kateku
27.02.11,16:04
Dobrý deň. Zdravotnou poisťovňou mi bol doručený výkaz nedoplatkov na poistnom za obdobia od roku 1996 až po 2004. Chcela by som sa informovať, aká je premlčacia lehota na vymáhanie týchto nedoplatkov a či je zdravotná poisťovňa oprávnená vymáhať platbu za zdravotné poistenie, keď súčasne som bola v pracovnom pomere, kde za mňa odvody do zdravotnej poisťovne odvádzal môj zamestnávateľ. V tom období (1996 - 2004) som okrem pracovného pomeru mala aj živnosť. Ďakujem za radu.
veronikasad
27.02.11,16:11
Dobrý deň. Zdravotnou poisťovňou mi bol doručený výkaz nedoplatkov na poistnom za obdobia od roku 1996 až po 2004. Chcela by som sa informovať, aká je premlčacia lehota na vymáhanie týchto nedoplatkov a či je zdravotná poisťovňa oprávnená vymáhať platbu za zdravotné poistenie, keď súčasne som bola v pracovnom pomere, kde za mňa odvody do zdravotnej poisťovne odvádzal môj zamestnávateľ. V tom období (1996 - 2004) som okrem pracovného pomeru mala aj živnosť. Ďakujem za radu.
nie je ten výkaz nedoplatkov z Dôvery a za každý rok rovnaká suma ?
kateku
27.02.11,21:23
nie je ten výkaz nedoplatkov z Dôvery a za každý rok rovnaká suma ?
Áno, ide o poisťovňu Dôvera a suma za každý rok nie je rovnaká. Jedine v rokoch 2001 a 2003 sú rovnaké. Viete mi prosím poradiť, či je opodstanené vymáhanie týchto nedoplatkov, keďže už uplynula doba viac ako 5 rokov. V zákone o zdravotnom poistení v § 21 - Pemlčanie je uvádzaná premlčacia lehota 5 rokov, vzťahuje sa to aj na tento prípad? Máte s tým nejakú skúsenosť?
truch
27.02.11,21:42
Ak nebola splnená oznamovacia povinnosť, tak podľa názoru právnika / v TV Markíza/ nie je pohľadávka premlčaná.
evina
27.02.11,21:47
Áno, ide o poisťovňu Dôvera a suma za každý rok nie je rovnaká. Jedine v rokoch 2001 a 2003 sú rovnaké. Viete mi prosím poradiť, či je opodstanené vymáhanie týchto nedoplatkov, keďže už uplynula doba viac ako 5 rokov. V zákone o zdravotnom poistení v § 21 - Pemlčanie je uvádzaná premlčacia lehota 5 rokov, vzťahuje sa to aj na tento prípad? Máte s tým nejakú skúsenosť?

na roky marec-december 2001, 2002 a 2003, 2004 platí 10 ročná premlčacia doba. Roky 1996 - február 2001 sú premlčané pri splnení podmienky ohlasovacej povinnosti.
Pri súbehu zamestnania a SZČO je povinnosť platiť aj zo SZCO, tam však sú rozdiely podľa toho kedy to bolo.... to už ja nejden tu analyzovať.

http://www.porada.sk/t12649-p22-doba-premlcania-pohladavky-resp-zavazku-voci-zdravotnej-poistovni.html#post1669993

http://www.porada.sk/t160575-p4-nedoplatok-zdravotnej-poistovni-dovera-po-11tich-rokoch.html#post1667617
veronikasad
27.02.11,21:48
Áno, ide o poisťovňu Dôvera a suma za každý rok nie je rovnaká. Jedine v rokoch 2001 a 2003 sú rovnaké. Viete mi prosím poradiť, či je opodstanené vymáhanie týchto nedoplatkov, keďže už uplynula doba viac ako 5 rokov. V zákone o zdravotnom poistení v § 21 - Pemlčanie je uvádzaná premlčacia lehota 5 rokov, vzťahuje sa to aj na tento prípad? Máte s tým nejakú skúsenosť?

V piatok podal klient námietku, som zvedavá na reakciu ZP Dôvera, ktorá eviduje za každý mesiac nedoplatok 1,23€. Ako sa "dopracovali" k takejto sume naozaj neviem ...

http://www.porada.sk/1666824-post23.html
evina
27.02.11,21:49
Ak nebola splnená oznamovacia povinnosť, tak podľa názoru právnika / v TV Markíza/ nie je pohľadávka premlčaná.

ten názor právnika je správny.
Ale podstatný je §21 zákona, ktorý o nutnosti splniť si oznamovaciu povinnosť vypovedá. - teda zákon tak káže.
kateku
28.02.11,08:51
ten názor právnika je správny.
Ale podstatný je §21 zákona, ktorý o nutnosti splniť si oznamovaciu povinnosť vypovedá. - teda zákon tak káže.
Oznamovacia povinnosť bola splnená.
kateku
28.02.11,16:31
Ďakujem pekne za rady, podala som námietku za obdobie, kedy bola splatnosť poistného premlčaná.