SLAVKA.H
23.01.11,19:14
Ahojte,
podľa nového zákona o zdravotnom poistení je od 1.1.2011 povinnosť platiť odvody z odmeny za výkon funkcie správcu SVB podľa ZDP § 5 písm.d) na zdravotné poistenie.
Je možné odmenu za výkon funkcie správcu SVB realizovať formou Dohody o pracovnej činnosti z ktorej sa ZP neplatí?
Ďakujem za radu.
pavel9
24.01.11,19:23
Aj mňa zaujíma, ako na to.
Elena Navrátilová
24.01.11,20:42
Bolo by vhodné špecifikovať čo je výkon funkcie správcu SVB? Predseda SVB? SVB je forma správy a predseda je štatutár ale výraz funkcia správca SVB? Hmm ...
Orim
25.01.11,02:03
Doteraz som to robil na dohodu (predsedu SVB) tak neviem prečo by som v tom nemal pokačovať aj ďalej.
Dvojičky
25.01.11,20:40
Doteraz som to robil na dohodu (predsedu SVB) tak neviem prečo by som v tom nemal pokačovať aj ďalej.
Keď robíš predsedu SVB , máš pravdepodobne za to zaplatené mňa by tiež len zaujímalo, čo je potrebné z tohto príjmu odvádzať aké odvody a kde, lebo som tiež počula, že teraz podľa nového zákona sú akési zmeny, že je potrebné sa nahlásiť do konca januára na SP alebo ZP ? Je v tom rozdiel keď predsedu SVB robíš na dohodu ?
Llívia
25.01.11,20:54
Doteraz som to robil na dohodu (predsedu SVB) tak neviem prečo by som v tom nemal pokačovať aj ďalej.
Máš v tej dohode aj uvedené, že dohodnutý výkon práce: predseda SVB?
Lebo vykonávať funkciu predsedu na základe dohody nie je správne. Predseda SVB je štatutár, ktorý sa predsa neriadi Zákonníkom práce.


Keď robíš predsedu SVB , máš pravdepodobne za to zaplatené mňa by tiež len zaujímalo, čo je potrebné z tohto príjmu odvádzať aké odvody a kde, lebo som tiež počula, že teraz podľa nového zákona sú akési zmeny, že je potrebné sa nahlásiť do konca januára na SP alebo ZP ? Je v tom rozdiel keď predsedu SVB robíš na dohodu ?
Čo sa týka zdravotného poistenia, žiadna zmena nie je. Aj doteraz platilo, že ak mal predseda SVB odmenu za výkon svojej funkcie, tak sa z tejto odmeny platilo zdravotné poistenie.
Dvojičky
25.01.11,21:41
Máš v tej dohode aj uvedené, že dohodnutý výkon práce: predseda SVB?
Lebo vykonávať funkciu predsedu na základe dohody nie je správne. Predseda SVB je štatutár, ktorý sa predsa neriadi Zákonníkom práce.


Čo sa týka zdravotného poistenia, žiadna zmena nie je. Aj doteraz platilo, že ak mal predseda SVB odmenu za výkon svojej funkcie, tak sa z tejto odmeny platilo zdravotné poistenie.
Áno ZP sa platí, len či nie je potrebné sa prihlásiť podľa nového zákona do SP, ak je to brané ako odmena za výkon svojej funkcie. A členovia rady , čo poberajú peniaze, tí kde majú byť prihlásení, majú aj ony odvádzať z tej odmeny nejaké odvody ?
workerka
25.01.11,21:46
Novela zákona o sociálnom poistení s účinnosťou od 1.1.2011 považuje aj členov štatutárnych orgánov, kontrolných orgánov a aj funkcie zástupcov vlastníkov bytov (pri výkone správy správcom) za zamestnancov pre účely sociálneho poistenia. Preto je potrebné všetkých štatutárov a členov kontrolných orgánov (ak dostávajú vyplácané odmeny za výkon funkcií) prihlásiť najneskôr do 31.1.2011 do sociálnej poisťovne s dátumom začiatku (vzniku) poistenia od 1.1.2011. Ďalej je rozhodujúce na registračnom liste vyznačiť, či sa jedná o príjem PRAVIDELNÝ alebo NEPRAVIDELNÝ. Pravidelný - vyplácaný mesačne, nepravidelný - vyplácaný napr. štvrťročne, polročne, ročne a pod. Zamestnanci s pravidelným mesačným príjmom - na týchto zamestnancov sa vzťahuje nemocenské, dôchodkové aj poistenie v nezamestnanosti
Zamestnancov s nepravidelným príjmom - na týchto zamestnancov sa vzťahuje iba dôchodkové poistenie. (Dôchodkové poistenie zahŕňa starobné poistenie, invalidné poistenie a rezervný fond.)
Od 1.1.2011 pre účely sociálneho poistenia je zamestnancom každý, kto má právny vzťah, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti okrem :
- dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (s výnimkou úrazového a garančného poistenia)
Okruh zamestnancov sa od 1.1.2011 rozširuje aj o:

- konateľov s príjmom za prácu konateľa,
- spoločníkov s.r.o. ak poberajú odmenu za vykonanú prácu pre spoločnosť (s výnimkou dohôd)
- členov štatutárnych orgánov, správnej rady, dozornej rady, kontrolnej komisie ak poberajú príjem z tejto funkcie/činnosti,
- príkazné zmluvy a iné zmluvy, ak z nich vyplýva príjem zo závislej činnosti

Dúfam, že som poradila :-)
Takže hor sa do SP prihlasovať všetkých čo zarobia čo i len deravý groš. Po odvodoch im už ostane len tá diera :-)

Čo sa týka ZP za vyššieuvedených zamestnancov, myslím že postačí prihlásenie a odhlásenie v mesiaci kedy mu bola nepravidelná odmena vyplatená. Ak sa vypláca pravidelná odmena, je treba ich mať prihlásených po celú dobu trvania "zamestnaneckého" pomeru.
workerka
25.01.11,21:54
Ešte chcem upozorniť tie SVB, ktoré nie sú zaregistrovaní na soc.poisťovni ako zamestnávatelia, takisto do 31.1.2011 sa na soc.poisťovňu musia zaregistrovať. Už len kvôli tým odmenám vyplácaným predsedom spoločenstva napr.
Bambit
26.01.11,06:28
Ešte chcem upozorniť tie SVB, ktoré nie sú zaregistrovaní na soc.poisťovni ako zamestnávatelia, takisto do 31.1.2011 sa na soc.poisťovňu musia zaregistrovať. Už len kvôli tým odmenám vyplácaným predsedom spoločenstva napr.
Keď som v s.r.očke konateľom a zároveň som aj zamestnancom v tejto s.r.o. na PP , v SP aj ZP ako zamestnanec som prihlásená a poberám nepravidelný poplatok za správu aj tak sa musím ísť prihlásiť do SP ako konateľ ?
verkaz
26.01.11,08:16
Vyhľadaj si tému o odvodoch do SP a novelu zákona.
svojar
26.01.11,14:15
Od 1.1.2011 pre účely sociálneho poistenia je zamestnancom každý, kto má právny vzťah, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti okrem :
- dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (s výnimkou úrazového a garančného poistenia)

No však práve preto robiť na dohodu. Ja som to mal stále tak - náplň -vedenie účovníctva a ekonomika.
Llívia
26.01.11,19:34
No však práve preto robiť na dohodu. Ja som to mal stále tak - náplň -vedenie účovníctva a ekonomika.
Pri takejto činnosti je dohoda v poriadku. Orim však písal, že robí na dohodu predsedu SVB, ale to nie je správne.

Doteraz som to robil na dohodu (predsedu SVB) tak neviem prečo by som v tom nemal pokačovať aj ďalej.
(Tiež spravíme zmenu, že predseda SVB nebude dostávať za "predsedovanie" žiadnu odmenu, ale uzatvorí sa s ním dohoda o PČ na vedenie účtovníctva.)
Gapo
28.01.11,13:10
Novela zákona o sociálnom poistení s účinnosťou od 1.1.2011 považuje aj členov štatutárnych orgánov, kontrolných orgánov a aj funkcie zástupcov vlastníkov bytov (pri výkone správy správcom) za zamestnancov pre účely sociálneho poistenia. Preto je potrebné všetkých štatutárov a členov kontrolných orgánov (ak dostávajú vyplácané odmeny za výkon funkcií) prihlásiť najneskôr do 31.1.2011 do sociálnej poisťovne s dátumom začiatku (vzniku) poistenia od 1.1.2011. Ďalej je rozhodujúce na registračnom liste vyznačiť, či sa jedná o príjem PRAVIDELNÝ alebo NEPRAVIDELNÝ. Pravidelný - vyplácaný mesačne, nepravidelný - vyplácaný napr. štvrťročne, polročne, ročne a pod. Zamestnanci s pravidelným mesačným príjmom - na týchto zamestnancov sa vzťahuje nemocenské, dôchodkové aj poistenie v nezamestnanosti
Zamestnancov s nepravidelným príjmom - na týchto zamestnancov sa vzťahuje iba dôchodkové poistenie. (Dôchodkové poistenie zahŕňa starobné poistenie, invalidné poistenie a rezervný fond.)
Od 1.1.2011 pre účely sociálneho poistenia je zamestnancom každý, kto má právny vzťah, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti okrem :
- dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (s výnimkou úrazového a garančného poistenia)
Okruh zamestnancov sa od 1.1.2011 rozširuje aj o:

- konateľov s príjmom za prácu konateľa,
- spoločníkov s.r.o. ak poberajú odmenu za vykonanú prácu pre spoločnosť (s výnimkou dohôd)
- členov štatutárnych orgánov, správnej rady, dozornej rady, kontrolnej komisie ak poberajú príjem z tejto funkcie/činnosti,
- príkazné zmluvy a iné zmluvy, ak z nich vyplýva príjem zo závislej činnosti

Dúfam, že som poradila :-)
Takže hor sa do SP prihlasovať všetkých čo zarobia čo i len deravý groš. Po odvodoch im už ostane len tá diera :-)

Čo sa týka ZP za vyššieuvedených zamestnancov, myslím že postačí prihlásenie a odhlásenie v mesiaci kedy mu bola nepravidelná odmena vyplatená. Ak sa vypláca pravidelná odmena, je treba ich mať prihlásených po celú dobu trvania "zamestnaneckého" pomeru.

To platí aj v prípade, že tým členom dozornej rady, alebo zástupcom vlastníkov je dôchodca? Veď za neho platí štát, či nie??? To si potom môže po skončení uplatniť prepočet dôchodku?:confused::confused::confused:
workerka
28.01.11,13:47
Myslím, že áno. Skús pozrieť v porade - mzdové predpisy. Toto je starosťou toho dôchodcu. Mám dobrú tabuľkovú príručku odvodov a nie je tam pri štatutároch rozdelenie na bežných a starobných štatutárov. Je tam len rozdelenie na poberanie pravidelnej a nepravidelnej odmeny. V oboch prípadoch sa odvádza na zdravotné a dôchodkov starobné a dôchodkové invalidné.
shaza
31.01.11,17:01
My sme to od roku 2011 špecifikovali takto:

predseda SVB má dohodu o vykonanávaní činnosti (max 10 hod/týždeň) - sú to práce spojené s vedením a riadením SVB - napr. odpisy meračov, drobné kancelárske práce a pod. - prihlásili sme SVB a aj jeho do SP, má mesačný príjem schválený vlastníkmi, odvody platíme len do SP (garančné a úrazové) a daň na DÚ (nedefinovali sme to teda ako odmena pre predsedu SVB)

minulý rok si aj rada vyplatila odmeny, a to urobíme tento rok obdobným spôsobom ako s predsedom SVB (dohodou o vykonaní činnosti) - nakoľko dopredu nevieme, kedy a v akej výške si ich vyplatia (väčšinou sa to napíše na 1 osobu - dôchodcu - jednorázovo a peniaze si ľudia rozdelia)

Ale mám jednu otázku (týka sa iného SVB), kde predseda SVB má v živnosti Výkon správy... Bola mu v roku vyplácaná nejaká "odmena" (neviem, či to tak mám nazvať) na základe faktúr s textom ... za výkon správy. Niekde som čítala, že predseda SVB je menovaný a nemôže túto činnosti vykonávať ako SZČO, hoci nechápem prečo, keď nikde nie je definované, čo je odmena... Jednoducho SZČO robí výkon správy a nedostáva odmenu ako predseda SVB, hoci je aj predsedom SVB, ale odmena je niečo iné, ako platba za výkon správy (t.j. komplet vedenia SVB). Máte niekto s týmto skúsenosť? Ide hlavne o odvody a daň, čo má platiť SVB za takéhoto predsedu SVB... Máme od neho faktúru a tým to predsa pre nás hasne - nech si to dá do podnikania on, či nie?
Llívia
31.01.11,18:35
Len také malé upresnenie: je to dohoda o pracovnej činnosti.
Kvaka
07.02.11,17:15
cowboyka
09.02.11,12:25
asi mimo témy, ale chcem sa opýtať - toto platí aj na zástupcov vlastníkov bytov v konkrétnych bytovkách?? Oni vykonávajú príkazné zmluvy a taktiež majú štvrťročne platenú funkciu - ako je to v tomto prípade? ďakujem
peton
09.02.11,15:56
Osoby pracujúce na príkazné zmluvy a ďalšie zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, ak ide o závislú činnosť a dostávajú odmenu, avšak nepravidelne, teda nie každý mesiac sú zamestnancami, na ktorých sa vzťahuje len povinné dôchodkové poistenie.
Llívia
11.02.11,06:29
mimotemy Kvôli odvodom sme zrušili odmenu pre predsedu SVB a uzatvorila sa s ním dohoda o pracovnej činnosti. Poslali sme registračný list zamestnávateľa do Sociálnej poisťovne. Teraz mi odtiaľ volala pracovníčka, že nemáme vyplnený SK NACE. Aké číslo tam mám dať?
Na potvrdení o pridelení IČO je uvedené: nejaké číslo + prenájom priestorov (presné znenie si nepamätám). Mám hľadať SK NACE prislúchajúce k tejto činnosti, aj keď SVB nevykonáva žiadnu podnikateľskú činnosť (nič neprenajímame)?

Doplním: http://www.porada.sk/t99664-p3-uctovnictvo-a-dan-priznanie-svb.html V tejto diskusii boli uvádzané čísla:
68200 - Prenájom a prevádzkovanie vlastných alebo prenajatých nehnuteľností
68320 - Správa nehnuteľností na základe poplatkov alebo zmlúv
70320 - popis som nenašla
15000 - popis som nenašla

Prikláňam sa k číslu 68320.
Heni
11.02.11,06:35
mimotemy Kvôli odvodom sme zrušili odmenu pre predsedu SVB a uzatvorila sa s ním dohoda o pracovnej činnosti. Poslali sme registračný list zamestnávateľa do Sociálnej poisťovne. Teraz mi odtiaľ volala pracovníčka, že nemáme vyplnený SK NACE. Aké číslo tam mám dať?
Na potvrdení o pridelení IČO je uvedené: nejaké číslo + prenájom priestorov (presné znenie si nepamätám). Mám hľadať SK NACE prislúchajúce k tejto činnosti, aj keď SVB nevykonáva žiadnu podnikateľskú činnosť?

SK NACE by malo byť to isté ako na daňovom priznaní pre SVB,
teda 68.32.0
Llívia
11.02.11,06:54
Na daňové priznanie som žiadne SK NACE nedávala (ani im to nechýbalo :D). Nahlásila som tebou uvedený kód. Ďakujem za potvrdenie.
Predchádzajúci príspevok som upravila, ale nejako zase zblba Porada a nedal sa mi odoslať, až teraz.
Halli
11.02.11,08:52
kedysi to bolo 70320 správa nehnuteľností

ale teraz je to 68320 správa nehnuteľnosti na základe poplatkov alebo zmluv

je to aj na POTVRDENI o prideleni IČO
shaza
11.02.11,09:46
My používame:

SK NACE: 68.32.0
Právna forma: 271
Llívia
11.02.11,09:47
kedysi to bolo 70320 správa nehnuteľností

ale teraz je to 68320 správa nehnuteľnosti na základe poplatkov alebo zmluv

je to aj na POTVRDENI o prideleni IČO

Na našom potvrdení o pridelení IČO je kód: prenájom nehnuteľností. ;)
(Starý kód, lebo SK NACE (ak sa nemýlim) sa používa od 2008. Niekto asi urobil chybu pri určovaní prevažujúcej činnosti. Dúfam, že štatistický úrad, nie ja :D)
Na čo sú komu kadejaké kdejaké nejaké kódy?! :confused: Celá štatistika je jedna hnusná buserácia ľudí.:mad:
svojar
11.02.11,11:29
Je treba znova pozrieť na registráciu SVB, už je tam to nové SK NACE.
Llívia
11.02.11,12:40
Neviem, čo tým myslíš. IČO prideľuje štatistický úrad.
Kvaka
11.02.11,12:56
Je treba znova pozrieť na registráciu SVB, už je tam to nové SK NACE.
Je to tu: http://www.ean.sk/index.php?page=registracia&page2=search&action=search&co=
zadaj do okienka slovo správ, vyhodí okrem iného aj činnosť
Správa nehnuteľností na základe poplatkov alebo zmlúv
68320
Llívia
11.02.11,16:21
Na tej stránke som to dnes ráno hľadala a nič mi nenašlo - zadávala som reťazec - kód do políčka "Hľadaj" v strede stránky a ľala, tam treba zadať popis :---. Kód treba zadať do políčka "Hľadaj" vľavo (čo mi ráno nenapadlo urobiť).
(A nájsť zoznam SK NACE na stránke štatistického úradu je skoro nemožné :mad:)
svojar
12.02.11,14:53
No však práve pozrieť na stránku ŠÚ a zadať si svoje IČO a ukáže Ti organizáciu vrátane SK NACE.
Orim
13.02.11,03:48
My sme doteraz všetky odmeny vyplácali na konci roka, všetky boli na základe dohody.
Ako to chcete robiť tam kde píšete predsedovi SVB účtovníctvo ak to robí niekto iný? Alebo mu vymyslíte inú prácu do dohody?

Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene, má a plní nejaké povinnosti a tiež má stanovené čo nesmie. Nie je mi jasné prečo vykonávať funkciu predsedu na základe dohody nie je správne, pretože tie stanovené povinnosti musí plniť, aj keď je štatutár. Pritom to nie je zamestnanec, ktorý by denne robil od "vidím" do "nevidím". Nedá sa to zrovnávať s nejakým príjmom štatutárneho orgánu v nejakej správnej rade, dozornej rade, atď v nejakom podniku a z toho mu vyplývajúci príjem. Z funcie štatutára mu predsa zo zákona nevyplýva žiadna odmena (odmena sa dáva len predsedovi a členom rady). Štatutár tu má akurát právo "riadiť a konať v mene spoločenstva". A čo to ostatné čo robí predseda?
shaza
13.02.11,16:33
"Ako to chcete robiť tam kde píšete predsedovi SVB účtovníctvo ak to robí niekto iný? Alebo mu vymyslíte inú prácu do dohody?"

No, účtovníctvo je dosť široký pojem a nikde nie je určené, že to nemôžu vykonávať viacerí ľudia... vždy sa dá vymyslieť do textu dohody o pracovnej činnosti všeličo - napr. zabezpečovanie odpisov, jednanie s dodávateľmi a podobne, určite sa tam dá dať všeličo... je len na predsedovi SVB, aby s takýmto navrhovaným riešením súhlasil, čo myslím, že nie je problém, nakoľko si stačí spočítať, koľko peňazí na tom ušetrí...
Llívia
13.02.11,20:43
...Ako to chcete robiť tam kde píšete predsedovi SVB účtovníctvo ak to robí niekto iný? Alebo mu vymyslíte inú prácu do dohody?
Jednoducho, ten iný za spracovanie účtovníctva nič nemá ;) (toto platí u nás).


...Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene, má a plní nejaké povinnosti a tiež má stanovené čo nesmie. Nie je mi jasné prečo vykonávať funkciu predsedu na základe dohody nie je správne...
Toto už bolo rozoberané aj v nejakej inej téme. Je to to isté, ako keď funkciu konateľa nemôže konateľ vykonávať na základe pracovnej zmluvy alebo niektorej z dohôd mimo pracovnej činnosti.
Llívia
13.02.11,20:44
No však práve pozrieť na stránku ŠÚ a zadať si svoje IČO a ukáže Ti organizáciu vrátane SK NACE.
Môžeš dať sem presný odkaz na tú stránku ŠÚ, kde treba zadať IČO? Nenašla som to.
(Na stránke registra SVB SK NACE nevypisuje.)
Kvaka
14.02.11,08:07
Skús tu http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=2844
vstúp do registra, zadaj IČO
Llívia
14.02.11,09:35
Kam vy na takéto info chodíte? :rolleyes:
(Máme tam to, čo som písala: 68200 Prenájom a prevádzkovanie vlastných alebo prenajatých nehnuteľností. Treba to zmeniť na 68.32.0?)
peton
16.03.11,16:56
Toto je v manuáli Sociálnej poisťovne.

Zamestnanec v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na nepravidelný príjem, je zamestnancom len na účely dôchodkového poistenia.

Zamestnanec, ktorý je v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na pravidelný mesačný príjem, je zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti.

Mňa zaujíma, čo sa rozumie "právny vzťah, ktorý mu zakladá právo na pra- nepra- videlný príjem". Mám pri sebe stanovy spoločenstva, kde je uvedené:
a) Za výkon funkcie v rade patrí členovi rady a predsedovi rady mesačná odmena.
b) Za výkon funkcie predsedu patrí mesačná odmena.
c) za výkon činnosti patrí účtovníkovi odmena.
Mám za to, že vo všetkých 3 prípadoch je práve toto ten právny vzťah zakladajúci právo na príjem, pričom a) a b) sú pravidelným príjmom a c) nepravidelný.
Na tomto základe bolo spoločenstvo povinné sa prihlásiť do SP najneskôr do 31.01.2011? Ak sa neregistrovalo, čo ho čaká, aké sankcie? Príjem žiadnemu z nich nebol v r. 2010 vyplatený, okrem predsedu (prík.zmluva). Tomu to chcem spraviť v r. 2011 tak, aby bola z toho DVP aj u ostatných, otázka znie či je to v tomto prípade možné. Bolo by riešením zmena stanov v týchto bodoch?
peton
18.03.11,04:15
Posúvam... a ďakujem za akúkoľvek prospešnú radu.
peton
20.03.11,12:08
Draci na mzdy, kde ste sa všetci podeli. :-) Zdá sa, že je to tvrdý oriešok na rozriešenie.
peton
23.03.11,07:20
Žiadny názor? Žiadna úvaha? Skutočne nikto nič?
Halli
23.03.11,10:04
Draci na mzdy, kde ste sa všetci podeli. :-) Zdá sa, že je to tvrdý oriešok na rozriešenie.

Draci kašlu na SVBčka :rolleyes::)
Kvaka
23.03.11,14:32
Draci kašlu na SVBčka :rolleyes::)
Skúste tuto poštudovať. http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/02/06/konatelia-a-ini-statutari-a-socialne-poistenie/ Podľa všetkého, ak nechcete platiť odvody ako zamestnanci, tak sa vzdajte odmeny za výkon funkcie a pracujte na dohody.
Aj tu je niečo http://moje.hnonline.sk/node/6470
peton
23.03.11,14:58
Kvaka toto máme naštudované. Lenže ja mám konkrétne otázky, na ktoré žiaľ nemám a ani som nenašiel odpoveď. Viď príspevok zo 16.03. A nerád by som dostal seba, resp. SVB do maléru, kvôli deb... odvodom.
Vidím to tak, že sa v SVB plateniu odvodov nevyhnú.
Kvaka
23.03.11,16:11
Kvaka toto máme naštudované. Lenže ja mám konkrétne otázky, na ktoré žiaľ nemám a ani som nenašiel odpoveď. Viď príspevok zo 16.03. A nerád by som dostal seba, resp. SVB do maléru, kvôli deb... odvodom.
Vidím to tak, že sa v SVB plateniu odvodov nevyhnú.
Alebo to budú robiť na dohody, alebo budú mať odmenu za výkon funkcie. Voliť dohody je lacnejšie.
peton
23.03.11,17:01
Kvaka nerozumieme sa. Mňa zaujíma, čo sa rozumie "právny vzťah, ktorý zakladá právo na pra- nepra- videlný príjem". Je právnym vzťahom zmluva o spoločenstve alebo stanovy, v ktorých je uvedené to čo som popísal?
Ja nemám problém spísať dohodu o vykonaní práce pre predsedu, či členov rady, mám problém v tom a toho sa obávam, že ak je zmluva (stanovy) právnym vzťahom zakladajúcim právo na príjem, tak mi nepomôže žiadna dohoda a musím odvádzať odvody tak ako pri klasickom zamestnancovi.
peton
24.03.11,14:39
Ach jaj, nedočkám sa rady. :-)
Skúsim teda z iného súdka, aj keď sa to stále točí okolo vyplatenia predsedu a členov. Mám k dispozícii Zmluvu o dielo uzavretú v zmysle § 631 a nasl. Obč. zákonníka, v ktorom je uvedené:
Zhotoviteľ sa zaväzuje pre objednávateľa vykonať dielo:
- príprava podkladov pre vyúčtovanie
- odpis meračov SV a TÚV.
Je to správne?
Môže byť takto uzatvorená zmluva s fyzickou osobou nepodnikateľom (napr. predsedom SVB)?

Ustanovenia Zmluvy o dielo sú aj v Obchodnom zákonníku a sú odlišné od obč. zákonníka, a predpokladám, že tieto sa vzťahujú len na obchodné spoločnosti a podnikateľov.
Kam z konopí ?!
sito
24.03.11,14:45
A čo minister, nečíta? Neporadí?
Kvaka
25.03.11,13:33
Ach jaj, nedočkám sa rady. :-)
Skúsim teda z iného súdka, aj keď sa to stále točí okolo vyplatenia predsedu a členov. Mám k dispozícii Zmluvu o dielo uzavretú v zmysle § 631 a nasl. Obč. zákonníka, v ktorom je uvedené:
Zhotoviteľ sa zaväzuje pre objednávateľa vykonať dielo:
- príprava podkladov pre vyúčtovanie
- odpis meračov SV a TÚV.
Je to správne?
Môže byť takto uzatvorená zmluva s fyzickou osobou nepodnikateľom (napr. predsedom SVB)?

Ustanovenia Zmluvy o dielo sú aj v Obchodnom zákonníku a sú odlišné od obč. zákonníka, a predpokladám, že tieto sa vzťahujú len na obchodné spoločnosti a podnikateľov.
Kam z konopí ?!
Pozri sa do tejto témy, http://www.porada.sk/t107944-p13-pokuta-socialna-poistovna.html.
Môj názor je ten, že ak máte doteraz v stanovách určené, že predseda má nárok na odmenu, tak povinnosť prihlásiť sa do SP bola. Ak by sa vzdal od 1. apríla práva na odmenu, a podpísal vyhlásenie, že tú funkciu bude robiť zadarmo, tak zamestnancom nebude. Pokuty sú rôzne, nie je povinnosť zo zákona ich uložiť, poisťovňa len "môže" uložiť pokutu.
To, ako pôjdete od apríla, je na dohode medzi vami. Neviem, či by to poisťovňa nemohla považovať za obchádzanie zákona, ak v zmluve o dielo budú vypísané činnosti, ktoré boli predtým v popise prác predsedu SVB, a ten predseda SVB sa vzdal práva na odmenu. V zmluve o dielo môže mať podľa mňa len taký popis prác, ktoré mu z pozície predsedu SVB neprináleží vykonávať. Asi bude treba zmeniť aj stanovy SVB.
Choďte sa popýtať na príslušnú pobočku SP, sú zo zákona povinní vám poskytnúť podľa § 178 všetky informácie, zákon im totiž priamo ukladá konzultačnú činnosť a poradenskú činnosť vo veciach sociálneho poistenia. Rovnako sú povinní rozhodovať v prvom stupni o vzniku, prerušení a zániku sociálneho poistenia v sporných prípadoch.
Llívia
25.03.11,19:55
V našej zmluve o SVB nie je stanovené, že predseda má nárok na odmenu za výkon svojej funkcie. Táto odmena bola schválená na zhromaždení. Tento rok bola odmena za výkon funkcie predsedu SVB zrušená a bola nahradená odmenou za dohodu o pracovnej činnosti (vedenie účtovníctva). Toto bolo dohodnuté od 1.2.2011. Za 1/2011 nebol predseda prihlásený do SP, ani spoločenstvo nebolo prihlásené do registra. Odmenu nedostal žiadnu. Stačí teda, aby podpísal prehlásenie, že sa za 1/2011 vzdáva odmeny za výkon funkcie predsedu SVB a SP potom nebude môcť pokutovať neprihlásenie SVB-čka do registra?
(Predseda mal schválenú mesačnú odmenu, ale vyplácaná mu bola štvrťročne.)
AdaG
29.03.11,07:22
Príkazné zmluvy sú už od 1.1.2011 nanič, môžete všetkým prerobiť zmluvy na dohody o vykonaní práce, pretože oboje je závislá činnosť a odvody do SP neobídete. Predseda je štatutár, či sa nám to páči alebo nie a berie odmeny za výkon funkcie. Treba ho prihlásiť do SP - či berie odmeny mesačne alebo raz ročne - podľa toho uvediete, či sa u neho jedná o pravidelný alebo nepravidelný príjem. To isté platí aj pre ostatných dohodárov. ;)
Draci majú poväčšine vysoký dátum a robia daňové priznania, tak trošku strpenia, peton ;):)
workerka
02.05.11,17:35
Dobrý večer,
ja by som Vás chcela požiadať o jednu radu. Ako mám vyplatiť likvidátora spoločenstva? Na základe čoho? Vlastníci ho zvolili na zhromaždení vlastníkov. Akú zmluvu použiť? Odmenu asi vyplatiť pravdepodobne ešte pred zrušením účtu? Prosím Vás o urgentnú odpoveď, schyľuje sa k likvidácii :-( a zrušeniu účtu.
Moc pekne ďakujem.
Mária27
02.05.11,19:37
Bude likvidátora robiť terajší štatutár? V zákone (§ 7d ods. 4) máš uvedené, že sa postupuje podľa § 68 až 75 Obchodného zákonníka. Ustanovením likvidátora do funkcie prechádza na neho pôsobnosť štatutárneho orgánu konať v mene spoločnosti podľa § 72. Takže on bude myslieť na svoju odmenu aj na náklady likvidácie.
Je tam viac problémov, teda likvidátor by mal byť skúsený. Hlavne aby previedol peniaze fondu na nový účet do 30 dní, lebo register nehlási, kedy výmaz nastal - to je už zánik spoločenstva ...
workerka
03.05.11,14:41
Ďakujem Mária za odpoveď. Likvidátor nie je predseda spoločenstva, ale úplne cudzia osoba. Ide mi len o to či s likvidátorom uzatvárať nejakú zmluvu a keď tak akú. Likvidátor je fyzická osoba. A potom ... keď už napr. bude vyriešený zmluvný vzťah ... čo s odvodmi? Spoločenstvo doteraz nezamestnávalo žiadnu fyzickú osobu a teda nie je registrované ani na soc.poisť., zdr.poisť. ani ako plátca dane. Ide o to, že keď sa už zruší účet,finančné prostriedky sa prevedú správcovi, bude asi ťažko vyplácať odmenu likvidátorovi. Naozaj mi ide len o to ako vyplatiť tú odmenu. Či už zdanenú, alebo nie.
Mária27
03.05.11,16:52
Ja by som ti odporučila spojiť sa s ním čo najskôr a všetko si prerokovať. Ak mávate uzatvorenú zmluvu so štatutárom, taká môže byť aj táto zmluva. Likvidátor bude štatutár vo veci likvidácie, vy ste mu určili odmenu, on si určuje náklady a všetko vypláca z fondu. To urobí určite skôr ako prevedie peniaze. Asi nebude chcieť vopred určiť náklady, len aby vás moc neošklbal.
Pozri si ten obchodný zákonník aj vyhlášku 526/2004:

§ 7
Výdavky likvidátora
(1) Likvidátorovi patrí náhrada hotových výdavkov
účelne vynaložených v súvislosti s vykonaním likvidácie.
Medzi hotové výdavky patria najmä súdne a iné poplatky,
cestovné náhrady, poštovné, telekomunikačné
poplatky, náklady na znalecké posudky a odborné stanoviská,
preklady, odpisy a fotokópie.
(2) Výška cestovných náhrad sa určuje podľa osobitného
predpisu.3)
peton
09.05.11,04:38
Toto je v manuáli Sociálnej poisťovne.

Zamestnanec v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na nepravidelný príjem, je zamestnancom len na účely dôchodkového poistenia.

Zamestnanec, ktorý je v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na pravidelný mesačný príjem, je zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti.

Mňa zaujíma, čo sa rozumie "právny vzťah, ktorý mu zakladá právo na pra- nepra- videlný príjem". Mám pri sebe stanovy spoločenstva, kde je uvedené:
a) Za výkon funkcie v rade patrí členovi rady a predsedovi rady mesačná odmena.
b) Za výkon funkcie predsedu patrí mesačná odmena.
c) za výkon činnosti patrí účtovníkovi odmena.
Mám za to, že vo všetkých 3 prípadoch je práve toto ten právny vzťah zakladajúci právo na príjem, pričom a) a b) sú pravidelným príjmom a c) nepravidelný.
Na tomto základe bolo spoločenstvo povinné sa prihlásiť do SP najneskôr do 31.01.2011? Ak sa neregistrovalo, čo ho čaká, aké sankcie? Príjem žiadnemu z nich nebol v r. 2010 vyplatený, okrem predsedu (prík.zmluva). Tomu to chcem spraviť v r. 2011 tak, aby bola z toho DVP aj u ostatných, otázka znie či je to v tomto prípade možné. Bolo by riešením zmena stanov v týchto bodoch?

posúvam pre mňa stále nedoriešenú vec. Majú už draci voľnejšie? Poradia? :o
AdaG
11.05.11,08:43
Odmeny za výkon funkcie sú príjmami zo závislej činnosti v zmysle zákona o dani z príjmov. Predseda spoločenstva a iné osoby vykonávajúce funkciu v orgánoch spoločenstva majú od 1.1.2011 postavenie zamestnanca na účely SP, ak im z právneho vzťahu vyplýva právo na príjem.
Predseda a volené orgány môžu (ak sa dohodnú) vykonávať práce volených orgánov bezodplatne a môžu uzavrieť dohody na ostatné činnosti napr.na administratívnu činnosť súvisiacu s činnosťou spoločenstva....
Ináč už bolo povedané všetko vyššie.... Dohodnúť, zmeniť... Sankcie SP môže dať, nemusí....
habdula
02.08.11,09:10
Stanovisko Sociálnej poisťovne k plateniu odvodov predsedu SVB: "Postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia nadobúda fyzická osoba, ktorá spĺňa dve podmienky, a to existenciu právneho vzťahu, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti, a existenciu práva na príjem zo závislej činnosti podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Odmeny za výkon funkcie v orgánoch spoločenstiev sú príjmami zo závislej činnosti podľa zákona o dani z príjmov. Predseda spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestoro v má od 1. januára 2011 postavenie zamestnanca na účely sociálneho poistenia len vtedy, ak mu z právneho vzťahu predsedu vyplýva právo na príjem (napríklad zo zmluvy o spoločenstve, zo stanov spoločenstva alebo na základe rozhodnutia zhromaždenia).
Predseda spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktorý bol zvolený za predsedu zhromaždením a je odmeňovaný pravidelne mesačne na základe rozhodnutia zhromaždenia, sa s účinnosťou od 1. januára 2011 považuje za zamestnanca na účely sociálneho poistenia a spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov je povinné prihlásiť ho do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenia a na poistenie v nezamestnanosti.
Takýto zamestnanec a jeho zamestnávateľ platia poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a zamestnávateľ aj poistné do rezervného fon du solidarity.
Zamestnanec odvádza poistné:
poistné na nemocenské poistenie vo výške 1,4 % z vymeriavacieho základu,
poistné na starobné poistenie vo výške 4 % z vymeriavacieho základu,
poistné na invalidné poistenie vo výške 3 % z vymeriavacieho základu,
poistné na poistenie v nezamestnanosti vo výške 1 % z vymeriavacieho základu,

a spoločnosť je ako zamestnávateľ povinná platiť
poistné na nemocenské poistenie vo výške 1,4 % z vymeriavacieho základu,
poistní na starobné poistenie vo výške 14 % z vymeriavacieho základu,
poistné na invalidné poistenie vo výške 3 % z vymeriavacieho základu,
poistné na poistenie v nezamestnanosti vo výške 1 % z vymeriavacieho základu,
poistné do rezervného fondu solidarity vo výške 4,75 % z vymeriavacieho základu.

S pozdravom



Vaša Sociálna poisťovňa"

P.S. dúfam, že pomohlo :) ja mám konečne úplne jasno
ccokoladecka
17.08.11,13:47
dobry den,
ak zhrniem vsetko, co som si k tejto teme precitala a odpoviem si na svoju otazku (potrebujem co najvyhodnejsie vyplatit odmenu predsedovi predstavenstva a.s.), tak mi vychadza, ze jedina moznost, je ze sa bude povazovat za zamestnanca. Prihlasi ho spolocnost, ktora vyplaca odmenu, na SP aj ZP odo dna schvalenia odmeny dozornou radou a bude platit dan z prijmov zo zavislej cinnosti (vztahuje sa na neho NCZD?).
Co mi zatial nie je jasne, ci plati odvody, ak ano, ake (ci rovnake, ako u klasickeho zamestnanca s prac. zmluvou) aj spolocnost, ktora mu odmenu vyplaca???
Poprosim, mozete mi poradit? pripadne doplnit, ak som si nieco zle vysvetlila?
peton
17.08.11,15:14
Otázku si zaradila do nesprávnej kategórie. Tu sa riešia odmeny či iné požitky spoločenstiev vlastníkov bytov t.j. neziskovej organizácie, nie akciovej teda obchodnej spoločnosti. :-)
ccokoladecka
17.08.11,16:17
jasne, tak idem hladat vhodnu temu :)
evkap.
03.11.11,11:12
prosim vas o radu. ja som si tu precitala prispevky ale žial nieje mi to celkom jasne. jedna sa o rybarsky zvaz miestu organizaciu. tento rok chce dat organizacia za vykon fukcie koncorocne odmeny. lenze sa to teraz rozhodlo ja som ziadneho zamestnanca nevedela prihlasit do socialnej poistovne k 01.,01.2011 mozem to teraz dodatocne? alebo im vypiseme dohody o vykonani prace a budu z toho odvody garancne a urazove poistenie? a odvedie sa z toho dan a zdravotne poistenie ? ako je najrozumnejsie riesenie ? dakujem