Zavrieť

Porady

môže prepísať svoj diel domu na syna?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Manžel vlastní polovicu domu, ktorý sme my prerobili. A mama štvrtinu, ale teraz ju ide prepísať na druhého syna. môže to spraviť aj keď s tým nesúhlasíme?Nemá manžel predkupné právo?Môžem to nejak napadnúť?ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Prerobený poschodový dom by sa dal ešte skolaudovať na dva byty a určiť spoločné častia zariadenia domu. Potom by sa spoluvlastníctvo riadilo zákonom o vlastníctve bytov.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Danielle369, cicka1982, terezamaria, Lubaba, robovi
    5

    focalor je offline (nepripojený) focalor

    focalor
    manžel má predkupné právo, ale iba v prípade, ak by mama prevádzala svoj podiel na inú osobu, okrem blízkej osoby, ktorou je aj jej druhý syn, čiže napadnúť to bude ťažko, ale je možno teoreticky uvažovať o dohode a o zrušení spoluvlastníctva k domu a vzájomnom vysporiadaní, hoci v takýchto rodinných vzťahoch je to spor na x rokov...

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    Nic sa v zadani nepise o kupovani. Vlastnik nehnutelnosti ma slobodnu volu nakladat s nmajetkom, ako chce, pokial je svojpravny. Takze pokial matka daruje svoj diel domu druhemu synovi, moc s tym nenarobite. Maximalne po smrti matky, mozete na dedicskom konani poziadat o zapocitanie hodnoty casti domu, ktory pocas zivota matka darovala druhemu synovi. Aj to len v pripade, ak mu ho daruje. Ak uzavrie zaopatrovaciu zmluvu, alebo kupnu zmluvu, tak to dedicne pada.

    cicka1982 je offline (nepripojený) cicka1982

    cicka1982
    Takémuto prepisu nemôžete zabrániť, jedine uzatvoriť dohodu alebo požiadať súd o vysporiadanie podielového vlastníctva ako písal focalor.
    Ešte by som poukázala na to, že píšete že manžel vlastní 1/2-icu domu, ktorú ste vy prerobili. "Spoluvlastníctvo" znamená, že vlastníci vlastnia celú nehnuteľnosť, iba každý z nich v určitom podiele. Nedá sa to rozdeliť tak, že "toto poschodie je moje a toto tvoje".

    môže prepísať svoj diel domu na syna?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.