Genesis.SVK
12.04.11,15:29
Učím sa angličtinu už strašne dlho ... mal som ju na strednej aj na výške dokonca som si doma prekladal články, pozeral anglické filmy s anglickými titulkami, počúval nahrávky v angličtine a drvil sa slovíčka no jednoducho aj napriek všetkej mojej snahe keď mám niečo povedať tak som v koncoch úplne ako začiatočník ... drvenie slovnej zásoby je už kontraproduktívne bo ju rýchlejšie zabúdam ako sa ju stíham učiť ... už som z toho vážne zúfalý pretože toľko zbytočného času čo som tomu venoval a výsledky žiadne ... jediné čo viem je čítať a trochu písať. Ak mám ale rozprávať alebo rozumieť tomu keď niekto hovorí tak ako keby som sa anglinu nikdy neučil.

môže mi prosím niekto poradiť ako sa naučiť hovoriť bez toho aby som šiel do zahraničia ?

tu sú moje otázky na vás:

1. je lepšie zaplatiť si kurz alebo nejakého domáceho učiteľa angličtiny - v mojom prípade by pravdepodobne do úvahy z finančného hľadiska pripadal len nejaký študent výšky čo doučuje anglinu bo ostatní sú moc drahí.

2. nevie niekto poradiť nejaký lacný a dobrý kurz angličtiny kde by som sa konečne naučil hovoriť?

3. ak máte akýkoľvek spôsob ako sa naučiť hovoriť čo by som mohol praktizovať doma tak prosím napíšte
durisovad
12.04.11,13:34
Mojej dcere velmi pomohlo, ked si nasla kamarata a neskor manzela Americana. Dnes su v Amerike a pracuje na pozicii, kde musi anglictinu pouzivat velmi intenzivne a spravne.
KEJKA
12.04.11,14:21
skús kurz Callanovou metodou.....
alebo pobyt v zahraničí - MALTA, Anglicko.....
treba prelomiť bariéru, ale ani mne sa to nepodarilo....
vulxy
12.04.11,17:29
moja krstna to riesila radikalne,vycestovala sama do anglicka(na vidiek,ziadny Londin a pod.)potulovala sa po pamiatkach a hlavne po krcmach!!!:)a rozpravala sa s kazdym,koho stretla a skym mala aspon maly dovod,po troch tyzdnoch suvislo hovorila aj rozumela.
srska
12.04.11,17:43
môj syn: 3.-8. trieda zš výberová trieda, gympel+americkí lektori na gympli, sukromne, london 2003 škola 2 týždne (vstupný test: 7.level z deviatich) = vykašľal sa na školu a išiel robiť a robí dodnes.
misomiso
12.04.11,17:56
Ano, bez koverzacie to celkom nejde. Inak, neprepadaj beznadeji, obrovsky rozdiel medzi pasivnou a aktivnou znalostou jazyka je uplne prirodzeny, mame ho vsetci, dokonca som cital nejaku studiu o tom, ako vyrazne sa tento rozdiel prejavuje dokonca u mnohych ludi v ich materinskom jazyku.
Genesis.SVK
12.04.11,18:22
:) to sú rady teda :) ... som sa pýtal ako sa naučiť rozpravať bez toho aby som musel cestovať do zahraničia ... dnes to zahranicie (anglicky hovoriace krajiny) nie sú ako kedysi že tam človek išiel aj bez toho že vedel jazyk a našiel si prácu a fungoval tam.

Teraz tam je problém nájsť prácu aj pre tých čo vedia po anglicky dobre... nedám predsa výpoveď aby som šiel si hladať prácu do zahraničia len kvoli tomu že sa chcem naučiť jazyk.

Nepotrebujem dokonalu angličtinu mne stačí ked sa dorozumiem ... lenže musím to nejak riešiť tu na slovensku ... len sa bojím že aj keď si zaplatím kurz tak to bude niečo ako v škole že sa tam prd naučím

jednoducho hladám riešenia ako sa naučiť priemerne hovoriť anglicky tu v Bratislave :)

takže riešenia ako najdi si frajerku v Amerike alebo choď do anglicka neprichádzajú do úvahy.
misomiso
12.04.11,18:24
Ale su aj anglicky hovoriace frajerky tu na Slovensku, alebo si treba zaplatit nejakeho native na koverzaciu.
vulxy
12.04.11,18:28
este by som dodal ze najdolezitejsie je rozmyslat anglicky nie prekladat slovo po slovicku v hlave a podla mna to doma na ziadnom kurze ta nenaucia aspon o tom pochybujem.
Jana1030
12.04.11,18:40
:) to sú rady teda :) ... som sa pýtal ako sa naučiť rozpravať bez toho aby som musel cestovať do zahraničia ... dnes to zahranicie (anglicky hovoriace krajiny) nie sú ako kedysi že tam človek išiel aj bez toho že vedel jazyk a našiel si prácu a fungoval tam.

Teraz tam je problém nájsť prácu aj pre tých čo vedia po anglicky dobre... nedám predsa výpoveď aby som šiel si hladať prácu do zahraničia len kvoli tomu že sa chcem naučiť jazyk.

Nepotrebujem dokonalu angličtinu mne stačí ked sa dorozumiem ... lenže musím to nejak riešiť tu na slovensku ... len sa bojím že aj keď si zaplatím kurz tak to bude niečo ako v škole že sa tam prd naučím

jednoducho hladám riešenia ako sa naučiť priemerne hovoriť anglicky tu v Bratislave :)

takže riešenia ako najdi si frajerku v Amerike alebo choď do anglicka neprichádzajú do úvahy.

skus stranku dict.cc , su tam slovicka, vyrazy a vety, vyslovnost v anglickej aj americkej anglictine, v preklade cez http://www.dict.cc/?s=its+nice+to+meet+you sa preklikas aj k pocuvaniu vyslovnosti, aj ked predklad je nemecky. A ostatne preklady najdes v nete.
arizona
12.04.11,18:43
Učím sa angličtinu už strašne dlho ... mal som ju na strednej aj na výške dokonca som si doma prekladal články, pozeral anglické filmy s anglickými titulkami, počúval nahrávky v angličtine a drvil sa slovíčka no jednoducho aj napriek všetkej mojej snahe keď mám niečo povedať tak som v koncoch úplne ako začiatočník ... drvenie slovnej zásoby je už kontraproduktívne bo ju rýchlejšie zabúdam ako sa ju stíham učiť ... už som z toho vážne zúfalý pretože toľko zbytočného času čo som tomu venoval a výsledky žiadne ... jediné čo viem je čítať a trochu písať. Ak mám ale rozprávať alebo rozumieť tomu keď niekto hovorí tak ako keby som sa anglinu nikdy neučil.

môže mi prosím niekto poradiť ako sa naučiť hovoriť bez toho aby som šiel do zahraničia ?

tu sú moje otázky na vás:

1. je lepšie zaplatiť si kurz alebo nejakého domáceho učiteľa angličtiny - v mojom prípade by pravdepodobne do úvahy z finančného hľadiska pripadal len nejaký študent výšky čo doučuje anglinu bo ostatní sú moc drahí.

2. nevie niekto poradiť nejaký lacný a dobrý kurz angličtiny kde by som sa konečne naučil hovoriť?

3. ak máte akýkoľvek spôsob ako sa naučiť hovoriť čo by som mohol praktizovať doma tak prosím napíšte

Z mojej skusenosti : tiez sa ucim niekolko rokov nemcinu. Nenavidim tento jazyk,ale potrebujem ho k praci.
Zopar jazykmi sa dohovorim, neviem ich dobre,ale iba tak pre beznu potrebu.Bez kurzov,iba ako samouk, sli mi nejak lahko do hlavy,aj som si rychlo zapamatala.
Ale nemcina,hoci ju pouzivam denne sa mi strasne tazko pamata, doslova sa drvim kazde nove slovicko.
Asi je to u teba tak s tou anglictinou.;)
Pred odchodom do zahranicia som absolvovala dva kurzy,mala som sukromnu ucitelku,ucila som sa doma slovicka aj cele vety...

Mesiac straveny v zahranici, ked si donuteny hovorit a pocuvat ti da viac,ako polrocny najdrahsi kurz!
Samozrejme je dobre mat aj nadrvenu co najvacsiu slovnu zasobu,aby si sa mal skadial odrazit.To sa ale musis naucit sam.
Kurzy su dobre na to, ze ta naucia tvorit suvisle vety,pouzivat gramatiku a pod.
Ale dolezite je hovorit,hovorit,hovorit a pocuvat,pocuvat pocuvat a snazit sa porozumiet.

mrk aj sem http://www.porada.sk/t148221-myslite-si-ze-sa-da-naucit-anglictinu-za-kratky-cas-za-mesiac-na-uroven-porozumenia.html
roman29
12.04.11,18:47
daj si do google "language exchange", zaregistruj sa na niektorych tych portaloch a dufaj ze sa ti ozve nejaky english native speaker co sa chce ucit po slovensky (su taki. Napr. co maju predkov Slovakov, ziju v US ci Kanade a nechcu zabudnut po slovensky), a uz je potom najmenej dohodnut si konverzacie cez skype, a mozete jeden druheho ucit.
a mas to takto ZADARMO :)
KoxXxo
13.04.11,04:39
Letko
13.04.11,04:46
Vyskúšaj http://www.couchsurfing.org/
Funguje to tak, že sa tam zaregistruješ a ponúkneš ubytovanie u seba. Príde k tebe napr. nejaký amík, anglán alebo iný cudzinec, ubytuješ ho u seba zadara napr. na jednu, dve noci a môžeš si s ním takto zadara pokecať. On sa z teba vysmievať nebude. Poznám kámoša, ktorý je v tom zapojený a keď k nemu prišli ľudia, stále doniesli nejaký nákup, dokonca navarili a keď prišli na viac nocí tak aj poumývali dlážku, vyniesli smeti, navarili.
misomiso
13.04.11,08:02
este by som dodal ze najdolezitejsie je rozmyslat anglicky nie prekladat slovo po slovicku v hlave a podla mna to doma na ziadnom kurze ta nenaucia aspon o tom pochybujem.

Gasparovic sa napriklad naucil mysliet narodne a konat socialne. Da sa to.
vulxy
13.04.11,08:07
Vyskúšaj http://www.couchsurfing.org/
Funguje to tak, že sa tam zaregistruješ a ponúkneš ubytovanie u seba. Príde k tebe napr. nejaký amík, anglán alebo iný cudzinec, ubytuješ ho u seba zadara napr. na jednu, dve noci a môžeš si s ním takto zadara pokecať. On sa z teba vysmievať nebude. Poznám kámoša, ktorý je v tom zapojený a keď k nemu prišli ľudia, stále doniesli nejaký nákup, dokonca navarili a keď prišli na viac nocí tak aj poumývali dlážku, vyniesli smeti, navarili.

znie to zujimavo ale si to neviem predstavit v skutocnosti ze si ubytujem neznamych ludi u seba a co ked su to basmani na uteku,pedofily alebo nedajboze buzeranti?
v najlepsom pripade dealeri MLM co maju par dni nato aby ma nahovorily (v anglictine :))na kupu hrncov,vankusov atd.:(
vulxy
13.04.11,08:22
ale sa pozri kolko toho uz precestoval:),od pralesov Brazilskych po Kamcatku.a este sa tusim pripravuje aj na niektory pol. bolo by podozrive keby on nieco nevedel.:)
vulxy
13.04.11,08:23
Gasparovic sa napriklad naucil mysliet narodne a konat socialne. Da sa to.

ale sa pozri kolko toho uz precestoval:),od pralesov Brazilskych po Kamcatku.a este sa tusim pripravuje aj na niektory pol. bolo by podozrive keby on nieco nevedel.:)
Letko
13.04.11,08:34
znie to zujimavo ale si to neviem predstavit v skutocnosti ze si ubytujem neznamych ludi u seba a co ked su to basmani na uteku,pedofily alebo nedajboze buzeranti?
v najlepsom pripade dealeri MLM co maju par dni nato aby ma nahovorily (v anglictine :))na kupu hrncov,vankusov atd.:(

Ľuďom, ktorých ubytuješ, dávaš potom hodnotenie a oni ho dávajú tebe. Takže podľa toho si môžeš vybrať, či daného človeka ubytuješ alebo nie. U mňa tento systém zanechal pozitívny dojem.
Môžeš ešte využiť Skype a telefonovať s niekym zadara, ale cez telefón sa dohovoríš ťažšie ako zoči-voči.
Mária27
04.07.11,06:28
Najlepšie kurzy v BA sú http://www.britishcouncil.org/slovakia.htm
Učitelia sú Angličania, ale lacné to nie je. Každé 3 mesiace ti dajú veľa, učiť sa celé vety naspamäť, po 2,5 roka preskakuješ na anglické myslenie ako keď sa vyjasní.
Tam si môžeš nájsť aj tú frajerku:)
katalóg
04.07.11,11:55
http://www.vsm.sk/sk/programy/ Bratislava a Trenčín.
Rôzne programy.
Kto si vyberie dennú formu, dá sa urobiť vstupný test a nemusí začínať ako začiatočník.
Odporúčam. Lektori americkí.
katalóg
04.07.11,12:02
Ľuďom, ktorých ubytuješ, dávaš potom hodnotenie a oni ho dávajú tebe. Takže podľa toho si môžeš vybrať, či daného človeka ubytuješ alebo nie. U mňa tento systém zanechal pozitívny dojem.
Môžeš ešte využiť Skype a telefonovať s niekym zadara, ale cez telefón sa dohovoríš ťažšie ako zoči-voči.
Prečo sú Slováci ešte stále tak konzervatívni?
Súhlasím. Tento systém je dôveryhodný vďaka hodnoteniam.Takto to funguje aj u cestovateľských stránok. Ubytovanie v zahraničí zadarmo (samozrejme nejaká vďaka by mala byť), získanie nových priateľov. Ak sa plus zadováži lacná letenka, radosť žiť. :-)
karol x
04.07.11,12:05
:) to sú rady teda :) ... som sa pýtal ako sa naučiť rozpravať bez toho aby som musel cestovať do zahraničia ... dnes to zahranicie (anglicky hovoriace krajiny) nie sú ako kedysi že tam človek išiel aj bez toho že vedel jazyk a našiel si prácu a fungoval tam.

Teraz tam je problém nájsť prácu aj pre tých čo vedia po anglicky dobre... nedám predsa výpoveď aby som šiel si hladať prácu do zahraničia len kvoli tomu že sa chcem naučiť jazyk.

Nepotrebujem dokonalu angličtinu mne stačí ked sa dorozumiem ... lenže musím to nejak riešiť tu na slovensku ... len sa bojím že aj keď si zaplatím kurz tak to bude niečo ako v škole že sa tam prd naučím

jednoducho hladám riešenia ako sa naučiť priemerne hovoriť anglicky tu v Bratislave :)

takže riešenia ako najdi si frajerku v Amerike alebo choď do anglicka neprichádzajú do úvahy.
Ad1.) bezpochyby je najlepsie face to face. zaplat si nejakeho ucitela a konverzujte co najviac o tom co ta bavi.postupne si rozviazes jazyk ani nebudes vediet ako. na gramatiku sa vykasli. ta pride postupne. musis citat co najviac a potom sa s tym ucitelom o tom rozpravaj. to je prvy krok k aktivnemu jazyku. ver mi, mam to odskusane. mal som podobny problem ako ty, ale uplnou nahodou som nasiel lektorku, ktora mi otvorila oci a zap mesiacov som bol prekvapeny nad tymi zmenami. vzdy to je ale drina, samozrejme.

Ad2.) na kurzy sa vykasli. kazdy by z teba tahal len peniaze. presiel som x kurzami a bol som vzdy len znechuteny tou neefektivnostou.

Ad 3.) kludne mi napis sukromnu spravu, mozeme to prebrat. je to na dlhe rozpravanie
katalóg
04.07.11,12:37
Ad1.) bezpochyby je najlepsie face to face. zaplat si nejakeho ucitela a konverzujte co najviac o tom co ta bavi.postupne si rozviazes jazyk ani nebudes vediet ako. na gramatiku sa vykasli. ta pride postupne. musis citat co najviac a potom sa s tym ucitelom o tom rozpravaj. to je prvy krok k aktivnemu jazyku. ver mi, mam to odskusane. mal som podobny problem ako ty, ale uplnou nahodou som nasiel lektorku, ktora mi otvorila oci a zap mesiacov som bol prekvapeny nad tymi zmenami. vzdy to je ale drina, samozrejme.

Ad2.) na kurzy sa vykasli. kazdy by z teba tahal len peniaze. presiel som x kurzami a bol som vzdy len znechuteny tou neefektivnostou.

Ad 3.) kludne mi napis sukromnu spravu, mozeme to prebrat. je to na dlhe rozpravanie
Súhlasím aj s tvojím odporúčaním, to je tiež dobrý systém, vrátim sa však tvojmu k druhému bodu.

Skúsenosť s http://www.vsm.sk/sk/programy/.
Prvý človek absolvoval denný program hneď po strednej škole. Dosiahnutá znalosť - rodený Američan.
Druhý po testoch vstúpil do piateho levelu zo šiestich. Následne získal prvé miesto vo svojom živote po inej VŠ vďaka jazykom s výškou pred tromi rokmi za 50 tis. Sk. O.i. získal aj dobrú písomnú komunikačnú znalosť.
Viem ktorí aj mediálne známi ľudia ten program absolvovali s nimi.
Preto odporúčam aj túto formu.
Azel
26.07.13,21:04
Ucitelia a kurzy v ziadnom pripade. Stoji to kopec penazi a neda ti to dokopy nic. Pri anglictine mas vyhodu, ze jestvuje v tomto jazyku kopec filmov. Stiahni si nejake filmy. nejake, co ta oslovia, pacia sa ti a uc sa z toho. Pretoze ten jazyk musis zit, musis sa do neho vcitit a toto je najlepsi sposob, to ta nenaucia na ziadnom kurze ani ziadny ucitel.

Ked to budes robit takymto sposobom, zacudujes sa, ake budes robit pokroky. Ja som sa tymto sposobom naucil za pol roka viac ako na zakladke aj strednej dokopy. Je pravda, ze som mal k filmom titulky. No niektori hovoria, ze ani to vraj netreba. Nebudem sa hadat, ale zase je pravda, ze male deti sa ucia bez titulkov a ide im to :)

Hlavne ziadne biflovanie slovnej zasoby ani gramatiky, lebo to je k nicomu. Pri anglictine mas obrovsku vyhodu, ze je to jazyk, ktory sa snazia do ludi natlacit dost silno. Vychadzaju ti tak v ustrety, ze vynasli este aj specialnu anglictinu pre tych, co sa ucia (VOA special English).

S inymi jazykmi je to tazsie. Tam uz nemas take velke moznosti.
Slayer666
26.10.13,13:37
No tak ked uz to tu Azel otvoril, tak pokracovat v tejto thread necromancy nezaskodi. Genesis uz z toho asi vela mat nebude, ale ini mozno....

Ako uz tu viaceri povedali, rozdiel medzi pasivnymi a aktivnymi zrucnostami tu vzdy bude, to je normalne a je to tak aj s nasou slovencinou (kolkokrat lovis nejake slovo; alebo rozmyslas, ako nieco vyjadrit).

Jazykove zrucnosti mozeme rozdelit na pasivne (porozumenie pocutemu a citanemu prejavu) a aktivne (myslenie, hovorenie, pisanie). Tym poslednym nerozumieme pisanie diktatov, ale vylucne aktivnu produkciu, teda slohy, diskusne prispevky na internetovych forach a pod.

Jazyk tiez mozeme rozdelit - a nech mi lingvisti odpustia tuto nepresnost, ale pre nase ucely je praktickejsie toto delenie - na gramatiku, slovnu zasobu a vyslovnost v sirsom slova zmysle (tzv. akcent). Takze najprv tieto zakladne kamene, z ktorych budeme stavat tamtie budovy (tych pat zrucnosti):

A. VYSLOVNOST

Nesuhlasim s nazormi, ze vyslovnost nie je dolezite, hlavne komicke mi pripadaju od ludi, ktorych vyslovnost je na urovni, ktorej ani ja nerozumiem (nehovoriac o Anglicanovi, ktory nie je zvyknuty na nase prznenie anglictiny). Tito ludia skratka nevedia, o com hovoria a netreba ich preto brat vazne.

Takze absolutne minimum je taka vyslovnost, aby bola zrozumitelna - ale pozor! Nie pre ucitelku na ZS, ale pre native speakera. Lepsie je mat taku, aby ich nesokovala, neotravovala, aby vam bolo lahko rozumiet. Idealne je mat vyslovnost co najvernejsie kopirujucu tu skutocnu. Ano, existuju rozne prizvuky (inak sa hovori v okoli Melbourne, inak v Cornwall, inak v Dubline, inak v San Diegu, inak vo Wisconsine a pod.), ale tie sa medzi sebou nelisia ani zdaleka tak, ako sa lisia od tej slovenskej vyslovnosti.

Anglictina (alebo hociktory iny cudzi jazyk, cestinu nevynimajuc) ma jednoducho ine hlasky (a fonemy) ako slovencina a s tym sa treba skratka zmierit. Anglictina ma tiez inu intonaciu ako slovencina.

Pokial ide o jednotlive hlasky a fonemy, rovnake maju anglictina a slovencina asi len niektore spoluhlaskove fonemy - m, š, ž, f, j. To je vsetko, nic ine. Vsetky samohlasky su ine a ostatne spoluhlaskove fonemy su tiez ine. A treba sa ich naucit vsetky vyslovovat spravne, tzn. vyslovovat inak ako v slovencine.

S tymto ma vacsina ludi problem a mnohi veria tomu, ze dospely clovek sa proste dobru vyslovnost nenauci. Nuz urcite sa ju nenauci, ak sa bude len snazit opakovat spravnu vyslovnost po nahravke alebo ucitelovi. Az na par geniov toto u nikoho proste nefunguje. Co vsak funguje vzdy, aj u 70-rocnych (pokial nemaju recovu alebo sluchovu vadu), je presny navod na to, ako tu-ktoru hlasku vyslovit. Tymito presnymi navodmi sa zaobera fonetika.

Jedina zarucena metoda je teda nasledujuca:
1, Kupit si knihu o fonetike a fonologii anglictiny a prejst si ju. Tiez si precitat knihu o slovenskej fonetike. Preco? Lebo my si v skutocnosti nemusime dobre uvedomovat, ako jednotlive hlasky vyslovujeme a preto si mozno neuvedomime vsetky rozdiely.
2, Ak ta kniha o anglickej fonetike obsahuje aj nahravky a cvicenia, super, len do toho!
3, Tu vyslovnost treba ale cibrit dalej a znamy polyglot prof. Alexander Arguelles (ktory sa dohovori tak 50 jazykmi, takze by som jeho slova bral vazne) ma na to metodu zvanu shadowing, cize tienovanie. Podstatou je simultanne opakovanie po nahravke (vyber nahravky je uz na vas, moze to byt prakticky hocico, ale najlepsie nieco autenticke, nie didakticke).

Pokial ide o intonaciu, ta je vzdy rozobrata v kazdej knihe o fonetike a jej trenovanie shadowing riesi tiez.

Ak sa clovek nauci spravnu intonaciu, rytmus a spravne vyslovovat vsetky hlasky/fonemy (a spajat ich), tak sa stanu dve veci. Jednak je mu lepsie rozumiet a ma zo seba lepsi pocit a tiez rec native speakerov zrazu vobec neznie tak rychlo a nezrozumitelne. Ta intonacia je prud, ktory unasa jednotlive slova. A ked poznate tu rieku a vsetky jej zakutia, mate vacsiu sancu ju uspesne splavovat.

B. GRAMATIKA

Taktiez nesuhlasim s nazormi, ze gramatika nie je dolezita. Naopak, je velmi dolezita, vlastne je uplne nevyhnutna. Ze deti sa ucia rodny jazyk inak? To je fajn, pretoze deti su ti najhorsi ziaci, takze od nich by som si priklad nebral. Male deti su v uceni sa jazyka take mizerne, ze im trva cca. tri roky, kym ho dostanu na nejaku rozumnu uroven (takych 2000 slov), pricom cely cas su nim obklopene a furt sa im niekto z rodiny prihovara. Ak povieme, ze deti sa ucia napr. sedem hodin denne po dobu troch rokov, kolki z nas sa kedy tak dlho ucili nejaky cudzi jazyk? Ano, mnohi ludia sa ucia jazyk roky rokuce a nikdy sa ho nanaucia, ale tito ludia sa ho ucia dvakrat tyzdenne vo vecernej skole, najlepsie nejakou totalnou somarinou typu Callan method, vsak? Takze aritmetiku si spravte sami.

Na druhej strane, gramatika ma svoje miesto, ale netreba to s nou ani prehanat. Ja odporucam si na zaciatok spravit prehlad. Tzn. v anglictine sa hned naucit vsetky casy, ako sa tvoria a ako sa zhruba pouzivaju, modalne slovesa a aspon ich zakladne funkcie a pod (ale len si to prezriet, netreba robit ziadne cvicenia ani nic take). Skratka mat nejaku knihu zameranu cisto na gramatiku a mat celu gramatiku niekde pokope. Ucit sa gramatiku po malych kuskoch ako v skole podla mna nie je velmi efektivne. Cloveku pomoze, ked moze vidiet cely obraz a nie izolovane kusky bez kontextu. No a kazdych par mesiacov napr. si znovu prejst bud celu gramatiku alebo len si spravit zopar cviceni na niektore problemove javy a pod.

Takze o gramatike treba ziskat prehlad, ale potom sa ju uz treba ucit z jazyka, nie naopak (Man lernt die Grammatik aus der Sprache, nicht die Sprache aus der Grammatik - povedal niekto znamy, tusim Nietsche). A ak narazime napr. pri citani na nejaky problem, nastudujeme si tento jav. Ak pri rozpravani zistime, ze past perfect continuous nam nie je jasny, mozeme si spravit par cviceni. Ak treba.

C. SLOVNA ZASOBA

Nie su slova ako slova. Su slova, ktore su uplne zakladne a tie sa da len naucit naspamat (zo zaciatku). To su napr. vsetky zamena, predlozky, castice, spojky, cislovky, zakladne prislovky a pod. Potom zo zaciatku zakladne podstatne mena (clenovia rodiny, dom, strom, les, jablko atd.), adjektiva a tiez zakladne slovesa. Vsetky nepravidelne podstatne mena a slovesa takisto. Najpouzivanejsich 1000 lexem a tak. Cast tychto slov sa clovek nauci studiom gramatiky (napr. osobne zamena), na zvysok existuje napr. stranka memrise.com. Tam si clovek urcite najde nejake lekcie prvych 1000 slov alebo nepravidelnych slovies a pod. Tieto veci sa treba naucit. Na memrise to funguje na principe spaced repetition. Vyskumom sa zistilo, ze clovek sa nauci jedno slovo a to po case zabudne. Vie sa, zhruba kedy. A tento program este pred tym, nez slovo zabudnem, ma z neho vyskusa. Potom je to zabudanie uz pomalsie. Potom ma zasa vyskusa. A potom zas (ale teraz az o tyzden, lebo skor netreba). A zas (ale az o mesiac). Atd.

Akonahle vsak vieme tych najdolezitejsich 1000 slov, tych najdolezitejsich 100-150 nepravidelnych slovies, tych najdolezitejsich cca. 20 nepravidelnych podstatnych mien a zhruba celu gramatiku (samozrejme este nie do hlbky, ale taky potrebny prehlad), je cas zacat citat autenticke texty. A citatnie je hlavny zdroj vsetkej ostatnej slovnej zasoby. A je to ten najlepsi zdroj, lebo tie najdolezitejsie slova sa tu vyskytuju najcastejsie (kedze ide o prirodzeny jazyk a nie o ucebnicu), tie menej dolezite menej casto atd. A hlavne je to skutocny jazyk. Cize princip je ten, ze precitame Le petit prince v anglictine (The Little Prince), alebo Alice in Wonderland alebo nieco ine pre deti. Potom precitame nieco od Agathy Christie, co je vyssi level. Od toho je vyssie napr. Hemingway, pripadne Harry Potter. Az sa mozeme dostat po velmi tazkych autorov ako Dickens, Swift ci Joyce.

Tak to by boli zakladne stavebne kamene. Teraz postavime dom.

I. POCUVANIE a CITANIE

Davam ich spolu, lebo zo zaciatku je dobre ich brat spolu. Skvela metoda je tzv. L-R method, cize listening-reading method. Potrebujeme text v cielovom jazyku, jeho preklad v rodnom jazyku a nahravku textu v cielovom jazyku. Podstata je asi tato:
1, precitame si text v rodnom jazyku, aby sme vedeli, o com to je (nie je to nevyhnutne, ale....)
2, precitame si text v cielovom jazyku za sucasneho pocuvania nahravky, aby sme sa naucili, ako sa co cita a aby sme si sucasne pocute vedeli predstavit napisane
3, pocuvame nahravku v cielovom jazyku, pricom mame pred sebou text v rodnom jazyku a pre istotu nablizku aj text v cielovom jazyku
Ucelom tretej fazy je, ak uz rozumieme vacsine hovoreneho prejavu (aspon tych 60%), naucit sa najprv vyznam neznamych slov. Preto sledujeme aj slovensku verziu, lebo tam mame ich preklad (a nemusime listovat v slovniku a potom si ich vypisovat, co zaberie hrozne vela casu). A anglicku verziu mame poruke, kedy nahodou bolo treba pozriet, ako sa to pise. Konecnym cielom je rozumiet celej nahravke bez toho, aby sme sledovali text. Skusenosti inych aj moje su take, ze na to je potrebne si nahravku v ramci tretej fazy vypocut asi tak trikrat. A po prvom precitani v ramci tretej fazy uz nie je potrebne pracovat so slovenskou ci anglickou tlacenou verziou. Druhy- a tretikrat to uz iba pocuvame (napr. v autobuse, pocas prechadzky v parku a pod.). Nejake slovo obcas unikne aj pri tretom pocuti, ale z toho si nic nerobime a ideme kludne na dalsiu kapitolu. Prvu fazu je najlepsie robit tak, ze precitame celu knihu, potom dalsie dve fazy je lepsie ist po kapitolach.

Tato metoda je velmi dobra, lebo riesi velmi sikovne dve veci - citanie s porozumenim a porozumenie pocutemu prejavu. Je to tiez hlavny zdroj slovnej zasoby. Slova sa tu fixuju v kontexte a navyse tie dolezitejsie sa opakuju, takze si ich clovek lepsie pamata.

Najlepsie je zacat s detskou knihou. Ta bude nevyhnutne dost kratka, ale to je rozbeh. Po nej mozu nasledovat popularne romany a idealne asi tak 250 stran dlhe. Romany su tu lepsie nez poviedky a to kvoli idiolektu autora. Kazdy autor ma svoj sposob vyjadrovania (idiolekt) a ked clovek cita jeden roman, prvych 20 stran moze byt strasne tazkych, ale postupne je to lahsie a lahsie, lebo ten idiolekt sa prejavi zhruba na tych prvych dvadsiatich stranach a potom z neho mozete dalej tazit. Po uspesnom absolvovani prveho romanu ideme na dalsi roman, ale od ineho autora. A takto precitame napr. pat romanov od roznych autorov, idealne je stupnovat narocnost textu.

Nahravky knih su zadarmo napr. na librivox.org, ale su aj komercne audioknihy nahrate profesionalnymi hercami, len tie nieco stoja. Knihy sa mozu pouzit v pdf alebo fyzicke (odporucam antikvariaty v SR a na anglicke znenia abebooks.com).

Tu sa to nekonci, ale tu by som pocuvanie a citanie rozdelil. Ked uz mame dostatocnu slovnu zasobu, mozeme sa vrhnut na filmy a serialy. Narocnost pocuvania zavisi od:
1, rychlosti prejavu
2, nasej znalosti zvukovej stranky jazyka (fonetiky, fonologie)
3, nasej slovnej zasoby

Romany maju spravidla vacsiu slovnu zasobu nez serialy, co nas vytrenuje, na druhej strane serialy zvyknu mat vyssiu rychlost prejavu a tiez rozne hlasy, prizvuky (typicky priklad rozne americke prizvuky v Criminal Minds, rozne rakuske prizvuky v Kommissar Rex). Serialy su lepsie, lebo sa opakuju herci a tak.

S titulkami alebo bez? Titulky v slovencine by som nepouzival, titulky v anglictine (cielovom jazyku) len docasne, ale treba sa snazit cim skor bez titulkov. Titulky odvadzaju nasu pozornost, ale zo zaciatku nam mozu pomoct. No cielom je pocuvanie, citanie sme uz trenovali inde. Mozeme si tiez pozriet zopar filmov.

Pokial ide o citanie, z beletrie sa hodia dalej bud dalsie romany (ak chcete), alebo mozno este skor poviedky od vaznych autorov (Edgar Allan Poe, Washington Irving a tak). Tu uz je L-R zbytocne, staci slovnik. Tiez sa zide citat noviny a casopisy a to z oboch koncov - bulvarne braky (aktualne hovorove frazy, slang atd.) a prvotriednu, serioznu zurnalistiku.

II. MYSLENIE a HOVORENIE

Najdolezitejsie je zbavit sa prekladania v hlave. Preto je dolezite vela citat a vela pocuvat, aby clovek nabral slovnu zasobu a bol vystaveny tomu jazyku. Aby co najviac krat videl a pocul urcite gramaticke tvary a pod. Aby sa stali prirodzenymi.

Druha vec je vyslovnost a na to pomoze uz spominany shadowing.

A teraz je cas tvorit aj vlastne veci. Kazdy sa niekedy nad niecim zamyslame. Tak sa zamyslajme v cudzom jazyku. A pokial ide o hovorenie, proste treba iba hovorit. Da sa zaplatit si nejake konverzacne hodiny, ten skype tiez nie je zly napad (aj ked ja som toto nikdy neskusal), ani tie vymenne pobyty nezneju ako zly napad. Pri najhorsom sa rozpravaj sam so sebou. Vsak vsetci to aj tak robime kazdy den, tak preco nie v cudzom jazyku?

III. PISANIE

Priznam sa, pisanie je mojou slabou strankou. Na CPE som mal pisanie ledva na C (hoci vysledna bola A). Ale to preto ze ja tak maximalne pisem na nejakych diskusnych forach. Tie slohy som nijak extra netrenoval.

Skratka treba pisat. Na lang-8.com vam napr. zadarmo skontroluju slohy. Na internetove fora sa da tiez pisat.

A co je zaujimava metoda, ale este som ju neskusal (no doveryhodni ludia sa o nej vyjadrovali pozitivne a mimochodom tiez je z Arguellesovej dielne), je scriptorium:
Vyberte si text, ktoreho styl si chcete osvojit a vetu po vete ho takto prepiste:
1, precitajte vetu nahlas.
2, nahlas ju hovorte, kym ju pisete rukou na papier.
3, precitajte, co ste napisali.

Nauci vas to lepsie sa sustredit na detail (kedze tej vete venujete dost casu), zlepsi to stylistiku a tak.

A este nemusi byt zle pozriet si nejaku tu knihu pre nadejnych spisovatelov o tom, ako pisat.

XX. ZAVER

Tak toto by som asi poradil. Podstata je, ako tu uz viaceri na tomto fore hovorili, ze treba robit vsetko, pretoze vsetky tieto zrucnosti sa navzajom posilnuju. Neexistuje ziadna zazracna metoda, su vsak urcite techniky, ktore vedia tu efektivitu ucenia dost zvysit. Niektore z nich som uviedol.
vulxy
26.10.13,15:56
ja som si tiez myslel ze som v anglictine aspon podpriemerne pokrocily ale cez veekend som mal tu cest sa pozhovarat s frajerom mojej krstnej ,on je rodeny anglican a som sa zaradil do kategorie predzaciatocnik :)ja som mu nerozumel ani pozdrav havdujudu....
Slayer666
26.10.13,19:50
Nikdy predtym si sa s Anglicanom nerozpraval? Mas nejaku teoriu o tom, preco k tomu doslo? Co to znamena podpriemerne pokrocily?
Azel
10.11.13,20:00
S titulkami alebo bez? Titulky v slovencine by som nepouzival, titulky v anglictine (cielovom jazyku) len docasne, ale treba sa snazit cim skor bez titulkov. Titulky odvadzaju nasu pozornost, ale zo zaciatku nam mozu pomoct. No cielom je pocuvanie, citanie sme uz trenovali inde. Mozeme si tiez pozriet zopar filmov.

Vážim si tvoj dlhý príspevok, len by som ťa poopravil, že naučiť sa rozumieť anglickým programom (akýmkoľvek -- televíznym, rozhlasovým) bez titulkov sa NEDÁ. To dokáže len native speaker.

Nedá sa to jednak preto, že oni majú strašne širokú slovnú zásobu, na ktorej osvojenie si treba dlhé roky a okrem toho majú veľmi komplikovanú výslovnosť. Keď ich počúvaš, tak si musíš najmenej 75% slov domýšľať, nie im rozumieť. A to opäť dokáže len človek, čo ten jazyk používa už dlhé roky.

Viem, o čom hovorím, učím sa tento jazyk už dlho, v testoch mi vychádza C2, bez problémov sa dohovorím s cudzincami (ktorí nevedia iný jazyk), ale akonáhle chcem rozumieť native speakerom bez titulkov, tak nerozumiem nič. S titulkami však rozumiem dobre.

Týmto chcem aj upozorniť všetkých ostatných, čo sa chcú začať učiť nejaký jazyk, nech si nemyslia, že toto niekedy dokážu. Nie je to možné. Je možné sa ho naučiť tak, aby ste si pohovorili s niekým, kto váš jazyk nevie, alebo aby ste rozumeli anglickým programom s titulkami. Ale bez titulkov im nikdy nebudete rozumieť. Kvôli vyššie spomínaným dôvodom.
Slayer666
11.11.13,12:04
No tak to mi vychadza, ze som native speaker. :D

Ale teraz vazne. To, ze tebe sa to nedari, neznamena, ze sa to neda. Vravis, ze ti vychadza C2 - aj v casti listening comprehension? Napr. aj testy CPE, Paper 4 - Listening ti vychadzaju na C2 (teda na pass)? Alebo iba tie ostatne casti ako reading comprehension ci use of English?

Tiez sa ucim anglictinu vela rokov, mam aj certifikat CPE (uroven C2). Aj listening mam na statement of results dobry (myslim, ze v rovine exceptional), mojou slabinou je zas writing, ale to je uz ina tema.

Ja serialom, talk shows a filmom vacsinou rozumiem bez titulok - a vobec nie som sam. Pravda, niektore prizvuky alebo niektori konkretni herci v konkretnych rolach mi robia problem. Ide hlavne o Suffolk, Yorkshire, Appalachian a pod. Alebo Humphrey Bogart v African Queen. Ale zas Casablanca bez problemov. Pri Criminal Minds, kde je dost vela roznych americkych prizvukov (ja som zvyknuty skor na britske), sa musim sustredit, ale maloco mi unikne, ked sa sustredim (ziadne domyslanie si 75% slov). Pri serialoch ako Monk sa nepotrebujem sustredit.

Je pravda, ze v 3. triede na ZS som zacal navstevovat jednu sukromnu jazykovku, kde boli vzdy nejaki native speakers (kazdy rok niekto iny). Tu skolu som navstevoval az do sexty, ked som spravil FCE (ta skola potom aj zanikla, resp. ostala iba skolka). Potom pred CPE som dva roky navstevoval jednu skolu, ktoru viedol a v pokrocilych kurzoch ucil tiez native speaker. Cize nenaucil som sa po anglicky v skole, ale ani vonku som nikdy nebol.

Myslim, ze tebe nejaky faktor chyba. Ak vravis, ze mas uroven C2, tak ak je to pravda, neznalost slovicok by nemala byt problemom. Samozrejme, obcas sa nejake vyskytne, ale tam nebude pes zakopany. Asi to bude ta neznalost fonetiky, takze to ti odporucam zmenit. Pracuj na svojej vyslovnosti. Nastuduj si fonetiku, zisti, v com sa anglicke hlasky lisia od slovenskych a tak. Zisti si, ako sa slova spajaju v anglictine (napr. ako sa naozaj cita ''what are you doing''). A trenuj tuto vyslovnost. Rob shadowing a vela vela pocuvaj. Totiz niekto tieto veci pochyti intuitivne, napr. tym, ze vycestuje na sest mesiacov na vymenny pobyt. Hlavne zeny sa mi v tomto zdaju byt lepsie. Sice nevedia, co je to dentalna frikativa, ale tym, ze ju tolko krat poculi, sa ju skratka naucili. Ty mozno nemas tuto moznost, mozno si aj vycestoval, ale ti to nepomohlo, tak ty potrebujes presny navod. A ten ti poskytne fonetika. Az sa ti zlepsi vyslovnost, zlepsia sa ti aj posluchove schopnosti. Ale tie musis samozrejme trenovat aj osobitne a to proste tak, ze budes vela pocuvat. Toto si totiz doteraz prilis netrenoval. Ty si pozeranim serialov s titulkami trenoval rychle citanie, nie posluch. Takze sa nemozes prilis divit, ze ti ten posluch nejde.

No myslim si, ze tieto tvoje pesimisticke sklony su predcasne. Skus robit niekolko mesiacov to, co som ti povedal. No nezabudni aj vela citat, kvoli slovnej zasobe. A nezanevri ani na tie ostatne aspekty jazyka. Ja by som mal napr. viac pisat, ale tak teraz sa intenzivne venujem nemcine a trochu francuzstine, tak co uz.

Ak chces viac uzitocnych rad od skusenych ludi, skus forum na how-to-learn-any-language.com
Azel
13.11.13,18:05
No nič v zlom, ale ja som si počúvanie trénoval. Asi pol roka som strávil nad VOA special English (vysielanie pre tých, čo sa učia) a tomu som sa naučil rozumieť tak, že som sa nemusel vôbec sústrediť. Až potom som išiel na filmy (vyšší level), kde sa už hovorí rýchlejšie a aj s väčšou slovnou zásobou.

Spočiatku som ich pozerával s titulkami, aj preto, lebo som čítal, že tak robí každý, najprv pozeráva s titulkami a neskôr bez nich. Bohužiaľ, aj teraz, po roku, keď si chcem pozrieť napr. americký film bez titulkov, tak tomu nerozumiem vôbec, ale s titulkami rozumiem takmer všetko...

Úroveň C2 mi už vychádza asi pol roka, a to aj v časti "listening comprehension", takže nechápem, kde je problém. Už pol roka pozerávam filmy s rovnakým prehľadom, ako slovenské, pretože mi stačí si ich pozrieť raz, druhýkrát by ma to už nudilo. Čiže rozumiem takmer všetkému, problém je v tom, že keď vypnem titulky, nerozumiem ničomu...

Preto som dospel k záveru, že sa to asi nedá. Pretože logicky ak by sa to dalo, tak by som toho už dávno mal byť schopný. Ale už som sa s tým zmieril. Nebudem sa usilovať o niečo, čo sa nedá dosiahnuť.

P.S. Pozri si napríklad pesničku Roll Over Beethoven (Beatles) alebo King of the Road (Boney M). To sú pesničky s takými textami, že ti to nič nehovorí, ani keď to máš pred sebou. Chceš povedať, že aj tomu rozumieš na 100%, bez titulkov a na prvé počutie?
Azel
23.11.13,22:58
A ešte niečo by som chcel dodať. Ten návod, čo si tu napísal, je síce skvelý, ale časovo veľmi náročný. Takéto niečo môže kompletne zrealizovať len človek, ktorý má prebytok voľného času (čo dnes asi málokto). Súčasný človek by skôr potreboval nejaký návod, ako sa naučiť jazyk rýchlo, s minimálnou dennou časovou dotáciou a tak, aby ho mohol čo najskôr používať.
mareko
26.12.13,12:48
Vie niekto názvy filmov, ktoré sú v angličtine a s anglickými titulkami? Ak sa budú dať stiahnuť aj z netu, tak to by bude úplne super. Ďakujem
spermint
06.03.14,17:41
to slayer666, nedalo mi nezaregistrovat sa. Nic v zlom ale beries to moc vedecky, clovek sa uci jazyk prirodzene a dôkazom mozu byt ludia ktori po revolucii odisli do USa a po 5 rokoch pomaly nevedeli rozpravat po slovensky. Fonetika a ine blaboli. vselijake testy A10, C2, X89 ... na co to je dobre, ak to beries takto vazne a venujes sa tomu jazyku aspon 10 rokov mal by si ho teda uz dokonale ovladat, Ten hlupy detsky ziak co jazyk v 10 rokov ovlada 100x lepsie ako ty je asi fakt fatamorgana a sen. Treba si uvedomit ze to dieta v 4 rokov ovlada svoj jazyk na velmi dobrej urovni, mozno aj na tej tvojej C2. A to zacinalo od nuly, nevedelo co je to stolicka, co je to kniha, coje to mozog...Iba si odradil ludi k uceniu cudzieho jazyka. Toto co si napisal je pre vedeckých pracovnikov ktori chcu vykazat cinnost a minut peniaze nejakého grantu.
Slayer666
08.03.14,17:47
Spearmint, prepac, ale myslim, ze vobec netusis, o com hovoris.
Azel
27.07.14,21:13
Takze pisem sem znova, po polroku, alebo skoro po 8 mesiacoch a opat mozem potvrdit len to, co som povedal predtym.

Anglictine sa venujem kazdy den (kazdy) v tyzdni 2 hodiny, naucil som sa uz celkom plynule hovorit, rychlo, dovolim si povedat, ze tak, ako vo filmoch. Ludia z ostatnych krajin mi zavidia ako vyjadrovacie schopnosti, tak aj prizvuk. A nie su to ziadni zaciatocnici.

Lenze, samozrejme, zapnem anglicke radio alebo telku... koniec. Nerozumiem ani slovo.
Cize opat mozem potvrdit, ze sa to neda a moze si hovorit kto chce, co chce. Na to, aby som vycestoval za hranice a tam sa to naucil, nemam prachy. Ale ktovie, mozno tam nakoniec pojdem, ale za inym ucelom...
alaya1
28.07.14,05:56
Ak mas problem hovorit , aj ked ovladas slovnu zasobu , najefektivnesie by bolo odist na par mesiacov do krajiny, kde sa hovori tymto jazykom. Bol by si nuteny komuníkovat a pocuvat jazyk od anglicky hovoriacich ludi. pripadne by som ti odporucala individualne konverzacie s anglicky hovoriaciom clovekom. Nemusis si platit ucitela, ak na to nemas, mozes si najst niekoho, kto by s tebou napr. pokecal aj cez skype. Nakolko kym nebudes chciet rozpravat, ziadne drvenie slovicok, pripadne ovladanie gramatiky ti nepomoze.
MartinBlach
15.10.14,13:02
Tak odpoviem ti na tvoje otazky:

1. Určite je lepšie zaplatiť si kurz. Kurz ťa prevedie tým najdôležitejším za najkratší čas.
Slayer666
08.11.14,11:45
Takze pisem sem znova, po polroku, alebo skoro po 8 mesiacoch a opat mozem potvrdit len to, co som povedal predtym.

Anglictine sa venujem kazdy den (kazdy) v tyzdni 2 hodiny, naucil som sa uz celkom plynule hovorit, rychlo, dovolim si povedat, ze tak, ako vo filmoch. Ludia z ostatnych krajin mi zavidia ako vyjadrovacie schopnosti, tak aj prizvuk. A nie su to ziadni zaciatocnici.

Lenze, samozrejme, zapnem anglicke radio alebo telku... koniec. Nerozumiem ani slovo.
Cize opat mozem potvrdit, ze sa to neda a moze si hovorit kto chce, co chce.

No ja som si schvalne zapol teraz BBC Radio 4, ide tam aktualne Week in Westminster a rozumel som prakticky kazde slovo pocas tej asi minuty, co som pocuval. Cize sa to da, ALE...

Je to tazke a u mnohych tato schopnost prichadza ako uplne posledna. Ale pride, takze len vydrz a nic si z toho nerob, ak mas este problemy. Avsak, neverim, ze nerozumies ani slovo, proste neexistuje, ak vravis, ze ti vychadza uroven C2 (ake testy si robis? CPE? dufam, ze nie tie na www.kariera.sk, to je odpad a diletantsvo najhrubsieho zrna) a ze ti ludia zavidia prizvuk a ze hovoris plynulo. Podla mna prehanas a v skutocnosti rozumies pomerne dost, akurat ti unika toho vela a tak mozes mat problem sledovat dej ci debatu. Mam pravdu?

Opisem svoje skusenosti s francuzstinou, lebo si myslim, ze su relevantne, ale najprv par postrehov.
1, Textom piesni nerozumeju ani natives niekedy, tomu ver. Veci ako AC/DC a pod. su dost narocne dakedy a to tlmocim skusenosti Anglicanov a Americanov z HTLAL, cize komunity ludi, co sa zaujimaju o jazyky. Ani ja petrzalskemu hiphopu moc nerozumiem, unikaju mi skratka slova. Ked niekto hovori napr. yorkshireskym narecim, Texasania rozumeju tak polovicu z toho, co vravi (vsak vy Blavaci tiez neznace hutoric). Tieto veci su normalne, skratka necakaj, ze mas rozumiet vsetkemu, lebo to nedokazu ani oni. V slovencine panuje vacsia ovela homogenita, to si treba uvedomit.
2, Nie kazdy jazyk je pre Slovaka rovnako tazky, pokial ide o porozumenie hovorenemu slovu. Z europskych jazykov vsak anglictina nepochybne patri medzi tie najtazsie. Zas taka taliancina je velmi lahka v tomto smere. V europskych jazykoch sa stretnes s dvoma typmi:
a) syllable-timed - vacsina slovanskych a romanskych jazykov. Rytmus jazyka je dany slabikou, tzn. dlhe slabiky su pri rovnakej rychlosti rozpravania a standardnom, spisovnom prejave v zasade rovnako dlhe a kratke slabiky rovnako kratke. To je napr. slovencina. V hociktorej z týchto viet, ktore som napisal, su slabiky rovnako dlhe, teda nezavisia od gramatickeho prizvuku.
b) stress-timed - tusim, ze vsetky germanske jazyky, ale anglictina je urcite vyborny priklad. Tu dlzka slabik nezavisi len od fonologie, teda ci je to dlha alebo kratka slabika (inak anglictina ma fonologicky styri rozne dlzky, nie iba dve - napr. slova bad vs. bat sa lisia iba v dlzke samohlasky), ale zavisi aj od gramatickeho prizvuku (angl. stress, cize napr. v slove above je na druhej slabike). Preto mas casto vety, kde ak idu tri jednoslabicke prizvucke slova za sebou, tak sa vyslovia velmi pomaly,ale potom mozes mat nejake viacslabicne nasledovane jednoslabicnymi neprizvucnymi (and, but, it, of...) a tie sa akoby prehltnu. V anglictine su tie prizvuky v zasade rovnako daleko od seba, cize ak za jednym ide jedna slabika a za druhym styri slabiky, tak smola, tie styri musis stihnut vyslovit za rovnaky cas ako tu jednu. To je hlavne to, co sposobuje problemy.
Zaver: Ak uz chces z toho, ze sa tebe nedari v anglictine rozumiet hovorenemu slovu, vyvodzovat, ze sa to neda, ok, prezijem, ale negeneralizuj do na ostatne jazyky, ktore nepoznas.

Takze francuzstina:
1. Prvykrat som sa ju chvilu akoze ucil v roku 2003. Mali sme to na osemrocnom jeden rok ako volitelny predmet raz tyzdenne, ale tie hodiny boli strasne sporadicke, zaujem maly a tak sa to po chvili zrusilo, cize som sa nenaucil vobec nic. Potom o dva roky neskor som tiez chvilu chodil sukromne na hodiny, ale tiez nic. Potom som sa francustine chvilu znovu venoval asi tak v roku 2011, ale naucil som sa niekolko zakladnych fraz a zakladnu gramatiku, ale v podstate nic.
2. Cize svoje ucenie sa ratam od decembra 2013. Po 11 mesiacoch som niekde na urovni B2, v citani s porozumenim skor slabsia C1. Rozumiem vacsine toho, co vravia v radiu (pocuvam France Culture), co sa serialov tyka, ako kedy, ale dej sledovat dokazem, filmy su horsie, ale niektore boli dost lahke (Una pura formalita, francuzsko-taliansky, hraju Polanski a Depardieu). Interview dokazem sledovat a rozumiet, aj ked mi pounikaju este veci.
3. Francuzstina je syllable-timed, ale skryva zas rozne ine srandy pre slovenske ucho (liaison spolu so sialenym pravopisom), takze je to pomerne tazky jazyk. Je o nieco lahsia ako anglictina v tomto smere.
4. Cize co som robil:
a) zacal som s listening-reading, najprv. Maly princ, potom Cesta okolo sveta za 80 dni, nakoniec Grof Monte Cristo. Cize audiokniha, kniha vo francuzstine a preklad do slovenciny alebo cestiny. Ver, ze vypocut si tak 50-hodinoveho Monte Crista ti v niecom urcite pomoze.
b) asi tak v juni som zacal skoro denne pozerat dokumenty (jeden-dva vecer). Tie o zvieratach su najlahsie, ostatne su kus tazsie, ale dokumenty su stale lahke, lebo hovoria zretelne a pomaly, teda aspon ten rozpravac, ale potom tam mas aj obcas nejakeho experta, ktory ta trochu potrenuje a to je dobre. V auguste a septembri bola francuzstina v podstate prerusena.
c) so serialmi som zacal zaciatkom oktobra, pozrel som si cely Profilage (4 serie, cize 42 50-minutovych dielov).
d) s radiom som zacal teraz v nedelu.
e) filmov som videl zopar, tusim to boli Le Samourai, Les rivieres pourpres, Una pura formalita, L'Armee des ombres, Jean de Florette a ten stvordielny Le Comte de Monte Cristo, co aj u nas kedysi davali (je na youtube). Ale filmy su este velky problem.
Robil som aj ine veci, ale tie nie su relevantne pre nas teraz. Mimochodom, ZIADNE TITULKY som po cely ten cas nepouzival (mozno prave to je klucove?).

Nemcinu rozoberat nejdem, lebo sa jej teraz aktivne nevenujem.

Takze moj navrh:
Najprv dokumenty, kazdy den nejaky asi tak dva mesiace, mozno tri. Ako chces. V anglictine je ich kopa. Mozes si ich pozriet aj viackrat.
Potom serialy. Bez titulkov. Aspon pat celych. Ta prva seria je vzdy utrpenie, potom sa to postupne zlepsuje. Toto opat potrva mesiace, kedze ide o takych 200 hodin alebo viac. Raz za cas (dva tyzdne alebo mesiac) nezaskodi si dat cez vikend aj celodenny maraton.
Mozes skusit aj radio alebo nejaky humor (odporucam napr. George Carlin, A Bit of Fry and Laurie, Last Week with John Oliver). Ale kedze vravis, ze mas uroven C2, tak neviem, ci radio je az take uzitocne, lebo ono ma skor ine vyhody nez trenovanie ucha.
Mária27
08.11.14,12:02
Buď je niečo ľahké, alebo sa to nedá. :)
dagupan
21.07.15,17:35
ja som sa učil angličtinu na výberovom gymnáziu 8 rokov a keď som prišiel do anglicky hovoriacej krajiny, tak som nerozumel nič. A to som nemal problém čítať knihy v angličtine.

Osobne si myslím, že pri cudzích jazykoch je najdôležitejšie rozpraváť, rozprávať a rozprávať. Ono to však nie je také jednoduché. V bežnej triede, na bežnom jazykovom kurze k tomu veľa príležitostí nedostaneš.

Ideálne je stráviť v zahraničí jeden či dva roky. A žiť výlučne v anglicky hovoriacom prostredí. Mimo slovenských či poľských komunít. Toto však nie je dostupné pre každého. Je to drahé, alebo na to nie je čas.

Cenovo najefektívnejšie vzdelávanie je dnes jednoznačne angličtina cez skype. Tu získaš individuálny kurz, one on one, face to face, za najnižšiu cenu. Je však pravda, že nie každému to vyhovuje. Za vyskúšanie však nič nedáš. Väčšina jazykových škôl totiž ponúka ukážkové hodiny zdarma.
Chobot
21.07.15,17:56
ja som sa učil angličtinu na výberovom gymnáziu 8 rokov a keď som prišiel do anglicky hovoriacej krajiny, tak som nerozumel nič. A to som nemal problém čítať knihy v angličtine.

Osobne si myslím, že pri cudzích jazykoch je najdôležitejšie rozpraváť, rozprávať a rozprávať. Ono to však nie je také jednoduché. V bežnej triede, na bežnom jazykovom kurze k tomu veľa príležitostí nedostaneš.

Ideálne je stráviť v zahraničí jeden či dva roky. A žiť výlučne v anglicky hovoriacom prostredí. Mimo slovenských či poľských komunít. Toto však nie je dostupné pre každého. Je to drahé, alebo na to nie je čas.

Cenovo najefektívnejšie vzdelávanie je dnes jednoznačne angličtina cez skype. Tu získaš individuálny kurz, one on one, face to face, za najnižšiu cenu. Je však pravda, že nie každému to vyhovuje. Za vyskúšanie však nič nedáš. Väčšina jazykových škôl totiž ponúka ukážkové hodiny zdarma.

Kurňa, ešte jednu reklamu sem pridáš, tak ťa nechám vyraziť že ťa ani Google nenájde. Škoda, že to nemôžem spraviť ja, ako moderátor, lebo si registrovaný viac, ako 300 dní.
Slayer666
21.07.15,19:43
ja som sa učil angličtinu na výberovom gymnáziu 8 rokov a keď som prišiel do anglicky hovoriacej krajiny, tak som nerozumel nič. A to som nemal problém čítať knihy v angličtine.

Samozrejme, ze si nic nerozumel. To je celkom iny skill.


Osobne si myslím, že pri cudzích jazykoch je najdôležitejšie rozpraváť, rozprávať a rozprávať.

Ja si to napr. vobec nemyslim a to zopar jazykov ovladam. Nevravim, ze to nie je dolezite, aj ked pre niekoho to vobec nemusi byt dolezite. Kazdy ma ine ciele s danym jazykom.
Stanley01
31.07.15,09:10
Možno to bude aj príliš zjednodušená odpoveď, ale ak sa chceš naučiť hovoriť anglicky, potrebuješ pravidelne hovoriť anglicky. Ani malé dieťa sa nenaučí hovoriť tým, že iba pozerá na hovoriacich ľudí naokolo. Naučí sa to tým, že rozpráva. Takže potrebuješ nájsť spôsob, ako pravidelne hovoriť v cudzom jazyku. Možnosti sú napr. ísť do zahraničia, lebo tam budeš nútený hovoriť bez prestania v cudzom jazyku. Alebo ísť na kurz, kde je prvoradá komunikácia v cudzom jazyku a nie učiť sa nové slovíčka, gramatiku a pod., vďaka čomu sa naučíš hovoriť anglicky rýchlejšie ako pri bežnej forme výučby. Alebo je tu aj tretia možnosť. Dohodni sa napr. s nejakým kamarátom, ktorý sa tiež chce naučiť anglicky, že sa stretnete pravidelne a budete hovoriť len anglicky.
Slayer666
31.07.15,12:01
Možno to bude aj príliš zjednodušená odpoveď, ale ak sa chceš naučiť hovoriť anglicky, potrebuješ pravidelne hovoriť anglicky. Ani malé dieťa sa nenaučí hovoriť tým, že iba pozerá na hovoriacich ľudí naokolo. Naučí sa to tým, že rozpráva. Takže potrebuješ nájsť spôsob, ako pravidelne hovoriť v cudzom jazyku. Možnosti sú napr. ísť do zahraničia, lebo tam budeš nútený hovoriť bez prestania v cudzom jazyku. Alebo ísť na kurz, kde je prvoradá komunikácia v cudzom jazyku a nie učiť sa nové slovíčka, gramatiku a pod., vďaka čomu sa naučíš hovoriť anglicky rýchlejšie ako pri bežnej forme výučby. Alebo je tu aj tretia možnosť. Dohodni sa napr. s nejakým kamarátom, ktorý sa tiež chce naučiť anglicky, že sa stretnete pravidelne a budete hovoriť len anglicky.

Pozor, hovoril si a ja som reagoval na trosku ine tvrdenie.

Pokial ide o hovorenie, v zasade suhlasim, ale aj tam je dolezite citat a pocuvat nieco, bez toho to proste nepojde. Zit v cudzej krajine proste nestaci - vsetci ti imigranti vo vsetkych zapadnych krajinach, ktori po 10 rokoch neovladaju jazyk, su toho dokazom. Okrem mozneho nedostatku vole sa ten jazyk naucit to suvisi aj s niecim, comu sa v tychto kruhoch hovori comprehensible input - skratka mozes byt v Anglicku a pocut iba anglictinu cele dni, ale ked nerozumies nicomu, tak sa ten jazyk proste nenaucis.

Kurzy zamerane od zaciatku na komunikaciu nie su ale podla mna stastna volba. Rozumnejsie je citat a pocuvat knihy hned, ako sa to da. Naucit sa co najviac rozumiet a ziskat velku slovnu zasobu co najrychlejsie. Potom najst sposob ako hovorit, hovorit a hovorit. Zazil som kurz priamej metody, kde som sa za viac ako pat mesiacov a za 365€ toho vela nenaucil a kebyze nerobim Listening-Reading popri tom, tak za ten cas by bol poprok slaby. A zazil som tiez samoucenie sa, kde za dva mesiace a prakticky za ziadne vydavky (do 50€, ale ani tolko) som sa v pasivnej znalosti zlepsil zo slabej A2 na slusnu B2, cize velky skok. A robil som takmer vylucne L-R, nejaku gramatiku.

Jedna vec je naucit sa jazyk - dostat nove slovicka a konstrukcie do hlavy, aby si im rozumel. Pokusat sa o toto nejakou ''komunikativnou'' metodou je tak trochu sizyfovsky komicke. Proste to trva neskutocne dlho.

Druha vec je naucit sa rozpravat to, co uz v duchu ovladas - cize produkovat jazyk. Tu s tebou suhlasim, tu treba produkovat a produkovat. Ale ide to ovela rychlejsie, ked uz ten jazyk ''vies''.

Chapes, co chcem povedat?
davidatto
20.10.15,11:50
Jazyk sa najma treba venovat pravidelne, nic neziskas kd chodis na kurz raz za tyzden a inak nerobis nic, to si mozes nahovarat ze sa ucis ale v skutocnosti to nemusi mat vyznam. Ako samouk zasa mozes prist do urcitej urovne ale tiez to ma limity, ale suhlasim ze najlepsie si zlepsis jazyk v zahranici ked ho stale pouzivas, musis v nom zacat aj mysliet. ale ani tak to nejde bez snahy. inak ja odporucam speakingfriends.com lebo to ma efektivnu spatnu vazbu. A vela vela citat, ale naozaj ze vela co moze byt desiatky knih po anglicky a vobec netreba poznat vsetky slova, lebo podstatne tam je a uz doucit sa slovicka nie je tak tazke ako prist k podstate jazyka.
lenka2589
20.06.16,17:45
Ano najlepsi sposob je ako tu uz niektori pisali, najst si americana, anglicana kamrata alebo manzela, ale asi je kazdemu jasne, ze takuto moznosti vsetci nemame a tiez nemozeme vsetci vycestovat. mne anglicitna tiez robila dlho problem, snazila som sa najst nejaky te spravny sposob, ktory bude na mna fungovat.
botka3000
05.07.16,07:44
Každý sa potrebuje hlavne ROZROZPRÁVAŤ. K tomu je ideálny intenzívny kurz one-to-one s native speakrom (tak som sa naučila aj ja). Chodila som do .............. a to od pondelka do soboty na 60 minút ráno. Bola som nútená stále hovoriť a olalá po 2 mesiacoch som už hovorila celkom pekne plynulo. Moja sestra sa učila polointenzívne 20 rokov a stále ovládala len pasívnu angličtinu. Zmenilo sa to, keď sa do toho pustila intenzívne.
Tj je lepšie 2 mesiace intenzívne (každý deň) ako 20 rokov polointenzívne (1x za týždeň).
A slovíčka, tie na tie je dobré použiť nejaký dobrý automatický program. Tých je viacero. Moje deti používajú smartbooks učebnice, ktoré preskakujú tie, ktoré už vedia a učia ich tie čo nevedia.
fortunka
10.07.16,09:43
S native speakerom sa da rozpravat aj online, napr. cez skype staci si najst... ja som tak roky rokuce fungovala aby som ostala "anglictino-schopna", ked uz som nemala tolko casu na cestovanie a jazykove skoly (inak aj tie maju native speakerov ALE je to aj financne narocnejsie). Teraz ked je tolko online moznosti, nevidim dovod sa vyhovarat na cestovanie :D

Inak aj ti anglicania robia chyby :D Resp. nie vzdy rozrpavaju tak ako nas v skole naucili.. no kto by to riesil, hlavne ze si rozumieme :DDDD Na to treba mysliet, ked uz "musime rozpravat :D