Ericsoft
04.04.11,09:06
Ahojte, už niekoľko rokov prevádzkujem živnosť, a za posledné dva roky (rozšíril som oblasť činnosti) sa mi začalo objavovať viac faktúr mesačne ako doteraz, či už vystavených alebo aj prijatých.

Doteraz som si na vlastné tlačivo zapisoval do jednej kolónky vystavené, do druhej prijaté faktúry, kde som uviedol dátum vystavenia, číslo fa, názov odb/dod, a sumu. A to my stačilo, aj pri vypĺňaní DP a podobne.

Rád by som to však robil nejak odbornejšie, navyše uvažujem nad prechodom k dobrovoľnému plateniu DPH z dôvodu že mám zákazníkov firmy, ktorí často pri nákupe uprednostňujú práve platcov DPH.

Nepotrebujem tu detailne vypísať všetko, nájdem si to v histórii porady ale aspoň aké také smerovanie..

ďakujem
Tweety
04.04.11,07:17
Ahojte, už niekoľko rokov prevádzkujem živnosť, a za posledné dva roky (rozšíril som oblasť činnosti) sa mi začalo objavovať viac faktúr mesačne ako doteraz, či už vystavených alebo aj prijatých.

Doteraz som si na vlastné tlačivo zapisoval do jednej kolónky vystavené, do druhej prijaté faktúry, kde som uviedol dátum vystavenia, číslo fa, názov odb/dod, a sumu. A to my stačilo, aj pri vypĺňaní DP a podobne.

Rád by som to však robil nejak odbornejšie, navyše uvažujem nad prechodom k dobrovoľnému plateniu DPH z dôvodu že mám zákazníkov firmy, ktorí často pri nákupe uprednostňujú práve platcov DPH.

Nepotrebujem tu detailne vypísať všetko, nájdem si to v histórii porady ale aspoň aké také smerovanie..

ďakujem
1. dobrý sOft
2. dobrú účtovníčku.
Ericsoft
04.04.11,07:30
No soft nieje problém, skúšal som ich už viacero, to by som zvládol, otázka je však čo všetko tam potrebujem robiť.
No a účtovníčku nepotrebujem keďže si to chcem robiť sám - alebo inak, aby ste si nemysleli že som namyslený tak si ju nemôžem dovoliť. :)

PS.: Zbytočne necitujte predchádzajúci príspevok :)
Tweety
04.04.11,07:35
No soft nieje problém, skúšal som ich už viacero, to by som zvládol, otázka je však čo všetko tam potrebujem robiť.
No a účtovníčku nepotrebujem keďže si to chcem robiť sám - alebo inak, aby ste si nemysleli že som namyslený tak si ju nemôžem dovoliť. :)
Ta potom študuj zákony o účtovníctve, o ZP, SP... lebo legislatíva sa stále mení, a na to, aby si to mal dobre, potrebuješ poznať skoro všetko.
Ericsoft
04.04.11,07:59
Hej, samozrejme, to máš pravdu. Ale veci ohľadne ZP, SP súviasia priamo s podnikaním, v tom mám poriadok.
Mňa zaujíma ako evidovať faktúry, čo odkladať, čo nie, a hlavne ako to evidovať, lebo v súčasnosti žiadny soft nepotrebujem, neviem však čo by to znamenalo ak by som sa stal platcom DPH..
great.zv
04.04.11,08:07
nepotrebuješ soft... nepotrebuješ účtovníka... a chceš mať poriadok v účtovníctve.... nó to Ti držím palce
bea
04.04.11,08:13
Načo by potreboval účtovníka, keď je sám účtovník - živnostník. Ale okrem toho poznám napr. jednu lekárku, ktorá si ozaj sama vedie účtovníctvo a ozaj perfektne. A poznala som aj takú účtovníčku, kde to účtovníctvo bolo strašné :(
bea
04.04.11,08:18
Ak by si bol platiteľom DPH, tak určite by Ti veľmi pomohol účtovnícky sw. Stačí jednoduché účtovníctvo a keď budeš sledovať poradu, tak budeš vedieť aj čo je nové v oblasti, ktorú potrebuješ sledovať. Nemyslím si, že by k tomu bolo bezpodmienečne nutné mať účtovníka.
Ale keď si v profile uvádzaš, že si účtovník, tak by to pre Teba ozaj nemal byť problém ;)
Ajuška
04.04.11,08:35
...Stačí jednoduché účtovníctvo a keď budeš sledovať poradu, tak budeš vedieť aj čo je nové v oblasti, ktorú potrebuješ sledovať...
;)
...mhmm... bohužiaľ v tomto s Tebou nemôžem súhlasiť, pretože je to už len blaženou minulosťou...:rolleyes:...

...Ale keď si v profile uvádzaš, že si účtovník, tak by to pre Teba ozaj nemal byť problém ;)
...v profile uvedené nekorešponduje s obsahom zadania...;)... teeeda aspoň mne nie...:cool:...že to problém nemusí byť, neriešim...
Ericsoft
04.04.11,09:12
Tak keď si to dám dokopy, tak som sa dozvedel že by nebolo od veci mať softík a zároveň keď sa tomu nerozumiem, tak si mám najať účtovníčku a keď tomu rozumiem tak sa nemám pýtať. :D
Ja som skôr čakal praktickejšie odpovede :D ale asi sa to nedá, keď som nedal konkrétnu otázku.. skúsim sa opýtať niekde inde nejak inak :D
Ajuška
04.04.11,09:31
Tak keď si to dám dokopy, tak som sa dozvedel že by nebolo od veci mať softík a zároveň keď sa tomu nerozumiem, tak si mám najať účtovníčku a keď tomu rozumiem tak sa nemám pýtať. :D
Ja som skôr čakal praktickejšie odpovede :D ale asi sa to nedá, keď som nedal konkrétnu otázku.. skúsim sa opýtať niekde inde nejak inak :D
...v písanom slove každý nájdeme, to... čo chceme nájsť...;)...zrejme si aj na mňa reagoval... ktorým vyškereným smajlíkom neriešim... :cool: ...ani to, či sa ideš pýtať inde... a inak... :rolleyes: ...niekedy je fajn, si vety prečítať viackrát... aj tie... sebou písané...:---... ak si túto svoju tému prejdeš v kľude ešte raz, si myslím že nebudeš mať aaaž taký dôvod cítiť sa dotknutý... v každej reakcii máš dobre mienenú radu a je na Tebe, čo s ňou... že si si doteraz vedel spočítať DF a OF do DP, či ako podklady pre odvody poistného... ešte neznamená, že máš za uplynulé obdobia aj povinnú evidenciu z pohľadu zákona o účtovníctve (ak si mal povinnosť ho viesť)... noo a takto by sme sa prepracovali aj k povinnej evidencii z pohľadu DPH... ;) ...je to dosť široká paleta, tak prepáč... že vlastne ani ja z Tvojho zadania neviem... kam potrebuješ posunúť...
JankaO
04.04.11,09:33
Na ťažkú otázku je aj ťažká odpoveď. Všetko je determinované tým, že tak, ako znie téma, chceš mať poriadok v účtovníctve. Nakoľko sa toho poriadku týka množstvo zákonov, vyhlášok, pokynov, postupov a interných smerníc, tak je ťažko poradiť. (o. i., ak máš DP urobené podľa zaevidovania odberateľských a dodávateľskýcj faktúr a nie podľa ich úhrady, tak asi nie je dobré)
Ericsoft
04.04.11,09:41
Neni som dotknutý :) a smajlík je pozitívna reakcia.
A už si napísala ničo zaujímavé, a to je povinná evidencia.. takže sa pekne poobzerám po tom, čo vlastne musím evidovať ako živnostník neplatca DPH.. :)
No a potom zrejme porovnám o čo viac budem potrebovať pri možnosti byť platcom DPH..
Vám sa to píše, keď sa v tom vyznáte, ja som sa to neučil a zákonov je veľa a ja netuším ktorý si prečítať, takže fungujem len na základe nejakých skúseností a tak. Opýtajte sa na mojom počítačovom fóre, ja vás tiež usmerním a možno budem reagovať podobne, ale pomôžem ak viem.
A viesť účtovníctvo si musím sám, ja si ho nechcem viesť sám, ja musím :)

Takže možno postačí už len pár prektických rád, ktoré vám neublížia a mne pomôžu..
Ajuška
04.04.11,09:45
oprav si potom nastavenie vo svojom profile... uvádzaš, že si účtovník - živnostník... problematika, v ktorej sa Ty tu chceš zorientovať... je pre účtovníka - živnostníka základnou abecedou... sa potom nečuduj, aké reakcie schytávaš... ;) ...kvalitný účtovný soft Ti sám ponúka výstupy z každej povinnej evidencie... mám zato, že oboznámenie sa s takým Ti uľahčí cestu k orientácii sa v tom... čo musíš...
JankaO
04.04.11,09:45
Tak na začiatok. Vedieš jednoduché účtovníctvo alebo daňovú evidenciu alebo uplatňuješ výdaje paušálnou sumou?
Ericsoft
04.04.11,09:54
Tak na začiatok. Vedieš jednoduché účtovníctvo alebo daňovú evidenciu alebo uplatňuješ výdaje paušálnou sumou?
Jednoduché účtovníctvo, evidujem prijaté a vystavené faktúry, platby do soc, zdr. poi, ostatné výdavky neriešim lebo si uplatňujem paušálne výdavky.
andreaS
04.04.11,09:55
no... zaujimave citanie... ale posledny prispevok ma utvrdil v nazore, ze ti uctovnicku treba... ;)
Ericsoft
04.04.11,10:03
no... zaujimave citanie... ale posledny prispevok ma utvrdil v nazore, ze ti uctovnicku treba... ;)
offtopic? :D
Ajuška
04.04.11,10:03
Jednoduché účtovníctvo, evidujem prijaté a vystavené faktúry, platby do soc, zdr. poi, ostatné výdavky neriešim lebo si uplatňujem paušálne výdavky.
...ako platca DPH si nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky... ;) ...takže pre začiatok, skús sa orientovať v tom, čo obnáša (povinne) jednoduché účtovníctvo... pretože doteraz si ho vlastne vôbec neviedol = nemal si povinnosť...
great.zv
04.04.11,10:05
Jednoduché účtovníctvo, evidujem prijaté a vystavené faktúry, platby do soc, zdr. poi, ostatné výdavky neriešim lebo si uplatňujem paušálne výdavky.

nádherná kombinácia...:---

možno by Tebe stačilo sledovať prijaté platby za vystavené fa, z toho %-tom paušálne výdavky a platby do "fondov". takže pozor, do DP nedávame vystavené fa od 01.01. do 31.12. - ale prijaté platby!;)
JankaO
04.04.11,10:10
Jednoduché účtovníctvo, evidujem prijaté a vystavené faktúry, platby do soc, zdr. poi, ostatné výdavky neriešim lebo si uplatňujem paušálne výdavky.
Ak uplatňuješ paušálne výdavky, to znamená, že nevedieš účtovníctvo a teda ani poriadok v ňom mať nemusíš. Iná situácia bude, ak budeš platiteľom DPH. (AnderaS nie je ani náhodou offtopic, nemôžeš byť zároveň aj hladný a aj prejedený...)
Ericsoft
04.04.11,10:12
...ako platca DPH si nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky... ;) ...takže pre začiatok, skús sa orientovať v tom, čo obnáša (povinne) jednoduché účtovníctvo... pretože doteraz si ho vlastne vôbec neviedol = nemal si povinnosť...
No keďže manželka končí tento rok na materskej tak sa mi paušálne výdavky už asi neoplatia - pre rok 2012.
No inak mám rôzne výdavky, ktoré potom evidovať budem (telefón, diéty, benzín, materiál..)
No doteraz som v podstate neviedol nič, akuráz evidujem faktúry a odvody, toť vsio.


nádherná kombinácia...:---

možno by Tebe stačilo sledovať prijaté platby za vystavené fa, z toho %-tom paušálne výdavky a platby do "fondov". takže pozor, do DP nedávame vystavené fa od 01.01. do 31.12. - ale prijaté platby!;)
To viem, tak fungujem teraz, ale chcem sa posunúť ďalej.
Ericsoft
04.04.11,10:14
Ak uplatňuješ paušálne výdavky, to znamená, že nevedieš účtovníctvo a teda ani poriadok v ňom mať nemusíš. Iná situácia bude, ak budeš platiteľom DPH. (AnderaS nie je ani náhodou offtopic, nemôžeš byť zároveň aj hladný a aj prejedený...)

Takže si prečítať zákon o DPH a ešte?

Píšte tu akoby každý kto je platcom DPH mal najatého účtovníka.. ja viem že sa toho treba o tom veľa naučiť, len musím vedieť čo potrebujem vedieť.
JankaO
04.04.11,10:15
No keďže manželka končí tento rok na materskej tak sa mi paušálne výdavky už asi neoplatia - pre rok 2012.


???
unikla mi súvislosť...
Ericsoft
04.04.11,10:18
???
unikla mi súvislosť...
No hej, to je mimo toho :D a nesmejte sa!
Ajuška
04.04.11,10:20
No keďže manželka končí tento rok na materskej tak sa mi paušálne výdavky už asi neoplatia - pre rok 2012.
No inak mám rôzne výdavky, ktoré potom evidovať budem (telefón, diéty, benzín, materiál..)
No doteraz som v podstate neviedol nič, akuráz evidujem faktúry a odvody, toť vsio.
To viem, tak fungujem teraz, ale chcem sa posunúť ďalej.
...oky... pochopila som súvislosti...;)... najmä že zvažuješ zvýhodnenie svojej firmy pre platcov DPH a netušíš, čo to s Tebou (aj v číslach) narobí... skús si stiahnuť free demoverziu trebárs Alfy z Krosu (ja mám s ňou len dobré skúsenosti, v porovnaní s inými - aj pre laikov).... a vo voľnej chvíli si tam začni "nahadzovať" do peňažného denníka všetky doklady súvisiace s Tvojím podnikaním... noo a ako počítačový expert, vieš sa pozrieť aj na tie výstupy... čo program ponúka (sú nastavené v súlade so všetkými zákonmi súvisiacimi s podnikaním)... :cool: ...si myslím, že po tejto skúsenosti sa Ti budú aj otázky ľahšie formulovať... :--- ...máš pochvalu, že si dáš povedať...:---...to k tej úprave profilu...
JankaO
04.04.11,10:21
Takže si prečítať zákon o DPH a ešte?

Píšte tu akoby každý kto je platcom DPH mal najatého účtovníka.. ja viem že sa toho treba o tom veľa naučiť, len musím vedieť čo potrebujem vedieť.
Vôbec nepíšem, že každý, kto je platiteľ DPH musí mať účtovníka. Len si je treba uvedomiť, že kaď začneš viesť jednoduché účtovníctvo, stávaš sa účtovnou jednotkou a vtedy by bolo dobré mať aj v účtovníctve poriadok. Ak uplatňuješ paušálne výdavky, nie si účtovná jednotka, nevedieš účtovníctvo a teda ani poriadok v ňom ťa nemusí vzrušovať.
Okrem zákona o DPH by bolo dobré prečítať si aj Zákon o účtovníctve, "Postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve", Zákon o dani z príjmu a myslím, že to by asi na začiatok stačilo.
Ajuška
04.04.11,10:23
...Okrem zákona o DPH by bolo dobré prečítať si aj Zákon o účtovníctve, "Postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve", Zákon o dani z príjmu a myslím, že to by asi na začiatok stačilo.
:D ...dobrý tester... koooľko znesie, kým ho porazí...:D...
Ericsoft
04.04.11,11:44
Ďakujem za rady, tak si to prečítam + skúsim nahodiť aktuálnu agendu do softu a uvidím.
Príspevky som pochválil. :)
Tweety
04.04.11,11:50
Ďakujem za rady, tak si to prečítam + skúsim nahodiť aktuálnu agendu do softu a uvidím.
Príspevky som pochválil. :)
Nech sa Ti teda darí, mne sa zdáš poriadnym srandistom.:)
Braňo
04.04.11,12:19
Až keď zistíš, že suma chýb v účtovníctve, prípadne pokuta za vedenie účtovníctva, ktorá môže byť až do 3% brutto majetku bude vyššia ako výdavky na účtovníka si ho nájdeš? :cool:
ivustek
05.04.11,09:34
leozka
15.04.11,13:09
Ahojte! Chcela by som sa spýtať, ak je možné mi na to odpovedať, že ako sa v účtovníctve odrazí to, keď si podnikateľ , platca DPH, kt. prevádzkuje supermarket, predáva tovar, kt. nablokuje v tréningovom režime, aby naplatil vysoké dane. Ako je to možné potom papierovo spraviť, aby to všetko sedelo. Nahodí si tento tovar do osobnej spotreby, al. ako?Ďakujem za odpovede...ak mate s týmto nejaké skúsenosti, poraďte prosím!
srska
15.04.11,13:12
Ahojte! Chcela by som sa spýtať, ak je možné mi na to odpovedať, že ako sa v účtovníctve odrazí to, keď si podnikateľ , platca DPH, kt. prevádzkuje supermarket, predáva tovar, kt. nablokuje v tréningovom režime, aby naplatil vysoké dane. Ako je to možné potom papierovo spraviť, aby to všetko sedelo. Nahodí si tento tovar do osobnej spotreby, al. ako?Ďakujem za odpovede...ak mate s týmto nejaké skúsenosti, poraďte prosím!
neviem či sa niekto nájde čo to zradí:) ale možno jar88, skús ho osloviť cez ss
leozka
15.04.11,13:13
Jééééžiš, dik moc za radu, dúfam, že sa niekto zľutuje a prezradí mi to!
leozka
15.04.11,13:40
a ty mi s tým nevieš poradiť?
Monika Kováčová
15.04.11,13:49
Ahojte! Chcela by som sa spýtať, ak je možné mi na to odpovedať, že ako sa v účtovníctve odrazí to, keď si podnikateľ , platca DPH, kt. prevádzkuje supermarket, predáva tovar, kt. nablokuje v tréningovom režime, aby naplatil vysoké dane. Ako je to možné potom papierovo spraviť, aby to všetko sedelo. Nahodí si tento tovar do osobnej spotreby, al. ako?Ďakujem za odpovede...ak mate s týmto nejaké skúsenosti, poraďte prosím!
nie je to možné a nie je to zákonné...

P.S.: bez zľutovania:
aj tovar dodaný na osobnú spotrebu sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu (pozri § 8 ods. 3 a § 22 ods. 5 Zákona o DPH)
Stefan2005
15.04.11,13:54
... ako sa v účtovníctve odrazí to, keď si podnikateľ, platca DPH, kt. prevádzkuje supermarket, predáva tovar, kt. nablokuje v tréningovom režime, aby neplatil vysoké dane. Ako je to možné potom papierovo spraviť, aby to všetko sedelo....

... podvodom !

a treba si prečítať bod 14) http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
leozka
15.04.11,13:58
aha, no a teraz by mal čo spraviť?Ako by mal postupovať? Ďakujem
Stefan2005
15.04.11,14:01
aha, no a teraz by mal čo spraviť?Ako by mal postupovať? Ďakujem

nablokovať všetko v "ostrom" režime a zaplatiť dane...
leozka
15.04.11,14:01
... podvodom !

a treba si prečítať bod 14) http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
Ospravedlňujem sa, idem to zmazať!
Monika Kováčová
15.04.11,14:01
aha, no a teraz by mal čo spraviť?Ako by mal postupovať? Ďakujem

mal by oznámiť na DÚ, že eviduje tržby v ERP v tréningovom režime, t.j. kráti daň na výstupe a nezahŕňa dodanie tovaru na osobnú spotrebu do základu dane, napriek tomu, že daň za tento tovar odpočítal, čím ukrátil štátny rozpočet cca o XYZ EUR.
leozka
15.04.11,14:03
nablokovať všetko v "ostrom" režime a zaplatiť dane...
Tak dík moc, len to som chcela vedieť!
leozka
15.04.11,14:05
mal by oznámiť na DÚ, že eviduje tržby v ERP v tréningovom režime, t.j. kráti daň na výstupe a nezahŕňa dodanie tovaru na osobnú spotrebu do základu dane, napriek tomu, že daň za tento tovar odpočítal, čím ukrátil štátny rozpočet cca o XYZ EUR.
A čo potom spraví DÚ po tomto oboznámení?Bude ho nejako pokutovať, či?
srska
15.04.11,14:17
A čo potom spraví DÚ po tomto oboznámení?Bude ho nejako pokutovať, či?
sa zle rozchádzaš zo zamestnávateľom?
ewita888
15.04.11,14:17
A čo potom spraví DÚ po tomto oboznámení?Bude ho nejako pokutovať, či?
ty si snáď robíš srandu... postupuj podľa príspevku 40..
Monika Kováčová
15.04.11,14:28
ty si snáď robíš srandu... postupuj podľa príspevku 40..
42
leozka
15.04.11,14:28
[QUOTE=srska;1720595]sa zle rozchádzaš zo zamestnávateľom?[/
nie,ja len som sa snažila pochopiť, že keď som niekde v obchode a dostanem neplatný blok, ako je to možné! Nechcem nikomu ublížiť, len ma to zaujímalo....to je všetko
Paula
15.04.11,14:32
[ja len som sa snažila pochopiť, že keď som niekde v obchode a dostanem neplatný blok, ako je to možné! Nechcem nikomu ublížiť, len ma to zaujímalo....to je všetko


ehm :cool:
Monika Kováčová
15.04.11,14:42
nie,ja len som sa snažila pochopiť, že keď som niekde v obchode a dostanem neplatný blok, ako je to možné! Nechcem nikomu ublížiť, len ma to zaujímalo....to je všetko
to nám je všetkým jasné.... :cool:
leozka
15.04.11,14:47
...tééda, nabudúce si asi nebudem zisťovať, čo ma zaujíma tu, ospravedlňujem sa, že som nedopatrením porušila etiketu a ešte som aj na srandu...
evina
15.04.11,14:59
No myslím, že my sme srandu z toho nemali ....:)
Monika Kováčová
15.04.11,15:01
...tééda, nabudúce si asi nebudem zisťovať, čo ma zaujíma tu, ospravedlňujem sa, že som nedopatrením porušila etiketu a ešte som aj na srandu...
150 zodpovedaných otázok... http://www.porada.sk/search.php?searchid=13433490&pp=25&page=5
pre tvoju kamarátku, sestru, manžela, bratranca, uja, tetu.... a iných SZČO.... a jedna "nahlavupoložená otázka", ktorú sme si dovolili "odľahčiť a nezodpovedať" - to sme teda ale darebáci! Fuj, hanba nám!!!
Monika Kováčová
15.04.11,15:06
Doposiaľ ti nik neodpovedal na túto otázku: http://www.porada.sk/t146718-registracna-pokladna.html#post1499919


Dobrý večer, chcem sa spýtať: kámoška pracuje ako pokladníčka v obchode a už 2 týždne majú problém: pri dennej uzávierke po zrátaní peňazí a str. lístkov v kase, im vychádza každý deň viac aj o 20 až 40 e viac v kase, ako na vytlačenej dennej uzávierke z pokladne. Nevychádza to zle len jednej pokladníčke, ale všetkým, pred tým nebol žiadny problém, je možné, že by to mohla byť aj chyba pokladne, poraďte prosím, je z toho nešťastná.V tréningovom programe sa nič nenahadzuje, takže problém musí byť inde.Je to možné? Raz je v pluse, potom v mínuse...

už vieš, prečo majú pokladníčky v pokladni o 20 - 40 EUR viac, než je na dennej uzávierke??? Ja áno. A ty tiež.
leozka
15.04.11,15:06
jéééžiš, nie, však ja som to tak nemyslela....dnes mám asi zlý deň....uvedomujem si, že je to blbá otázka, len ma mrzíí, že si myslíte, že tým chcem niekomu ublížiť, to fakt nieeeeeeeeeee! Ďakujem vám za doteraz zodpovedané a možno aj v budúcnosti zodpovedané otázky, mrzííí ma to....ja som takááá popleta!
Stefan2005
15.04.11,15:15
jéééžiš, nie, však ja som to tak nemyslela...

vidíš, toto je (ne)výhoda internetovej komunikácie - čo raz niekto napíše, to už tak ľahko neodvolá :)
leozka
15.04.11,15:21
vidíš, toto je (ne)výhoda internetovej komunikácie - čo raz niekto napíše, to už tak ľahko neodvolá :)
o.k, tak už s tým asi nič nespravím...ahojte, pekný deň prajem všetkým!