Zavrieť

Porady

Vyzivne na exmanzelku

Pekny vecer,prosim o radu.Mam narok na vyzivne od exmanzela.Je podnikatel a ja mam minimalnu mzdu.Deti su uz dospele.Musim platit polovicu najom za byt tak vela mi nezostane.Dala som navrh na rozvod ja lebo stale vyhladaval znamosti.Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zákon o rodine 36/2005

    Piaty oddiel
    Príspevok na výživu rozvedeného manžela

    § 72

    (1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

    (2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

    (3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.
    § 73

    Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    18tali Pozri príspevok
    Pekny vecer,prosim o radu.Mam narok na vyzivne od exmanzela.Je podnikatel a ja mam minimalnu mzdu.Deti su uz dospele.Musim platit polovicu najom za byt tak vela mi nezostane.Dala som navrh na rozvod ja lebo stale vyhladaval znamosti.Dakujem
    Ako dlho si rozvedená ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    video1983 Pozri príspevok
    asi este nie je ked pise "Dala som navrh na rozvod ja"
    to je asi len dôvod rozvodu - píše o exmanželovi
    Môj otec sa v 80 tke oženil a po piatich rokoch sa rozviedol. Dôvodom bola hlavne chorobná žiarlivosť partnerky (ja viem, ale zdôrazňujem - chorobná...). Najprv žili oddelene, lebo otec chcel aby napriek všetkému mohla partnerka po ňom dostávať vdovecký. No stále ho osočovala a robila mu scény, tak sa rozhodol, že sa rozvedie. Ona chce teraz po ňom výživné, lebo, že on má dobrý dôchodok a má jej prispievať. Ako súd posudzuje takýto prípad? Musí jej platiť?

    stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

    stormcatcher
    Vic Sobieski Pozri príspevok
    Môj otec sa v 80 tke oženil a po piatich rokoch sa rozviedol. Dôvodom bola hlavne chorobná žiarlivosť partnerky (ja viem, ale zdôrazňujem - chorobná...). Najprv žili oddelene, lebo otec chcel aby napriek všetkému mohla partnerka po ňom dostávať vdovecký. No stále ho osočovala a robila mu scény, tak sa rozhodol, že sa rozvedie. Ona chce teraz po ňom výživné, lebo, že on má dobrý dôchodok a má jej prispievať. Ako súd posudzuje takýto prípad? Musí jej platiť?
    ...mal by platiť cca 300€. 200€ si ponechá bývalá a 100€ dá farárovi, aby sa modlil za tvojho otca, aby sa dožil aspon 150 rokov. pardón!!!

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Závisí od toho, či má ex príjem príjem, resp. prečo sa nemôže sama živiť. Ak však napr. poberá starobný dôchodok, zrejme jej súd nič nepriklepne.

    Vyzivne na exmanzelku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.