vi-ki
13.04.11,19:55
Chcem sa spytat, ci pri prenajimami stvorkoliek, potrebujem registracnu pokladnu alebo mi staci vydavat prijmovy doklad. Dakujem
derek191919
13.04.11,18:02
do konca roka Vam stači vydavat PPD, od 1.1.2012 musíte mať už pokladňu.
subjekt_A
13.04.11,18:34
ja sa opytam da sa povedat to iste, chystam sa predavat stroje a zariadenia do domacnosti(vacsinou položky 100-1000e), nieco ako internetovy predaj, nieco osobne.. treba na to registracnu pokladnu, alebo staci predavat formou Faktura/prijmovy doklad?? pochybujem, ze to bude na zaciatok nejak vela poloziek.. a taktiez otazka, ako sa to ma zmenit po novom roku?? to budem robit sposob Faktura a prijatie penazi cez pokladnu?? ci??

ako to bude fungovat napr. ak znamy ma firmu na dovoz a predaj skridle atd a spolupracuje s partiou strecharov(stylom on spravi cenovu ponuku, preda zakaznikovi material a odporuci robotnikov, oni zakaznikovi navrhnu a vyfakturuju cenu za pracu, nezavazne od firmy toho znameho).. to bude nahadzovat potom tie skridle a doplnky k tomu cez registracku?? doteraz to vzdy fakturoval, aj ked faktura bola uhradzana v hotovosti okamzite..
derek191919
14.04.11,06:15
Od 1.1.2011 vstupil do platnosti zakon, že treba mať pokladnu ak Vám niekto bude platiť v hotovosti, ale zároveň sa schválila výnimka a na rok sa to ešte posunulo, čiže pokladňu treba mať až od 1.1.2012. Ak budete predavať a nebude to osobne, tak nemozete davat prijmovy doklad, teda môžete ale logicky a aj podľa zákona to je ako keby ste to prevzal osobne. Jedine že by ste dali faktúru a platili by Vám to na účet (či už cez i-banking alebo poukážkou), vtedy pokladnu nepotrebujete.
Odpoved na druhú otázku: Má dve možnosti, buď predá materiál zákazníkovi a ten si nezávazne od neho objedná (na jeho odporúčanie) tých robotníkov, alebo druhá možnosť, predá materiál tým robotníkom a tý ho potom vyfakturujú spolu s prácou zákazníkovy, každopádne či už to bude priamo zákazník alebo robotníci, ak mu budú platiť v hotovosti cez prijmovy pokladničny blok, tak musíš mať od roku 2012 aj registračnú pokladňu.
vi-ki
14.04.11,15:17
dakujem za vasu odpoved
SalveQ
14.04.11,16:53
Na prenájom štvorkoliek nestačí PPD už ani teraz! Leda v prípade, že na tento prenájom bola vystavená faktúra. Navyše ak niekto začína podnikať v tomto roku a nevlastní žiadnu prihlásenú pokladnicu podľa starého zákona, musí si zohnať pokladnicu už iba podľa nového zákona. Tá posunutá výnimka sa týka iba pokladníc prihlásených na DÚ do 31.12.2010.
Od budúceho roka už musí každý podnikateľ používať fiskálnu pokladnicu pokiaľ prijíma platbu v hotovosti, alebo kreditnou kartou aj pri platbe za faktúru.
Petra Mrvová
12.06.12,11:01
Dobrý deň,
neviem kam presne zaradiť moju otázku, ale najlepšie asi sem - presne, potrebujem registračnú pokladňu? Sme realitná kancelária a rezervačné zálohy nám klienti uhrádzajú v hotovosti na základe PPD. Poskytujeme len služby - sme sprostredkovatelia, nič nepredávame. Ako je to? Prosím o pomoc. Už pár klientov sa ohradilo na to, že PPD už neplatí. Ďakujem.
Zita5
12.06.12,11:11
Dobrý deň,
neviem kam presne zaradiť moju otázku, ale najlepšie asi sem - presne, potrebujem registračnú pokladňu? Sme realitná kancelária a rezervačné zálohy nám klienti uhrádzajú v hotovosti na základe PPD. Poskytujeme len služby - sme sprostredkovatelia, nič nepredávame. Ako je to? Prosím o pomoc. Už pár klientov sa ohradilo na to, že PPD už neplatí. Ďakujem.

Pokiaľ nič nepredávate(tovar),nevykonávate služby uvedené v prílohe č.1 zákona o ERP ale ..... vykonávate sprostredkovateľské služby, ktoré sa nenachádzajú v tejto prílohe zákona, tak nemáte povinnosť evidovať zálohy cez ERP .Ako doklad o platbe zálohy vystavíte PPD.

Príloha č. 1 k zákonu o ERP účinná od 1.1. 2012
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
45.20 Oprava a údržba motorových vozidiel, a to len pri oprave a údržbe osobných motorových
vozidiel okrem inštalovania dielov a príslušenstiev, ktoré nie sú súčasťou výrobného procesu
52.21 Vedľajšie činnosti v pozemnej doprave, a to len pri prevádzke parkovacích priestorov
56.10.1 Jedálne
56.10.9 Ostatné účelové stravovanie
56.21 Dodávka jedál
56.29 Ostatné jedálenské služby
56.30 Služby pohostinstiev
74.20 Fotografické činnosti
77.11 Prenájom a lízing automobilov a ľahkých motorových vozidiel okrem prenájmu podľa zmluvy
o kúpe prenajatej veci
77.21 Prenájom a lízing rekreačných a športových potrieb okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe
prenajatej veci
77.22 Prenájom videopások a diskov okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
77.29 Prenájom a lízing ostatných osobných potrieb a potrieb pre domácnosť okrem prenájmu podľa
zmluvy o kúpe prenajatej veci
93.11 Prevádzka športových zariadení, a to len pri prevádzke krytých a nekrytých kúpalísk
93.13 Fitnescentrá
93.21 Činnosti lunaparkov a zábavných parkov
96.01 Pranie a chemické čistenie textilných a kožušinových výrobkov okrem požičiavania bielizne,
pracovných odevov, vecí súvisiacich s práčovňou, dodávky plienok a poskytovania pracích
a čistiacich služieb u zákazníka
96.02 Kadernícke a kozmetické služby
96.04 Služby týkajúce sa telesnej pohody
96.09 Ostatné osobné služby, a to len pri strihaní psov.
Viac v tejto téme
http://www.porada.sk/t183388-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html
Petra Mrvová
12.06.12,11:13
Ďakujem, takže môžem "klientom" s istotu potvrdiť, že u nás PPD platia do akejkoľvek výšky??!
Takisto ako platí PPD platí VPD?!
Zita5
12.06.12,11:29
Ďakujem, takže môžem "klientom" s istotu potvrdiť, že u nás PPD platia do akejkoľvek výšky??!
Takisto ako platí PPD platí VPD?!

Bolo by vhodné si preštudovať zákon, prílohu k zákonu. otázky a odpovede z daňového riaditeľstva, aby ste mali prehľad a " istotu " - to je link , ktorý som Vám priložila.Potrebujete to vedieť aj oddôvodniť možno niektorému klientovi.

Takže PPD platí, ako som písala vyššie .Neviem prečo sa pýtate aj na VPD .
Petra Mrvová
12.06.12,11:33
No stane sa, že prevezmeme zálohu v sume X a z toho ešte dávame časť predávajúcemu popr. inej dotknutej osobe... Preto VPD, či??!
Ja a zákony a tieto veci - to eee.. Preto sa pýtam, najlepšie ak mi dakto odpovie na priame otázky, ale pozriem ďakujem.
Ester plus
12.06.12,11:37
Ak mi predajca uzná reklamáciu a bude mi chcieť vrátiť peniaze napr. v hotovosti, je to možné aj v prípade, že kupujúci nepoužíva ERP?
Zita5
12.06.12,11:55
No stane sa, že prevezmeme zálohu v sume X a z toho ešte dávame časť predávajúcemu popr. inej dotknutej osobe... Preto VPD, či??!
Ja a zákony a tieto veci - to eee.. Preto sa pýtam, najlepšie ak mi dakto odpovie na priame otázky, ale pozriem ďakujem.

K hrubo vyznačenému ...keby som Vám napísala , že potrebujete ERP tak si ju pôjdete kúpiť bez overenia ?
Ten VPD tiež môžete vypísať pri platbe financií predajcovi nehnuteľnosti .Samozrejme, že sú to zmluvne dohodnuté podmienky a ako príloha k VPD bude zmluva .
Petra Mrvová
26.06.12,07:19
No tak samozrejme, že si to ešte overím. Ale myslí, že porada je o tom, aby sme si pomáhali :)