Ewelyn68
31.03.11,09:40
Potrebujem poradit od pravnika.V roku 2006 som sa rozviedla a opustila som spolocny byt a odstahovala som sa s 3 detmi od manzela k rodicom. Byt ale po pol roku aj ex manzel opustil druzstevny byt a nechal za sebou dlzobu.Dostala som aj ja aj ex manzel vyrozumenie z Bytoveho drustva ze ak na dlzoba na byte(..34 tisic Sk) sa nevarovna byt preberie Drustvo. Nasla som si advokata a byt som zbavila dlzob a Rozsudok v mene slovenskej Rebuliky som ho ziskala bez bytovej nahrady pre ex manzela.Ale on toto rozhodnutie napadol ze bezpodielove spoliuvlasdtnictvo bytu som mu dlzna a musim ho vyplatit.Dalsi advokat ktory ma v tomto procese zastupoval ma viedol a usmernoval proti mne..nakolko som pracujuca a samozivitelka rodiny som sa nezucastnila na vsetkych procesoch a vysledok bol sokujuci..bezpodielove spoluvlastnictvo bytu vycislili na 17 tisic eur ..to je uz cena bytu..a to do 3 mesiacoch mu musim dat..nemam nato..prisla exekucia..byt chcu ohodnotit a na verejnu drazbu dat.Skusala som sa dohodnut s exmanzelom ze toto je nemozne splatit jedine s pozickou ktora trva kym to vybavim..niet pochopenia..chce hned alebo exekucia mi berie vsetko...co mam robit?
Mária27
31.03.11,08:08
Môžeš urobiť dve veci: Požičiaš si a vyplatíš exmanžela, alebo - ak ešte môžeš - predáš rýchle byt za poriadnu cenu a podelíte sa. Predpokladám, že máš byt odkúpený, inak by si mohla predať len členské práva spojené s nájmom družstevného bytu.

Ak ste totiž družstevný byt nadobudli do nájmu počas manželstva, ste členmi obaja a každý má nárok na polovicu trhovej hodnoty bytu. Samozrejme si odpočítaš to, čo si za neho platila doteraz (polovicu dlžoby a nákladov). Je pochopitelné aj to, že si exmanžel chce užívať majetok hned.
Ewelyn68
31.03.11,09:08
Chcem si zobrat pozicku a pozadovanu sumu mu dat.Byt je drustevny a neodkupila som si ho do osobneho vlastnictva lebo na to uz nemam.Cleske pravo spojene s najmom bytu moze byt taka vysoka ako hodnota bytu?..Nechapem ze si chce uzivat majetok hned?,Ved mal narok v tom byte zit a byvat.Ale to neurobil a neplatil nic.Ved ked som ho vyzvala aby zaplatil aspon za to obdobie ked v tom byte este byval dlzoby za smeti aj s urokmi za neplatenie co cini 200 euro mi odpovedal ze nato nema a ani nemieni zaplatit...Ako moze clovek ziskat naspet pravo na ten byt ked mu ho raz sud zobral?..Myslite ze Prokuratura by vedela otvorit tento pripad znova a presetrit?..ved ak predam byt a ja ho vyplatim aj ked odratam vsetky naklady mi neostane ani tolko aby som bungalov kupila s detmi-(
stanka.f.
31.03.11,10:40
Je možnosť právnej pomoci aj zadarmo po splnení určitých podmienok.Skús sa pozrieť na stránku:www.legalaid.sk/kontakty.sk,www.sme.sk/c/3572917/pravnik-aj-zadarmo.html.Žiadosti o poskytnutie právnej pomoci:www.legalaid.sk/žiadosti-o-pos...pravnej-pomoci.Dúfam,že ti to pomôže.Daj vedieť,ako dopadneš.Držím palce.
Mária27
31.03.11,12:37
Chcem si zobrat pozicku a pozadovanu sumu mu dat.Byt je drustevny a neodkupila som si ho do osobneho vlastnictva lebo na to uz nemam.Cleske pravo spojene s najmom bytu moze byt taka vysoka ako hodnota bytu?..Nechapem ze si chce uzivat majetok hned?,Ved mal narok v tom byte zit a byvat.Ale to neurobil a neplatil nic.Ved ked som ho vyzvala aby zaplatil aspon za to obdobie ked v tom byte este byval dlzoby za smeti aj s urokmi za neplatenie co cini 200 euro mi odpovedal ze nato nema a ani nemieni zaplatit...Ako moze clovek ziskat naspet pravo na ten byt ked mu ho raz sud zobral?..Myslite ze Prokuratura by vedela otvorit tento pripad znova a presetrit?..ved ak predam byt a ja ho vyplatim aj ked odratam vsetky naklady mi neostane ani tolko aby som bungalov kupila s detmi-(
Pokiaľ je ten byt družstevný, exekútor ti ho nevezme. Môže ti siahnuť na iný majetok, na členský podiel (nevydražia ale byt - nedostanú právo nájmu), môže ti zrážať zo mzdy ...
Práva na byt môže byť zbavený - byt bol prisúdený tebe. Vy ste si delili BSM a v tom je aj majetková hodnota družstevného bytu (členských práv). Čiže on nemá nárok na byt, ale na majetkové vyrovnanie. Družstevný byt má takú istú hodnotu ako byt vo vlastníctve, lebo sa dá ľahko speňažiť.
Ewelyn68
31.03.11,13:55
Takze aby som to aj ja pochopila lebo uz z toho mam mis mas..xixii..nemoze mi exekucia zobrat byt ale ho ohodnotia a tu sumu mi mozu zrazat zo mzdy? a co ked clensky podiel v Druzstve mi zoberu?..budem mat este pravo nadalej v tom byte byvat aj s detmi?..ja robim v Rakusku ako opatrovatelka a velke prijmi po odratani vydavkov mi nezostane..takze mozem v tom byte zit a byvat s detmi nadalej aj ked pride exekucia a ohodnotia mi byt?..mam strach ale ze ma vyhodia z toho bytu aj s detmi...
Ewelyn68
31.03.11,14:03
Dakujem krasne za tie stranky a uz som aj navstivila neake tie Organizacie..a pomahaju mi..aleee..ja sa potrebujem uistit ze nepojdem aj s detmi na ulicu.Platim najomne riadne, deti vychovavam sama a exmanzel mi pripeje na vyzivne s 116,20 eur na 3 DETI!!!!!..robim co mozem a som na vsetko sama..len chcem mat istotu ze nepojdem s detmi na ulicu..lebo bud spacham sebe vrazdu alebo sa zblaznim a srdce mi pukne...ale skorej mi pukne to srdce!!
orlica
31.03.11,14:45
Škoda, že si nepisala skôr než bol pravoplatný rozsudok ( možnosť sa odvolať, nakoľko ako samoživiteľka nie je normálne a primerané, aby Vás súd zaviazal vyplatiť v hotovosti takúto vysokú sumu , treba bolo žiadať iný spôsob majetkoprávneho vyporiadania nie naraz ale žiadať splátkový kalendár , čo je v súlade so zákonom ,napr. aj po 200 € mesačne, vzhľadom na Vaše vyživovaciu povinnosť voči deťom !!!! )
a aspoň pred exekúciou ( zbytočne vyhodené peniaze na ich trovy konania, ktoré sú skutočne bezdôvodne vysoké! Jedna z možností je, aby ste si založila byt a rýchlo zobrala pôžičku na sumu 8.500 € t.j. polovicu hodnoty členského podielu BD z BSM resp. aká suma je uvedená v rozsudku na úhradu. Avšak zároveň rýchlo čím skôr, písomne navrhnúť a dohodnúť reálny splátkový kalendár s exekútorom, v žiadnom prípade Vám potom nemôže byt predať ( základné životné potreby ako bývanie sú chránené ústavou a listinou ľudských práv+ mal. deti a pod.)
Ewelyn68
31.03.11,14:58
Toto sa uz vlecie asi rok.Skusala som vsetko mozne aj nemozne.Pisala som exokutorovi a ziadala o splatkovy kalendar..bolo to odmietnute..ziadala som ex manzela..nepochodila som..pravoplatnost sa nadobudlo a mala som mu vyplatit do 3 mesiacoch 17 tisic eur + exekutorske trovy..vsetko na moje konto..nikde sa nenachadza ani jedno pismenko o tom ze su tu malol.deti..nikoho to nezaujima..plat a hned toto je motto vsade...som chcela vratit byt Bytovemu podniku..pravnicka mi povedala ze mozem to spravit ale dlzna ciastka mi zostane..chcela som byt uz predat za euro..xixi..vsetko som skusala..neviem nikde najst to chybajuce klucove slovicko ktorym mozem na Prokurature podat podnet na znovu otvorenie pripadu lebo este nie su tomu 3 roky co vyniesli prav.rozsudok..ale vsetko svedci proti mne..advokat ktory ma do toho dostal..hm..mam ho udat ze neobhajoval moje prava ale dostal ma tam kde som teraz. Pravicka komora povedala ze je to process na 10 rokov a nevyhram lebo advokatov budu vzdy zastavat..
srska
31.03.11,15:04
Dakujem krasne za tie stranky a uz som aj navstivila neake tie Organizacie..a pomahaju mi..aleee..ja sa potrebujem uistit ze nepojdem aj s detmi na ulicu.Platim najomne riadne, deti vychovavam sama a exmanzel mi pripeje na vyzivne s 116,20 eur na 3 DETI!!!!!..robim co mozem a som na vsetko sama..len chcem mat istotu ze nepojdem s detmi na ulicu..lebo bud spacham sebe vrazdu alebo sa zblaznim a srdce mi pukne...ale skorej mi pukne to srdce!!
a to čo je za ..uja čo tak málo prispieva?
ak všade narážaš na neochotu, obráť sa na tohoto pána:http://www.vop.gov.sk/pavel-kandrac
Ewelyn68
31.03.11,15:07
keby to bol clovek bol by poriadny..skoda ze je otcom mojich deti...ale toto vsetko jeho skryte stranky som sa dozvedela az po rozvode..to co som nemyslela a ani vo sne by ma to nenapadlo ze clovek moze a dokaze takto ublizit...
Mária27
31.03.11,15:54
Prikladám ti judikát, keď tiež vydražili členský podiel v družstve, ale byt nedostali. Neviem, ako to potom vyriešili v družstve, od neho bude záležať, ako ti dá doplatiť si členský podiel, alebo ťa nechá v byte v nájme ako v nedružstevnom ...
Tie peniaze si musíš požičať a splácať tam, lebo títo ti splátky asi nedajú. Možno ti povolí splátky družstvo.
Ewelyn68
31.03.11,16:02
Ak sa mi podari zobrat pozicku 17 tisic v Juli to chcem zaplatit a nech uz mam pokoj....chcem zit a dychat..tesit sa z veci a z mojich deti..,len nech mi daju do Jula pokoj..dufam ze to neako pretiahnem do Jula s exekutorom a potom mu poslem tie peniaze..ale stastny nikdy nebude ten clovek..:-)))..Vdaka za pomoc a radu!!!!..citim sa silnejsia a neako istejsia..napisem ako som potom dopadla:-)))
Stanislav 1975
31.03.11,16:57
Ak sa mi podari zobrat pozicku 17 tisic v Juli to chcem zaplatit a nech uz mam pokoj....chcem zit a dychat..tesit sa z veci a z mojich deti..,len nech mi daju do Jula pokoj..dufam ze to neako pretiahnem do Jula s exekutorom a potom mu poslem tie peniaze..ale stastny nikdy nebude ten clovek..:-)))..Vdaka za pomoc a radu!!!!..citim sa silnejsia a neako istejsia..napisem ako som potom dopadla:-)))

Drž sa- myslíme na teba...
Ewelyn68
31.03.11,18:25
Dakujem vsetkym co mi pomahaju ..mohla som si tu napisat svoje trapenie lebo uz som nevladala..hladam cestu ako z toho von:-))),,budem bojovat a nevzdam sa!!!
danushka
31.03.11,20:14
Ewelyn, si zo Šale, odbehni do realitnej kanc. http://www.forstrade.sk/, odkupujú nehnuteľnosti.

Možno sa s nimi dohodneš na odkupe DB a vyplatíš exmanžela a za peniaze, čo Ti ostanú sa Ti podarí kúpiť niečo menšie a v nižšom štandarde. Kým vybavíš pôžičku a je otázne, či ju vôbec vybavíš, exekútor Ti môže napáchať viac škody, než to, že okamžite DB predáš menej výhodne RK. Prekalkuluj si to, porovnaj úroky pôžičky v banke, nervy, čas a možno touto cestou rýchlo vyriešiš zdanlivo neriešiteľný problém.
Ewelyn68
01.04.11,07:44
To nemozem urobit lebo po prve:..byt je uz v exekucii a nemozem snim nic urobit a ani predat, po druhe: dostanem pozicku uz som sa pytala v banke len su neake zasady ktore musim dodrzat a po tretie: ak ten byt predam nekupim druhe byvanie pre seba a pre deti pretoze ten byt ak sa preda za 1 milion by som bola rada co ja kupim za pol melona??..ale i tak nemozem uz nic robit lebo byt je pod exekuciou.
danushka
01.04.11,11:41
To nemozem urobit lebo po prve:..byt je uz v exekucii a nemozem snim nic urobit a ani predat, po druhe: dostanem pozicku uz som sa pytala v banke len su neake zasady ktore musim dodrzat a po tretie: ak ten byt predam nekupim druhe byvanie pre seba a pre deti pretoze ten byt ak sa preda za 1 milion by som bola rada co ja kupim za pol melona??..ale i tak nemozem uz nic robit lebo byt je pod exekuciou.

Pošepnem Ti, že sa to dá...
Pracujem v RK a bežne odkupejeme byty pod exekučnou plombou. V praxi to vyzerá tak, že RK sa dohodne s predávajúcim zmluvou o budúcej zmluve na odkupe DB alebo bytu v os. vlastníctve. Vyrovná sa dlh exekútorovi, vyčistí sa LV od zápisu a doplatí sa rozdiel medzi predajnou cenou a vyplateným dlhom.

Už je druhá vec, či si vieš za zbytok peňazí kúpiť niečo menšie, v nižšom štandarde.
Ewelyn68
01.04.11,13:07
nemusis uz nic sepkat....uz mi prosim nepis.preco?..nekomentujem ale ferova ponuka to nie je.
danushka
01.04.11,15:58
nemusis uz nic sepkat....uz mi prosim nepis.preco?..nekomentujem ale ferova ponuka to nie je.

Ewelyn, téma ktorú si založila je verejná a moja odpoveď bola mienená ako rada :).
Čo je v tomto pozemskom živote fér a nefér je na dlhšiu debatu a snažila som sa objektívne poradiť. Faktom je to, že žijeme v tvrdom kapitalizme a všade naokolo je všetko jeden veľký obchod. Aj exekútor je obchodník, aj banka, aj RK, obchodník je aj Tvoj EX a aj TY. Keby si nebola obchodníkom a nekalkulovala vo svoj prospech, neprídeš si tu pýtať radu, takže mi prosím nepíš, aby som ,,Ti už nepísala":).
Zažila som prípady totiž, keď práve RK zachránila klientov pred dražbou práve preto, že odkupom nehnuteľnosti klient vedel vyplatiť dlh exekútorom. A vôbec sa moje svedomie nebije s neférovosťou. Aj obchod sa dá robiť morálne a na úrovni, ale žiaden obchodník ho nebude robiť bez zisku. Komunizmus pominul už dávno a ten kto ma pozná na Porade vie, že prispievam často empaticky.

Môžeš byť len rada, že byt ktorý vlastníš nie je v OV, ale družstevný, tým pádom nie je zaujímavý pre exekútora a dražobnú spoločnosť. A dražobky...., to už sú iní zbojníci, to mi ver...
srska
01.04.11,16:10
Ewelyn, téma ktorú si založila je verejná a moja odpoveď bola mienená ako rada :).

Môžeš byť len rada, že byt ktorý vlastníš nie je v OV, ale družstevný, tým pádom nie je zaujímavý pre exekútora a dražobnú spoločnosť. A dražobky...., to už sú iní zbojníci, to mi ver...

súhlasím s tvojim názorom ale realitky tiež niesú sväté (príspevok 35 - provízia realitky 14,29%): http://www.porada.sk/t102569-p4-cena-ornej-pody.html#post1697894
(http://www.porada.sk/t102569-p4-cena-ornej-pody.html#post1697894)
danushka
01.04.11,16:27
súhlasím s tvojim názorom ale realitky tiež niesú sväté (príspevok 35 - provízia realitky 14,29%): http://www.porada.sk/t102569-p4-cena-ornej-pody.html#post1697894
(http://www.porada.sk/t102569-p4-cena-ornej-pody.html#post1697894)

To sme však už mimotemy;).
Bežným štandardom provízií v RK je rozpätie 2-4 %.
Vždy je to len a len o stanovení si podmienok oboch strán a určení minimálnej kúpnej ceny predávanej nehnuteľnosti predajcom.
Na Slovensku ešte veľa vody pretečie, kým sa očistí trh od garážových pseudopodnikateľov a neprofesionálov. Mám namysli obchod všeobecne a komplexne.
Ewelyn68
21.04.11,18:24
Dobry vecer prajem!..Len som chcela napisat ako a co sa deje dalej v mojom zivote. Bola som v banke a povedali ze dostanem pozicku ak mam Danove priznanie v Rakusku a aj na Slovensku, a potrebujem minimalne 3 mesiace po sebe posielat peniaze na svoj ucet, Tak som to urobila a tento mesiac som poslala prve peniaze na svoj ucet.Ale exekucia bola sikovna a vsetky moje peniaze mi z uctu zobrali..Zostala som bez haliera s 3 detmi..Deti som zobrala k ex manzelovi aby sa mi o nich postaral aspon na tu dobu kym to vsetko budem moct vyplatit. Nezobral ich povedal ze zit u neho nemozu a ani nechce.Takze aby som mohla ex manzela vyplatit potrebujem pozicku, ale ak mi exekucia zoberie vsetky peniaze z uctu neviem a nemam z coho zit. Toto je moj zacarovany kruh...Deti som zaniesla bratovi aby sa najedli lebo ja odchadzam za pracou na tak dlho aby som sa z toho vsetkeho vymotala...deti a ja sme na pokraji psych.zrutenia..
Mária27
21.04.11,19:13
Oceňujem, že si napísala, hoci odpoveď nie je taká, ako by sme chceli čítať. Len, prosím, nezúfaj, to je najmenej, čo teraz potrebuješ ty a tvoje deti. Bude lepšie, určite. Niekedy sa takto stroskotá, ale žiješ, si zdravá, to je hlavné. Sama píšeš, že máš dobrú rodinu. Podržia ťa.

Choď hneď od banky a vysvetli situáciu. Oni asi potrebujú vidieť, že máš pravidelný príjem aspoň tri mesiace. Tak to vydrž, nejako si tie tri mesiace pomôž, potom dostaneš pôžičku a vyplatíš ich.

Nepoznám takýto prípad, ale verím, že to dobre dopadne. Si na dobrej ceste. Keďže sú sviatky, asi to budeš riešiť až po nich. Možno to niekto vie presnešie a napíše ti tu. Vydrž! A neutráp sa, ten (polo)človek nestojí za to.
Ewelyn68
21.04.11,20:45
pozeram stranku Verejna ochrana prav...pojdem tam po sviatkoch..uz som im napisala...chcem zverejnit moj pripad chcem len spravedlnost ved toto uz je psychicke tyranie a mucenie matky s detmi ..trestancom sa dava viac milosti ako mne...a dakujem ze si mi napisala!