Zdenka Kotúčová
14.01.11,11:27
Dobrý deň poraďáci, dostala sa ku mne informácia, že od 1.1.2010 platia soc. poistenie aj konatelia s.r.o.
Neviete ma odkázať na nejaký konkrétny zákon?

Ďakujem, želám pekný deň
Timka1
14.01.11,10:31
Dobrý deň poraďáci, dostala sa ku mne informácia, že od 1.1.2010 platia soc. poistenie aj konatelia s.r.o.
Neviete ma odkázať na nejaký konkrétny zákon?

Ďakujem, želám pekný deň

určite si mala na mysli od 1.1.2011

konateľ s pravidelným alebo nepravidelným príjmom sa považuje za zamestnanca pod ľa zákona o SP od 1.1.2011, tým pádom je povinný z príjmu platiť odvody

konateľa je potrebné prihlásiť do SP do 31.1.2011 na RL FO (sú nové tlačivá)

čítaj túto tému, je tam všetko ohľadom konateľov a odvodov v r. 2011

http://www.porada.sk/t153612-odvody-konatela-v-roku-2011-a.html
Zdenka Kotúčová
14.01.11,10:54
ďakujem, pozrela som si to a dočítala som sa, že ak nedostáva pravidelný príjem, čo je môj problém, v r. 2010 bol v strate, tak sa do SP prihlasuje v mesiaci, v ktorom má vyplatenú odmenu.
Neviem teraz, ktorá varianta je správna.

Ďakujem
Timka1
14.01.11,11:00
ďakujem, pozrela som si to a dočítala som sa, že ak nedostáva pravidelný príjem, čo je môj problém, v r. 2010 bol v strate, tak sa do SP prihlasuje v mesiaci, v ktorom má vyplatenú odmenu.
Neviem teraz, ktorá varianta je správna.

Ďakujem

a) - konateľ s mandátnou zmluvou s pravidelným mesačným príjmom, povinnosť do 31.1.2011 prihlásiť do SP, bude sa považovať za zamestnanca a odvody do SP platí a to NP, PvN, DP a RFS do 8. dňa po vyplatení, neplatí GP a ÚP.
- konateľ s nepravidelným príjmom, prihlásiť ho do SP v mesiaci v ktorom bude mať vyplatený príjem a platí poistné iba DP + RFS do 8 dní po vyplatení odmeny

b) - konateľ s majetkovým podielom, čiže ak bude aj spoločník v sro, pri vyplatení podielov na zisku, neplatí odvody do SP, netreba prihlasovať do SP

c) - konateľ bez majetkového podielu v spoločnosti, ak má vyplatené podiely na zisku, je potrebné ho prihlásiť v danom mesiaci kedy bude mať vyplatené do SP a platia sa odvody DP a RFS
Kika69
18.01.11,13:09
určite si mala na mysli od 1.1.2011

konateľ s pravidelným alebo nepravidelným príjmom sa považuje za zamestnanca pod ľa zákona o SP od 1.1.2011, tým pádom je povinný z príjmu platiť odvody

konateľa je potrebné prihlásiť do SP do 31.1.2011 na RL FO (sú nové tlačivá)

čítaj túto tému, je tam všetko ohľadom konateľov a odvodov v r. 2011

http://www.porada.sk/t153612-odvody-konatela-v-roku-2011-a.html


V príspevku sa spomínajú nové tlačivá RL FO. Ja som práve vypĺňala pre konateľa RL FO na stránke SP, ale zmenu na tlačivách som si nevšimla. Aká zmena by mala byť oproti pôvodným starým tlačivám? Neviem, či som niečo prehliadla, alebo vyplnila zlé tlačivo?
mysimis
18.01.11,14:15
V príspevku sa spomínajú nové tlačivá RL FO. Ja som práve vypĺňala pre konateľa RL FO na stránke SP, ale zmenu na tlačivách som si nevšimla. Aká zmena by mala byť oproti pôvodným starým tlačivám? Neviem, či som niečo prehliadla, alebo vyplnila zlé tlačivo?


Kuk sem: http://www.socpoist.sk/328-formulare/1226s39199c
Na stránke SP sú tieto nové tlačivá medzi tlačivami, ale na konci.
Kika69
18.01.11,17:49
Kuk sem: http://www.socpoist.sk/328-formulare/1226s39199c
Na stránke SP sú tieto nové tlačivá medzi tlačivami, ale na konci.

Veľmi pekne ďakujem, fakt som si to nevšimla, tak to idem prepísať. ;)
suklova
19.01.11,08:29
Ak má konateľ a zároveň jediný spoločník vo firme HPP+dohodu, ale odmenu za prácu konateľa nepoberá. Ako konateľa bez odmeny ho nemusím nikam prihlásiť áno? A ako spoločníka? On už je prihlásený ako zamestnanec na HPP aj na dohodu. Pri vyplatení dividend mu tento zahrniem do rzzp a prihlasovať ho nemusím nikam/SP+ZP/? Vopred ďakujem za odpoveď.
KEJKA
19.01.11,08:42
už je prihlásený, tak netreba
Jana_clenka
19.01.11,12:40
Takúto informáciu som dnes dostala v SP:

Spoločník, ktorému spoločnosť vypláca podiely na zisku je povinný sa z tohto titulu registrovať v SP do 31.01.2011 :eek: :eek::eek:
Oponovala som, ale vysvetlili mi, že spoločenská zmluva predsa zakladá tomuto spoločníkovi právo na vyplatenie podielu, čo je pre FO príjem - nepravidelný a teda sa musí registrovať a dokonca aj v tom prípade, ak je v danej spoločnosti zamestnaný na HPP a teda už raz registrovaný. Svoje tvrdenie si pani potvrdila aj telefonicky vo vyšších inštanciách a odsúhlasili jej, že má pravdu. :eek:

Týmto sa moja dlhodobá snaha o prelúskanie sa všetkými poslednými novelami zákonov, zrútila za asi pol hodinku úplne niekam na dno. A tak som zas strávila deň nad tým istým, čo už niekoľko dní, alebo aj týždňov... Myslím si, že pani nemala pravdu a spoločník, ktorému je iba vyplatená odmena zo zisku sa z tohto titulu nemusí v SP registrovať vôbec.
maxipc
19.01.11,12:48
a) - konateľ s mandátnou zmluvou s pravidelným mesačným príjmom, povinnosť do 31.1.2011 prihlásiť do SP, bude sa považovať za zamestnanca a odvody do SP platí a to NP, PvN, DP a RFS do 8. dňa po vyplatení, neplatí GP a ÚP.
- konateľ s nepravidelným príjmom, prihlásiť ho do SP v mesiaci v ktorom bude mať vyplatený príjem a platí poistné iba DP + RFS do 8 dní po vyplatení odmeny

b) - konateľ s majetkovým podielom, čiže ak bude aj spoločník v sro, pri vyplatení podielov na zisku, neplatí odvody do SP, netreba prihlasovať do SP

c) - konateľ bez majetkového podielu v spoločnosti, ak má vyplatené podiely na zisku, je potrebné ho prihlásiť v danom mesiaci kedy bude mať vyplatené do SP a platia sa odvody DP a RFS

milé poradacky, poradte aj mne, teraz som sa vratila zo SP, chcela som prihlasit konateľov s pravidelnou mes. odmenou ( mandatna zmluva), tam mi povedali, že konatelia s prav. prijmom platia všetky odvody z vyplatenej odmenyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif???, vypisujem prihlasku zamestnavateľa, mam teda zaškrtnúť GP platí alebo nie?

Ďakujem Oxana
grammatika
19.01.11,12:57
Takúto informáciu som dnes dostala v SP:

Spoločník, ktorému spoločnosť vypláca podiely na zisku je povinný sa z tohto titulu registrovať v SP do 31.01.2011 :eek: :eek::eek:
Oponovala som, ale vysvetlili mi, že spoločenská zmluva predsa zakladá tomuto spoločníkovi právo na vyplatenie podielu, čo je pre FO príjem - nepravidelný a teda sa musí registrovať a dokonca aj v tom prípade, ak je v danej spoločnosti zamestnaný na HPP a teda už raz registrovaný. Svoje tvrdenie si pani potvrdila aj telefonicky vo vyšších inštanciách a odsúhlasili jej, že má pravdu. :eek:

Týmto sa moja dlhodobá snaha o prelúskanie sa všetkými poslednými novelami zákonov, zrútila za asi pol hodinku úplne niekam na dno. A tak som zas strávila deň nad tým istým, čo už niekoľko dní, alebo aj týždňov... Myslím si, že pani nemala pravdu a spoločník, ktorému je iba vyplatená odmena zo zisku sa z tohto titulu nemusí v SP registrovať vôbec.

podľa mojich info z prvého školenia p.ministra - z podielov na zisku spoločníkov sa sociálne odvody neplatia, platia sa "len" zdravotné
saskia26
19.01.11,20:43
Musím prihlásiť v ZP a v SP spoločníka súčasne konateľa, ktorý si vypláca náhrady km za osobné vozidlo? Je súčasne zamestnaný v inej spoločnosti ako zamestnanec. Považuje sa tiež sa zamestnanca aj v tejto sro, kde je spoločník a konateľ? Ďakujem
KEJKA
19.01.11,21:03
len ked berie odmenu, mzdu, ak iba cestovné /bez vreckového/, tak nie.
IVEB
20.01.11,09:24
Stále dookola sa pýtame ale jednoznačné odpovede nenachádzame. Ja som dnes telefonovala na SP a pýtala som sa na : Konateľ a zároveň jediný spoločník si nebude v priebehu roka vyplácať žiadnu odmenu až v roku 2012 prípadný zisk. Aké sú jeho povinnosti?

Odpoveď: 1. Prihlásiť sa ako zamestnávateľ do 31.01.2011
2. Prihlásiť sa ako zamestnanec do 31.01.2011 / pretože mu vzniká právo na odmenu/
3. Odvody neplatí žiadne , až keby mal príjem , ale registrovať sa musí.

Také sú odpovede na moju otázku zo SP v KE.

Tak čo Vy na to?
A ešte jedna vec, odmeny zo zisku ak budú vyplatené v r.2012 platia sa z nich odvody do SP alebo nie ? Ak nie tak , načo sa vlastne mám prihlasovať ako konateľ / spoločník/ do SP , ak už teraz viem , že žiadne odmeny si vyplácať nebudem ?
suklova
20.01.11,09:26
podľa mojich info z prvého školenia p.ministra - z podielov na zisku spoločníkov sa sociálne odvody neplatia, platia sa "len" zdravotné
čiže ak som to správne pochopila, takéhoto spoločníka ktorému sú vyplácané len dividendy musím síce prihlásiť do soc.poisťovne ako zamestnanca s nepravidelným príjmom /aj ked je tam už prihlásený ako zamestnanec na HPP s prav.príjmom/, ale budem musieť zasielať každý mesiac nulové výkazy poistného a príspevkov. Áno? Tak to je dobrá blbosť.
grammatika
20.01.11,10:44
čiže ak som to správne pochopila, takéhoto spoločníka ktorému sú vyplácané len dividendy musím síce prihlásiť do soc.poisťovne ako zamestnanca s nepravidelným príjmom /aj ked je tam už prihlásený ako zamestnanec na HPP s prav.príjmom/, ale budem musieť zasielať každý mesiac nulové výkazy poistného a príspevkov. Áno? Tak to je dobrá blbosť.

nie, ak je spoločník - ktorý má nárok na podiel na zisku - tak odvody do Sociálnej poisťovne neplatí z tohto podielu na zisku a teda ho netreba prihlasovať...
Zdravotné positenie sa z podielu na zisku platia, ale až v RZZP
Jana_clenka
20.01.11,11:23
Podľa mňa všetky takéto nedorozumenia vznikajú z toho, že niektoré tety v SP nerozlišujú pojmy "odmena za prácu" a "podiel na zisku". Pre nich to splýva do jedného pojmu "príjem" a neriešia jeho podstatu. Druhý rovnaký problém je pojem "spoločník" a "konateľ". Keď sa tento mix. neznalostí dá dohromady, tak nemožno čakať fundovanú odpoveď.
renkáčik
21.01.11,05:26
Mám ešte jednu podotázočku - a čo mesačné výkazy? Budú sa podávať nulové, ak mám vo firme iba jedného konateľa? Ten si vypláca iba odmeny zo zisku, ale pre istotu ho prihlasujem.... Istota je istota a pokuty sú pokuty...
trevize
21.01.11,06:12
Stále dookola sa pýtame ale jednoznačné odpovede nenachádzame. Ja som dnes telefonovala na SP a pýtala som sa na : Konateľ a zároveň jediný spoločník si nebude v priebehu roka vyplácať žiadnu odmenu až v roku 2012 prípadný zisk. Aké sú jeho povinnosti?

Odpoveď: 1. Prihlásiť sa ako zamestnávateľ do 31.01.2011
2. Prihlásiť sa ako zamestnanec do 31.01.2011 / pretože mu vzniká právo na odmenu/
3. Odvody neplatí žiadne , až keby mal príjem , ale registrovať sa musí.

Také sú odpovede na moju otázku zo SP v KE.

Tak čo Vy na to?
A ešte jedna vec, odmeny zo zisku ak budú vyplatené v r.2012 platia sa z nich odvody do SP alebo nie ? Ak nie tak , načo sa vlastne mám prihlasovať ako konateľ / spoločník/ do SP , ak už teraz viem , že žiadne odmeny si vyplácať nebudem ?


na tomto tel. cisle 02/59 248 965 davaju informacie, ze sa netreba registrovat ak sa vyplaca len podiel na zisku
Jana_clenka
21.01.11,06:23
Mám ešte jednu podotázočku - a čo mesačné výkazy? Budú sa podávať nulové, ak mám vo firme iba jedného konateľa? Ten si vypláca iba odmeny zo zisku, ale pre istotu ho prihlasujem.... Istota je istota a pokuty sú pokuty...

Pokiaľ tento konateľ je zároveň spoločník a vypláca si LEN podiely na zisku - podľa mojich informácii ho netreba registrovať. Pokiaľ ale nie je spoločníkom, t.j. bez účasti na ZI, bude tento príjem jeho vymeriavacím základom a teda ho treba registrovať ako zamestnanca s nepravidelným príjmom (predpokladám, že podiel na zisku sa nevypláca nejakou pravidelnou postupnosťou). Potom vypĺňa výkaz iba v mesiaci, kedy sa mu podiel vyplatil. Vypĺňa ten nový výkaz, kde sa príjem rozpočítava aj do spätných mesiacov v danom roku ...
Jana_clenka
24.01.11,08:57
Ešte to trošku zamotám ...
Čítala som, že obchodno-právny vzťah medzi spoločnosťou a konateľom vzniká okamihom menovania tohto konateľa a to aj bez existencie zmluvy o výkone funkcie konateľa.

Vyplýva mi z toho, že aj konateľ, ktorý nemá žiadnu zmluvu na výkon svojej funkcie, má teda právny vzťah, z ktorého plynie právo na príjem za prácu konateľa, a teda má z pohľadu SP postavenie zamestnanca s nepravidelným príjmom. Chápem to takto správne ?

Ak áno, potom vidím ako lepší variant - spísať zmluvu o výkone funkcie konateľa a jasne tam zakotviť, že nemá právo na príjem ...
Až konateľ s takouto zmluvou nebude pre SP zamestnancom.

Potvrdíte moju úvahu ?
tweedle
26.01.11,09:45
u nás máme 2 konateľov, 1 mám zmluvu a výkone funkcie a poberá mesačné odmeny takže ho prihlasujem, 2. nemá zmluvu, nepoberá odmenu tiež len zisk, takže mám prihlásiť aj jeho?
mysimis
26.01.11,10:33
u nás máme 2 konateľov, 1 mám zmluvu a výkone funkcie a poberá mesačné odmeny takže ho prihlasujem, 2. nemá zmluvu, nepoberá odmenu tiež len zisk, takže mám prihlásiť aj jeho?

Nie, tohto druhého nie je potrebné prihlasovať.
Jana_clenka
26.01.11,10:40
Volala som kvôli tejto problematike na infolinku uvedenú na webe soc.poisťovne a povedali mi, že pokiaľ konateľ nemá žiadnu zmluvu - nemusí sa z dôvodu, že je konateľom registrovať, ak nepoberá odmenu.
Presnejšie - spoločenská zmluva síce vytvára právny vzťah medzi konateľom a spoločnosťou, ale nezakladá právo na príjem. Pokiaľ teda nejestvuje zmluva, z ktorej by vyplývalo právo na príjem, alebo by bol takýto príjem (za prácu konateľa) vyplatený alebo by sa plánoval vyplatiť, vtedy treba registrovať.

V tomto duchu mi to vysvetlili, samozrejme nenaštylizovala som to doslovne, ale podstata je zrejmá. Nemám to síce na papieri, ale držím sa tohto doporučenia.
KvetkaK
26.01.11,10:43
Volala som kvôli tejto problematike na infolinku uvedenú na webe soc.poisťovne a povedali mi, že pokiaľ konateľ nemá žiadnu zmluvu - nemusí sa z dôvodu, že je konateľom registrovať, ak nepoberá odmenu.
Presnejšie - spoločenská zmluva síce vytvára právny vzťah medzi konateľom a spoločnosťou, ale nezakladá právo na príjem. Pokiaľ teda nejestvuje zmluva, z ktorej by vyplývalo právo na príjem, alebo by bol takýto príjem (za prácu konateľa) vyplatený alebo by sa plánoval vyplatiť, vtedy treba registrovať.

V tomto duchu mi to vysvetlili, samozrejme nenaštylizovala som to doslovne, ale podstata je zrejmá. Nemám to síce na papieri, ale držím sa tohto doporučenia.
Ahoj, prosím Ťa nemohla by si mi napísať na akú infolinku si to volala? Ďakujem,
IVEB
26.01.11,10:47
Presne takúto informáciu som dostala aj ja dnes na SP / od 3pracovníčok / a uzavreli sme to vlastne tým , že ak konateľ nemá uvedené v zmluve , že za tento výkon bude poberať odmenu, netreba prihlasovať.
Jana_clenka
26.01.11,10:54
Ahoj, prosím Ťa nemohla by si mi napísať na akú infolinku si to volala? Ďakujem,

Na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) na hlavnej stránke vpravo sú kontakty - telefonické informácie, vybrala som toto číslo:


Informácie o výbere poistného a informácie pre SZČO
02/59 248 965
KvetkaK
26.01.11,10:59
Na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) na hlavnej stránke vpravo sú kontakty - telefonické informácie, vybrala som toto číslo:


Informácie o výbere poistného a informácie pre SZČO
02/59 248 965

ďakujem pekne.
m.hladka
26.01.11,11:19
Ja mám napr. firmu, ktorá má 1 konateľa, ktorý je aj spoločník a je aj zamestnancom firmy a má 1 zamestnanca. Konateľ nikdy nepoberal konateľskú odmenu ani ako spoločník. Takže ho nemusím prihlasovať do SP.
Ak by som konateľa prihlasila do SP, len preto, že istota je istota, tak pozor na zástrčkový zákon!!! Boli by už tým pádom v SP zaevidovaní 3 zamestnanci a musela by som firmu prihlásiť na RTVS -Rozhlas a Televízia, k plateniu koncesionárskych poplatkov.
Katija
26.01.11,13:12
Ja mám napr. firmu, ktorá má 1 konateľa, ktorý je aj spoločník a je aj zamestnancom firmy a má 1 zamestnanca. Konateľ nikdy nepoberal konateľskú odmenu ani ako spoločník. Takže ho nemusím prihlasovať do SP.
Ak by som konateľa prihlasila do SP, len preto, že istota je istota, tak pozor na zástrčkový zákon!!! Boli by už tým pádom v SP zaevidovaní 3 zamestnanci a musela by som firmu prihlásiť na RTVS -Rozhlas a Televízia, k plateniu koncesionárskych poplatkov.
:confused: Poplašná správa ?

Veď zástrčkový zákon zatiaľ v takomto zmysle nezmenili.
Ak prihlásiš do SP zamestnanca, konateľa a spoločníka v jednom, bude v SP síce registrovaný 3x, ale podľa Zákonníka práce máš uzavretý s ním stále len jeden pracovný pomer.

Citujem zo zákona 68/2008 Z.z.

"§ 3 Platiteľ úhrady

Platiteľ úhrady (ďalej len "platiteľ") je

a) fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektriny3) v odbernom mieste, 4) z ktorého sa odoberá elektrina pre spotrebu v byte5) alebo v rodinnom dome, 6)

b) zamestnávateľ, 7) ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov. Na účely tohto zákona sa služobný úrad 8) posudzuje ako zamestnávateľ."
MarcelkaT
26.01.11,13:33
Mám firmu kde konateľ-spoločník nepoberá žiadnu odmenu, žiadne peniaze - skrátka nič. Do SP ho neprihlásim, ale čo so ZP? Prihlásiť alebo neprihlásiť. Prosím o radu. Ďakujem.
Katija
26.01.11,13:39
Mám firmu kde konateľ-spoločník nepoberá žiadnu odmenu, žiadne peniaze - skrátka nič. Do SP ho neprihlásim, ale čo so ZP? Prihlásiť alebo neprihlásiť. Prosím o radu. Ďakujem.Ak nepoberá odmenu, nemôžeš ho prihlásiť do ZP ako zamestnanca.
MarcelkaT
26.01.11,13:49
Ďakujem za odpoveď Katija, ale ak konateľ-spoločník je zároveň aj zamestancom/berie plat/ a nepoberá odmenu - do ZP ho neprihlásim veď ako zamestnanec je prihlásený alebo ako je to?Bude 2x prihlásený , raz ako zamestnanec a raz ako konateľ? Už som z toho het.....
Timka1
26.01.11,13:56
Ďakujem za odpoveď Katija, ale ak konateľ-spoločník je zároveň aj zamestancom/berie plat/ a nepoberá odmenu - do ZP ho neprihlásim veď ako zamestnanec je prihlásený alebo ako je to?Bude 2x prihlásený , raz ako zamestnanec a raz ako konateľ? Už som z toho het.....

ak nepoberá žiadnu odmenu ako konateľ netreba ho prihlasovať do ZP, takže iba raz z trvalého PP
MarcelkaT
26.01.11,14:06
Timka, ďakujem. Aj ja som si myslela, že netreba, ale počúvam z každej strany inú odpoveď.
Ale ak v decembri alebo v januári mu vyplatia podiel na zisku, tak potom ako?
kapadelta
27.01.11,13:26
Timka, ďakujem. Aj ja som si myslela, že netreba, ale počúvam z každej strany inú odpoveď.
Ale ak v decembri alebo v januári mu vyplatia podiel na zisku, tak potom ako?
Platenie ZP z podielu na zisku sa tyka obdobia po 1.1.2011, t.z. ak mu vyplatia podiel na zisku, ktory sa tyka uz obdobia 2011, tak sa to ukaze v RZZP za rok 2011, ktore sa bude podavat v roku 2012. Ak sa zisk rozdeluje az po ukonceni roku 2011, tak bude vyplatený v roku 2012, ale ZP sa bude platit az v roku 2013, z RZZP za rok 2012.
MarcelkaT
27.01.11,14:12
Kapadelta, ďakujem pekne.
pavol54
27.01.11,15:25
jedna a tá istá osoba je:
1. szčo platí odvody z najnižšej sumy
2. jediný spoločník v s.r.o
3. jediný konateľ v tej istej s.r o
ku dnešnému dňu je zamestancom v tejto s.r.o
z hľadiska optimalizácie výdavkov a odstránenia zbytočnej duplicity odvodov bude asi najvýhodnejšie ak ostane ako szčo ako platiteľom, k 31.01.2011 rozviaže v sro pracovnú zmluvu dohodou, v s.r.o sa k 31.01.prihlási ako osoba s nepravidelným príjmom, a napr na konci roka si udelí nejakú odmenu táto bude mať vplyv na OMB a v tento mesiac odvedie odvody. Uvažujem správne?
tigy
27.01.11,17:37
Volala som kvôli tejto problematike na infolinku uvedenú na webe soc.poisťovne a povedali mi, že pokiaľ konateľ nemá žiadnu zmluvu - nemusí sa z dôvodu, že je konateľom registrovať, ak nepoberá odmenu.
Presnejšie - spoločenská zmluva síce vytvára právny vzťah medzi konateľom a spoločnosťou, ale nezakladá právo na príjem. Pokiaľ teda nejestvuje zmluva, z ktorej by vyplývalo právo na príjem, alebo by bol takýto príjem (za prácu konateľa) vyplatený alebo by sa plánoval vyplatiť, vtedy treba registrovať.

V tomto duchu mi to vysvetlili, samozrejme nenaštylizovala som to doslovne, ale podstata je zrejmá. Nemám to síce na papieri, ale držím sa tohto doporučenia.

Takto to vysvetlili na infolinke Soc. poisťovne aj mne, čiže, nemusela by som konateľa registrovať, avšak, ak mu bola náááhodou v minulosti vyplatená nejaká odmena konateľa, tak už ho prihlásiť musím, aj keď by v budúcnosti už nikdy nič nedostal...no, a akurát za december 2010 mal prvýkrát po 4 rokoch aj odmenu konateľa :(
Pýtala som sa aj na spoločníka, ktorý však vôbec nič nedostáva, iba ak dividendy...takže toho teraz nemusím zaevidovať, ale ak by niekedy v budúdnosti dostal nejakú odmenu, tak ho vraj potom treba zaregistrovať, ale spätne k 1.1.2011!!! Tak to je podľa mňa už úplná blbosť!
tigy
27.01.11,17:55
Ja mám otázočku čo sa týka príjmu konateľa resp. spoločníka:
1. Ak by sa konateľovi (zároveň jedinému spoločníkovi a zamestnancovi s.r.o.) vyplácal príjem konateľa napr. mesačne + mzda ako zamestnanca z HPP, platí zo všetkého odvody do ZP a SP + daň, áno?
2. Ak si však povie, že si počas roka nebude platiť odmeny konateľa, iba plat zamestnanca z HPP a počká si až na dividendy, tak de facto okrem bežných odvodov a dane zo mzdy potom už len na ročnom zúčtovaní ZP doplatí tých 10% z dividend a ušetrí tým aj odvody do SP aj daň, keďže dividendy sa nezdaňujú?
kapadelta
28.01.11,06:18
Ja mám otázočku čo sa týka príjmu konateľa resp. spoločníka:
1. Ak by sa konateľovi (zároveň jedinému spoločníkovi a zamestnancovi s.r.o.) vyplácal príjem konateľa napr. mesačne + mzda ako zamestnanca z HPP, platí zo všetkého odvody do ZP a SP + daň, áno?
2. Ak si však povie, že si počas roka nebude platiť odmeny konateľa, iba plat zamestnanca z HPP a počká si až na dividendy, tak de facto okrem bežných odvodov a dane zo mzdy potom už len na ročnom zúčtovaní ZP doplatí tých 10% z dividend a ušetrí tým aj odvody do SP aj daň, keďže dividendy sa nezdaňujú?
1. Ak by sa konateľovi vyplácala odmena za výkon funkcie konateľa mesačne, tak sa na neho vzťahuje nemocenské, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Úrazové a garančné poistenie sa neplatí. Ak by sa mu vyplácala odmena nepravidelne, tak vtedy platí len dôchodkové poistenie (starobné, invalidné a rezervný fond).

2. Áno
latka
30.01.11,17:04
len ked berie odmenu, mzdu, ak iba cestovné /bez vreckového/, tak nie.
nárok na to cestovné vyplatené konateľovi sa potom účtuje ako 512/333 alebo 512/365 alebo 512/366 /považuje sa za zamestnanca?/ dakujem
KEJKA
30.01.11,17:55
nárok na to cestovné vyplatené konateľovi sa potom účtuje ako 512/333 alebo 512/365 alebo 512/366 /považuje sa za zamestnanca?/ dakujem
ak je konateľ spoločník, tak 366, ak nie tak 333
tibor1000
01.02.11,06:13
Dobrý deň
pochopil som to prosím správne? :
konateľ a zároveň spoločník
keď si počas roka nevypláca odmenu
ale určite si bude vyplácať podiely na zisku
nemusí sa registrovať do Sociálnej poisťovne?
a keď si podiely vyplatí-má sa zaregistrovať
alebo odvody sa z podielov na zisku platiť nebudú ?

ďakujem moc za odpoveď
Timka1
01.02.11,06:19
Dobrý deň
pochopil som to prosím správne? :
konateľ a zároveň spoločník
keď si počas roka nevypláca odmenu
ale určite si bude vyplácať podiely na zisku
nemusí sa registrovať do Sociálnej poisťovne?
a keď si podiely vyplatí-má sa zaregistrovať
alebo odvody sa z podielov na zisku platiť nebudú ?

ďakujem moc za odpoveď

nepochopil si správne, čítaj celú tému, v príspevku č. 4

- konateľ s majetkovým podielom, čiže ak bude aj spoločník v sro, pri vyplatení podielov na zisku, neplatí odvody do SP, netreba prihlasovať do SP

- konateľ bez majetkového podielu v spoločnosti, ak má vyplatené podiely na zisku, je potrebné ho prihlásiť v danom mesiaci kedy bude mať vyplatené do SP a platia sa odvody DP a RFS
tibor1000
01.02.11,06:29
ďakujem moc
kocka503
02.02.11,14:17
a) - konateľ s mandátnou zmluvou s pravidelným mesačným príjmom, povinnosť do 31.1.2011 prihlásiť do SP, bude sa považovať za zamestnanca a odvody do SP platí a to NP, PvN, DP a RFS do 8. dňa po vyplatení, neplatí GP a ÚP.

RFS?? To by mal platiť len zamestnávateľ, nie?
Timka1
02.02.11,14:21
a) - konateľ s mandátnou zmluvou s pravidelným mesačným príjmom, povinnosť do 31.1.2011 prihlásiť do SP, bude sa považovať za zamestnanca a odvody do SP platí a to NP, PvN, DP a RFS do 8. dňa po vyplatení, neplatí GP a ÚP.

RFS?? To by mal platiť len zamestnávateľ, nie?

pozri túto tabuľku, RFS platí len sro

http://www.eserocka.sk/prehlad_odvodov.html
tweedle
09.02.11,10:24
aké tlačivo mám poslať do SP pre odvody konateľa Mesačný výkaz poistného a príspevkov alebo Výkaz poistného a príspevkov?
Ďakujem
Jana_clenka
09.02.11,11:12
aké tlačivo mám poslať do SP pre odvody konateľa Mesačný výkaz poistného a príspevkov alebo Výkaz poistného a príspevkov?
Ďakujem

Ak má odmenu pravidelnú (každý mesiac) - Mesačný výkaz poistného a príspevkov.
Ak má odmenu nepravidelnú (nie každý mesiac) - Výkaz poistného a príspevkov
tweedle
09.02.11,11:31
Ak má odmenu pravidelnú (každý mesiac) - Mesačný výkaz poistného a príspevkov.
Ak má odmenu nepravidelnú (nie každý mesiac) - Výkaz poistného a príspevkov

Má pravidelnú odmenu, a môžem ho dať na 1 výkaz s ostatnými zamestnancami alebo zvlášť?