pes3
15.06.11,08:51
zdravim

chcem sa opytat na jednu vec .. Pozical som "kamaratovi" nejaku ciastku s tym ze mi to do mesiaca dvoch vrati .. doteraz sa tak nestalo .. samoska nepodpisali sme ziadnu zmluvu .. vsak s "kamaratom" ... ako mam nejake maily .. kde su spomenute dane peniaze .. aj nejaka sms-ka by sa nasla ... chcem sa spytat ze ci by som s tym nejak pochodil .. myslim ci je nejaka cesta ako ich ziskat naspat .. alebo ? ? ? :(

dik za infosky ..
Barbara
15.06.11,07:01
napíš ""kamarátovi "" doporučený list, že keď do temínu, čo uvedieš v liste ti nevráti požičanú sumu, postúpiš to na súd.;)

tu máš podobný prípad

klik http://www.porada.sk/t99335-vymahanie-penazi.html
Chobot
15.06.11,07:04
zdravim

chcem sa opytat na jednu vec .. Pozical som "kamaratovi" nejaku ciastku s tym ze mi to do mesiaca dvoch vrati .. doteraz sa tak nestalo .. samoska nepodpisali sme ziadnu zmluvu .. vsak s "kamaratom" ... ako mam nejake maily .. kde su spomenute dane peniaze .. aj nejaka sms-ka by sa nasla ... chcem sa spytat ze ci by som s tym nejak pochodil .. myslim ci je nejaka cesta ako ich ziskat naspat .. alebo ? ? ? :(

dik za infosky ..

Si tu nový, tak ti odpúšťam, že si si nevyhľadal staršie témy ;):

http://www.porada.sk/t167591-poradi-mi-niekto.html#post1768515

http://www.porada.sk/t166046-dlzoba.html

http://www.porada.sk/t166281-neplati-mi-pozicane-peniaze.html

http://www.porada.sk/t99335-vymahanie-penazi.html
pes3
15.06.11,07:18
sorry dik .. nevyznam sa tu moc :)
Chobot
15.06.11,08:43
sorry dik .. nevyznam sa tu moc :)

Nevadí, my ťa usmerníme. ;)
pes3
15.07.11,05:20
chcem sa ta spytat a ake vsetky informacie by mal ten list obsahovat ? ?


[QUOTE=Barbara;1768512]napíš ""kamarátovi "" doporučený list, že keď do temínu, čo uvedieš v liste ti nevráti požičanú sumu, postúpiš to na súd.;)

tu máš podobný prípad
Barbara
15.07.11,05:41
chcem sa ta spytat a ake vsetky informacie by mal ten list obsahovat ? ?


[QUOTE=Barbara;1768512]napíš ""kamarátovi "" doporučený list, že keď do temínu, čo uvedieš v liste ti nevráti požičanú sumu, postúpiš to na súd.;)

tu máš podobný prípad


Pošli mu doporučene s doručenkou výzvu na zaplatenie v lehote napr. 10 dní a vo výzve uveď, ako dlh vznikol , teda tá pôžička, a upozorni ho, že ak v stanovenej lehote nebude dlh splatený, budeš ho vymáhať súdnou cestou.
pes3
15.07.11,06:03
ok idem na to :) dik
Barbara
15.07.11,06:24
moc neverím, že na ten list zareaguje, takže ešte by si mohol ísť za ním, a celú debatu nahrať, a mal by si dôkaz o tom, že si mu tie peniaze fakt požičal
pes3
15.07.11,06:54
myslis ze mail a sms nie je dostatocny argument ? ??
Chobot
15.07.11,07:34
myslis ze mail a sms nie je dostatocny argument ? ??

V prípade mailu nemáš dôkaz, že ho dostal a prečítal ho. Ale kópiu mailu môžeš priložiť do spisu - najmä ak z uvedenej adresy reagoval a odpovedal ti. Ja som do spisu tiež prikladal mailovú komunikáciu. Ale stále môže zaprieť, že by nejaký mail dostal.

A SMS? Ako chceš v žalobe alebo v návrhu na platobný rozkaz dokázať, že si mu poslal SMS-ku? Odfotíš si display mobilu? :rolleyes::rolleyes:

Preto sa na dôležité veci používa doporučená pošta a do spisu sa zakladá podací lístok alebo ešte lepšie doručenka, kde je evidentné, že zásielku prevzal.
pes3
15.07.11,07:41
mno tak on reagoval na ten mail ... resp. odpovedal .. cize by to snad mohlo byt .. a mobil sa da prepojit na pc .. a vies si aj sms-ky stiahnut z neho ... no spravil som chybu ze som mu tak pozical toho som si davno vedomi .. :(
resp. mam aj mail .. kde mi pise o tom ze kolko si chce pozicat a ze dokedy mi ich vrati ...
Barbara
15.07.11,07:51
áno, ten mail od neho by stačilo ako dôkaz, ale napíš mu ten doporučený list, kde ho vyzývaš, aby ti zaplatil napr. do tých 10 dni, lebo to dáš na súd.
pes3
10.08.11,16:52
ok .. takze napisal som mu ten list a poslal doporucene .. pockam cca mesiac a v pripade ze ho neprevezme tak potom co dalej ? predpokladam ze nezareaguje... ako sa vecy davaju na sud ??? oplati sa mi to riesit cez sud ked sa jedna o 700E .. neprerobim nat om ? ako uz len z principu mu tie prachy nedoprajem ... preto chcem urobit nejaky protikrok ..
Chobot
11.08.11,06:15
ok .. takze napisal som mu ten list a poslal doporucene .. pockam cca mesiac a v pripade ze ho neprevezme tak potom co dalej ? predpokladam ze nezareaguje... ako sa vecy davaju na sud ??? oplati sa mi to riesit cez sud ked sa jedna o 700E .. neprerobim nat om ? ako uz len z principu mu tie prachy nedoprajem ... preto chcem urobit nejaky protikrok ..


:eek: o 700 EUR? Jasné, že sa oplatí! Ja som sa súdil s jedným, čo som mu zaplatil za grafickú kartu 50 EUR a nič mi neposlal. Nakoniec musel peniaze vrátiť a ešte k tomu aj trovy, dohromady ho to stálo 160 EUR.

V prílohe máš pár vzorov návrhov na vydanie plat. rozkazu. Toto musíš napísať dvojmo a prilepiť na to kolky v hodnote 6% zo žalovanej sumy, najmenej však 16,50 EUR (ak budeš žalovať o 700 EUR, tak poplatok bude 42 EUR).
pes3
11.08.11,06:58
dik za infosky ... a potom mozem ziadat aj tych 42eur k nahrade ??
deane7
11.08.11,07:10
To ja som požičal kamarátovi sumu niekoľkokrát vyššiu a tiež bez papiera, no je tam podstatný rozdiel. On mi nemôže peniaze hneď vrátiť, no keby som chcel tak by mi dal za to istú nehnuteľnosť. Ale to by on škodoval a to nechcem. Ale ja nejdem nič riešiť, požičal som mu s tým vedomím že mi to tak rýchlo nevráti. Je to človek, ktorého mám radšej než vlastného brata, potreboval pomoc a ja som mu pomohol ochotne.
Chobot
11.08.11,07:24
dik za infosky ... a potom mozem ziadat aj tych 42eur k nahrade ??

Áno, rovno v návrhu na PL uvedieš, že žiadaš náhradu trov konania - súdneho poplatku vo výške .... EUR. Ak by došlo k pojednávaniu, lebo by podal námietky voči PL a musel by si sa zúčastniť pojednávania na súde, mohol by si si pýtať aj napr. náhradu ušlej mzdy.
Chobot
11.08.11,07:26
To ja som požičal kamarátovi sumu niekoľkokrát vyššiu a tiež bez papiera, no je tam podstatný rozdiel. On mi nemôže peniaze hneď vrátiť, no keby som chcel tak by mi dal za to istú nehnuteľnosť. Ale to by on škodoval a to nechcem. Ale ja nejdem nič riešiť, požičal som mu s tým vedomím že mi to tak rýchlo nevráti. Je to človek, ktorého mám radšej než vlastného brata, potreboval pomoc a ja som mu pomohol ochotne.

Keď mu veríš, nemusíš nič riešiť. Stačí počkať, kým ti to vráti. Ale niektorí dlžníci nemajú ani len záujem to riešiť.
pes3
11.08.11,07:44
a je rozdiel medzi kamaratom a "kamaratom"...
Vavrinec
01.01.12,09:33
Čo ak výzvu na zaplatenie neprevezme? Považuje sa vrátená výzva za doručenú pre súd?
Ice dive
01.01.12,10:01
áno písomnosť ak sa vráti po uložení na pošte v danej lehote, sa považuje za doručenú... je to myslím odvtedy odkedy istý pán z Trenčianskych Teplíc nepreberal poštu tak si po neho poslali chlapcov v čiernom...

inak nemusí sa čakať štandardných 18 dní, dá sa pri posielaní na pošte požiadať o tzv. skrátenú dodaciu lehotu "dobu uloženia na pošte" obvykle 5 dní...
Indeed
01.01.12,10:28
Skutoční kamaráti zahynuli v bitke o Stalingrad,

a odvtedy sa kamaratsvo vo svete prestalo vyskytovať, vyhynulo.

Aj preto som doverník s každou bankou a využívam ich požičku na KK za 18-20 % p.a.

Som spokojny, pomohlo mi to veľa razy.

V skutočnosti by som sa len strápňoval , keby som za niekym chodil žobronit aby mi požičal 100 či 200 eur.

Banka nikdy nepovie nie, ani si netuka na čelo ani si nemysli o mne , že som pochybný.
pes3
12.01.12,06:42
Áno, rovno v návrhu na PL uvedieš, že žiadaš náhradu trov konania - súdneho poplatku vo výške .... EUR. Ak by došlo k pojednávaniu, lebo by podal námietky voči PL a musel by si sa zúčastniť pojednávania na súde, mohol by si si pýtať aj napr. náhradu ušlej mzdy.

tak som to vsetko konecne dal dokopy a chcel by som sa ta spytat ci by si sa mi na to nekukol ze ci som to dobre pochopil a ci mi este nieco k tomu podaniu tej ziadosti nieco nechyba ? resp. nepozrel by sa mi na to niekto kto ma troska casu a rozumie sa do toho tiez ?
misoft
12.01.12,16:30
mimotemy Kedysi som požičal istému "členovi" rodiny zo strany mojej 3/4 istú sumičku s tým, že do 6 mesiacov bude vrátená, keď som mu to po roku pripomínal, tak všetko zatĺkal (ako tesár klince do dreva). Odvtedy nič bez lajstra (ani vlastnému bratovi) - papier nepustí!
mimotemy
Chobot
13.01.12,07:10
tak som to vsetko konecne dal dokopy a chcel by som sa ta spytat ci by si sa mi na to nekukol ze ci som to dobre pochopil a ci mi este nieco k tomu podaniu tej ziadosti nieco nechyba ? resp. nepozrel by sa mi na to niekto kto ma troska casu a rozumie sa do toho tiez ?

Nie som síce právnik, ale pozrieť ti to môžem. Môžem ti len porovnať s mojím prípadom, čo som k podaniu dával ja. Pošli mi to na chrobak7@post.sk. Neviem ti ale garantovať, že to bude na 100%. To vlastne ani nie je treba. Ak niečo bude treba doložiť, súd ťa na to vyzve. Ja som tak upresňoval adresu odporcu.
JanS
29.06.12,10:44
Nie som síce právnik, ale pozrieť ti to môžem. Môžem ti len porovnať s mojím prípadom, čo som k podaniu dával ja. Pošli mi to na chrobak7@post.sk. Neviem ti ale garantovať, že to bude na 100%. To vlastne ani nie je treba. Ak niečo bude treba doložiť, súd ťa na to vyzve. Ja som tak upresňoval adresu odporcu.

Zdravim,
chcel som ta poprosit ci by si mi mohol poslat vzor listu vyzvy na zaplatenie ak mas nejaky k dispozicii nakolko neviem nikde na porade ani na webe najst taky, ktory by vyhovoval pre pripad pozicky "kamaratovi". Pisal som ti na hore uvedeny email kedze zatial nemozem posielat PM.
Vopred Ti velmi pekne dakujem za pomoc.
draik
29.06.12,13:40
Nie je žiaden formulár. Stačí napísať, že vyzývate na zaplatenie napr. do troch dní čiastku xyz, ktorá vyplýva z pôžičky, ktorú ste danej osobe poskytli vtedy a vtedy. dátum, podpis, odoslať s doručenkou do vlastných rúk.