rp135
28.02.11,07:20
Dobry den , viete mi niekto poradit ohladom preukazovania odbornej sposobilosti. V § 22 odsek 1 pismeno b) sa pise ze doklad o odbornej sposobilosti sa moze nahradit ---
b) vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo na nadstavbovom alebo pomaturitnom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore---
Podla mna tam o vzdelani v pribuznom odbore nieje ani rec, takze ked mam strednu skolu s maturitou ako mechanik elektronik (co nieje pribuzny odbor)a 1rocnu prax v autoservise mam sancu dostat zivnost ako Automechanik/autoopravar?
Economic
28.02.11,06:23
Dobry den , viete mi niekto poradit ohladom preukazovania odbornej sposobilosti. V § 22 odsek 1 pismeno b) sa pise ze doklad o odbornej sposobilosti sa moze nahradit ---
b) vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo na nadstavbovom alebo pomaturitnom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore---
Podla mna tam o vzdelani v pribuznom odbore nieje ani rec, takze ked mam strednu skolu s maturitou ako mechanik elektronik (co nieje pribuzny odbor)a 1rocnu prax v autoservise mam sancu dostat zivnost ako Automechanik/autoopravar?

Pokiaľ nesplníš podmienky vzdelania Ty, môžeš mať zodpovednú osobu. Len tá by mala byť v zamestnaneckom pomere, aj keď na kratšom by mohlo byť. Najlepšie Ti poradia na príslušnom živnostenskom úrade.
rp135
28.02.11,06:27
Na zivnostenskom som bol a tam sa tymto bodom ani nezaoberali, neviem ale podla pismena b) by som mal splnat podmienky. Este skusim volat na ZU A pytat sa presne na toto. S tym zodpovednym zastupcom to mam ako zalozny plan.
Economic
28.02.11,06:30
Na zivnostenskom som bol a tam sa tymto bodom ani nezaoberali, neviem ale podla pismena b) by som mal splnat podmienky. Este skusim volat na ZU A pytat sa presne na toto. S tym zodpovednym zastupcom to mam ako zalozny plan.

Musíš trvať na dôkladnom rozobratí a vyhodnotení celej Tvojej záležitosti... nie sa nechať odbiť. A hlavne im dať presné informácie.... aby to bolo jednoznačne vyhodnotené. Podľa toho možno nebude treba ani záložný plán.
rp135
28.02.11,06:47
Volal som tam , ale stale mi tvrdia ze aj ta maturita musi byt v pribuznom odbore a nech sa nato pozeram akokolvek tak v bode b) nic o pribuznom odbore neni iba prax musi byt v odbore alebo pribuznom odbore. Skusim este volat na iny ZU v inom kraji mozno mi tam povedia nieco insie
Economic
28.02.11,06:55
Volal som tam , ale stale mi tvrdia ze aj ta maturita musi byt v pribuznom odbore a nech sa nato pozeram akokolvek tak v bode b) nic o pribuznom odbore neni iba prax musi byt v odbore alebo pribuznom odbore. Skusim este volat na iny ZU v inom kraji mozno mi tam povedia nieco insie

Prípady, že uznávajú príbuzenský odbor, je len výhoda pre človeka, no v pomenovaní Tvojho odboru sa ja bohužiaľ moc nevyznám... za to Ti neviem dať kvalifikovanejšiu odpoveď.
rp135
28.02.11,07:10
No moj odbor neni pribuzny urcite ale v tomto pripade neni potrebny pribuzny odbor podla mna, teda aspon je to tak pod pismenom b) napisane, ale mozno ten text chapem spatne, neviem
sroservis
28.02.11,07:23
Dobrý deň,

ja si myslím, že § 21 ustanovuje základné podmienky (vyúčný list v príslušnom, ktorý je dokladom, že dané remeslo skutočne ovládate). § 22 ustanovuje dodatočné podmienky pre tých uchádzačov, ktorí túto základnú podmienku nespĺňajú, ale majú
- buď vyššie vzdelanie v rovnakom odbore + prax (jej dĺžka závisí od toho, či ide o prax v rovnakom alebo príbuznom odbore)
- vzdelanie v inom odbore + kvalifikačnú skúšku + prax
- veľmi dlhú prax

Ak ste nezískali vzdelanie v rovnakom a ani príbuznom odbore, môžete splniť podmienky podľa písmena c) - hocijaká stredná škola + kvalifikačná skúška + prax.