alabut
29.06.11,13:41
Moji potomkovia su daleko, maju svoje starosti, nevidel som ich cez rok. Uz som niekde pisal, ze ja som doma nic vacsieho nekupil, vzdy dostal. Ked by som ich poziadal, pomohli by okamzite. Ale su ludia, ktori takych potomkov nemaju a ty v zivote nepochopis princip svojej viery. Nie kazdy sa vie drat dopredu aj cez polamany kriz. -)
jozka56
29.06.11,11:53
alabut to čo píšeš...máš výčitky svedomia?? zdravie je prvoradé:) a vôbec, keby som poznala alabutku, tak by som jej povedala, nech okamžite volá potomkom,lebo...ale ona už vie:)
alabut
29.06.11,12:00
jozka, alabutka pozna moju tvrdohlavost. V tejto republike snad platia urcite pravidla. Ci su len pre vyvolenych? :-)
evuš
29.06.11,12:01
... byť Tvojou ženou, chňapnem Ťa za golier, vhodím do auta a neodídem z nemocnice, dokým Ťa neprijmú na oddelenie ležať !

... a ak by si protestoval, tak Ti takú jednu prišijem za ucho, že bude po protestoch ;)

Pozor Alabut, toto už nie je tvrdohlavosť... ale...
alabut
29.06.11,12:03
Uz som raz v nemocnici lezal, alabutka doviezla po tazkom uraze. Po troch dnoch vsetkych pacientov vykopli. Neboli love. Nechci vediet podrobnosti. :-)
jozka56
29.06.11,12:06
alabut veď preto, že si tvrdohlavý....ako kameň.....malý vnúčik bude ako s tebou chodiť na prechádzky do lesa, haaaa??? dedo jeden neposlušný:D
alabut
29.06.11,12:09
Moje deti tiez deda nepoznali, ani kostol a dobre urastli. Mnohi krizikari zavidia. :-)
alabut
29.06.11,12:13
Este som ho nedrzal, aspon takto vas pozdravuje, svina nepokrstena. :-)
jozka56
29.06.11,12:16
no a ???? ty si, ale žijúci novodobý dedo nie....a prečo spomínaš križikárov, to je od veci, nie...ja len toľko, nech tá tvoja hrdosť a tvrdohlavosť nie je až alarmujúca:D
jozka56
29.06.11,12:17
kukni akého máš pekného vnúčika, veď viem, a zas drobcovi nadávaš, veď je maličký.....a to ako, že ťa neprišiel pozrieť, teda toto.. a čo furt do všetkého miešaš vieru:rolleyes:
Kvaka
29.06.11,12:17
A neprestanu hundrat. Vdaka za moralnu podporu, foto poslem ked nohu odbalim. Po dlhom case varim polievku pre alabutku. :-)

Nohu mi pravidelne obzeraju tiez odbornici, ba som si ju dal aj odborne vycistit a zosit, aj som zaplatil za skvely vykon. Prečo si zaplatil? Ty si dlžník na poistení??Zatial im ani na mysel neprislo predpisat mi aspon nejaky obvaz, alebo viac toho cistiaceho sajrajtu Suprasorbu, alebo poslat do nemocnice, alebo aspon nejaky ster. Tak to je škoda, mal si si sám pýtať, nečakať na nich.Tiez maju diplomy, mozno cervene, tiez je vacsina veriacich, tiez sa zucastnuju strajkov za slabe ohodnotenie ich majstrovstva. Tiež môžu mať s tebou nejaké veselé skúsenosti.

Co dodat? Citam akusi knihu. Zaujalo ma:

Při této příležitosti bychom rádi konstatovali, že za předchůdce antibiotik bychom mohli zřejmě považovat středověkého lékaře, T. B. Paracelsa, který v některých případech dosahoval úspěchu s plísněmi, které chodil seškrabovat na popraviště z kostí oběšenců.

Myslim si, ze zdravotnictvu sa od skrabania kosti obesencov nechce, ostalo niekde v stredoveku, akurat skrabkanie prenechali svojim obchodnym riaditelom. Paci sa mi pristup BXL, ktora uvazuje komplexnejsie, spominala dokonca v niektorom prispevku Rosinskeho, aj mi navrhla homeopatika. Veru tak, ešte dávno pradávno.Tomu som sa potesil najviac, škoda, že až po 3 týždňoch hundraniapravda nepotesil som sa pohladu do pudilara. Milodary alabut neprijima, pretoze je mnoho ludi, co nema moznost sa pripojit na web a poprosit Poradu o pomoc. Snad mojou troskou prispejem k vymene naroda, snad nie. Idem varit. Tesi ma predstava pepsikovej so sekerou v jednej ruke a v druhej .... :-)


No a opakovanie je matka múdrosti, budem trochu pitvať, nezabite ma.


31.5.
Kedže je rana čerstva,je vhodné dať jej trochu kľudu a neblbnuť s nadbytočným čistením,nech má čas hojivý proces spraviť svoju robotu.Vo všeobecnosti slnko ani odkrytie rany nevadia,ale je podstatne zvýšené riziko infikovania rany ked je odkrytá.Pokiaľ rana nemokvá a nehnisá,dajte jej svatý pokoj.Lalia v liehu je teoreticky fajn,prakticky ale má riziko alergickej reakcie.Odkedy som videla po priloženej ľalii na jednom kolene šľachy a kosti bez mäsa,mám voči nej veľký rešpekt.
Víno neškodí v tom množstve,aby si vedel čo robíš a bol pri zdravom rozume.
Vybratie stehov odhadne lekár.
A kedže bylinky sú vždy fajn,môže to byť Arnika. Arnica 9 CH 3 granule 3xdenne pod jazyk.

O tri týždne:

Na sterilnu gazu je 0,07 na jednu a na mastný tyl sa nedopláca.Ale v lekárni môže byť realita iná ako v mojom počítači?Už máš tú Arnicu a Hepar sulphur?Mohol si si ušetriť kopec bolestí a kopec penazí.



Mam cukrovku vyse 18mmol/l. Nieco s tym idem robit, ale najskor noha. Zadarmo nic nechcem. :-)


22.6.
Lenže typické pre cukrovkárov je hojenie rán ako predvádzaš ty.Cím lepší cukor,tým lepšie hojenie rán.
Nezabudni čísla-Arnica 9 CH,Hepar sulphur 15 CH,povedz že to máš z homeopatickej poradne spoločnosti Boiron,dajú Ti,aj ked podľa správnosti by mal predpis byť.Tá moja gáza s vazelínou je podstatne lepší nápad ako čistiť tyl a natierať Infadolanom,ved Infadolan je na vazelínovom základe + vitamíny.Takže chirurgovi prikývni a urob ako vravím.
Co sa týka cukrovky,začni jesť každé 2-3 hodiny ,a vyberaj potraviny s nízkym glykemickým indexom.Budem sa robiť,že rubriku čo dnes na obed nečítavam,lebo pri tom spôsobe stravovania,čo je tam popisovaný sa ma za chvíľu spýtaš,či sa vyznám v očiach,lebo prestávaš vidieť.
...


22.6. Co sa športu týka,joga by sa dala upraviť,alebo Pilates,porozmýšľaj ako,ale hlavne pomaly.a tie ranajky,no ked to už musí byť,tak miesto vianočky celozrný rožok a miesto kakaa mlieko.Ale jesť často a málo sa jednoducho budeš musieť naučiť.Hádať sa môžeš so všetkými lekármi koľko chceš,ale nad svojim organizmom nevyhráš.Ja akceptujem všetky Tvoje odôvodnenia prečo to nejde,ale Tvoj organizmus sa na Tvoje odôvodnenia zvysoka a aj tak budeš musieť spraviť to,čo si od Teba vyžiada príroda,inak nou budeš potrestaný.


Co sa cukrovky tyka, ja ju musim vyliecit, nie udrzovat. Pri malom financnom kryti je to tazke. Bojujem s lekarmi i prirodou. Aspon je veselsie. Nemozem chodit, alabutke by som uvaril nejaku veceru. Tiez jedava iba raz denne...



najprv musí hladinu cukru znížiť a tá rana sa bude hojiť lepšie.
a nie ako píše Alabut, že najprv noha, potom cukor, práve že to treba opačne najprv hladinu cukru preto sa tá rana nehojí, zbytočne ošetruje ranu, keď je cukor vysoký, tá rana sa hojiť nebude. u cukrovkárov rany sa hoja ťažšie ak vôbec.

Hundrať neprestanú, ale aspoň, že si si dal nohu ošetriť a zašiť. Som na výsledok tvojej liečby naozaj zvedavá.
alabut
29.06.11,12:18
Baby, uz bezte domov, cakaju vas hladne polovicky a haved. Ja som polievku navaril, ale mi dala, musim opat zalahnut. .-)
jozka56
29.06.11,12:25
tak oddychuj:)
adi11
29.06.11,12:27
..čerstvá správa... ten známy včera prišiel o nohu už nad kolenom... mal maličký úraz na palci, 1/2 roka "kadil" na to... najprv mu ufikli prsty, potom nohu pod kolenom, teraz už i nad kolenom.... :eek::mee::mee:

Ale prečo silou mocou chce Alabut mu robiť "sparingpartnera" to netuším, fšák ho ani nepozná :D:rolleyes::rolleyes::cool::confused:
..presne takto dopadol aj moj otec..:mee:
..lekar mu zistil cukrovku, nasadil nejake lieky, ktore moj otec vobec neuzival..:mee:..sak naco, ved ho nic neboli, a on nema cas..furt len robota, vinohrad, okopavacka..raz prisiel zo zahrady a zacal mame nadavat, ze mu kupila uzke sandale a preto mu ocernel malicek ...tak a uz to zacalo..nepomohol ani lekar synovec..odrezali tiez najprv prsty, potom pod kolenom a zostal na voziku..sice cez leto na nom chodil aj do zahrady a okopaval kukuricu pri chodniku..:)
..preto alabut daj si povedat a daj na dobre rady lekarov a poradakov..
Dáša_
29.06.11,12:35
Počúvaj, a nemohol by si predať nejakú fľašku z tých svojich likérov? To by nebol milodar, to by bol obchod. Myslím, že záujemcovia by sa našli
buchač
29.06.11,12:35
alabut Dnes, 02:41 PM
Moji potomkovia su daleko, maju svoje starosti, nevidel som ich cez rok. Uz som niekde pisal, ze ja som doma nic vacsieho nekupil, vzdy dostal. Ked by som ich poziadal, pomohli by okamzite. Ale su ludia, ktori takych potomkov nemaju a ty v zivote nepochopis princip svojej viery. Nie kazdy sa vie drat dopredu aj cez polamany kriz. -)

alabut Dnes, 03:03 PM
Uz som raz v nemocnici lezal, alabutka doviezla po tazkom uraze. Po troch dnoch vsetkych pacientov vykopli. Neboli love. Nechci vediet podrobnosti. :-)

alabut
Moje deti tiez deda nepoznali, ani kostol a dobre urastli. Mnohi krizikari zavidia. :-)
Dnes 03:06 PM

...ej ha ...

...a vieš čo ? ...

...ži si ten svoj život ...ja si budem ten svoj ...

...radšej nereagujem ...sťahujem sa z tohoto " bojiska " ...bola by to vopred vyhratá moja bitka ...
ludmilla
29.06.11,15:48
Alabut nechcela som, ale nedá mi to. Tvojim postupom vlastne nic nepokazis, ale podla mna nedosiahnes ziadne rychle hojenie.
Podla mna na tvoju ranu by najviac pomohla chirurgicka uprava okrajov a nasledne nasadenie V.A.C. systemu. To vidim ako spravne riesenie, aby sa dosiahol nejaky pokrok.

... a samozrejme predtým výter z rany ...
marjankaj
29.06.11,16:19
Kvaka
29.06.11,16:34
http://www.hojeni21.cz/diabeticka-noha-info.php
http://www.hojeni21.cz/diabeticka-noha-lecba.php
http://www.stefajir.cz/?q=diabeticka-noha

A vôbec zadaj si do googla "diabetická noha" a môžeš študovať.
Ale alabut mal zaťatú sekeru v nohe a hlbokú ranu, on nemá ešte "diabetickú nohu", to bude asi niečo iné, alebo sa mýlim? Ale ošetrovanie bude pravdepodobne tiež komplikované.
legolas
29.06.11,18:19
..počúvajte poraďáci, o sekere v nohe sa bavíte jedná radosť, ale aby ste mi niečo povedali o Tarlovovej cyste to vás ani nenapadne..som smutný z toho všetkého..
marjankaj
29.06.11,19:37
Ale alabut mal zaťatú sekeru v nohe a hlbokú ranu, on nemá ešte "diabetickú nohu", to bude asi niečo iné, alebo sa mýlim? Ale ošetrovanie bude pravdepodobne tiež komplikované.

S cukrom 18, ktovie ako dlho to má, tak má pravdepodobne periférne cievy poškodené. Teda zásobovanie kyslíkom bude poslabšie, a tým aj to hojenie bude dlhšie. Diabetikom sa odporúča, aby si dávali na nohy pozor. Mal si radšej zaťať niekde inde.
Kvaka
29.06.11,19:54
S cukrom 18, ktovie ako dlho to má, tak má pravdepodobne periférne cievy poškodené. Teda zásobovanie kyslíkom bude poslabšie, a tým aj to hojenie bude dlhšie. Diabetikom sa odporúča, aby si dávali na nohy pozor. Mal si radšej zaťať niekde inde.
Ešte to nemusí byť až také zlé, možno bol na vyšetrení potom, ako si dal nejakého frťana bylinkovice. Ale jedáva len raz za deň, dnes som to tu pitvala, moc neposlúcha rady lekárky. Vyšlo mi, že možno robí výskum na sebe a vychádza z predpokladu, že keď sa naje iba raz za deň, cukor bude mať väčšinu dňa nízky. Foto nepriložil, asi nepreväzoval. Ale veľmi mu držím prsty, nech sa noha rýchlo zahojí.
marjankaj
29.06.11,20:07
Ešte to nemusí byť až také zlé, možno bol na vyšetrení potom, ako si dal nejakého frťana bylinkovice. Ale jedáva len raz za deň, dnes som to tu pitvala, moc neposlúcha rady lekárky. Vyšlo mi, že možno robí výskum na sebe a vychádza z predpokladu, že keď sa naje iba raz za deň, cukor bude mať väčšinu dňa nízky. Foto nepriložil, asi nepreväzoval. Ale veľmi mu držím prsty, nech sa noha rýchlo zahojí.

To tak nie je. To je najhoršie jesť iba raz za deň. Ak neberie tabletky alebo inzulín, tak mu cukor klesá veľmi pomaly ak vôbec. Na krv sa chodí na lačno a ak má ráno 18 je to vážne. Jedlo si treba v priebehu dňa rozložiť aj na 6 dávok, aby hladina cukru veľmi nekolísala.
pepsikova
29.06.11,20:12
Ešte to nemusí byť až také zlé, možno bol na vyšetrení potom, ako si dal nejakého frťana bylinkovice. Ale jedáva len raz za deň, dnes som to tu pitvala, moc neposlúcha rady lekárky. Vyšlo mi, že možno robí výskum na sebe a vychádza z predpokladu, že keď sa naje iba raz za deň, cukor bude mať väčšinu dňa nízky. Foto nepriložil, asi nepreväzoval. Ale veľmi mu držím prsty, nech sa noha rýchlo zahojí...

..ja si myslím, že alabut je prvý po bohu na zem spadnutý najmúdrejší, ktorý si myslí, že sa to a samo ešte fungujú..a pokial ho neosvieti, tak prvý aj zostane...ale tu bez nohy....
Kvaka
29.06.11,20:13
To tak nie je. To je najhoršie jesť iba raz za deň. Ak neberie tabletky alebo inzulín, tak mu cukor klesá veľmi pomaly ak vôbec. Na krv sa chodí na lačno a ak má ráno 18 je to vážne. Jedlo si treba v priebehu dňa rozložiť aj na 6 dávok, aby hladina cukru veľmi nekolísala.
Veď jasné, poznám to, ja som to myslela tak, že alabut má také predpoklady ako východiská svojej teórie.
jozka56
29.06.11,20:14
joooj, len nemaľujme čerta na stenu...
pepsikova
29.06.11,20:34
..to by som si nedovolila, jožka..ani za svet..keby som nevedela, o čom to je a nevidela to na vlastné oči u jedného môjho priateľa...
marjankaj
29.06.11,20:44
..počúvajte poraďáci, o sekere v nohe sa bavíte jedná radosť, ale aby ste mi niečo povedali o Tarlovovej cyste to vás ani nenapadne..som smutný z toho všetkého..

Veď si to zadaj ujovi Googlovi a čítaj. Asi to nemá každý druhý poraďák.:confused:
alabut
30.06.11,03:58
Prve dve foto ... dnesna alabutova noha po husarskom vykone, tretie foto ... skorocelovy olej, lopuchy mi alabutka donesie v sobotu, stvrte foto ... alabutova apatieka. Infuzia ... sedmicka cerveneho, omyvanie rany a vyplach ... vyvar z repika zlteho. Podla farara Ferda tie posledne polozky, najma infuzia su nesmierne dolezite. Ja ho vynimocne posluchnem, tak ako poslucham BXL. Homeopatika ... este je pudilar prazdny. Teraz je moja najvacsia starost zohnat Suprasorb, cistu gazu a potapkat alabutku po zadku. :-)
Barbara
30.06.11,04:23
no ak porovnáme tie fotky s fotkami zo dňa tuším 18.6, či? tak tá rana sa pekne hojí, podľa môjho názoru, takže odťatá asik nembude, no brávooo, len aby som to nezakrikla
BXLmiami
30.06.11,04:42
Nedá sa to posúdiť podľa fotiek,takže neviem.
BXLmiami
30.06.11,04:43
..počúvajte poraďáci, o sekere v nohe sa bavíte jedná radosť, ale aby ste mi niečo povedali o Tarlovovej cyste to vás ani nenapadne..som smutný z toho všetkého..
Možno sa to nezdá,ale dostal si odo mňa veľmi presnú odpoved.
alabut
30.06.11,04:46
Mne sa to paci, uvidim, co povie zajtra chirurg. :-)
Kvaka
30.06.11,07:16
Prve dve foto ... dnesna alabutova noha po husarskom vykone, tretie foto ... skorocelovy olej, lopuchy mi alabutka donesie v sobotu, stvrte foto ... alabutova apatieka. Infuzia ... sedmicka cerveneho, omyvanie rany a vyplach ... vyvar z repika zlteho. Podla farara Ferda tie posledne polozky, najma infuzia su nesmierne dolezite. Ja ho vynimocne posluchnem, tak ako poslucham BXL. Homeopatika ... este je pudilar prazdny. Teraz je moja najvacsia starost zohnat Suprasorb, cistu gazu a potapkat alabutku po zadku. :-)
Ďakujem ti, že si nám poslal fotky. Mala som len pár rán, neposúdim, ale vidím, že to máš stále veľmi zapálené, musí aj bolieť. Mne takú ranu s tými bledožltými nekrózami po 6 týždňoch ošetrovania prekryli transplantátom kože, pamätám si, ako to vyzeralo. Od toho dňa ma však už rana nebolela. Ale moja rana bola iba povrchová. Ostatnú časť nohy máš akú? Dúfam, že farebne bielu. Dnes a zajtra budem na záhrade, kde nemám internet, tak zatiaľ držím prsty. Si naozaj tvrdohlavý, alabutku si ťapkaj, kde chceš, ale tú infúziu aspoň načas vynechaj, alkohol zvyšuje cukor.
alabut
30.06.11,11:35
Cervene vino je mliekom starcov. Podla farara Ferda cervene farbivo obsiahnute vo vine zvysuje pocet krviniek, lepsie prudi krv, dopravuje ziviny a odstranuje toxiny tam, kde treba. Mnoho lekarov denne pije cervene, akurat som nezistil, od akeho veku sa zacina povazovat za mlieko a do akeho mnozstva denne mozem ist. Podobne zlte farbivo obsiahnute v kvetoch podbiela, pupavy, repika a pod., brani rozsirovaniu plesni, preto ranu polievam odvarom z repikovych kvetov. Par dni som to zanedbal a infekcia ako vysita. Preto je mozne, ze homeopatika, ktore mi odporucila BXL, pracuju na podobnom principe. Sa im nebranim, brani sa im moj pudilar. :-)
JarkaL
30.06.11,11:42
Alabut, nebuď taký tvrdohlavý a dovoľ nám pomôcť Ti. Napíš do ss číslo účtu, prispejem na homeopatiká.
alabut
30.06.11,11:57
Jaaaj, moja zlata, alabut nema ziadny ucet, ani alabutka. Vedenie uctu je pre mna prilis velka polozka. :-)
Dáša_
30.06.11,12:30
tak adresu, ked nie je účet
alabut
30.06.11,13:06
Ani bohovi. :-)
Dáša_
30.06.11,13:09
som si myslela :)
jozka56
30.06.11,13:14
a určite ani potomkom nedáte vedieť, že?
alabut
30.06.11,13:24
Naco ich traumatizovat. Vsetko ma svoj cas. :-)
jozka56
30.06.11,13:26
s tebou ani stádo volov nič nezmôže:) keby sa sem alabutka aspoň potajme dostala:)
kukučka
30.06.11,13:34
na obklady sú dobré skorocelové a kapustovové listy, chren je príliš ostrý
alabut
30.06.11,13:38
jozka, alabutka zeny nerada, radsej mna. Asi ich pozna. :-)
jozka56
30.06.11,13:42
nehovorím o ženách, ale o radách:) a o všetkom:)
marjankaj
30.06.11,14:09
jozka, alabutka zeny nerada, radsej mna. Asi ich pozna. :-)

Veď kde by ešte jedného takého našla.:rolleyes:
Nandrolon
01.07.11,04:40
alabut, keď som ešte cvičieval, pil som 1-2 litre mlieka denne + ešte "iné suplementy", takže s tým vínom je to možno podobné :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))))))))))))
alabut
01.07.11,05:16
Jasne, ze podobne. Vezmi si len to, ze pivo a vino narody poznaju tisicrocia. A tisicrocia ich pouzivaju ako liecivo i stravu. Francuzovi staci syr a vino, nemcovi burt a pivo. Aj Eskymaci dojili jaky a nechali skysnut na kumys. Alkohol v najstarsej forme je pre ludsky organizmus nepostradatelny.
alabut
04.07.11,06:37
Nezohnal som Sorgargol, chirurg mi predpisal Kaltostat. Neuveritelne, bolesti zmizli, prevaz vydrzi 24 hodin, mozem chodit bez barli po byte, rana vyzera ovela lepsie, konecne som sa vyspal, niekolkonasobne klesla cena zdravotnickeho materialu a liekov. Clovek sa pyta, preco nie skor? Je mozne, aby ta sklena vata z morskych rias mala take ucinky?

Teraz mi treba zabezpecit, aby sa do rany nedostala infekcia. Ako spravne postupovat pri prevaze?

Ako spravit zaludok, pecen, oblicky a ine telesne organy po ataku ATB?
buchač
04.07.11,06:50
Nezohnal som Sorgargol, chirurg mi predpisal Kaltostat. Neuveritelne, bolesti zmizli, prevaz vydrzi 24 hodin, mozem chodit bez barli po byte, rana vyzera ovela lepsie, konecne som sa vyspal, niekolkonasobne klesla cena zdravotnickeho materialu a liekov. Clovek sa pyta, preco nie skor? Je mozne, aby ta sklena vata z morskych rias mala take ucinky?

Teraz mi treba zabezpecit, aby sa do rany nedostala infekcia. Ako spravne postupovat pri prevaze?

Ako spravit zaludok, pecen, oblicky a ine telesne organy po ataku ATB?



=



Alkohol v najstarsej forme je pre ludsky organizmus nepostradatelny.
alabut
04.07.11,06:59
Ja sa pytam po ataku ATB, nie alkoholu. Alkohol v spravnej davke posobi dobre. Spravna davka je individualna, zavisla od pocasia a nalady. :-)
alabut
04.07.11,07:02
Kedysi som vyrabal trezalkovicu, repikovicu, materinoduskovicu, lipovicu, imelovicu a pod. Zasoby sa minuli a s touto hnatou to zatial nedokazem. :-)
buchač
04.07.11,07:08
...nepochopil si ....

Poškodená pečeň po vybratí dávky ATB sa najlepšie popraví práve dôkladným množstvom alkoholu ....
Je jedno , čo piješ ....proste len či .....či pivo , či víno , či tvrdé...
Ráno ,na obed a večer ...celý deň primerané množstvo ...

Minerálne vody ,čaje , bylinky , džúsy , atď sú pri tejto liečivej kúre zakázané ...
marjankaj
04.07.11,07:13
alabut 01-07-11, 08:16 AM

Jasne, ze podobne. Vezmi si len to, ze pivo a vino narody poznaju tisicrocia. A tisicrocia ich pouzivaju ako liecivo i stravu. Francuzovi staci syr a vino, nemcovi burt a pivo. Aj Eskymaci dojili jaky a nechali skysnut na kumys. Alkohol v najstarsej forme je pre ludsky organizmus nepostradatelny.

Takže eskimáci? A chodili do tibetu dojiť yaky? A z nadojeného kobylieho mlieka robili kumys?
To asi prevzali recept od Džingischána.:rolleyes:
pepsikova
04.07.11,07:32
..jedno šťastie, že túto tému ešte neobjavil minister zdravotníctva..s akým kludným svedomím by likvidoval nemocnice a rýchlejšie -ani pádne argumenty by nepotreboval...
alabut
04.07.11,07:58
Jaky nejaky, alkohol chuti kazdemu narodu. Poznas vynimky?
alabut
04.07.11,07:58
Tu nasu by som zlikvidoval bez vycitiek svedomia.
marjankaj
04.07.11,08:05
No ani jeden národ alkohol nepije. Nemá čím. Ľudia to áno, ale čo je to ten národ? A zase nehádž všetkých do jedného vreca.
pepsikova
04.07.11,08:08
..no pri tvojej tvrdohlavosti- ti celkom rada verím..len čo by si chcel potom vymeniť, keď už teraz by si rád vymenil národ..ten národ, čo tu zostane po tvojej reforme budú samí alkoholici a samoliečitelia, sa to a samo tu bude viac než doktor a vláda si bude mädliť rúčky, ako dobre vie šetriť...
...ale utešuje ma, že v tomto národe nie sú všetci ako ty..ale:" kto chce kam- pomôžme mu tam!...
alabut
04.07.11,08:14
Na nemocnice treba v prvom rade vyrobit. Zruti sa bez nemocnic ekonomika?
bodliak
04.07.11,08:15
Neuveritelne, bolesti zmizli, prevaz vydrzi 24 hodin, mozem chodit bez barli po byte, rana vyzera ovela lepsie, konecne som sa vyspal, niekolkonasobne klesla cena zdravotnickeho materialu a liekov.

Teraz mi treba zabezpecit, aby sa do rany nedostala infekcia.



No hlavne netreba byt hned frajer a nebehat po byte ako so zdravou nohou !
alabut
04.07.11,08:17
Frajer nie som, uz uz ma tahalo na chalupu, este pockam. :-)
alabut
04.07.11,08:24
Mne sa vidi predstava, BXL ordinuje doma v zahrade, pomedzi banky s homeopatikami a inymi lektvarmi lezie zivajuca macka, lanove plachticky na prevazy sa oprate susia na slnku, v tieni bylinky, manzel kruti samohonku na riedenie a cistenie, obdalec sused doji kozy, hrobar pasie ovce, pretoze ho hlavna cinnost neuzivi. Ospaly slnecny den, nikto sa nikam neponahla, ani smrt.
Nandrolon
04.07.11,11:22
a eskymák dojí kobylu aby bolo dosť kumysu :-)))))
alabut
04.07.11,12:26
Tak. :-)
marjankaj
04.07.11,12:34
a eskymák dojí kobylu aby bolo dosť kumysu :-)))))

alabut Dnes, 03:26 PM

Tak. :-)

Len si ju nepomýľ s koňom:rolleyes::eek::---:D
alabut
04.07.11,12:36
Hladal som posobenie cerveneho a slivovice na pecen a oblicky ... a skutocne, pecen sa ma zvonka natierat cervenym vinom a oblicky slivovicou .... buchac prepac, pravdepodobne to funguje i zvnutra, ako si spravne poznamenal. Kuwa, potom musim mat pecen a ladvinu zdravu ako sedemdnove decko. :-)
alabut
04.07.11,12:38
Nanodrolon, mariankaj ... srandicky, srandicky? Radsej vyrobu kumysu sem capnite. :-)
marjankaj
04.07.11,12:44
Hladal som posobenie cerveneho a slivovice na pecen a oblicky ... a skutocne, pecen sa ma zvonka natierat cervenym vinom a oblicky slivovicou .... buchac prepac, pravdepodobne to funguje i zvnutra, ako si spravne poznamenal. Kuwa, potom musim mat pecen a ladvinu zdravu ako sedemdnove decko. :-)


No také veľké ľadviny to asi nem veľmi zdravé.:---:rolleyes::D
marjankaj
04.07.11,12:46
alabut Dnes, 03:38 PM

Nanodrolon, mariankaj ... srandicky, srandicky? Radsej vyrobu kumysu sem capnite. :-)
A to máš toľko kobýl? Alebo to ideš vyrábať po poldecákoch?:---
alabut
04.07.11,13:08
Sused ma jednu, to staci. V TV bezal dokument ako to vyrabaju, ale nespominam si nazov. Sikmooki dojili rohate potvory a presne ukazovali postup vyroby kumysu. Oni to volali nejako inac. :-)
alabut
04.07.11,13:21
Ked vyrabam syrecky pri vysokej izbovej teplote, v urcitej faze zrenia strasne vonaju alkoholom. Uz som dumal, ako ho vyextrahovat, ale naco vymyslat vymyslene. :-)
kukučka
04.07.11,18:10
Kumys

Fermentované mléčné výrobky vznikaly samovolně přirozenou cestou, neb mléko podléhá převážně mléčnému kvašení. Za nejstarší výrobek toho druhu je považována Kyška, při jejíž přípravě se sražené mléko ve formě gelu před požíváním rozmíchalo.Oblasti Kavkazu jsou kolébkou fermentovaného mléčného nápoje Kefír, při jehož přípravě probíhá jak mléčné, tak i alkoholové kvašení.
Jiným výrobkem, jehož původ nacházíme ve Střední Asii, je Kumys .

Kumys je kvašené kobylí mléko, které je oblíbeným nápojem pastevců v Mongolsku, Kazachstánu i v Rusku. Mléko se dlouho míchá v nádobě či koženém vaku (saba – speciální nádoba vyrobená z kobylí kůže). Kumys se nepodává úplně čerstvý, protože silně projímá.

Nechává se uležet, nejméně 12 hodin, a už mírně kyselé se pije. Obsah vaku se nikdy nedopíjí celý, protože teprve míchání starého mléka s novým dělá ten pravý kumys. Kumys je velice výživný, s trochou chleba tvoří základní stravu pastevců a dvě misky s chlebem a máslem stačí na docela sytý oběd.
------------------------------------------------------------------------------------------------

Kumys alebo mongolsky Airak, je vlastne kysnuté kobylie mlieko. Keď vojdete do jurty, pri vchode po ľavej strane býva zavesené veľké vrece z hovädzej kože, ušité srsťou dovnútra. Tam sa mlieko postupne každý deň prilieva. Je dobrým zvykom, že kto vojde do jurty, musí drevenou naberačkou zamútiť týmto mliekom, čím ho vlastne okysličí, a čerstvé mlieko sa premiešava so starším. Kým kobyly nestratia mlieko, dolieva sa, odoberá sa a pije. Cukor – laktóza, ktorý sa nachádza v mlieku kvasí a tým vzniká alkohol. Domorodci tvrdia, že je na úrovni nášho 10-12 stupňového piva. Je to však špecialita iba týchto oblastí. V Európe sa tiež pokúšali vyrobiť kumys, vyrobili však iba kyslé mlieko, ktoré neobsahovalo alkohol. Malé množstvo alkoholu v kumyse nemá šancu doputovať do nášho európskeho mozgu cez plnotučným mliekom premastený žalúdok. Naše enzýmy ho cestou rozložia. Celá záhada, prečo sa Mongoli opijú z kumysu a my nie, je v tom, že žltá rasa nemá vo svojom organizme enzým, ktorý by štiepil alkohol. Pitie alkoholu je u nich ako infúzia. Malé množstvo stačí na veľa zábavy!
alabut
05.07.11,02:35
Stary kumys sa pouziva namiesto kvasiniek. Dolievanim cerstveho mlieka vlastne kvasinky krmime a mlieko neustale kvasi. Namiesto kobylieho mlieka sa pouziva aj mlieko z tiav, jakov, krav, koz a pod. Ale vzdy sa pridava, trochu kobylieho mlieka a trochu kumysu alebo suseneho kumysu namiesto kvasiniek. Dolieva sa cerstvym kobylim alebo miesanym. Tusim sa mlieko aj vari, aby sa znicili neziaduce kultury. Recepis by bol na svete, kobyla sa najde, kuwa, teraz len zohnat suseny kumys a vyroba infuzie pre alabuta sa moze rozbehnut. :-)
BXLmiami
05.07.11,02:39
Nezohnal som Sorgargol, chirurg mi predpisal Kaltostat. Neuveritelne, bolesti zmizli, prevaz vydrzi 24 hodin, mozem chodit bez barli po byte, rana vyzera ovela lepsie, konecne som sa vyspal, niekolkonasobne klesla cena zdravotnickeho materialu a liekov. Clovek sa pyta, preco nie skor? Je mozne, aby ta sklena vata z morskych rias mala take ucinky?

Teraz mi treba zabezpecit, aby sa do rany nedostala infekcia. Ako spravne postupovat pri prevaze?

Ako spravit zaludok, pecen, oblicky a ine telesne organy po ataku ATB?
Lebo ťa bolelo čistenie hnisavej rany.Zrejme je dočistené a teraz je tam preparát na hojenie.Návod na prevaz máš už v mojich predošlých príspevkoch.
alabut
05.07.11,02:46
Juuuj, BXL, dobre ranko, rad ta vidim. Tvoje rady mi vela pomohli, vdaka. Ak ta napadne ako vytlacit z tela zbytky ATB, budem povdacny. Alkoholovu kuru som uz zazil pred dvomi rokmi, funguje ale trva dlho. :-)
BXLmiami
05.07.11,02:55
Thuya 9 CH 3 granule denne 10 dní,žihľavový čaj 2 dcl denne ráno na lačno maximálne 3 týždne
alabut
05.07.11,03:02
So zihlavou treba opatrne, nejedna suseda sa na jar po ocistnej kure dokantri. Ostatne, kremika nie je nikdy dost. Tuja az po desiatom (almuzna). V sobotu skusim na chalupu ... nakosit zihlavy.
babi2
05.07.11,05:33
Ako spravit zaludok, pecen, oblicky a ine telesne organy po ataku ATB?
Skús pozrieť tu:
http://www.porada.sk/t62028-obnova-pecene.html
alabut
06.07.11,04:34
Postup hojenia, posledne dva obrazky su zo vcera pri umelom osvetleni. Rana pomaly zarasta, pisala si, ze to bude nadlho. BXL, mozem ta poprosit o casovy harmonogram? Kedy mozem vystartovat podla tvojho nazoru na huby? :-)

V pondelok sa dostanem k almuzne, navrhla si mi tri druhy liekov. Mam kupit vsetky tri, alebo iba ten posledny?
kukučka
06.07.11,08:06
zvládol si to, gratulujem :)
pepsikova
06.07.11,08:09
...alabut,tuším stojí pri tebe pánboh aj všatci svätí...a viem, že ťa , ako vždy, dobre nase*iem, ale nechcela som napísať ,že ******* majú vždy šťastie...a že v tvojom prípade ma to teší...
alabut
06.07.11,10:38
Hmmm, to je sice pekne, ale huby zacinaju rast, je najlepsie pocasie a stale sedim doma. Nemam este odvahu trapit otvorenu ranu po lese, hoci les by mal byt sterilny. Nohu by som vedel zabalit nejako do igelitoveho vreca, ale po siestich tyzdnoch lezania neviem, ci zvladnem tie kilometre. Pockam na verdikt BXL. :-)
BXLmiami
06.07.11,17:18
Vyzerá to lepšie,ale ešte si nevyhral.Nohu môžeš zaťažovať ako vládzeš,nie nasilu,rozhodne sa nehraj na hrdinu,ale motať sa môžeš tak ako vládzeš.Zakrytá noha a čistá musí byť stále,pokiaľ ideš do lesa alebo na miesto kde by si sa mohol poraniť,mal by si ranu prekrať aj nejakým akoby vankušikom,aby prípadný konár neprepichol obvaz.Z homeopatik treba určite Arnicu 9 CH ,Hepar sulphur 15 CH je na hnisanie,takže to momentálne nie,ale v prípade nejakej recidívy by sa zišiel,tak to zváž.Thuya bola na elimináciu ATB.
alabut
06.07.11,20:41
Si poklad. Vcera som uvaril veceru alabutke, noha mi stvrdla a opuchla, mocil som ju v teplom repiku, takze z hub tohto roku asi nic. V pondelok idem po dochod, takze max. v utorok idem po Arnicu. Uvidim, ako sa zachova pudilar, mozno ostane aj na Sulphur. Po aplikovani sklenej vaty z rias do rany mam naklady na osetrovanie vyrazne nizsie. Namiesto vankusika som vymyslel odstrihnutu pampersku a taku sietku na nohu, co to drzi pohromade. Aj som ju doma skusal, strasne sa pod nou poti noha. Ako to tie decka vydrzia? Esteze nevedia rozpravat. Tie huby ma srdecne s..u. :-)
BXLmiami
07.07.11,04:46
Nevadí,Fulušima na nich nejaký ten vplyv mala,tak to s nimi netreba prehánat.Pozor,nie Sulphur ale Hepar sulphur,to je výrazný rozdiel.
alabut
07.07.11,07:53
Neboj sa, studoval som vyrobu toho zazraku, taku siru nemam, tak ho musim kupit. Sulphur je alabutova skratka. Chcel som vediet, ci v tejto faze je Sulphur potrebny, pretoze neviem, ako sa bude na druhy tyzden tvarit moj pudilar. Este musim kupit Betadine, peroxid, gazu, vyprat nejeden obvaz, sklena vata by mi mala vydrzat v pohode, je to podstatne lacnejsie riesenie ako Suprasorb. :-)

Aj tak ma zaujima, ak sa rana vycisti a dorastie aj pod kozou a prestane hnisat, ako mam postupovat podla teba potom. Pouzit opat Suprasorb G, aby bola rana mokra? Priznam sa, ze by ma zaujimali aj chemicke procesy, osmoticke tlaky, pohyb ionov, mechanizmus obnovy buniek a vobec struktury na membranach pri hojeni, ale nemozem najst na webe poriadnu literaturu. Bunka je sice s casticami ako cely vesmir, ale clovek nechce umriet celkom sprosty, nejaky zaklad by sa zisiel. Co mam robit? Slnko svieti, huby rastu, zahrada daleko a ja drepim doma. Aspon si clovek precvici chod mozgoveho aparatu. Cernobyl bol so spadom u nas ovela horsi. :-)
BXLmiami
07.07.11,09:13
:) tak kúp sebe aj vnučatám ,,Bol raz jeden život".Tam to máš aj s panáčikmi.Ten modrý s červeným nosom Ti robí v nohe bordel:)
alabut
07.07.11,10:21
Srandicky, srandicky? Nerad pozeram TV, treba rychlo uvazovat a ja som staromodny, text je pre mna akurat. :-)
alabut
11.07.11,07:04
Dnes idem na kontrolu k chirurgovi, potom si zbalim caky-paky, zabalim hnatu do uteraka a zajtra hajde na chalupu. Autobusom, pesi by som nezvladol. Stve ma, ze sa nemozem kazde rano okupat v studenej rieke, ako som zvyknuty. Tecie 30 m od chalupy. Ziadny TV, ziadny web, svietim svieckou, v noci mam oci ako kocur, latrina, plne demizony, druzstevne kravy sa pasu na lukach, vyberu si co im chuti, aj mlieko vonia, susedkam je horuco, konecne, trikrat denne na pivo k obchodnickam, ani jest nechuti. Dcera pozrie vo stvrtok, alabutka v sobotu, huby este nerastu. :-)
alabut
11.07.11,09:25
Kuwa, bol som na kontrole a sestricke spadol cely otvoreny sacok Kaltostatu na spinavu podlahu a vratila mi ho. Mozem ho este pouzit? :-)
BXLmiami
11.07.11,18:25
Kuwa, bol som na kontrole a sestricke spadol cely otvoreny sacok Kaltostatu na spinavu podlahu a vratila mi ho. Mozem ho este pouzit? :-)
Ale určite,nejaké použitie by sa našlo,už len vymyslieť aké.Na ranu asi ťažko.
alabut
12.07.11,03:28
Idem cestou do nemocnice a teraz som zvedavy, ci mi predpisu iny, ci si ho mam zaplatit z vlastneho, pretoze bez predpisu mi predaju iba celu krabicu (5 sackov). Cvalam na chalupu, do konca tyzdna aspon. Lezat mozem aj pod slivkou. :-)

Je zaujimave, ze na chirurgii nemala sestricka problem vytiahnut Kaltostat holymi rukami, a po spadnuti, kusok odstrihnut a vlozit holymi rukami do rany. Ja doma vyvaram pinzety a im je to do smiechu. Asi sa fakt treba s bacilami a virusmi skamaratit. Nestaci ten spinavy Kaltostat podusit v mikrovlnke? :-)
Nandrolon
14.07.11,18:21
ako si dopadol?,
a tú grambľavú sestričku aspoň niekto nazval pravým menom ? PéGé ?? /p*ča grambľavá/
....ále na chalupe zase úraduje jaká malinovica či ako ?????????????????????????????????????????????????? ????????????????????
alabut
16.07.11,13:50
Dopadol som dobre, dali mi novy recepis. Sestricka pracuje ako ju naucili. Malinovica perfektna, zalial som nou lalie namiesto liehu, krasna vona. Parada, po cely tyzden som nevidel TV, radio ani web, iba pivo, cervene, slivku a malinu. Dnes som bol v lese na bylinky, alabutka ma akurat dovliekla domov, teraz ide prat varit, mna obskakovat, oholit, ostrihat, okupat. Kuwa, to je zivot ... alipasa. :-)
Dáša_
29.07.11,14:19
a ako sa má tvoja noha?
alabut
29.07.11,15:44
Noha? Parada. Uz je skoro zarastena, je v konecnej faze epitelizacie. Vdaka BXL som porozumel trosku tomuto druhu nemoci, ona rozumie omnoho viac a som rad, ze ma prijala za virtualneho pacienta a nasepla mi jednu fintu, ktora sa mi strasne paci. Najviac ma zaujalo, ze na chirurgii sa ma pytaju, co maju robit a cim som sa vystrabil. Ked pridem na kontrolu, vlastne sa osetrim sam, comu sa tesim ja i priatel chirurg. :-)

Teraz ma trapia poantibioticke problemy, hlavne nolesti v krku, chrbtici, usiach, hlave a ramenach. Teraz akoby na mna skocili vsetky zapaly. ATB uz nechcem aplikovat a neodvazim sa opat poziadat BXL o pomoc, najma teoreticku, ma dost svojej roboty. :-)
Dáša_
29.07.11,16:25
a jedol si aj tie homeopatika, čo ti radila? Teda ospravedlňujem sa, že som tak zvedavá
alabut
29.07.11,16:47
Nejedol, pretoze mi nevysli financie. Musim pockat do dalsej almuzny. Mam dilemu, topanky alebo homeo. :-)
KEJKA
29.07.11,17:19
gratulujem k úspešnému liečeniu. Dlho som túto tému ignorovala, napokon som predsa len nakula, kedže donekonečna pribúdali príspevky. Preletela som to, obrázky nemusím, stačil jeden pohľad na ranu a mala som dosť. Ale tvoje komentáre a prístup ma pobavili, aj keď to samozrejme nebolo cieľom. Pozdravujem alabutku a držím palce.
alabut
30.07.11,02:58
No, alabutku pozdravujem kazdy den, drzim jej nielen palce. Ak nie som v zahrade, kazdy vecer cakam s teplou vecerou kedy vrazi do dveri. Cez zimu som ju podchoval, uz schudla. Nechapem, ako to ta zena robi. Ked sa nastve, schudne za par dni. Uz bola taka fajna, gulata, aj bolo za co chytit, teraz ju hladam v posteli. :-)
BXLmiami
30.07.11,04:29
Kľudne požiadaj o radu,sme na Porade.Som ako verklík a stále doporučujem Arniku len teraz je skôr vhodná 30 CH 10 granulí 1x týždenne dlhodobe.Pokiaľ som to pochopila správne,tak Tvoj zdravotný stav je výsledkom urazu v minulosti,takže postupne by sa mal pomaly zlepšovať pod vplyvom Arniky.Výsledky poantibiotickej liečby sa v lete daju eliminovať vcelku lacnejšie a síce zeleninovo bylinkové šťavy cca 1 deci denne.Sprav zásobu na zimu.A už som raz pripomienkovala Tvoj štýl stravovania,tam je čo zlepšovať.Ak nemieniš veľa meniť,tak aspon vyhádž zo stravy červené a udené mäsá,tam stačí vývar 1-2x mesačne.
alabut
30.07.11,05:10
Jaaaaj BXL, s veselou myslou ta vitam. Masa vela nepojem, ja som na zeleninu, ta ma zivi od jari do jesene. Bohuzial, stavu z nej neviem vyrobit, nemam ani nebudem mat na vhodny odstavovac. Na Arniku sa financne pripravujem, ale mal som vela neplanovanych vydavkov a ani teraz nemozem vysoko vyskakovat, najskor si musim zabezpecit dobre topanky na studene dni, inac budem musiet Arniku uzivat po kybloch. Skor si myslim, ze teraz co ma kvari je bakterialneho povodu ... zapalil sa mi zub, je na odstrel a pravdepodobne sa tie mrchy rozliezli. Na ine som zatial neprisiel. Po skonceni uzivania antibiotik som dostal zapal na usi a hlavy, potom zub, z toho som sa vylizal, po tyzdni druhy zapal, ktory musim tlmit Ibalginom, co mi ide na nervy, pretoze som si vzdy maslel, ze bolest dokazem prekonat relaxom. Vtip je v tom, ze pri enormnych bolestiach nemozem relaxovat. Toto mam od urazu pred siedmimi rokmi. Sest rokov som od bolesti nespal ani nesnival, trochu som sa dal do kopy asi vyse roka. Teraz obcas spim a aj snivam, ale to trvalo. Myslim, ze ma rozhadzalo posledne uzivanie ATB a liekov proti bolesti. Na tvoju Arniku aspon myslim, zatial som ine nevymyslel a ty si predsa viac chodila do skoly. Idem obrat maliny do suda, uhorky, tekvice a inu zelenu haved. :-)
BXLmiami
30.07.11,05:22
Rozmixovať a prepasírovať.:)
Bakteriálneho pôvodu možno,ale na bakterie sa dá isť
bud antibiotikami alebo podporou imunity.No a na to sú tie šťavy.Dá sa samozrejme aj inak,napr.Colostrum,Aloe atd,ale vychádzam z Tvojich financií a z tohože máš záhradu.
alabut
30.07.11,14:56
Vidis, to rozmixovanie a prepasirovanie ma nenapadlo. Darmo, aj od zenskych sa treba ucit, nielen v kuchyni. Zajtra vyskusam. Po uraze v 2003 som sa vylizal s ovocnymi stavami. Takze od pondelka mozem nahodit mix malin a ribezli, nemusi vsetko skoncit v sude a v likeroch. Bohuzial, tento rok budem bez cucoriedok a brusnic, ale mam v zahrade tri jarabiny. Neviem, ci sa da stava z nej pit, ale palenka je z nej taka zaujimava, pohorka. :-)
babi2
30.07.11,17:48
Pri bolesti zubov sú veľmi dobré klinčeky. Ja mám už roky doma stále naložené klinčeky v Alpe, 15 klinčekov do malej Alpy, nechať vylúhovať asi 14 dní, nechávam ich tam kým Alpu neminiem, potom potierať boľavé miesto, naozaj funguje
Nandrolon
31.07.11,12:26
a kloktať odvarom z repíka, ten to trochu umrtví celú ústnu dutinu + ešte zub aj ďasno okolo priamo močiť v alkohole, najlepšie v lesane alpe.
alabut
31.07.11,13:49
Cely som namoceny a tomu zubu to normalne nevadi. Nevypadne a nevypadne, zato ja som vypadol zo schodov. :-)
ludmilla
31.07.11,19:33
.. a keby si ho uviazal na šnúrku o kľučku dverí a hlasno zakričal na Alabutku :)
alabut
01.08.11,12:27
Kuwa, ludmilla, aj by som skusil, ale chlapi su co sa tyka zubov taki srabi, mna nevynimajuc. Radsej ho budem topit v alkohole, kym ho to neomrzi a nevypadne sam. Zubar drahy. :-)
pepsikova
01.08.11,12:43
..vieš čo,alabut?.. žiť s tebou musí byť jedna báseň...že pozdravujem alabutku...
alabut
01.08.11,14:32
Jooooj, alabutka sa urcite pri mne nenudi. Kolkokrat sa pytam, ako sme sa mi dvaja mohli zobrat? Co zobrat, ale tolke roky vydrzat. :-)
Oliwa
03.08.11,18:00
Vyzerá to tak, že Alabutka má nervy zo železa a anjelskú trpezlivosť k tomu... a povahovo tipujem - flegmatik... Lebo keby bola hocičo iné, tak jeden z Vás je už asi na cintoríne... :D