Zavrieť

Porady

Odvody konatela v roku 2011

Ahojte.
Mam otazku ohladom odvodov konatela v roku 2011. Parlament teraz schvalil zmeny. V roku 2010 to bolo napriklad takto:
Odmena konatela 100 EUR/mesiac
Odvody na ZP: 4 EUR konatel a 10 EUR spolocnost.
Konatel dostane na ucet 96 EUR, na ZP sa zaplati 14 EUR. Dan z prijmu neplati, lebo si uplatnuje nezdanitelnu ciastku.
Ake budu odvody v roku 2011? Mal by zrejme platit odvody do SP, ale neviem v akej vyske.
Diky.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
lydia.kralikova lydia.kralikova

lydia.kralikova je offline (nepripojený) lydia.kralikova

Mna by tiez zaujimalo, ci sa ma dotkne zmena. Som zivnostnik, platim odvody a zaroven som konatel bez pracovnej zmluvy a odmeny. Budem musiet ako konatel bez odmeny platit nejake odvody?
0 0
maxipc maxipc

maxipc je offline (nepripojený) maxipc

Tiež sa pripájam k tejto otázke. Zaujímalo by ma, či mesačná odmena konateľa, ktorá doteraz nepodliehala minimálnemu vymeriavacemu základu, bude podliehať od 01.01.2011minimálnemu vymeriavaciemu základu (podľa minimálnej mzdy), alebo sa budú platiť odvody len z vyplatenej mesačnej odmeny, napr. 50,-€?, tak ako to platí teraz?
0 0
macte macte

macte je offline (nepripojený) macte

Ja sa chcem spýtať na konateľa bez odmeny, pokiaľ sa mu vyplatí iba podiel na zisku samzrejme zdaneného, zmenilo sa niečo v porovnaní s minulým rokom? Vtedy nemusel ani zdaňovať ani platiť odvody.
0 0
vmsux vmsux

vmsux je offline (nepripojený) vmsux

macte Pozri príspevok
Ja sa chcem spýtať na konateľa bez odmeny, pokiaľ sa mu vyplatí iba podiel na zisku samzrejme zdaneného, zmenilo sa niečo v porovnaní s minulým rokom? Vtedy nemusel ani zdaňovať ani platiť odvody.
Ohladom vyplaty podielu na zisku v roku 2011 za rok 2010 sa nic nezmenilo. Zmena sa tyka zisku za rok 2011, ktory sa vyplati vo forme podielov na zisku v roku 2012. Pokial viem, pri podani rocneho zuctovania zdravotneho poistenia v roku 2013 odvedie 10% z vymeriavacieho zakladu z dividiend.
Ale este tam hrozia preddavky na ZP z podielov na zisku.
0 0
everel everel

everel je offline (nepripojený) everel

A ak som živnostník a platím si riadne preddavky zo živnosti a zároveň som jediný spoločník s.r.o. a konateľ bez odmeny? Pripočítam si zisk z s.r.o. do príjmu zo živnosti pri ročnom zúčtovaní?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

everel Pozri príspevok
A ak som živnostník a platím si riadne preddavky zo živnosti a zároveň som jediný spoločník s.r.o. a konateľ bez odmeny? Pripočítam si zisk z s.r.o. do príjmu zo živnosti pri ročnom zúčtovaní?
ročnom zúčtovaní dane ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zisk zo sro riešiš, len ak si ho vyplatíš............ môžeš ho nechať aj vo firme.
1 0
everel everel

everel je offline (nepripojený) everel

veronikasad Pozri príspevok
ročnom zúčtovaní dane ?
Nie, pri ročnom zučtovaní do zdravornej poisťovne.
0 0
everel everel

everel je offline (nepripojený) everel

KEJKA Pozri príspevok
zisk zo sro riešiš, len ak si ho vyplatíš............ môžeš ho nechať aj vo firme.
Načo by som podnikal , keby som zisk nechal ležať v banke?
0 0
accpro accpro

accpro je offline (nepripojený) accpro

KEJKA Pozri príspevok
zisk zo sro riešiš, len ak si ho vyplatíš............ môžeš ho nechať aj vo firme.
Presne tak. Podla mna nech radsej rastie ucet nerozdeleneho zisku ako prijmovy ucet ZP
1 0
krusa krusa

krusa je offline (nepripojený) krusa

no napríklad preto, že nemusíš zaplatiť ZP, alebo aj preto, že môžeš zisk rozdeliť raz za 5 rokov a ak ti to ide veľmi dobre tak ušetríš na ZP, ale hlavne v roku 2013 tu už "dúfam" budú iné sadzby poistného a teda toto ustanovenie zákona sa istotne bude novelizovať prípadne sa úplne zruší, lebo ináč všetci budú zakladať firmy na rozdelenie zisku v zahraničí.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... načnem z iného súdka. Raz som, čítala tu na porade jednu tému, v ktorej právnici ( naši poraďáci) rozoberali rozsudok Najvyššieho súdu Českej republiky v skratke o tom, že konateľ nemôže podpísať pracovnú zmluvu, ak ide o tú istú osobu, teda ak zamestnancom a konateľom je tá istá osoba, pretože to odporuje ich zákonu. Vysvetlenie našich poraďákov bolo, že konateľ, podľa slovenských zákonov koná za spoločnosť a zastupovanie akotaké je podľa našich zákonov chápané v intenciách napr. zákonného zástupcu akotakého. Takže ak konateľ koná, a "nezastupuje" spoločnosť, a v rámci výkonu svojej funckie má za tento úkon odmenu, tak je to chápané ako závislá činnosť ... takže aj od 1. 1. 2011 je táto odmena aj predmetom odvodov do Sociálnej poisťovne, keďže konateľ je v tomto prípade chápaný ako "zamestnanec". Do akého termínu je potom tento konateľ povinný, resp. jeho zamestnávateľ povinný prihlásiť ho do Sociálnej poisťovne? 1. 1. 2011? Podľa včerajších Hospodárskych novín je táto lehota až do 31. 1. 2011 ... alebo v deň, keď mu je táto odmena pripísaná k dobru, t. j. vyplatená?
Naposledy upravil promont maja : 16.12.10 at 05:27
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

promont maja Pozri príspevok
... načnem z iného súdka. Raz som, čítala tu na porade jednu tému, v ktorej právnici ( naši poraďáci) rozoberali rozsudok Najvyššieho súdu Českej republiky v skratke o tom, že konateľ nemôže podpísať pracovnú zmluvu, ak ide o tú istú osobu, teda ak zamestnancom a konateľom je tá istá osoba, pretože to odporuje ich zákonu. Vysvetlenie našich poraďákov bolo, že konateľ, podľa slovenských zákonov koná za spoločnosť a zastupovanie akotaké je podľa našich zákonov chápané v intenciách napr. zákonného zástupcu akotakého. Takže ak konateľ koná, a "nezastupuje" spoločnosť, a v rámci výkonu svojej funckie má za tento úkon odmenu, tak je to chápané ako závislá činnosť ... takže aj od 1. 1. 2011 je táto odmena aj predmetom odvodov do Sociálnej poisťovne, keďže konateľ je v tomto prípade chápaný ako "zamestnanec". Do akého termínu je potom tento konateľ povinný, resp. jeho zamestnávateľ povinný prihlásiť ho do Sociálnej poisťovne? 1. 1. 2011? Podľa včerajších Hospodárskych novín je táto lehota až do 31. 1. 2011 ... alebo v deň, keď mu je táto odmena pripísaná k dobru, t. j. vyplatená?
ak tento konateľ dostáva pravidelný príjem je potrebné ho prihlásiť do 31.1.2011 do Sociálnej poisťovne, z odmeny sa platí NP, PvN, DP a RFS,

ak konateľ nedostáva pravidelný príjem je potrebné ho prihlásiť v mesiaci v ktorom mu bola odmena vyplatená, platí sa z odmeny toto poistné - DP a RFS, neplatí sa NP a PvN.

ak by konateľ vykonával svoju činnosť bez odmeny - nepovažuje sa za zamestnanca a nie je potrebné ho prihlásiť do SP
Naposledy upravil Timka1 : 16.12.10 at 06:39
3 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Konateľ a spoločník v jednom, vykonáva pre spoločnosť "nejakú " činnosť pravidelne /má dohodu o pracovnej činnosti/. Doteraz platil on a s.r.o. len do ZP. Aj na neho sa vzťahuje prihláška do SP a odvody do NP,PvN,DP,RFS ak túto činnosť aj naďalej bude vyknávať, a teda je považovaný za zamestnanca?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Konateľ a spoločník v jednom, vykonáva pre spoločnosť "nejakú " činnosť pravidelne /má dohodu o pracovnej činnosti/. Doteraz platil on a s.r.o. len do ZP. Aj na neho sa vzťahuje prihláška do SP a odvody do NP,PvN,DP,RFS ak túto činnosť aj naďalej bude vyknávať, a teda je považovaný za zamestnanca?
podľa §3 a 4 o SP sa za zamestnanca nepovažuje:
- osoba pracujúca na základe dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti a dohody o brig. práci študentov
.....

z toho vyplýva, že tento konateľ nie je považovaný za zamestnanca a teda odvody do SP sa platia iba ÚP a GP
2 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Timka, ďakujem.
Takže ak som to pochopila dobre, do SP platiť zostáva po starom, tj. len UP a GP, pretože sa nepovažuje podľa tohto zákona za zamestnanca.
Ešte ma trápi jedno:
Podľa ZDP sa za zamestnanca považuje aj naďalej čo sa týka vyúčtovania pracovných ciesť?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Timka, ďakujem.
Takže ak som to pochopila dobre, do SP platiť zostáva po starom, tj. len UP a GP, pretože sa nepovažuje podľa tohto zákona za zamestnanca.
Ešte ma trápi jedno:
Podľa ZDP sa za zamestnanca považuje aj naďalej čo sa týka vyúčtovania pracovných ciesť?
Zdenka, dohody zostávajú po starom. Ak by ste mu vyplácali odmenu konatela napr. na základe mandátnej zmluvy, od 1.1.2011 ho musíte zaregistrovať v SP (v termíne do 31.1.2011).
1 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Timka, ďakujem.
Takže ak som to pochopila dobre, do SP platiť zostáva po starom, tj. len UP a GP, pretože sa nepovažuje podľa tohto zákona za zamestnanca.
Ešte ma trápi jedno:
Podľa ZDP sa za zamestnanca považuje aj naďalej čo sa týka vyúčtovania pracovných ciesť?
áno, platí sa po starom z DoPČ, bolo však upozornené na prednáške, počet dohôd v SR sa bude sledovať, ak sa budú vo veľkej miere zneužívať, môže dôjsť aj v priebehu roka k novele zákona a bude sa aj z nich platiť poistné do SP, takže radšej opatrne s dohodami

čo sa týka pracovných ciest, pokiaľ viem, tak aj naďalej sa považuje konateľ za zamestnanca, nech sa ešte niekto k tomu vyjadrí a potvrdí na 100%
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zdenka, prac.cesty súvisia s výkonom funkcie konatela, alebo "zamestnanca-dohodára" ?
0 0
zuzkakom zuzkakom

zuzkakom je offline (nepripojený) zuzkakom

Môže to tu prosím niekto zhrnúť, aké sú povinnosti čo sa týka registrácie a platenia ZP a SP v prípade konateľov:
a) ak majú mandátnu zmluvu a sú im vyplácané mesačné odmeny
b) ak si len vyplatia podiel na zisku
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať