18tali
09.05.11,21:15
Pekny vecer,prosim o radu.Mam narok na vyzivne od exmanzela.Je podnikatel a ja mam minimalnu mzdu.Deti su uz dospele.Musim platit polovicu najom za byt tak vela mi nezostane.Dala som navrh na rozvod ja lebo stale vyhladaval znamosti.Dakujem
veronikasad
09.05.11,19:23
Pekny vecer,prosim o radu.Mam narok na vyzivne od exmanzela.Je podnikatel a ja mam minimalnu mzdu.Deti su uz dospele.Musim platit polovicu najom za byt tak vela mi nezostane.Dala som navrh na rozvod ja lebo stale vyhladaval znamosti.Dakujem
Ako dlho si rozvedená ?
video1983
09.05.11,19:27
asi este nie je ked pise "Dala som navrh na rozvod ja"
veronikasad
09.05.11,19:29
asi este nie je ked pise "Dala som navrh na rozvod ja"
to je asi len dôvod rozvodu - píše o exmanželovi
18tali
09.05.11,21:28
Rozvod bol 14.8.2010.
Mária27
10.05.11,06:46
Zákon o rodine 36/2005

Piaty oddiel
Príspevok na výživu rozvedeného manžela

§ 72

(1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.
§ 73

Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.
Vic Sobieski
30.09.12,12:44
Môj otec sa v 80 tke oženil a po piatich rokoch sa rozviedol. Dôvodom bola hlavne chorobná žiarlivosť partnerky (ja viem, ale zdôrazňujem - chorobná...). Najprv žili oddelene, lebo otec chcel aby napriek všetkému mohla partnerka po ňom dostávať vdovecký. No stále ho osočovala a robila mu scény, tak sa rozhodol, že sa rozvedie. Ona chce teraz po ňom výživné, lebo, že on má dobrý dôchodok a má jej prispievať. Ako súd posudzuje takýto prípad? Musí jej platiť?
stormcatcher
30.09.12,13:26
Môj otec sa v 80 tke oženil a po piatich rokoch sa rozviedol. Dôvodom bola hlavne chorobná žiarlivosť partnerky (ja viem, ale zdôrazňujem - chorobná...). Najprv žili oddelene, lebo otec chcel aby napriek všetkému mohla partnerka po ňom dostávať vdovecký. No stále ho osočovala a robila mu scény, tak sa rozhodol, že sa rozvedie. Ona chce teraz po ňom výživné, lebo, že on má dobrý dôchodok a má jej prispievať. Ako súd posudzuje takýto prípad? Musí jej platiť?
...mal by platiť cca 300€. 200€ si ponechá bývalá a 100€ dá farárovi, aby sa modlil za tvojho otca, aby sa dožil aspon 150 rokov.:) pardón!!!
draik
30.09.12,13:55
Závisí od toho, či má ex príjem príjem, resp. prečo sa nemôže sama živiť. Ak však napr. poberá starobný dôchodok, zrejme jej súd nič nepriklepne.