Daren
04.03.11,16:21
Minuly rok som s kamaratom zalozil zivnost (spravili sme zdruzenie) boli sme sa pospytovat vsade kolko kde budeme platit odvody aby sme vedeli ci sa nam to oplati. No a kedze ja sa dako nevyznam do tychto veci tak som to dako extra nesledoval co sa deje. No az do dnes ked som zistil ze mame platit 46eur kazdy mesacne do zdravotnej poistovne.
To im uz na cisto sibe? Tak ja ako student si chcem trocha zarobit tak som si spravil zivnost nase prijmy som odhadoval tak na 100eur cize len take vreckove viac menej s tym ze budeme pomaly ako keby budovat meno a teraz mam mesacne platit 46eur??? preco? preco je minimalna 46eur nech mi to dakto vysvetli komu mam napisat a vynadat za toto??? Chory stat tu sa nic neoplati a za vsetko treba len platit:mad:
Je daka sanca kedze teraz to musia platit aj studenti nad 26 rokov ktori ani nemusia podnikat, ze do aprila ked sa to ma dako mozno zmenit sa zmeni aj zakon pre studentov podnikatelov?
tokoska
04.03.11,15:44
Založili ste združenie. O čo konkrétne sa jedná?
Ste spoločník, jednateľ, poberáte mesačne odmeny?
Norikh
04.03.11,15:53
Zdravim,
mam podobny problem, som student VS a tiez som zalozil zivnost zaciatkom leta minuleho roku. Vyuzili sme moznost toho ze som student a to ze nemam povinnost platenia odvodov do socialnej a zdravotnej positovne. Bolo mi povedane ze do danoveho priznania v marci 2011 nemam ziadnu povinnost platit odvody do SP. Vo Vseobecnej zdravotnej povinnosti mi bolo taktiez povedane ze povinnost platit poistne nemam do rocneho zuctovania zdravotneho poistenia. Problem je ten ze mi tento tyzden prisla vyzva na zaplatenie preddavkov za obdobie 1.1.2011 - 31.1.2011. Nerozumiem tomu zrejme spravne, ak myslim ze nemam povinnost platit odvody do ZP do toho rocneho zuctovania zdravotneho poistenia?
KEJKA
04.03.11,16:40
s vekom do 25 rokov ste si mali založiť sro, nebol by problém.
Daren
04.03.11,21:07
s vekom do 25 rokov ste si mali založiť sro, nebol by problém.

no to sme minuly rok nevedeli ze sa to takto zmeni. A neviem ake povinosti ma s.r.o to si teraz chceme pozistovat co sa oplati viacej.

zdruzenie normlane obaja mame tie iste zivnostenske okruhy a podnikame v pocitacovych sluzbach tj webstranky atd. to neni az tak dolezite...
No a zvazujem ze si zivnost tym padom zrusim lebo nebudem predsa robit aby som platil ZP a za pracu zarobim par eur.

Norikh: presne tak tiez to prislo kolegovi tak som sa to dozvedel cakam ze coskoro to pride aj mne
derek191919
05.03.11,07:36
Norikh a Daren a ako ste starý? Lebo mne tiež prišlo, že mám platiť do ZP a nemal som ešte 25 rokov a som študent VŠ na dennej forme. A všade na internete čítam, ze schvalili povinnosť od 26 rokov aj ked si študen dennej formy, tak bud tam je ešte nejaky paragraf, alebo tomu nechapem, preto sa pytam ako ste starí. Díki.
Daren
05.03.11,07:43
Norikh a Daren a ako ste starý? Lebo mne tiež prišlo, že mám platiť do ZP a nemal som ešte 25 rokov a som študent VŠ na dennej forme. A všade na internete čítam, ze schvalili povinnosť od 26 rokov aj ked si študen dennej formy, tak bud tam je ešte nejaky paragraf, alebo tomu nechapem, preto sa pytam ako ste starí. Díki.

Ano ved to ja mam 22 rokov. No ono to je pre studentov VS nad 26 rokov ze si musia platit ZP aj ked nepodnikaju.
To je jedna vec lenze zmenilo sa to ze ak sme SZCO a studenti musime platit minimalne odvody do ZP co je tych 46eur mesacne co je uplne chore podla mna.

Aspon teda ak som sa docital v roznych clankoch spravne.


Chcel by som sa spytat ale ak by mi niekto vedel v strucnosti povedat co by obnasalo keby sme si chceli zalozit s.r.o respektive co by sa zmenilo ked KEJKA pise ze do 25 rokov by sme asi neplatili odvody? mozete mi prosim vas o tomto povedat trocha viac respektive daky link kde zistim viac hladal som daco ale o s.r.o do 25 rokov som skoro nic nenasiel
derek191919
05.03.11,07:53
Aha takze tak to je, to som nevedel ze pre tych nad 26 rokov a ešte k tomu nepodnikaju, tak to musi byť aj pre nich fakt utopia. Ale skuste ešte počkať do konca apríla, má sa niečo meniť v týchto odvodoch, Radičová to prislúbila, tak sa neunáhlite s tou s.r.o.
Daren
05.03.11,08:01
ved hej no len do aprila to je 180 eur len tak vyhodene von oknom uz vidim ze sa to bude natahovat cize predpokladam ze zmena nastane tak v juni najskor. A skor si nemyslim ze sa to bude tykat aj studentov podnikatelov. Skor tam nastane zmena pre tych studentov nad 26 rokov asi.
KEJKA
05.03.11,09:47
založenie sro - to hľadaj. SRO je samostatný právny subjekt, ked nemá zamestnancov, neplatia sa odvody. To je jedno, kto ju založí - v akom veku.
Ako študent by si do 25 rokov neplatil odvody, živnosť by si zrušil, alebo pozastavil - to môžeš aj teraz ihned.
Založenie sro trvá 1-2 týždne.
Norikh
05.03.11,10:54
ja mam 21 rokov ale dost som ostal zaskoceny ... je podla mna dost nepekne tahat zo studentov € ... myslim si ze posledna uprava bola pre nas prijatelna kedze ak sme urcity obrat za rok nepresvihli tak sme ziadne odvody platit nemuseli az do 26tky a ak sme boli ovsem studenti ... nvm no ja som dost sklamany ... a toto ma byt ako podpora podnikania mladych ludi na slovensku :/
Zoltán Kovács
05.03.11,11:07
Priznám sa, že tieto rozčulovania (výlevy) ma mierne zaskakujú.

Na jednej strane každý plače ako je na tom zdravotníctvo biedne, na druhej strane zase nikomu sa nechce platiť odvody.

Keď jednoducho máš živnosť, a zdaniteľné príjmy podľa §6, tak platiť preddavky je povinné. V rámci RZZP nakoniec keď budeš mať preplatok sa to vráti.
P3dr0
05.03.11,18:45
Norikh a Daren a ako ste starý? Lebo mne tiež prišlo, že mám platiť do ZP a nemal som ešte 25 rokov a som študent VŠ na dennej forme. A všade na internete čítam, ze schvalili povinnosť od 26 rokov aj ked si študen dennej formy, tak bud tam je ešte nejaky paragraf, alebo tomu nechapem, preto sa pytam ako ste starí. Díki.

Zdravim a kedy ti to prislo??
Ja mam 22 a mne neprislo nic a tiez mam takto zivnost a som student a mne sa zda ze tam je stale ked neprekrocis tu a tu ciastku tak to za teba plati stat ale ak prekrocis tak pak uz si to budem musiet hradit sam...
Este na konci marca si to budem znovu obehavat, ale ja dufam ze to vo aj nadalej bude tak ako bolo.
Daren
06.03.11,07:44
Zoltan: no ved dobre ak budem zarabat 500eur mesacne tak kludne budem platit ale nie ked mam par eur zisk a teraz musim vsetko poslat zdravotnej. Ten system bol do teraz dobry ale preco mam ja platit minimum 46eur mesacne nechapem.

P3dr0: kamaratovi to prislo teraz v piatok. Ze ma nedoplatok za januar a ma to do 5 dni zaplatit. Ja som ina zdravotna a predpokladam ze mi to pride buduci tyzden.
veronikasad
06.03.11,07:49
Zdravim a kedy ti to prislo??
Ja mam 22 a mne neprislo nic a tiez mam takto zivnost a som student a mne sa zda ze tam je stale ked neprekrocis tu a tu ciastku tak to za teba plati stat ale ak prekrocis tak pak uz si to budem musiet hradit sam...
Este na konci marca si to budem znovu obehavat, ale ja dufam ze to vo aj nadalej bude tak ako bolo.
Výzvy chodia študentom živnostníkom (aj keď ešte nedovršili vek 26 rokov), ktorí začali podnikať po 1.1.2011. Študenti, ktorí majú živ.list už skôr, si za rok 2011 ešte mohli určiť vymeriavací základ nula. Ale musia počítať s nedoplatkom v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia (ak sa neschváli novela zákona, ktorú slúbila p. premierka - ale tá sa asi bude týkať len študentov-nepodnikatelov, starších ako 26 rokov).
Daren
06.03.11,07:58
Výzvy chodia študentom živnostníkom (aj keď ešte nedovršili vek 26 rokov), ktorí začali podnikať po 1.1.2011. Študenti, ktorí majú živ.list už skôr, si za rok 2011 ešte mohli určiť vymeriavací základ nula. Ale musia počítať s nedoplatkom v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia (ak sa neschváli novela zákona, ktorú slúbila p. premierka - ale tá sa asi bude týkať len študentov-nepodnikatelov, starších ako 26 rokov).

No ale ja aj s tym kolegom mame zivnosti od 8.11.2010 a aj tak mu prislo ze ma nedoplatok za januar. No ale to je jedno kazdopadne to bude treba zaplatit
KEJKA
06.03.11,08:14
No ale ja aj s tym kolegom mame zivnosti od 8.11.2010 a aj tak mu prislo ze ma nedoplatok za januar. No ale to je jedno kazdopadne to bude treba zaplatit
a si v ZP registrovaný? zrejme áno. Nevzdávaj to - chod tam osobne a povedz im, resp. vyplň zmenu na VZ - urči si preddavky = nula. Odvolaj sa na to, že máš právo si ta určiť preddavky.
Potom uvidíš, ako ti písali vyššie, počítať s nedoplatkom musíš, ale konečná úprava zákona bude pravdepodobne v tvoj prospech.
Daren
06.03.11,09:19
a si v ZP registrovaný? zrejme áno. Nevzdávaj to - chod tam osobne a povedz im, resp. vyplň zmenu na VZ - urči si preddavky = nula. Odvolaj sa na to, že máš právo si ta určiť preddavky.
Potom uvidíš, ako ti písali vyššie, počítať s nedoplatkom musíš, ale konečná úprava zákona bude pravdepodobne v tvoj prospech.

aha dakujem za radu...zajtra tam urcite skocim a popytam sa.:)
Daren
07.03.11,14:22
No tak dnes som sa bol spytat v mojej poistovni a tam my povedala pani ze ja nemam nic platit a celkovo mi vravela ze kedze som student tak ten poplatok platit nemam. Pozerala to aj v systeme a ja ziadne nedoplatky nemam tak som z toho fakt magor :D neviem ci to moze byt tym ze som v Dovere a ten kamarat co mu to prislo je vo vseobecnej.
veronikasad
07.03.11,14:28
No tak dnes som sa bol spytat v mojej poistovni a tam my povedala pani ze ja nemam nic platit a celkovo mi vravela ze kedze som student tak ten poplatok platit nemam. Pozerala to aj v systeme a ja ziadne nedoplatky nemam tak som z toho fakt magor :D neviem ci to moze byt tym ze som v Dovere a ten kamarat co mu to prislo je vo vseobecnej.
pozri prísp. č. 74-76 v tejto téme
http://www.porada.sk/t155540-zmeny-v-plateni-preddavkov-na-zp-poistencov-statu-od-1-1-2011-a.html
schlamastick
07.03.11,14:33
tiež ma nemilo prekvapili.. všade sa hovorilo len o študentoch 26+ až kým mi v piatok neprišla upomienka zo ZP.. dnes som zrušil živnosť, zaplatil 104€ a majte ma radi..

takže študenti so živnosťou POZOR na to, za 100 € mohlo byť 10 rušných piatkov :)
schlamastick
07.03.11,14:38
a si v ZP registrovaný? zrejme áno. Nevzdávaj to - chod tam osobne a povedz im, resp. vyplň zmenu na VZ - urči si preddavky = nula. Odvolaj sa na to, že máš právo si ta určiť preddavky.
Potom uvidíš, ako ti písali vyššie, počítať s nedoplatkom musíš, ale konečná úprava zákona bude pravdepodobne v tvoj prospech.

pracovníčka ZP mi povedala, že takýto postup nie je možný, ak som nepodával RZZP 2009, takže tudy asi cesta nepovede
Daren
07.03.11,15:58
pozri prísp. č. 74-76 v tejto téme...

no dufam ze to schvalia...dakujem za info
P3dr0
08.03.11,12:53
No tak dnes som sa bol spytat v mojej poistovni a tam my povedala pani ze ja nemam nic platit a celkovo mi vravela ze kedze som student tak ten poplatok platit nemam. Pozerala to aj v systeme a ja ziadne nedoplatky nemam tak som z toho fakt magor :D neviem ci to moze byt tym ze som v Dovere a ten kamarat co mu to prislo je vo vseobecnej.

no mne este stale neprislo nic a bol si minuly rok v septembri na poistovny a zaniesol si im papier zo skoly ze si studentom denneho studia?
Daren
08.03.11,16:46
jasne...eviduju ma ako studenta denneho studia. No mne tiez nie ale tak asi ani nepride to by mi teta v Dovere asi povedala ale ked sa tvarila ze nic platit nemam tak asi zatial mozem kludne cakat. Mozno mi az potom pride cely nedoplatok :D
schlamastick
08.03.11,17:00
mimotemy no z Dôvery ti príde upomienka najskôr po 14 rokoch :D
Origy
09.03.11,14:29
Zdravím, tiež mi došlo zo vszp že evidujú nedoplatok za január a už som to aj zaplatil. Písal som ale aj do dôvery po prečítaní príspevkov tu (zdôraznil som im, že som externý študent i szčo zároveň a mám 24 rokov) a odpísali mi toto: Dobry den, dovolujem si odpovedat na Vasu otazku: platcom poistneho je stat za studentov do 26 rokov, pokial ste prekrocili tuto vekovu hranicu je potrebne aby ste si uhradzali poistnne v minimalnej vyske t.j. 46,06€ mesacne. V dalsom roku budete platit podla vypoctu z rocneho zuctovania zdravotneho poistenia. V pripade nejasnosti nas mozete kontaktovat na nasej Zakaznickej linke 0800 150 150. S pozdravom Mgr. Lucia Bochova kontaktne centrum..................
Tak teraz neviem, či vszp a dôvera majú iný meter alebo čo, však zákon vyšiel iba jeden tak to nechápem ozaj....
Origy
10.03.11,08:22
Dnes som sa vybral do VsZP s otázkou, prečo sa v Dôvere neplatí a u nich áno a povedala mi, že vraj v Dôvere si nevedia naštudovať nový zákon 580. Hlavne, že ani na ich stránke nemajú o tom probléme zmienku, tak fakt neviem, či má pravdu Dôveru alebo VsZP, ale nezdá sa mi, že Dôvera by len tak chcela prísť o isté peniaze.
P3dr0
10.03.11,12:32
No tak dnes som obehal danovy aj zdravotnu a na papieri mi po podani rocneho zuctovania pekne vyslo ze to budem tych zhruba 48eu platit az v roku 2012 cize ked uz studentom nebudem. Ale v poistovni boli tiez z toho mimo ze by som mal platit ze tam mali predomnou studentku a tej vyslo platenie a mne ze nie a sa tam neviem kolko ich radilo ale nakoniec sme dosli k tomu ze je to ako to byvalo pokial neprokrocite nejaku minimalnu ciastku tak nemusite aj nadalej platit. Ale aka je ta ciastka to uz mi nechceli povedat ze to si stat upravuje a nezverejnuje pretoze pak by som sa podla toho mohol prisposobit, ale tak som rad ze nemusim aj nadalej nic platit.
Len tak pre info nahodou tu ciastku niekto neviete?
veronikasad
10.03.11,12:40
No tak dnes som obehal danovy aj zdravotnu a na papieri mi po podani rocneho zuctovania pekne vyslo ze to budem tych zhruba 48eu platit az v roku 2012 cize ked uz studentom nebudem. Ale v poistovni boli tiez z toho mimo ze by som mal platit ze tam mali predomnou studentku a tej vyslo platenie a mne ze nie a sa tam neviem kolko ich radilo ale nakoniec sme dosli k tomu ze je to ako to byvalo pokial neprokrocite nejaku minimalnu ciastku tak nemusite aj nadalej platit. Ale aka je ta ciastka to uz mi nechceli povedat ze to si stat upravuje a nezverejnuje pretoze pak by som sa podla toho mohol prisposobit, ale tak som rad ze nemusim aj nadalej nic platit.
Len tak pre info nahodou tu ciastku niekto neviete?
pre rok 2010 to bola suma 12 x 206,60. Sumu pre rok 2011 už možno nájdeš na Porade (nechce sa mi hladať). 3.3. bol zverejnený údaj zo štat.úradu.
derek191919
10.03.11,13:47
P3dr0 a ty si prosim ta mal teda akú čiastku ked nemusíš platiť nič?
P3dr0
10.03.11,14:12
P3dr0 a ty si prosim ta mal teda akú čiastku ked nemusíš platiť nič?

no bolo to okolo 2000e za cely rok...
P3dr0
10.03.11,14:14
pre rok 2010 to bola suma 12 x 206,60. Sumu pre rok 2011 už možno nájdeš na Porade (nechce sa mi hladať). 3.3. bol zverejnený údaj zo štat.úradu.

a pod cim to najlepsi prosim ta hladat Maximálny ročný vymeriavací základ pre poistencov štátu?
schlamastick
11.03.11,07:41
no čo sa nás týka je §13 zákona o zdravotnom postení, na ktorý odkazuje §11 nasledovne:

(8) Ak sa dôvody na platenie poistného štátom prekrývajú, štát platí poistné len raz. Štát platí poistné aj v prípade, ak osoby uvedené v odseku 7 majú príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b. Osoby uvedené v odseku 7 [7a) nezaopatrené dieťa]sú povinné z príjmu zo zárobkovej činnosti podľa § 10b platiť poistné podľa § 13.

ak tomu správne rozumiem.. na jednej strane štát platí poistné aj ak majú príjem, na druhej strane sú tieto osoby povinné platiť poistné tiež, a to podľa §13.. no pochopiť §13 je nad moje sily, vidíte tam niekto odsek týkajúci sa študnetov SZČO ?
Origy
11.03.11,08:11
tu asi dochádza k rozdielnemu chápaniu zákona v Dôvere a VsZP....trebalo by to dať preštudovať nejakému právnikovi, nech nám povie ako to v skutočnosti je :)
ovlcek
11.03.11,15:57
som tiez student denneho studia, mam zivnost a tiez som u vszp. Dosla mi nedavno ta vyzva na uhradu nedoplatkov. Dnes som tam volal kedze otvaracie hodiny som uz nestihol a pani mi k tomu povedala len tolko, ze sa zakon od minuleho roka zmenil a tento rok som uz aj ja povinny platit mesacne tych 46.06€. Zaplatil som, ale po precitani tychto prispekov mam v tom dost chaos.

Este minuly rok som si mohol zvolit preddavky na nulu. V callcentre mi povedali, ze za minuly rok neplatim nic ale tento uz musim platit. Za minuly rok teda musim podavat RZZP, alebo nie?
Origy
11.03.11,16:01
Este minuly rok som si mohol zvolit preddavky na nulu. V callcentre mi povedali, ze za minuly rok neplatim nic ale tento uz musim platit. Za minuly rok teda musim podavat RZZP, alebo nie?

RZZP každopádne musíš podať za minulý rok, ak si podnikal.
veronikasad
11.03.11,16:19
som tiez student denneho studia, mam zivnost a tiez som u vszp. Dosla mi nedavno ta vyzva na uhradu nedoplatkov. Dnes som tam volal kedze otvaracie hodiny som uz nestihol a pani mi k tomu povedala len tolko, ze sa zakon od minuleho roka zmenil a tento rok som uz aj ja povinny platit mesacne tych 46.06€. Zaplatil som, ale po precitani tychto prispekov mam v tom dost chaos.

Este minuly rok som si mohol zvolit preddavky na nulu. V callcentre mi povedali, ze za minuly rok neplatim nic ale tento uz musim platit. Za minuly rok teda musim podavat RZZP, alebo nie?
Aká suma preddavkov ti vyšla z RZZP za rok 2009 ?
ovlcek
11.03.11,16:40
Za 2009 ziadna, podnikat som zacal az minuly rok teda 2010.
P3dr0
11.03.11,18:29
Za 2009 ziadna, podnikat som zacal az minuly rok teda 2010.

myslela za rok 2010? kolko ti vysla ked tebe vyslo ze mas platit..
boness
11.03.11,18:43
P3dr0 ako sa ti to podarilo, ze ti vyslo ze budes platit 0?

ach, neviem ci mam pockat na vladu, co spravi...ale asi bude najlepsie zaplatit nedoplatky od januara...
ovlcek
11.03.11,19:06
No praveze mi zatial nevyslo nic, este som nepodaval, len ta pani co som s nou volal mi povedala ze teraz uz nie je mozne dat si nulove preddavky nakolko sa zmenil zakon.
Kvaka
11.03.11,19:15
No praveze mi zatial nevyslo nic, este som nepodaval, len ta pani co som s nou volal mi povedala ze teraz uz nie je mozne dat si nulove preddavky nakolko sa zmenil zakon.
Momentálne je v NRSR novela zákona, nájdi si ju tam, a pozri navrhované zmeny, ešte 16.2. to prerokovala vláda. Pozri aj tu, prečítaj si príspevky. http://www.porada.sk/t159695-navrh-novely-zakona-o-zdravotnom-poisteni.html
schlamastick
11.03.11,20:24
Momentálne je v NRSR novela zákona, nájdi si ju tam, a pozri navrhované zmeny, ešte 16.2. to prerokovala vláda. Pozri aj tu, prečítaj si príspevky.

v tom návrhu sa uvádza, že ročné zúčtovanie, ako aj prerozdelenie poistného sa podľa tohto zákona vykoná v roku 2012 za rok 2011.. znamená to, že by sa zákon vzťahoval na celý rok 2011, a preddavky, ktoré sme zaplatili by sa pri zúčtovaní vrátili ?
Kvaka
11.03.11,20:37
v tom návrhu sa uvádza, že ročné zúčtovanie, ako aj prerozdelenie poistného sa podľa tohto zákona vykoná v roku 2012 za rok 2011.. znamená to, že by sa zákon vzťahoval na celý rok 2011, a preddavky, ktoré sme zaplatili by sa pri zúčtovaní vrátili ?
To nikto nevie, treba počkať, čo nové sa zverejní po rokovaní výborov, ktoré majú zákon pridelený. Je tam uvedený dátum prerokovania 16. a 18. marca.
P3dr0
12.03.11,18:58
P3dr0 ako sa ti to podarilo, ze ti vyslo ze budes platit 0?

ach, neviem ci mam pockat na vladu, co spravi...ale asi bude najlepsie zaplatit nedoplatky od januara...

sam mam z tohoto vsetko uz velke halooo... Tie slovenske zakony nic nie je jasne len to ako ludi obrat o prachy.
ale podla mna ako som spominal mne to nevyslo pretoze som mal nizky prijem a z toho dovodu mi to vytlacilo povinnost platit az od 1.1.2012
boness
12.03.11,19:36
sam mam z tohoto vsetko uz velke halooo... Tie slovenske zakony nic nie je jasne len to ako ludi obrat o prachy.
ale podla mna ako som spominal mne to nevyslo pretoze som mal nizky prijem a z toho dovodu mi to vytlacilo povinnost platit az od 1.1.2012

hmm, ja som zacal podnikat v septembri 2010. A prijem v roku 2010 som mal nulovy. ty si minuly rok podaval RZZP?
P3dr0
15.03.11,19:48
hmm, ja som zacal podnikat v septembri 2010. A prijem v roku 2010 som mal nulovy. ty si minuly rok podaval RZZP?

prijem si mal nulovy? tomu nerozumiem to akoze si nic nezarobil? ziadnu zisk? a dufam ze od toho neodratavas naklady a bavime sa len o prijme!

a samozrejme a to som mal tiez nulu takze v poho.. ale co som sa pytal ludi ak ekonomkytka ze student pokial neprekroci tu hranicu by stale do 26 rokov nemal platit len nesmie ako som tu uz spominal prekrocit to neznamu ciastku alebo tolko ako tu veronika tusim spominala
boness
17.03.11,07:52
ano prijem som mal nulu, (aj zisk), mal som v roku 2010 len naklady.

tak asi podla toho RZZP za 2009 ti dali nulovy vymeriavaci zaklad a mne kezde ho nemali podla coho spravit tak mi dali minimalny (46,06€)
schlamastick
29.03.11,08:55
To nikto nevie, treba počkať, čo nové sa zverejní po rokovaní výborov, ktoré majú zákon pridelený. Je tam uvedený dátum prerokovania 16. a 18. marca.

počul som že sa niečo schválilo, ale neviem o tom nájsť bližšie informácie.. viete niekto niečo nové ?
filip.vacko
05.04.11,20:22
počul som že sa niečo schválilo, ale neviem o tom nájsť bližšie informácie.. viete niekto niečo nové ?

Toto by dosť zaujímalo aj mna
derek191919
06.04.11,06:11
počul som že sa niečo schválilo, ale neviem o tom nájsť bližšie informácie.. viete niekto niečo nové ?

No podľa toho čo som počul v správach a čítal na sme a pravde, tak študent denného a zároveň SZČO musí stále platit tých 46 euro do ZP. Schválilo sa, že ak si študent do 30 rokov, tak nemusíš platiť do ZP, lebo od noveho roka platili študenti nad 26 rokov do ZP aj ked nepodnikali, teraz budu platit až od 30 rokov.
Kvaka
06.04.11,10:52
No podľa toho čo som počul v správach a čítal na sme a pravde, tak študent denného a zároveň SZČO musí stále platit tých 46 euro do ZP. Schválilo sa, že ak si študent do 30 rokov, tak nemusíš platiť do ZP, lebo od noveho roka platili študenti nad 26 rokov do ZP aj ked nepodnikali, teraz budu platit až od 30 rokov.
Dnes som na stránke NRSR hľadala, čo to vlastne bolo včera schválené a našla som jeden pozmeňujúci návrh, pripájam ho sem.
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=schodze/nrepdn_detail&id=1163
Inak, aj z tohoto odôvodnenia návrhu je zrejmé, že ak podľa novely nebude povinnosť platenia poistných odvodov, či už z prenájmu alebo u študentov do 30 rokov, tak v ročnom zúčtovaní sa všetky dovtedy zaplatené preddavky vrátia.
Daren
06.04.11,16:56
No podľa toho čo som počul v správach a čítal na sme a pravde, tak študent denného a zároveň SZČO musí stále platit tých 46 euro do ZP. Schválilo sa, že ak si študent do 30 rokov, tak nemusíš platiť do ZP, lebo od noveho roka platili študenti nad 26 rokov do ZP aj ked nepodnikali, teraz budu platit až od 30 rokov.

mozes dat daky konkretny odkaz kde si to mozem precitat? lebo raz sa tu pise ze je navrh na zrusenie teraz ty ze to zrusene neni tak ako to je kde to zistim? . A moze sa to stale este zmenit? Ja som prave ziadne info o studentoch a zaroven SZCO nevidel
Kvaka
06.04.11,17:47
mozes dat daky konkretny odkaz kde si to mozem precitat? lebo raz sa tu pise ze je navrh na zrusenie teraz ty ze to zrusene neni tak ako to je kde to zistim? . A moze sa to stale este zmenit? Ja som prave ziadne info o studentoch a zaroven SZCO nevidel
Však si prečítaj jeden príspevok vyššie. Od 1. mája bude platiť novela.
Mila123
08.04.11,07:12
Som presvedčená, že aj na ŽL, ked si študent denného štúdia VŠ budeš platiť fondy do ZP vo výške 46,06 a viac , iba v tom prípade, že tvoj vymeriavací základ je vyšší ako minimum....
ASIV
26.04.11,08:38
Som presvedčená, že aj na ŽL, ked si študent denného štúdia VŠ budeš platiť fondy do ZP vo výške 46,06 a viac , iba v tom prípade, že tvoj vymeriavací základ je vyšší ako minimum....

Ja si tiez myslim,ze sa to zmeni.:)
Kvaka
26.04.11,09:17
Ja si tiez myslim,ze sa to zmeni.:)

http://www.porada.sk/1717948-post29.html
Novelu už podpísal aj prezident.

Zmeny:
Na SZČO, ktorí sú zároveň poistencami štátu sa nebude vzťahovať minimálny VZ rovnako, ako sa nevzťahuje na súbeh zamestnanec a SZČO.
Aj študenti do 30 rokov sú poriešení, nebudú musieť platiť pokuty, ak sa neprihlásili podľa doterajšieho znenia.
Prenajímatelia už nebudú SZČO, zaplatené preddavky sa im vrátia v ročnom zúčtovaní.
Cez ročné zúčtovanie ZP budú vrátené zaplatené preddavky na ZP všetkým, u ktorých sa novelou zrušilo platenie odvodov.
V ročnom zúčtovaní ZP za rok 2011 sa minimálny základ nevzťahuje na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá bola v roku 2011 zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.
Ročné zúčtovanie zdravotných odvodov budú robiť zdravotné poisťovne.
ASIV
26.04.11,13:18
Takze ak som student VS a zivnost som si zalozil v oktobri 2010,nemusim opat platit minimalne odvody,t.j. 46.06 eura do ZP.Musim ist opat do ZP aby mi dali vymeriavaci zaklad nula?Dakujem
veronikasad
26.04.11,13:23
Takze ak som student VS a zivnost som si zalozil v oktobri 2010,nemusim opat platit minimalne odvody,t.j. 46.06 eura do ZP.Musim ist opat do ZP aby mi dali vymeriavaci zaklad nula?Dakujem
ano, treba tak urobiť do konca mája. Do 31.12.2011 si môžeš určiť VZ nula, od 1.1.2012 budeš platiť preddavky vo výške, ktorá ti vyšla v RZZP za rok 2010 (môžu byť nižšie ako minimum).
ASIV
26.04.11,13:46
ano, treba tak urobiť do konca mája. Do 31.12.2011 si môžeš určiť VZ nula, od 1.1.2012 budeš platiť preddavky vo výške, ktorá ti vyšla v RZZP za rok 2010 (môžu byť nižšie ako minimum).

A kde priblizne zistim kolko sa plati podla vysky RZZP?
veronikasad
26.04.11,13:48
A kde priblizne zistim kolko sa plati podla vysky RZZP?
vo svojom RZZP, ktoré si mal podať do 31.3.2011, zistíš presnú sumu, nielen približne (riadok 65 typu B)
Kvaka
26.04.11,14:21
Takze ak som student VS a zivnost som si zalozil v oktobri 2010,nemusim opat platit minimalne odvody,t.j. 46.06 eura do ZP.Musim ist opat do ZP aby mi dali vymeriavaci zaklad nula?Dakujem
Od 1. mája 2011 a aj v ročnom zúčtovaní poistného za rok 2011 sa na teba už nebude vzťahovať minimálny VZ, a nulové preddavky si určíš v zmysle § 16 ods. 5 sám.
§ 16 ods. 5 Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.

Povinnosť oznámiť zmenu platiteľa poistného do 31. mája má len SZČO, ktorá od 1. mája už nebude SZČO, teda prenajímateľ nehnuteľnosti.
(7) Fyzická osoba, ktorá sa do 30. apríla 2011 považovala za samostatne zárobkovo činnú osobu podľa doterajšieho predpisu a od 1. mája 2011 sa nepovažuje za samostatne zárobkovo činnú osobu podľa tohto zákona, je povinná splniť povinnosť podľa § 23 ods. 1 písm. b) do 31. mája 2011.
schlamastick
22.01.12,18:51
Ahojte.. téma začína byť aktuálna, prichádza čas RZZP..

preto sa chcem opýtať - bude teda ZP vracať študentmi SZČO už zaplatené poistné ?

ešte doplňujúca otázka - už sa v tom neorientujem - RZZP mali robiť poisťovne a automaticky vracať prípadné preplatky.. upustilo sa od toho ? musím si teda spraviť RZZP sám ?

ďakujem
Mila123
22.01.12,18:55
RZZP ti urobí tvoja ZP a preplatky? ak budeš mať podľa DP FO tak ti vráti , bude ponížený o 19 % daň (zrážková)......tá sa nevracia, je konečná......