robovi
06.05.11,22:10
Som v pracovnom pomere zamestnany na pozicii operator. Pracujem v prevadzke s nepretrzitym rezimom prace. Moj zmenovy cyklus prebieha tak, ze mam za sebou dve ranne zmeny, dve poobedne a dve nocne zmeny. Potom nasleduju dva dni volna a znovu cely cyklus dokola. Moj zamestnavatel ma zaradil do systemu zvysovania produktivity, pricom ma vysiela casto do roznych spriaznenych firiem, aby som si vymenil skusenosti a nacerpal inspiraciu. V jednj zmene mam zaplatene 7,5 hodiny. Pricom, ked ma zamestnavatel vysle niekam, na ceste stravim niekedy aj 6-7 hodin plus samotna konzultacia 4-5 hodin. Zamestnavatel je vsak ochotny mi zaplatit v takomto pripade len 7,5 hodiny, ako keby som bol normalne v praci.Operuje tym, ze je to pracovna cesta. Podotykam, ze som operator plateny hodinovou mzdou, pricom tieto aktivity nemam nijako zohladnene v pracovnej zmluve, ani v mzdovom dekrete. Pride mi to, ako nespravodlivost oproti mojim kolegom, ktorym vyplati takisto 7,5 hodiny a o pol stvrtej popoludni si uz hoveju doma a ja sa este trtakam kdesi 400 km od domova.
Zaujima ma, ci ma zamestnavatel na taketo jednanie pravo, alebo nie? Pripadne kde v legislative je toto osetrene a akym sposobom. Ake su moje moznosti, argumentovat proti takemuto znevyhodnovaniu, oproti mojim kolegom. Mne je tiez lepsie byt doma, ako sa niekde tralalakat po svete este k tomu bez naroku na odmenu.
Dakujem za rady.
ivka70
08.05.11,10:41
KEJKA
08.05.11,10:46
nemôžeš všetko merať peniazmi. kolegovia zostávajú bez inšpirácie, skúseností................... je to tvoj odborný rast.
Ak ti na ňom nezáleží, dohodni sa, že zostaneš radšej priemer...............a prenechaj túto možnosť kolegovi.
citujem:
pricom ma vysiela casto do roznych spriaznenych firiem, aby som si vymenil skusenosti a nacerpal inspiraciu.
robovi
08.05.11,14:11
[QUOTE=KEJKA;1736848]nemôžeš všetko merať peniazmi. kolegovia zostávajú bez inšpirácie, skúseností................... je to tvoj odborný rast.
Ak ti na ňom nezáleží, dohodni sa, že zostaneš radšej priemer...............a prenechaj túto možnosť kolegovi.
KEJKA
08.05.11,14:14
ako si napísal, tak som odpovedala.
Inak je platná prvá odpoveď, že dostávaš všetko v rámci zákona.
robovi
08.05.11,14:25
esteze je to TU:http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html

Príklad 2:
Riadny prac. čas je od 8:00 do 16:00. Zamestnanec nastúpi na cestu o 6:00, v mieste určenia začne výkon práce (napr. inventúru) o 9:00 a pracuje do 19:00. Potom cestuje späť a vráti sa na pracovisko o 22:00.

Výkon práce trval od 9:00 do 19:00, t.j. 10 hodín, ale k tomu treba pripočítať tú 1 hodinu: od 8:00 do 9:00, ktorú strávil bez svojho zavinenia inak ako výkonom práce. Takže pre mzdové nároky sa bude považovať ako odpracovaný čas 11 hodín, pre cestovné náhrady čas 16 hodín (od 6:00 do 22:00).

Dakujem.
KEJKA
08.05.11,14:45
z tvojho zadania to však nevyplýva............
áno, tvoj citát platí.Takže ak máš výkon práce - tú konzultáciu nad rámec pracovného času v daný deň, tak máš nárok na preplatenie aj hodín naviac. Ak však nad rámec pracovného času nemáš výkon práce máš iba cestovanie, tak potom smola-máš nárok na mzdu za obvyklý pracovný čas pre daný deň.
Takže skús postupovať podľa toho príkladu a presne vypísať cesťák - potom si hádam vyboxuješ nejaké bubáky naviac. Držím palce.
robovi
08.05.11,16:05
Zial, u nas sa cestaky nevypisuju. Pri najblizsej prilezitosti vsak budem trvat na tom, aby mi niekto dal pisomne prikaz na takuto cestu vo forme cest. prikazu.

Dikes za radu.
KEJKA
08.05.11,17:52
trvaj na cestovnom príkaze, keby sa nebodaj niečo stalo, tak nemáš nárok na plnenie - nebralo by sa to ako služobná cesta. Bacha nato. Na služobku len s podpísaným príkazom na cestu.
Chobot
08.05.11,20:55
Pricom, ked ma zamestnavatel vysle niekam, na ceste stravim niekedy aj 6-7 hodin plus samotna konzultacia 4-5 hodin. Zamestnavatel je vsak ochotny mi zaplatit v takomto pripade len 7,5 hodiny, ako keby som bol normalne v praci.


esteze je to TU:http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html

Príklad 2:
Riadny prac. čas je od 8:00 do 16:00. Zamestnanec nastúpi na cestu o 6:00, v mieste určenia začne výkon práce (napr. inventúru) o 9:00 a pracuje do 19:00. Potom cestuje späť a vráti sa na pracovisko o 22:00.

Výkon práce trval od 9:00 do 19:00, t.j. 10 hodín, ale k tomu treba pripočítať tú 1 hodinu: od 8:00 do 9:00, ktorú strávil bez svojho zavinenia inak ako výkonom práce. Takže pre mzdové nároky sa bude považovať ako odpracovaný čas 11 hodín, pre cestovné náhrady čas 16 hodín (od 6:00 do 22:00).

Dakujem.

Všetko záleží od toho, ako dlho a kedy vykonávaš samotnú prácu. Ty uvádzaš, že samotná práca trvá 4-5 hodín, predpokladám, že je to v čase, kedy by si aj tak bol na pracovisku. Ak potom cestuješ mimo tvojho riadneho pracovného času, tak cestovanie sa do odpracovaného času nezapočítava.
robovi
09.05.11,08:44
Je to takto. Cestujem od rana od 6.00 do 10.00, potom od 10.00 do 17.30-18.00 vykonavam pracu a potom do 20.30 alebo 21.00 cestujem domov.

Podla tvojho vykladu § 37 zakona o CN by som mal teda mat zaplatene od 7.00 do 17.30-18.00, kedze moj riadny pracovny cas zacina o 7.00 a konci o 15.00.

Velmi rad by som tento argument pouzil na personalno mzdovom odd., len sa mi to z tej vety

"Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce."

, nevidi zrejme. Priklad, č. 1 ktory si uviedol v tej teme http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html jasne vyplyva z tejto vety. Len z nej nie je zrejme, ze by mi mal zamestnavatel preplatit aj cas od 15.00 do 17.30-18.00. Tak mi to prosim objasni, aby som vedel argumentovat, lebo predpokladam, ze nasi personalisti okamzite zareaguju tak, ze tieto 2 az 2.5 hodky mi nemusia zaplatit.

Dakujem
Chobot
09.05.11,09:04
Je to takto. Cestujem od rana od 6.00 do 10.00, potom od 10.00 do 17.30-18.00 vykonavam pracu a potom do 20.30 alebo 21.00 cestujem domov.

Podla tvojho vykladu § 37 zakona o CN by som mal teda mat zaplatene od 7.00 do 17.30-18.00, kedze moj riadny pracovny cas zacina o 7.00 a konci o 15.00.

Velmi rad by som tento argument pouzil na personalno mzdovom odd., len sa mi to z tej vety

"Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce."

, nevidi zrejme. Priklad, č. 1 ktory si uviedol v tej teme http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html jasne vyplyva z tejto vety. Len z nej nie je zrejme, ze by mi mal zamestnavatel preplatit aj cas od 15.00 do 17.30-18.00. Tak mi to prosim objasni, aby som vedel argumentovat, lebo predpokladam, ze nasi personalisti okamzite zareaguju tak, ze tieto 2 az 2.5 hodky mi nemusia zaplatit.

Dakujem

Ak máš pevnú prac. dobu od 7 do 15 hod., tak tento čas strávený na ceste (je jedno či prácou alebo cestovaním,) máš mať zaplatený. Vyplýva to priamo zo zákona. To, čo pracuješ navyše, po 15. hodine, bude potom tvoj nadčas. Ty by si mohol o 15:00 zbaliť kufre a vybrať sa späť domov. Ale tým, že pracuješ, je to to isté, ako keby si vo firme zostal do 17:30. Otázne je, či je to z príkazu nadriadeného, alebo tvoja dobrá vôľa. Pokiaľ ti to neprikáže nadriadený alebo to neodsúhlasí ako nadčas, tak to nadčas nie je.

Ak to budeš tlačiť to tejto roviny, tak ti možno prikážu tam cestovať skôr, aby si bol na mieste už o 8:00 a vykonal prácu medzi 8:00 a 15:00 a potom cestoval. Tak ti nevzniknú nadčasy (teda firme). Alebo ti povedia, že máš pracovať len do 15:00 a potom ísť naspäť. Alebo budú chcieť, aby si preukázal výkon práce v danom čase, teda tam na mieste ti budú musieť potvrdiť príchod a odchod.

Nič nie je čierne alebo biele - je medzi tým veľa odtieňov. Ani v tvojom prípade sa nedá povedať, že máš pravdu len ty alebo len firma. Mnohým zamestnancom nadčasy vyplývajú priamo z pracovnej zmluvy.
robovi
09.05.11,15:17
Tak som si do buducna zobral poucenie z krizoveho vyvoja a to nasledovne:
1 Ak ma budu chciet niekam vyslat, mam pravo odmietnut a ja to pravo vyuzijem.
2. Ak pouziju presvedcive argumenty(hrozba vypovede, iny postih), urcite budem trvat na cestovnom prikaze.
3. Na cielovom mieste si dam potvrdit od mojho nadriadeneho a zaroven spolucestujuceho, dokedy som vykonaval pracu a kedy som nastupil na cestu spat.
4. Potom to vsetko aj s patricnym odporucanim na konkretnu legislativu predlozim .... o hlavu nasim personalistom. Aj s dovetkom, ze podla mojej pracovnej zmluvy nemam nadcasy zohladnene v plate.

Dufam, ze som na nic nezabudol.
Dakujem za pripomienky a rady vsetkym.