kekisha
28.05.11,15:25
Dobry den,
chcela by som sa spytat na radu ohladom znaleckeho posudku na dom.Znalec nam vypracoval posudok v ktorom uvadza, ze nehnutelnost je postavena s palenej tehy a betonu.Na zaklade, toho posudku sme sa rozhodli kupit nehnutelnost v dost vysokej cene. No, pri rekonstrukcii vyslo najavo, ze dom je postaveny s nepalenej tehy a hliny. Chcela by som tuto situaciu nejako riesit, dostat spat aspon cast penazi nakolko nas predavajuci aj znalec dostali do omylu ked tvrdili, ze dom je z ineho materialu. Dom bol kupovany cez realitnu kancelariu. Kto ma v tomto pripade zodpovednost za okamanie kupujuceho? Myslite, že je možne získat cast ceny nehnutelnosti spat?
Vopred dakujem za pripadne rady.
Mária27
28.05.11,13:43
Občiansky zákonník

§ 597 (Dodatočne zistené vady)
(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

§ 598
Kupujúci má právo na úhradu nevyhnutných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práv zo zodpovednosti za vady.

§ 599
(1) Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu. Práva zo zodpovednosti za vady sa môže kupujúci domáhať na súde, len ak vady vytkol najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia veci.
(2) Právo na náhradu nevyhnutných nákladov môže kupujúci uplatniť na súde, len ak náklady predávajúcemu oznámi v lehote uvedenej v odseku 1.

§ 600
Uplatnením práv zo zodpovednosti za vady nie je dotknuté právo na náhradu škody.
Mária27
28.05.11,13:54
Znaleckú činnosť vykonávajú osoby ustanovené podľa osobitného zákona 382/2004 Z.z. V §§ 26 až 28 rieši priestupky a správne delikty, pozastavenie činnosti ...
Okrem toho pozri trestný zákon (300/2005) § 347 Nepravdivý znalecký posudok.
.
kekisha
28.05.11,17:20
dakujem za rychlu odpoved, idem prestudovat ten trestny zakon. Moc si mi pomohla.