adka8791
14.04.11,09:37
Dobrý deň prajem,
manžel má pracovnú dobu 11,5 hod., ako je to v prípade celodenného ošetrenia alebo sprevádzania dieťaťa na ošetrenie, keď podľa zákonníka práce pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.
Donedávna v práci uznávali celodenné ošetrenie lekára celých 11,5 hodiny, teraz vraj uzná zamestnávateľ 7,5 hodiny a zvyšok si musí prísť odpracovať, lenže odpracovať nemôže inokedy, len v ten istý deň, tak to prezentovala pani u neho v práci. Keď si pýtali na dôvod, prečo došlo k zmene, odbila ich odpoveďou, nech sa pýtajú poslanocov v Bratislave.
Vôbec z toho neviem vyjsť, chápem podľa zákonníka práce, že kto má pružný pracovný čas iný ako 8 hodinový, napr. ako ja v práci, tak sa mi celodenné ošetrenie ráta 6 hodín - to je pevná pracovná doba a ten zvyšok si v priebehu mesiaca nadpracujem, ale v manželovom prípade je to iné.
Môžte mi to niekto vysvetliť a ako je to potom s náhradou mzdy?
Ďakujem
Mária27
16.04.11,06:50
Nájsť presné znenie ustanovení zákonníka práce si musíte sami, lebo sú tam aj malé odchýlky. Začni od § 141. Voľno na potrebný čas je ospravedlniteľné, nemusí byť ale platené, čiže povinnosť nadrobiť by tu nemala byť.

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci ...
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: ...
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie ... pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
terezamaria
16.04.11,07:22
Dobrý deň prajem,
manžel má pracovnú dobu 11,5 hod., ako je to v prípade celodenného ošetrenia alebo sprevádzania dieťaťa na ošetrenie, keď podľa zákonníka práce pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.
Donedávna v práci uznávali celodenné ošetrenie lekára celých 11,5 hodiny, teraz vraj uzná zamestnávateľ 7,5 hodiny a zvyšok si musí prísť odpracovať, lenže odpracovať nemôže inokedy, len v ten istý deň, tak to prezentovala pani u neho v práci. Keď si pýtali na dôvod, prečo došlo k zmene, odbila ich odpoveďou, nech sa pýtajú poslanocov v Bratislave.
Vôbec z toho neviem vyjsť, chápem podľa zákonníka práce, že kto má pružný pracovný čas iný ako 8 hodinový, napr. ako ja v práci, tak sa mi celodenné ošetrenie ráta 6 hodín - to je pevná pracovná doba a ten zvyšok si v priebehu mesiaca nadpracujem, ale v manželovom prípade je to iné.
Môžte mi to niekto vysvetliť a ako je to potom s náhradou mzdy?
Ďakujem



Prekážky na strane zamestnanca, teda tzv.paragraf na lekárske vyšetrenie- pokiaľ je na priepustke napísané celý deň - zamestnávateľ uznáva do výšky 8 hodín, teda najvyššej dennej hodinovej odpracovanej doby.

To, že Tvoj manžel pracuje v nepravidelnej pracovnej dobe, nijako túto skutočnosť neovplyvňuje. Zvyšné hodiny si môže kedykoľvek odpracovať alebo mu mzdárka dá ospravedlnené - neplatené hodiny, aby mal dostatočný počet hodín do výplaty.