mg55
06.03.11,11:16
Môj nápad by som chcel ponúknuť veľkej americkej firme. Doplnil by som ich ponuku o nový produkt (rozšírili by svoje portfólio). Má niekto z vás s tým osobné skúsenosti (napísanie ponuky na spoluprácu, podmienky,...)?
mg55
08.03.11,20:33
Pravdepodobne to urobím takto:
1. pokúsim sa zaregistrovať si svoj nápad na Slovensku ako úžitkový vzor (patent by ma vyšiel drahšie)
- to by malo stačiť, aby nikto iný nemohol na tento nápad získať patent (kdekoľvek na svete)
2. pošlem firme v USA ponuku s mojim nápadom
- predpokladám, že by ho už nemali vedieť zneužíť (mám predsa na Slovensku zaregistrovaný úžitkový vzor)
- ak by sme sa predsa len nedohodli a oni by môj nápad použili, tak myslím, že by som si ho v tej chvíli mohol v USA dať patentovať (?)
profesional
09.03.11,07:58
Nas uzitkovy vzor nema v USA ziadnu pravnu silu.
A preto to co je u nas registrovane ako uzitkovy vzor a v USA to nie je registrovane nijako, moze si to ta firma kludne v USA patentovat.
kigen
12.04.11,20:12
Práve riešim podobnú záležitosť.
Ja som postupoval doteraz takto:
1.Podal som národnú prihlášku užitkového vzoru (ak ide o čas možno je lepšie využiť služby odborníka na spracovanie dokumentácie, lebo je to dosť špecifikované a potom sa to úpravami bude naťahovať)
2. Informoval som potencionálneho výrobcu - Európska nadnárodná spoločnosť
3. Vykonal potrebné úpravy dokumentácie na základe námietok UPV
4. Do 12 mesiacov od podania národnej prihlášky je možné podať medzinárodnú vyplývajúcu z národnej (právo prednosti s dátumom národnej prihlášky) To už je dosť náročné a najme pre USA je to iné, lebo tam platia iné predpisy, takže som to podal bez USA.
Alebo môžeš podať rovno medzinárodnú prihlášku PCT, ale to stojí cca 2000 €. S tými Spojenými štátmi to je komplikované a asi by bolo lepšie naozaj využiť služby odborníka. A prečo USA??? Nie je podstatné, odkiaľ je firma, ale kde pôsobí. Ochrana vlastníctva spočíva v územnej ochrane na produkt, takže firma z Ameriky môže mať záujem o patent z Európy, ak tam chce expedovať tovar, aj keď nie je v USA chránený patentom alebo úžitkovým vzorom, ale v Európe áno.
Všetko si však overuj z viacerých zdrojov.
misomiso
12.04.11,20:33
Podla mojich vedomosti, na ziskanie patentu musi byt splnena podmienka novosti, takze ak bude nieco u nas patentovane tak by na to v USA patent nemali vydat, resp. oni ho vydaju, pretoze o registracii na Slovensku nebudu ani tusit, ale teoreticky by sa to dalo napadnut (len mat na to peniaze a cas...). Len pripominam, ze nie len patent v inej krajine, ale aj akekolvek dokazatelne pouzitie riesenia alebo zverejnenie riesenia znemoznuje uz naveky komukolvek vec patentovat (dokonca aj samotnemu autorovi vynalezu !!! - pozor na to).

Pri podavani medzinarodnych patentov treba ratat s vysokou financnou narocnostou a nizkou uspesnostou. Na Slovensku zapatentuju v podstate cokolvek, nie vsetko co u nas akcertuju budu akcaptovat aj v zahranici.

USA su uplne specificke, hlavne pri podaniach z inych krajin, tam by som ratal s uspesnostou blizkou nule, ak pravda nemas miliony dolarov na US pravnikov. Ten cely system je nastaveny tak, ze vytahuju peniaze, neradi si na ich uzemi nechavaju nieco patentovat zo zahranicia. Rovnako sa spravaju napr. aj Cinania.

To, ze (cisto teoreticky) American nemoze po priklepnuti patentu alebo UZ na Slovensku rovnake riesenie v USA patentovat este neznamena, ze ho nemoze veselo pouzivat.

Ja vam chlapci drzim palce, ale pri takychto Don Quijotskych vojnach s nadnarodnymi monopolmi uz vela ludi prislo o cele svoje uspory a ja osobne nepoznam nikoho, kto by uspel.
expeert
12.04.11,20:39
mimotemy To máš jedno, či si to dáš patentovať u nás alebo v usa, aj tak ti to číňania šlohnú...
Dáša_
13.04.11,11:07
Ja poznám jeden prípad - jednalo sa o automobilový priemysel. Patent začala jedna automobilka využívať. Bez dohody s autorom. napadlo sa to na súde a výsledok bol ten, že automobilka daný patent odkúpila. Ale za vodou majiteľ patentu nie je :)