sunburn
11.01.06,14:39
Dobrý deň prajem.
Potreboval by som poradiť s jednou problematikou.
Môže s.r.o.nakúpiť šijacie stroje od nepodnikajúcej osoby?Ide o stroje,ktoré boli od roku 1991 odpisované vo firme FO.Táto FO ukončila živnosť pred 3 rokmi.Stroje boli odpísané v roku 1999.Bolo treba vtedy spísať nejaký vyradovací protokol?Tieto stroje boli neskôr repasovné svojpomocne do celkom slušného stavu.FO mi ich predala za cenu obvyklú na trhu.Jedná sa o viac strojov v cene okolo
12 000 Sk a 25 000 Sk.Tieto stroje reálne existujú a pracuje sa na nich.

Je to v poriadku?Alebo to nejaký paragraf zakazuje?
:confused:
KEJKA
11.01.06,20:24
nezakazuje, nakúpiť môžeš, prečo nie?
Tá FO ich používala na podnikanie, ide skôr o jej problém, či to zdaní ale vzhľadom na popis v otázke asi sa na nu tiež bude vzťahovať oslobodenie.
Ale ty si v pohode.
sunburn
12.01.06,04:50
Díki za "schválenie".Zdá sa mi že 5 rokov po vyradení majetku z firmy sa stroje môžu predať bez toho aby si predávajúci zdanil príjem.Alebo to je inak?
abel
12.01.06,06:51
Chcem sa spýtať, či nemáte problémy u DÚ s kúpno-predajnými zmluvami medzi SZČO - FO a človekom, ktorý nikdy nepodnikal a predal SZČO nejaké svoje náradie a pod. Vyplýva mu nejaká daňová povinnosť. keď je napr. zamestnaný a predal svoj súkromný majetok napr. za 25.000.- Sk?
vgabka
12.01.06,07:20
Ja by som sa chcela taktiež pripojiť k otázke Abel a opýtať sa, či podkladom pre kúpu môže byť len kúpno-predajná zmluva, v ktorej je uvedené, že za nakúpený majetok bolo zaplatené v hotovosti, alebo je potrebný aj výdavkový a príjmový pokladničný doklad. Totiž fyzická osoba (nepodnikateľ) mi prijmový poklad vyhotoví len bez pečiatky.
sunburn
12.01.06,09:34
Pridajte k tomu i výdavkový i príjmový doklad.Ale podľa mna je najdôležitejšie aby v zmluve bolo uvedené presné označenie trebars stroja alebo zariadenia vrátane jeho výrobného čísla.Treba to zariadenie,stroj mať potom v evidencii a reálne ho mať vo firme.A aby tá cena bola obvyklá na trhu a kupujúca strana mala v živnostenskom liste predmet podnikania vzťahujúci sa na kupovanú vec.Ináč to asi neprejde cez danový úrad.