Lulka66
22.02.11,11:45
Ahojte,
prosim o radu.
V bytovke mame jednu rodinu ktorej tento rok dramaticky ale dramaticky klesla spotreba vody.
Uz sme boli aj na neohlasenej kontrole a skuske ci im spravne vodomer meria, napustili sme 1 l a merac odmeral 1 l.
Z tohto hladiska je vsetko v poriadku. Mame vsak podozrenie na manipulaciu s neoferitovymi madnetmi. Skuskou som zistil, ze napriek tomu, ze je merac novy ( antimagnetovy) tak po polozeni silnych neoferitovych magnetom nezaznamena tecucu vodu.
Ako im dokazat ze pouzivaju magnety? Predpokladam ze ked sa idu sprchovat, daju si ho na merac a ked sa dosprchuju tak ho daju dole.
Da sa im to nejako prisit?


Diky za info
lubko6394
22.02.11,11:54
Ahojte,
prosim o radu.
V bytovke mame jednu rodinu ktorej tento rok dramaticky ale dramaticky klesla spotreba vody.
Uz sme boli aj na neohlasenej kontrole a skuske ci im spravne vodomer meria, napustili sme 1 l a merac odmeral 1 l.
Z tohto hladiska je vsetko v poriadku. Mame vsak podozrenie na manipulaciu s neoferitovymi madnetmi. Skuskou som zistil, ze napriek tomu, ze je merac novy ( antimagnetovy) tak po polozeni silnych neoferitovych magnetom nezaznamena tecucu vodu.
Ako im dokazat ze pouzivaju magnety? Predpokladam ze ked sa idu sprchovat, daju si ho na merac a ked sa dosprchuju tak ho daju dole.
Da sa im to nejako prisit?


Diky za info

Možno chodí sem na poradu a má to odo mna - pozri témy: http://www.porada.sk/t158417-vodomer-na-tuv.html (http://www.porada.sk/t158417-vodomer-na-tuv.html)
http://www.porada.sk/t142553-nulova-spotreba-studenej-vody.html
http://www.porada.sk/t52274-koeficientovanie-v-spotrebe-teplej-a-studenej-vody.html

Lenže ako to dokázať je otázne. Jedine skúsiť ich načapať vtedy ked nikto nie je doma a oni práve prichádzajú, lebo nulu má len vtedy, ked je tam magnet stále a pochybujem, že by ho neustále prikladal a odkladal len vtedy ak ide spotrebovávať vodu. A na odstránenie magnetu pri Vašej kontrole mu stačí čas kým otvorí dvere - ved má asi kukátko, alebo za ním nik nechodí, takže automaticky odoberá magnet pred otvorením dverí.
A nezabudni foťák a svedkov.
Lulka66
22.02.11,12:32
:) asi maju, tazko povedat, ale podla ma za taketo veci moze google.com.....nahodis si tam oklamanie vodomera a mas to:)
ale pokial to skutocne prikladaju len ked sa idu sprchovat a kupat, asi nezmozeme nic :(
a otazne je ak sa ohradia, ze ideme na kontrolu, ze nas nepustia, co potom, vsak im nemozme vtrhut do bytu asi len tak:)
felix1
22.02.11,12:50
Mozno drahe ale asi jedine riesenie je namontovat overene merace na stupacku nad a pod spekulantom. Ak sa nebude zhodovat namerany rozdiel s meracom v jeho byte nauctujte mu aj naklady na toto opatrenie. Ak nesuhlasi nech sa sudi on. Podla rozsahu skody sa da zvazovat aj trestne oznamenie. Zabezpecte si vopred dokazy.
Lulka66
22.02.11,13:31
hmmmm ale ak nas da na sud, a povie ze nic nikde nedaval, ako moze sud dokazat ze tam nieco dal? V SR podla mna nemozne
felix1
22.02.11,13:45
Urcite bude pre ucely sudu potrebne zaplatit sudneho znalca aby konstatoval ze voda neunika z potrubia medzi vodomerni na poschodiach... Ak bude o tomto opatreni sused vediet, je pravdepodobne ze prikladanie magnetu prestane vyuzivat. Z dlhodobeho ekonomickeho pohladu je vo Vasom zaujme riesit tento problem co najskor. Urcite to bude lacnejsie ako sudny spor.
sito
22.02.11,14:17
Ahojte,
prosim o radu.
V bytovke mame jednu rodinu ktorej tento rok dramaticky ale dramaticky klesla spotreba vody.
Uz sme boli aj na neohlasenej kontrole a skuske ci im spravne vodomer meria, napustili sme 1 l a merac odmeral 1 l.
Z tohto hladiska je vsetko v poriadku. Mame vsak podozrenie na manipulaciu s neoferitovymi madnetmi. Skuskou som zistil, ze napriek tomu, ze je merac novy ( antimagnetovy) tak po polozeni silnych neoferitovych magnetom nezaznamena tecucu vodu.
Ako im dokazat ze pouzivaju magnety? Predpokladam ze ked sa idu sprchovat, daju si ho na merac a ked sa dosprchuju tak ho daju dole.
Da sa im to nejako prisit?


Diky za info

To je malá pravdepodobnosť, že im dokážete používanie magnetov.

Asi je chyba niekde inde. Voda, odobratá cez fakturačný vodomer je majetkom všetkých bytov. Teplú rieši zákon, vyhláška 358/2009. Studená, nemusí byť meraná.

Pravdepodobne aj u vás je to tak, že vodomery sú majetkom bytu a byt si je ich povinný uhradiť. Čo vás trápi aké má číslo, spotrebu, však je to jeho.

Iná vec by bola, ak by bol vodomer váš, teda hradený z FOaÚ bol by všetkých. A všetci rozhodujú v súlade so 182/1993, § 14.

V tom prípade je úplne jednoduché riešenie a v súlade s vyhláškou 358/2009 v prípade teplej vody a § 14. Pri studenej vode musí byť však všetko dohodnuté len v súlade s § 14.

Ale vás trápi to, že musíte moc platiť a on málo, že! :);)
Excise Duty
23.02.11,12:54
Mňa by napríklad zaujímalo, aké sú to tie neoferitové magnety?
lubko6394
23.02.11,13:28
Mňa by napríklad zaujímalo, aké sú to tie neoferitové magnety?

Ja som vyskúšal neodýmový 25x25x10 mm a fungoval.
sito
23.02.11,13:56
Mňa by napríklad zaujímalo, aké sú to tie neoferitové magnety?


Ja som vyskúšal neodýmový 25x25x10 mm a fungoval.

Typická Slovenská nátura. Záujem o to ako oškrobať, odrbať susedov o to záujem je.

Ale, ako im v tom zabrániť, to nikoho nezaujíma. Tak im doprajte radosti zo sexu. Však to robia pre peniaze. :) :D:D:D ;)
Rado66633
23.02.11,14:43
a pouzivas ho stale?:)
Julian
23.02.11,18:36
A ja som tak naivne veril, že keď antimagnetický tak to aj antimagnetický skutočne je.
Takže to antimagnetické prevedenie (tlmiaca klietka) platí tak akurát na "nástenkové" magnety, také ako spomína lubko6394. Ak to nemá dostatočný efekt, tak zodpovedný úrad by mal zakázať používať takéto označenie už v technických podmienkach pri schvaľovaní a teda uvádzaní meradla na trh.
Ten Úrad (pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo) by mal už pri tomto procese prísť na to, na čo prišli účastníci tohto fóra.

Ak 1 m3 TÚV stojí okolo 10 € (300 Sk) tak aj kvalita meradla by mala tomu odpovedať. Lenže to by zodpovední museli aj niečo urobiť.
Pri týchto číslach povinnosť overovať vodomery na TÚV a sledovať či spĺňajú dovolenú 2,5 %-nú odchýlku vyznieva komicky (a na druhej strane niekto meradlo jednoducho "odstaví").
Výsledok? Štátne Úrady schváľujú, výrobcovia- vyrábajú, montážne firmy- montujú, Štátne metrologické strediská - overujú, Inšpektoráty- kontrolujú a pokutujú a to všetko platia Tí ktorým to má slúžiť, ale slúži ako slúži s veľkým ?.

Za terajšieho stavu nevidím prakticky žiadne reálne riešenie. Ešte ak tak 7. prikázanie- nepokradneš, ale to dneska nie je "in".

Neverím, ale že na to neexistuje technické riešenie. A nemuselo by to byť ani drahé. Ale to by sa muselo začať tlačiť zhora. Aktuálny stav vyhovuje všetkým okrem tých ktorým sú meradlá určené a mali by ich chrániť.
sito
23.02.11,19:04
Julian, nie všetci sa k tomu tak stavajú, že pokradnú. V prvom rade, ak chcú ostatní vlastníci rozhodovať, tak musí byť z právneho vzťahu, že to o čom chcú rozhodovať je ich, všetkých. Ale ak niečo patrí bytu, vlastníkovi na základe čoho chcú ostatní rozhodovať o jeho majetku.

Bol si niekedy v pálenici? Tam je riešenie, vidieť.
Excise Duty
23.02.11,19:33
Typická Slovenská nátura. Záujem o to ako oškrobať, odrbať susedov o to záujem je.

Ale, ako im v tom zabrániť, to nikoho nezaujíma. Tak im doprajte radosti zo sexu. Však to robia pre peniaze. :) :D:D:D ;)
Počúvaj, ja som v živote nikoho neokradol a ani to nemám v úmysle, mňa zaujal iba ten výraz "neoferitové magnety", lebo ja a nielen ja poznáme feritové magnety a keď už tak, potom aj neodýmové magnety. Tie sa volajú tak preto, lebo sú vyhotovené z neodýmu, čo je chemický prvok a nie preto, že by to bolo vyrobené z nejakého nového dymu. Nauč sa rozmýšľať o položenej otázke a nie hneď posudzovať človeka podľa jej obsahu.
Excise Duty
23.02.11,19:39
Ja som vyskúšal neodýmový 25x25x10 mm a fungoval.
Mňa nezaujíma to ako kradneš, mňa zaujímalo len to, čo sú to tie "neoferitové magnety", takže ani ti nebudem ďakovať za odpoveď.
sito
23.02.11,19:39
A ja som tak naivne veril, že keď antimagnetický tak to aj antimagnetický skutočne je.
Takže to antimagnetické prevedenie (tlmiaca klietka) platí tak akurát na "nástenkové" magnety, také ako spomína lubko6394. Ak to nemá dostatočný efekt, tak zodpovedný úrad by mal zakázať používať takéto označenie už v technických podmienkach pri schvaľovaní a teda uvádzaní meradla na trh.
Ten Úrad (pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo) by mal už pri tomto procese prísť na to, na čo prišli účastníci tohto fóra.

Ak 1 m3 TÚV stojí okolo 10 € (300 Sk) tak aj kvalita meradla by mala tomu odpovedať. Lenže to by zodpovední museli aj niečo urobiť.
Pri týchto číslach povinnosť overovať vodomery na TÚV a sledovať či spĺňajú dovolenú 2,5 %-nú odchýlku vyznieva komicky (a na druhej strane niekto meradlo jednoducho "odstaví").
Výsledok? Štátne Úrady schváľujú, výrobcovia- vyrábajú, montážne firmy- montujú, Štátne metrologické strediská - overujú, Inšpektoráty- kontrolujú a pokutujú a to všetko platia Tí ktorým to má slúžiť, ale slúži ako slúži s veľkým ?.

Za terajšieho stavu nevidím prakticky žiadne reálne riešenie. Ešte ak tak 7. prikázanie- nepokradneš, ale to dneska nie je "in".

Neverím, ale že na to neexistuje technické riešenie. A nemuselo by to byť ani drahé. Ale to by sa muselo začať tlačiť zhora. Aktuálny stav vyhovuje všetkým okrem tých ktorým sú meradlá určené a mali by ich chrániť.

Uviazal som tvoj príspevok, aby si ho nevymazal, vlastne už môžeš, zostane tu.

Pri teplej je to povinnosť a aj doporučené sankcie.

Pri studenej, ak je vodomer uhradený z FOaÚ patrí všetkým, všetci môžu rozhodovať aj o sankciach, ak vlastník nedodržuje dohodnuté pravidlá v dome pri rozpočítaní nákladov za studenú vodu.

V tej pálenici je dosť ventilov a ventile majú šrobenie, ak by si povolil šrobenie, čo sa stane? Aby si nepovolil, čo tam je?
sito
23.02.11,19:49
Počúvaj, ja som v živote nikoho neokradol a ani to nemám v úmysle, mňa zaujal iba ten výraz "neoferitové magnety", lebo ja a nielen ja poznáme feritové magnety a keď už tak, potom aj neodýmové magnety. Tie sa volajú tak preto, lebo sú vyhotovené z neodýmu, čo je chemický prvok a nie preto, že by to bolo vyrobené z nejakého nového dymu. Nauč sa rozmýšľať o položenej otázke a nie hneď posudzovať človeka podľa jej obsahu.

Tak prepáč. Ale ja som, nie na čo sa pýtaš, ale prečo sa pýtaš. Podstata témy je o čom?
Julian
23.02.11,20:04
Uviazal som tvoj príspevok, aby si ho nevymazal, vlastne už môžeš, zostane tu.

Pri teplej je to povinnosť a aj doporučené sankcie.

Pri studenej, ak je vodomer uhradený z FOaÚ patrí všetkým, všetci môžu rozhodovať aj o sankciach, ak vlastník nedodržuje dohodnuté pravidlá v dome pri rozpočítaní nákladov za studenú vodu.

V tej pálenici je dosť ventilov a ventile majú šrobenie, ak by si povolil šrobenie, čo sa stane? Aby si nepovolil, čo tam je?

Z toho neviem či si uviazal kvalitu alebo balast.

Tá pálenica nie je dobrý príklad, tu má eminentný záujem štát a daňové úrady sú tam často na kontrolách či je všetko (každá dierka) zaplombované.
sito
23.02.11,20:13
Ale, ak majú vlastníci podozrenie, že používa, ovplyvňuje vodomer, aby nemeral pretečenú vodu a tým uhrádzal menší podiel z nákladov domu. Môžu mu okolie vodomeru zablombovať, zamedziť mu priložiť magnet na vodomer, akýkoľvek.

Ak vlastníkom neumožní prístup k ich vodomeru, určia mu podiel úhrady ako pri teplej vode. Trojnásobok priemeru. A to mu nebude stáť za to. Alebo nemôžu? On môže?
lubko6394
24.02.11,06:12
Typická Slovenská nátura. Záujem o to ako oškrobať, odrbať susedov o to záujem je.

Ale, ako im v tom zabrániť, to nikoho nezaujíma. Tak im doprajte radosti zo sexu. Však to robia pre peniaze. :) :D:D:D ;)

Milé sitko.

Už v niektorom z tých linkov v prvom príspevku som sa s tebou dohadoval ako odhaliť zázrak nulovej spotreby a jasne som uvádzal, že to bol problém suseda v našom činžiaku a žiadne reklamácie mi nepomohli. To že som ten neodým vyskúšal nebola náhoda, ale hľadal som technickú možnosť ako by to sused mohol spraviť a túto som našiel. Ked by mojim zámerom bolo kradnúť vodu, tak tam tie neodýmy mám stále a nevypisujem o tom na nete, ale pomaly sa teším z ušetrených peňazí. Jednoducho si myslím, že zverejnením dám síce šancu chytrákom ako majú vybabrať so susedmi, ale súčasne dúfam, že aspoň jeden z týchto susedov nájde riešenie ako tomu zabrániť a pomôže nám tým, že to riešenie tu na porade jasne a stručne napíše. Nemyslím tým ale úryvky zo zákonov a potuteľné poznámky v štýle Nostradamových spisov, lebo zatiaľ z gule veštiť neviem a nevolám sa Teodora.
lubko6394
24.02.11,06:18
Mňa nezaujíma to ako kradneš, mňa zaujímalo len to, čo sú to tie "neoferitové magnety", takže ani ti nebudem ďakovať za odpoveď.

?????
Tak začni kradnúť, návod som Ti dal. Jednoho dňa Ťa so SITOM odhalíme a vystavíme v klietke hanby.
jar88
24.02.11,06:36
Milé sitko.

Už v niektorom z tých linkov v prvom príspevku som sa s tebou dohadoval ako odhaliť zázrak nulovej spotreby a jasne som uvádzal, že to bol problém suseda v našom činžiaku a žiadne reklamácie mi nepomohli. To že som ten neodým vyskúšal nebola náhoda, ale hľadal som technickú možnosť ako by to sused mohol spraviť a túto som našiel. Ked by mojim zámerom bolo kradnúť vodu, tak tam tie neodýmy mám stále a nevypisujem o tom na nete, ale pomaly sa teším z ušetrených peňazí. Jednoducho si myslím, že zverejnením dám síce šancu chytrákom ako majú vybabrať so susedmi, ale súčasne dúfam, že aspoň jeden z týchto susedov nájde riešenie ako tomu zabrániť a pomôže nám tým, že to riešenie tu na porade jasne a stručne napíše. Nemyslím tým ale úryvky zo zákonov a potuteľné poznámky v štýle Nostradamových spisov, lebo zatiaľ z gule veštiť neviem a nevolám sa Teodora.
Myslím, že technické riešenie je jednoduché a nepotrebuje ani overené meradlá. To znamená, že nepotrebuje ani každých 6 rokov ciachovať.
---------------------------------------------
To čo sa tu dnes používa na rozpočítavanie vody je drahé a neúčinné. Pritom na tom zarába každý, kto má v zadku dieru. Koľko stojí overovanie a výmena vodomerov a koľko stojí vodomer ?
Napríklad vodomer Ista Qn 1,5 a koľko stojí jeho pravidelné overovanie.
---------------------------------------------
Ak mi to tu niekto napíše, napíšem sem riešenie, ktoré nikto neobíde.
Je nemožné, aby ho niekto obišiel.
heja3
24.02.11,06:46
http://www.modaco.sk/?m=7000&s=7100&s2=prod - tu máš ceny

Doba životnosti pri SV je 6 rokov, pri TV 4 roky. - citát z porady rok 2008, neviem či je to aktuálne

Preto na najblizsej schodzi dam odsuhlasit ich vymenu.
My sme dostali ponuku za tieto ceny:
SV 425 SK
TV 450 SK
mon+demnotaz 120 SK/ks - tiež citát z porady...rok 2008
jar88
24.02.11,06:56
http://www.modaco.sk/?m=7000&s=7100&s2=prod - tu máš ceny

Doba životnosti pri SV je 6 rokov, pri TV 4 roky. - citát z porady rok 2008, neviem či je to aktuálne

Preto na najblizsej schodzi dam odsuhlasit ich vymenu.
My sme dostali ponuku za tieto ceny:
SV 425 SK
TV 450 SK
mon+demnotaz 120 SK/ks - tiež citát z porady...rok 2008
Vďaka za odpoveď a za link.
Idem si to pozrieť a zistiť, aký majú prietok v litroch, alebo v kubíkoch.
-------------------------------
Doplnené: už som zistil, že prietok je 1,5 m3/hod (1500 litrov za hodinu)
VieraHu
24.02.11,12:55
Ideme meniť vodomery na studenú vodu a dali sme si vypracovať ponuky na ich výmenu. Zostala som v šoku, keď som čítala : Cena demontáže a montáže nového vodomeru ENBRA je 21.- € za jeden kus vrátane zaplombovania vodomeru a vypísania protokolu. Keď sa k tomu pripočíta cena vodomeru asi
18 €, tak je to celkom pekná sumička.
V roku 2009 sme menili vodomery na teplú vodu a cena za výmenu aj s novým vodomerom bola 26,50 € .
Keby sa to dalo, tak si to vymeníme sami. Odkrútiť dve matice, preložiť vodomery, dať tam nové tesnenia a matice zakrútiť, nie je až taká veda.
Čo vy na to?
jar88
24.02.11,13:09
Milé sitko.

Už v niektorom z tých linkov v prvom príspevku som sa s tebou dohadoval ako odhaliť zázrak nulovej spotreby a jasne som uvádzal, že to bol problém suseda v našom činžiaku a žiadne reklamácie mi nepomohli. To že som ten neodým vyskúšal nebola náhoda, ale hľadal som technickú možnosť ako by to sused mohol spraviť a túto som našiel. Ked by mojim zámerom bolo kradnúť vodu, tak tam tie neodýmy mám stále a nevypisujem o tom na nete, ale pomaly sa teším z ušetrených peňazí. Jednoducho si myslím, že zverejnením dám síce šancu chytrákom ako majú vybabrať so susedmi, ale súčasne dúfam, že aspoň jeden z týchto susedov nájde riešenie ako tomu zabrániť a pomôže nám tým, že to riešenie tu na porade jasne a stručne napíše. Nemyslím tým ale úryvky zo zákonov a potuteľné poznámky v štýle Nostradamových spisov, lebo zatiaľ z gule veštiť neviem a nevolám sa Teodora.
Jednoduché riešenie.
Namontovať na stúpačku prietokový merač pred každú odbočku.
Tým pádom by ste merali prietok v stúpačke na prvom poschodí pre všetky odberné miesta na stúpačke. Na druhom poschodí by ste mali namerať to isté množstvo mínus spotreba na odbočke na prvom poschodí. Na treťom poschodí to isté množstvo, ako na prvom, mínus množstvo namerané na odbočkách na prvom a druhom spolu.
-----------------------------------
Naviac by ste vedeli kedykoľvek premerať presnosť všetkých meradiel na stúpačke, jednoduchým pustením vody na poslednom poschodí. Vtedy by mali všetky vodomery namerať rovnakú hodnotu. Vrátane toho fakturačného.
------------------------------------
Stálo by to asi 50 € na každé poschodie, ale od tej doby by ste viac nemuseli platiť každých 6 rokov výmenu vodomerov, lebo overovanie by sa stalo bezpredmetným. Stojí to asi 20 € na vodomer.
Orim
24.02.11,13:40
Ideme meniť vodomery na studenú vodu a dali sme si vypracovať ponuky na ich výmenu. Zostala som v šoku, keď som čítala : Cena demontáže a montáže nového vodomeru ENBRA je 21.- € za jeden kus vrátane zaplombovania vodomeru a vypísania protokolu. Keď sa k tomu pripočíta cena vodomeru asi
18 €, tak je to celkom pekná sumička.
V roku 2009 sme menili vodomery na teplú vodu a cena za výmenu aj s novým vodomerom bola 26,50 € .
Keby sa to dalo, tak si to vymeníme sami. Odkrútiť dve matice, preložiť vodomery, dať tam nové tesnenia a matice zakrútiť, nie je až taká veda.
Čo vy na to?
Čo vám bráni si to vymeniť vo vlastnej réžii? :) My máme aj vlastné plombovacie kliešte, ktorými to plombujeme. Určite najdeš niekoho kto to vie. My sme si to odhlasovali na zhromaždení vlastníkov. Urobte si to trebárs na dohodu. Kúpili sme repasované vodomery od výrobcu ktorý to robí, staré mu vrátime a nové sú lacnejšie (7.50.-€ za kus). Bez vrátenia starých to bolo okolo 16 eur za jeden. Všetkých okolo to šokovalo ako lacno sme to mali urobené. Ku každému vodomeru sme dostali príslušný papier, že je v poriadku a že bol preskúšaný. To mám u seba uložené ja a každý si podľa svojho čísla môže overiť, že ten jeho vodomer bol preskúšaný skúšobným metrologickým zariadením.
jar88
24.02.11,13:50
Čo vám bráni si to vymeniť vo vlastnej réžii? :) My máme aj vlastné plombovacie kliešte, ktorými to plombujeme. Určite najdeš niekoho kto to vie. My sme si to odhlasovali na zhromaždení vlastníkov. Urobte si to trebárs na dohodu.
Presne ako píšeš.
Naviac nie je ani potrebné ich každých 6 rokov overovať, či dokonca meniť.
Vodomer na studenú vodu nepatrí medzi určené zo zákona. Tým je hlavný vodomer (tzv. fakturačný)
sito
24.02.11,14:07
Milé sitko.

Už v niektorom z tých linkov v prvom príspevku som sa s tebou dohadoval ako odhaliť zázrak nulovej spotreby a jasne som uvádzal, že to bol problém suseda v našom činžiaku a žiadne reklamácie mi nepomohli. To že som ten neodým vyskúšal nebola náhoda, ale hľadal som technickú možnosť ako by to sused mohol spraviť a túto som našiel. Ked by mojim zámerom bolo kradnúť vodu, tak tam tie neodýmy mám stále a nevypisujem o tom na nete, ale pomaly sa teším z ušetrených peňazí. Jednoducho si myslím, že zverejnením dám síce šancu chytrákom ako majú vybabrať so susedmi, ale súčasne dúfam, že aspoň jeden z týchto susedov nájde riešenie ako tomu zabrániť a pomôže nám tým, že to riešenie tu na porade jasne a stručne napíše. Nemyslím tým ale úryvky zo zákonov a potuteľné poznámky v štýle Nostradamových spisov, lebo zatiaľ z gule veštiť neviem a nevolám sa Teodora.

Za to, že nevieš veštiť, nemôžem. A vieš čítať?

Vyhláška 630/2005, § 9, odsek 7

(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil
určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej
vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej
úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla,
alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa
tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný
údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných
údajov určených meradiel na meranie teplej
úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.

Vyhláška 358/2009 ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška 630/2009

8. § 9 sa dopĺňa novým odsekom 8, ktorý znie:
„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode
podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

Nechápeš, ak používa magnet, tak mu to nedokážeš. Keď ťa pustí do bytu na kontrolu, bude mať všetko v poriadku.

182/1993, § 11, odsek 3

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Ak je vodomer všetkých, tak môžu rozhodnúť, ale treba podľa § 14.

Že sa mu vodomer uzavrie do plechovej krabičky a zaplombuje. Ak poruší plombu na krabičke napočíta sa mu trojnásobok priemeru nameraných hodnôt, pripadne i viac. Teraz mi povedz ako na vodomer položí ten magnet. Ak bude priestor medzi krabičkou a vodomerom 5 - 7 cm. Alebo aký to bude musieť byť magnet? Pre odpočet sa spraví priezor.

Ak majú ostatní záujem zaplatiť vyššie náklady, tak je to v poriadku.

Ty sám s tým nespravíš nič. Len sa bude s teba rehniť. V jednote je sila. Úhrady.

Ak si nepochopil, neviem ti to, potom, už, ako vysvetliť. :mee:
jar88
24.02.11,14:22
Jednoduché riešenie.
Namontovať na stúpačku prietokový merač pred každú odbočku.
Tým pádom by ste merali prietok v stúpačke na prvom poschodí pre všetky odberné miesta na stúpačke. Na druhom poschodí by ste mali namerať to isté množstvo mínus spotreba na odbočke na prvom poschodí. Na treťom poschodí to isté množstvo, ako na prvom, mínus množstvo namerané na odbočkách na prvom a druhom spolu.
-----------------------------------
Naviac by ste vedeli kedykoľvek premerať presnosť všetkých meradiel na stúpačke, jednoduchým pustením vody na poslednom poschodí. Vtedy by mali všetky vodomery namerať rovnakú hodnotu. Vrátane toho fakturačného.
------------------------------------
Stálo by to asi 50 € na každé poschodie, ale od tej doby by ste viac nemuseli platiť každých 6 rokov výmenu vodomerov, lebo overovanie by sa stalo bezpredmetným. Stojí to asi 20 € na vodomer.
Napísal mi Paskov do SS.
PASKOV (http://www.porada.sk/member.php?u=195637) § 8 142 / 2000 Z.z.

Určené meradlá

(1) Určené meradlá sú meradlá určené na povinnú metrologickú kontrolu alebo posúdenie zhody. )

(2) O zaradení meradla do skupiny určených meradiel rozhoduje účel jeho použitia a používanie:
a) pri meraniach súvisiacich s platbami, ....
--------------------------------------------------------
Moja odpoveď pre PASKOV-a:
Asi má na mysli to čo som označil červenou farbou. Naše bytové merače nesúvisia s platbou. S platbou súvisí ten hlavný fakturačný.
---------------------------------------------------------
Ak by naše boli podľa zákona (sú overené) tak by sme nemohli mať rozdiel v súčte našich meradiel a hlavného meradla nad rámec normy.
Nastal by spor, ktoré určené meradlo je platné.
-----------------------------------------------------------
Paskov si asi myslí, že ak by si namontoval do nádrže auta overený prietokomer, mohol by na čerpacej stanici argumentovať, že jeho "určené" meradlo nameralo 30 litrov a na stojane je 30,05 litra, tak že im zaplatí len za 30 litrov, lebo on má "určené" meradlo.
Nie PASKOV, nemáš "určené"meradlo, máš len overené meradlo a to je niečo celkom iné.
CHÁPEŠ...?
VieraHu
24.02.11,15:15
Presne ako píšeš.
Naviac nie je ani potrebné ich každých 6 rokov overovať, či dokonca meniť.
Vodomer na studenú vodu nepatrí medzi určené zo zákona. Tým je hlavný vodomer (tzv. fakturačný)

Keď už sú namontované a účtuje sa podľa nich spotreba jednotlivým vlastníkom, tak sa overovať musia.
sito
24.02.11,15:31
Keď už sú namontované a účtuje sa podľa nich spotreba jednotlivým vlastníkom, tak sa overovať musia.

Orim napísal, aj ako sa dá. Väčšinou sa vyhadzujú. Dáme nové, aj voda bude lepšie chutiť.
VieraHu
24.02.11,15:53
Ja nevyhadzujem. Každý vodomer som odložila do škatuľky s menom vlastníka ( zaplatil, je to jeho majetok ) a pred uplynutím doby platnosti zapojeného vodomeru, dám overiť a vymeníme. A demontovaný pôjde znova do škatuľky na 4 alebo 6 rokov.
sito
24.02.11,16:23
Len s jedným nesúhlasím, že jeho majetok. Náš majetok, aj voda pretečená cez fakturačný vodomer je naša, ale hlavne náklady za tú vodu sú naše spoločné. Tie je treba rozdeliť, spoločne.
lubko6394
25.02.11,06:26
Jednoduché riešenie.
Namontovať na stúpačku prietokový merač pred každú odbočku.
Tým pádom by ste merali prietok v stúpačke na prvom poschodí pre všetky odberné miesta na stúpačke. Na druhom poschodí by ste mali namerať to isté množstvo mínus spotreba na odbočke na prvom poschodí. Na treťom poschodí to isté množstvo, ako na prvom, mínus množstvo namerané na odbočkách na prvom a druhom spolu.
-----------------------------------
Naviac by ste vedeli kedykoľvek premerať presnosť všetkých meradiel na stúpačke, jednoduchým pustením vody na poslednom poschodí. Vtedy by mali všetky vodomery namerať rovnakú hodnotu. Vrátane toho fakturačného.
------------------------------------
Stálo by to asi 50 € na každé poschodie, ale od tej doby by ste viac nemuseli platiť každých 6 rokov výmenu vodomerov, lebo overovanie by sa stalo bezpredmetným. Stojí to asi 20 € na vodomer.

Lenže my máme 1 vchod, 8 poschodí á 2 byty a stupačky sú vo WC a Chodbe teda 2 v každom byte. Ten nápad s krabicou sa mi celkom vidí, len by to chcelo výrobcu. Tu to tak ružovo nevidím, lebo ak to bude nevýrobca vodomerov, tak stačí inovácia vodomeru na naozaj nemagnetické a je po kšefte a výrobca vodomerov by takouto výrobou priznal, že jeho nemagnetické až tak veľmi nemagnetické nie sú.
Btw. ja mám ten problém vyriešený - odsťahoval som sa do vlastného domčeka a byt prenajímam, takže čo sa vyúčtuje, vyúčtujem nájomníkovi a či sused ešte stále nuluje spotrebu alebo nie a či sa to bude riešiť ma chvalabohu netrápi.
onical
25.02.11,12:59
TIEŹ SOM PÁTRAL.
U nás bola rodina,ktorej pri polročnom odčítaní výrazne klesla spotreba teplej a stúpla studenej.Po polroku to mali zase tak,že studenej mali spotrebovanej 4x viac ako teplej a súčasne tej teplej za polroka spotrebovali len 7m3 aj keď v minulosti to bolo 20m3 a viac.
V tomto prípade mi poradil starý dôchodca,ktorý tvrdil,že máme nižší tlak teplej,ako studenej.Vyskúšal som to.Mal pravdu,žiadne magnety,veď na studenej majú nadspotrebu.
Moja skúška: Medzi hadicu sprchy a sprchovú hadicu som cez tesnenie vložil 2-centovú mincu.Páková batéria naplno a uprostred.Voda prepnutá na sprchu.Zo sprchy nevyteká,lebo je zablendovaná mincou.Voda skrátka netečie.Pohľad na vodomery-studený pripočítava,teplý odčítava.Za 12hod studený pripočíta 1,2m3 a teplý odčíta 1m3.U nás SÚV-2€, TÚV-13€+cena studenej.
sito
25.02.11,14:54
Lenže my máme 1 vchod, 8 poschodí á 2 byty a stupačky sú vo WC a Chodbe teda 2 v každom byte. Ten nápad s krabicou sa mi celkom vidí, len by to chcelo výrobcu. Tu to tak ružovo nevidím, lebo ak to bude nevýrobca vodomerov, tak stačí inovácia vodomeru na naozaj nemagnetické a je po kšefte a výrobca vodomerov by takouto výrobou priznal, že jeho nemagnetické až tak veľmi nemagnetické nie sú.
Btw. ja mám ten problém vyriešený - odsťahoval som sa do vlastného domčeka a byt prenajímam, takže čo sa vyúčtuje, vyúčtujem nájomníkovi a či sused ešte stále nuluje spotrebu alebo nie a či sa to bude riešiť ma chvalabohu netrápi.

"Ten nápad s krabicou sa mi celkom vidí, len by to chcelo výrobcu".

Byť tým vlastníkom, vždy vás pustím do bytu, pozriete si môj vodomer. Čísla na ňom a môžete isť. Keby ste mi prišli zaplombovať jeho okolie, tak by som vás z bytu vyhodil, na to nemáte nárok, je to môj majetok. Ale ak je ten vodomer zaplatený zFOaÚ, spoločných peňazí, je to majetok ostatných vlastníkov, v tom prípade by som vám musel umožniť aj jeho ochranu, proti používaniu magnetu.

Najprv si vyjasniť vzťah k majetku, vodomeru a dohodnúť, schváliť si to na schôdzi. A aj ak vám neumožní vstup do bytu za účelom ochrany spoločného majetku, je nahraný, zákon je na strane väčšiny vlastníkov.

Takú krabicu vám vyrobí aj zámočník. Jednu - dve, alebo kradnú všetci?
jar88
25.02.11,16:13
TIEŹ SOM PÁTRAL.
U nás bola rodina,ktorej pri polročnom odčítaní výrazne klesla spotreba teplej a stúpla studenej.Po polroku to mali zase tak,že studenej mali spotrebovanej 4x viac ako teplej a súčasne tej teplej za polroka spotrebovali len 7m3 aj keď v minulosti to bolo 20m3 a viac.
V tomto prípade mi poradil starý dôchodca,ktorý tvrdil,že máme nižší tlak teplej,ako studenej.Vyskúšal som to.Mal pravdu,žiadne magnety,veď na studenej majú nadspotrebu.
Moja skúška: Medzi hadicu sprchy a sprchovú hadicu som cez tesnenie vložil 2-centovú mincu.Páková batéria naplno a uprostred.Voda prepnutá na sprchu.Zo sprchy nevyteká,lebo je zablendovaná mincou.Voda skrátka netečie.Pohľad na vodomery-studený pripočítava,teplý odčítava.Za 12hod studený pripočíta 1,2m3 a teplý odčíta 1m3.U nás SÚV-2€, TÚV-13€+cena studenej.
STO BODOV - DOBRE SI PÁTRAL
Neprekonateľne jednoduchý OFAJČ. :D:---
-------------------------------------------
Tu si môže Sito aj krabicu namontovať. Možno dá namontovať krabicu aj na vaňovú batériu a zaplombuje sprchovaciu hadicu.
sito
25.02.11,16:38
STO BODOV - DOBRE SI PÁTRAL
Neprekonateľne jednoduchý OFAJČ. :D:---
-------------------------------------------
Tu si môže Sito aj krabicu namontovať. Možno dá namontovať krabicu aj na vaňovú batériu a zaplombuje sprchovaciu hadicu.

Jar, jar asi nezaberie.

Počul si už niekedy o spätných klapkách?!!! Ta by bola tiež v tom chránenom priestore spoločného majetku. Tie zabraňujú tomu čo onical opisuje. Ale to tak začiatkom 90-ich rokov už boli. Ak teraz, ešte, tak sú dvadsať rokov pozadu. Ako my pred revolúciou, nežnou a dvadsať aj po nej.

:) :D:D:D ;)

Nie všetci. Vidíš? Arabi sa zobudili až teraz.
jar88
25.02.11,17:04
Jar, jar asi nezaberie.

Počul si už niekedy o spätných klapkách?!!! Ta by bola tiež v tom chránenom priestore spoločného majetku. Tie zabraňujú tomu čo onical opisuje. Ale to tak začiatkom 90-ich rokov už boli. Ak teraz, ešte, tak sú dvadsať rokov pozadu. Ako my pred revolúciou, nežnou a dvadsať aj po nej.

:) :D:D:D ;)

Nie všetci. Vidíš? Arabi sa zobudili až teraz.
Jóóój a kde že si ty videl v paneláku spätnú klapku v stúpačkách?
Možno tak u vás v studni za domom.
-----------------------------------
No a čo sa týka doby pred a po roku 1989, ako som si všimol, to ty veľmi nerozlišuješ.
sito
25.02.11,17:18
Vidíš, vidíš. Spätná klapka je vo vodomere. Ale, vieš ty vôbec, čo je to vodomer? Videl si, aspoň nerozobratý?

Žil som pred rokom 1989, žijem teraz, neviem do kedy.

Ty vieš?
Julian
25.02.11,19:27
Čo vám bráni si to vymeniť vo vlastnej réžii? :) My máme aj vlastné plombovacie kliešte, ktorými to plombujeme. Určite najdeš niekoho kto to vie. My sme si to odhlasovali na zhromaždení vlastníkov. Urobte si to trebárs na dohodu. Kúpili sme repasované vodomery od výrobcu ktorý to robí, staré mu vrátime a nové sú lacnejšie (7.50.-€ za kus). Bez vrátenia starých to bolo okolo 16 eur za jeden. Všetkých okolo to šokovalo ako lacno sme to mali urobené. Ku každému vodomeru sme dostali príslušný papier, že je v poriadku a že bol preskúšaný. To mám u seba uložené ja a každý si podľa svojho čísla môže overiť, že ten jeho vodomer bol preskúšaný skúšobným metrologickým zariadením.

Orim v podstate s Tebou súhlasím, ale ak dôjde na lámanie mohli by ste dopadnúť zle nedobre. Dúfam že nie si predseda SVB a nie je to na Tvojej hlave.

jar88 spomínna PASKOVA- odvolanie na Zák. 142/2000. Myslím si, že PASKOV má pravdu. Tu nie je podstatné to ako si kto vysvetľuje pojem " pri meraniach súvisiacich s platbami, ....", ale to, ako si to vykladá kontrolný orgán (ten má oficiálny výklad).
Vodomery na SV ak sa podľa nich rozpočítava spotreba, sú bezpochyby určené meradlá a sú aj v zozname určených meradiel (príloha vyhlášky).
V zák. 142/2000 si pozri, kto môže určené meradlá montovať a čo musí všetko spĺňať (aj tie plombovacie kliešte-značka musia byť zaevidované na príslušnom úrade-mieste).
Ak máte v dome takú osobu, ktorá vám to robí, tak máte šťastie a to čo som napísal sa vás netýka, ale paušálne takú radu by som neodporúčal.

Ideálne by bolo, ak by v tomto prípade bola v predpisoch taká voľnosť ako je pri rozpočítaní tepla vo vyhláške 630, kde sa jedna o podstatne vyššie sumy (tu sa nič neoveruje takže aj riešenie tomu odpovedá).
Tu by to bolo veľkým prínosom a aj logickým riešením daného stavu a určite dôsledky toho by boli nepodstatné a zanedbateľné (v predchádzajúcom príspevku som napísal, že povinné overovanie v tomto prípade je na smiech).
lubko6394
26.02.11,17:11
Vidíš, vidíš. Spätná klapka je vo vodomere. Ale, vieš ty vôbec, čo je to vodomer? Videl si, aspoň nerozobratý?

Žil som pred rokom 1989, žijem teraz, neviem do kedy.

Ty vieš?

Sitečko, Ty máš akési špeciálne vodomery. Tie čo sú v mojom byte zastaví ten môj magnet a aj dokážem predať susedom svoju studenú za ich teplú - tak ako to bolo v predchádzajúcom príspevku o dôchodcovi, dokonca ani cent nie je treba, stačí pustiť sprchu otvoriť naplno teplú a studenú a na hlavici otočiť na stop. Veselé sprchovanie susedia !
jar88
27.02.11,05:04
Sitečko, Ty máš akési špeciálne vodomery. Tie čo sú v mojom byte zastaví ten môj magnet a aj dokážem predať susedom svoju studenú za ich teplú - tak ako to bolo v predchádzajúcom príspevku o dôchodcovi, dokonca ani cent nie je treba, stačí pustiť sprchu otvoriť naplno teplú a studenú a na hlavici otočiť na stop. Veselé sprchovanie susedia !
Zbytočne to riešiš. Sito je zvláštny odborník.
On je špecialista na presné spočítanie nepresných čísiel a následne propagátor svojich presných výpočtov.
-------------------------------------
Má na to založenú špeciálnu tému. Niečo ako všeličo o teple a vedeckom rozpočítavaní nákladov, ala Sito.
sito
28.02.11,09:50
Ááá, vítam vás chlapci. Aj šedú eminenciu.

Viete, nemôžem sa vám pochváliť, že som neblicoval. Kto nie? Ale keď o vode, bol som. Vlastiveda, a teraz rozmýšľaj ... me, spomínajme. Dávno, že!

Pre istou:


Sitečko, Ty máš akési špeciálne vodomery. Tie čo sú v mojom byte zastaví ten môj magnet a aj dokážem predať susedom svoju studenú za ich teplú - tak ako to bolo v predchádzajúcom príspevku o dôchodcovi, dokonca ani cent nie je treba, stačí pustiť sprchu otvoriť naplno teplú a studenú a na hlavici otočiť na stop. Veselé sprchovanie susedia !

Takže, Vlastiveda. Zdroj vody? Vykopať studňu, prípadne nahlobiť. Na rulu, trubku, sa našróbuje príruba pumpy. Na prírubu, pumpa sa namontuje. Čo je pumpa viete?

Pre istotu, má valec, piest, páku, tiahlo, spätnú klapku, výtok.

Ako funguje? Keď ťaháš piest klapka sa uvoľní a ťahá vodu, keď tlačíš, spätná klapka uzavrie prívod vody, a do kolečka, dokola. Jednoduché, že.

Pri montáži vodomeru sa montuje aj spätná klapka u vás nie. Preto môžeš pretláčať studenú vodu do teplej. Ak pretlačíš jeden m3 za 2 euro a odpíše ti jeden m3 za 8 euro, tak nato získaš. Aj bez magnetu. A susedia sa čudujú prečo nemajú dostatočné teplú vodu.

Ale to musí riešiť niekto iný, ty nie.


Zbytočne to riešiš. Sito je zvláštny odborník.
On je špecialista na presné spočítanie nepresných čísiel a následne propagátor svojich presných výpočtov.
-------------------------------------
Má na to založenú špeciálnu tému. Niečo ako všeličo o teple a vedeckom rozpočítavaní nákladov, ala Sito.

Nie som ničím zvláštny. Tie čísla sú presné aj výpočet, ba aj výsledok je presný. Až keď sa k výsledku pridá technická jednotka kWh, až vtedy sa začne hovoriť o nepresnosti.

Áno, mám založenú takú tému a aj si ju sem – tam niekto prečíta. Ty nemusíš, aj tak nerozumieš. A nie je to nič vedecké, ale treba to vedieť. Je to predsa len plus, mínus, krát, lomeno. Ide len o to ako to pochopia vlastníci, ten spôsob, jedná sa o ich peniaze v konečnom dôsledku, teplo, energia ich až tak netrápi. Aj na základnej škole im tie náklady rozpočítajú tak ako firma, ktorá im to robí.

Aj kámo, PASKOV tomu rozumie? :);)
vankusik29
01.03.11,08:40
Mne to tak pripada, ze cim viac bude takychto chytrakov, co budu spekulovat s vodomermi a inymi meracmi v snahe usetrit rodinny rozpocet, tak tym viac sa priblizujeme k tomu, ze nam odoberu merace, bude jeden na cely obytny dom a bude sa pekne rozpocitavat na hlavu. Takze na par chytrakov doplatime vsetci.
jar88
01.03.11,09:57
Mne to tak pripada, ze cim viac bude takychto chytrakov, co budu spekulovat s vodomermi a inymi meracmi v snahe usetrit rodinny rozpocet, tak tym viac sa priblizujeme k tomu, ze nam odoberu merace, bude jeden na cely obytny dom a bude sa pekne rozpocitavat na hlavu. Takze na par chytrakov doplatime vsetci.
Lenže dobré účty, robia dobrých priateľov.
No a bez dobrého a presného merania, dobrý účet nespravíš.
----------------------------------------------------------
To isté platí pri teple (kúrení) a naviac to teplo stojí 10 krát toľko ako studená voda.
Dokonca pri teplej vode, ti nikto nemeria akú teplú vodu používaš. Je jedno či ti tečie 15 stupňov teplá, alebo 45 stupňov teplá.
Určite vieš, že iné náklady sú na zohriatie vody na 20 a na 50 st.
sito
01.03.11,09:58
Mne to tak pripada, ze cim viac bude takychto chytrakov, co budu spekulovat s vodomermi a inymi meracmi v snahe usetrit rodinny rozpocet, tak tym viac sa priblizujeme k tomu, ze nam odoberu merace, bude jeden na cely obytny dom a bude sa pekne rozpocitavat na hlavu. Takze na par chytrakov doplatime vsetci.

Vankúšik, ale ono to tak aj je, ako píšeš.

Povinné sú len určené meradlá, vodomery, pomerové len na teplo vodu. Rieši to Zákon 657/2004 aj vyhlášky 630/2005 a 358/2009.

No ako čítaš tak sa dá špekulovať. Chlapci nevedia čo je to spätná klapka a že sa používa aj pri vodomeroch. Len u nich v dome šetria, klapku treba zaplatiť.

Výrobca povie, že vodomery sú antimagnetické, ale nepovie, že nie na všetky druhy magnetov. Ak je ten vodomer všetkých, všetci ho platia, tak si dajú svoj vodomer do krabičky. On si vodu môže odstaviť, pustiť, ale na vodomer nepriloží magnet. Ak je jeho, vodomer, čo chcú vlastníci s jeho vodomerom.

Na studenú vodu nie sú vodomery povinné, ale nikde nie je napísané, že vlastníci v dome sa nemôžu dohodnúť na tom ich v dome, bytoch mať. Môžu! Ale musia si dohodnúť aj isté pravidlá a aj sankcie ak niektorý vlastník tie pravidlá nedodržuje. Inak to nemá zmysel. Nahráva to len chytrákom. Ak nie sú , tak na hlavu.

Najzložitejšie je to pri teple, energii, teplote a tepelnej pohode. Tiež nie je meranie povinné. Ak nie, tak už nie na hlavu, ale m2. Ale aj tu je možnosť si zvoliť istý druh merania a spôsob rozpočítania dodáného tepla do domu na jednotlivé byty a aj náklady za dodané teplo, energiu.

Vždy to závisí od rozhodnutia väčšiny. Ak dá možnosť špekulantom, prečo by ju nemali využiť vo svoj prospech.

Zákon 182/1993, § 14

§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

(6) Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Pri každej otázke musia byť dva rámčeky, z ktorých jeden je nadpísaný slovom "áno" a druhý slovom "nie". Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nevyznačí svoj názor, je hlas neplatný. Po vykonaní hlasovania písomnou formou správca, zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákon neustanovuje inak. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

(7) Ustanovenia odsekov 1 až 6 sa rovnako použijú aj na hlasovanie zhromaždenia podľa § 7c ods. 9. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, o úvere, rozdelení spoločenstva, súhlase so vstavbou alebo nadstavbou a o použití fondu prevádzky, údržby a opráv hlasujú iba vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa predmet hlasovania týka.

Ešte k tomu niečo treba dodať?
jar88
01.03.11,10:07
Nie som ničím zvláštny. Tie čísla sú presné aj výpočet, ba aj výsledok je presný. Až keď sa k výsledku pridá technická jednotka kWh, až vtedy sa začne hovoriť o nepresnosti.

Píšeš, že až sa pridajú kWh začne sa hooriť o nepresnosti.
Ale ak k tým kWh pridáš aj € je z toho to najpoctivejšie hausnumero, aké kto kedy platil.
--------------------------------
A pri tom rozúčtovávaní ide hlavne o tie EURA.:cool: Keby že nie, tak merať nemusíme. Však že.
--------------------------------
Ak by si k tomu pridal aj zákon podľa ktorého sa určuje čo sú oprávnené náklady na výrobu tepla dostávame sa úplne niekam inam.
Ďalší dosť podstatný problém je modernizácia a cenová hladina zariadení, aut a podobne. Platy ani nespomínam.
sito
01.03.11,10:27
Píšeš, že až sa pridajú kWh začne sa hooriť o nepresnosti.
Ale ak k tým kWh pridáš aj € je z toho to najpoctivejšie hausnumero, aké kto kedy platil.
--------------------------------
A pri tom rozúčtovávaní ide hlavne o tie EURA.:cool: Keby že nie, tak merať nemusíme. Však že.
--------------------------------
Ak by si k tomu pridal aj zákon podľa ktorého sa určuje čo sú oprávnené náklady na výrobu tepla dostávame sa úplne niekam inam.
Ďalší dosť podstatný problém je modernizácia a cenová hladina zariadení, aut a podobne. Platy ani nespomínam.

"A pri tom rozúčtovávaní ide hlavne o tie EURA.:cool: Keby že nie, tak merať nemusíme. Však že."

Tak to si trafil klinec po hlavičke. Len dostaň s tej tvojej hlavičky, ako tie eura v tvojej peňaženke spôsobia tie čísla na prístrojoch, podľa ktorých sa má ako tak objektívne rozpočítať. Však ide len o eura, že? O teplo nie?

Výrobca tepla má svoje záujmy a vlastníci bytov svoje. Sú odlišné?!
jar88
01.03.11,13:03
"A pri tom rozúčtovávaní ide hlavne o tie EURA.:cool: Keby že nie, tak merať nemusíme. Však že."

Tak to si trafil klinec po hlavičke. Len dostaň s tej tvojej hlavičky, ako tie eura v tvojej peňaženke spôsobia tie čísla na prístrojoch, podľa ktorých sa má ako tak objektívne rozpočítať. Však ide len o eura, že? O teplo nie?

Výrobca tepla má svoje záujmy a vlastníci bytov svoje. Sú odlišné?!
Sito,
keď už si si dal toľko roboty s tým porovnaním šesťdesiatich domov,
prečo si neporovnáš aspoň vlastný dom kompletne.
To znamená skutočne zaplatené náklady na dodávku tepla (samostatne fix. a variabilná zložka) bez zateplenia a so splátkou úveru za zateplenie. Daj k tomu porovnanie o koľko percent a eur stúpla cena plynu a o koľko sa pri tom zvýšila cena tepla. Tiež si do toho porovnania daj zmenu úrokov a poplatkov a uvidíš skutočnosť. Rovnako si tam zaraď aj náklady na rozpočítavanie nákladov.
-------------------------------
Až potom sa dozvieš, koľko rokov budeš musieť kúriť, než sa dostaneš na nejakú návratnosť investície do zateplenia a rozpočítavania tepla.
jar88
01.03.11,13:15
Ešte jedna drobnosť,
vieš si spočítať, koľko energie potrebuješ na odparenie naakumulovanej vlhkosti, ktorá sa bez zateplenia polystyrénom odparí pomocou slnečného žiarenia a prúdením teplého vzduchu v jarnom a letnom období?
---------------------------------
Aby si vedel o čom píšem, skús si dať kus železa do igelitového sáčku a sleduj čo sa bude počas roka diať. Najlepšie to uvidíš, ak to bude vo vlhkej a chladnej pivnici. Budú to porovnateľné podmienky, ako v menej vykurovanom zateplenom byte.
-------------------------------------
Niečo podobné sa ti deje aj v stenách zatepleného a zároveň menej vykurovaného domu.
(veď potrebujes šetriť a menej kúriť) To dá rozum nie? Inak by sa ti neoplácalo zateplovať.
sito
01.03.11,21:25
Sito,
keď už si si dal toľko roboty s tým porovnaním šesťdesiatich domov,
prečo si neporovnáš aspoň vlastný dom kompletne.
To znamená skutočne zaplatené náklady na dodávku tepla (samostatne fix. a variabilná zložka) bez zateplenia a so splátkou úveru za zateplenie. Daj k tomu porovnanie o koľko percent a eur stúpla cena plynu a o koľko sa pri tom zvýšila cena tepla. Tiež si do toho porovnania daj zmenu úrokov a poplatkov a uvidíš skutočnosť. Rovnako si tam zaraď aj náklady na rozpočítavanie nákladov.
-------------------------------
Až potom sa dozvieš, koľko rokov budeš musieť kúriť, než sa dostaneš na nejakú návratnosť investície do zateplenia a rozpočítavania tepla.

A čo ty si tu nový, úplne? Keď si to ešte nevidel?

Kúriť sa bude musieť každý rok, to nie je o tom, že ak zatepliš, nekúriš. A rozpočítať aj tak treba, jasné, podľa m2 je to najjednoduchšie. Úplna malina.
sito
01.03.11,21:40
Ešte jedna drobnosť,
vieš si spočítať, koľko energie potrebuješ na odparenie naakumulovanej vlhkosti, ktorá sa bez zateplenia polystyrénom odparí pomocou slnečného žiarenia a prúdením teplého vzduchu v jarnom a letnom období?
---------------------------------
Aby si vedel o čom píšem, skús si dať kus železa do igelitového sáčku a sleduj čo sa bude počas roka diať. Najlepšie to uvidíš, ak to bude vo vlhkej a chladnej pivnici. Budú to porovnateľné podmienky, ako v menej vykurovanom zateplenom byte.
-------------------------------------
Niečo podobné sa ti deje aj v stenách zatepleného a zároveň menej vykurovaného domu.
(veď potrebujes šetriť a menej kúriť) To dá rozum nie? Inak by sa ti neoplácalo zateplovať.

Nezateplovali sme preto, aby sme šetrili, to nie. Ale preto, aby sa pri vykurovaní miestnosti na 20 - 22 °C spotrebovalo menej tepla, energie.

Ta energia spôsobuje tie čísla, ak budú tie čísla rovnomerne v čo najmenšej odchýlke od priemeru bude rovnomernejšie rozdelené teplo, energia v dome, a tým aj náklady za dodané teplo. Eura ti byt nevykúria, ale ak si odoberieš teplo, cez fakturačný merač a zaplatíš si podiel podľa tebou zaznamenaných jednotiek, tak potom sa jedná o tie tvoje eura.

Ešte si neodpovedal o či ti ide. O teplo, alebo o eura.

Ešte raz, peniaze ti nezabezpečia dostatok tepla v miestnosti, byte, dome. Musel by si ich hodne spáliť. Kovové nehoria. Ale za peniaze si ho môžeš kúpiť.
jar88
02.03.11,07:17
Ešte jedna drobnosť,
vieš si spočítať, koľko energie potrebuješ na odparenie naakumulovanej vlhkosti, ktorá sa bez zateplenia polystyrénom odparí pomocou slnečného žiarenia a prúdením teplého vzduchu v jarnom a letnom období?
---------------------------------
Aby si vedel o čom píšem, skús si dať kus železa do igelitového sáčku a sleduj čo sa bude počas roka diať. Najlepšie to uvidíš, ak to bude vo vlhkej a chladnej pivnici. Budú to porovnateľné podmienky, ako v menej vykurovanom zateplenom byte.
-------------------------------------
Niečo podobné sa ti deje aj v stenách zatepleného a zároveň menej vykurovaného domu.
(veď potrebujes šetriť a menej kúriť) To dá rozum nie? Inak by sa ti neoplácalo zateplovať.
Vidím, že treba niečo doplniť, lebo SITO sa tvári, že nevie na čo sa pýtam.
--------------------------------
V téme o teple píšeš a porovnávaš spotrebu energie v priebehu rokov.
Pomer napríklad 1 : 3 Gj
Ale neporovnávaš cenu sumu xxxx € : 900 €
---------------------------------------------
Navodzuješ tým dojem, že ak ľudia vycálujú xxx tisíc eur na zateplenie, budú mať aj znížené finančné náklady na vykurovanie v pomere 300 : 900 €, čo nie je pravda.
Je to z tvojej strany čisté a vedomé zavádzanie hlupáčikov.
sito
02.03.11,09:03
Vidím, že treba niečo doplniť, lebo SITO sa tvári, že nevie na čo sa pýtam.
--------------------------------
V téme o teple píšeš a porovnávaš spotrebu energie v priebehu rokov.
Pomer napríklad 1 : 3 Gj
Ale neporovnávaš cenu sumu xxxx € : 900 €
---------------------------------------------
Navodzuješ tým dojem, že ak ľudia vycálujú xxx tisíc eur na zateplenie, budú mať aj znížené finančné náklady na vykurovanie v pomere 300 : 900 €, čo nie je pravda.
Je to z tvojej strany čisté a vedomé zavádzanie hlupáčikov.

Neviem čo má vodomer a magnet so zateplením?

V roku 2003 sme zateplili dom stálo to 2 274 380 Sk., môj podiel 52 140 Sk. Zaplatil som do FOaÚ, tvorbu pred zateplením a doplatok 30 000 Sk v hotovosti. Kto nie, splácal päť rokov s úrokom 5 000, čo rok to 1 000 Sk. Každého vec ako sa rozhodol.


Spotreba GJ. od roku 2004 do roku 2009, 872,40; 849,60; 735,01; 625,05; 616,70; 698,63.

Cena za jeden GJ. v rokoch 2004 až 2009, 571,53; 623,17;;703,68; 752,16; 744,79; 724,62

Náklady domu, 498 601; 529 445; 517 212; 470 138; 459 314; 525 482; spolu 2 980 953 Sk.

Moja úhrada podľa m2 68 329 Sk. priemer na rok 11 388 Sk. Skutočná priemerná úhrda 6 000 Sk. Nebanujem , že sme zateplili.

Len tak pre zaujímavosť spotreby domu od roku 1995 do roku 2003, 1 687,49; 1 616,47; 1 776,65; 1 476,00; 1 450,00; 1 312,00; 1433,44; 1 201,00; 1 079,50.

A cena 140; 140; 143,23; 165; 225,91; 262; 292,67; 346; 504,14.

Spotreb klesá, cena stúpa, takže nič sa vlastne nemení, žiaden zisk.

Že sa ti neoplatilo narodiť? A keď sa nič nemení, nemáš zisk, nič nerobíš? Načo. Že.



"Je to z tvojej strany čisté a vedomé zavádzanie hlupáčikov".

Okrem ľudí v našom dome som nikoho nepresviedčal, aby zateplovali. Koľko ich je na Slovensku? A všetci sú podľa teba hlupáci.

Stále ide o to, aby bol dom rovnomerne vykurovaný s primeranými nákladmi. Tým je aj skoršia návratnosť investovaných peňazí.

To sa dá dosiahnuť optimálnym nastavením termostatických hlavíc. A efektívnym využitím získaných čísel, ktoré zaznamenajú prístroje na radiátoroch k čo najobjektívnejšemu rozpočítaniu nákladov, aby bolo zabezpečené minimálne vykurovanie miestnosti radiátormi v miestnosti a zbytočne sa v dome s teplom neplytvalo.

Teda 30 - 40 % priemeru na byt cez radiátory v miestnostiach. Ak niekto potrebuje tri krát viac ako je jeho priemer nech si aj tri krát viac zaplatí.
Tibor889
26.09.12,15:01
Dobrý deň,
s odstupom času si dovoľujem oživiť túto tému aby som upozornil na možnosť riešenia problému s ovplyvňovaním vodomerov. V prvom rade žiadny suchobežný vodomer nie je dokonale antimagnetický, ale len do určitej hodnoty magnetického poľa. Podľa mojich skúseností nejlepšie odoláva štandardným feritovým magnetom vodomer Bonega, ale voči silným neodýmovým magnetom nemajú suchobežné vodomery šancu. Preto si Vás dovolím upozorniť na mokrobežný vodomer, ktorý nemá magnetickú spojku a teda nie je možné ho magnetom ovplyvniť. Keďže je mokrobežný a teda celý pod tlakom, má celomosazdné púzdro a číselník prekrytý z tvrdeného skla, takže nie je možné ho ovplyvniť ani prpichnutím číselníka a zablokovaním mechanizmu. V spojení so spätnou klapkou a zaplombovaním oboch šróbení je nemožné ho ovplyvniť. Jeho presnosť dosahuje triedu C t. j. v rámci metrológie má lepšie parametre ako štandardné vodomery triedy B. Hor.poloha R160,tj. Qmin 15,6l/hod- metr tr.C podľa EHS. Ide o vodomer zn. Maddalena , google máte pre bližšie informácie a cenu nájdete tu http://www.enetherm.sk/Akcia.pdf
zivan
05.10.12,15:53
Dobrý deň,
s odstupom času si dovoľujem oživiť túto tému aby som upozornil na možnosť riešenia problému s ovplyvňovaním vodomerov. V prvom rade žiadny suchobežný vodomer nie je dokonale antimagnetický, ale len do určitej hodnoty magnetického poľa. Podľa mojich skúseností nejlepšie odoláva štandardným feritovým magnetom vodomer Bonega, ale voči silným neodýmovým magnetom nemajú suchobežné vodomery šancu. Preto si Vás dovolím upozorniť na mokrobežný vodomer, ktorý nemá magnetickú spojku a teda nie je možné ho magnetom ovplyvniť. Keďže je mokrobežný a teda celý pod tlakom, má celomosazdné púzdro a číselník prekrytý z tvrdeného skla, takže nie je možné ho ovplyvniť ani prpichnutím číselníka a zablokovaním mechanizmu. V spojení so spätnou klapkou a zaplombovaním oboch šróbení je nemožné ho ovplyvniť. Jeho presnosť dosahuje triedu C t. j. v rámci metrológie má lepšie parametre ako štandardné vodomery triedy B. Hor.poloha R160,tj. Qmin 15,6l/hod- metr tr.C podľa EHS. Ide o vodomer zn. Maddalena , google máte pre bližšie informácie a cenu nájdete tu http://www.enetherm.sk/Akcia.pdf

Ak sa rozhodnete pre zmenu používaných vodomerov dobre si premyslite do čoho investujete svoje peniaze. Určitý návod resp. pomoc môžete nájsť napr. aj tu:
http://www.mereni-tepla.cz/jak-vybirat-vodomery
resp. aj tu
http://www.mereni-tepla.cz/stitky-a-vlastnosti-vodomeru-s-typovym-schvalenim-podle-evropske-smernice-mid-ec
Určite inštalácia mokrobežných vodomerov v bytoch je veľmi lákavá, ale ako všetko má aj svoje úskalia. Ak máte s tým svoje skúsenosti podeľte sa o nich s nami. Tých inštalácií v bytovkách na Slovensku je predpokladám zatiaľ veľmi málo. Zaujímavé by boli najmä poznatky nezávislých odborníkov.