálne. :)
Abbotik
05.01.11,23:02
Prijemny dobry vecer, ja mam podobny problem, momentalne som zamestnany na trvaly pracovny pomer, som denny student a v blyzkej dobe planujem otvorit aj zivnost...na mne podla vsetkeho stat zarobi tri krat...no co uz taka je legislativa :)
veronikasad
06.01.11,06:52
Prijemny dobry vecer, ja mam podobny problem, momentalne som zamestnany na trvaly pracovny pomer, som denny student a v blyzkej dobe planujem otvorit aj zivnost...na mne podla vsetkeho stat zarobi tri krat...no co uz taka je legislativa :)
ako ?
Novakjan
06.01.11,07:54
Dobry den, to, ze denny VS student plati mesacne odvody do zdravotnej poistovne, ked ma otvorenu zivnost je aktualna novinka od 1.1.2011 ?
Lebo doteraz (mozno aj stale) to bolo tak, ze za neho plati poistne stat, resp. poplatok, ktory ma doplatit sa dozvie na rocnom zuctovani v zdravotnej poistovni. Takto mi to povedali 2 nezavisle uradnicky v 2 zdravotnych poistovniach. Je to aj moj priprad, preto ma to celkom zaujima. Dakujem
veronikasad
06.01.11,08:51
Dobry den, to, ze denny VS student plati mesacne odvody do zdravotnej poistovne, ked ma otvorenu zivnost je aktualna novinka od 1.1.2011 ?
Lebo doteraz (mozno aj stale) to bolo tak, ze za neho plati poistne stat, resp. poplatok, ktory ma doplatit sa dozvie na rocnom zuctovani v zdravotnej poistovni. Takto mi to povedali 2 nezavisle uradnicky v 2 zdravotnych poistovniach. Je to aj moj priprad, preto ma to celkom zaujima. Dakujem
žiadne zmeny v tomto nenastali. Ak je študent súčasne SZČO, musí sa prihlásiť v zdr. poisťovni ako SZČO. V prvom roku podnikania si môže určiť vymeriavací základ nula - preddavky na zdr.poistenie neplatí, platitelom poistného je za neho štát. Do 31.3. nasl. kal. roka podá RZZP, ak jeho vymer.základ z podnikania nepresiahne vymer.základ platitela štátu, žiadne nedoplatky na zdr.poistení mu nevzniknú. Po podaní RZZP však platí preddavky na zdr. poistenie (ak mu vyjdu z RZZP) nie v min. výške ako ostatní SZČO, ale vo výške jeho vymer.základu. Na ďalší rok podá znovu RZZP, ak jeho príjem neprekročí VZ platitela štátu, ZP mu preplatok z RZZP vráti.
Ak je študent zamestnancom na prac.zmluvu, platí preddavky z tohto príjmu. Pri podaní RZZP sa spočítavajú príjmy z podnikania a zo zamestnania.

Pozri túto tému

http://www.porada.sk/t155540-zmeny-v-plateni-preddavkov-na-zp-poistencov-statu-od-1-1-2011-a.html