Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

    Meggi 1
    jenny11 Pozri príspevok
    Ja vlastne angličtinu viem, ale myslím že nie dosť dobre a chcela by som sa ju doučiť, a potrebujem to čo najskôr,tak ako by som mala postupovať lebo si myslím že je to o ničom si len tkať do hlavy slovíčka....
    Píšeš, že angličtinu vieš...Čo to znamená, že angličtinu vieš?
    - vieš úplne celú gramatiku?
    - alebo máš bohatú slovnú zásobu?
    - alebo sa vieš vyjadrovať na základnej úrovni?
    A chceš vedieť komunikovať plynulo, či...?

    Vôbec ti nepomôže bifliť sa slovíčka. Slovíčka sú síce veľmi dobrá vec, keď ich vieš, je dobré, keď máš bohatú slovnú zásobu, ale samé bez gramatiky a ich možností použitia sú ti nanič. Síce sa dorozumieš ako-tak, ale by si ich mala vedieť aj zložiť do vety. Keďže ako píšeš, vieš angličtinu, vieš aj to, že stačí, keď nevieš napr. len také frázové slovesá, frázy, idiomy, ktoré sú v komunikácii celkom bežné, a si vedľa...Nebudeš rozumieť.
    Alebo: použiješ nesprávny gramatický čas a nedorozumenie je na svete...
    Ak by ti išlo len o to, že rozumieť iných bez toho, aby si ty hovorila, ani na to ti mesiac nestačí...

    Jediné, čo ti môžem poradiť, ak máš možnosť, venuj sa angličtine každý deň, resp. čo najviac ako môžeš, počúvaj nahrávky, pozeraj televízne vysielanie v angličtine, čítaj anglické knižky....no a čo ti naozaj najviac pomôže, je komunikovať po anglicky a tak hovoriť vždy viac a viac plynulejšie.
    Ale toto je dlhodobý proces, pýtaš sa, či to za mesiac zvládneš...no pri všetkej skromnosti - mesiac je príliš málo!! Nie, nenaučíš sa ...

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Mária27, Danielle369, Lubaba, zdenka131, hanelie, jozka56
    6

    Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

    Lubaba
    Za taký krátky čas -mesiac- ako uvádzaš sa určite nedá zvládnuť úroveň porozumenia.

    Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

    Slayer666
    Naozaj neviem, co znamena ''ja anglictinu viem'', to by si nam mohla upresnit. No skusim aspon takych par vseobecnych rad.

    1, GRAMATIKA
    Vzdy je co studovat, takze nehrozi, ze ju ovladas celu. Na trhu je mnozstvo knih o gramatike aj s cviceniami, takze si nejaku vyber. Samozrejme, podla svojej urovne.

    2, CITAJ A POTOM CITAJ A POTOM TO SPRAV ZAS!!
    Slovna zasoba nikdy neuskodi a najefektivnejsi sposob, ako sa ju naucit, je podla mna vela citat. Takto sa najlepsie naucis, ako a kedy sa tie-ktore slovicka pouzivaju atd. A samozrejme, lepsie sa ti aj ta gramatika zafixuje.

    Cize rob to, co ja. Ak chces recept na nejake dobre jedlo, najdi si ho v anglictine. Anglicku a americku beletriu citaj v povodnom zneni - ziadna slovencina ci cestina. Urcite mas zaluby, o nieco sa zaujimas. Dozvedaj sa o tom v anglictine (a ja ti rucim, ze tych informacii najdes viac). Samozrejme, ak potrebujes nieco precitat do prace alebo tak nejak, tak tam spravime vynimku.

    Urcite by si chcela svoje zaluby preberat aj s inymi ludmi. Okrem Porady existuje aj mnoho for v anglickom jazyku.

    3, ZVUKOVA STRANKA
    Ta je samozrejme nevyhnutna, a to aspon na takej urovni, aby ti rozumeli a aby si ich nesokovala. A tiez aby si ty rozumela im.

    Pri dnesnom katastrofalnom stave vyuky anglictiny je prave zvukova stranka jazyka oblastou, ktora je na tom najhorsie. Nebudem zachadzat do vacsich detailov, zabudneme odteraz na ucitelky na zakladnych a strednych skolach.

    Zvukova stranka sa sklada z troch casti: intonacia, spajanie slov a vyslovnost. V jednotlivych dialektoch (alebo skor prizvukoch) sa tieto tri do istej miery lisia, ale v zasade su velmi podobne v porovnani s tym, co sa uci na nasich skolach (to sa diametralne lisi).

    Intonacia je asi najdolezitejsia a je aj casto prehliadana. Jednak ta zla intonacia prezradi, ale pokojne dokaze sposobit aj nedorozumenia. Len aby si mala predstavu, co to je:
    Dogs chase cats.
    They chase them.
    V prvom pripade je vetny prizvuk na dvoch podstatnych mena, sloveso je neprizvucne. Ale ked podstatne mena nahradis zamenami, prizvuk sa presuva na sloveso.

    Spajanie slov je takisto velmi dolezite. Ak je intonacia prehliadana, tak spajanie slov je uplne ignorovane, akoby ani neexistovalo, co je chyba. Casto v dvoch za sebou nasledujucich slovach (alebo v zlozenych slovach) splyvaju posledna hlaska prveho s prvou hlaskou druheho slova (ba dokonca aj celym slovom).

    No a potom je tu samotna vyslovnost. Tej som sa venoval v nejakej teme tu v sekcii Anglicky jazyk asi tak pred rokov a pol, tak si ju skus najst. Najvacsia chyba, ktoru ludia robia pri uceni sa vyslovnosti je, ze si to iba pozru v slovniku. Tie udaje tam su sice spravne, ale su pre tych, ktori ich vedia citat. A na to sa zabuda. Vysledkom je, ze clovek sa mylne domnieva, ze ked tam vidi nejaky symbol, ktory mame v slovenskej abecede, tak sa aj cita ako v slovencine. Pravda vsak je, ze vacsina hlasok je odlisna. Navyse, v slovnikoch je iba fonematicky prepis, nie foneticky, takze napr. nevystihuje fakt, ze fonema /p/ sa cita odlisne v slovach pet a sparrow.

    Je dobre si precitat nejaku knihu o fonologii a fonetike anglickeho jazyka, vyvrati ti to niektore omyly, ktore urcite mas.

    4, POCUVAT A ROZPRAVAT
    Efektivita tejto casti studia cudzieho jazyka sa podstatne zvysi, ked si nastudujes najprv tu zvukovu stranku. Nemozno sa cudovat, ze ked niekoho v skole ucili, ze pocasie sa povie vedr a nie weather, tak potom nezachyti to weather, kedze hlada vedr. Chapeme sa?
    Rozpravat, ak sa da. Alebo si spievat piesne. A vela pocuvat - hudbu, filmy, pozerat spravy, youtube atd. A netrap sa dristami ako ''americka anglictina je nespravna'', lebo su to len dristy. Akykolvek dialekt pocuvas, ktokolvek rozprava, ci je to skotsky farmar, opilec v yorskej krcme, strojar z Dublinu, uctovnik z Brisbane alebo ten posledny drogovy diler z Bronxu, vzdy hovori ''spravnejsou'' anglictinou, akou sa hovori v nasom skolstve (cest vynimkam).

    JaDo je offline (nepripojený) JaDo

    JaDo
    Najlepšie sa učí ďalší jazyk v dobe, keď človiečik začína rozprávať.
    A nerobí mu problém i niekoľko jazykov naraz.
    Nakoľko už píšete, tak už aj dávno rozprávate, takže ľahké učenie nehrozí.
    No a pokiaľ by ste písala už tak dávno ako ja, tak už snáď vôbec žiadny cudzí jazyk nehrozí!

    "Sranda" bokom, skúsim niečo užitočnejšie.
    Keby som sa chcela zdokonaliť v jazyku, začala by som čítať "ich" noviny.
    Samozrejme, že - prečítať, preložiť, stručne prerozprávať obsah.
    Denne a veľa.

    Igor3 je offline (nepripojený) Igor3

    Igor3
    Myslím si, že človeka musí učenie cudzieho jazyka predovšetkým baviť. Bez toho to nejde. Najhoršie je, keď sa človek učí cudzí jazyk nasilu. Dôležitá je aj trpezlivosť. Učenie cudzieho jazyka je beh na dlhé trate. Človek musí mať hlbokú túžbu zvládnuť cudzí jazyk. Na začiatku je potrebné naučiť sa najfrekventovanejšie slová základnej slovnej zásoby a základy gramatiky. Neskôr treba ďalej rozvíjať gramatiku a rozširovať slovnú zásobu a začať čítať (knihy,časopisy) a počúvať v cudzom jazyku (filmy..).Človek potom zistí, že už čiastočne resp. priemerne danému jazyku rozumie, hovorí ním a má z toho radosť. Toho ho posúva ďalej a preto má ďalšiu chuť rozvíjať svoje schopnosti v danom jazyku. Za mesiac sa však človek-úplný začiatočník naučí len niekoľko desiatok slov, takže určite nemôže cudziemu jazyku porozumieť.

    Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

    Lubaba
    jenny11 Pozri príspevok
    Ja vlastne angličtinu viem, ale myslím že nie dosť dobre a chcela by som sa ju doučiť, a potrebujem to čo najskôr,tak ako by som mala postupovať lebo si myslím že je to o ničom si len tkať do hlavy slovíčka....
    a čo sa potrebuješ doučiť, keď angličtinu vieš, gramatiku, hovorenú reč?

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Mozno za tri az styri mesiace na uroven zakladneho porozumenia, pokial by sa clovek ucil denne od rana do vecera, az by mu z toho sibalo.

    jenny11 je offline (nepripojený) jenny11

    jenny11
    Ja vlastne angličtinu viem, ale myslím že nie dosť dobre a chcela by som sa ju doučiť, a potrebujem to čo najskôr,tak ako by som mala postupovať lebo si myslím že je to o ničom si len tkať do hlavy slovíčka....

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Odbornici hovoria, ze najlepsie sa uci cudzia rec s partnerom, ktory tvojej matercine nerozumie. Ale musis s nim resp. s nou byt 24 hodin denne a snazit sa po kazdej stranke.

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    My sme sa na strednej - za čias hlbokej "totality" učili angličtinu čisto z anglických kníh, kde nebolo ani slovo po slovensky a angličtinárka na hodine nepovedala ani slovo inak ako v angličtine (bola to Slovenka). Učila som sa síce tri roky, ale dodnes by ma "nepredali" - mám to oskúšané z práce, kde som zahraničným stránkam rozumela a aj oni mne. Takže rada - cudzojazyčné knihy - kedysi mali v obchodoch také jednoduché rozprávky asi 20 strán, dnes s tým určite problém nebude, aj tie noviny by som brala a rozprávať, hoci aj nesprávne, ale napr. hoci aj s nejakým CD-čkom. Iný spôsob neviem, ak nie si minister obrany. Ten sa naučil za 2 týždne.....

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Gabhus Pozri príspevok
    My sme sa na strednej - za čias hlbokej "totality" učili angličtinu čisto z anglických kníh, kde nebolo ani slovo po slovensky a angličtinárka na hodine nepovedala ani slovo inak ako v angličtine (bola to Slovenka). Učila som sa síce tri roky, ale dodnes by ma "nepredali" - mám to oskúšané z práce, kde som zahraničným stránkam rozumela a aj oni mne. Takže rada - cudzojazyčné knihy - kedysi mali v obchodoch také jednoduché rozprávky asi 20 strán, dnes s tým určite problém nebude, aj tie noviny by som brala a rozprávať, hoci aj nesprávne, ale napr. hoci aj s nejakým CD-čkom. Iný spôsob neviem, ak nie si minister obrany. Ten sa naučil za 2 týždne.....
    Mozno ti to pride vtipne, ale mne zrovna nie.
    Minister obrany mal anglictinu v skole, akurat ju x rokov nepouzival a potreboval si ju ozivit.
    Venoval sa anglictine 4 mesiace kazde rano s ucitelom na Slovensku a potom isiel na 2 tyzdne urobit si certifikat.
    To sa za 2 tyzdne da, ak si v anglicky hovoriacom prostredi a venujes sa jazyku x hodin denne.

    Zewa je offline (nepripojený) Zewa

    Zewa
    urobis najlepsie ked budes nejaky zit v anglicky hovoriacej krajine, bez moznosti pouzivat matersky jazyk...ak si komunikativna a spolocenska tak za 2-3 mesiace si mozes ozivit a zlepsit svoje jazykove schopnosti... ak tuto moznost nemas, komunikuj v anglictine na slovensku s ludmi ktori ju ovladaju lepsie ako ty co najviac...aj v praci a aj v doma... ked som ucil konverzaciu studentov v kurzoch, tak sme chodili mestom a museli mi odpovedat v anglictine na verejnosti....najvacsi problem bola ich sebadovera a hamblivost, nie ich jazykove znalosti. ... musis sa kaslat na to co povie okolie a ist si za cielom, tym je lepsia anglictina. crossing fingers for you..

    webbi je offline (nepripojený) webbi

    webbi
    Dnes uz existuju metody ako sa naucit anglictinu vo velmi kratkom case. Osobne som zastancom tzv. priamych metod ucenia sa jazyka. V praxi ide o to, aby sa studenti neucili gramatiku, slovnu zasobu a ustalene slovne spojenia zvlast, ale aby od prvej vyucovacej hodiny jednoducho hovorili po anglicky.

    Na tomto principe je postavena napriklad Direct Method for English - DME. Lektor neustale vytvara konverzaciu pomocou priamo kladenych otazok a od studenta pozaduje, aby mu na nu co najrychlejsie a pritom spravne odpovedal. O metode sa hovori, ze dokaze naucit anglicky niekolko-krat rychlejsie nez ine sposoby ucenia sa. Ja s tym osobne suhlasim, ale zalezi to samozrejme aj od lektora. Kvalitny lektor moze toto cislo este zvysit, no a spomaleny lektor skor znizit.

    Kazdopadne, ak by som potreboval urobit velmi rychly progres v anglictine, hlavne pokial ide o hovorene slovo, porozumenie a konverzaciu, isiel by som touto cestou.

    Ako tu uz mnohi z vas spomenuli, nema zmysel ucit sa hole slovicka alebo len gramatiku a ocakavat, ze sa tym clovek nauci po anglicky. K tomu je potrebne vnimat urcity kontext, slovnu zasobu a gramatiku sa ucit naraz a to tym, ze clovek je vtiahnuty do konverzacie stylom otazka-odpoved.

    Svoj clanok ukoncim kratkym cinskym prislovim:

    “Tell me and I'll forget; show me and I may remember; involve me and I'll understand.”


    Prislovie hovori, ze ak vas niekto ucim tym, ze vam len nieco povie, urcite to coskoro zabudnete; ak vam to dotycny ukaze, mozno si to zapamatate, ale az ked vas zapoji do procesu ucenia, ste schopni veci porozumiet a v tom je princip ucenia sa..

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Este jedna dolezita vec.

    Pri vybere metody treba realne zvazit svoje casove moznosti, pripadne moznosti dochadzania. Nema zmysel prihlasit sa na kurz a potom kazdu druhu hodinu vymeskat.

    Preto u mna jednoznacne vyhrava pocitac. Uz iba za tu dobu, kedy by som mal docestovat tam a spat (povedzme 2x 30 min) sa mozem hodinu drvit, navyse PC sa venuje iba mne a nie dalsim 15-tim v triede.

    Dnes uz nikto nemoze tvrdit, ze sa nemoze naucit po anglicky, da sa to dokonca s pomerne malymi nakladmi.

    majoneza je offline (nepripojený) majoneza

    majoneza
    Zavisi co sa berie ako uroven "porozumenia" - teda rozumiet ako zakaznik v pekarni, ako robotnik na stavbe alebo ako manazer na obchodnom stretnuti su ine veci.

    Student strednej skoly ma anglictinu 4 VH, teda 3 hodiny (60 minutove) tyzdenne. Kedze ucitelia obvykle meskaju zopar minut na kazdu hodinu, kedze student je obcas vypisany, kedze hodiny niekedy prepadavaju, nikto nema viac ako 100 hodin rocne vlastne aj 90 hodin by bolo "stedry" odhad (je aj domaca uloha, ale vacsinou to ide o kopirovanie prace inych ziakov).

    Po styroch rokoch (teda 360/400 hodin v triede) by mali studenti zvladnut AJ na uroven B2 - teda na dobru pracovnu uroven. Viacere jazykove skoly ponukaju kurzy ktore su "4x rychlejsie", co zneje neuveritelne ale vlastne ani nie je tazke byt 4x rychlejsie nez spomaleny krok v statnom skolstve, obcas ked ide o motivovaneho studenta (to si ty), individualne hodiny s lektorom (najlepsi ak so zahranicnym) a dobre ucivo - ci ide o skolu, ktora pouziva slogan "4x rychlejsie" alebo nie.

    Tak za dobre podmienky 100 hodin by mali urcite stacit. Ci vies "napchat" 100 hodin do jedneho mesiaca zavisi od tvojich inych povinnosti. Vyucba je efektivnejsie (viac naucene za menej peniaze) ked si davas prestavky medzi hodinami (idealne mas mat iba 60 minut alebo menej denne), lenze nemas cas.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.