Puma05
07.06.11,22:01
Zdravim,

znamemu vznikol dlh voci spolocnosti Quatro (platba sla cez inkaso, posledna splatka nedopatrenim neodisla z uctu). Dlhe roky neprisla ani jedna upomienka na tuto skutocnost, spolocnost si na pohladavku spomenula po dlhych 10 rokoch (!). Za ten cas sa z dlhu cca 500Sk stal dlh vyse 500eur, ktory chce spolocnost strhavat zo mzdy a uz kontaktovala zamestnavatela.
Chcela by som sa opytat, ci v tomto pripade neexistuje nejaka premlcacia doba, kedze sa zrejme nejedna o statnu instituciu (aspon na uroky z omeskania).

Dakujem! :)
Chobot
07.06.11,21:09
Zdravim,

znamemu vznikol dlh voci spolocnosti Quatro (platba sla cez inkaso, posledna splatka nedopatrenim neodisla z uctu). Dlhe roky neprisla ani jedna upomienka na tuto skutocnost, spolocnost si na pohladavku spomenula po dlhych 10 rokoch (!). Za ten cas sa z dlhu cca 500Sk stal dlh vyse 500eur, ktory chce spolocnost strhavat zo mzdy a uz kontaktovala zamestnavatela.
Chcela by som sa opytat, ci v tomto pripade neexistuje nejaka premlcacia doba, kedze sa zrejme nejedna o statnu instituciu (aspon na uroky z omeskania).

Dakujem! :)

Vo všeobecnosti je premlčacia doba 3 roky. Ale pokiaľ spoločnosť pristúpila k vymáhaniu dlhu cez platobný rozkaz (teda súdnou cestou), a má v ruke exekučný titul (platobný rozkaz, rozsudok), tak tento je vymožiteľný až do 10 rokov od jeho správoplatnenia.

Možno pred 10 rokmi bol vydaný plat. rozkaz a spoločnosť čakala, kým dlh narastie z dôvodu úrokov z omeškania a teraz si to uplatnili.

Len nechápem, na čo si čakala, keď si vedela, že posledná splátka nebola zaplatená. Myslela si si, že na to zabudnú?

Treba zistiť, na základe čoho vymáhajú dlh. Ak je to plat. rozkaz alebo rozsudok, tak máš smolu. Treba to zaplatiť aj s úrokom z omeškania, lebo ak to dajú exekútorovi, tak zaplatíš ešte 200-300 EUR navyše.
Puma05
08.06.11,04:35
Dakujem za odpoved. Ja osobne taketo spolocnosti obchadzam velkym oblukom - podla mna ich cinnost obcas hranici s uzerou... Toto sa stalo znamemu. A keby vedel o nedoplatku skor, isto by to aj skor riesil. Kedze mu vsak neprisla ziadna upomienka (ktora chodi aj len od kniznice za nevratenu knihu min. dvakrat, nemal o tom ako vediet. (Poucenie zrejme je, ze si treba si podrobnejsie kontrolovat platby a platobne prikazy..)

Ak si chcu teda dlh uplatnit, musia sa preukazat sudnym prikazom?
KEJKA
08.06.11,04:52
ale aj súdny príkaz, či platobný rozkaz musí byť najskôr doručený. Takže podľa mňa je tam aktuálna skôr tá doba premlčania.
Chobot
08.06.11,05:49
ale aj súdny príkaz, či platobný rozkaz musí byť najskôr doručený. Takže podľa mňa je tam aktuálna skôr tá doba premlčania.

Platobný rozkaz áno, rozsudok nemusí byť doručený, aby nadobudol právoplatnosť.
Chobot
08.06.11,05:52
Dakujem za odpoved. Ja osobne taketo spolocnosti obchadzam velkym oblukom - podla mna ich cinnost obcas hranici s uzerou... Toto sa stalo znamemu. A keby vedel o nedoplatku skor, isto by to aj skor riesil. Kedze mu vsak neprisla ziadna upomienka (ktora chodi aj len od kniznice za nevratenu knihu min. dvakrat, nemal o tom ako vediet. (Poucenie zrejme je, ze si treba si podrobnejsie kontrolovat platby a platobne prikazy..)

Ak si chcu teda dlh uplatnit, musia sa preukazat sudnym prikazom?

A čo mu vlastne prišlo? Len nejaký list od splátkovej spoločnosti? Alebo aký dokument? Alebo z čoho vie, že musí uhradiť 500 EUR?

Ak to už bolo riešení cez súd, tak bude musieť uhradiť. Ak je to len iniciatíva spoločnosti a teraz ho až bude žalovať či teraz dá návrh na platobný rozkaz, tak sa v námietkach plat. rozkazu, alebo prípadne na pojednávaní treba odvolať na premlčanie dlhu.
Mária27
08.06.11,07:58
Nech im odpovie, že je to premlčané. Potom uvidí, čím budú argumentovať.
Richard72
21.06.11,10:38
Zdravim,mam nieco podobne,dnes mi prisiel dopis z MO SR ze som z roku 1999 dlzny za chybajuce veci vo vystroji ciastku 300€,do dnesneho dna mi nic neprislo,ze mam u nich dlh a nakolko zijem uz 8rokov v cechach a na slovensku majuu evidovany moj pobyt tu v CR tak ani sem mi nic nebolo dorucene a teraz po 12rokoch mi pisu ze ak to nezaplatim daju to na sud a exekuciu,plati premlcacia doba?
Dakujem
KEJKA
21.06.11,10:59
platí, podľa mňa ani nemusíš reagovať, ak je to len list.
Richard72
21.06.11,12:13
dakujem
Chobot
21.06.11,12:47
Zdravim,mam nieco podobne,dnes mi prisiel dopis z MO SR ze som z roku 1999 dlzny za chybajuce veci vo vystroji ciastku 300€,do dnesneho dna mi nic neprislo,ze mam u nich dlh a nakolko zijem uz 8rokov v cechach a na slovensku majuu evidovany moj pobyt tu v CR tak ani sem mi nic nebolo dorucene a teraz po 12rokoch mi pisu ze ak to nezaplatim daju to na sud a exekuciu,plati premlcacia doba?
Dakujem

Platí to, ale ak to dajú ako platobný rozkaz, či dajú návrh na súd, tak sa nehraj na mŕtveho chrobáka, ale uplatni námietku premlčania. Lebo ak ju neuplatníš, tak tým vlastne uznáš svoj dlh a bude vymáhateľný aj exekútorom.
nika.sum
02.09.11,12:51
Zdravim,mam nieco podobne,dnes mi prisiel dopis z MO SR ze som z roku 1999 dlzny za chybajuce veci vo vystroji ciastku 300€,do dnesneho dna mi nic neprislo,ze mam u nich dlh a nakolko zijem uz 8rokov v cechach a na slovensku majuu evidovany moj pobyt tu v CR tak ani sem mi nic nebolo dorucene a teraz po 12rokoch mi pisu ze ak to nezaplatim daju to na sud a exekuciu,plati premlcacia doba?
Dakujem

Tak to musi byt naozaj nas štat na tom zle, ked skusaju aj toto? A to akoze je mozne ze vojak odide z vojny bez toho aby bol povinny odovzdat vystroj ?popr. by mal podpisat nejaky dokument o chybajucich veciach a termine dokedy to ma uhradit. Ved aj v skole to funguje tak, ze ziak nedostane vysvedcenie kym nevrati knihy alebo neuhradi to co mu chyba. Ja mam pocit, ze tu si naozaj moze robit stat a velke firmy co chcu....
stredask
20.09.11,05:47
Dobrý deň, mám podobnú otázku. Známa pracovala v Providente, kde mi vybavovala pôžičku. Zmluvu som podpísala, ale peniaze mi nikdy neodovzdala, že mi zmluvu neschválili. Po krátkej dobe sa mi ozvali z Providentu, že neplatím dlh. Keď som im situáciu objasnila tak to akceptovali s tým, že si mám od tej známej, ktorá v tej dobe ešte stále pre nich pracovala, vyžiadať potvrdenie overené notárom, že uznáva môj dlh za svoj a bude hop splácať. Potvrdenie som im odoslala a od roku 2007 sa viac neozvali. Teraz ma oslovila pracovníčka spoločnosti na vymáhanie dlhov, že vybavuje splatenie môjho dlhu Providentu. Keď som jej situáciu objasnila vrátane potvrdenia, povedala mi že si to mám riešiť s tou pani sama, že ich to nezaujíma a že to mám zaplatiť Providentu ja, lebo podajú žalobu na súd. Moja otázka smeruje k tomu, že či v tomto prípade platí premlčacia doba ak nič nebolo súdne riešené. Ďakujem za názory a pomoc :0)
GabiZ
28.09.11,08:29
Všeobecná premlčacia lehota podľa obchodného zákonníka je štvorročná. Obchodný zákonník stanovuje pre jednotlivé práva začiatok plynutia premlčacej doby obdobne ako občiansky zákonník. Pri práve na plnenie záväzku plynie premlčacia doba odo dňa, keď sa mal záväzok splniť alebo sa malo začať s jeho plnením (doba splatnosti). V prípade, že plnenie bolo dohodnuté v splátkach, začína plynúť premlčacia doba jednotlivých splátok odo dňa ich splatnosti. Zmluvu s nimi ste podpísala vy, nie vaša známa, preto sa snažia vymôcť dlh od vás. Ak máte to potvrdenie overené notárom, kde dlh uznala, môžete následne vy žiadať plnenie od nej.
Mária27
01.10.11,12:35
Dobrý deň, mám podobnú otázku. Známa pracovala v Providente, kde mi vybavovala pôžičku. Zmluvu som podpísala, ale peniaze mi nikdy neodovzdala, že mi zmluvu neschválili. Po krátkej dobe sa mi ozvali z Providentu, že neplatím dlh. Keď som im situáciu objasnila tak to akceptovali s tým, že si mám od tej známej, ktorá v tej dobe ešte stále pre nich pracovala, vyžiadať potvrdenie overené notárom, že uznáva môj dlh za svoj a bude hop splácať. Potvrdenie som im odoslala a od roku 2007 sa viac neozvali. Teraz ma oslovila pracovníčka spoločnosti na vymáhanie dlhov, že vybavuje splatenie môjho dlhu Providentu. Keď som jej situáciu objasnila vrátane potvrdenia, povedala mi že si to mám riešiť s tou pani sama, že ich to nezaujíma a že to mám zaplatiť Providentu ja, lebo podajú žalobu na súd. Moja otázka smeruje k tomu, že či v tomto prípade platí premlčacia doba ak nič nebolo súdne riešené. Ďakujem za názory a pomoc :0)

Podľa môjho názoru známa prevzala dlh a u teba dlh zanikol.

Občiansky zákonník

Prevzatie dlhu
§ 531
(1) Kto sa dohodne s dlžníkom, že preberá jeho dlh, nastúpi ako dlžník na jeho miesto, ak na to dá veriteľ súhlas. Súhlas veriteľa možno dať buď pôvodnému dlžníkovi, alebo tomu, kto dlh prevzal.