MAISI
15.03.11,07:36
Prosím o radu, aké tlačivá použiť na RZZP ak:
7 mesiacov pracovala na Slovensku u zamestnávateľa, 1 mesiac na úrade práce, 4 mesiace v zahraničí. Ak bola v zahranicí bola na Slovensku odhlásená zo Zdravotného poistenia( nič neplatila), nakoľko bola prihlásená v zahraničí.
Andyke
15.03.11,06:59
Tlačivo A, keď je povinnosť podať.
Mala kolísavý príjmy u zamestnávateľa ? T.j. aspoň jeden mesiac mala hrubú mzdu vyššiu ako 2169,09 €, lebo keď nie, tak nemá povinnosť podať RZZP.
Zdrav.poistné platené v Taliansku nevstupuje do RZZP.
MAISI
15.03.11,07:31
Tlačivo A, keď je povinnosť podať.
Mala kolísavý príjmy u zamestnávateľa ? T.j. aspoň jeden mesiac mala hrubú mzdu vyššiu ako 2169,09 €, lebo keď nie, tak nemá povinnosť podať RZZP.
Zdrav.poistné platené v Taliansku nevstupuje do RZZP.
Hrubú mzdu za celé obdobie u jedného zamestnávateľa mala 1236.- € a u druhého 1075.-€. Takže podľa tohoto nemusí podávať RZZP. Ďakujem za skorú odpoveď.
katkap17
15.03.11,08:22
Ahojte, môžem poprosiť o kontrolu:
SZČO celý rok a 11 dni v novembri PN, PN si platil

platil: 49,82x6 a 58,18x6 r. 26. 648
ZD - r.27 3791,31
platby uplatnené v DP s nedoplatkom r.28 732,55
oddiel V november 11 dní
oddiel VI všetky mesiace a za november 19 dní
r.51 2113,95
r.52 3717,66
r.55 520,47
r.56 -127,53 preplatok
Len sa mi nezdá ten vysoký preplatok
Ďakujem
veronikasad
15.03.11,08:36
Ahojte, môžem poprosiť o kontrolu:
SZČO celý rok a 11 dni v novembri PN, PN si platil

platil: 49,82x6 a 58,18x6 r. 26. 648
ZD - r.27 3791,31
platby uplatnené v DP s nedoplatkom r.28 732,55
oddiel V november 11 dní
oddiel VI všetky mesiace a za november 19 dní
r.51 2113,95
r.52 3717,66
r.55 520,47
r.56 -127,53 preplatok
Len sa mi nezdá ten vysoký preplatok
Ďakujem
nekontrolovala som správnosť výpočtu. Preplatok však súvisí nielen s PN-kou, ale aj s výškou preddavkov. Platil viac ako z minima.
katkap17
15.03.11,08:50
nekontrolovala som správnosť výpočtu. Preplatok však súvisí nielen s PN-kou, ale aj s výškou preddavkov. Platil viac ako z minima.



Platil viac, lebo mu minulý rok vyšla vyššia platba, takže by to malo byť dobre zapísané? Ďakujem
v.balogova
15.03.11,09:07
Zdravím, rada by som poprosila o vysvetlenie aký dopad má neplatené voľno u jedného zo 4 zamestnávateľov na RZZP?
U zvyšných troch zamestnávateľov boli príjmy nad minimálnu mzdu. Podľa všetkého mi vychádza, že vypisujem 4xSA a S.
Lucinka23
15.03.11,09:53
Prosím Vás o utvrdenie či som vybrala správne tlačivo pre RZZP.

1.1.-20.4. čistá SZČO
21.4-3.5. evidencia na ÚPSVaR
4.5. - 3.8. zamestananec
4.8. - 31.12 evidencia na ÚPSVaR

Príjem zo živnosti žiaden, príjem na PP a dohodu cca 900 €.

Vybrala som tlačivo X, XA a XB.

Ďakujem za pomoc.
mirkab14
15.03.11,12:57
Dobrý deň, mohli by ste poradiť? SZČO má živnosť celý rok a podal žiadosť o vystavenie formulára E 101, pracoval v Taliansku.Trvanie od 25.10.2010 do 31.1.2011.Ako urobiť RZZP, uvádza sa to niekde v tlačive? Za to obdobie si platil v SR preddavky, mal povinnosť ich platiť?
Monika C.
15.03.11,13:25
Poradáci keď som dobre pochopila čo som prečítala na stránkach DRAKA tak Vás prosím o odsúhlasenie :
- dôchodca /poit. štátu/ zároveň zamestnanec VZ najväčší 1560,-€ v mesiaci pritom 3300,- € za osobnú asistenciu síce podáva DP B ale RZ mu nerobím.
- študentka príjem na dohodu 3700,- € - dohody sa nezapočítávajú čiže RZ nerobím
- študentka do júna príjem nič, potom zamestnanec s malou HMz ale mala vyplatené 1400,- € na zmluvu podľa OZ a tu už neviem uvádzam to v DP ako ostatný príjem oddiel VIII. riadok 11 iné? Poradíte mi prosím. Ďakujem.
Jana Motyčková
15.03.11,14:00
Zdravím, rada by som poprosila o vysvetlenie aký dopad má neplatené voľno u jedného zo 4 zamestnávateľov na RZZP?
U zvyšných troch zamestnávateľov boli príjmy nad minimálnu mzdu. Podľa všetkého mi vychádza, že vypisujem 4xSA a S.
Dopad by mal byť ten, že sa mu z toho nejaké poistné vráti .S+4SA je správne.
Jana Motyčková
15.03.11,14:05
Prosím Vás o utvrdenie či som vybrala správne tlačivo pre RZZP.

1.1.-20.4. čistá SZČO
21.4-3.5. evidencia na ÚPSVaR
4.5. - 3.8. zamestananec
4.8. - 31.12 evidencia na ÚPSVaR

Príjem zo živnosti žiaden, príjem na PP a dohodu cca 900 €.

Vybrala som tlačivo X, XA a XB.

Ďakujem za pomoc.
Malo by to byť v poriadku. Dohoda by do rzzp ísť nemala v tomto prípade.
Jana Motyčková
15.03.11,14:06
Dobrý deň, mohli by ste poradiť? SZČO má živnosť celý rok a podal žiadosť o vystavenie formulára E 101, pracoval v Taliansku.Trvanie od 25.10.2010 do 31.1.2011.Ako urobiť RZZP, uvádza sa to niekde v tlačive? Za to obdobie si platil v SR preddavky, mal povinnosť ich platiť?
To závisí, čo mu uviedli do E101-na ktoré činnosti sa vzťahuje SP a ZP na Slovensku.
Jana Motyčková
15.03.11,14:10
Poradáci keď som dobre pochopila čo som prečítala na stránkach DRAKA tak Vás prosím o odsúhlasenie :
- dôchodca /poit. štátu/ zároveň zamestnanec VZ najväčší 1560,-€ v mesiaci pritom 3300,- € za osobnú asistenciu síce podáva DP B ale RZ mu nerobím.
- študentka príjem na dohodu 3700,- € - dohody sa nezapočítávajú čiže RZ nerobím
- študentka do júna príjem nič, potom zamestnanec s malou HMz ale mala vyplatené 1400,- € na zmluvu podľa OZ a tu už neviem uvádzam to v DP ako ostatný príjem oddiel VIII. riadok 11 iné? Poradíte mi prosím. Ďakujem.
Ohľadne rzzp všetko správne.
Pokiaľ ide o zmluvu podľa OZ - nie je presne určené zdaňovanie, závisí od toho, aká zmluva to je, či ide o nejaký pravidelnejśí príjem, či je to závislá činnosť - treba sa pozrieť na názov aj na znenie tej zmluvy.
Monika C.
15.03.11,14:12
Ďakujem Janka za pomoc bolo vyplatené len jednorázovo nie je pravidelný príjem. Si ma potešila nemusím sa trápiť s RZ. Ďakujem pekne.
geminika
15.03.11,18:34
V minulom roku som bola zamestnaná a popri tom som mala uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti na pomocné účtovnícke práce s odmenou mesačne 85 € neviem aké odvody mali za mňa odvádzať a či mám povinnosť si podať ročné zúčtovanie ZP?
Ďakujem.
barborenka
16.03.11,07:04
Potrebujem súrne poradiť! SZČO + zamestnanec-mám taký prípad, že FO bola
szčo po celý rok 2010 a v polovici októbra 2010 sa stala zároveň aj zamestnancom. Vypĺňam tlačivo S-listy SA, SB = no a na tomto liste v oddieli II.
vypĺňam vymeriavacie základy szčo, tu mi nie je jasné, či vypĺňam VZ a počet dní len za obdobie, keď táto osoba bola len szčo alebo keďže bola szčo po celý rok, tak VZ a počet dní vyplním v tomto oddieli za celý rok? Za odpovede vopred ďakujem.
Šípková
16.03.11,07:04
už je schválená novela zákona ? alebo správa agentúry JPP ?

Však to zaplatia živnostníci optimalizáciou odvodov...
no ak porušia živnosti, neviem neviem...
Šípková
16.03.11,07:07
Živnostník bol PN od oktobra 2009 do konca februara 2010. Minuly rok daval s RZZP aj potvrdenie zo SP o poberaní nemocenského. Budú aj teraz požadovať potvrdenie, keďže tá "maródka" bola na prelome rokov? Nemáte niekto skúsenosť?
alušik
16.03.11,07:22
V minulom roku som bola zamestnaná a popri tom som mala uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti na pomocné účtovnícke práce s odmenou mesačne 85 € neviem aké odvody mali za mňa odvádzať a či mám povinnosť si podať ročné zúčtovanie ZP?
Ďakujem.
Kvôli samotnej dohode nemáš povinnosť podať ročné zúčtovanie ZP. Povinnosť by si mala len vtedy, ak by Ti to vyplývalo z príjmov u Tvojho zamestnávateľa - t.j. ak si prekročila príjmom hranicu max.VZ 2169,09 len v niektorom mesiaci, čo skôr predpokladám, že nie...
alušik
16.03.11,07:37
Živnostník bol PN od oktobra 2009 do konca februara 2010. Minuly rok daval s RZZP aj potvrdenie zo SP o poberaní nemocenského. Budú aj teraz požadovať potvrdenie, keďže tá "maródka" bola na prelome rokov? Nemáte niekto skúsenosť?
Myslím si, že to potvrdenie o poberaní nemocenského budú chcieť, aby bolo zrejmé, dokedy presne bol na tej PN.
Monika C.
16.03.11,07:46
Dievčatá neviete mi poradiť SZČO celý rok toto viem, ale mala ešte príjem kde mám doklad aj výške príjmu kde odviedli do ZP 5,30 € je príjem za členstvo v komisii na potrvdení je § 43 čiže zrážková daň a mám aj potvdenie do ZP síce je to malá suma ale musím to dať do RZZP neviete použijem S, SB, a SA ? toto neviem. Neviete mi poradiť ďakujem vopred.
m.hladka
16.03.11,08:25
No toto? Som v šoku. :eek:
RZZP za rok 2010 som podala 24.2.2011. Včera 15.3.2011 mi došlo zo ZP "oznámenie o uzatvorení ročného zúčtovania poistného za rok 2010", kde mi okrem iného oznámuju aj to, že vykonali kontrolu môjho RZZP za rok 2010 a že podané RZZP bolo uzatvorené s nulovým výsledkom. :)
Tak takú rýchlosť som ozaj nečaka! Len neviem teraz, či som poviná im poslať aj ja oznámenie o nulovom výsledku? :confused:
daja
16.03.11,08:50
Ahojte, chcem sa spýtať do r. 28 RZZP (výdavky na poistné, o ktoré sa znížil ZD fyzickej osoby) patrí aj úhrada sumy nedoplatku, ktorý vznikol z RZZP 2009? Ďakujem.
veronikasad
16.03.11,08:52
Ahojte, chcem sa spýtať do r. 28 RZZP (výdavky na poistné, o ktoré sa znížil ZD fyzickej osoby) patrí aj úhrada sumy nedoplatku, ktorý vznikol z RZZP 2009? Ďakujem.
ano
Šípková
16.03.11,09:23
Myslím si, že to potvrdenie o poberaní nemocenského budú chcieť, aby bolo zrejmé, dokedy presne bol na tej PN.
Ale on už ho minulý rok dal aj s RZZP, takže ho tam majú založené, len či budú ochotní ho hľadať.
mirkab14
16.03.11,09:53
To závisí, čo mu uviedli do E101-na ktoré činnosti sa vzťahuje SP a ZP na Slovensku.
Má tamm uvedené, že do 25.10.2010 v SR a od 25.10.2010 je vyslaný ako SZČO do Talianska. Ako prosím urobiť RZZP? Kde sa to uvádza?Nestretla som sa s takouto situáciou.
Monika C.
16.03.11,12:16
Dievčatá neviete mi poradiť SZČO celý rok toto viem, ale mala ešte príjem kde mám doklad aj výške príjmu kde odviedli do ZP 5,30 € je príjem za členstvo v komisii na potrvdení je § 43 čiže zrážková daň a mám aj potvdenie do ZP síce je to malá suma ale musím to dať do RZZP neviete použijem S, SB, a SA ? toto neviem. Neviete mi poradiť ďakujem vopred.

Poradíte mi poradáci ?
lillian
16.03.11,12:36
Dobry den, chcem sa spytat, ci je potrebne prilozit k rzzp potvrdenie,ze szco bol pocas roka 2mesiace PN.a ak ano, odkial.dakujem.
vyplnujem tlacivo B,vsak?
ZuzanaP
16.03.11,12:40
Dobry den, chcem sa spytat, ci je potrebne prilozit k rzzp potvrdenie,ze szco bol pocas roka 2mesiace PN.a ak ano, odkial.dakujem.
vyplnujem tlacivo B,vsak?

Potvrdenie o nemocenských dávkach vám vystaví sociálna poisťovňa :)
JAJA11
16.03.11,13:06
Dobry den, chcem sa spytat, ci je potrebne prilozit k rzzp potvrdenie,ze szco bol pocas roka 2mesiace PN.a ak ano, odkial.dakujem.
vyplnujem tlacivo B,vsak?

Toto tlačivo treba žiadať, ak mal SZČO nízky príjem, ak jeho príjmy prekročili minimálny základ, je úplne jedno či bol PN alebo nie. :o
gazda55555
16.03.11,14:12
Prosím o radu: časť roka som bol zamestnancom, časť roka nezamestnaným vedeným na úrade práce a časť roka samoplatiteľom (dobrovoľne nezamestnaným, za toto obdobie som zaplatil v ZP).
Mojou povinnosťou pokiaľ viem, je v takomto prípade podať RZZP. preto prosím o radu aký typ tlačiva v mojom prípade potrebujem a zároveň ktoré potvrdenia o príjme. Mám potvrdenie od zamestnávateľa a výplatný lístok za rok 2010 na pár eur z dohody o pracovnej činnosti. Plus samozrejme účet za platbu v ZP za obdobie, keď som bol samoplatiteľom.
Ďakujem.
m.aj.a
16.03.11,19:57
Aj z minim.príjmu sú povinné odvody do ZP a počas PN, ak poberal nemocen.dávky, má nárok na vrátenie poistného, čo je za 2 mesiace slušný peniaz 89,46 mínus daň. Potvrdenie vystavuje Soc.poisťovňa práve na základe toho, že poberal nemoc.dávky, inak ak nie, tak potom nijaké potvrdenie netreba a nič sa nevráti.
LucyM
16.03.11,20:30
Toto tlačivo treba žiadať, ak mal SZČO nízky príjem, ak jeho príjmy prekročili minimálny základ, je úplne jedno či bol PN alebo nie. :o
ahojte, chcem sa opytat, ak zaklad dane szco prekrocil sumu 2479,2 eur za rok, tak oddiel V (typ priznania B) nemusim vyplnat a prikladat potvrdenie z SP??? alebo v tom mam uplny zmatok???
clipp
17.03.11,00:49
Dobrý deň,
snažil som sa preštudovať podmienky podávania RZZP ale stále sa v tom neviem vyznať. Musím podať RZZP ak som bol v roku 2010 samoplatiteľom (dobrovoľne nezamestnaný) 10 mesiacov (žiaden príjem), a súčet mojich príjmov zo závislej činnosti za ostatné 2 mesiace bol 1028,33 EUR (498,97 + 529,36)? Mohol by mi niekto prosím poradiť? Ďakujem :o
Andyke
17.03.11,05:31
Clipp - netreba podať RZZP.
mirkab14
17.03.11,06:14
Dobrý deň, viete mi poradiť? SZČO do 31.5.2010 a bola zároveň na materskej dovolenke, preddavky si neplatila a bola v r. 2010 v strate.Vypĺňam tlačivo B, v oddieli VI. som vyplnila min.základ a ešte ktorý oddiel vypĺňam,keď bola na MD?
Jana Motyčková
17.03.11,06:54
Toto tlačivo treba žiadať, ak mal SZČO nízky príjem, ak jeho príjmy prekročili minimálny základ, je úplne jedno či bol PN alebo nie. :o
Celkom jedno to nie je. Aj keď to v takom prípade neovplyvní výšku poistného, ale za túto dobu má ZP nárok na poistné od štátu, zároveň je povinnosť oznamovať tieto doby do ZP. Čiže zdravotnej poisťovni to jedno nie je a teda ak si poistenec (szčo) nesplní oznamovaciu povinnosť môže dostať pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
Jana Motyčková
17.03.11,06:59
Dobrý deň, viete mi poradiť? SZČO do 31.5.2010 a bola zároveň na materskej dovolenke, preddavky si neplatila a bola v r. 2010 v strate.Vypĺňam tlačivo B, v oddieli VI. som vyplnila min.základ a ešte ktorý oddiel vypĺňam,keď bola na MD?
Ak poberala materské, tak dni poberania materského idú do V.oddielu.
Ak do 31.5. poberala stále materské a len do tohoto dátumu bola szčo, tak minimálne základy v VI.oddiele majú byť nulové. (Nie som si zo znenia otázky celkom istá tými dátumami.)
mirkab14
17.03.11,07:21
Ak poberala materské, tak dni poberania materského idú do V.oddielu.
Ak do 31.5. poberala stále materské a len do tohoto dátumu bola szčo, tak minimálne základy v VI.oddiele majú byť nulové. (Nie som si zo znenia otázky celkom istá tými dátumami.)
Do 31.5.2010 mala živnosť, potom ju ukončila a k 31.5.2010 poberala materskú, takže postupujem, ako ste napísali? Ďakujem moc.
calawen
17.03.11,08:20
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, aký typ RZZP podať, ak FO bola zamestnaná iba na čiastočný pracovný úväzok, pričom príjem /hrubú mzdu/ mala nižšiu ako minimálnu /nakoľko pracovný čas bol štvrtinový aj mzda bola štvrtina minimálnej mzdy/. Aký tam bude minimálny základ?

Zahŕňa sa do RZZP aj príjem z predaja nehnuteľností ako FO? podľa §8 Z o DzP?
calawen
17.03.11,08:56
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, aký typ RZZP podať, ak FO bola zamestnaná iba na čiastočný pracovný úväzok, pričom príjem /hrubú mzdu/ mala nižšiu ako minimálnu /nakoľko pracovný čas bol štvrtinový aj mzda bola štvrtina minimálnej mzdy/. Aký tam bude minimálny základ?

Zahŕňa sa do RZZP aj príjem z predaja nehnuteľností ako FO? podľa §8 Z o DzP?

K mojej otázke, tento príjem /predaj nehnuteľností/ asi pôjde do RZZP - je definovaný v §10b ods. 1d), podľa §12 ods. 7 platí poistné aj z týchto príjmov, pričom VZ = daňový základ.

typ bude X alebo S? A ktoré oddiely? určite A, lebo zamestnanec, ale ten predaj?

Odpoveď zo ZP:

Uvažovala som zle, príjem z predaja nehnuteľností nie je predmetom RZZP, a tým, že bol iba zamestnancom a nemal príjem vyšší ako 2169,09€ za mesiac), nemusí robiť RZZP.
Andyke
17.03.11,09:05
Calawen - vôbec netreba podať RZZP (pri takom úväzku určite neprekročila ani jeden mesiac 2169,09 hrubú mzdu) Predaj nehnuteľností už vôbec nevstupuje do RZZP.
LucyM
17.03.11,15:16
Celkom jedno to nie je. Aj keď to v takom prípade neovplyvní výšku poistného, ale za túto dobu má ZP nárok na poistné od štátu, zároveň je povinnosť oznamovať tieto doby do ZP. Čiže zdravotnej poisťovni to jedno nie je a teda ak si poistenec (szčo) nesplní oznamovaciu povinnosť môže dostať pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
tato povinnost je do 8 dni, alebo staci v rzzp? citala som totiz uz aj take nazory aj take

zas som si to prestudovala a ak som to dobre pochopila, tak oznamovacia povinnost pri pn je (par. 24 pismeno c): "...treba oznámiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného..."
viete mi to niekto odsuhlasit?
a este, ak sa tato povinnost nesplnila v zakonnej lehote ale az v rzzp plati sa aj vtedy pokuta? dakujem dopredu za odpovede
jamborova
17.03.11,20:08
Dobry den,vie mi prosím niekto poradit.Podala som RZZP kde mi vznikol za min.rok nedoplatok.Ten som povinná uhradit do 30.6.2011.Dnes mi však zo zdravotnej poist.prišiel list že eviduju voči mne nedoplatok a mám ho uhradit do 5 dní.Vobec tomu nerozumiem:mad:
LucyM
17.03.11,21:00
a nie je tam napisane, ci ide o nedoplatok na preddavkoch alebo z rzzp?
Melnick
17.03.11,21:03
Dobry den,vie mi prosím niekto poradit.Podala som RZZP kde mi vznikol za min.rok nedoplatok.Ten som povinná uhradit do 30.6.2011.Dnes mi však zo zdravotnej poist.prišiel list že eviduju voči mne nedoplatok a mám ho uhradit do 5 dní.Vobec tomu nerozumiem:mad:
To bude nedoplatok z predchádzajúcich období. Robia veľké upratovanie.:mad:
mirkab14
18.03.11,05:23
Prosím o radu, živnosť celý rok, má vystavený formulár E101 SK od 25.10. do 31.1.2011. Je v tom období oslobodený od platenia ZP? A kde to uvádzam v RZZP?
MAISI
18.03.11,07:18
Dobry den,vie mi prosím niekto poradit.Podala som RZZP kde mi vznikol za min.rok nedoplatok.Ten som povinná uhradit do 30.6.2011.Dnes mi však zo zdravotnej poist.prišiel list že eviduju voči mne nedoplatok a mám ho uhradit do 5 dní.Vobec tomu nerozumiem:mad:
Mne prišlo to isté. Vraj máme nedoplatok. Ano ten mi aj vznikol v RZZP, ktorý som už aj uhradila. Presne viem z čoho mi to vzniko. V júli 2010 nejako nedopatrením sa stalo že v banke mu nepoukázali do zdrav. poisťovne, nakoľko som tam menila trvalý príkaz z titulu pozastavenia činnosti. Nerozumiem tomu, prečo teraz zasielajú listy a s vyhrážkou uhradiť do 5 dní a následne postúpenie exekútorovi, keď sa robí ročné zučtovanie. Snažím sa tam už celý týždeň dovolať ohľadom toho, no nedá sa. Neberú telefón. Tak som to nechala tak. Uvidíme ako to dopadne.
jamborova
18.03.11,07:20
No je tam napísané ze preddavky.Ja mám živnost len rok a ked som sa bola v ZP prihlasit ako živnostník dala som si skontrolovat ci tam nemam neake nedoplatky a bolo všetko ok.Som si vedoma nedoplatku za rok 2010 ( 3 mes.) ale prečo do 5 dní?Ved v ročnom zúčtovaní mi ten nedoplatok vyskočil a som si vedomá ze ho mám uhradit do 31.6.No asi tam bude musiet zájst.:mad:
veronikasad
18.03.11,07:26
No je tam napísané ze preddavky.Ja mám živnost len rok a ked som sa bola v ZP prihlasit ako živnostník dala som si skontrolovat ci tam nemam neake nedoplatky a bolo všetko ok.Som si vedoma nedoplatku za rok 2010 ( 3 mes.) ale prečo do 5 dní?Ved v ročnom zúčtovaní mi ten nedoplatok vyskočil a som si vedomá ze ho mám uhradit do 31.6.No asi tam bude musiet zájst.:mad:
v roku 2011 si zaplatila nejaké preddavky ? Ak ano, ZP ti ich posunula na nedoplatok roku 2010. A zrejme urguje preddavky za rok 2011 - preto splatnosť 5 dní.
jamborova
18.03.11,07:35
Ano preddavky som platila,ale ved tam je špecifický symbol (za ake obdobie je platba).Ak špec.symbol neuvediem vtedy platbu priradia k nedoplatku.Alebo mám zlú info?Takto mi to povedali v ZP.
veronikasad
18.03.11,07:41
Ano preddavky som platila,ale ved tam je špecifický symbol (za ake obdobie je platba).Ak špec.symbol neuvediem vtedy platbu priradia k nedoplatku.Alebo mám zlú info?Takto mi to povedali v ZP.
V ktorej poisťovni ? Lebo v priraďovaní platieb sú vo väčšine poisťovní experti ...
jamborova
18.03.11,07:43
Všeobecná zdravotna
veronikasad
18.03.11,07:44
Všeobecná zdravotna
Choď tam osobne, nech ti urobia RZZP tam. Zrejme ti úhrady napárovali ako som písala vyššie. Akou formou platí preddavky ? Ak z účtu - trvalým príkazom ?
jamborova
18.03.11,07:48
Z účtu ich platím.O nič mi neide,je mi jasne že nedoplatok treba zaplatit,ale ide mi o ten princíp.Prečo sa vyhrážaju ak nemajú dovod.Dnes tam zájdem.
veronikasad
18.03.11,07:54
Z účtu ich platím.O nič mi neide,je mi jasne že nedoplatok treba zaplatit,ale ide mi o ten princíp.Prečo sa vyhrážaju ak nemajú dovod.Dnes tam zájdem.
Pozri § 17 a 17a) Zákona o zdr. poistení. Treba konať, aby si nebola prekvapená

http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#17
Jana Motyčková
18.03.11,08:56
tato povinnost je do 8 dni, alebo staci v rzzp? citala som totiz uz aj take nazory aj take

zas som si to prestudovala a ak som to dobre pochopila, tak oznamovacia povinnost pri pn je (par. 24 pismeno c): "...treba oznámiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného..."
viete mi to niekto odsuhlasit?
a este, ak sa tato povinnost nesplnila v zakonnej lehote ale az v rzzp plati sa aj vtedy pokuta? dakujem dopredu za odpovede
Odsúhlasujem.
Nezvykne ZP dávať za toto pokutu, ak je to nahlásené aspoň v čase podania rzzp.
Jana Motyčková
18.03.11,08:57
Prosím o radu, živnosť celý rok, má vystavený formulár E101 SK od 25.10. do 31.1.2011. Je v tom období oslobodený od platenia ZP? A kde to uvádzam v RZZP?
No a čo má v tom E101 napísané ohľadne platenia poistného na Slovensku?
veronikasad
18.03.11,08:58
Odsúhlasujem.
Nezvykne ZP dávať za toto pokutu, ak je to nahlásené aspoň v čase podania rzzp.
Janka, je nutné PN-ku oznamovať aj v prípade, ak živnostník mal vysoký vymeriavací základ a platenie preddavkov to nijako neovplyvní ?

Resp. v inom prípade - ak živnostník zaplatil preddavky za celý mesiac, sám nevie (nepamätá si) či bol PN a do SP nechce isť pre potvrdenie ?
Jana Motyčková
18.03.11,09:02
Áno, ako som uviedla v príspevku 538. Platí to pre PN a pod. aj za minulé roky, aj v tomto roku, a v tomto roku je potrebné oznamovať aj všetkých ostatných poistencov štátu (napr. dôchodcov) aj keď majú vysoký príjem.
veronikasad
18.03.11,09:03
Áno, ako som uviedla v príspevku 538. Platí to pre PN a pod. aj za minulé roky, aj v tomto roku, a v tomto roku je potrebné oznamovať aj všetkých ostatných poistencov štátu (napr. dôchodcov) aj keď majú vysoký príjem.
ďakujem
maxipc
18.03.11,09:39
Moja otázka pre VSZP ohľadom RZZP 2010 konateľov:

Dobrý deň.
> Je povinný konateľ urobiť RZZP 2010, ak poberal pravidelnú mesačnú odmenu za vykon funkcie na zaklade mandátnej zmluvy
> 01-03/2010 vo výške199,16€, od 04-12/2010 vo výške 20€, z týchto odmien boli platené odvody firma 10%, konateľ 4%, žiadne iné príjmy nemal, nebol SZČO, ani samoplatiteľ. Ak áno, tak na akom tlačive?
Ďakujem vopred za odpoveď

Odpoveď VSZP:
Dobrý deň, v takom prípade nemá povinnosť podať si ročné zúčtovanie.

O jednu starosť menej:---:---)
VieraPopluharova
18.03.11,10:40
Pekny deň všetkym,

prosím o kontrolu RZZP B:SZČO celý rok

r.26 598,68 zaplatené preddavky na rok 2010
r.27 7247,57 z r. 44 DP FO typ B
r.28 662,92 zaplatene preddavky + nedoplatok za rok 2009 64,24
r.29 3696,49 VZ
r.41 - nebol poistencom štatu
r.42 -
r.51 3696,49
r.52 -
r.53 3696,49
r.55 517,50
r.56 - 81,18 preplatok z ročného zučtovania
r.57 - 81,18
r.61 7910,49
r.63 308,04
r.65 43,12
r.66 46,06 preddavky na rok 2011 v minimalnej vyške

Ďakujem pekne, nakoľko už som domotaná.
veronikasad
18.03.11,10:42
Vierka, r.66 - min.preddavky od 1.1.2012 sú 47.58€
mirkab14
18.03.11,11:20
No a čo má v tom E101 napísané ohľadne platenia poistného na Slovensku?
To je v ktorej časti formuláru uvedené, prvý krát držím takéto tlačivo. V bode 5. je takéto: citujem: na poistenca sa naďalej vzťahuje legislatíva štátu SK.
Jana Motyčková
18.03.11,11:27
Dobre, čiže je szčo celý rok, na zákalde E101 platí ZP na Slovensku. Ešte otázka, prečo mal vystavený E101 - bol od toho októbra niekde inde v EÚ zamestnaný? Má v E101 napísané, že legislatíva štátu SK sa na neho vzťahuje pre všetky príjmy, alebo je to špecifikované len pre tú szčo a pre iné príjmy je napísané, že sa na neho vzťahuje iná legislatíva?
mirkab14
18.03.11,11:37
Dobre, čiže je szčo celý rok, na zákalde E101 platí ZP na Slovensku. Ešte otázka, prečo mal vystavený E101 - bol od toho októbra niekde inde v EÚ zamestnaný? Má v E101 napísané, že legislatíva štátu SK sa na neho vzťahuje pre všetky príjmy, alebo je to špecifikované len pre tú szčo a pre iné príjmy je napísané, že sa na neho vzťahuje iná legislatíva?
Stále je a aj bol živnostník a od októbra bol v Taliansku, ale ako živnostník.Mal príjmy ib a zo živnosti. Ja neviem, čo tá E101 znamená. On splietal, že je oslobodený od platenia poistného v tom období,keď bol v Taliansku.
LucyM
18.03.11,11:45
Odsúhlasujem.
Nezvykne ZP dávať za toto pokutu, ak je to nahlásené aspoň v čase podania rzzp.
dakujem za odpoved, zacina sa mi "rozjasnovat" :)
este na doplnenie: volala som dnes rano do zp, kde mi povdeali, ze ak zisti zp porusenie oznamovacej povinnosti (konkretne ohladom tej pn), tak to poistovna oznamuje uradu pre dohlad nad zravotnou starostlivostou a ten rozhoduje potom o udelen pokuty
a pytala som sa aj na to, ci sa ma uvadzat pocet dni pn v rzzp, ak je vymeriavaci zaklad v r. 29 (typ B) vyssi ako 3834,84, odpoved znela: neovplyvni to vypocet odvodov, tak to netreba

tak teraz mam na zvazenie, ci tu pn mam davat aspon pri rzzp, ked uz nebola nahlasena v spravnom case, alebo radsej nie, ved aj tak je zaklad vyssi ako 3834,84 a nic to neovlyvni, ake mate nazory?
Jana Motyčková
18.03.11,13:40
Stále je a aj bol živnostník a od októbra bol v Taliansku, ale ako živnostník.Mal príjmy ib a zo živnosti. Ja neviem, čo tá E101 znamená. On splietal, že je oslobodený od platenia poistného v tom období,keď bol v Taliansku.
Tá E101 je určenie príslušnosti k legislatíve (sociálne zabezpečenie + poistenie a zdravotné poistenie) niektorého štátu EÚ. V tomto prípade tam môže mať napísané 3 možnosti
a) príslušnosť k legislatíve SR zo všetkých činností
b) príslušnosť k legislatíve Talianska zo všetkých činností
c) príslušnosť k legislatíve SR z činnosti szčo na Slovensku, a k legislatíve Talianska z činnosti szčo v Taliansku.

b) evidentne nemá.
Takže pri a) platí poistenie na Slovensku, rzzp robí na tlačive B a do príjmu zahrnie aj príjem zo szčo z Talianska.
Pri c) platí poistenie na Slovensku z príjmu szčo na Slovensku, rzzp robí na tlačive B, do príjmu zahrnie len príjem zo szčo na Slovensku.
Zuzanak1
20.03.11,10:53
Ahojte, hladám, čo uviesť v r.66 RZZP Typ B ako preddavok od 1.1.2012. Aj som to našla teraz tu od "veronikasad - r.66 - min.preddavky od 1.1.2012 sú 47.58€", kde si to prosím ťa našla ? Potom preddavky od 1.1.2011-31.12.2011 budú min. 46,06 eur ? Ďakujem.
rodina1
20.03.11,13:16
Ahojte, hladám, čo uviesť v r.66 RZZP Typ B ako preddavok od 1.1.2012. Aj som to našla teraz tu od "veronikasad - r.66 - min.preddavky od 1.1.2012 sú 47.58€", kde si to prosím ťa našla ? Potom preddavky od 1.1.2011-31.12.2011 budú min. 46,06 eur ? Ďakujem.
Zo stránky VšZP:
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=943
a pre rok 2012, zo stránky Dôvery:
https://www.dovera.sk/sk/aktuality/minimalny-maximalny-preddavok-roku-2012.html
Zuzanak1
20.03.11,13:54
Jana Trebatická
20.03.11,14:11
Dobrý deň, prosím o radu ohľadom RZZP za rok 2010:
aké tlačivo použije študent VŠ (23 r.) keď:
od 1.1.10 do 15.3.10 = úrad práce
od 16.3.10 do 9.9.10 = SZČO
a od 5.8.10 = študent denného štúdia na VŠ
Jana Motyčková
20.03.11,15:27
B .
mirkab14
21.03.11,09:15
Tá E101 je určenie príslušnosti k legislatíve (sociálne zabezpečenie + poistenie a zdravotné poistenie) niektorého štátu EÚ. V tomto prípade tam môže mať napísané 3 možnosti
a) príslušnosť k legislatíve SR zo všetkých činností
b) príslušnosť k legislatíve Talianska zo všetkých činností
c) príslušnosť k legislatíve SR z činnosti szčo na Slovensku, a k legislatíve Talianska z činnosti szčo v Taliansku.

b) evidentne nemá.
Takže pri a) platí poistenie na Slovensku, rzzp robí na tlačive B a do príjmu zahrnie aj príjem zo szčo z Talianska.
Pri c) platí poistenie na Slovensku z príjmu szčo na Slovensku, rzzp robí na tlačive B, do príjmu zahrnie len príjem zo szčo na Slovensku.
V jednom bode je uvedená firma, v ktorej bude vykonávať činnosť ako samostatne zárobková osoba a ďašom bode je, že na poistenca na naďalej vzťahuje legislatíva štátu SK, doslovné Vaše znenie tam nieje, tak ja už potom neviem.
Ociviste
21.03.11,19:43
Dobry vecer,
chcela by som sa opytat, ake tlacivo treba vyplnit ak:
01-03/2010 zamestnana na hlavny pracovny pomer
04-05/2010 na urade prace
06/2010 zamestnana
07-09/2010 dobrovolne nezamestnana
10-12/2010 brigadnicka
Dakujem za odpoved
querying
21.03.11,19:47
Zdravím, i ja mám zopár otázok, a prosím Vás o odpoveď, lebo si nie som celkom istá:
- SZČO v období 07.-12. 2010, predtým evidencia na ÚP (nie súbežne), počas evidencie práca na dohodu ???práca na dohodu a príjem z nej sa neuvádza v rzzp??? ak áno kam???
- tlačivo B je správne??? podľa kalkulačky vraj áno
a ešte mám jednu nejasnosť, ako zladiť rzzp s dan. priznaním, mám odchýlku pre zrazenú daň z úrokov na účte: v dp uvádzam základ dane vrátane tých úrokov a daň sa potom o tie stiahnuté dane zníži..... a v rzzp uvádzam základ dane???teda tú vyššiu sumu??? pred odrátaním zaplatenej dane-zrážkou???
dakujem za odpoved
benefin
21.03.11,20:29
ahojte,
potrebujem si overit - samoplatitel cely rok 2010 s prijmom 10000 E na dohodu je povinny podat RZZP? ake tlacivo vyplnuje?
a dochodca cely rok 2010 s prijmom 24000 E na dohodu nepodava RZZP?
dakujem
Andyke
22.03.11,06:55
Benefin :
1. samoplatiteľ vyplňuje tlačivo C a je povinný podať RZZP.
2. dôchodca - príjem na dohodu nevstupuje do RZZP, takže netreba podať.
Andyke
22.03.11,07:21
Dobry vecer,
chcela by som sa opytat, ake tlacivo treba vyplnit ak:
01-03/2010 zamestnana na hlavny pracovny pomer predpokladám, že ani jeden mesiac neprekročila hrubú mzdu 2169,09 €
04-05/2010 na urade prace
06/2010 zamestnana
07-09/2010 dobrovolne nezamestnana - samoplatiteľ
10-12/2010 brigadnicka v tomto období bola tiež samoplatiteľom?
Dakujem za odpoved

Doplň výšku príjmu v období, keď bola samoplatiteľom.
emula1
22.03.11,08:20
ahojte,

robila som RZZP typ B za zivnostnika, ktory len podnikal cely rok, mal prijmy len z §6. Polozka c. 27 tlaciva ma tak trochu zaskocila - ma tam byt zaklad dane - zevraj sa berie podla poucenia riadok 42 alebo 43 DP typu B. Ale to predsa neobsahuje ZD, len polozky zvys. alebo zniz. ZD. Mam tam dat potom riadok 44, alebo r. 68 ako celk. ZD?
Andyke
22.03.11,08:24
základ dane z r.44
Ociviste
22.03.11,08:50
Dobry vecer,
chcela by som sa opytat, ake tlacivo treba vyplnit ak:
01-03/2010 zamestnana na hlavny pracovny pomer predpokladám, že ani jeden mesiac neprekročila hrubú mzdu 2169,09 €- nie neprekrocil
04-05/2010 na urade prace
06/2010 zamestnana
07-09/2010 dobrovolne nezamestnana - samoplatiteľ - ano samoplatitel
10-12/2010 brigadnicka v tomto období bola tiež samoplatiteľom? - tiez samoplatitel a vyska prijmu bola 510 eur.
Dakujem za odpoved



Doplň výšku príjmu v období, keď bola samoplatiteľom.
Andyke
22.03.11,09:28
Ociviste - nie je povinnosť podať RZZP.
Ociviste
22.03.11,09:53
Dakujem Andyke, a keby som chcela podat, cisto teoreticky aky typ by to bol?
Dakujem za odpoved
Andyke
22.03.11,10:03
X,XA XC alebo S,SA,SC záleží od súčtu VZ
Olgica
22.03.11,10:16
existuje na www.rzzp.sk pomôcka na správny výber formulára
Ociviste
22.03.11,10:18
sucet VZ je 2349 eur. Cize by som vyplnala X, XA XC?
Jana Motyčková
22.03.11,11:23
V jednom bode je uvedená firma, v ktorej bude vykonávať činnosť ako samostatne zárobková osoba a ďašom bode je, že na poistenca na naďalej vzťahuje legislatíva štátu SK, doslovné Vaše znenie tam nieje, tak ja už potom neviem.
Zrejme je tam myslené, že aj na činnosť szčo v Taliansku sa vzťahuje slovenská legislatíva, čiže rzzp podá na B a do príjmu zahrnie aj príjem z Talianska.
querying
22.03.11,12:57
Zdravím, i ja mám zopár otázok, a prosím Vás o odpoveď, lebo si nie som celkom istá:
- SZČO v období 07.-12. 2010, predtým evidencia na ÚP (nie súbežne), počas evidencie práca na dohodu ???práca na dohodu a príjem z nej sa neuvádza v rzzp??? ak áno kam???
- tlačivo B je správne??? podľa kalkulačky vraj áno
a ešte mám jednu nejasnosť, ako zladiť rzzp s dan. priznaním, mám odchýlku pre zrazenú daň z úrokov na účte: v dp uvádzam základ dane vrátane tých úrokov a daň sa potom o tie stiahnuté dane zníži..... a v rzzp uvádzam základ dane???teda tú vyššiu sumu??? pred odrátaním zaplatenej dane-zrážkou???
dakujem za odpoved

Poradaci poradte prosim;)
Andyke
22.03.11,13:03
V RZZP uvádzaš základ dane z r. 44 daň.priznania.
Obdobie 01-06/2010 : bol si uchádzačom o zamestnanie . Pokiaľ si nemal vyšší príjem ako 1239,60, tak tie dohody Ti nevstupujú do RZZP. V tomto prípade vyplňuješ B.

Ak príjmy boli vyššie, upresníš a poradíme.
querying
22.03.11,13:22
Ďakujem Andyke :)

ešte ale predsa prosím o objasnenie, tej zrážkovej dane:
Základ dane z riadku 44 sa v X oddiele este zníži o tie zrážky, nemá sa teda uvádzať tá znížená suma? riedok 44 - 99?
dakujem
querying
22.03.11,13:25
Ďakujem Andyke :)

ešte ale predsa prosím o objasnenie, tej zrážkovej dane:
Základ dane z riadku 44 sa v X oddiele este zníži o tie zrážky, nemá sa teda uvádzať tá znížená suma? riedok 44 - 99?
dakujem
teda vlastne asi riadok 44 - suma, z ktorej bola daň /r.99/ zrazená alebo tak nejako, sok mierne dopletená no snáď niekto pochopí čo ma zaujíma :rolleyes:
marcelaStanakova
22.03.11,15:16
Manžel je od 1.1.2011 nezamestnaný, vyplňuje si ročné zúčtovanie do VšZP za rok 2010 sám ? Mal totiž vysoké príjmy vo firme kde pracoval a vznikol nedoplatok do ZP , kto uhradí tento nedoplatok do ZP on alebo firma kde pracoval,?
Andyke
22.03.11,16:19
teda vlastne asi riadok 44 - suma, z ktorej bola daň /r.99/ zrazená alebo tak nejako, sok mierne dopletená no snáď niekto pochopí čo ma zaujíma :rolleyes:

Nepleť dane do RZZP.
základ dane z r. 44 treba uviesť do RZZP.
Andyke
22.03.11,16:23
Manžel je od 1.1.2011 nezamestnaný, vyplňuje si ročné zúčtovanie do VšZP za rok 2010 sám ? Mal totiž vysoké príjmy vo firme kde pracoval a vznikol nedoplatok do ZP , kto uhradí tento nedoplatok do ZP on alebo firma kde pracoval,?

Za seba ako poistenca uhradí on.
Nedoplatok zamestnávateľa - treba oznámiť písomne zamestnávateľovi
na predpísanom tlačive do 30.4.2011.
Tlačivo : Oznámenie o nedoplatku alebo preplatku zamestnávateľa za rok 2010 a tu nájdeš to tlačivo : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=112&institucia=5#listOfDocs
jana32
22.03.11,16:25
Prosím Vás, máme zamestnanca, ktorý u nás pracoval 6 mesiacov, jeho celkový hrubý príjem bol 4115 € a potom už bol na úrade práce, je povinný si podať RZZP? A tiež prosím o radu ohľadom opatrovateľky v Rakúsku, ktorá je tu dobrovoľným platiteľom ZP ( v Rakúsku má živnostenský list , u nás nie ), je povinná si podať Rzzp? Ďakujem
querying
22.03.11,16:36
Nepleť dane do RZZP.
základ dane z r. 44 treba uviesť do RZZP.

Ja ale nerozumiem tomuto:
Do položky 27 rzzp treba uviesť:"Základ dane z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu 5)" = Uvádza sa základ dane z príjmov fyzických osôb podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení
neskorších predpisov okrem vyňatých príjmov podľa § 13 ods. 20 zákona.:=
(20) Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona povazujú

a) príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta, 39l)

b) príjmy z prenájmu, 50)

c) príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou 51) okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu, 51a)

d) príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru 51b) u osôb uvedených v § 11 ods. 8 písm. a) až m), o) až r) a u).
.....A tak mi nie je jasne či základ dane z riadku 44 nemám znížiť o tie prijmy, z ktorých bola daň už zrazená..... konkrétne o sumy úrokov z vkladu na bankovom účte???


prosím, ešte sa vyjadrite, mam v tom chaos
Andyke
22.03.11,16:52
Úroky sú TVOJÍM PRÍJMOM z titulu podnikania, takže nič neodpočítavaš. Sú súčasťou Tvojho základu dane.
Jana Motyčková
22.03.11,17:24
Prosím Vás, máme zamestnanca, ktorý u nás pracoval 6 mesiacov, jeho celkový hrubý príjem bol 4115 € a potom už bol na úrade práce, je povinný si podať RZZP? A tiež prosím o radu ohľadom opatrovateľky v Rakúsku, ktorá je tu dobrovoľným platiteľom ZP ( v Rakúsku má živnostenský list , u nás nie ), je povinná si podať Rzzp? Ďakujem
Ak zamestnanec nemal v žiadnom mesiaci VZ vyšší ako 2169 eur, rzzp podať nemusí.
Opatrovateľka, ktorá má živnosť v Rakúsku by mala byť zdravotne poistená v Rakúsku a tu by sa z poistenia mala odhlásiť. Vo vlastnom záujme.
bartokova
22.03.11,18:54
Prosím vás o radu, aké potrebujem papiere k vyplneniu ročného zúčtovania? Keďže som pracovala u 2 zamestnávateľov a musím si sama vyplniť ročné zúčtovanie a nemám všetky potrebné údaje od nich, čo sa týkajú vlastne tých zamestnávateľov. Mám si niečo od nich vyžiadať? ďakujem :)
adulienka79
22.03.11,19:09
SZČO celý rok 2010 neplatil odvody na ZP. V roku 2011 má splátkový kalendár - 1/2011 zaplatil 40% z dlžného poistného, t.j. 215,20, zvyšok splatí v splátkach do 6/2010. V RZZP 2010 môžem dať tých 40% ako zaplatené poistné, ale neuplatnené vo výdavkoch za rok 2010? A vlastne mu vyjde nedoplatok ten zvyšok, ktorý nemá zaplatený. Okrem tých 40% ešte nezaplatil nič viac.
adulienka79
22.03.11,19:27
No stačí len založiť okuliare a hneď je to jasné. Takže uvedie poistné, ktoré zaplatil najneskôr do dňa podania RZZP a zvyšok je nedoplatok.
Jana Motyčková
22.03.11,20:31
Prosím vás o radu, aké potrebujem papiere k vyplneniu ročného zúčtovania? Keďže som pracovala u 2 zamestnávateľov a musím si sama vyplniť ročné zúčtovanie a nemám všetky potrebné údaje od nich, čo sa týkajú vlastne tých zamestnávateľov. Mám si niečo od nich vyžiadať? ďakujem :)
Potvrdenie o výške príjmu a preddavkoch na zdravotné poistnie od oboch zamestnávateľov. Povinnosť podať rzzp je len ak v niektorom mesiaci bol vymeriavací základ vyšší ako 2169,09€.
Doboska
22.03.11,22:54
Prosím Vás potrebujem poradiť:
1) dôchodca - teda poistenec štátu za celý rok 2010 mal v decembri vyplatenú príkaznú zmluvu vo výške 10000 E, zdaňovanú podľa § 5-musí podať RZZP - typ "C" ?
2)žena ktorá mala uzatvorenú pracovnú zmluvu bola do 25.8.2010 na Rodič.príspevku, nemala žiadny príjem zo zamestnania (iba dohodu o VP-ktorá nevstupuje do VZ) má priložiť k ročnému zúčtovaniu ZP aj doklad o výške príjmu od 1. zamestnávateľa , keď bol - 0 ? Potom od 26.8. nastúpila k 2. zamestnávateľovi, kde už má potvrdenie-potom od 1.10. bola SZČO - teda podáva priznanie typu X,XA-1,2 a XB ? Príjem zo zamestnania bol len 680 E a vymer. základ zo živnosti 814 €
Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
23.03.11,06:46
1. áno C, zaplatí 14% z 10000
2. má doložiť potvrdenie od 1.zamestnávateľa. Vychádza mi to na X.
Viera Ká
23.03.11,07:07
Dobrý deň, obraciam sa na poradcov a prosím o radu pri vyplnení RZZP za 2010 - tlačivoX - mám skusenosti s B ale toto neviem správne vyplniť a ide o takýto malý príjem:
Žena na rodičovskej dovolenke od 7.7.2010
dňa 25.5.2010 má zmluvu s ALLIANZOM o sprostredkovaní poistného a do konca roka z tohto bol len príjem € 12,71 - provízia, prosím poraďte mi do ktorých oddielov a riadkov to správne zapísať, neplatila si žiadne preddavky, mala by doplatiť len z uvedeného príjmu?
Ďakujem.
Viera Ká
23.03.11,07:08
Opravujem uvedená žena bola na rodičovskej dovolenke do 7. 7. 2010, nie od.
Jana Motyčková
23.03.11,07:28
Na rodićovskej bola zo zamestnania alebo iba poberala rodičovský príspevok? Potom bola aj zamestnaná? Z dôvodu sprostredkovania bola v ZP prihlásená ako szčo alebo nie? A ak bola zamestnaná, aké tam boli príjmy do 7.7. a po 7.7.. A ešte možno bude dôležité aj kedy ten príjem zo sprostredkovania obdržala.
Jana Trebatická
23.03.11,09:22
Na rodićovskej bola zo zamestnania alebo iba poberala rodičovský príspevok? Potom bola aj zamestnaná? Z dôvodu sprostredkovania bola v ZP prihlásená ako szčo alebo nie? A ak bola zamestnaná, aké tam boli príjmy do 7.7. a po 7.7.. A ešte možno bude dôležité aj kedy ten príjem zo sprostredkovania obdržala.
Dobrý deň všetkým poraďákom, prosím veľmi pekne o radu:
Aké tlačivo na RZZP za rok 2010 použiť, keď človek bol:
- od 01.01.10 do 15.03.10 na úrade práce
- od 16.03.10 do 08.09.10 SZČO (ZD mal 1494,53)
- a od 05.08.10 už bol aj študentom denného štúdia na VŠ
- a v 11-12/2010 bol aj zamestnancom
Ďakujem
Ejo
23.03.11,09:54
Dobrý deň. Ak som preplatok rzzp za 2009 účtovala v JU ako príjem OZD a v rámci uzávierkových operácii som túto zrážkovú daň pridala k príjmom /v DP si túto zrazenú daň odpočítam/, tam v RZZP základ dane znížim o preplatok /vyplatený+zrážková dań/?
veronikasad
23.03.11,09:56
Dobrý deň. Ak som preplatok rzzp za 2009 účtovala v JU ako príjem OZD a v rámci uzávierkových operácii som túto zrážkovú daň pridala k príjmom /v DP si túto zrazenú daň odpočítam/, tam v RZZP základ dane znížim o preplatok /vyplatený+zrážková dań/?
preplatok si uviedla ako POZD v hrubom (vrátane dane), alebo čistom
Ejo
23.03.11,10:00
V účtovníctve mám preplatok v hrubom, a v DP si zrazenú daň odpočítam.
Ejo
23.03.11,10:04
V účtovníctve mám preplatok v hrubom, a v DP si zrazenú daň odpočítam.
a v rzzp budem mať základ dane z účtovníctva /P-V/ vrátane tohto preplatku? Ale si základ dane znížim o tento preplatok /v hrubom/?
Jana Motyčková
23.03.11,11:00
Dobrý deň všetkým poraďákom, prosím veľmi pekne o radu:
Aké tlačivo na RZZP za rok 2010 použiť, keď človek bol:
- od 01.01.10 do 15.03.10 na úrade práce
- od 16.03.10 do 08.09.10 SZČO (ZD mal 1494,53)
- a od 05.08.10 už bol aj študentom denného štúdia na VŠ
- a v 11-12/2010 bol aj zamestnancom
Ďakujem
Podľa VZ zo zamestnania buď X+XA+XB alebo S+SA+SB.
Jana Motyčková
23.03.11,11:01
a v rzzp budem mať základ dane z účtovníctva /P-V/ vrátane tohto preplatku? Ale si základ dane znížim o tento preplatok /v hrubom/?
V rzzp bude základ dane .
Jana Trebatická
23.03.11,11:21
Podľa VZ zo zamestnania buď X+XA+XB alebo S+SA+SB.
VZ zo zamestnania mal len 22,58 €.
Ďakujem
Jana Motyčková
23.03.11,11:52
Tak určite X,XA,XB.
mirkab14
23.03.11,12:37
Zrejme je tam myslené, že aj na činnosť szčo v Taliansku sa vzťahuje slovenská legislatíva, čiže rzzp podá na B a do príjmu zahrnie aj príjem z Talianska.
Ďakujem za čas strávený nad mojimi nevedomosťami :confused:
querying
23.03.11,13:00
Úroky sú TVOJÍM PRÍJMOM z titulu podnikania, takže nič neodpočítavaš. Sú súčasťou Tvojho základu dane.

Veď práve, uvádza sa základ dane OKREM VYŇATÝCH príjmov, medzi ktoré patria aj PRÍJMY, Z KTORÝCH SA DAŇ VYBERÁ ZRÁŽKOU, čo sú práve tie úroky. Tak prečo ich neodpočítať?
Jana Motyčková
23.03.11,13:50
Ak si tie úroky nezahrnieš do DP, len vtedy sú zdanené zrážkovou daňou. Ak si ich zahrnieš do DP, tak si v podstate preklasifikoval zrážkovú daň na preddavkovú a potom z toho zaplatíš aj ZP.
querying
23.03.11,15:27
Ak si tie úroky nezahrnieš do DP, len vtedy sú zdanené zrážkovou daňou. Ak si ich zahrnieš do DP, tak si v podstate preklasifikoval zrážkovú daň na preddavkovú a potom z toho zaplatíš aj ZP.

Hmmm, a to sa dá? nezahrnúť tie úroky do DP? vediem JÚ, úroky sú POZD-ostatné príjmy a teda príjmy zo živnosti celkom som v DP uviedla vrátane tých úrokov.
Ak by som ich nezahrnula ... Je taky nesúlad DP s penaz. dennikom legalny?

Daň tento rok neplatim žiadnu tak či tak, no v rzzp mi vznika rozdiel vo výške vymeriavacieho základu na rok 2012... dá sa s tým takto manipulovať ? zahrnúť/nezahrnúť....??? ako mi to vyhovuje?
Jana Motyčková
23.03.11,15:31
Úroky môžu v PD byť príjem, ktorý neovplyvní základ dane - presnejšie povedia účtovníci (ja som už peňažný denník neviedla dosť dávno, kedysi sa to tam tak nejako evidovalo).
Andyke
23.03.11,15:33
§ 6 Zák. o dani z príjmov:
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
querying
23.03.11,15:38
nuž dedukujem že podľa príspevku od Andyke mám aspoň tie úroky zaúčtované správne.... a ďalej som :confused: ako s tým dp a rzzp
prosím prosím POMÓOOOC
Jano69
23.03.11,15:47
Dobrý deň, prosím vás ako je to so mnou? Som študent, podnikám od 1.7.2010. Mám podávať RZZP? Budem musieť niečo platiť? Účtovníčka, ktorá mi robila DP ma presviedča, že áno, predtým som však počul, že som poistenec štátu a neplatím si ZP. Prosím vás ako to je? :eek:
veronikasad
23.03.11,15:52
Dobrý deň, prosím vás ako je to so mnou? Som študent, podnikám od 1.7.2010. Mám podávať RZZP? Budem musieť niečo platiť? Účtovníčka, ktorá mi robila DP ma presviedča, že áno, predtým som však počul, že som poistenec štátu a neplatím si ZP. Prosím vás ako to je? :eek:
RZZP podať musíš a ak prezradíš základ dane, zistíme či musíš platiť.
Ešte kolko máš rokov a či si bol študentom celý rok 2010
rodina1
23.03.11,15:56
nuž dedukujem že podľa príspevku od Andyke mám aspoň tie úroky zaúčtované správne.... a ďalej som :confused: ako s tým dp a rzzp
prosím prosím POMÓOOOC
Mohla si úroky na bežnom účte zaúčtovať aj v sume, z ktorej je už odpočítaná daň.
querying
23.03.11,16:06
:confused:Nuž ale to potom ako príjem NZD? lebo inak by som z tej zvyšnej sumy zahrnutej do prijmov z podnikania platila dan 2. krát. ČI????!!!:eek:
rodina1
23.03.11,16:22
:confused:Nuž ale to potom ako príjem NZD? lebo inak by som z tej zvyšnej sumy zahrnutej do prijmov z podnikania platila dan 2. krát. ČI????!!!:eek:
Vieš čo, máš pravdu, akosi mi do "nedocvaklo".
Andyke
23.03.11,16:28
querying - tie úroky máš v takej astronomickej výške, že sa Ti to prieči dať do RZZP?
Jano69
23.03.11,16:57
RZZP podať musíš a ak prezradíš základ dane, zistíme či musíš platiť.
Ešte kolko máš rokov a či si bol študentom celý rok 2010

Základ dane je 3721 € (čiže daň neplatím, však?)
mám 19 rokov, študentom som bol celý rok
querying
23.03.11,17:01
:--- Kiežby Andyke, kiežby!!!

vysoké úroky sú výsledkom veľmi vysokých vkladov, no a to mne, musím žiaľ priznať, nehrozí ;)

Ono nie žeby sa mi to priečilo, ja to rzzp robím 1. krát, a tak sa hrabem v tých paragrafoch .... a mi to nie je ani zďaleka také jasné ako obloha dnes .... a nie a nie pochopiť čo a ako, môj hlavný problém je ten ne/súlad peňažného denníka, DP a rzzp

Nuž a dnešné rozjímanie dosť naštrbilo poznanie, že podľa príspevku od: Jana Motyčková som v podstate preklasifikovala zrážkovú daň na preddavkovú !!!
a to celkom nevedomky, nechtiac, neúmyselne...

Nuž môžte mi teda prosím potvrdiť, či som to preklasifikovanie naozaj spáchala, a teda odpovedať ešte na tieto Q:

Hmmm, a to sa dá? nezahrnúť tie úroky do DP? vediem JÚ, úroky sú POZD-ostatné príjmy a teda príjmy zo živnosti celkom som v DP uviedla vrátane tých úrokov.
Ak by som ich nezahrnula ... Je taky nesúlad DP s penaz. dennikom legalny?

Daň tento rok neplatim žiadnu tak či tak, no v rzzp mi vznika rozdiel vo výške vymeriavacieho základu na rok 2012... dá sa s tým takto manipulovať ? zahrnúť/nezahrnúť....??? ako mi to vyhovuje?
jana32
23.03.11,17:18
Dobrý deň, zamestnanec, ktorý popri tom podniká, vypĺňa rzzp typ X alebo S?
Viera Ká
23.03.11,18:31
Takže až teraz som sa dostala ku počítaču,
a odpovedám p. Motyčkovej:

Rod. príspevok nebol zo zamestnania, a zamestnaná žena v roku 2010 vôbec nebola, v ZP bola prihlásená ako SZČO a príjem za sprostredkovanie vo výške 12,71 obdržala 6.7.2010
Jana Trebatická
23.03.11,19:11
Dobrý večer všetkým. Prosím o radu:
Môže si SZČO zarátať do zaplateného poistného za rok 2010 aj nedoplatok za rok 2009 zaplatený v r. 2010?
Ďakujem pekne za všetky rady
Andyke
23.03.11,19:17
Áno, do B 28 dávaš aj nedoplatky za staré roky uhradené v r. 2010.
Jana Trebatická
23.03.11,19:23
A čo sa týka odvodov do SP? Môžem si zarátať do výdavkov za r. 2010 zaplatené poistné v r. 2011, ale za obdobie r. 2010?
Ďakujem
Andyke
23.03.11,19:24
Nie. Je výdavkom r.2011.
Jana Trebatická
23.03.11,20:33
Môže si SZČO dať do nákladov zdravotné p. za r.2009, ale zaplatené v r. 2010?
Andyke
23.03.11,20:35
V r. 2010 do nákladov áno.
Jana Trebatická
23.03.11,21:02
Prosím vás, vie niekto, aké sú diéty z Belgicka?
Andyke
23.03.11,21:08
vaneta
24.03.11,06:22
Som SZCO celý rok. Počas roka som však bola na PN a aj s dieťaťom na OČR. chcela by som sa poradiť, či počas týchto dôb som bola poistencom štátu?
Jana Motyčková
24.03.11,06:32
Ak si poberala nemocenské alebo ošetrovné, tak si bola poistencom štátu podľa §11 ods.8 písm. n). Za túto dobu sa kráti minimálny základ, ale vymeriavací základ sa nekráti.
Jana Motyčková
24.03.11,06:40
Takže až teraz som sa dostala ku počítaču,
a odpovedám p. Motyčkovej:

Rod. príspevok nebol zo zamestnania, a zamestnaná žena v roku 2010 vôbec nebola, v ZP bola prihlásená ako SZČO a príjem za sprostredkovanie vo výške 12,71 obdržala 6.7.2010
Pôvodná otázka :
Dobrý deň, obraciam sa na poradcov a prosím o radu pri vyplnení RZZP (http://) za 2010 - tlačivoX - mám skusenosti s B ale toto neviem správne vyplniť a ide o takýto malý príjem:
Žena na rodičovskej dovolenke do 7.7.2010
dňa 25.5.2010 má zmluvu s ALLIANZOM o sprostredkovaní poistného a do konca roka z tohto bol len príjem € 12,71 - provízia, prosím poraďte mi do ktorých oddielov a riadkov to správne zapísať, neplatila si žiadne preddavky, mala by doplatiť len z uvedeného príjmu?
Ďakujem.
Keďže bola len szčo, vyplňuje tlačivo B. Základ dane by mala dať do B07. Ak nerobila DP, tak tam môže dať nulu. Preddavky platiť mala od 8.7.. Keďže nepalatila, doplatí poistné za obdobie od 8.7. z miniálneho základu.
Jana Motyčková
24.03.11,06:44
Dobrý deň, zamestnanec, ktorý popri tom podniká, vypĺňa rzzp typ X alebo S?
X alebo S podľa ďalších skutočností - výšky VZ, či bol dôchodcom, študentom a pod.
hyllka
24.03.11,07:32
Ahoj poradaci. Zasa by som rada vyuzila vase vedomosti a poprosila vas o radu. Po tom co mi vyslo ze musim zaplatit vysoku dan mi vyslo aj vysoky nedoplatok na rocne zuctovanie ZP :( tak by som vas chcela poprosit ci by mi to vedel niekto preverit.
takze pocas celeho roka 2010 som bola normalne zamestnana a zamestnavatel platil za mna odvody, od septembra do decembra som bola aj SZCO, presne 116 dni.

Uhrn preddavkov na poistne zamestnanca som mala 327,09€
Uhrn preddavkov na poistne zamestnavatel bolo 817,95€
vymeriavaci zaklad zo zamestnania 8.179,85€
zaklad dane z prijmov SZCO (riadok c. 64 - DP) 2.752,50€

a podla tohoto mi vysiel nedoplatok 180,16€

je to podla vas realne? ak za mna platil zamestnavatel? Moze mi vyjst taky vysoky nedoplatok za 4 mesiace zivnosti?

prosim poradte mi. Dakujem krasne!!
maxipc
24.03.11,08:56
Dobrý deň.
Prosim o radu. syn v roku 2010 ukončil strednú školu, od 01.09.2010 bol prihlásený ako samoplatiteľ zdr. poistenia, potom odcestoval do Anglicka, kde od 12.09.2010 pracuje a k tomu dňu som ho odhlásila ako samoplatcu zo zdr. poistenia a zaplatila poistné za 12 dní. Pred odchodom do GB nemal žiaden príjem. Treba mu urobiť RZZP? Podľa mňa nie, ale nie som si na 100% istá?

Vopred dakujem za odpoved, Oxana
profi
24.03.11,09:10
Zamestnanec + SZČO si sam robi RZZP S+SA+SB....vysiel mu nedoplatok, ale aj nedoplatok za zamestnavatela, co s tym? ma to oznamit zamestnavatelovi aby to doplatil? alebo ako sa postupuje v takom pripade?
Jana Motyčková
24.03.11,13:06
Nedoplatok zamestnávateľa oznámi zamestnávateľovi do 30.4. na príslušnom tlačive. Svoj nedoplatok uhradí do ZP do 30.6..
querying
24.03.11,13:09
Je Vám jasné že mi to nie je jasné, no ja viem že vy viete čo ja neviem, preto sa na Vás obraciam so žiadosťou o pomoc:
Do položky 27 rzzp treba uviesť:
"Základ dane z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu 5)" = Uvádza sa základ dane z príjmov fyzických osôb podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení
neskorších predpisov okrem vyňatých príjmov podľa § 13 ods. 20 zákona.:=
(20) Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona považujú
a) príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta, 39l)
b) príjmy z prenájmu, 50)
c) príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou 51) okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu, 51a)
d) príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru 51b) u osôb uvedených v § 11 ods. 8 písm. a) až m), o) až r) a u).

odvolávka 51 je v nasledovnom znení:
51) § 43 zákona č. 595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov.

51a) § 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 Z.z. v znení zákona č. 534/2005 Z.z.
51b) § 223 až 228a Zákonníka práce.

51c) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov.

a ten § 43 zákona č. 595/2003:
§ 43
Daň vyberaná zrážkou
(1) Z príjmov podľa odsekov 2 a 3 sa daň vyberá zrážkou, pričom sa použije sadzba dane podľa § 15.
(2) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou okrem príjmov plynúcich stálej prevádzkarni týchto daňovníkov (§ 16 ods. 2) sa vyberá zrážkou, ak ide o príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. c), d) a e) prvého až tretieho bodu a výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok.
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o
a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov, z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35) banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)
b) výnos z podielových listov, výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35)
c) peňažnú výhru v lotériách a iných podobných hrách a peňažnú výhru z reklamných súťaží a žrebovaní [§ 8 ods. 1 písm. i)] okrem výhier oslobodených od dane podľa § 9, .......

takže preto ma to ťahá tie úroky odčítať, no robím to 1. krát a neviem čo je vlastne správne. Skúste ma prosím vyviesť z omylu.
veronikasad
24.03.11,13:13
Jana Motyčková
24.03.11,13:13
Ahoj poradaci. Zasa by som rada vyuzila vase vedomosti a poprosila vas o radu. Po tom co mi vyslo ze musim zaplatit vysoku dan mi vyslo aj vysoky nedoplatok na rocne zuctovanie ZP :( tak by som vas chcela poprosit ci by mi to vedel niekto preverit.
takze pocas celeho roka 2010 som bola normalne zamestnana a zamestnavatel platil za mna odvody, od septembra do decembra som bola aj SZCO, presne 116 dni.

Uhrn preddavkov na poistne zamestnanca som mala 327,09€
Uhrn preddavkov na poistne zamestnavatel bolo 817,95€
vymeriavaci zaklad zo zamestnania 8.179,85€
zaklad dane z prijmov SZCO (riadok c. 64 - DP) 2.752,50€

a podla tohoto mi vysiel nedoplatok 180,16€

je to podla vas realne? ak za mna platil zamestnavatel? Moze mi vyjst taky vysoky nedoplatok za 4 mesiace zivnosti?

prosim poradte mi. Dakujem krasne!!

Pozri v DP r.44- to je základ dane zo szčo - môže byť rovnaká suma ako v r.64, ale nemusí.
Ak aj tam máš 2752,50, tak v princípe rzzp sa platí podľa výšky príjmu. Nie je v tomto prípade až tak dôležité, ako dlho si bola szčo - keby si aj bola szčo celý rok (popri normálnom zamestnaní) a základ dane by bol 0, poistné by bolo 0.
Takže poistné pri základe dane 2752,50 je cca 180 € (14% z 2752,50/2,14), takže tá suma bude dobre.
Jana Motyčková
24.03.11,13:14
Dobrý deň.
Prosim o radu. syn v roku 2010 ukončil strednú školu, od 01.09.2010 bol prihlásený ako samoplatiteľ zdr. poistenia, potom odcestoval do Anglicka, kde od 12.09.2010 pracuje a k tomu dňu som ho odhlásila ako samoplatcu zo zdr. poistenia a zaplatila poistné za 12 dní. Pred odchodom do GB nemal žiaden príjem. Treba mu urobiť RZZP? Podľa mňa nie, ale nie som si na 100% istá?

Vopred dakujem za odpoved, Oxana
Netreba .
Daniela12345
24.03.11,16:59
Pýtam sa za zamestnávateľa - mám povinnosť vystaviť každému zamestnancovi potvrdenie o zapl. preddavkoch na ZP, alebo len tým, ktorí ma o to požiadajú?
Pre ročné zúčtovanie dane - každý zamestnanec má vystavené a odoslané potvrdenie.
Chcem sa uistiť, aby som niečo nezmeškala. Ďakujem.
Jana Motyčková
24.03.11,17:01
Pre rzzp len kto požiada.
Viera Ká
25.03.11,08:06
Pani Motyčková,

ďakujem za odpoveď, ale rozmýšľam nad tým, že od 08.07. 2010 by mala doplatiť zdravotné z minimálneho základu? Nie len z toho, čo zarobila? , v poistovni jej dali x-ové tlačivo, teraz neviem či naozaj urobiť B tlačivo a doplatiť také veľké nedoplatky?
Je pravda, že bola len SZČO ale teraz som sa jej pýtala znova: ona bola celý rok na neplatenej materskej do veku 6 rokov dieťaťa a to bude do 7.7.2011 a ten príjem z ALLIANZU len 12,71 dostala 6.7.2010
Prosím , pozrite sa mi znova na to.
ďakujem.
Jana Motyčková
25.03.11,12:07
Opäť pôvodná otázka :
Dobrý deň, obraciam sa na poradcov a prosím o radu pri vyplnení RZZP za 2010 - tlačivoX - mám skusenosti s B ale toto neviem správne vyplniť a ide o takýto malý príjem:
Žena na rodičovskej dovolenke do 7.7.2010
dňa 25.5.2010 má zmluvu s ALLIANZOM o sprostredkovaní poistného a do konca roka z tohto bol len príjem € 12,71 - provízia, prosím poraďte mi do ktorých oddielov a riadkov to správne zapísať, neplatila si žiadne preddavky, mala by doplatiť len z uvedeného príjmu?
V otázke, nebolo, že naďalej sa stará o dieťa do 6 rokov. Navyše ma ešte zaujíma, keďže píšete, že je na neplatenej materskej - jej beží v r.2010 zamestnanie?
Takže ak jej beží zamestnanie a ak sa stará o dieťa do 6 rokov (dieťa nesmie byť v škôlke viac ako 4 hod. denne + treba, aby bola z tohoto dôvodu prihlásená v ZP ako poistenec štátu), potom bude robiť X+XA+XB a výsledné poistné bude 0.
Ak jej zamestnanie nebeží a stará sa o dieťa do 6 rokov (prihláška na ZP), bude stačiť tlačivo B a výsledné poistné bude tiež 0.
maxipc
25.03.11,12:09
Netreba .

Ďakujem

S pozdravom Oxana
tonkat
26.03.11,08:31
Prepáčte, že to píšem druhý krát z inej témy, ale tá je nejaká zabudnutá a nikto mi neodpovedá. Tak sa ospravedlňujem.

Zamestnanec má viacej príjmov zo závislej činnosti (PP), požiadal sociálnu poisťovňu o vrátenie zaplateného poistného bez právneho dôvodu. Poisťovňa mu v 05/2010 vrátila čiastku poistného za rok 2009. Zamestnanec si podáva DP A, tam to zahrnie do príjmov a zdaní. Tým to považujeme za vybavené z hľadiska dane. Ale ako treba postupovať pri RZZP? Tiež to treba zahrnúť do príjmov? Zamestnanec si podáva RZZP sám. Do akého riadku to zahrnie, ak to má zahrnúť. Ďakujem pekne za odpoveď.
*agatha*
26.03.11,08:44
dobry den,
najde sa niekto, kto mi bude vediet poradit s vyplnenim RZZP typ X?

SZCO cely rok 2010, PN od 1.1. do 25.9.2010, invalidny dochodca s 81% postihnutim od 13.9. do 31.12.2010. ZD = 3530,14eur, zaplatene preddavky = 56eur, vydavky = 381,62eur.

prikladam to, co mam vyplnene. pomoze mi niekto skontrolovat to? dakujem pekne.
Jana Motyčková
26.03.11,16:48
Prepáčte, že to píšem druhý krát z inej témy, ale tá je nejaká zabudnutá a nikto mi neodpovedá. Tak sa ospravedlňujem.

Zamestnanec má viacej príjmov zo závislej činnosti (PP), požiadal sociálnu poisťovňu o vrátenie zaplateného poistného bez právneho dôvodu. Poisťovňa mu v 05/2010 vrátila čiastku poistného za rok 2009. Zamestnanec si podáva DP A, tam to zahrnie do príjmov a zdaní. Tým to považujeme za vybavené z hľadiska dane. Ale ako treba postupovať pri RZZP? Tiež to treba zahrnúť do príjmov? Zamestnanec si podáva RZZP sám. Do akého riadku to zahrnie, ak to má zahrnúť. Ďakujem pekne za odpoveď.
Zrejme to zdanil v §5. Ak v čase, keď to dostal bol stále zamestnancom, do rzzp to nedáva.
GIGGI
26.03.11,17:01
Dobrý deň.
Chcel by som poprosiť niekoho o kontrolu zúčtovania.
Ide o SZČO (celý rok), navyše dôchodcu (celý rok) a od 1.5.-31.12. PN (PN pokračuje ďalej aj v tomto roku).
S oddielom VI si nie som istý.
Ďakujem za pomoc.
Jana Motyčková
26.03.11,17:02
dobry den,
najde sa niekto, kto mi bude vediet poradit s vyplnenim RZZP typ X?

SZCO cely rok 2010, PN od 1.1. do 25.9.2010, invalidny dochodca s 81% postihnutim od 13.9. do 31.12.2010. ZD = 3530,14eur, zaplatene preddavky = 56eur, vydavky = 381,62eur.

prikladam to, co mam vyplnene. pomoze mi niekto skontrolovat to? dakujem pekne.
Treba vyplniť X III.oddiel, X21 má mať 13.9.2010-31.12.2010, dôvod B, následne v XB II.oddiel je 110 dní, 550,88, 550,88.
potom späť X23 = 550,88...,
X25 : 743,76, X26 áno
(v V.oddiele v septembri 12 dní).

XB III.oddiel samé nuly, len v poslednom stĺpci spolu dni v msaicoch do 12.9., spolu 255.
B31 potom 1277,04, ...
B36 243 (v mesiaci, kedy bol ZPS aspoň jeden deň je považovaný za ZPS celý mesiac), B37 60,10.
B38 : 1216,94, B39 :60,10, B40-B43 nuly ......

v X opraviť VII oddiel atď.
Výsledok je nedoplatok 118,57€.
Jana Motyčková
26.03.11,17:08
GIGGI :
IV oddiel je v poriadku, len potom :
- V oddiel majú byť nuly, lebo "okrem dní obdobia uvedeného v 31".
- VI. oddiel nuly (p41= dni keď nebol poistencom štátu ....)
Výsledné poistné má byť 0 a preplatok 202,88.
tonkat
26.03.11,18:30
Zrejme to zdanil v §5. Ak v čase, keď to dostal bol stále zamestnancom, do rzzp to nedáva.
Ďakujem za odpoveĎ, áno v daňovom priznaní to dal do §5 na základe oznámenia zo soc. poisť. Ale v RZZP to nieje kde dať. On je stále zamestnanec, ani nikdy nebude SZČO, ale každý rok mu vracajú preplatky zo sociálnej. Tak aby sme náhodou neochudobnili aj zdravotnú, tak som chcela mať v tom jasno. Ale fakticky aj zo zdravotnej mu vždy vracajú, takže je to aj logické, že ak by to aj priznal, tak to bude nad VZ a neovplyvnilo by to jeho preplatok v RZZP. Správne uvažujem? Ešte raz dakujem Janka, že si si našla čas. Pekný večer.
bertik1
26.03.11,19:26
Zdravím vás a prosím o radu: osoba, ktorá je na rodičovskej dovolenke dostala "Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné za rok 2010", v ktorom má uvedené, že sa poistenec považoval za zamestnanca v čase od 01.01.-05.10.2010.
Úhrn príjmov: 3873,51
úhrn preddavkov zamestnanca: 96,50 €
úhrn preddavkov zam-teľa: 241,32 €
Vo IV. oddieli tohto dokladu má v stlpcoch minimálny základ všade nuly a v druhom stlpci úhrn príjmov nasledovne:
január: 27,64
február: 27,60
marec: 25,06
april: 27,64
máj: 26,69
jún: 27,87
júl: 26,88
august: 27,66
september: 27,60
október: 3620,46
november: 0
december: 8,41
Spolu: 3873,51

Budem vypĺňať tlačivo A, kde vo IV. oddieli uvediem údaje z dokladu a do oddielu V. napíšem:
r.41 od 01.01.2010-05.10.2010 dôvod C a prepíšem všetky hodnoty z dokladu do stĺpcov s výslednými hodnotami:
43 -3865,10
44 - 278
45 - 278
46 - 0
47 - 3865,10
48 - 3865,10
50 - NIE
51 - 0
52 - 0

V VI. oddieli mivyšiel výsledok a to nedoplatok zamestnanca 58,44 € a nedoplatok zamestnávateľa 146,03 €.

Prosím vás veľmi pekne bude to takto správne?
Jana Motyčková
26.03.11,21:09
Doklad je divný - v decembri tam nemá mať nič. Ale inak výsledok je dobre, V.oddiel vyplňovať netreba v tomto prípade, ale nevadí, ak sa vyplní.
johanka12
27.03.11,09:03
AHOJTE,

znama mi priniesla podklady na spracovanie DP fyzicka osoba v potvrdeni o prijmoch sa mi nepozdava suma poistneho na verejne zdravotne poistenie .Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov ma 24602,22 eur, poistne a prispevky 3108,48 eur z toho poistne na verejne zdrav.poist. 948,22 eur tato suma sa mi nepozdava nakolko zamestnenec odvadza poisťovni 4 % a suma by mala byt 984,08 eur.Pracovala 12 mesiacov .Prosim potvrdte mi ci uvazujem spravne.

Dakujem za odpoved
veronikasad
27.03.11,09:32
AHOJTE,

znama mi priniesla podklady na spracovanie DP fyzicka osoba v potvrdeni o prijmoch sa mi nepozdava suma poistneho na verejne zdravotne poistenie .Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov ma 24602,22 eur, poistne a prispevky 3108,48 eur z toho poistne na verejne zdrav.poist. 948,22 eur tato suma sa mi nepozdava nakolko zamestnenec odvadza poisťovni 4 % a suma by mala byt 984,08 eur.Pracovala 12 mesiacov .Prosim potvrdte mi ci uvazujem spravne.

Dakujem za odpoved
z takéhoto potvrdenia RZZP neurobíš.

Od zamestnávatela potrebuješ tlačivo Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné za rok 2010
johanka12
27.03.11,10:01
Dakujem za odpoved,

mam aj tento doklad tam je : Uhrn prijmov 24602,22
poistne zamestnanec 948,22
poistne zamestnavatel 2370,60

IV. ODDIEL -
Minimalny zaklad sumu : 3723,75 eur
Uhrn prijmov : 24 602,22 eur

mne sa nepozdava ta vypocitana vyska poistne zamestnanec i zamestnvatel.Nesedia mi tam tie percenta 10 % zamestnavatel,4 % zamestnanec
veronikasad
27.03.11,10:19
Dakujem za odpoved,

mam aj tento doklad tam je : Uhrn prijmov 24602,22
poistne zamestnanec 948,22
poistne zamestnavatel 2370,60

IV. ODDIEL -
Minimalny zaklad sumu : 3723,75 eur
Uhrn prijmov : 24 602,22 eur

mne sa nepozdava ta vypocitana vyska poistne zamestnanec i zamestnvatel.Nesedia mi tam tie percenta 10 % zamestnavatel,4 % zamestnanec
zrejme v niektorom mesiaci zamestnanec prekročil max.vymer.základ (preto podáva RZZP) , preto ti % nesedia. Ročný neprekročil, vyjde ti v RZZP nedoplatok.
johanka12
27.03.11,11:02
Dakujem Veronikasad za odpoved ano mala prekroceny max.vymer.zaklad.

Mam este jednu otazku k DP FOA,dostala na ucet uhradu za prednasky ma o tom iba zaznam v bankovom vypise ziadnu zmluvu ani doklad o vystaveni zapocitam jej tento prijem do DP ?
veronikasad
27.03.11,11:40
Dakujem Veronikasad za odpoved ano mala prekroceny max.vymer.zaklad.

Mam este jednu otazku k DP FOA,dostala na ucet uhradu za prednasky ma o tom iba zaznam v bankovom vypise ziadnu zmluvu ani doklad o vystaveni zapocitam jej tento prijem do DP ?
Pre koho robila prednášky ? Predpokladám, že to bolo na základe nejakej dohody (o vykonaní práce ...) a bola jej zrazená daň. Treba si vyžiadať potvrdenie o príjme a príp. zrazenú daň započítať.
johanka12
27.03.11,12:02
prednasky robila pre dentalne hygienicky ,nebola jej zrazena dan,takze budem pocitat plnu sumu ? Este ma doklad o vyplatenej sume z vykonu domoveho dovernika tam jej tiez nebola zrazena dan, v postate tie sumy spocitam a pripocitam ich k prijmom zo zaviskej cinnosti v DP FO A ?

Dakujem za odpoved
veronikasad
27.03.11,12:04
prednasky robila pre dentalne hygienicky ,nebola jej zrazena dan,takze budem pocitat plnu sumu ? Este ma doklad o vyplatenej sume z vykonu domoveho dovernika tam jej tiez nebola zrazena dan, v postate tie sumy spocitam a pripocitam ich k prijmom zo zaviskej cinnosti v DP FO A ?

Dakujem za odpoved
nemyslím si, že je to závislá činnosť a patrí do A-čka
johanka12
27.03.11,12:11
Dakujem,

urobim DP FO B.
bertik1
27.03.11,12:58
Doklad je divný - v decembri tam nemá mať nič. Ale inak výsledok je dobre, V.oddiel vyplňovať netreba v tomto prípade, ale nevadí, ak sa vyplní.

Ďakujem veľmi pekne.
andrea100
27.03.11,13:41
Prosím o radu. Viem že tu to určite je spomínané ale už nemám veľa času to hľadať. Robím RZZP osobe, ktorá bola SZČO, zamestnanec, a 4 dni nezamestnaný. Na to že bol 4 dni nezamestnaný som prišla až teraz, doteraz som mala vyplnené tlačivá S, SA, SB. Ak bol nezamestnaný vyplňa sa aj tlačivo SC? Ďakujem za radu
veronikasad
27.03.11,13:43
Prosím o radu. Viem že tu to určite je spomínané ale už nemám veľa času to hľadať. Robím RZZP osobe, ktorá bola SZČO, zamestnanec, a 4 dni nezamestnaný. Na to že bol 4 dni nezamestnaný som prišla až teraz, doteraz som mala vyplnené tlačivá S, SA, SB. Ak bol nezamestnaný vyplňa sa aj tlačivo SC? Ďakujem za radu
bola dobrovolne nezamestnaná a evidovaná v ZP ako samoplatitel? Ak ano, vyplníš list SC. Ak nebola evidovaná, musí si doplniť registráciu v ZP. Za toto obdobie jej vznikne nedoplatok.
andrea100
27.03.11,13:45
A ak sa nezaevidoval tak aj tak vyplním list SC ?
veronikasad
27.03.11,13:46
A ak sa nezaevidoval tak aj tak vyplním list SC ?
ak píšeš o evidencii v ZP - ano. Ak by bol evidovaný na UP, list SC nevyplňaš, toto obdobie uvedieš len v osobitných záznamoch poistenca.
andrea100
27.03.11,13:54
Nebol evidovaný na úrade práce. Ďakujem za pomoc
tanica1
27.03.11,17:45
Dobrý večer.
Potrebujem poradiť pre kontrolu. dôchodca s výsluhovým dôchodkom a základom dane 3 964,60€. Vyšiel mi výsledok, že celé zaplatené preddavky sa vrátia. Je to správne?
veronikasad
27.03.11,17:46
Dobrý večer.
Potrebujem poradiť pre kontrolu. dôchodca s výsluhovým dôchodkom a základom dane 3 964,60€. Vyšiel mi výsledok, že celé zaplatené preddavky sa vrátia. Je to správne?
výsluhový dôchodca = zamestnanec alebo SZČO ?
tanica1
27.03.11,17:48
Ospravedlňujem sa. SZČO celý rok aj dôchodok celý rok
veronikasad
27.03.11,17:51
Ospravedlňujem sa. SZČO celý rok aj dôchodok celý rok
Ak si správne vyplnila odd. IV a vyšlo ti ano, zaplatené preddavky sa mu vrátia.
tanica1
27.03.11,18:00
Dakujem, pozries mi ten oddiel? Ďakujem
31) Takze zco aj poistenec statu cely rok dovod B
32) SZCO 365dni
33) 2086,61
34) 2479,20
a vyslo ano. je riadok 34 spravne
veronikasad
27.03.11,18:05
Dakujem, pozries mi ten oddiel? Ďakujem
31) Takze zco aj poistenec statu cely rok dovod B
32) SZCO 365dni
33) 2086,61
34) 2479,20
a vyslo ano. je riadok 34 spravne
kolko mal zaplatené preddavky (r.28)?
tanica1
27.03.11,18:10
496,44
veronikasad
27.03.11,18:16
v r.33 mi vyšla iná suma - nemáš tam prešmyčku ?
Ale celkový výsledok je ano - zaplatené preddavky mu vrátia.

Ale musí naďalej platiť z RZZP za rok 2009 a od 1.1.2012 v sume z RZZP za rok 2010
tanica1
27.03.11,18:24
ano 2084,59? ja tu nema to rzzp. mam ho v druhom pc a nasimulovala som si do jedneho ineho a zabudla som prepisat jednu sumu. jsne ze bude platit z rzzp z roku 2009
andrea100
27.03.11,18:52
Ešte by som vás poprosila o radu. SZČO + zamestnanec ukončí zamestnanie 15.4. Živnosť preruší 21.4. Do druhého zamestnania nastúpil 26.04. Nebol evidovaný na úrade práce. V tomto prípade sa považuje za samoplatiteľa od 16.04 do 25.04. Počet dní je v tom prípade 10?
Jana Trebatická
27.03.11,19:41
Ešte by som vás poprosila o radu. SZČO + zamestnanec ukončí zamestnanie 15.4. Živnosť preruší 21.4. Do druhého zamestnania nastúpil 26.04. Nebol evidovaný na úrade práce. V tomto prípade sa považuje za samoplatiteľa od 16.04 do 25.04. Počet dní je v tom prípade 10?
Prosím o radu:
Poistné na ZP za 12/10 uhradené v 01/11 môžem zarátať do RZZP ako zaplatený preddavok za rok 2010?
Ďakujem
andrea100
27.03.11,20:11
poistné za 12/10 zarátaš do riadku B06, do riadku B08 už nie.
nataride
28.03.11,06:13
Dobrý deň,mohli by ste mi prosím pomôcť?Vyplňujem tlačivo S
Zamestnanie od 1.1.2010-31.03.2010
Preddavky zamestnanec 43,21
............ zamestnavateľ 108,07
SZČO 01.04.2010-28.12.2010
Základ dane 1328,93
zaplatene poistne jednorazovo po pozastavení živnosti 321,62(v zdravotnej poistovni mi povedali že som neni nič dlžna po vyrovnani sumy 321,62)presto všetko mi vychádza nedoplatok 81,04 .Ďakujem za odpoveď
veronikasad
28.03.11,06:23
Dobrý deň,mohli by ste mi prosím pomôcť?Vyplňujem tlačivo S
Zamestnanie od 1.1.2010-31.03.2010
Preddavky zamestnanec 43,21
............ zamestnavateľ 108,07
SZČO 01.04.2010-28.12.2010
Základ dane 1328,93
zaplatene poistne jednorazovo po pozastavení živnosti 321,62(v zdravotnej poistovni mi povedali že som neni nič dlžna po vyrovnani sumy 321,62)presto všetko mi vychádza nedoplatok 81,04 .Ďakujem za odpoveď
kde si zobrala sumu 321,62€?
nataride
28.03.11,06:31
no to som bola v poistovni a tam mi to povedala a hned som to tam zaplatila
veronikasad
28.03.11,06:33
no to som bola v poistovni a tam mi to povedala a hned som to tam zaplatila
zrejme tam mal nejaký preplatok z predch. obdobia, ktorý si započítali
Spýtaj sa na sumu, ktorú máš uviesť na r. B 06
nataride
28.03.11,06:45
ĎAKUJEM idem tam zavolať :)
nataride
28.03.11,07:03
ach jaj ,neberu mi tam telefon:(
andrea100
28.03.11,09:22
posúvam

Ešte by som vás poprosila o radu. SZČO + zamestnanec ukončí zamestnanie 15.4. Živnosť preruší 21.4. Do druhého zamestnania nastúpil 26.04. Nebol evidovaný na úrade práce. V tomto prípade sa považuje za samoplatiteľa od 16.04 do 25.04. Počet dní je v tom prípade 10?
Andyke
28.03.11,09:57
Do 21.4. mal živnosť, takže od 22.4 do 25.4. je samoplatiteľom.
andrea100
28.03.11,10:08
A keď si ako živnostník neplatil odvody pretože zo živnosti nemal žiadny príjem a do 15 apríla bol aj zamestnancom ako vyrátam v liste SB koľko má zaplatiť za tých 6 dní, než sa stal samoplatiteľom?
andrea100
28.03.11,10:09
Prepáčte už mi svitá, v oddieli II. Ďakujem.
nikulik
28.03.11,10:40
Ahojte,podla vypoctu RZZP-szčo cely rok tlačivo B mi vyslo ze ma szčo preplatok 0,11.
Ale pri vypocte poistneho na r.2012 v oddiely IX. mi vysiel preddavok na poistne 2,92 (zaklad dane neznizeny o vydavky je 536,19). Nie je to nejak malo 2,92? Kedze platil v r.2010 sumu 44,73? Nie je tam nejaky minimalny preddavok?
dara
28.03.11,10:46
Dobrý deň,

Chcem sa poradiť.
Zamestnanec zamestnaný od 1.1.2010-31.12.2010.
Príjmy z prenájmu za rok 2010. Vypĺňa aké tlačivo?
24 dní PN.
Andyke
28.03.11,11:27
Za rok 2010 príjmy z prenájmu Ti neidú do RZZP.
A ako zamestnanec pokiaľ nemal kolísavé príjmy, tak RZZP nepodávaš.
Andyke
28.03.11,11:28
Ahojte,podla vypoctu RZZP-szčo cely rok tlačivo B mi vyslo ze ma szčo preplatok 0,11.
Ale pri vypocte poistneho na r.2012 v oddiely IX. mi vysiel preddavok na poistne 2,92 (zaklad dane neznizeny o vydavky je 536,19). Nie je to nejak malo 2,92? Kedze platil v r.2010 sumu 44,73? Nie je tam nejaky minimalny preddavok?
Minim. preddavok pri 14 % sadzbe od 1.1.2012 : 47,58 €
dara
28.03.11,11:32
Ok. Ak mi, ale zamestnávateľ neurobil RZP, dal mi tlačivo, že si mám urobiť sama, tak vypisujem, aké tlačivo?
Andyke
28.03.11,11:34
Mala si aspoň 1 mesiac vyššiu mzdu ako 2169,09 € ? , lebo ak nie , tak nič nepodávaš.
Pokiaľ treba tak tlačivo A.
beaK
28.03.11,11:50
Dobrý deň, som zamestnanec a robím si RZZP 2010 (kolísavé príjmy) + som osobný asistent. Potrebujem potvrdiť či tomto prípade príjmy z asistencie nie sú predmetom ZP? Ďakujem
Andyke
28.03.11,11:55
Do RZZP nevstupujú vyňaté príjmy napr. aj:
- príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta (§ 58 zák. č. 195/1998 Z. z.)
Monita
28.03.11,11:57
ja mám takýto prípad, z ktorého sa začínam motať - tak mi skúste please povadať, či to mám ok.
profesor s prideleným DIČ od daňového úradu ( bez živnosti a bez IČA) má príjem ako zamestnanec, ako používateľ DIČ - predaj autorských práv + dohody mimo pracovného pomeru ( zmluva) pričom na potvrdení o príjmoch to NIE je zrážková daň, ale odvody zo zdravotky nie sú odpočítané.
takže som zvolila typ S - vyplnila som SA ako zamestnávateľ, SB ako živnostník ( predaj autoských práv, podľa DP ) a teraz mi pomáhajte, kam mám dať tú zmluvu - ako SD???
Jana Motyčková
28.03.11,17:01
Autorské pravdepodobne pôjdu do SD- zrejme nebol ako szčo prihlásený v ZP.
Dohody do rzzp v tomto prípade nepôjdu (zrejme bol zamestnancom celý rok).
Ešte nejaké iné zmluvy tam sú?
nikulik
28.03.11,19:02
Poprosim vas o objasnenie. Tento rok je zmena v plateni odvodov, co znamena, ze do zdrav.poistovne sa vypocitane poistne z RZZP za r.2010 bude platit az od januara 2012?
nikulik
28.03.11,19:10
Pýtam sa len preto ze mi nie je jasne potom toto: (vid vybrate z prilohy)
Preddavky na rok 2011:
 Podnikatelom sa od zaciatku roka 2011 mení minimálny vymeriavací základ pre výpocet zdravotného
poistenia. Ten sa po novom vypocíta ako 44,2 – násobok z priemernej mzdy za rok 2009 (744,50 * 44,2 %),
co predstavuje 329,0690 €.
 Výška minimálneho preddavku pre SZCO bude 46,06 € (Najmenej 14% z minimálneho základu, ktorým
je 44,2 %, priemernej mzdy za rok 2009 (744,50), t.j. 329,06 €)
 Pre SZCO zo zdravotným postihnutím 23,03 € (Najmenej 7 % z minimálneho základu, ktorým je 44,2
% priemernej mzdy za rok 2009 (744,50), t.j. 329,06 €)
 Nový vymeriavací základ a poistné platia od 01.01.2011 a prvý krát majú byt uhradené za január 2011,
k 08.02.2011.
anka_p
28.03.11,19:17
Chcela by som vás poprosiť o odpoved na otázku: stačí ak zdrav. poistovni oznámim, že mám predlženú lehotu na podanie dan. priznania ako SZČO do 30.6.2010? v zákone som sa dočítala, že je potrebné zaslať zdrav. poistovni rozhodnutie daňového úradu o predlžení lehoty na podanie dan. priznania. Daň. úrad vydáva nejaké rozhodnutie na základne oznámenia o predlžení lehoty podania dan. priznania? Pokiaľ viem, tak nie. Min. rok to robili na základe žiadosti o predlženie.....ale tento rok im stačí len oznámenie.....

dakujem za odpoved
sassanka
28.03.11,19:57
Prosím, Vás chcem sa spýtať. Sestra bola na rodičovskom príspevku do 25.02.2010 potom dostala výpoveď z nadbytočnosti, kde dostala odstupné 3 mesiace, Čiže bola evidovaná ako nezamestnaná od 25.02.2010 ale platila si dobrovoľné nezamestnanecké z najvyššieho vymeriavacieho základu a teda dostávala podporu v nezamestnanosti a v novembri si našla prácu čiže je zamestnaná. Musí si podať RZZP. Neviem či ako príjem sa považuje podpora v nezamestnanosti? ďakujem pekne.
Monita
28.03.11,21:23
Autorské pravdepodobne pôjdu do SD- zrejme nebol ako szčo prihlásený v ZP.
Dohody do rzzp v tomto prípade nepôjdu (zrejme bol zamestnancom celý rok).
Ešte nejaké iné zmluvy tam sú?
je tam zmluva s univerzitou, o tom, že bude prednášať za 1 hod 11 euro. Oni mu vyplnili Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti ako dohody mimo pracovného pomeru, ktoré sú však v sume 7100 euro. Takže to mám brať ako dohody a nezahŕňať do RZZP?
Jana Motyčková
29.03.11,05:22
Zrejme nejde o dohodu, ale keďže je to evidentne príjem zo závislej činnosti a je to popri zamestnaní, tak do rzzp mu to nevstupuje.
Jana Motyčková
29.03.11,05:23
Prosím, Vás chcem sa spýtať. Sestra bola na rodičovskom príspevku do 25.02.2010 potom dostala výpoveď z nadbytočnosti, kde dostala odstupné 3 mesiace, Čiže bola evidovaná ako nezamestnaná od 25.02.2010 ale platila si dobrovoľné nezamestnanecké z najvyššieho vymeriavacieho základu a teda dostávala podporu v nezamestnanosti a v novembri si našla prácu čiže je zamestnaná. Musí si podať RZZP. Neviem či ako príjem sa považuje podpora v nezamestnanosti? ďakujem pekne.
Podpora v nezamestnanosti nevstupuje do rzzp. A musí si podať rzzp?
Jana Motyčková
29.03.11,05:26
Chcela by som vás poprosiť o odpoved na otázku: stačí ak zdrav. poistovni oznámim, že mám predlženú lehotu na podanie dan. priznania ako SZČO do 30.6.2010? v zákone som sa dočítala, že je potrebné zaslať zdrav. poistovni rozhodnutie daňového úradu o predlžení lehoty na podanie dan. priznania. Daň. úrad vydáva nejaké rozhodnutie na základne oznámenia o predlžení lehoty podania dan. priznania? Pokiaľ viem, tak nie. Min. rok to robili na základe žiadosti o predlženie.....ale tento rok im stačí len oznámenie.....

dakujem za odpoved
Aj do ZP stačí oznamenie.
Monita
29.03.11,06:49
Zrejme nejde o dohodu, ale keďže je to evidentne príjem zo závislej činnosti a je to popri zamestnaní, tak do rzzp mu to nevstupuje.
ďakujem
florkula
29.03.11,14:34
prosim pomôžte vyplnila som RZZP typu S,SA,SB ,SC od 1.1.2010 SZČO do 9.10 od 28.09.do 14.12 zamestnanec a od 15.12.UP mam to dobre a kde dam udaj UP .Ďakujem
veronikasad
29.03.11,14:35
prosim pomôžte vyplnila som RZZP typu S,SA,SB ,SC od 1.1.2010 SZČO do 9.10 od 28.09.do 14.12 zamestnanec a od 15.12.UP mam to dobre a kde dam udaj UP .Ďakujem
List SC si vyplňala z dôvodu evidencie na UP ?
florkula
29.03.11,14:42
ano
florkula
29.03.11,14:44
vyplnila som ho nulovy a v casti II som do C12 A C13 dala min .zaklad okrem mes okt,nov,dec kedy bol zam,a potom evidovany mam to spravne?
veronikasad
29.03.11,14:46
vyplnila som ho nulovy a v casti II som do C12 A C13 dala min .zaklad okrem mes okt,nov,dec kedy bol zam,a potom evidovany mam to spravne?
nevyplňa sa, obdobie evidencie sa uvádza len v osobitných záznamoch poistenca.
florkula
29.03.11,14:47
veronika veľmi pekne ti ďakujem za radu ste super
Monita
29.03.11,19:13
Mám zamestnanca ( bol zamestnancom celý rok ) , ktorý posledné 2 mesiace pracoval aj ako poisťovací agent (popri HPP). Vyplnila som mu S ( SA ako zamestnanec )a SD ako poisťovací agent ( nemá totiž živnosť, len IČO do štatistického úradu a DIČ od daňového) je to ok? díky
lululu25
29.03.11,19:16
dobry vecer. mohol by mi niekto poradit prosim? v roku 2010 som mala odpracovany en mesiac januar. moj prijem bol nejakych 2400€. bolo tam zapocitane aj 3 mesacne odstupne. musim si aj ja podavat rocne zuctovanie zdr. poistenia?
andrea100
29.03.11,19:48
dobry vecer. mohol by mi niekto poradit prosim? v roku 2010 som mala odpracovany en mesiac januar. moj prijem bol nejakych 2400€. bolo tam zapocitane aj 3 mesacne odstupne. musim si aj ja podavat rocne zuctovanie zdr. poistenia?

Nevznikla ti povinnosť podávať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Odstupné je príjem podľa podľa § 13 ods. 4 zákona. Nezahŕňa sa do započítateľného príjmu
raffendaySK
29.03.11,19:52
ahojte.
robim RZZP prvy krat. riadok 28? to čo je? odkial mam vypočitat?
dakujem.
andrea100
29.03.11,20:05
ahojte.
robim RZZP prvy krat. riadok 28? to čo je? odkial mam vypočitat?
dakujem.
uveď presný typ tlačiva
Ak máš namysli "Výdavky na poistné na zdravotné poistenie, o ktoré sa znížil základ dane z príjmov fyzických osôb
podľa osobitného predpisu" - tak v tomto stĺpci uvedieš zaplatené preddavky do ZP v roku 2010.
Katy a R
29.03.11,22:12
Mám zamestnanca ( bol zamestnancom celý rok ) , ktorý posledné 2 mesiace pracoval aj ako poisťovací agent (popri HPP). Vyplnila som mu S ( SA ako zamestnanec )a SD ako poisťovací agent ( nemá totiž živnosť, len IČO do štatistického úradu a DIČ od daňového) je to ok? díky

.. je szčo .. treba SA a SB .. podľa mňa
raffendaySK
30.03.11,04:40
Dobré ránko :)
Tak teda, RZZP typ B,zase.... :S
Mohol by niekto skontrolovať môj postup, prosíííím???

Úhrn zaplatených preddavkov na poistné-riadok 26: 464,24 (preddavky za rok 2010,bez platby z januára čo bolo za dec.2009 a bez čiastky 6,68-nedoplatok po RZZP 2009).
Táklad dane-riadok 27: 367,00.
Výdavky na poistné-riadok 28: riadok 26=464,24+42+6,68=512,92
Vymeriavaci základ: 411,17
VI.ODDIEL: Minimálny základ v roku 2010 je 319,57
VII.ODDIEL:
VZ-riadok 51: 411,17
Úhrn min.základov-riadok 52: 3834,84
Max vym.základ-riadok 52: 26029,08
VM podľa zákona-riadok 53: 3834,84
Sadzba poistného-riadok 54: 14%
Poistné-riadok 55: 536,87
Nedoplatok-riadok 56: 72,63 (z toho 44,73 zapl. v januári 2011,takže zaplatiť ako nedoplatok do ZP mám 27,90??)
IX.ODDIEL
Základ dane-riadok 61: 879,92
Počet kal.mes.-riadok 62:12
Podiel pom.časti-riadok 63: 34,26
Sadzba-riadok 64: 14%
Preddavok na p.-riadok 65: 4,79
Preddavok na poistné-riadok 66: ???????? Pomôôôc :(

Ďakujem veľmi pekne.
Ociviste
30.03.11,05:39
Dobry den, len pre uistenie
01/2010 - 13.12.2010 SZCO
13.12.2010 pozastavena zivnost
14.12.2010 az doteraz UP
vyplnam tlacivo B aj ked vysla strata?
Dakujem za odpoved
renataj
30.03.11,06:06
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť.Manžel mal za rok 2010 príjem zo závislej činnosti a plus príjem z predaja nehnuteľnosti,ktorý nadobudol dedením.Daň z príjmu z predaja platiť nemusí ale neviem,či musí podať RZZP kôli tomuto príjmu.
Ďakujem za odpovede.
mirkab14
30.03.11,06:09
Len pre overenie, keď mala živnosť od 1.2.2010, január UP, vyplnam typ B a UP nevádzam nikde.Iba v osobnitných záznamoch,Správne?
lululu25
30.03.11,06:12
Nevznikla ti povinnosť podávať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Odstupné je príjem podľa podľa § 13 ods. 4 zákona. Nezahŕňa sa do započítateľného príjmu

dakujem krasne. odlahlo mi :-D
Jana_clenka
30.03.11,07:07
Mám zamestnanca ( bol zamestnancom celý rok ) , ktorý posledné 2 mesiace pracoval aj ako poisťovací agent (popri HPP). Vyplnila som mu S ( SA ako zamestnanec )a SD ako poisťovací agent ( nemá totiž živnosť, len IČO do štatistického úradu a DIČ od daňového) je to ok? díky

Tiež som pred časom pátrala, či poisťovací agent je SB alebo SD a v ZP mi vysvetlili, že to je podľa toho, ako on sa v čase keď sa stal poisťovacím agentom zaregistroval v ZP pre túto činnosť. Nedá sa preto univerzálne odpovedať, či je správne SB alebo SD, vedeli mi to povedať až keď som dala konkrétne rodné číslo a pozreli tú registráciu.
Pozn. Môj poisťovák mal SB, teda bol registrovaný z pohľadu ZP ako SZČO.
Jana_clenka
30.03.11,07:12
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť.Manžel mal za rok 2010 príjem zo závislej činnosti a plus príjem z predaja nehnuteľnosti,ktorý nadobudol dedením.Daň z príjmu z predaja platiť nemusí ale neviem,či musí podať RZZP kôli tomuto príjmu.
Ďakujem za odpovede.
Nemusí.
gabi2
30.03.11,07:12
Dobrý deň, prosím Vás o názor. Poistenec ( dôchodca) za rok 2010 nemal povinnosť platiť preddavky na ZP, ale nezrušil trvalý príkaz a tak platil 8,70 x 12=104,40 + 3mesiace (2011) 8,70 x 3=26,10. Včera som bola na VšZP a pani mi opravila RZZP, že poistenec nemá preplatok na RZ (104,40+26,10) vôbec to nedala do tlačiva, ale má preplatok na ich bankovom účte a ak chce tie peniaze späť tak si má o ne požiadať žiadosťou a budú mu vrátené ako preplatok na bankovom účte a nie ako preplatok z RZ. Priznám sa, že ma to vykoľajilo, je to tak? Ďakujem za Váš názor. GABI
Jana_clenka
30.03.11,07:16
Dobrý deň, prosím Vás o názor. Poistenec ( dôchodca) za rok 2010 nemal povinnosť platiť preddavky na ZP, ale nezrušil trvalý príkaz a tak platil 8,70 x 12=104,40 + 3mesiace (2011) 8,70 x 3=26,10. Včera som bola na VšZP a pani mi opravila RZZP, že poistenec nemá preplatok na RZ (104,40+26,10) vôbec to nedala do tlačiva, ale má preplatok na ich bankovom účte a ak chce tie peniaze späť tak si má o ne požiadať žiadosťou a budú mu vrátené ako preplatok na bankovom účte a nie ako preplatok z RZ. Priznám sa, že ma to vykoľajilo, je to tak? Ďakujem za Váš názor. GABI
Už som to tiež počula, že poistné zaplatené bez právneho dôvodu nevstupuje do RZZP, ale žiada sa osobitnou žiadosťou o jeho vrátenie. Priznám sa ale, že som z toho tiež namäkko ...
dara
30.03.11,07:17
Mala si aspoň 1 mesiac vyššiu mzdu ako 2169,09 € ? , lebo ak nie , tak nič nepodávaš.
Pokiaľ treba tak tlačivo A.
Mala som jeden mesiac kolísavý príjem. Prosím teda, aké tlačivo mám vyplniť? z TOHO som bola od 8.3-31. PN, ešte sa spýtam do tlačiva uvádzam iba kalendárne dni, čiže soboty a nedele odtiaľ odpočítam?
rodina1
30.03.11,07:30
Dobrý deň, prosím Vás o názor. Poistenec ( dôchodca) za rok 2010 nemal povinnosť platiť preddavky na ZP, ale nezrušil trvalý príkaz a tak platil 8,70 x 12=104,40 + 3mesiace (2011) 8,70 x 3=26,10. Včera som bola na VšZP a pani mi opravila RZZP, že poistenec nemá preplatok na RZ (104,40+26,10) vôbec to nedala do tlačiva, ale má preplatok na ich bankovom účte a ak chce tie peniaze späť tak si má o ne požiadať žiadosťou a budú mu vrátené ako preplatok na bankovom účte a nie ako preplatok z RZ. Priznám sa, že ma to vykoľajilo, je to tak? Ďakujem za Váš názor. GABI
Pokiaľ poistencovi nevznikla povinnosť platiť odvody na ZP a on napriek tomu tieto odvody platil, nemá povinnosť podať RZZP.
Poistné je platené bez právneho dôvodu, takže nie je možné toto poistné vrátiť formou RZZP. Je potrebné si toto poistné vyžiadať žiadosťou a poistné mu bude vrátené.
Ak by žiadal formou RZZP, poistné mu bude vrátené v sume, ktorá bude znížená o odvod dane.

Netreba ani zabúdať na premlčaciu lehotu v zmysle zákona o zdravotnom poistení
§ 21
Premlčanie

(3) Právo na vrátenie preplatku sa premlčí uplynutím piatich rokov od prvého dňa kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa malo vykonať ročné zúčtovanie poistného. Ak platiteľovi poistného nevznikla povinnosť za kalendárny rok vykonať ročné zúčtovanie, jeho právo na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu v kalendárnom roku sa premlčí do piatich rokov odo dňa, keď bola taká platba poistného pripísaná na účet zdravotnej poisťovne.
dara
30.03.11,09:30
Prosím Vás dajú sa ešte niekde vyplniť editovateľné tlačivá Typu A?