mccm
09.12.05,15:25
Ahojte, chcem sa spýtať či musím každú došlú fa zaúčtovať. Vychádza mi to už do mínusu a tomu by som bol nerád.
Jana Acsová
09.12.05,14:30
Ahojte, chcem sa spýtať či musím každú došlú fa zaúčtovať. Vychádza mi to už do mínusu a tomu by som bol nerád.Účtovníctvo sa v zmysle Zákona o účtovníctve musí viesť ÚPLNE. Nazaúčtovanie faktúry by bolo (okrem iného) porušením § 8 ods. 1 a 3 zákona. Samozrejme okrem toho by bolo možné vytknúť aj ďalšie súvisiace nesprávnosti (vecná a časová súvislosť účtovných prípadov s účtovným obdobím, správnosť atď.). Uvádzané porušenia zákona sú závažné.
mccm
09.12.05,14:37
Ok, takže budem musieť vyhodiť nejaké bločky, nezaúčtovať PHM a pod?
Jana Acsová
09.12.05,14:52
Ok, takže budem musieť vyhodiť nejaké bločky, nezaúčtovať PHM a pod?Bohužiaľ uvedené možno rovnako posúdiť ako neúplnosť, nakoľko nebudú zaúčtované všetky účtovné prípady ... Úplnosť sa neposudzuje iba z pohľadu faktúr, ale z pohľadu všetkých účtovných dokladov, z pohľadu všetkých účtovných prípadov ...
mccm
09.12.05,14:54
Ale tieto doklady nie sú tak kontrolovatelné ako faktúry nie? Je ešte nejaké riešenie?
Paula
10.12.05,22:45
Ahojte, chcem sa spýtať či musím každú došlú fa zaúčtovať. Vychádza mi to už do mínusu a tomu by som bol nerád.Vychádzam z predpokladu, že účtuješ PÚ. Dôvod, prečo by si bol nerád, neuvádzaš. Nie je nič neobvyklé, ak je firma prvé roky stratová. Plusový výsledok môže dopomôcť k získaniu úveru, ale ani to nie je vždy jedinou podmienkou. Ak chceš dospieť k priaznivejšiemu výsledku hospodárenia, riešením nie je vyhadzovanie, resp, neúčtovanie dokladov. Môže sa ti to vypomstiť. Neviem, čím sa "tvoja" firma zaoberá, uvediem teoretický príklad: Nakupuješ a predávaš tovar. Nezaúčtuješ DF - nákup tovaru, do predajne príde neohlásená inšpekcia, bude si pýtať faktúru+dodací list k tovaru v predajni, resp. na sklade.....a si v pasci. Nezaúčtovať PHM.........ale čo potom s odpisom automobilu, jeho údržbou, daňou či poistením...... k čomu je potom auto v majetku firmy? Dalo by sa pokračovať, ale tuším ani nie je o čom :cool: