vierka40
07.03.11,15:54
Dobrý deň, viete mi poradiť akú zmluvu majú medzi sebou uzavrieť dve FO podnikajúce na vlastnú živnosť. Jedná sa o nechtové štúdio, kde jedna FO robí pre druhú v jej priestoroch s jej materiálmi a na jej pokladňu. Nejedná sa o vzťah zamestnanec, zamestnávateľ. Môže byť aj pracovná zmluva??
Tweety
07.03.11,14:57
Dobrý deň, viete mi poradiť akú zmluvu majú medzi sebou uzavrieť dve FO podnikajúce na vlastnú živnosť. Jedná sa o nechtové štúdio, kde jedna FO robí pre druhú v jej priestoroch s jej materiálmi a na jej pokladňu. Nejedná sa o vzťah zamestnanec, zamestnávateľ. Môže byť aj pracovná zmluva??
Je to klasická závislá činnosť, takže môžu mať PZ, ale bude to vzťah medzi SZČO ako zamestnávateľom a FO zamestnancom.(nie SZČO)
Daniela12345
07.03.11,14:58
Ak sa nejedná o vzťah z-nec a z- teľ , tak pracovná zmluva nemôže byť.
vierka40
07.03.11,15:04
Aká zmluva by bola vhodná v ich prípade?
veronikasad
07.03.11,15:07
Aká zmluva by bola vhodná v ich prípade?
zmluva o združení fyzických osôb
vierka40
07.03.11,15:08
Rozmýšlala som o nájomnej zmluve, ale keď jedna robí na pokladni druhej.
veronikasad
07.03.11,15:09
Rozmýšlala som o nájomnej zmluve, ale keď jedna robí na pokladni druhej.
pracovná zmluva alebo zmluva o združení - nič iné nevymyslíš.
vierka40
07.03.11,15:12
jedná sa len o jeden, alebo dva dni v týždni ide o nejakú výpomoc, nie je to dlhodobé, nechcú združenie FO
veronikasad
07.03.11,15:16
jedná sa len o jeden, alebo dva dni v týždni ide o nejakú výpomoc, nie je to dlhodobé, nechcú združenie FO
tak nech ju prihlási v soc. poisťovni ako dohodárku (so všetkými povinnosťami zamestnávatela voči SP a DU).
vierka40
07.03.11,15:39
to práve nechce, oni si totiž uzavreli pracovnú zmluvu v novembri 2010, ale bez povinností zamestnávateľa. Prišla som na to teraz pri príprave na DP. Nemohli by uzavrieť mandátnu zmluvu?
vierka40
07.03.11,15:55
alebo musí mať dohoda písomnú formu, nemôže to byť len na základe ústnej dohody a výkon prace by si fakturovali
veronikasad
07.03.11,16:01
alebo musí mať dohoda písomnú formu, nemôže to byť len na základe ústnej dohody a výkon prace by si fakturovali
mimotemyVierka, jedna dobrá rada - nerieš ako účtovník veci, za ktoré je zodpovedný živnostník. Obráti sa to proti tebe. Naozaj neexistuje žiadny legálny spôsob ako pracovať s cudzou registračnou pokladňou - okrem tých ktoré som uviedla.
vierka40
07.03.11,16:04
alebo musí mať zmluva písomnú formu, nemohlo by isť len o ústnu dohodu a odmenu by si fakturovali?
vierka40
07.03.11,16:07
Ďakujem, máš pravdu, mali by si to vyriešiť medzi sebou, ale v zásade zodpovedná je tá na ktorej pokladni sa robí?
Minna
14.03.11,09:32
tak nech ju prihlási v soc. poisťovni ako dohodárku (so všetkými povinnosťami zamestnávatela voči SP a DU).

Mám podobný prípad, jedna SZČO-lekárka bude od apríla zastupovať cca. 2 dni v týždni druhú SZČO a chcela by vedieť aká zmluva je pre ňu najvýhodnejšia - myslíte, že je výhodnejšie aby si to zastupovanie fakturovala alebo radšej pracovať pre tú druhú SZČO ako dohodárka? Aké výhody má v prípade dvoch SZČO pracovať na dohodu? Ďakujem za rady.
terezamaria
14.03.11,09:49
Mám podobný prípad, jedna SZČO-lekárka bude od apríla zastupovať cca. 2 dni v týždni druhú SZČO a chcela by vedieť aká zmluva je pre ňu najvýhodnejšia - myslíte, že je výhodnejšie aby si to zastupovanie fakturovala alebo radšej pracovať pre tú druhú SZČO ako dohodárka? Aké výhody má v prípade dvoch SZČO pracovať na dohodu? Ďakujem za rady.

Z Dohody nemá žiadne výhody, nemôže mať dovolenku, PN-ku. Jedinou plusovou stránkou je, že neplatí odvody. V tomto prípade to nie je ale podstatné.

OSZČ môže pracovať na Dohodu s tým, že v Dohode bude uvedené,
že za vykonané práce si bude fakturovať sumu......./deň.
Minna
14.03.11,10:00
Tak mi to vychádza, že v ich prípade asi nemá význam uzatvárať nejakú zmluvu, malo by stačiť ak SZČO, ktorá bude chodiť zastupovať vystaví odberateľskú faktúru a druhá SZČO jej ju potom zaplatí.