milosdca
22.03.11,05:24
Pekný deň poraďáci,

chcel by som Vás poprosiť o radu, prípadne poraďte kontakt na nejakého dobrého právnika v okolí Ilavy alebo Trenčína.
Naša rodina má nejaké pozemky (orná pôda, TTP), asi 2,5 ha. V súčasnej dobe sú v nájme do r. 2015.
V zmluve je okrem bežných vecí uvedené:
- Nájomca sa zaväzuje neprenajímať predmet zmluvy tretím osobám ani nezasahovať akýmkoľvek spôsobom do vlastníckych práv prenajímateľa k predmetu nájmu.
- Prenajímateľ prehlasuje, že na predmetných nehnuteľnostiach nie je zriadené záložné právo a zaväzuje sa, že po dobu nájmu na predmete nájmu nezriadi záložné právo, či ho inak nezaťaží.
- Zmluvné strany sa dohodli, že nájomca má po uplynutí doby nájmu právo na prednostný prenájom na predmet zmluvy a prenajímateľ sa zaväzuje najmenej 6 mesiacov pred uplynutím doby nájmu ponúknuť nájomcovi predmet nájmu k ďalšiemu užívaniu.
- Zmluvné strany sa dohodli, že túto nájomnú zmluvu nemožno jednostranne vypovedať pred uplynutím doby nájmu. Zmluvu je možné zrušiť len dohodou zmluvných strán v písomnej forme a to najneskôr 30.9.
príslušného kalendárneho roka.

Uvažujeme nad možnosťou tieto pozemky predať a tu by som potreboval poradiť.
- je možné pri takto koncipovanej zmluve predať pozemky inej osobe ešte pred uplynutím nájomnej zmluvy alebo je nutné čakať do skončenia nájmu?

Ďakujem za Vaše rady a ešte raz prajem pekný deň.
Miloš
Mária27
22.03.11,13:44
Predať môžeš, ale nový vlastník zo zákona vstupuje namiesto teba do právnych vzťahov k nájomcovi za tých istých podmienok.

§ 680 občianskeho zákonníka

(3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.
milosdca
22.03.11,16:02
Mária27: ďakujem za odpoveď, zase som múdrejší. Som rád, že táto možnosť nie je zarúbaná, ako to však celé dopadne ..... Ešte raz ďakujem.
Miloš