Ivenka
27.02.07,08:22
Priznám sa, že som príspevky preletela a tak sa opýtam. Budem žiadať DB a preplatok na dani z príjmu z roč.zúč. - vyššie sumy. Čo mám k tomu priložiť. Stačí potvrdenia + ročné zúčtovanie ? Musí byť priložená aj žiadosť ?
katkaj
27.02.07,07:23
Keď si žena na MD podáva sama DP, do príjmu sa započítava:
- mzda za 1, 2.mes. 2006
- materská 6 mesiacov
- rodičovský príspevok nie?


Materská ani rodičovský príspevok nie sú zdaniteľné príjmy, takže zdaňuje a zúčtováva len mzdu ;)
katkaj
27.02.07,07:27
Priznám sa, že som príspevky preletela a tak sa opýtam. Budem žiadať DB a preplatok na dani z príjmu z roč.zúč. - vyššie sumy. Čo mám k tomu priložiť. Stačí potvrdenia + ročné zúčtovanie ? Musí byť priložená aj žiadosť ?


Nerozumiem celkom otázke. Ideš si robiť Daňové priznanie alebo to žiadaš v ročnom zúčtovaní ?
jankasm
27.02.07,07:27
Priznám sa, že som príspevky preletela a tak sa opýtam. Budem žiadať DB a preplatok na dani z príjmu z roč.zúč. - vyššie sumy. Čo mám k tomu priložiť. Stačí potvrdenia + ročné zúčtovanie ? Musí byť priložená aj žiadosť ?

V prípade ak chceš žiadať ako zamestnávateľ:
Stačí napísať žiadosť na DÚ o vrátenie preplatku na dani z príjmu. Netreba k tomu dokladať ani potvrdenia ani ročné zúčtovania.
O DB môžeš požiadať po novom až v štvrťročnom prehľade, takže v apríli 2007.
Ivenka
27.02.07,07:34
Čítam zákon o dani z príjmu ale akosi to prehliadam. Takže preplatok na dani možem žiadať a daňový bonus až po skončení 1.Q ? Kde sa to dočítam ?
jankasm
27.02.07,07:42
Čítam zákon o dani z príjmu ale akosi to prehliadam. Takže preplatok na dani možem žiadať a daňový bonus až po skončení 1.Q ? Kde sa to dočítam ?

Je to § 35 ods. 7 zákona o dani z príjmu niekde v druhej polovici textu - V tomto prípade zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, požiada na tlačive podľa § 39 ods. 9 písm a), v lehote podľa § 49 ods. 2 miestne príslušného správcu dane o poukázanie sumy .....
Ivenka
27.02.07,08:05
Prosíííím. Ja to tam nevidím. Chápem, že mesačne o daňový bonus už nežiadam ale nie je tam zmienka o ročnom vyučtovaní. Prečo su tie paragrafy take potočené ?
Ivenka
27.02.07,08:47
Tak som sa nadýchla a zavolala na DU. Takže ak urobím Ročné zúčtovanie a zamestnanec v Žiadosti uviedol, že si žiada douplatniť DB za celý rok - nemal podpísané vyhlásenie v januári - tak to žiadam tak ako minulý rok formou písomnej žiadosti zároveň ak mám aj preplatky na základe Ročné zúčtovania na dani z príjmu. P35 plati ak zamestnanec ma podpísané vyhlásenie.
Ivenka
27.02.07,08:52
Vďaka, riešila som to 2 hodiny a §35 už poznám naspamať.
mimi111
27.02.07,10:07
Ahojky, mám problém, pracovníčka si uplatňuje daňový bónus na syna, potvrdenie za rok 2005/2006 doniesla, ktory platil do 31.08.2006, ale od 07.07.2006 do 31.2007 má prerušenie študia zo zdravotných dôvodov, za 09/2006 sme mu este vyplatili daňový bónus, asi sme nemali, však? a tak teraz pri ročnom zučtovaní mám to upravit, a DB odňat už za mesiac 07/2006? prídavky na dieťa dostala pracovníčka aj za mesiac 09/2006, dakujem
miriza
27.02.07,12:18
Chcem sa opýtať, mám pracovníčku, ktorá porpi pracovnom pomere v našej firme, robí aj pomocné činnosti súvisiace s poistením pre Allianz. Má potvrdenie so štatistického úradu, že jej provízia za r. 2006 je 0 Sk. Máme jej robiť ročné zúčtovanie ja alebo si ho má urobiť sama na daňovom A.
katkaj
27.02.07,16:07
Chcem sa opýtať, mám pracovníčku, ktorá porpi pracovnom pomere v našej firme, robí aj pomocné činnosti súvisiace s poistením pre Allianz. Má potvrdenie so štatistického úradu, že jej provízia za r. 2006 je 0 Sk. Máme jej robiť ročné zúčtovanie ja alebo si ho má urobiť sama na daňovom A.

Pokiaľ nemala žiadny iný príjem tak môžete vykonať RZD
certik
27.02.07,19:20
Keď je hrubý príjem zamestnanca za rok 2006 vo výške 38600.- a je podpísané vyhlásenie nemusel žiadať zamestnávateľa o RZD ale ani podať si daňové priznanie - príjem nižší ako 45408?? Je to tak alebo má povinnosť buď jedno alebo druhé. Vopred ďakujem za odpoveď.
Lanaj
27.02.07,20:05
Keď je hrubý príjem zamestnanca za rok 2006 vo výške 38600.- a je podpísané vyhlásenie nemusel žiadať zamestnávateľa o RZD ale ani podať si daňové priznanie - príjem nižší ako 45408?? Je to tak alebo má povinnosť buď jedno alebo druhé. Vopred ďakujem za odpoveď.

Je to tak - nemá povinnosť podávať DP.
Lanaj
27.02.07,20:17
Ahojky, mám problém, pracovníčka si uplatňuje daňový bónus na syna, potvrdenie za rok 2005/2006 doniesla, ktory platil do 31.08.2006, ale od 07.07.2006 do 31.2007 má prerušenie študia zo zdravotných dôvodov, za 09/2006 sme mu este vyplatili daňový bónus, asi sme nemali, však? a tak teraz pri ročnom zučtovaní mám to upravit, a DB odňat už za mesiac 07/2006? prídavky na dieťa dostala pracovníčka aj za mesiac 09/2006, dakujem

V prípade, že má prerušené štúdium zo zdravotných dôvodov, môže vzniknúť nárok na daňový bonus. Za nezaopatrené dieťa sa považuje aj dieťa, ktoré sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz. Pýtaj potvrdenie z ÚPSVaR o tom, či pracovníčka poberá prídavok na dieťa alebo dokedy poberala. Keď je nárok na prídavok na dieťa, tak je nárok aj na DB.
Prípadné rozdiely vyrovnáš v ročnom zúčtovaní.
Ondrejková
28.02.07,06:30
Prosím Vás chcela som sa len spýtať, keď mi zamestnanec nedoniesol požadované doklady na vykonanie ročného zúčtovania do 15.02.2007 ale až teraz, tak mu spravím len daňové priznanie?
katkaj
28.02.07,06:32
Prosím Vás chcela som sa len spýtať, keď mi zamestnanec nedoniesol požadované doklady na vykonanie ročného zúčtovania do 15.02.2007 ale až teraz, tak mu spravím len daňové priznanie?

Po správnosti si musí urobiť Daňové priznanie sám. :rolleyes:
jankasm
28.02.07,06:37
Prosím Vás chcela som sa len spýtať, keď mi zamestnanec nedoniesol požadované doklady na vykonanie ročného zúčtovania do 15.02.2007 ale až teraz, tak mu spravím len daňové priznanie?

Ale ak by si veľmi chcela :) , môžeš mu urobiť RZD. Je to na tebe. Len pozor na dátum podpísania žiadosti o vykonanie RZD, musí byť do 15.02.2007. ;)
mkatka
28.02.07,06:57
Zdravím všetkých.
Hľadám jednoznačnú odpoveď na otázku. Musí zamestnanec dokladovať výšku príjmu manželky /resp. čestné prehlásenie o výške príjmu + predložiť sobášny list/ už pri RZD za rok 2006 alebo to platí až pri RZD za rok 2007.
Nakoľko tento § novely zákona platí od 1.1.2007 a na školeniach o tom nepadlo ani slovo.
Ďakujem
katkaj
28.02.07,07:01
Zdravím všetkých.
Hľadám jednoznačnú odpoveď na otázku. Musí zamestnanec dokladovať výšku príjmu manželky /resp. čestné prehlásenie o výške príjmu + predložiť sobášny list/ už pri RZD za rok 2006 alebo to platí až pri RZD za rok 2007.
Nakoľko tento § novely zákona platí od 1.1.2007 a na školeniach o tom nepadlo ani slovo.
Ďakujem

Čestné prehlásenie by sa malo dávať už aj za rok 2006 nakoľko sa nemenili tlačivá žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania
jankasm
28.02.07,07:06
Zdravím všetkých.
Hľadám jednoznačnú odpoveď na otázku. Musí zamestnanec dokladovať výšku príjmu manželky /resp. čestné prehlásenie o výške príjmu + predložiť sobášny list/ už pri RZD za rok 2006 alebo to platí až pri RZD za rok 2007.
Nakoľko tento § novely zákona platí od 1.1.2007 a na školeniach o tom nepadlo ani slovo.
Ďakujem

Kópiu sobášneho listu bolo treba doložiť aj za rok 2006. ;)
Betina2
28.02.07,07:15
Ahojte, mám trochu iný problém. Náš zamestnanec mal podpísanú zmluvu s DDP Pokoj. Suma príspevku na DDP mesačne za zamestnanca bola stanovená na 600 Sk. Zamestnanec nás požiadal o vykonávanie zrážok z tohto titulu a zamestnávateľ za neho tieto zrážky odvádzal v prospech DDP-čky na nimi určený účet uvedený v zmluve medzi zamestnancom a DDP. Zmluvu uzatvoril ešte v roku 2004. Prvá zrážka sa vykonala za december 2004. Zamestnacovi bolo vystavené Potvrdenie o zdan. mzde za 2004 podľa vtedajších predpisov a on si sám podal DP za 2004. Za rok 2005 zamestnanec požiadal o vykonanie RZ a toto mu zamestnávateľ vykonal. Uplatnil si v ňom odpočítateľné položku na uplatnené a zaplatené príspevky na DDS v celkovej výške 12 x 600, t.j. 7200 v úhrne. Preplatok dane z RZ mu bol vyplatený. Za rok 2006 sa mu tak isto robili zrážky zo mzdy a zamestnávateľ odvádzal tieto platby na účet DSS. V lete roku 2006 DSS zmenila účet v banke, na ktorý sa mali odvádzať platby. Zamestnanec ani DSS nás ako zamestnávateľa neupozornili na túto skutočnosť. Zamestnanec tvrdí, že mu to neoznámili, ale možno len nepreberal poštu?!. Zamestnávateľ žiadne oznámenie od DSS neobdržal. Takže sme o tom netušili. Prišlo sa na to až teraz v roku 2007, keď mi konateľ konečne predložil výpisy z účtov. (Mzdy sa robia priebežne, ale účtovanie výpisov, až keď ich doloží...) A z nich sa zistilo, že platby sa nám na účet firmy vrátili z dôvodu neexistujúceho účtu. Zamestnancovi ústne oznámili, že jeho zmluvu zrušili. Zatiaľ nemá písomný doklad od DSS.
Avšak platby za 8/2006 - 12/2006, t.j. 5 x 600 = 3000 a ešte aj 01/2007 v sume 600 mes. mu bola zo mzdy zrazená, avšak neodvedená. Zmluvu ukončili predčasne. Nedosiahol dobu sporenia viac ako 10 rokov a ani ju neukončil po dosiahnutí veku 55 rokov. Vychádza mi teda, že odpočítateľnú položku, ktorú si uplatnil na DSS za roky 2004-2005 by mal dodaniť najneskôr do 3 rokov od ukončenia zmluvy (tú mu vypovedajú teraz v roku 2007. Teda že 600 za 2004 a 7200 za 2005, spolu 7800 Sk by mal uviesť (rozložiť na max 3 zdaň.obdobia) ako pripočítateľnú položku k ZD.
V roku 2006 mal zrazené a aj skutočne odvedené platby za 12/2005 - 7/2006, spolu 8 x 600 = 4800. Zrazené, ale neodvedené mal za 8/06 atď. Pravdepodobne mu DSS v roku 2007 vyplatí nejaké odstupné... A teraz zamestnanec požaduje, aby sme mu tú zrazenú, ale neodvedenú sumu za 8/06 a nasledujúce mes. vyplatili v hotovosti. To nie je problém. Ako to zaúčtujem?? Sprevím si predpis záväzku voči zamestnancovi k 31.12.06?? a v 2007 zaúčtujem úhradu? a ako zlikvidujem ten predpis na DSS (predpis platby na DSS) Ckcem to vyrovnať cez pokladňu nezávisle od miezd (nechcem mu to dať ako nejakú náhradu čistej mzdy) Ale ako máme urobiť RZ za 2006. Nemám mu vôbec uplatniť ani tú sumu odvedenú za 12/05 až 7/06? - bolo to zrazené a aj preukázateľne odvedené. (to by som najradšej, lebo aj tak ju bude potom musieť dodaniť). Od platieb za 8/06 sa nám úhrady vracali späť. Takže sa vlastne neodviedli. A čo s tými platbami z 2004 a 2005, ktoré už uplatnil. V RZ to nemôžem uplatniť ako pripoč.pol., preto si myslím, že najrozumnejšie by bolo urobiť mu len Potvrdenie za rok 2006 (žiadosť o RZ mu odmietnem) s tým, že sa tam uvedie 0,00 v r.9 - Zrazené príspevky na DDS podľa par.11 ods.1 písm.c) Aj tak mu bez toho DSS vychádza preplatok na dani 2401 SK, tak by si to mohol rovno vyrovnať všetko naraz v DP za 2006. Alebo mu spraviť RZ za 2006, na riadku 02 písm.C) RZ - zaplatené a uplatnené príspevky na DDS uviesť 0,00 a on si to priloží k DP za rok 2006 a uplatní si ako pripoč.pol. k ZD príspevky, ktoré už odpočítal za 2004 a 2005? Ako si to nekomplikovať a urobiť to správne? Prosím o radu ,ako to spraviť formálne aj prakticky a účtovne čo najjednoduchšie. Aby všetko sedelo.
ragazza
07.03.07,14:03
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom ročného zúčtovania dane za rok 2006: mám zamestnanca, ktorý u nás pracuje celý ork 2006 a doniesol potvrdenie že robil na dohodu u inej firmy , kde mal príjem zrážkovou daňou. Chcem sa poradiť či tento príjem mu môžem zahrnúť do ročného zúčtovania keď mu budem robiť RZD v práci alebo si musí podať sám ročné zúčtovanie a ten príjem si uplatní len v tom tlačive na daňový úrad. Ďakujem
liba2
07.03.07,14:07
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom ročného zúčtovania dane za rok 2006: mám zamestnanca, ktorý u nás pracuje celý ork 2006 a doniesol potvrdenie že robil na dohodu u inej firmy , kde mal príjem zrážkovou daňou. Chcem sa poradiť či tento príjem mu môžem zahrnúť do ročného zúčtovania keď mu budem robiť RZD v práci alebo si musí podať sám ročné zúčtovanie a ten príjem si uplatní len v tom tlačive na daňový úrad. Ďakujem
Ak mal príjem a zrážkovú daň, RZD mu nemôžeš urobiť. Ak mal taký príjem, že z neho nemohol uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku, potom sa mu oplatí podať sám daňové priznanie typu A na daňový úrad podľa trvalého bydliska. Uvedie obidva príjmy a DÚ mu daň vráti.
katkaj
07.03.07,14:23
Ak mal príjem a zrážkovú daň, RZD mu nemôžeš urobiť. Ak mal taký príjem, že z neho nemohol uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku, potom sa mu oplatí podať sám daňové priznanie typu A na daňový úrad podľa trvalého bydliska. Uvedie obidva príjmy a DÚ mu daň vráti.


Prípadne ak sa mu neoplatí dodaňovať zrážkovú daň tak mu môžeš vykonať RZD ale len s príjmov zdanených preddavkovo ;)
Betina2
12.03.07,06:08
Konzultovala som na DU. RZ mu v žiadnom prípade nemôžem robiť. Treba mu vystaviť Potvrdenie o zrazených a zúčtovaných preddavkoch... a uviesť tam celú tú zrazenú časť 12 x 600 = 7200 za rok 2006, aby sa tá zrážka zhodovala s mzdovým listom. On si musí podať DP za 2006 a on sa si to nemusí a ani nemôže za rok 2006 uplatniť, napriek tomu, že to má v Potvrdení uvedené. Do 3 zdaň.období si vysporiada doteraz uplatnené na DDP za 2004 a 2005 (pripočíta k ZD) a dodaní.
misok
13.03.07,06:21
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o pomoc ohľadom RZD za rok 2006.
Zamestnanec mi pospísal žiadosť o vykonanie výpočtu RZD , avšak mi priniesol aj potvrdenie od dalších dvoch zamestnávateľoch. U jedného mal daň zrážanú preddavkovo aj zrážkovú daň, a u druhého len zrážkovú daň.

Ako by ste postupovali v tomto prípade?

1. Mám mu urobiť RZD cez ZĽ a zahrnúť tam len preddavkovú daň z HPP,

2. Mám mu urobiť RZD cez ZĽ a zahrnúť tam aj preddavkovú daň z DoVP???

3. Alebo si má podať DP za zahrnúť tam komplet všetky dane preddavkové aj zrážkové?

Celková zrážková daň v jeho prípade je 4 980,- Sk.
Preddavková daň z HPP je 28 837,- Sk a z DoVP 3 648,- Sk.

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
katkaj
13.03.07,06:23
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o pomoc ohľadom RZD za rok 2006.
Zamestnanec mi pospísal žiadosť o vykonanie výpočtu RZD , avšak mi priniesol aj potvrdenie od dalších dvoch zamestnávateľoch. U jedného mal daň zrážanú preddavkovo aj zrážkovú daň, a u druhého len zrážkovú daň.

Ako by ste postupovali v tomto prípade?

1. Mám mu urobiť RZD cez ZĽ a zahrnúť tam len preddavkovú daň z HPP,

2. Mám mu urobiť RZD cez ZĽ a zahrnúť tam aj preddavkovú daň z DoVP???

3. Alebo si má podať DP za zahrnúť tam komplet všetky dane preddavkové aj zrážkové?

Celková zrážková daň v jeho prípade je 4 980,- Sk.
Preddavková daň z HPP je 28 837,- Sk a z DoVP 3 648,- Sk.

Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Ak mu budete robiť RZD tak tam zahrniete len preddavkovú daň a to zo všetkých príjmov. Čiže aj z dohody. Pokiaľ to preňho nie je výhodné tak si nemusí robiť DP a dodaňovať zrážkovú daň
misok
13.03.07,06:33
Ja som mu to presne tak urobila, ako ste mi poradila aj Vy - teda RZD kde som zrátala daň preddavkovú z HPP + z DoVP.

Len mi nie je jasné, že kedy sa vlastne oplatí dodaňovať tú zrážkovú daň.
Prečítala som už množstvo literatúry ale jediné k čomu som prišla je, že sa oplatí iba vtedy, ak zrážková daň je vyššia ako preddavková a v tom prípade mu DÚ vráti rozdiel.

pochopila som to správne ?
katkaj
13.03.07,06:36
Ja som mu to presne tak urobila, ako ste mi poradila aj Vy - teda RZD kde som zrátala daň preddavkovú z HPP + z DoVP.

Len mi nie je jasné, že kedy sa vlastne oplatí dodaňovať tú zrážkovú daň.
Prečítala som už množstvo literatúry ale jediné k čomu som prišla je, že sa oplatí iba vtedy, ak zrážková daň je vyššia ako preddavková a v tom prípade mu DÚ vráti rozdiel.

pochopila som to správne ?

Ide o to že napríklad študent má príjem zdanený len zrážkou v sume cca 90.000. Keď si uplatní v DP odpočet 90.816 tak sa mu celá daň vráti. A takých príkladov je viac. Treba si to vždy prepočítať či sa to oplatí alebo nie. Záleží od príjmu daňovníka
Jozef Mihál
13.03.07,06:39
Prečítala som už množstvo literatúry ale jediné k čomu som prišla je, že sa oplatí iba vtedy, ak zrážková daň je vyššia ako preddavková a v tom prípade mu DÚ vráti rozdiel.

pochopila som to správne ?

...ďalší dôkaz toho, že tzv. "literatúra" v dnešných časoch nie je vhodným zdrojom informácií.
misok
13.03.07,06:56
Nedalo mi to a tak som si to všetko prerátala.
Skúšala som urobiť DP vrátane zrážkovej dane.
Výsledok DP je rovnaký ako v prípade RZD.

Takže ďakujem za pomoc.
katkaj
13.03.07,07:33
Nedalo mi to a tak som si to všetko prerátala.
Skúšala som urobiť DP vrátane zrážkovej dane.
Výsledok DP je rovnaký ako v prípade RZD.

Takže ďakujem za pomoc.

Tak toto je ten prípad kedy sa neoplatí robiť DP a dodaňovať zrážkovú daň ;)
lecci
13.03.07,14:49
Dobrý deň,
môžete mi prosím poradiť, aký typ daň. priznania mám vyplniť, ak v mesiacoch 1-3/2006 som mala hlavný prac. pomer a 04-12/2006 som v tej istej firme mala dohodu o vyk. prace a zároveň 04-12/2006 som mala vedľajší prac. pomer v inej firme?
katkaj
13.03.07,14:50
Dobrý deň,
môžete mi prosím poradiť, aký typ daň. priznania mám vyplniť, ak v mesiacoch 1-3/2006 som mala hlavný prac. pomer a 04-12/2006 som v tej istej firme mala dohodu o vyk. prace a zároveň 04-12/2006 som mala vedľajší prac. pomer v inej firme?


Pokiaľ bol príjem len zo závislej činnosti tak typ A
D betka
13.03.07,15:10
Prosím o radu. Máme zamestnankyňu, ktorá bola na rod.dovolenke celý rok 2006. Popri tom mala u toho istého zamestnávateľa DoVP, kde sa jej príjem z tejot dohody celý zdaňoval. Môže zamestnávateľ spraviť roč.zúčtovanie dane a započítať príjem z tejto dohody s uplatnením nezdan.časti na daňovníka?
Lanaj
13.03.07,15:44
Prosím o radu. Máme zamestnankyňu, ktorá bola na rod.dovolenke celý rok 2006. Popri tom mala u toho istého zamestnávateľa DoVP, kde sa jej príjem z tejot dohody celý zdaňoval. Môže zamestnávateľ spraviť roč.zúčtovanie dane a započítať príjem z tejto dohody s uplatnením nezdan.časti na daňovníka?

Ak bol príjem zdaňovaný preddavkami na daň, zamestnávateľ môže spraviť RZD s uplatnením nezdaniteľnej časti na daňovníka. Pokiaľ išlo o príjem zdaňovaný zrážkovou daňou, zamestnávateľ nemôže urobiť RZD, ale zamestnankyňa môže podať daňové priznanie, kde si daň vyrovná.
darvas
13.03.07,16:15
Ahojte!! prosim, poradte mi!! Prvy krat robim rocne zuct. dane FO. Chcem sa opytat - ak mam viacero potvrdeni od zamestnavatelov, ktore mi zamestnanec dal, musim:
- zratat vsetky prijmy,
- od prijmov odratat vsetky poistne prispevky,
- vyjde mi čiastkový zaklad dane,
- od neho odratam nezdanitelnú časť na danovnika,
- vyratam 19% z tejto čiastky,
- vyjde mi suma z ktorej musim odratat vsetky vyplatene preddavky,
- rozdiel je +/-
- ..čo dalej - mam tam danovy bonus, zrazene prispevky na DDS (poist.) a DDS (spor.) platene zamestnavatelom a potvrdenia na uplatnenie na uplatnenie nezdanit. casti.
Dakujem!!
D betka
13.03.07,16:56
Lanaj ďakujem. Tie príjmy boli všetky nad 5000,-Sk mesačne, čiže daň bola preddavková. To sa veľmi poteší, dostane pekne naspäť.
arven
13.03.07,17:31
Dobrý večer, aj ja by som potrebovala poradiť kam treba zaradiť takýto príjem - zamestnanec doniesol od iného zamestnávateľa potvrdenie, kde mal príjem zdanený zrážkovou daňou a od iného doniesol potvrdenie, že dostal odmenu na základe príkaznej zmluvy, ktorá mu nebola zdanená. Celková odmena bola v sume 5.120,-Sk. Je táto odmena predmetom dane z príjmu a musí si zamestnanec podať sám daňové priznanie (v tom prípade kam ju má zaradiť?), alebo mu môže urobiť zamestnávateľ ročné zúčtovanie?
A keď si podáva sám DP tak A, alebo B?
Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede.:)
Ľaľa
13.03.07,20:13
Dobrý večer, prosím poradiť, mám už spravené pre zamestnancov ročné vyučtovanie dane za rok 2006. Môžem im vrátiť preplatky na dani už teraz vo výplatách za mesiac február dňa 15.3.2007. Vlani sa to podľa usmernenia z DR SR mohlo spraviť, no nie som si istá, či sa pre tento rok nič nezmenilo.Ďakujem
katkaj
13.03.07,20:14
Dobrý večer, prosím poradiť, mám už spravené pre zamestnancov ročné vyučtovanie dane za rok 2006. Môžem im vrátiť preplatky na dani už teraz vo výplatách za mesiac február dňa 15.3.2007. Vlani sa to podľa usmernenia z DR SR mohlo spraviť, no nie som si istá, či sa pre tento rok nič nezmenilo.Ďakujem

Môžete preplatky vrátiť už teraz ;) Nič sa nezmenilo
Ľaľa
14.03.07,04:15
Ďakujem veľmi pekne
darvas
14.03.07,06:22
Ahojte!! Hladala som veci co sa tyka mojho problemu - ak by mi vedel niekto poradit - prosim!!!..Prvy krat robim RZD a zamestnanec, ktory mi doniesol potvrdenia od viacerych zamestnavatelov su aj zrazene prispevky na DDS (poistenie) a prisp. na DDS (poistenie) ziv. poi., ktore plati zamestnavatel a co s danovym bonusom - ak bol vyplateny v r. 2006 - ten sa uz neuplatnuje?..Dakujem!!
Jozef Mihál
14.03.07,06:26
Čo ste mysleli tou otázkou "ten sa už neuplatňuje?"

Ak bol DB vyplatený v plnej výške už za jednotlivé kalendárne mesiace, tak v RZD už žiadny DB nedoplácate.
darvas
14.03.07,06:35
Ak zamestnavatel uviedol v potvrdeni v r. 09. Zrazene prispevky na DDS (poistenie) - 4 000,- Sk - a v r. 10. Prispevky na DDS (poistenie), ucel spor. a ziv. poi. plati zamestnavatel - 1 600,- Sk. - uplatnuju sa tieto ciastky niekde, alebo nie??
darvas
14.03.07,06:53
Prosim odpovie mi niekto??..
darvas
14.03.07,08:52
Ak zamestnavatel uviedol v potvrdeni v r. 09. Zrazene prispevky na DDS (poistenie) - 4 000,- Sk - a v r. 10. Prispevky na DDS (poistenie), ucel spor. a ziv. poi. plati zamestnavatel - 1 600,- Sk. - uplatnuju sa tieto ciastky niekde, alebo nie??
katkaj
14.03.07,08:56
Ak zamestnavatel uviedol v potvrdeni v r. 09. Zrazene prispevky na DDS (poistenie) - 4 000,- Sk - a v r. 10. Prispevky na DDS (poistenie), ucel spor. a ziv. poi. plati zamestnavatel - 1 600,- Sk. - uplatnuju sa tieto ciastky niekde, alebo nie??



Príspevky zamestnanca sa uplatnia ako odpočítateľná položka maximálne v sume 12.000.
Príspevky zamestnávateľa zvyšujú základ dane zamestnanca a mali by byť okrem riadku 10 zahrnuté aj v riadku 1
darvas
14.03.07,10:57
Takze prispevok zamestnavatela sa v tom pripade neuplatnuje, pretoze je zahrnuty do zakladu?? - spravne??..
KatarínaL
14.03.07,11:55
Dobrý deň, mám otázku k ročnému zúčtovaniu dane...
Ak ma o zúčtovanie požiadala naša bývala zamestnankyňa, ktorá bola u nás zamestnaná do 31.12.2005...a ktorá ešte v ochrannej lehote nastúpila na PN kde je doteraz...som povinná ho spraviť???!!!
katkaj
14.03.07,12:22
Dobrý deň, mám otázku k ročnému zúčtovaniu dane...
Ak ma o zúčtovanie požiadala naša bývala zamestnankyňa, ktorá bola u nás zamestnaná do 31.12.2005...a ktorá ešte v ochrannej lehote nastúpila na PN kde je doteraz...som povinná ho spraviť???!!!


K 31.12.2005 ? A aké mala u vás príjmy v roku 2006 keď je stále na PN ?
heike
14.03.07,12:49
Ak naša zamestnankyňa šla v októbri na dôchodok a od januára jej už nepatrila nezdaniteľná čiastka základu dane, môže nás požiadať o vykonanie Ročného zúčtovania?
Ak áno, kde jej potom dám dôchodok? Alebo sa to nezdaňuje?
katkaj
14.03.07,12:50
Ak naša zamestnankyňa šla v októbri na dôchodok a od januára jej už nepatrila nezdaniteľná čiastka základu dane, môže nás požiadať o vykonanie Ročného zúčtovania?
Ak áno, kde jej potom dám dôchodok? Alebo sa to nezdaňuje?

Na dôchodok išla od októbra 2005 ? Skús doplniť aby sme mohli správne odpovedať :)
KatarínaL
14.03.07,12:57
K 31.12.2005 ? A aké mala u vás príjmy v roku 2006 keď je stále na PN ?

Žiadne! Ale nemusím robiť niečo ako nulové RZD???!!!
katkaj
14.03.07,12:59
Žiadne! Ale nemusím robiť niečo ako nulové RZD???!!!


nemusíš ;)
heike
14.03.07,13:00
Na dôchodok išla od októbra 2005 ? Skús doplniť aby sme mohli správne odpovedať :)


Na dôchodok šla od augusta 2005. Potom mala ešte zmluvu do konca októbra 2006. Za celý rok 2006 jej už nepatrila ako dôchodcovi NČ.
katkaj
14.03.07,13:03
Na dôchodok šla od augusta 2005. Potom mala ešte zmluvu do konca októbra 2006. Za celý rok 2006 jej už nepatrila ako dôchodcovi NČ.

Pokiaľ nemala zrážkovú daň a nechce ju dodaniť tak môže požiadať o RZD. Dôchodok nie je zdaniteľný príjem. Len pokiaľ mala dôchodok menší ako 90.816 tak si môže uplatniť odpočet vo výške 90.816 - dôchodok
heike
14.03.07,13:10
Aký je potom doklad o dôchodku?
katkaj
14.03.07,13:17
Aký je potom doklad o dôchodku?

Nasčíta si dôchodky ktoré dostala za rok 2006 a uvidí v akej sume ich mala vyplatené
Palina
14.03.07,13:20
chcem sa opytat ci si mam sama robit RZ ked som mala v minulom roku dvoch zamestnavatelov a od 15-31.12.2006 som bola dobrovolne nezamestnana
dakujem
katkaj
14.03.07,13:32
chcem sa opytat ci si mam sama robit RZ ked som mala v minulom roku dvoch zamestnavatelov a od 15-31.12.2006 som bola dobrovolne nezamestnana
dakujem


Pokiaľ ste do 15.2.2007 nepožiadali zamestnávateľa o vykonanie RZD a vaše príjmy za rok 2006 boli väčšie ako 45.408 tak treba podať DP
staankaa
15.03.07,06:20
Ahojte chcem sa opytat robim rocne zuctovanie dane za rok 2006 a mala som zamestnanca ktory pracoval cast roka na dohodu a cast na hlavny pracovny pomer.Ked si vytlacim potvrdenie o prijmoch fyz.osoby o predavkoch....tak mi tam dava aj mesiace co pracoval aj na dohodu aj na hlavny pracovny pomer a rovnake sumy mam aj v rocnom zuctovani dane ale neviem ci je to dobre lebo som to v zivote este nerobila..dakujem krasne..
alušik
15.03.07,06:33
Závisí od toho, či príjem na dohodu bol zdaňovaný preddavkovou alebo zrážkovou daňou. Ak bol zdaňovaný zrážkovou daňou, nemôžeš mu urobiť ročné zúčtovanie dane, musí si sám podať daňové priznanie.:)
Pri príjmoch zdanených zrážkovou daňou sa táto daň môže považovať za definitívnu, ak sa daňovník nerozhodne, že ju bude považovať za preddavkovú.
STRELEC
15.03.07,06:34
Myslím, že je to dobré. Z pohľadu ročného zúčtovania dane je to jedno, či robil na DVP alebo PZ.

PS: na zrážkovú daň sa neprihliada. Ak ju chce zamestnanec späť (a vychádza to), tak podá priznanie "A" .
darvas
15.03.07,06:54
Takze prispevok zamestnavatela sa v tom pripade neuplatnuje, pretoze je zahrnuty do zakladu?? - spravne??..
..prosiiim - poradi mi niekto??
katkaj
15.03.07,07:05
Citát:
Pôvodca textu príspevku: darvas http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/showthread.php?p=420604#post420604)
Takze prispevok zamestnavatela sa v tom pripade neuplatnuje, pretoze je zahrnuty do zakladu?? - spravne??..

Dala som k tomu príspevku už včera svoj súhlas, to znamená že je to správne ;)
rosnička
15.03.07,07:17
Priateľ požiadal zamestnávateľa o ročné zučtovanie dane r.2006, predložil Potvrdenie o príjme od iného zamestnávateľa - jedná sa o opatrovateľský príspevok (do 15.2.), no i napriek tomu mu pracovníčka tento príjem nezohľadnila v zučtovaní s odôvodnením, že ten príjem nemusí započítať do ročného zučt.dane. Preto prosím o radu, či aj tento príjem treba v zučtovaní zohľadniť a ak áno, ako mám ďalej postupovať. Vopred ďakujem za rady.
Janka6685
15.03.07,07:42
Priateľ požiadal zamestnávateľa o ročné zučtovanie dane r.2006, predložil Potvrdenie o príjme od iného zamestnávateľa - jedná sa o opatrovateľský príspevok (do 15.2.), no i napriek tomu mu pracovníčka tento príjem nezohľadnila v zučtovaní s odôvodnením, že ten príjem nemusí započítať do ročného zučt.dane. Preto prosím o radu, či aj tento príjem treba v zučtovaní zohľadniť a ak áno, ako mám ďalej postupovať. Vopred ďakujem za rady.

Príspevok na opatrovanie nie je zdaniteľný príjem, preto to do príjmu v tomto prípade nezapočítava.

Započítava sa jedine, ak si manžel uplatňuje na manželku, ktorej sa tento príjem započíta pri uplatňovaní NČZD (alebo naopak - manželka na manžela).
darvas
15.03.07,10:01
Dakujem!! Rozumiem..
Lucida
15.03.07,14:00
Byvaly zamestnavatel mi vykonal na zakl. ziadost a predlozenych dokladov RZD. Po jeho vyhotoveni som vsak este zistila, ze som mala este jeden prijem z dohody o vykone prace. co teraz?
mozem poziadat o opravne RZD, alebo si to musim robit sama? ked ano tak ako na to?
Dakujem!
katkaj
15.03.07,14:03
Byvaly zamestnavatel mi vykonal na zakl. ziadost a predlozenych dokladov RZD. Po jeho vyhotoveni som vsak este zistila, ze som mala este jeden prijem z dohody o vykone prace. co teraz?
mozem poziadat o opravne RZD, alebo si to musim robit sama? ked ano tak ako na to?
Dakujem!


Pokiaľ to bolo zdanené zrážkovou daňou tak je to už vysporiadané a nič sa nemusí opravovať.
Pokiaľ tam bola preddavková daň, tak buď ešte poprosiť mzdárku o opravu pokiaľ sa ešte bude dať. A keď nie tak si vypýtať to ročné zúčtovanie a urobiť DP typ A
zuzana
16.03.07,11:22
Do akého dátumu musí byť ročné zúčtovanie spravené, kedy najneskôr??
katkaj
16.03.07,11:23
Do akého dátumu musí byť ročné zúčtovanie spravené, kedy najneskôr??


Ročné zúčtovanie dane sa robí do 31.3.2007.
zuzana
16.03.07,11:39
Čiže ja môžem ročné zúčtovanie urobiť i napr.15.3.2007 a tento dátum tam uviesť?
katkaj
16.03.07,11:45
Čiže ja môžem ročné zúčtovanie urobiť i napr.15.3.2007 a tento dátum tam uviesť?


Samozrejme ;) Ja to ročné zúčtovanie robím väčšinou 31.3. :)
Deni
16.03.07,12:17
Ak si zamestnanec v priebehu roka uplatňoval daňový bonus a pri ročnom zúčtovaní mu vyjde nedoplatok na dani 7,- Sk, musím mu túto daň zraziť??
Viem, že keď je nedoplatok 100,- Sk a menej, nezráža sa. Ale keď si uplatňoval bonus? Ani vtedy sa nezrazí?
katkaj
16.03.07,12:19
Ak si zamestnanec v priebehu roka uplatňoval daňový bonus a pri ročnom zúčtovaní mu vyjde nedoplatok na dani 7,- Sk, musím mu túto daň zraziť??
Viem, že keď je nedoplatok 100,- Sk a menej, nezráža sa. Ale keď si uplatňoval bonus? Ani vtedy sa nezrazí?

Pokiaľ sa mu bonus uplatňoval mesačne a nedopláca sa teraz v RZD a pokiaľ nechce darovať 2% z daní tak mu nedoplatok do 100,- Sk nemusíte zraziť ;)
Deni
16.03.07,12:26
Ešte k tým 2 %. Na účely použitia 2 % podielu zaplatenej dane treba použiť rozdiel zaplatenej dane a daňového bonusu? To znamená, že ak daň bola nižšia ako daňový bonus, 2 % sa uplatniť nemôžu? Ďakujem za odpoveď.
katkaj
16.03.07,12:32
Ešte k tým 2 %. Na účely použitia 2 % podielu zaplatenej dane treba použiť rozdiel zaplatenej dane a daňového bonusu? To znamená, že ak daň bola nižšia ako daňový bonus, 2 % sa uplatniť nemôžu? Ďakujem za odpoveď.

§ 50 Použitie podielu zaplatenej dane na osobitné účely

(1) Daňovník, ktorý je
a) fyzickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania alebo vo vyhlásení predloženom miestne príslušnému správcovi dane do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určenej právnickej osobe podľa odseku 4 (ďalej len "prijímateľ"); ak tento daňovník uplatňuje postup podľa § 33, za zaplatenú daň sa považuje zaplatená daň znížená o daňový bonus
Deni
16.03.07,12:43
Ďakujem za Váš čas.
bui
16.03.07,12:53
Pekny den zelam, mam len malu otazku k tlacivu potvrdenia o rocnom zuct. preddavkov,...nerozumiem casti III.,,,,aj tuto druhu stranu tlaciva treba poslat zamestnancovi?
Nie som mzdarka, robim len jedno zuctovanie zamestnancovi. |Vysiel mi preplatok..zuctovanie som robila 10.3...preplatok som vyplatila v tejto vyplate za mesiac februar...

Dakujem moc...
Tato tema je strasne rozsiahla, prisla som do polovice no nenasla som k mojej otazke nic, mam strasne malo casu na citanie dalej...aj ked je to zaujimave...tak prosim prepate ak to bolo uz rozoberane...
jankasm
16.03.07,12:56
Pekny den zelam, mam len malu otazku k tlacivu potvrdenia o rocnom zuct. preddavkov,...nerozumiem casti III.,,,,aj tuto druhu stranu tlaciva treba poslat zamestnancovi?
Nie som mzdarka, robim len jedno zuctovanie zamestnancovi. |Vysiel mi preplatok..zuctovanie som robila 10.3...preplatok som vyplatila v tejto vyplate za mesiac februar...

Dakujem moc...
Tato tema je strasne rozsiahla, prisla som do polovice no nenasla som k mojej otazke nic, mam strasne malo casu na citanie dalej...aj ked je to zaujimave...tak prosim prepate ak to bolo uz rozoberane...

Druhú stranu tlačiva ročného zúčtovania vydáš zamestnancovi len vtedy, ak si mu vykonala ročné zúčtovanie dane a on dodatočne zistil, že si zabudol niečo uplatniť a chce si podať DP.
Vtedy tú časť vyplníš a odovzdáš zamestnancovi. Inak stačí vyplniť len prvú stranu. ;)
bui
16.03.07,13:30
dakujem za rychlu a jasnu odpoved, moc
Zyka
18.03.07,12:13
Priatelia,mam v tom chaos.
Zamestnavatel na zaklade ziadosti urobi Rocne zuctovanie dane zamestnancom. - dalej, ked ho urobi kam ho posle? na DU svoj, ci na DU zamestnanca? dava kopiu aj zamestnancovi?
dakujem, sorry za primitivnu otazku, robim to prvykrat.
potom urobi hlasenie o zrazenych preddavkoch a posle na DU?
co s nedoplatkom / preplatkom do 100 sk?
dik moc :eek:
Janka6685
18.03.07,12:39
Priatelia,mam v tom chaos.
Zamestnavatel na zaklade ziadosti urobi Rocne zuctovanie dane zamestnancom. - dalej, ked ho urobi kam ho posle? na DU svoj, ci na DU zamestnanca? dava kopiu aj zamestnancovi?
dakujem, sorry za primitivnu otazku, robim to prvykrat.
potom urobi hlasenie o zrazenych preddavkoch a posle na DU?
co s nedoplatkom / preplatkom do 100 sk?
dik moc :eek:

Ročné zúčtovanie neposielaš nikam, len si ho založíš. Do 30. 04. vydáš zamestnancom potvrdenie o vykonaní rožného zúčtovania a ak o to požiadali, tak potvrdenie o zaplatení dane na účely § 50 (zaplatenie 2% dane).

Hlásenie pošleš na DÚ do 31. 03. (čo je súčet Prehľadov).


(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.
zuzana
19.03.07,05:34
Ak vykonám ročné zúčtovanie 31.3.2007 tak to dám do mzdy za 3/07 alebo za 4/07??
Olgica
19.03.07,05:39
Ak vykonám ročné zúčtovanie 31.3.2007 tak to dám do mzdy za 3/07 alebo za 4/07??
Dáš do mzdy za 3/07.
jankasm
19.03.07,06:33
Ak vykonám ročné zúčtovanie 31.3.2007 tak to dám do mzdy za 3/07 alebo za 4/07??

Výsledok ročného zúčtovania musíš vysporiadať do 30.04.2007, takže vo výplate za 04/07 by to už bolo neskoro. ;)
Airamz
20.03.07,12:33
Prosím o radu k "oprave ročného zúčtovania za rok 2005".
Ročné zúčtovanie za rok 2005 bolo zamestnancovi riadne urobené s nedoplatkom 5 Sk, ktorý mu nebol zrazený - nechcel venovať 2% dane. Avšak - zrejme omylom mu nebolo zohľadnené zaplatené životné poistenie vo výške 5000 Sk (v žiadosti je vypísané tuškou, potvrdenie o zaplatení je priložené).
Možem vykonať teraz - napr. v marcovej výplate - opravu tohto RZ -urobím s akutálnym dátumom nové RZ 2005 a doplatím preplatok z tohto RZ. Bude to všetko v súlade s § 40 odsek 1 zákona o dani z príjmov ? :confused:

Vopred ďakujem.
kacena
20.03.07,12:42
Ahojte , robím si daňové priznanie a narazila som tam na jeden detail , a síce zrážkovú daň. Za celý rok som riadne pracovala , čo dokladám potvrdením od zamestnávateľov.Vychádza mi , že mi má daňový úrad vrátiť 7.998,-Sk. Mám však jedno potvrdenie , na ktorom mám okrem preddavkovej dane aj daň zrážkovú - 376,-Sk. Treba do daňového priznania zahrnúť aj túto daň - do riadku 63 a teda aj príjem z ktorého bola zrážková daň vypočítaná 1984,-Sj do úhrnu príjmov na riadku 32 ?
Alebo si to vôbec nemusím všímať ?
katkaj
20.03.07,12:48
Ahojte , robím si daňové priznanie a narazila som tam na jeden detail , a síce zrážkovú daň. Za celý rok som riadne pracovala , čo dokladám potvrdením od zamestnávateľov.Vychádza mi , že mi má daňový úrad vrátiť 7.998,-Sk. Mám však jedno potvrdenie , na ktorom mám okrem preddavkovej dane aj daň zrážkovú - 376,-Sk. Treba do daňového priznania zahrnúť aj túto daň - do riadku 63 a teda aj príjem z ktorého bola zrážková daň vypočítaná 1984,-Sj do úhrnu príjmov na riadku 32 ?
Alebo si to vôbec nemusím všímať ?

Pokiaľ to nie je pre teba výhodné tak tú zrážkovú daň nechaj tak. Je vysporiadaná.
kacena
20.03.07,12:59
Nechce sa mi s tým nejako zapodievať a prerábať daňové priznanie.
Aj keby to teda bolo pre mňa výhodné , nikto ma za to nemôže napadnúť , že mám zle daňové priznanie ?
katkaj
20.03.07,13:03
Nechce sa mi s tým nejako zapodievať a prerábať daňové priznanie.
Aj keby to teda bolo pre mňa výhodné , nikto ma za to nemôže napadnúť , že mám zle daňové priznanie ?

Nie nikto. Zrážková daň sa považuje za vysporiadanú. Takže do DP ju nemusíš dávať :)
kacena
20.03.07,13:09
ďakujem , chcela som ti dať bod ale nejde mi to - stále mi to vyhadzuje že musím oceniť najprv niekoho iného. tak aspoň takto ďakujem , pomohla si mi.
Martinbiro
20.03.07,15:24
Zdravim mam jednu otazocku mam zamstnanca, ktory nastupil v 6 mesiaci a mzdu dostava v nasledujucom mesiaci vzdy 15 teho .
Vyplnam potvrdenie o zuctovanych a vyplatenych prijmoch, ako sa to odrazi v 12 mesiaci? mzdu nedostane v 12 ale v 1 mesiaci 2007 mam dat aj december do potvrdenia alebo ako by to malo byt spravne ? nevie niekto poradit ?
uctujem v jednoduchom uctovnictve.
vdaka
katkaj
20.03.07,15:31
Zdravim mam jednu otazocku mam zamstnanca, ktory nastupil v 6 mesiaci a mzdu dostava v nasledujucom mesiaci vzdy 15 teho .
Vyplnam potvrdenie o zuctovanych a vyplatenych prijmoch, ako sa to odrazi v 12 mesiaci? mzdu nedostane v 12 ale v 1 mesiaci 2007 mam dat aj december do potvrdenia alebo ako by to malo byt spravne ? nevie niekto poradit ?
uctujem v jednoduchom uctovnictve.
vdaka


Mzda zamestnanca za december 2006 vyplatená do konca januára 2007 sa započítava ešte do príjmu zamestnanca za rok 2006 :)
momaria
20.03.07,18:18
Zdravím všetkých. SZČO bol od 1.7.2006 priznaný predčasný starobný dôchodok. Má nárok na nezdaniteľnú časť v plnej výške za rok 2006 t.j.90816,-, keď k 1.1.2006 žiadny dôchodok nepoberal?
Ďakujem za skorú odpoveď
Monika Kováčová
20.03.07,18:39
Áno má nárok na celú NČ, nakoľko nebol poberateľom starobného dôchodku k 1.1.2006.
Jozef Mihál
20.03.07,18:41
Má .
Monika Kováčová
20.03.07,18:43
Má .

:eek: Ja stále nerozumiem p. Mihál, ako dokážete napísať trojznakovú odpoveď.... :confused:
momaria
20.03.07,19:05
Diky moc za pohotové reakcie.Bola som si tým istá, len dnes ma môj šéf zmiatol. Vraj sa niekde niekde sa dočítal, že si ju môže iba alikvotne.
Jozef Mihál
20.03.07,19:11
:eek: Ja stále nerozumiem p. Mihál, ako dokážete napísať trojznakovú odpoveď.... :confused:
mimotemy
Napíšte:

"Má" , 8 x "medzera" a za tým znak "bodka".
Monika Kováčová
20.03.07,19:12
Má .
momaria
20.03.07,19:17
Aspoň ste sa dobre sa pobavili.
dada 1
21.03.07,12:17
Ahojte, zamestnankyňa nastúpila do zamestnania v 9/2006 príjmy zo závislej činnosti mala 30 700,-, za celý r.2006 doniesla potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku, požiadala o ročné zúčtovanie, má nárok na celú nezd.čiastku?
Zamestnanec časť roka pracoval v Čechách doniesol mi potvrdenie o zamestnaní, príjem má uvedený ako priemerný čistý mesačný príjem v Kč mám mu urobiť ročné zúčtovanie ak ano ako.
Ďakujem.
jana32
21.03.07,12:48
Zamestnankyňa si v žiadosti ó ročné zúčtovanie uviedla aj životnú poistku vo výške 6700 Sk, ja už mám ročné zúčtovanie urobené a aj vyplatené vo výplatách, jej ale teraz prišlo potvrdenie zo životnej poisťovne že je to poistka až na 12000 Sk, je v tom nejaký problém ak to opravím a ten rozdiel v preplatku jej vyplatím ešte v apríli vo výplate za marec?
KatarínaL
21.03.07,13:09
Dobrý deň,
chcem sa spýtať či môžem odpočítateľnú položku na ŽP a DDS uplatniť len na základe dokladu z poisťovne alebo stačia podklady zo mzdovej účtarne (keďže sa to zamestnancom zráža zo mzdy)??? Ďakujem.
Janka6685
21.03.07,13:15
Ahojte, zamestnankyňa nastúpila do zamestnania v 9/2006 príjmy zo závislej činnosti mala 30 700,-, za celý r.2006 doniesla potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku, požiadala o ročné zúčtovanie, má nárok na celú nezd.čiastku?
Zamestnanec časť roka pracoval v Čechách doniesol mi potvrdenie o zamestnaní, príjem má uvedený ako priemerný čistý mesačný príjem v Kč mám mu urobiť ročné zúčtovanie ak ano ako.
Ďakujem.

Áno, má nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane.
KatarínaL
21.03.07,14:03
Dobrý deň,
chcem sa spýtať či môžem odpočítateľnú položku na ŽP a DDS uplatniť len na základe dokladu z poisťovne alebo stačia podklady zo mzdovej účtarne (keďže sa to zamestnancom zráža zo mzdy)??? Ďakujem.

Odpovie mi niekto???:)
Lanaj
21.03.07,14:28
Zamestnankyňa si v žiadosti ó ročné zúčtovanie uviedla aj životnú poistku vo výške 6700 Sk, ja už mám ročné zúčtovanie urobené a aj vyplatené vo výplatách, jej ale teraz prišlo potvrdenie zo životnej poisťovne že je to poistka až na 12000 Sk, je v tom nejaký problém ak to opravím a ten rozdiel v preplatku jej vyplatím ešte v apríli vo výplate za marec?

Nakoľko ročné zúčtovanie je už urobené a prešlo aj výplatou, zamestnankyňa by si mala urobiť dodatočné daňové priznanie, kde si uvedie novú sumu. Ty jej vystavíš potvrdenie o vykonanom ročnom zúčtovaní aj s uvedením, koľko sa jej vrátilo na dani v rámci vyúčtovania.
KatarínaL
22.03.07,13:40
Dobrý deň,
ide o môjho známeho. Jeho bývalý zamestnávateľ mu do dnešného dňa nedal potvrdenie o príjmoch, a vyzerá to tak, že mu ho ani nemieni dať. Stále sa vyhovára, že neskôr, že momentálne nemá čas...ale takto to už ide mesiac. Je jeho povinnosťou mu ho dať, nie?
Poraďte čo s tým!
katkaj
22.03.07,13:43
Dobrý deň,
ide o môjho známeho. Jeho bývalý zamestnávateľ mu do dnešného dňa nedal potvrdenie o príjmoch, a vyzerá to tak, že mu ho ani nemieni dať. Stále sa vyhovára, že neskôr, že momentálne nemá čas...ale takto to už ide mesiac. Je jeho povinnosťou mu ho dať, nie?
Poraďte čo s tým!


Áno zamestnávateľ mal povinnosť maximálne do 10.marca vystaviť a zaslať všetkým zamestnancom potvrdenie o príjme. Obrátila by som sa na príslušný Daňový úrad ako má postupovať ;)
Marta Dömötörová
22.03.07,14:44
Ja by som sa chcela spýtať aké doklady potrebuje zamestnanec, ktorý má manželku na MD a chce si na ňu uplatniť nezdaniteľnú sumu. Podotýkam,že manželka dostáva príspevok zo soc. poisťovne.
katkaj
22.03.07,14:48
Ja by som sa chcela spýtať aké doklady potrebuje zamestnanec, ktorý má manželku na MD a chce si na ňu uplatniť nezdaniteľnú sumu. Podotýkam,že manželka dostáva príspevok zo soc. poisťovne.

Ak žiada o RZD tak čestné prehlásenie manželky o výške príjmu. Do vlastného príjmu sa počíta aj materský príspevok. Rodičovský sa tam neráta.

Ak podáva DP tak nemusí prikladať nič
Marta Dömötörová
22.03.07,15:36
Ďakujem. Neviem presne aký je rozdiel medzi rodičovským a materským príspevkom. To dieťa má 3 roky - tak asi to bude ten rodičovský. Tak by stačilo to čestné prehlásenie a mohla by som odrátať na ňu celú sumu t.j.90816,- Sk ?:confused:
katkaj
22.03.07,15:39
Ďakujem. Neviem presne aký je rozdiel medzi rodičovským a materským príspevkom. To dieťa má 3 roky - tak asi to bude ten rodičovský. Tak by stačilo to čestné prehlásenie a mohla by som odrátať na ňu celú sumu t.j.90816,- Sk ?:confused:


Áno je to rodičovský príspevok. Takže pokiaľ mu robíte RZD tak nech manželka napíše čestné prehlásenie že nemala príjem a manžel si môže uplatniť na manželku 90.816
andrea123
23.03.07,05:55
Prosím chcem sa spýtat, aky je vlastne postup pri ročnom zúčtovaní dane tých zamestnancov, ktorí v priebehu roka 2006 vystúpili z našej organizácie a požiadali ma o ročné zúčtovanie dane, teda ked skončili u nás pracovný pomer, už sa do konca roka nikde nezamestnali, ale trebárs išli na Úrad práce, prípadne sa stali dobrovoľne nezamestnaní, dokonca mám aj poberateľku invalidného dôchodku, ktorá mala ešte v roku 2006 zdaniteľné príjmy....ja osobne myslím, že takéto preplatky a nedoplatky ani nedám do miezd, akurát im zo softu vyhodím Ročné zúčtovanie dane...a potom ako dalej? stači upozornit ich, alebo to Ročné zúčtovanie poslat im? alebo daňovému úradu? alebo tieto skutočnosti zdôraznit ked budem posielat Hlásenie, čo sa má poslat do 31.3.? dakujem za odpovede. Prajem príjemný predvíkendový deň...a pekný víkend. :-)
andrea123
23.03.07,05:59
Ďakujem. Neviem presne aký je rozdiel medzi rodičovským a materským príspevkom. To dieťa má 3 roky - tak asi to bude ten rodičovský. Tak by stačilo to čestné prehlásenie a mohla by som odrátať na ňu celú sumu t.j.90816,- Sk ?:confused:



Medzi materskou a rodičovským je teda dosť podstatný rozdiel, aj teda finančný, ak ste mala pred nástupom na materskú slušný plat, tak to asi pocítite pri prechode z materskej na rodičovský...materská sa platí ako nemocenské dávky, ale 55% DVZ od prvého dňa, rodičovský je daný stálou sumou neviem teraz presne, nejakych 4700Sk...a nejake drobne :-))) pri materskej nesmiete mat iny prijem, tak ako pri nemocenskej...pri rodičovskom môžete, ale musíte splnit určité podmienky, nesmiete dat dieta do štátnej školky, ale to už detaily asi vysvetlovat netreba..to ma len tak napadlo, ked som videla váš príspevok :-)

A ešte podstatná vec, ak poberala materskú, tieto peniaze ovplyvnia možnosť manžela uplatnit si na manželku nezdaniteľnú časť....rodičovský nie, ak ho poberala celý rok 2006, akoby mala nulový príjem...ak poberala matersku ešte na začiatku roka 2006 teraz tresnem v sume 6500 Sk, tak manžel si može uplatnit ten rozdiel 90816-6500...ak sa mylim ma opravte :-)
katkaj
23.03.07,06:04
Prosím chcem sa spýtat, aky je vlastne postup pri ročnom zúčtovaní dane tých zamestnancov, ktorí v priebehu roka 2006 vystúpili z našej organizácie a požiadali ma o ročné zúčtovanie dane, teda ked skončili u nás pracovný pomer, už sa do konca roka nikde nezamestnali, ale trebárs išli na Úrad práce, prípadne sa stali dobrovoľne nezamestnaní, dokonca mám aj poberateľku invalidného dôchodku, ktorá mala ešte v roku 2006 zdaniteľné príjmy....ja osobne myslím, že takéto preplatky a nedoplatky ani nedám do miezd, akurát im zo softu vyhodím Ročné zúčtovanie dane...a potom ako dalej? stači upozornit ich, alebo to Ročné zúčtovanie poslat im? alebo daňovému úradu? alebo tieto skutočnosti zdôraznit ked budem posielat Hlásenie, čo sa má poslat do 31.3.? dakujem za odpovede. Prajem príjemný predvíkendový deň...a pekný víkend. :-)


Pokiaľ ťa niekto požiada o vykonanie RZD a prinesie ti aj všetky potvrdenia od iných zamestnávateľov, tak vykonáš RZD a prípadný preplatok normálne cez mzdy vyplatíš zamestnancovi. Aj tomu ktorý už u Vás nepracuje. Nedoplatok vyriešiš tak že pošleš RZD na daňový úrad s listom že zamestnanec už nepracuje u Vás a nemáš mu to ako vyrovnať a oni už to od neho vypýtajú ;)
andrea123
23.03.07,06:27
Pokiaľ ťa niekto požiada o vykonanie RZD a prinesie ti aj všetky potvrdenia od iných zamestnávateľov, tak vykonáš RZD a prípadný preplatok normálne cez mzdy vyplatíš zamestnancovi. Aj tomu ktorý už u Vás nepracuje. Nedoplatok vyriešiš tak že pošleš RZD na daňový úrad s listom že zamestnanec už nepracuje u Vás a nemáš mu to ako vyrovnať a oni už to od neho vypýtajú ;)


Čiže vlastne...ale aj ked má preplatok...aha, ja to vlastne odpočítam z celkovej danovej povinnosti za marec, chapem to spravne? :-))
katkaj
23.03.07,06:32
Čiže vlastne...ale aj ked má preplatok...aha, ja to vlastne odpočítam z celkovej danovej povinnosti za marec, chapem to spravne? :-))

Áno preplatok vyplatíš zamestnancovi a ponížiš si daňový odvod voči DÚ
andrea123
23.03.07,06:56
Áno preplatok vyplatíš zamestnancovi a ponížiš si daňový odvod voči DÚ


Ďakujem velmi pekne :-))
KatarínaL
23.03.07,07:41
Ešte jedna otázočka. Ak si zamestnanec nepožiada o RZD svojho zamestnávateľa, tak si musí RZD spraviť sám??? Alebo si spraví DP?
Jozef Mihál
23.03.07,07:45
Ak nepožiada o RZD zamestnávateľa, tak si musí podať DP sám len ak jeho zdaniteľné príjmy (hrubé, s výnimkou príjmov zdanených zrážkovou daňou) za rok 2006 prevýšili sumu 45408 Sk.
andrea123
23.03.07,08:35
Mám ešte jednu otázočku.....zamestnankyna u nas pracuje, požiadala o ročné zúčtovanie, akurát som jej ho vykonala, vznikol jej nedoplatok vo výške 7Sk, mám jej ho dať do výplatnej pásky s tým, že o tých 7 Sk bude platit v marcovej mzde vyššiu dan? lebo mám inú BÝVALÚ zamestnankynu, ktorej vznikol nedoplatok 14 Sk a viem, že ked jej to ročné zúčtovanie pošlem, tak daňový úrad jej to nevyrúbi, lebo je to do limitu myslim 100Sk? alebo sa mylim? dakujem za odpovede.
jankasm
23.03.07,08:46
Mám ešte jednu otázočku.....zamestnankyna u nas pracuje, požiadala o ročné zúčtovanie, akurát som jej ho vykonala, vznikol jej nedoplatok vo výške 7Sk, mám jej ho dať do výplatnej pásky s tým, že o tých 7 Sk bude platit v marcovej mzde vyššiu dan? lebo mám inú BÝVALÚ zamestnankynu, ktorej vznikol nedoplatok 14 Sk a viem, že ked jej to ročné zúčtovanie pošlem, tak daňový úrad jej to nevyrúbi, lebo je to do limitu myslim 100Sk? alebo sa mylim? dakujem za odpovede.

Zákon o dani z príjmov §38 ods. 7 - zráža sa nedoplatok presahujúci sumu 100,-Sk. Pokiaľ je nedoplatok nižší ako 100,-Sk zráža sa len v prípade, že si zamestnanec dodatočne uplatňuje daňový bonus alebo chce darovať 2% dane. Inak si nedoplatok do 100,-Sk vôbec nemusíš všímať, nikomu zrážať a ani ho nikde uvádzať. ;)
jana32
23.03.07,10:00
Zamestnankyni som minulého roku jeden mesiac zrazila preddavkovu daň namiesto zrážkovej, hoci si neuplatnila daňový bonus a jej zárobok bol 3 600 Sk. Neviem ako to mám vysporiadať, urobiť jej daňové priznanie typu A a tam uviesť také hodnoty aké správne mali byť + samozrejme aj opraviť výplatu za daný mesiac?
andrea123
23.03.07,10:41
Zákon o dani z príjmov §38 ods. 7 - zráža sa nedoplatok presahujúci sumu 100,-Sk. Pokiaľ je nedoplatok nižší ako 100,-Sk zráža sa len v prípade, že si zamestnanec dodatočne uplatňuje daňový bonus alebo chce darovať 2% dane. Inak si nedoplatok do 100,-Sk vôbec nemusíš všímať, nikomu zrážať a ani ho nikde uvádzať. ;)


Xi zase som sa dostala do nejakej slepej uličky...zamestnancovi dalšiemu som spravila ročné zúčtovanie, preplatok okolo 2000 Sk, lebo si uplatnil aj životné poistenie...a teraz on chce tie 2% dane zaplatit nejakej neziskovej organizácii, čo s tym? inak všeobecne, ako to potom v praxi vyzerá s týmto uplatňovaním, ja mu vlastne po ročnom zúčtovaní podľa potvrdenia vypíšem Potvrdenie o zaplatenej dani a on s tým ide na daňový úrad? alebo do tej organizácie neziskovej a oni si tu sumu žiadaju z daňového uradu? alebo ako?
katka50
23.03.07,10:43
Ide s Potvrdením o zapl.dane a Vyhlásením o poukázaní 2% na Daňový úrad v mieste bydliska. Komu sa robilo RZ, tak to musí odovzdať do 30.4.2007.:)
andrea123
23.03.07,10:52
Ide s Potvrdením o zapl.dane a Vyhlásením o poukázaní 2% na Daňový úrad v mieste bydliska. Komu sa robilo RZ, tak to musí odovzdať do 30.4.2007.:)

Aha....len ešte mala otazočka...ten kokretny zamestnanec mal PREPLATOK dane...aj tak ked chce platit 2% tak može? lebo to by mali byt 2% danovej povinnosti...
katka50
23.03.07,10:59
2% počítaš z dane podľa § 15 Vypočítanej dane - DB a musí byť viac ako 100,- Sk.
andrea123
23.03.07,11:26
2% počítaš z dane podľa § 15 Vypočítanej dane - DB a musí byť viac ako 100,- Sk.

Tak to som už uplne mimo...tieto platene 2% teda vobec nesuvisia s ročnym zučtovanim dane? teda ak bude mat zamestnanec v marci mzdu, zdanenú normálne preddavkovo, trebárs mu vyjde daň vo výške 2000Sk, potom spravím ročné zúčtovanie, tam bude mat preplatok vo výške 500, tak zaplatí daň v marci iba 1500Sk a tých 1500, z toho sa vypočítajú 2%? viem, asi sa vela vypytujem, ale ten § 15 ma zmiatol, totiž nehovorí vobec o ročnom zúčtovaní dane, ale o sadzbe dane...mesačneho preddavku..
katka50
23.03.07,11:32
Daň podľa §15 máš v riadku 04 v Ročnom zúčtovaní za r. 2006. Odpočítaš, ak mal v r. 2006 vyplatený DB a z toho vypočítaš 2%. Stále sa bavíme o Roč.zúčt. za r.2006! Nepleť do toho preddavok na daň za marec 2007!
andrea123
23.03.07,11:53
Daň podľa §15 máš v riadku 04 v Ročnom zúčtovaní za r. 2006. Odpočítaš, ak mal v r. 2006 vyplatený DB a z toho vypočítaš 2%. Stále sa bavíme o Roč.zúčt. za r.2006! Nepleť do toho preddavok na daň za marec 2007!

Aha, ďakujem, tak takto to už chapem :-))) dakujem za trpezlivost..:-)
katka50
23.03.07,12:02
Nie je začo. Veď na to je Porada.:)
andrea123
25.03.07,09:48
Nie je začo. Veď na to je Porada.:)


Čiže vlastne sú to 2% z daňovej povinnosti roka 2006 znížené o daňový bonus...mám tuna jeden konkrétny príklad, zamestnankyna k nám nastúpila po rodičovskom príspevku v auguste 2006, teda na ročno zúčtovaní má úhrn príjmov roka 2006 98700, ked odpočítam poistné 13256, výjde mi základ dane 85516, nezdaniteľná časť 90816, automaticky jej teda bude vrátená všetka preddavková daň, nejakých 5000Sk a nejake drobne...teda riadok 4 na Ročnom zúčtovaní dane je rovný nule...Podľa toho som aj vyplnila Potvrdenie o zaplatení dane...riadok 01 rovný nule, daňové bonusy manžel, takže to nič...len riadok 05 preplatok - rozdiel v prospech zamestnanca, tam som hodila tých 5000Sk, a teraz ona chce venovat 2% dane, podľa tohoto tlačiva vypĺňam Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov......riadok 09 sa vraj vyplňa z riadku 03 Potvrdenia o zaplatení dane, takže tam 0? A tým pádom keďže suma 2% je nulová, teda menšia ako 100, tak v praxi aky postup? asi potom zaplatí sama dačo iba z vlastnej iniciativy, ak bude chciet...
andrea123
25.03.07,15:34
Zákon o dani z príjmov §38 ods. 7 - zráža sa nedoplatok presahujúci sumu 100,-Sk. Pokiaľ je nedoplatok nižší ako 100,-Sk zráža sa len v prípade, že si zamestnanec dodatočne uplatňuje daňový bonus alebo chce darovať 2% dane. Inak si nedoplatok do 100,-Sk vôbec nemusíš všímať, nikomu zrážať a ani ho nikde uvádzať. ;)


A ozaj, čo preplatok vo vyške do 100 Sk, takisto takyto postup...? doplatit, iba ak chce darovať 2%,alebo ak si dodatočne uplatnuje bonus?
andrea123
26.03.07,04:56
A ozaj, čo preplatok vo vyške do 100 Sk, takisto takyto postup...? doplatit, iba ak chce darovať 2%,alebo ak si dodatočne uplatnuje bonus?


Poradi dakto? ale pozerala som to v zakone...aj taketo male preplatky a nedoplatky musia byt vyrovnane, ak chce venovat 2% dane...
katka50
26.03.07,05:30
Preplatok vrátiš aj do 100,- Sk nezávisle na tom, či chce darovať 2% dane. Až teraz som si všimla, že v tomto konkrétnom prípade je vypočítaná daň nulová, čiže 2% nemôže darovať.
jankasm
26.03.07,06:08
A ozaj, čo preplatok vo vyške do 100 Sk, takisto takyto postup...? doplatit, iba ak chce darovať 2%,alebo ak si dodatočne uplatnuje bonus?

Preplatok musíš vyrovnať vždy, aj keby len 1,-Sk. Len nedoplatok do 100,-Sk zrážaš len v prípade, že chce darovať 2% alebo si dodatočne uplatňuje DB.
Čo sa týka darovania tých 2%, pokiaľ zamestnancovi vyjde daňová povinnosť 0,-, nie je z čoho počítať 2% a v tom prípade nemá čo darovať, nemusíš mu vlastne ani vystavovať potvrdenie ani vypisovať vyhlásenie pre DÚ. A darovať sama, to nejde, pretože darujú sa 2% zaplatenej dane, keď žiadnu daň nezaplatila, žiadne darovanie.
Samozrejme, ak by veľmi chcela, môže poslať tej konkrétnej organizácii nejaký príspevok, ale z vlastného vrecka. A ten môže byť kľudne aj vo výške nižšej ako 100,-Sk. Ale to už nejde cez DÚ. ;) :---
andrea123
26.03.07,10:01
Preplatok musíš vyrovnať vždy, aj keby len 1,-Sk. Len nedoplatok do 100,-Sk zrážaš len v prípade, že chce darovať 2% alebo si dodatočne uplatňuje DB.
Čo sa týka darovania tých 2%, pokiaľ zamestnancovi vyjde daňová povinnosť 0,-, nie je z čoho počítať 2% a v tom prípade nemá čo darovať, nemusíš mu vlastne ani vystavovať potvrdenie ani vypisovať vyhlásenie pre DÚ. A darovať sama, to nejde, pretože darujú sa 2% zaplatenej dane, keď žiadnu daň nezaplatila, žiadne darovanie.
Samozrejme, ak by veľmi chcela, môže poslať tej konkrétnej organizácii nejaký príspevok, ale z vlastného vrecka. A ten môže byť kľudne aj vo výške nižšej ako 100,-Sk. Ale to už nejde cez DÚ. ;) :---


Takže preplatok vždy? hm...naša učtarka, trocha z dialky vie aj niečo ohladne miezd...krči mi tuna nosom :-))
jankasm
26.03.07,10:09
Takže preplatok vždy? hm...naša učtarka, trocha z dialky vie aj niečo ohladne miezd...krči mi tuna nosom :-))

Tak nech ti ukáže, kde v zákone sa píše, že preplatky do 100,-Sk sa zamestnancom nemusia vyplatiť. Zákon hovorí len o nedoplatkoch.
jankasm
26.03.07,10:15
Ešte pre spresnenie, prečítaj si toto:
§ 38
(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.

Nijaké obmedzenie výšky sa tam nespomína. :rolleyes:
simonova815
26.03.07,13:32
Ahojte, prvýkrát robím zamestnancom ročné zúčtovanie a mňa by zaujímalo čo sa s tým papierom robí. Mám ho založiť do agendy zamestnanca, alebo sa posiela na daňový úrad, alebo ho mám dať zamestnancovi? Niekde som čítala, že sa má v prípade, že zamestnancovi vznikne preplatok na dani poslať na daňový úrad kópia žiadosti o RzD a všetkých priložených tlačív, je to správne? Ak vás čokoľvek napadne v súvislosti s týmto, napíšte, každá rada sa cení. Veľká vďaka.
Tweety
26.03.07,13:44
Ahojte, prvýkrát robím zamestnancom ročné zúčtovanie a mňa by zaujímalo čo sa s tým papierom robí. Mám ho založiť do agendy zamestnanca, alebo sa posiela na daňový úrad, alebo ho mám dať zamestnancovi? Niekde som čítala, že sa má v prípade, že zamestnancovi vznikne preplatok na dani poslať na daňový úrad kópia žiadosti o RzD a všetkých priložených tlačív, je to správne? Ak vás čokoľvek napadne v súvislosti s týmto, napíšte, každá rada sa cení. Veľká vďaka.
Doklad o ročnom zúčtovaní dane zakladáme do karty zamestnanca, na DÚ zasielame ročné hlásenie o zúčtovaní dane.
Timka1
26.03.07,15:24
Zamestnancovi sa dáva kópia ročného zúčtovania dane, na daňový úrad ho neposielaš, ale len ročné hlásenie - ako napísala Twetty. Daňový preplatok mu vrátiš najneskôr v aprílovej výplate do konca mája.
katka50
26.03.07,15:28
Nie v aprílovej výplate, ale najpozdejšie vo výplate za marec v apríli, t.j. do konca apríla.
pazo
29.03.07,05:58
Dobrý deň. Potrebujem radu. Mali sme dôchodkyňu, ktorá požiadala o RZD. V r.2006 sme odvádzali preddavkovú daň, od 8/06 zrážkovú, pretože začala robiť na skrátený čas. Ak jej ale spravím RZD príde o túto zrážkovú daň, bude sa to brať ako vysporiadané. Môžem jej poradiť aby si sama podala DP a zrážkovú daň brala ako preddavok a tým pádom jej to vrátia?? Prosím o rýchlu odpoveď!!
jankasm
29.03.07,06:01
Dobrý deň. Potrebujem radu. Mali sme dôchodkyňu, ktorá požiadala o RZD. V r.2006 sme odvádzali preddavkovú daň, od 8/06 zrážkovú, pretože začala robiť na skrátený čas. Ak jej ale spravím RZD príde o túto zrážkovú daň, bude sa to brať ako vysporiadané. Môžem jej poradiť aby si sama podala DP a zrážkovú daň brala ako preddavok a tým pádom jej to vrátia?? Prosím o rýchlu odpoveď!!

Samozrejme, že jej to môžeš poradiť. ;)
Vysvetli jej, že keď jej urobíš RZD tak sa jej vráti o toľko a toľko menej, že je pre ňu výhodnejšie urobiť si DP. Ak sa toho bojí, tak jej s vypísaním DP môžeš pomôcť. :)
Ak nebude chcieť, kľudne jej urob RZD, je na nej, ako sa rozhodne.
vinea
29.03.07,06:08
Dobrý den,
chcela by som sniekym prekontolovať danove priznanie s niekym,ak by som Vás mohla poprosit o pomoc .
Robim DP znamemu nasl :
R32 79877
R33 10726
R34 69151
R 36 69151
R37 90816
R 43 90816
R 44 0
R 54 19% - 13138
R 56 13138
Daň na uhradu 13138,-


Dakujem velmi pekne za pomoc...
jankasm
29.03.07,06:30
Dobrý den,
chcela by som sniekym prekontolovať danove priznanie s niekym,ak by som Vás mohla poprosit o pomoc .
Robim DP znamemu nasl :
R32 79877 správne
R33 10726 správne
R34 69151 správne
R 36 69151 správne
R37 90816 správne
R 43 90816 správne
R 44 0 správne
R 54 19% - 13138 by mal byť podľa údajov 0,-, však počítaš 19% zo sumy v riadku 44
R 56 13138 rovnako 0,-
Daň na uhradu 13138,- rovnako 0,-


Dakujem velmi pekne za pomoc...

Odpovede máš v texte.
Ten príjem má z pracovného pomeru alebo z dohôd? Neplatil počas roka žiadne preddavky? Tie by mali byť zapísané v riadkoch 61-63 a všetky by sa mu mali vrátiť. Ak žiadne neplatil, tak jeho daňová povinnosť je 0,-.
Prosím doplň presnejšie informácie. :cool:
matafe
29.03.07,06:34
Dobrý den,
chcela by som sniekym prekontolovať danove priznanie s niekym,ak by som Vás mohla poprosit o pomoc .
Robim DP znamemu nasl :
R32 79877
R33 10726
R34 69151
R 36 69151
R37 90816
R 43 90816
R 44 0
R 54 19% - 13138
R 56 13138
Daň na uhradu 13138,-


Základ dane na r44 vychádza 0, takže daň na r45 bude tiež 0 a následne daňová povinnosť na r54 bude 0 a aj r56 bude 0.

Do r62 je potrebné zapísať zaplatené preddavky z potvrdení od zamestnávateľov a táto suma bude vlastne preplatok na dani - r65.
Ale chcelo by to viac info....
vinea
29.03.07,06:57
Uhrn príjmov - 79877
mesiace 3-12 ( za mesiace 1-2 čestne prehlasenie, lebo bol dobrovolne nezamestnaný)
poistne - 10726
ciastkový zaklad dane 69151
a ma udane aj nezdanitelnu cast 75680

Na potvrdení v riadku 5 nema udane - žiadnu sumu.


tak bude mat nedoplatok ?
jankasm
29.03.07,06:59
Uhrn príjmov - 79877
mesiace 3-12 ( za mesiace 1-2 čestne prehlasenie, lebo bol dobrovolne nezamestnaný)
poistne - 10726
ciastkový zaklad dane 69151
a ma udane aj nezdanitelnu cast 75680

Na potvrdení v riadku 5 nema udane - žiadnu sumu.


tak bude mat nedoplatok ?

Keďže mal podpísané vyhlásenie a neplatil žiadne preddavky, tak platia odpovede červenou farbou v mojom príspevku č. 402.
Vyjde mu nulová daňová povinnosť, čiže ani preplatok ani nedoplatok. ;)
vinea
29.03.07,07:16
Dakujem za pomoc ..
pazo
29.03.07,07:50
Samozrejme, že jej to môžeš poradiť. ;)
Vysvetli jej, že keď jej urobíš RZD tak sa jej vráti o toľko a toľko menej, že je pre ňu výhodnejšie urobiť si DP. Ak sa toho bojí, tak jej s vypísaním DP môžeš pomôcť. :)
Ak nebude chcieť, kľudne jej urob RZD, je na nej, ako sa rozhodne.

Ale ja si nie som istá, či si naozaj tú zaplatenú zrážkovú daň môže v DP odpočítať, pretože som v zákone našla, že u daňovníkov nezriadených na podnikanie a .... sa berie za vysporiadanú, prosím vyjadrite sa, chcem jej pomôcť nie ju potopiť. Ďakujem
jankasm
29.03.07,08:11
Ale ja si nie som istá, či si naozaj tú zaplatenú zrážkovú daň môže v DP odpočítať, pretože som v zákone našla, že u daňovníkov nezriadených na podnikanie a .... sa berie za vysporiadanú, prosím vyjadrite sa, chcem jej pomôcť nie ju potopiť. Ďakujem

Nemusíš mať obavy, pokiaľ jej tá zrážková daň bola zrazená z dohôd, ona sa môže rozhodnúť či bude tú daň pokladať za vysporiadanú alebo si ju bude chcieť oddaniť. Takže určite si môže urobiť DP a zrážková daň jej bude vrátená. ;)
Kejt
29.03.07,11:18
Dobrý deň chcela by som poprosiť o radu.Máme jedneho zamestnanca ktorý u nás začal pracovať od 01.10.2006.Doniesol mi potvrdenie z iných zamestnaní a ja som zistila že v auguste si uplatnil 2-krát nezdaniteľnu čiastku,aby to bolo správne tak pri ročnom zúčtovaní som dala odpočet na daňovníka na sumu 83248.Je to správne?

Ešte mám jeden problém jeden zamestnanec má manželku na MD a doniesol mi potvrdenie o životnom poistení ale to poistenie je na meno jeho manželky podľa mňa si to nemôže on uplatniť.Ďalej mi doniesol potvrdenie o výhre mobilu bola tam kolonka suma telefonu s DPH 12.480,- a bolo tam napísane že sa tu musí zdaniť.Ja som to uviedla do jeho prijímu v ročnom zúčtovaní sumu telefonu bez DPH kôli zdaneniu urobila som to správne?

Ďakujem za odpoveď.
Tweety
29.03.07,11:23
Dobrý deň chcela by som poprosiť o radu.Máme jedneho zamestnanca ktorý u nás začal pracovať od 01.10.2006.Doniesol mi potvrdenie z iných zamestnaní a ja som zistila že v auguste si uplatnil 2-krát nezdaniteľnu čiastku,aby to bolo správne tak pri ročnom zúčtovaní som dala odpočet na daňovníka na sumu 83248.Je to správne?

Ešte mám jeden problém jeden zamestnanec má manželku na MD a doniesol mi potvrdenie o životnom poistení ale to poistenie je na meno jeho manželky podľa mňa si to nemôže on uplatniť.Ďalej mi doniesol potvrdenie o výhre mobilu bola tam kolonka suma telefonu s DPH 12.480,- a bolo tam napísane že sa tu musí zdaniť.Ja som to uviedla do jeho prijímu v ročnom zúčtovaní sumu telefonu bez DPH kôli zdaneniu urobila som to správne?

Ďakujem za odpoveď.
1. 90816- vyjde mu nedoplatok dane- kedže mal 2x neprávom NČ. 2.Nie nemôže.
3. Nie, ak mal aj iné príjmy ako zo ZČ, musel si podať DP sám. Nemohol mu zamestnávateľ robiť RZD.
katka50
29.03.07,11:23
Odpoč. položku pri RZ musíš dať 90.816,- Sk. Výjde mu nedoplatok na dani, ktorý zrazíš. Výhru-mobilný telefón mu nemôžeš zohľadniť v RZ-musí si podať DP typ B.
MS77
31.03.07,21:04
Ahojte,
prosim o radu. Vykonala som zamestnancom RZP za rok 2006, ale uz nie su u nás zamestnaní? Ako mam vysporiadat preplatky, pripadne nedoplatky na dani. Viem ze je to na poslednu chvilu, ale neviem ako mam dalej pokracovat. Tych co mi ostali im to vysporiadam cez marcovu vyplatu v aprili a spolu s preddavkami na dan za marec, uhradím pripadne nedoplatky z rocneho zuctovania resp. vysporiadam preplatky znizenim odvodu. Ale neviem ako mam postupovat u zamestnancov ktorý si poziadali o vykonanie RZP ale uz u nas nepracuju. Co pre mna vyplyva z hladiska korespodencneho ( co mam kde a komu poslat) ale aj z hladiska casoveho (do kedy) aby som nieco nahodou neprepiskla. Dakujem za urgentnu pomoc
katkaj
01.04.07,05:15
Ahojte,
prosim o radu. Vykonala som zamestnancom RZP za rok 2006, ale uz nie su u nás zamestnaní? Ako mam vysporiadat preplatky, pripadne nedoplatky na dani. Viem ze je to na poslednu chvilu, ale neviem ako mam dalej pokracovat. Tych co mi ostali im to vysporiadam cez marcovu vyplatu v aprili a spolu s preddavkami na dan za marec, uhradím pripadne nedoplatky z rocneho zuctovania resp. vysporiadam preplatky znizenim odvodu. Ale neviem ako mam postupovat u zamestnancov ktorý si poziadali o vykonanie RZP ale uz u nas nepracuju. Co pre mna vyplyva z hladiska korespodencneho ( co mam kde a komu poslat) ale aj z hladiska casoveho (do kedy) aby som nieco nahodou neprepiskla. Dakujem za urgentnu pomoc

preplatky pošli cez výplaty spolu s ostatnými zamestnancami, veď čísla účtou asi majú v evidencii. A nedoplatky treba oznámiť na DÚ zaslaním RZD a listu že zamestnanec už u vás nepracuje a nie je možné vysporiadať nedoplatok. Oni si to vyriešia :)
MS77
01.04.07,12:16
Do kedy je potrebne poslat na daňový úrad RZD? Máte niekto niaky vzor listu ktorý mám poslať?
katka50
01.04.07,13:34
Pokiaľ nechcú darovať 2% dane, alebo sa im nedopláca daňový bonus tak sa nedoplatok z RZ do výšky 100,- Sk nezráža, ani netreba nahlásiť na DÚ.
azuz
02.04.07,07:45
Do kedy je potrebne poslat na daňový úrad RZD? Máte niekto niaky vzor listu ktorý mám poslať?
Do 30 dní od kedy skutočnosť nastala alebo od kedy si ju zistila (§40 ods.5)
andrea123
04.04.07,13:21
Bože ja mam nejaky asi...xi matematicky problem :-))) vyhlasenie na poukazanie sumy do výšky 2% zaplatenej dane...to percento ma byt zaokruhlené na celé koruny nadol :-))) teda ak mi zo sumy 29.877,-Sk vyjdu 2% vo výške 597,54, znamená to, že tam dam sumu 597,- dufam :-)) fakt blbost, ale z toho chaosu ohladne ročneho zučtovania sa už asi pytam banality :((
katkaj
04.04.07,13:31
Bože ja mam nejaky asi...xi matematicky problem :-))) vyhlasenie na poukazanie sumy do výšky 2% zaplatenej dane...to percento ma byt zaokruhlené na celé koruny nadol :-))) teda ak mi zo sumy 29.877,-Sk vyjdu 2% vo výške 597,54, znamená to, že tam dam sumu 597,- dufam :-)) fakt blbost, ale z toho chaosu ohladne ročneho zučtovania sa už asi pytam banality :((

Suma 597,54 zaokrúhlená nadol je 597 :)
renata
05.04.07,06:18
Chcem sa spýtať, čo mám do 30.4.2007 vydať (príp.doručiť) zamestnancom, ktorým som vykonala RZD ? Stačí potvrdenie o zúčtových a vyplatených príjmoch, alebo aj kópiu ročného zúčtovania ?
katkaj
05.04.07,06:19
Chcem sa spýtať, čo mám do 30.4.2007 vydať (príp.doručiť) zamestnancom, ktorým som vykonala RZD ? Stačí potvrdenie o zúčtových a vyplatených príjmoch, alebo aj kópiu ročného zúčtovania ?

kópiu ročného zúčtovania ;)
Sica
10.04.07,07:54
Dobrý deň,
zamestnanec ukončil PP k 31/12/06 a zároveň nás požiadal o vykonanie RZD. Vyšiel mu nedoplatok 6,- Sk. Ako mu ho mám teraz zraziť? Má mi doniesť 6,- Sk v hotovosti? Ďakujem.
Tweety
10.04.07,07:57
Dobrý deň,
zamestnanec ukončil PP k 31/12/06 a zároveň nás požiadal o vykonanie RZD. Vyšiel mu nedoplatok 6,- Sk. Ako mu ho mám teraz zraziť? Má mi doniesť 6,- Sk v hotovosti? Ďakujem.
AK nechce darovať % z daní, tak nedoplatok nemusí zaplatiť.
48912
10.04.07,09:28
Dobry den ,

chcela by som sa opytat ci moze zamestnanec poziadat o vratenie zrazkovej dane za r.2006 v rocnom zuctovani dane. Bol to predpokladam prijem na zaklade pracovnej zmluvy, lebo tam bolo zrazene aj poistne. V tej firme mal aj prijem nad 5 tisic mesacne. Jednalo sa pravdepodobne o zacatie prac.pomeru v priebehu prip. ku koncu mesiaca.

Prosim rychlo.

Dakujem
Peter Eliáš
10.04.07,09:32
Dobry den ,

chcela by som sa opytat ci moze zamestnanec poziadat o vratenie zrazkovej dane za r.2006 v rocnom zuctovani dane. Bol to predpokladam prijem na zaklade pracovnej zmluvy, lebo tam bolo zrazene aj poistne. V tej firme mal aj prijem nad 5 tisic mesacne. Jednalo sa pravdepodobne o zacatie prac.pomeru v priebehu prip. ku koncu mesiaca.

Prosim rychlo.

Dakujem
Určite NIE v RZD, je to možné len v daňovom priznaní.
Viera J.
11.04.07,07:36
Dobrý deň!

Mám na Vás ešte jednu prosbičku! Kontrolujem jednému zamestnancovi RZUD za rok 2006 a chce si uplatniť odpočet na manželku - má tu dva podklady (manželkine)" Potvrdenie o poberaní peňažného príspevku za opatrovanie
a poberala ešte invalidný dôchodok!
Opravte ma ak sa mýlim! Spočítam tieto 2 príjmy a odpočítam to od 90.816 .....rozdiel potom môžem uplatniť?

Ďakujem!:rolleyes:
MS77
12.04.07,07:12
Ahojte.
do vyplat prave davam preplatky resp. nedoplatky z RZD, ak je nedoplatok nižší ako 100Sk, zamestnancovi nezrážam, len v pripade ak chce darovat 2%dane. Ako ja viem že tie 2% ide darovat? Ak si žiadal o vystavenie potvrdenia podľa §39 ods. 7 ZDP tak mu automaticky zrazam nedoplatok aj vo vyske 6 Sk? Mozno trapna otazka, ale robim to prvy krat. Vdaka za rady
Tweety
12.04.07,07:14
Ahojte.
do vyplat prave davam preplatky resp. nedoplatky z RZD, ak je nedoplatok nižší ako 100Sk, zamestnancovi nezrážam, len v pripade ak chce darovat 2%dane. Ako ja viem že tie 2% ide darovat? Ak si žiadal o vystavenie potvrdenia podľa §39 ods. 7 ZDP tak mu automaticky zrazam nedoplatok aj vo vyske 6 Sk? Mozno trapna otazka, ale robim to prvy krat. Vdaka za rady
Áno, ak žiadal o potvrdenie o zaplatenej dani, tak zrážaš.
katkaj
12.04.07,07:16
Ahojte.
do vyplat prave davam preplatky resp. nedoplatky z RZD, ak je nedoplatok nižší ako 100Sk, zamestnancovi nezrážam, len v pripade ak chce darovat 2%dane. Ako ja viem že tie 2% ide darovat? Ak si žiadal o vystavenie potvrdenia podľa §39 ods. 7 ZDP tak mu automaticky zrazam nedoplatok aj vo vyske 6 Sk? Mozno trapna otazka, ale robim to prvy krat. Vdaka za rady

v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania predsa napísal či si bude alebo nebude žiadať o potvrdenie podľa §39 odst.7 zákona. Takže ak zaškrtol že žiada tak bude chcieť niekomu dať 2% z daní
MS77
12.04.07,10:38
A este jeden maly dotaz, ak uz zamestnanec u nas nepracuje, vysiel mu nedoplatok 6 Sk a chce venovat 2% z daní, tak potom mam ako postupovat ked mu to nemozem zrazit???
Tweety
12.04.07,10:39
A este jeden maly dotaz, ak uz zamestnanec u nas nepracuje, vysiel mu nedoplatok 6 Sk a chce venovat 2% z daní, tak potom mam ako postupovat ked mu to nemozem zrazit???
Tých 6 korún musí zaplatiť. Keď si príde po potvrdenie o zaplatení dane, tak ich vyinkasuj.
katkaj
12.04.07,10:41
A este jeden maly dotaz, ak uz zamestnanec u nas nepracuje, vysiel mu nedoplatok 6 Sk a chce venovat 2% z daní, tak potom mam ako postupovat ked mu to nemozem zrazit???

Skúsila by som zamestnanca kontaktovať aby to prišiel zaplatiť do pokladne a keď nie tak treba jeho RZD poslať na DÚ s listom že už u Vás nepracuje a oni si to s ním vysporiadajú ;)
michelle84
16.04.07,07:55
Chcem sa len uistit, zamestnanci, ktori maju nedoplatok z RZD a nevenuju 2 % dane a danovy bonus bol v poriadku, tak tym zamestnancom nestrhnem nedoplatky z rocneho zuctovania z vyplaty? A ako to potom vysporiadam v uctovnictve? Berie sa to ako nedoplatok zamestnavatela?
katkaj
16.04.07,08:01
Chcem sa len uistit, zamestnanci, ktori maju nedoplatok z RZD a nevenuju 2 % dane a danovy bonus bol v poriadku, tak tym zamestnancom nestrhnem nedoplatky z rocneho zuctovania z vyplaty? A ako to potom vysporiadam v uctovnictve? Berie sa to ako nedoplatok zamestnavatela?


Nemusia sa v tomto prípade strhať nedoplatky ale len do výšky 100,- Sk
Tánička
16.04.07,10:47
Poradí mi niekto, Prosím? Robila som ročné zúčtovanie dane 2 zamestnancom. Každý má preplatok dane 626 SK. Ako mám postupovať, keď im to chcem vyrovnať v marcovej výplate a za marec im vychádza preddavok na daň každému len 82 SK. Uplatním im len tých 82 SK a v budúcich mesiacoch budem postupovať tak isto, až kým sa tá daň nevyrovná (môžem postupovať tak až do konca roka?), alebo ako? Dá sa tento preplatok vyžiadať z daňového úradu? :( Poradíte mi prosím? Ďakujem
katkaj
16.04.07,10:51
Poradí mi niekto, Prosím? Robila som ročné zúčtovanie dane 2 zamestnancom. Každý má preplatok dane 626 SK. Ako mám postupovať, keď im to chcem vyrovnať v marcovej výplate a za marec im vychádza preddavok na daň každému len 82 SK. Uplatním im len tých 82 SK a v budúcich mesiacoch budem postupovať tak isto, až kým sa tá daň nevyrovná (môžem postupovať tak až do konca roka?), alebo ako? Dá sa tento preplatok vyžiadať z daňového úradu? :( Poradíte mi prosím? Ďakujem


Preplatok dane im predsa vyplatíš celý vo výplate. Preplatok dane nemá nič spoločné s ich preddavkami. Horšie by to bolo keby mali nedoplatok
Tánička
16.04.07,11:25
Preplatok dane im predsa vyplatíš celý vo výplate. Preplatok dane nemá nič spoločné s ich preddavkami. Horšie by to bolo keby mali nedoplatok

Áno vrátim, ale z prostriedkov zamestnávateľa.
Obaja majú preplatok 626 SK t.j. spolu 1252. Obaja majú tento mesiac preddavok na daň 82 SK t.j. spolu 164 SK. Teda 1252 - 164 = 1088 a to mám vrátiť z prostriedkov zamestnávateľa. Ako mám postupovať stým zvyšným preplatkom. Každý mesiac mám potom vyrovnať preddavky na daň s DÚ a nezasielať im žiadnu úhradu preddavkov až kým nevyrovnám daň s preplatkom? Teda napr. budúci mesiac im vyjde daňový preddavok 100 SK každému, tak neodvediem na Dú žiadnu daň, a budem si to evidovať a takto to robiť až preplatok vyrovnám? A potom v 1/4 ročných prehľadoch to budem vykazovť? Aj keď som preplatky zamestnancom vrátila už v marci? :confused:
Ďakujem
katkaj
16.04.07,11:33
Áno vrátim, ale z prostriedkov zamestnávateľa.
Obaja majú preplatok 626 SK t.j. spolu 1252. Obaja majú tento mesiac preddavok na daň 82 SK t.j. spolu 164 SK. Teda 1252 - 164 = 1088 a to mám vrátiť z prostriedkov zamestnávateľa. Ako mám postupovať stým zvyšným preplatkom. Každý mesiac mám potom vyrovnať preddavky na daň s DÚ a nezasielať im žiadnu úhradu preddavkov až kým nevyrovnám daň s preplatkom? Teda napr. budúci mesiac im vyjde daňový preddavok 100 SK každému, tak neodvediem na Dú žiadnu daň, a budem si to evidovať a takto to robiť až preplatok vyrovnám? A potom v 1/4 ročných prehľadoch to budem vykazovť? Aj keď som preplatky zamestnancom vrátila už v marci? :confused:
Ďakujem


Takže sa pýtaš na zamestnávateľa, prepáč až teraz som to pochopila ;)
Áno budeš postupovať tak ako píšeš. Každý mesiac budeš ponižovať preplatok s preddavkami.
Pokiaľ by ale hrozilo že si to do konca roka všetko neponížite ako firma tak môžeš zažiadať DÚ o úhradu týchto preplatkov.
Tánička
16.04.07,18:08
Katkaj, ďakujem. Veľmi si mi pomohla.
Budem to vyrovnávať asi do septembra. Ale to už je malina, hlavne že viem ako. Ešte raz ďakujem. :)
Lissa
05.05.07,08:30
Ďakujem Juliška, moc si mi pomohla. Vidím, že si odborníčka a preto ťa chcem poprosiť ešte o jednu radu. Až v 04/07 som sa dozvedela, že jedna zamestnankyňa mala nedoplatok z RZZP za r.2005 a ja som jej ho nezahrnula do RZZD za r.2006 (čerstvo prevzaté účtovníctvo). Môžem tak urobiť ešte vo výplate za 04/07, alebo jej musím opraviť výplatu za 03/07?
Lissa
05.05.07,14:09
Som nová na Porade a svoju otázku som dala nesprávne v inej téme, ale ako vidím niekto mi ju zaradil správne, vďaka. Pozrela som si aj predchádzajúce odpovede a už som sa aj potešila, že mám odpoveď na svoju otázku v č.394 od Jankasm, ale v odpovedi 398 od Katka 50 je dátum posunutý o mesiac. Môžem teda ešte urobiť ročné zúčtovanie v 04/07 (neuplatňuje si DB ani 2%), alebo musím opraviť výplatu za 03/07? Prosím pomôžte!
endrju
05.05.07,14:29
Som nová na Porade a svoju otázku som dala nesprávne v inej téme, ale ako vidím niekto mi ju zaradil správne, vďaka. Pozrela som si aj predchádzajúce odpovede a už som sa aj potešila, že mám odpoveď na svoju otázku v č.394 od Jankasm, ale v odpovedi 398 od Katka 50 je dátum posunutý o mesiac. Môžem teda ešte urobiť ročné zúčtovanie v 04/07 (neuplatňuje si DB ani 2%), alebo musím opraviť výplatu za 03/07? Prosím pomôžte!

http://www.porada.sk/showthread.php?t=50638