Zavrieť

Porady

Dedičstvo

Dobrý deň

chcel by som Vás požiadať o radu. Nedávno mi umrel brat. Bol bezdetný, nemal ani manželku... Keď bol malý, mama sa o neho nestarala, súd ho pridelil otcovi, ktorého máme spoločného a neskôr udelil starostlivosť aj na moju mamu. Jeho biologická mama pila, fajčila, nestarala sa o neho, sľubovala že príde, neprichádzala... Platila na neho len ked ju súd vyzval. Moji rodičia mu šetrili na knižke na byt, ktorý mu kúpili. Na jeho meno. Dosť často bývaval u svojej biologickej mamy, kam chodil hlavne piť a ukazovať jej že je všetkému ona na vine.. Teraz umrel a otázka znie, bude dediť ona alebo aj my jeho bratia? Má nejaký nárok aj moja mama? Otec medzičasom umrel. Ide o to, že rodičia sú v druhej skupine dedičov a súrodenci až v tretej. Niekde som ešte čítal, že vylúčiť dediča je možné, ak trvale žije neusporiadane, ak trvale neprejavil záujem o neho, a ak sa o neho nestaral v prípade nemoci...

Ďakujem za odpoveď, nech je akákoľvek.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Máš smolu, ak brat nenapísal závet, tak dedí jeho matka (predpokladám, že Tvoja mama nebola zapísaná do rodného listu ako matka, brata neadoptovali). Ešte by v druhej dedičskej skupine mohla dediť spolužijúca osoba, neviem s kým tvoril spoločnú domácnosť.

    matko zelko je offline (nepripojený) matko zelko

    matko zelko
    ďakujem za odpoveď. Predpokladal som toto Nehrá nejakú rolu aj to že sa o neho nestarala a že bol pridelený môjmu otcovi? Po otcovi nededíme aj my nejakú časť?

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    nehrá ..... bohužiaľ. Brat mal toto riešiť, ak mal záujem. Dedí sa až v čase smrti, ak je otec mŕtvy, právom neho bohužiaľ nikto nenastupuje. S kým žil brat v spoločnej domácnosti?

    matko zelko je offline (nepripojený) matko zelko

    matko zelko
    s nikým. ide o to že ona mu robila zo života peklo. ked sa opil chodil bývať k nej. resp kým mal peniaze ho tam nechávala. potom ak nemal ho vyhodila a šiel k sebe a tam sa nejako dal dokopy vždy. ked bol triezvy tak chodil k nám. K nej fakt vtedy ked jej chcel ukázať že čo z neho spravila. Raz mi povedal ked sa snažil dostať z alkoholu, že pozri čo je to tam za zvery, a to myslel jeho mamu a jej sestru, chlastali v kuchyni zatiaľ čo on mal absťák. Fakt sa nedá s takým niečím nič robiť? Lebo ak toto je zákon tak je fakt nespravodlivý. ako je možné že ženská čo o neho nejavila záujem ako matka, bude ako matka teraz dediť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.