Zavrieť

Porady

Pôda v prenájme - možnosť predaja.

Pekný deň poraďáci,

chcel by som Vás poprosiť o radu, prípadne poraďte kontakt na nejakého dobrého právnika v okolí Ilavy alebo Trenčína.
Naša rodina má nejaké pozemky (orná pôda, TTP), asi 2,5 ha. V súčasnej dobe sú v nájme do r. 2015.
V zmluve je okrem bežných vecí uvedené:
- Nájomca sa zaväzuje neprenajímať predmet zmluvy tretím osobám ani nezasahovať akýmkoľvek spôsobom do vlastníckych práv prenajímateľa k predmetu nájmu.
- Prenajímateľ prehlasuje, že na predmetných nehnuteľnostiach nie je zriadené záložné právo a zaväzuje sa, že po dobu nájmu na predmete nájmu nezriadi záložné právo, či ho inak nezaťaží.
- Zmluvné strany sa dohodli, že nájomca má po uplynutí doby nájmu právo na prednostný prenájom na predmet zmluvy a prenajímateľ sa zaväzuje najmenej 6 mesiacov pred uplynutím doby nájmu ponúknuť nájomcovi predmet nájmu k ďalšiemu užívaniu.
- Zmluvné strany sa dohodli, že túto nájomnú zmluvu nemožno jednostranne vypovedať pred uplynutím doby nájmu. Zmluvu je možné zrušiť len dohodou zmluvných strán v písomnej forme a to najneskôr 30.9.
príslušného kalendárneho roka.

Uvažujeme nad možnosťou tieto pozemky predať a tu by som potreboval poradiť.
- je možné pri takto koncipovanej zmluve predať pozemky inej osobe ešte pred uplynutím nájomnej zmluvy alebo je nutné čakať do skončenia nájmu?

Ďakujem za Vaše rady a ešte raz prajem pekný deň.
Miloš
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Predať môžeš, ale nový vlastník zo zákona vstupuje namiesto teba do právnych vzťahov k nájomcovi za tých istých podmienok.

    § 680 občianskeho zákonníka

    (3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Marína, truch, Katy a R, rodina1, terezamaria, arizona
    6

    milosdca je offline (nepripojený) milosdca

    milosdca
    Mária27: ďakujem za odpoveď, zase som múdrejší. Som rád, že táto možnosť nie je zarúbaná, ako to však celé dopadne ..... Ešte raz ďakujem.
    Miloš

    Pôda v prenájme - možnosť predaja.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.