Zavrieť

Porady

Dôležité osobné prekážky v práci

Dobrý deň prajem,
manžel má pracovnú dobu 11,5 hod., ako je to v prípade celodenného ošetrenia alebo sprevádzania dieťaťa na ošetrenie, keď podľa zákonníka práce pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.
Donedávna v práci uznávali celodenné ošetrenie lekára celých 11,5 hodiny, teraz vraj uzná zamestnávateľ 7,5 hodiny a zvyšok si musí prísť odpracovať, lenže odpracovať nemôže inokedy, len v ten istý deň, tak to prezentovala pani u neho v práci. Keď si pýtali na dôvod, prečo došlo k zmene, odbila ich odpoveďou, nech sa pýtajú poslanocov v Bratislave.
Vôbec z toho neviem vyjsť, chápem podľa zákonníka práce, že kto má pružný pracovný čas iný ako 8 hodinový, napr. ako ja v práci, tak sa mi celodenné ošetrenie ráta 6 hodín - to je pevná pracovná doba a ten zvyšok si v priebehu mesiaca nadpracujem, ale v manželovom prípade je to iné.
Môžte mi to niekto vysvetliť a ako je to potom s náhradou mzdy?
Ďakujem

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nájsť presné znenie ustanovení zákonníka práce si musíte sami, lebo sú tam aj malé odchýlky. Začni od § 141. Voľno na potrebný čas je ospravedlniteľné, nemusí byť ale platené, čiže povinnosť nadrobiť by tu nemala byť.

    § 141
    Dôležité osobné prekážky v práci
    (1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci ...
    (2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: ...
    c) sprevádzanie
    1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie ... pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
    (3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Marína, arizona, rodina1, Danielle369, adi11, Paula, terezamaria
    7

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    adka8791 Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem,
    manžel má pracovnú dobu 11,5 hod., ako je to v prípade celodenného ošetrenia alebo sprevádzania dieťaťa na ošetrenie, keď podľa zákonníka práce pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.
    Donedávna v práci uznávali celodenné ošetrenie lekára celých 11,5 hodiny, teraz vraj uzná zamestnávateľ 7,5 hodiny a zvyšok si musí prísť odpracovať, lenže odpracovať nemôže inokedy, len v ten istý deň, tak to prezentovala pani u neho v práci. Keď si pýtali na dôvod, prečo došlo k zmene, odbila ich odpoveďou, nech sa pýtajú poslanocov v Bratislave.
    Vôbec z toho neviem vyjsť, chápem podľa zákonníka práce, že kto má pružný pracovný čas iný ako 8 hodinový, napr. ako ja v práci, tak sa mi celodenné ošetrenie ráta 6 hodín - to je pevná pracovná doba a ten zvyšok si v priebehu mesiaca nadpracujem, ale v manželovom prípade je to iné.
    Môžte mi to niekto vysvetliť a ako je to potom s náhradou mzdy?
    Ďakujem
    Prekážky na strane zamestnanca, teda tzv.paragraf na lekárske vyšetrenie- pokiaľ je na priepustke napísané celý deň - zamestnávateľ uznáva do výšky 8 hodín, teda najvyššej dennej hodinovej odpracovanej doby.

    To, že Tvoj manžel pracuje v nepravidelnej pracovnej dobe, nijako túto skutočnosť neovplyvňuje. Zvyšné hodiny si môže kedykoľvek odpracovať alebo mu mzdárka dá ospravedlnené - neplatené hodiny, aby mal dostatočný počet hodín do výplaty.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Mária27, Tweety, VERONIKA6, rodina1, Lubaba, arizona
    6

    Dôležité osobné prekážky v práci

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.