matko zelko
05.04.11,18:02
Dobrý deň

chcel by som Vás požiadať o radu. Nedávno mi umrel brat. Bol bezdetný, nemal ani manželku... Keď bol malý, mama sa o neho nestarala, súd ho pridelil otcovi, ktorého máme spoločného a neskôr udelil starostlivosť aj na moju mamu. Jeho biologická mama pila, fajčila, nestarala sa o neho, sľubovala že príde, neprichádzala... Platila na neho len ked ju súd vyzval. Moji rodičia mu šetrili na knižke na byt, ktorý mu kúpili. Na jeho meno. Dosť často bývaval u svojej biologickej mamy, kam chodil hlavne piť a ukazovať jej že je všetkému ona na vine.. Teraz umrel a otázka znie, bude dediť ona alebo aj my jeho bratia? Má nejaký nárok aj moja mama? Otec medzičasom umrel. Ide o to, že rodičia sú v druhej skupine dedičov a súrodenci až v tretej. Niekde som ešte čítal, že vylúčiť dediča je možné, ak trvale žije neusporiadane, ak trvale neprejavil záujem o neho, a ak sa o neho nestaral v prípade nemoci...

Ďakujem za odpoveď, nech je akákoľvek.
doktor23
05.04.11,18:04
Máš smolu, ak brat nenapísal závet, tak dedí jeho matka (predpokladám, že Tvoja mama nebola zapísaná do rodného listu ako matka, brata neadoptovali). Ešte by v druhej dedičskej skupine mohla dediť spolužijúca osoba, neviem s kým tvoril spoločnú domácnosť.
matko zelko
05.04.11,18:09
ďakujem za odpoveď. Predpokladal som toto:( Nehrá nejakú rolu aj to že sa o neho nestarala a že bol pridelený môjmu otcovi? Po otcovi nededíme aj my nejakú časť?
doktor23
05.04.11,18:40
nehrá ..... bohužiaľ. Brat mal toto riešiť, ak mal záujem. Dedí sa až v čase smrti, ak je otec mŕtvy, právom neho bohužiaľ nikto nenastupuje. S kým žil brat v spoločnej domácnosti?
matko zelko
05.04.11,18:45
s nikým. ide o to že ona mu robila zo života peklo. ked sa opil chodil bývať k nej. resp kým mal peniaze ho tam nechávala. potom ak nemal ho vyhodila a šiel k sebe a tam sa nejako dal dokopy vždy. ked bol triezvy tak chodil k nám. K nej fakt vtedy ked jej chcel ukázať že čo z neho spravila. Raz mi povedal ked sa snažil dostať z alkoholu, že pozri čo je to tam za zvery, a to myslel jeho mamu a jej sestru, chlastali v kuchyni zatiaľ čo on mal absťák. Fakt sa nedá s takým niečím nič robiť? Lebo ak toto je zákon tak je fakt nespravodlivý. ako je možné že ženská čo o neho nejavila záujem ako matka, bude ako matka teraz dediť?