ricco24
04.03.11,13:23
Dobrý deň,
som študent a som zamestnaný na dohodu o diele ... a mám ponuku ísť pracovať na TPP. Preto si chcem ujasniť pár vecí.

1. Nedávno som sa dozvedel že pokial som zamestnaný na dohodu a prekročím určitý zárobok ročne odvody do sociálky si platím sám. Je to pravda ? Kto v tomto prípade platí odvody do zdravotnej poistovne ?

2. Zaujímalo by ma ako je to s odvodmi pri TPP - odvody do sociálnej poisťovne aj do zdravotnej poisťovne za mňa platí zamestnávateľ ?

3. Posledná vec čo ma zaujíma je spoplatnenie štúdia, niekoľko krát som počul že v prípade ak som zamestnaný na TPP aj keď som študentom denného štúdia musím si za štúdium platiť ... je to pravda ?

Vopred ďakujem za odpovede
KEJKA
04.03.11,16:51
Dobrý deň,
som študent a som zamestnaný na dohodu o diele ... a mám ponuku ísť pracovať na TPP. Preto si chcem ujasniť pár vecí.

1. Nedávno som sa dozvedel že pokial som zamestnaný na dohodu a prekročím určitý zárobok ročne odvody do sociálky si platím sám. Je to pravda ? Kto v tomto prípade platí odvody do zdravotnej poistovne ?
do SP neplatíš, ZP teraz po novom neviem na 100%

2. Zaujímalo by ma ako je to s odvodmi pri TPP - odvody do sociálnej poisťovne aj do zdravotnej poisťovne za mňa platí zamestnávateľ ?
určite áno, aj RZD - ak požiadaš.

3. Posledná vec čo ma zaujíma je spoplatnenie štúdia, niekoľko krát som počul že v prípade ak som zamestnaný na TPP aj keď som študentom denného štúdia musím si za štúdium platiť ... je to pravda ?
nie, nie je to pravda.
Vopred ďakujem za odpovede
akurát netuším, ako môžeš robiť na TPP, ak máš denné štúdium.
ricco24
04.03.11,17:02
Zamestnávateľ mi dal ponuku na TPP s tým že v práci nemusím byť v dni keď mám školu.

Preto by som sa ešte chcel opýtať či pri TPP je možné sa so zamestnávateľom dohodnúť na odrobení menej ako 160 hodín mesačne alebo je to v rozpore so zákonom ?
terezamaria
04.03.11,17:15
Zamestnávateľ mi dal ponuku na TPP s tým že v práci nemusím byť v dni keď mám školu.

Preto by som sa ešte chcel opýtať či pri TPP je možné sa so zamestnávateľom dohodnúť na odrobení menej ako 160 hodín mesačne alebo je to v rozpore so zákonom ?

Pracovný pomer na kratší pracovný čas upravuje § 49 ZP :

Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49
(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.
(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.
(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.
(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.
(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.
(6) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.
ricco24
06.03.11,19:41
Ešte sa chcem spýtať jednu vec - vopred sa ospravedlňujem, určite je to na tomto fóre už riešené ale nenašiel som to.

Ako je to s platením odvodov do soc. a zdravotnej poistovne (kto ich platí - ja, štát alebo zamestnávateľ) ak som študent zamestnaný na -

a) brigádu
b) dohodu
c) zmluvu o diele

vopred ďakujem
ricco24
07.03.11,13:03
Nikto mi nevie aspoň čiastočne poradiť ?
terezamaria
07.03.11,17:13
Ešte sa chcem spýtať jednu vec - vopred sa ospravedlňujem, určite je to na tomto fóre už riešené ale nenašiel som to.

Ako je to s platením odvodov do soc. a zdravotnej poistovne (kto ich platí - ja, štát alebo zamestnávateľ) ak som študent zamestnaný na -

a) brigádu
b) dohodu
c) zmluvu o diele

vopred ďakujem

http://www.porada.sk/1168907-post3.html
http://www.investujeme.sk/clanky/danova-optimalizacia-nizsie-dane-pri-zmluvach-podza-obcianskeho-zakonnika/

Pri Dohode o vykonaní práce alebo Dohode o pracovnej činnosti platí odvody len zamestnávateľ a to 0,8 % úrazové poistenie a 0,25 % garančný fond.

K dani:
U zamestnávatela môžeš podpísať vyhlásenie a uplatniť si mesačne NČZD, alebo si do konca marca nasledujúceho roku podáš daňové priznanie a odvedenú daň do výšky nezdaniteľnej časti základu dane Ti vrátia.
jana32
17.03.11,18:12
Dobrý večer, v zamestnaní máme študenta, ktorý pracoval na dohodu o brigádnickej práci, podpísal u nás aj vyhlásenie , teda sme mu nestrhávali žiadnu daň ( jeho príjem bol nízky ). Študent však doniesol aj potvrdenia od ďalších zamestnávateľov, pričom u každého mal toto vyhlásenie podpísané a uplatnenú nezdaniteľnú čiastku, u všetkých išlo o pár eur, ale je to správne? Nezdaniteľnú čiastku si môžu uplatniť len u jedného zamestnávateľa, alebo je u študentov v tomto smere nejaká výnimka?
jana32
17.03.11,18:14
A ešte sa chcem opýtať, u ďalšieho študenta, ktorý mal dve dohody ( po sebe ale idúce ), sme nezdaniteľnú čiastku uplatnili, ten predchádzajúci nie. idem mu robiť daňové priznanie, stačí keď tam uvediem len dohodu, z ktorej sa má vrátiť daň, alebo tam musím uviesť aj tú našu dohodu, kde nebola žiadna daň zrazená kvôli nezdaniteľnej čiastke?
katka50
17.03.11,18:22
Dobrý večer, v zamestnaní máme študenta, ktorý pracoval na dohodu o brigádnickej práci, podpísal u nás aj vyhlásenie , teda sme mu nestrhávali žiadnu daň ( jeho príjem bol nízky ). Študent však doniesol aj potvrdenia od ďalších zamestnávateľov, pričom u každého mal toto vyhlásenie podpísané a uplatnenú nezdaniteľnú čiastku, u všetkých išlo o pár eur, ale je to správne? Nezdaniteľnú čiastku si môžu uplatniť len u jedného zamestnávateľa, alebo je u študentov v tomto smere nejaká výnimka?
Nezd. časť základu dane si môže uplatniť len u jedného zamestnávateľa. Urobíš mu RZ uplatníš NČZD vo výške 4025,70.
jana32
17.03.11,18:35
A ešte sa chcem opýtať, u ďalšieho študenta, ktorý mal dve dohody ( po sebe ale idúce ), sme nezdaniteľnú čiastku uplatnili, ten predchádzajúci nie. idem mu robiť daňové priznanie, stačí keď tam uvediem len dohodu, z ktorej sa má vrátiť daň, alebo tam musím uviesť aj tú našu dohodu, kde nebola žiadna daň zrazená kvôli nezdaniteľnej čiastke?

Katka a poradíš mi aj s týmto? A ďakujem!
veronikasad
17.03.11,18:37
Katka a poradíš mi aj s týmto? A ďakujem!
práve aj tú druhú dohodu musíš zahrnúť, lebo bola zdanená preddavkovou daňou.