Zavrieť

Porady

TPP, dohoda a študent

Dobrý deň,
som študent a som zamestnaný na dohodu o diele ... a mám ponuku ísť pracovať na TPP. Preto si chcem ujasniť pár vecí.

1. Nedávno som sa dozvedel že pokial som zamestnaný na dohodu a prekročím určitý zárobok ročne odvody do sociálky si platím sám. Je to pravda ? Kto v tomto prípade platí odvody do zdravotnej poistovne ?

2. Zaujímalo by ma ako je to s odvodmi pri TPP - odvody do sociálnej poisťovne aj do zdravotnej poisťovne za mňa platí zamestnávateľ ?

3. Posledná vec čo ma zaujíma je spoplatnenie štúdia, niekoľko krát som počul že v prípade ak som zamestnaný na TPP aj keď som študentom denného štúdia musím si za štúdium platiť ... je to pravda ?

Vopred ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    ricco24 Pozri príspevok
    Zamestnávateľ mi dal ponuku na TPP s tým že v práci nemusím byť v dni keď mám školu.

    Preto by som sa ešte chcel opýtať či pri TPP je možné sa so zamestnávateľom dohodnúť na odrobení menej ako 160 hodín mesačne alebo je to v rozpore so zákonom ?
    Pracovný pomer na kratší pracovný čas upravuje § 49 ZP :

    Pracovný pomer na kratší pracovný čas
    § 49

    (1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.
    (2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.
    (3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.
    (4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.
    (5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.
    (6) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Xanti, Kvaka, truch, Lubaba, ricco24, arizona, rodina1
    7

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    ricco24 Pozri príspevok
    Ešte sa chcem spýtať jednu vec - vopred sa ospravedlňujem, určite je to na tomto fóre už riešené ale nenašiel som to.

    Ako je to s platením odvodov do soc. a zdravotnej poistovne (kto ich platí - ja, štát alebo zamestnávateľ) ak som študent zamestnaný na -

    a) brigádu
    b) dohodu
    c) zmluvu o diele

    vopred ďakujem
    http://www.porada.sk/1168907-post3.html
    http://www.investujeme.sk/clanky/dan...eho-zakonnika/

    Pri Dohode o vykonaní práce alebo Dohode o pracovnej činnosti platí odvody len zamestnávateľ a to 0,8 % úrazové poistenie a 0,25 % garančný fond.

    K dani:
    U zamestnávatela môžeš podpísať vyhlásenie a uplatniť si mesačne NČZD, alebo si do konca marca nasledujúceho roku podáš daňové priznanie a odvedenú daň do výšky nezdaniteľnej časti základu dane Ti vrátia.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    arizona, Kvaka, truch, VERONIKA6, Tamila, Lubaba, Mária27
    7

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ricco24 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    som študent a som zamestnaný na dohodu o diele ... a mám ponuku ísť pracovať na TPP. Preto si chcem ujasniť pár vecí.

    1. Nedávno som sa dozvedel že pokial som zamestnaný na dohodu a prekročím určitý zárobok ročne odvody do sociálky si platím sám. Je to pravda ? Kto v tomto prípade platí odvody do zdravotnej poistovne ?
    do SP neplatíš, ZP teraz po novom neviem na 100%

    2. Zaujímalo by ma ako je to s odvodmi pri TPP - odvody do sociálnej poisťovne aj do zdravotnej poisťovne za mňa platí zamestnávateľ ?
    určite áno, aj RZD - ak požiadaš.

    3. Posledná vec čo ma zaujíma je spoplatnenie štúdia, niekoľko krát som počul že v prípade ak som zamestnaný na TPP aj keď som študentom denného štúdia musím si za štúdium platiť ... je to pravda ?
    nie, nie je to pravda.
    Vopred ďakujem za odpovede
    akurát netuším, ako môžeš robiť na TPP, ak máš denné štúdium.

    ricco24 je offline (nepripojený) ricco24

    ricco24
    Zamestnávateľ mi dal ponuku na TPP s tým že v práci nemusím byť v dni keď mám školu.

    Preto by som sa ešte chcel opýtať či pri TPP je možné sa so zamestnávateľom dohodnúť na odrobení menej ako 160 hodín mesačne alebo je to v rozpore so zákonom ?

    ricco24 je offline (nepripojený) ricco24

    ricco24
    Ešte sa chcem spýtať jednu vec - vopred sa ospravedlňujem, určite je to na tomto fóre už riešené ale nenašiel som to.

    Ako je to s platením odvodov do soc. a zdravotnej poistovne (kto ich platí - ja, štát alebo zamestnávateľ) ak som študent zamestnaný na -

    a) brigádu
    b) dohodu
    c) zmluvu o diele

    vopred ďakujem

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Dobrý večer, v zamestnaní máme študenta, ktorý pracoval na dohodu o brigádnickej práci, podpísal u nás aj vyhlásenie , teda sme mu nestrhávali žiadnu daň ( jeho príjem bol nízky ). Študent však doniesol aj potvrdenia od ďalších zamestnávateľov, pričom u každého mal toto vyhlásenie podpísané a uplatnenú nezdaniteľnú čiastku, u všetkých išlo o pár eur, ale je to správne? Nezdaniteľnú čiastku si môžu uplatniť len u jedného zamestnávateľa, alebo je u študentov v tomto smere nejaká výnimka?

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    A ešte sa chcem opýtať, u ďalšieho študenta, ktorý mal dve dohody ( po sebe ale idúce ), sme nezdaniteľnú čiastku uplatnili, ten predchádzajúci nie. idem mu robiť daňové priznanie, stačí keď tam uvediem len dohodu, z ktorej sa má vrátiť daň, alebo tam musím uviesť aj tú našu dohodu, kde nebola žiadna daň zrazená kvôli nezdaniteľnej čiastke?

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    jana32 Pozri príspevok
    Dobrý večer, v zamestnaní máme študenta, ktorý pracoval na dohodu o brigádnickej práci, podpísal u nás aj vyhlásenie , teda sme mu nestrhávali žiadnu daň ( jeho príjem bol nízky ). Študent však doniesol aj potvrdenia od ďalších zamestnávateľov, pričom u každého mal toto vyhlásenie podpísané a uplatnenú nezdaniteľnú čiastku, u všetkých išlo o pár eur, ale je to správne? Nezdaniteľnú čiastku si môžu uplatniť len u jedného zamestnávateľa, alebo je u študentov v tomto smere nejaká výnimka?
    Nezd. časť základu dane si môže uplatniť len u jedného zamestnávateľa. Urobíš mu RZ uplatníš NČZD vo výške 4025,70.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    jana32 Pozri príspevok
    A ešte sa chcem opýtať, u ďalšieho študenta, ktorý mal dve dohody ( po sebe ale idúce ), sme nezdaniteľnú čiastku uplatnili, ten predchádzajúci nie. idem mu robiť daňové priznanie, stačí keď tam uvediem len dohodu, z ktorej sa má vrátiť daň, alebo tam musím uviesť aj tú našu dohodu, kde nebola žiadna daň zrazená kvôli nezdaniteľnej čiastke?
    Katka a poradíš mi aj s týmto? A ďakujem!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jana32 Pozri príspevok
    Katka a poradíš mi aj s týmto? A ďakujem!
    práve aj tú druhú dohodu musíš zahrnúť, lebo bola zdanená preddavkovou daňou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.