Wikina-KE
28.02.11,13:27
Dobrý deň,

chcela by som si informatívne vypočítať, akú čiastku budem platiť po podaní daňového priznania. Vlastne sa platí daň z príjmu, no neviem celkom ako sa vyráta...

daň z príjmu = (základ - nezdaniteľná časť 4025,70 €) * 0,19
základ = príjem - paušálne výdavky - SP - ZP

Takže keď je celkový príjem cca 3.600 €, tak sa neplatí nič??
Za rok 2010 sa ráta s daňou 19 % alebo už 20 %?
A čo sú vlastne tie paušálne výdavky? :cool:

Vopred ďakujem za odpoveď.
Timka1
28.02.11,12:37
Dobrý deň,

chcela by som si informatívne vypočítať, akú čiastku budem platiť po podaní daňového priznania. Vlastne sa platí daň z príjmu, no neviem celkom ako sa vyráta...

daň z príjmu = (základ - nezdaniteľná časť 4025,70 €) * 0,19
základ = príjem - paušálne výdavky - SP - ZP

Takže keď je celkový príjem cca 3.600 €, tak sa neplatí nič??
Za rok 2010 sa ráta s daňou 19 % alebo už 20 %?
A čo sú vlastne tie paušálne výdavky? :cool:

Vopred ďakujem za odpoveď.

daň z príjmu je 19%, ak tvoj príjem je 3600,0 €, uplatníš NČ v celkovej výške, základ dane nulový, tým pádom aj daň nulová

paušálne výdaje si môžeš uplatniť vo výške 40%, ak máš remeselnú činnosť vo výške 60%, od príjmu odrátaš paušál 40% (60%) - rozdiel je pre teba základ dane

napr. príjmy 10000,0 mínus 40% paušálne výdaje 4000,0 € a mínus zaplatené poistné v danom roku napr. 100,0 €, základ dane ti vyjde 5900,0 €

od tejto sumy odrátaš NČ
5900 mínus 4025,70 = 1874,30 x 0,19 daň = daň na úhradu
rodina1
28.02.11,12:42
Dobrý deň,

chcela by som si informatívne vypočítať, akú čiastku budem platiť po podaní daňového priznania. Vlastne sa platí daň z príjmu, no neviem celkom ako sa vyráta...

daň z príjmu = (základ - nezdaniteľná časť 4025,70 €) * 0,19 pre rok 2011 je nezdaniteľná časť už v inej sume
základ = príjem - paušálne výdavky - SP - ZP

Takže keď je celkový príjem cca 3.600 €, tak sa neplatí nič??
Za rok 2010 sa ráta s daňou 19 % alebo už 20 %? za rok je to určite 19% daň, za rok 2011 je síce 20% daň, ale to je daň z pridanej hodnoty ...
A čo sú vlastne tie paušálne výdavky? :cool:

Vopred ďakujem za odpoveď.

v texte a ešte doplnenie
http://www.msponline.sk/content/zakladny-slovnik-uctovnych-danovych-pojmov

Zákon o dani z príjmov
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu


(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Wikina-KE
28.02.11,12:46
Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď :)
Wikina-KE
28.02.11,15:29
A tú nezdaniteľnú časť si môže uplatniť každý? Lebo teraz som to spomínala známej a ona o tom nič nevie, že jej účtovníčka jej nič neodrátava okrem nákladov - bločky a faktúry.
rodina1
28.02.11,15:32
A tú nezdaniteľnú časť si môže uplatniť každý? Lebo teraz som to spomínala známej a ona o tom nič nevie, že jej účtovníčka jej nič neodrátava okrem nákladov - bločky a faktúry.
Možno v DP jej NZČ odpočítala. Nech sa známa pozrie na svoje DP.
Timka1
28.02.11,15:33
A tú nezdaniteľnú časť si môže uplatniť každý? Lebo teraz som to spomínala známej a ona o tom nič nevie, že jej účtovníčka jej nič neodrátava okrem nákladov - bločky a faktúry.

áno, každý jeden daňovník má nárok na uplatnenie (okrem starobných dôchodcov ak boli dôchodcami k 1.1.2010 a výsluhových dôchodcov)
tokoska
28.02.11,15:47
áno, každý jeden daňovník má nárok na uplatnenie (okrem starobných dôchodcov ak boli dôchodcami k 1.1.2010 a výsluhových dôchodcov)

Dopĺňam:
Aj dôchodca si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane:
- dôchodca od 1.1. v danom roku sumu:
4025,70 - výška dôchodku za daný rok = odpočítateľná položka

- dôchodca od 2.1. a neskôr: celá suma 4025,70 €

Podľa § 11 ods. 7 Zákona o dani z príjmu.
Wikina-KE
28.02.11,16:14
Aj tie paušálne výdavky si môže odrátať KAŽDÝ?
A to je vlastne 40 % z celkového príjmu alebo sú to normálne výdavky dokladované bločkami.
rodina1
28.02.11,18:02
Aj tie paušálne výdavky si môže odrátať KAŽDÝ?
A to je vlastne 40 % z celkového príjmu alebo sú to normálne výdavky dokladované bločkami.
V príspevku č. 3 som ti uviedla citáciu zo zákona o dani z príjmov:

§ 6
10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch

Na 1. otázku je odpoveď napísaná modro