niko051
09.05.11,13:44
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Manžel vlastní polovicu domu, ktorý sme my prerobili. A mama štvrtinu, ale teraz ju ide prepísať na druhého syna. môže to spraviť aj keď s tým nesúhlasíme?Nemá manžel predkupné právo?Môžem to nejak napadnúť?ďakujem
focalor
09.05.11,12:00
manžel má predkupné právo, ale iba v prípade, ak by mama prevádzala svoj podiel na inú osobu, okrem blízkej osoby, ktorou je aj jej druhý syn, čiže napadnúť to bude ťažko, ale je možno teoreticky uvažovať o dohode a o zrušení spoluvlastníctva k domu a vzájomnom vysporiadaní, hoci v takýchto rodinných vzťahoch je to spor na x rokov...
robovi
09.05.11,15:28
Nic sa v zadani nepise o kupovani. Vlastnik nehnutelnosti ma slobodnu volu nakladat s nmajetkom, ako chce, pokial je svojpravny. Takze pokial matka daruje svoj diel domu druhemu synovi, moc s tym nenarobite. Maximalne po smrti matky, mozete na dedicskom konani poziadat o zapocitanie hodnoty casti domu, ktory pocas zivota matka darovala druhemu synovi. Aj to len v pripade, ak mu ho daruje. Ak uzavrie zaopatrovaciu zmluvu, alebo kupnu zmluvu, tak to dedicne pada.
cicka1982
09.05.11,18:42
Takémuto prepisu nemôžete zabrániť, jedine uzatvoriť dohodu alebo požiadať súd o vysporiadanie podielového vlastníctva ako písal focalor.
Ešte by som poukázala na to, že píšete že manžel vlastní 1/2-icu domu, ktorú ste vy prerobili. "Spoluvlastníctvo" znamená, že vlastníci vlastnia celú nehnuteľnosť, iba každý z nich v určitom podiele. Nedá sa to rozdeliť tak, že "toto poschodie je moje a toto tvoje".
Mária27
09.05.11,18:48
Prerobený poschodový dom by sa dal ešte skolaudovať na dva byty a určiť spoločné častia zariadenia domu. Potom by sa spoluvlastníctvo riadilo zákonom o vlastníctve bytov.