Zavrieť

Porady

Študent VŠ so živnosťou - odvody do ZP 46 eur?

Minuly rok som s kamaratom zalozil zivnost (spravili sme zdruzenie) boli sme sa pospytovat vsade kolko kde budeme platit odvody aby sme vedeli ci sa nam to oplati. No a kedze ja sa dako nevyznam do tychto veci tak som to dako extra nesledoval co sa deje. No az do dnes ked som zistil ze mame platit 46eur kazdy mesacne do zdravotnej poistovne.
To im uz na cisto sibe? Tak ja ako student si chcem trocha zarobit tak som si spravil zivnost nase prijmy som odhadoval tak na 100eur cize len take vreckove viac menej s tym ze budeme pomaly ako keby budovat meno a teraz mam mesacne platit 46eur??? preco? preco je minimalna 46eur nech mi to dakto vysvetli komu mam napisat a vynadat za toto??? Chory stat tu sa nic neoplati a za vsetko treba len platit
Je daka sanca kedze teraz to musia platit aj studenti nad 26 rokov ktori ani nemusia podnikat, ze do aprila ked sa to ma dako mozno zmenit sa zmeni aj zakon pre studentov podnikatelov?
Usporiadat
tokoska tokoska

tokoska je offline (nepripojený) tokoska

Veľmi ťažké. Som vraj kamarátka, občas som aj tou povestnou "bútľavou vŕbou", čo vypočuje, neprezradí, poradí, pomôže ...a občas som aj poriadny "truľo", ale už som sa naučila aj používať "nie" ...viac
Založili ste združenie. O čo konkrétne sa jedná?
Ste spoločník, jednateľ, poberáte mesačne odmeny?
0 0
Norikh Norikh

Norikh je offline (nepripojený) Norikh

Zdravim,
mam podobny problem, som student VS a tiez som zalozil zivnost zaciatkom leta minuleho roku. Vyuzili sme moznost toho ze som student a to ze nemam povinnost platenia odvodov do socialnej a zdravotnej positovne. Bolo mi povedane ze do danoveho priznania v marci 2011 nemam ziadnu povinnost platit odvody do SP. Vo Vseobecnej zdravotnej povinnosti mi bolo taktiez povedane ze povinnost platit poistne nemam do rocneho zuctovania zdravotneho poistenia. Problem je ten ze mi tento tyzden prisla vyzva na zaplatenie preddavkov za obdobie 1.1.2011 - 31.1.2011. Nerozumiem tomu zrejme spravne, ak myslim ze nemam povinnost platit odvody do ZP do toho rocneho zuctovania zdravotneho poistenia?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
s vekom do 25 rokov ste si mali založiť sro, nebol by problém.
0 0
Daren Daren

Daren je offline (nepripojený) Daren

KEJKA Pozri príspevok
s vekom do 25 rokov ste si mali založiť sro, nebol by problém.
no to sme minuly rok nevedeli ze sa to takto zmeni. A neviem ake povinosti ma s.r.o to si teraz chceme pozistovat co sa oplati viacej.

zdruzenie normlane obaja mame tie iste zivnostenske okruhy a podnikame v pocitacovych sluzbach tj webstranky atd. to neni az tak dolezite...
No a zvazujem ze si zivnost tym padom zrusim lebo nebudem predsa robit aby som platil ZP a za pracu zarobim par eur.

Norikh: presne tak tiez to prislo kolegovi tak som sa to dozvedel cakam ze coskoro to pride aj mne
0 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
Norikh a Daren a ako ste starý? Lebo mne tiež prišlo, že mám platiť do ZP a nemal som ešte 25 rokov a som študent VŠ na dennej forme. A všade na internete čítam, ze schvalili povinnosť od 26 rokov aj ked si študen dennej formy, tak bud tam je ešte nejaky paragraf, alebo tomu nechapem, preto sa pytam ako ste starí. Díki.
0 0
Daren Daren

Daren je offline (nepripojený) Daren

derek191919 Pozri príspevok
Norikh a Daren a ako ste starý? Lebo mne tiež prišlo, že mám platiť do ZP a nemal som ešte 25 rokov a som študent VŠ na dennej forme. A všade na internete čítam, ze schvalili povinnosť od 26 rokov aj ked si študen dennej formy, tak bud tam je ešte nejaky paragraf, alebo tomu nechapem, preto sa pytam ako ste starí. Díki.
Ano ved to ja mam 22 rokov. No ono to je pre studentov VS nad 26 rokov ze si musia platit ZP aj ked nepodnikaju.
To je jedna vec lenze zmenilo sa to ze ak sme SZCO a studenti musime platit minimalne odvody do ZP co je tych 46eur mesacne co je uplne chore podla mna.

Aspon teda ak som sa docital v roznych clankoch spravne.


Chcel by som sa spytat ale ak by mi niekto vedel v strucnosti povedat co by obnasalo keby sme si chceli zalozit s.r.o respektive co by sa zmenilo ked KEJKA pise ze do 25 rokov by sme asi neplatili odvody? mozete mi prosim vas o tomto povedat trocha viac respektive daky link kde zistim viac hladal som daco ale o s.r.o do 25 rokov som skoro nic nenasiel
0 0
derek191919 derek191919

derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

Muž
Aha takze tak to je, to som nevedel ze pre tych nad 26 rokov a ešte k tomu nepodnikaju, tak to musi byť aj pre nich fakt utopia. Ale skuste ešte počkať do konca apríla, má sa niečo meniť v týchto odvodoch, Radičová to prislúbila, tak sa neunáhlite s tou s.r.o.
0 0
Daren Daren

Daren je offline (nepripojený) Daren

ved hej no len do aprila to je 180 eur len tak vyhodene von oknom uz vidim ze sa to bude natahovat cize predpokladam ze zmena nastane tak v juni najskor. A skor si nemyslim ze sa to bude tykat aj studentov podnikatelov. Skor tam nastane zmena pre tych studentov nad 26 rokov asi.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
založenie sro - to hľadaj. SRO je samostatný právny subjekt, ked nemá zamestnancov, neplatia sa odvody. To je jedno, kto ju založí - v akom veku.
Ako študent by si do 25 rokov neplatil odvody, živnosť by si zrušil, alebo pozastavil - to môžeš aj teraz ihned.
Založenie sro trvá 1-2 týždne.
0 0
Norikh Norikh

Norikh je offline (nepripojený) Norikh

ja mam 21 rokov ale dost som ostal zaskoceny ... je podla mna dost nepekne tahat zo studentov € ... myslim si ze posledna uprava bola pre nas prijatelna kedze ak sme urcity obrat za rok nepresvihli tak sme ziadne odvody platit nemuseli az do 26tky a ak sme boli ovsem studenti ... nvm no ja som dost sklamany ... a toto ma byt ako podpora podnikania mladych ludi na slovensku :/
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Priznám sa, že tieto rozčulovania (výlevy) ma mierne zaskakujú.

Na jednej strane každý plače ako je na tom zdravotníctvo biedne, na druhej strane zase nikomu sa nechce platiť odvody.

Keď jednoducho máš živnosť, a zdaniteľné príjmy podľa §6, tak platiť preddavky je povinné. V rámci RZZP nakoniec keď budeš mať preplatok sa to vráti.
0 0
P3dr0 P3dr0

P3dr0 je offline (nepripojený) P3dr0

derek191919 Pozri príspevok
Norikh a Daren a ako ste starý? Lebo mne tiež prišlo, že mám platiť do ZP a nemal som ešte 25 rokov a som študent VŠ na dennej forme. A všade na internete čítam, ze schvalili povinnosť od 26 rokov aj ked si študen dennej formy, tak bud tam je ešte nejaky paragraf, alebo tomu nechapem, preto sa pytam ako ste starí. Díki.
Zdravim a kedy ti to prislo??
Ja mam 22 a mne neprislo nic a tiez mam takto zivnost a som student a mne sa zda ze tam je stale ked neprekrocis tu a tu ciastku tak to za teba plati stat ale ak prekrocis tak pak uz si to budem musiet hradit sam...
Este na konci marca si to budem znovu obehavat, ale ja dufam ze to vo aj nadalej bude tak ako bolo.
0 0
Daren Daren

Daren je offline (nepripojený) Daren

Zoltan: no ved dobre ak budem zarabat 500eur mesacne tak kludne budem platit ale nie ked mam par eur zisk a teraz musim vsetko poslat zdravotnej. Ten system bol do teraz dobry ale preco mam ja platit minimum 46eur mesacne nechapem.

P3dr0: kamaratovi to prislo teraz v piatok. Ze ma nedoplatok za januar a ma to do 5 dni zaplatit. Ja som ina zdravotna a predpokladam ze mi to pride buduci tyzden.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

P3dr0 Pozri príspevok
Zdravim a kedy ti to prislo??
Ja mam 22 a mne neprislo nic a tiez mam takto zivnost a som student a mne sa zda ze tam je stale ked neprekrocis tu a tu ciastku tak to za teba plati stat ale ak prekrocis tak pak uz si to budem musiet hradit sam...
Este na konci marca si to budem znovu obehavat, ale ja dufam ze to vo aj nadalej bude tak ako bolo.
Výzvy chodia študentom živnostníkom (aj keď ešte nedovršili vek 26 rokov), ktorí začali podnikať po 1.1.2011. Študenti, ktorí majú živ.list už skôr, si za rok 2011 ešte mohli určiť vymeriavací základ nula. Ale musia počítať s nedoplatkom v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia (ak sa neschváli novela zákona, ktorú slúbila p. premierka - ale tá sa asi bude týkať len študentov-nepodnikatelov, starších ako 26 rokov).
0 0
Daren Daren

Daren je offline (nepripojený) Daren

veronikasad Pozri príspevok
Výzvy chodia študentom živnostníkom (aj keď ešte nedovršili vek 26 rokov), ktorí začali podnikať po 1.1.2011. Študenti, ktorí majú živ.list už skôr, si za rok 2011 ešte mohli určiť vymeriavací základ nula. Ale musia počítať s nedoplatkom v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia (ak sa neschváli novela zákona, ktorú slúbila p. premierka - ale tá sa asi bude týkať len študentov-nepodnikatelov, starších ako 26 rokov).
No ale ja aj s tym kolegom mame zivnosti od 8.11.2010 a aj tak mu prislo ze ma nedoplatok za januar. No ale to je jedno kazdopadne to bude treba zaplatit
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Daren Pozri príspevok
No ale ja aj s tym kolegom mame zivnosti od 8.11.2010 a aj tak mu prislo ze ma nedoplatok za januar. No ale to je jedno kazdopadne to bude treba zaplatit
a si v ZP registrovaný? zrejme áno. Nevzdávaj to - chod tam osobne a povedz im, resp. vyplň zmenu na VZ - urči si preddavky = nula. Odvolaj sa na to, že máš právo si ta určiť preddavky.
Potom uvidíš, ako ti písali vyššie, počítať s nedoplatkom musíš, ale konečná úprava zákona bude pravdepodobne v tvoj prospech.
1 0
Daren Daren

Daren je offline (nepripojený) Daren

KEJKA Pozri príspevok
a si v ZP registrovaný? zrejme áno. Nevzdávaj to - chod tam osobne a povedz im, resp. vyplň zmenu na VZ - urči si preddavky = nula. Odvolaj sa na to, že máš právo si ta určiť preddavky.
Potom uvidíš, ako ti písali vyššie, počítať s nedoplatkom musíš, ale konečná úprava zákona bude pravdepodobne v tvoj prospech.
aha dakujem za radu...zajtra tam urcite skocim a popytam sa.
0 0
Daren Daren

Daren je offline (nepripojený) Daren

No tak dnes som sa bol spytat v mojej poistovni a tam my povedala pani ze ja nemam nic platit a celkovo mi vravela ze kedze som student tak ten poplatok platit nemam. Pozerala to aj v systeme a ja ziadne nedoplatky nemam tak som z toho fakt magor neviem ci to moze byt tym ze som v Dovere a ten kamarat co mu to prislo je vo vseobecnej.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Daren Pozri príspevok
No tak dnes som sa bol spytat v mojej poistovni a tam my povedala pani ze ja nemam nic platit a celkovo mi vravela ze kedze som student tak ten poplatok platit nemam. Pozerala to aj v systeme a ja ziadne nedoplatky nemam tak som z toho fakt magor neviem ci to moze byt tym ze som v Dovere a ten kamarat co mu to prislo je vo vseobecnej.
pozri prísp. č. 74-76 v tejto téme
http://www.porada.sk/t155540-zmeny-v...-1-2011-a.html
0 0
schlamastick schlamastick

schlamastick je offline (nepripojený) schlamastick

tiež ma nemilo prekvapili.. všade sa hovorilo len o študentoch 26+ až kým mi v piatok neprišla upomienka zo ZP.. dnes som zrušil živnosť, zaplatil 104€ a majte ma radi..

takže študenti so živnosťou POZOR na to, za 100 € mohlo byť 10 rušných piatkov
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať