Zavrieť

Porady

Výpočet dani z príjmov za rok 2010

Dobrý deň,

chcela by som si informatívne vypočítať, akú čiastku budem platiť po podaní daňového priznania. Vlastne sa platí daň z príjmu, no neviem celkom ako sa vyráta...

daň z príjmu = (základ - nezdaniteľná časť 4025,70 €) * 0,19
základ = príjem - paušálne výdavky - SP - ZP

Takže keď je celkový príjem cca 3.600 €, tak sa neplatí nič??
Za rok 2010 sa ráta s daňou 19 % alebo už 20 %?
A čo sú vlastne tie paušálne výdavky?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Wikina-KE Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som si informatívne vypočítať, akú čiastku budem platiť po podaní daňového priznania. Vlastne sa platí daň z príjmu, no neviem celkom ako sa vyráta...

    daň z príjmu = (základ - nezdaniteľná časť 4025,70 €) * 0,19
    základ = príjem - paušálne výdavky - SP - ZP

    Takže keď je celkový príjem cca 3.600 €, tak sa neplatí nič??
    Za rok 2010 sa ráta s daňou 19 % alebo už 20 %?
    A čo sú vlastne tie paušálne výdavky?

    Vopred ďakujem za odpoveď.
    daň z príjmu je 19%, ak tvoj príjem je 3600,0 €, uplatníš NČ v celkovej výške, základ dane nulový, tým pádom aj daň nulová

    paušálne výdaje si môžeš uplatniť vo výške 40%, ak máš remeselnú činnosť vo výške 60%, od príjmu odrátaš paušál 40% (60%) - rozdiel je pre teba základ dane

    napr. príjmy 10000,0 mínus 40% paušálne výdaje 4000,0 € a mínus zaplatené poistné v danom roku napr. 100,0 €, základ dane ti vyjde 5900,0 €

    od tejto sumy odrátaš NČ
    5900 mínus 4025,70 = 1874,30 x 0,19 daň = daň na úhradu

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Wikina-KE Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som si informatívne vypočítať, akú čiastku budem platiť po podaní daňového priznania. Vlastne sa platí daň z príjmu, no neviem celkom ako sa vyráta...

    daň z príjmu = (základ - nezdaniteľná časť 4025,70 €) * 0,19 pre rok 2011 je nezdaniteľná časť už v inej sume
    základ = príjem - paušálne výdavky - SP - ZP

    Takže keď je celkový príjem cca 3.600 €, tak sa neplatí nič??
    Za rok 2010 sa ráta s daňou 19 % alebo už 20 %? za rok je to určite 19% daň, za rok 2011 je síce 20% daň, ale to je daň z pridanej hodnoty ...
    A čo sú vlastne tie paušálne výdavky?

    Vopred ďakujem za odpoveď.
    v texte a ešte doplnenie
    http://www.msponline.sk/content/zakl...anovych-pojmov

    Zákon o dani z príjmov
    § 6
    Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu


    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Wikina-KE Pozri príspevok
    Aj tie paušálne výdavky si môže odrátať KAŽDÝ?
    A to je vlastne 40 % z celkového príjmu alebo sú to normálne výdavky dokladované bločkami.
    V príspevku č. 3 som ti uviedla citáciu zo zákona o dani z príjmov:

    § 6
    10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch

    Na 1. otázku je odpoveď napísaná modro

    tokoska je offline (nepripojený) tokoska

    Veľmi ťažké. Som vraj kamarátka, občas som aj tou povestnou "bútľavou vŕbou", čo vypočuje, neprezradí, poradí, pomôže ...a občas som aj poriadny "truľo", ale už som sa naučila aj používať "nie" ...viac tokoska
    Timka1 Pozri príspevok
    áno, každý jeden daňovník má nárok na uplatnenie (okrem starobných dôchodcov ak boli dôchodcami k 1.1.2010 a výsluhových dôchodcov)
    Dopĺňam:
    Aj dôchodca si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane:
    - dôchodca od 1.1. v danom roku sumu:
    4025,70 - výška dôchodku za daný rok = odpočítateľná položka

    - dôchodca od 2.1. a neskôr: celá suma 4025,70 €

    Podľa § 11 ods. 7 Zákona o dani z príjmu.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Wikina-KE Pozri príspevok
    A tú nezdaniteľnú časť si môže uplatniť každý? Lebo teraz som to spomínala známej a ona o tom nič nevie, že jej účtovníčka jej nič neodrátava okrem nákladov - bločky a faktúry.
    Možno v DP jej NZČ odpočítala. Nech sa známa pozrie na svoje DP.

    Wikina-KE je offline (nepripojený) Wikina-KE

    Wikina-KE
    A tú nezdaniteľnú časť si môže uplatniť každý? Lebo teraz som to spomínala známej a ona o tom nič nevie, že jej účtovníčka jej nič neodrátava okrem nákladov - bločky a faktúry.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Wikina-KE Pozri príspevok
    A tú nezdaniteľnú časť si môže uplatniť každý? Lebo teraz som to spomínala známej a ona o tom nič nevie, že jej účtovníčka jej nič neodrátava okrem nákladov - bločky a faktúry.
    áno, každý jeden daňovník má nárok na uplatnenie (okrem starobných dôchodcov ak boli dôchodcami k 1.1.2010 a výsluhových dôchodcov)

    Wikina-KE je offline (nepripojený) Wikina-KE

    Wikina-KE
    Aj tie paušálne výdavky si môže odrátať KAŽDÝ?
    A to je vlastne 40 % z celkového príjmu alebo sú to normálne výdavky dokladované bločkami.

    Výpočet dani z príjmov za rok 2010

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.