jankagall
24.03.11,17:08
Chcela by som sa spýtať, od mája budem mať živnosť a platiť si odvody do SP a VZP, súčasne budem pracovať a zamestnávateľ bude za mňa platiť odvody tiež, ako je to vlastne?
Dajú sa duplicitne odvwedené odvody vrátiť? Kedy? Ako? Ďakujem
milenia
24.03.11,16:09
A prečo si chceš platiť odvody aj ďalej? Veď ich bude platiť zamestnávateľ.....
Zoltán Kovács
24.03.11,16:09
Do SP ti nevznikne povinnosť platiť, a do ZP tiež len dobrovolne. Nakoľko popri živnosti už si poistená. (predpokladám, že sa jedná o novú živnosť)
marcelaStanakova
24.03.11,16:17
Pripájam sa k tejto otázke, takže keď popri zamestnaní bude podnikať nemusí platiť odovdy ako SZČO ? Toto mi nieje celkom jasné
Zoltán Kovács
24.03.11,16:19
Pripájam sa k tejto otázke, takže keď popri zamestnaní bude podnikať nemusí platiť odovdy ako SZČO ? Toto mi nieje celkom jasné

Ak sa jedná o novozaloženú živnosť, tak nemá vymeriavací základ. A zároveň je z iného titulu ako szčo (zamestnanie) poistený. Do ZP v rámci vykonania RZ doplatí prípadný nedoplatok z ponikania. Ale samozrejme, môže sa rozhodnúť, že napriek tomu, že nevzniká povinnosť odvádzať môže dobrovoľne sám stanoviť VZ a podľa toho platiť preddavky do ZP.
jankagall
24.03.11,16:24
Získala som dotáciu s tým ze budem ponikať min. 2 roky a platiť si odvody a súčasne sa mi podarilo si nájsť dobrú prácu, kde mi odvody budú tiež platiť. Živnosť bude malý obchodík, kde bude mamina predávať a ja budem pracovať v realitke...Takže odvody JA NEMUSÍM platiť? Díky to ma potesilo...díky za objasnenie.
Myslela som ,že bude sa platiť duplicitne a hádam by mi po ročnom zúčtovaní vrálili..
pavol54
24.03.11,19:46
Toto ti asi úrad práce nezožerie. Na čo ti poskytol dotáciu? ak je tam aj úhrada odvodov tak neviem ako to vysvetlíš
s.r.o.
27.03.11,08:36
Dobrý deň chcel by som sa spýtať ja mám teraz malí obchod (SZčO) a popri obchode by som chcel robiť pre jednu firmu na živnosť ako je to v tomto prípade budem platiť 2krát do ZP aj do SP alebo len raz?
veronikasad
27.03.11,08:38
Dobrý deň chcel by som sa spýtať ja mám teraz malí obchod (SZčO) a popri obchode by som chcel robiť pre jednu firmu na živnosť ako je to v tomto prípade budem platiť 2krát do ZP aj do SP alebo len raz?
pre druhú firmu budeš zamestnancom, alebo živnostníkom - s iným predmetom podnikania ?
veronikasad
27.03.11,08:40
Pripájam sa k tejto otázke, takže keď popri zamestnaní bude podnikať nemusí platiť odovdy ako SZČO ? Toto mi nieje celkom jasné
Marcelka, závisí od výšky príjmu a základu dane z podnikania za predch.rok. Na takto položenú otázku sa nedá odpovedať.

Alebo sa pýtaš na situáciu, ak si zamestnanec teraz chce otvoriť živnosť popri zamestnaní ?
s.r.o.
27.03.11,09:17
pre inú firmu budem robyť na živnosť nie ako zamestnanec ide o služby
veronikasad
27.03.11,09:25
pre inú firmu budem robyť na živnosť nie ako zamestnanec ide o služby
príjmy z poskytovania služieb sú súčasťou tvojich príjmov zo živnosti. Budeš viesť len jedno účtovníctvo, podávaš jedno DP typu B a odvody samozrejme platíš len raz - z celkového základu dane z podnikania.
s.r.o.
27.03.11,09:46
ešte sa ťa chcem spýtať príklad keď zarobím cca 1000eur mesačne za tu danú službu čo všetko budem platiť z nej aké odvody platí sa s toho aj daň?
veronikasad
27.03.11,10:11
ešte sa ťa chcem spýtať príklad keď zarobím cca 1000eur mesačne za tu danú službu čo všetko budem platiť z nej aké odvody platí sa s toho aj daň?
odvody platíš z celkového základu dane (obchod + služba)