Zavrieť

Porady

Nákup strojov od FO do firmy

Dobrý deň prajem.
Potreboval by som poradiť s jednou problematikou.
Môže s.r.o.nakúpiť šijacie stroje od nepodnikajúcej osoby?Ide o stroje,ktoré boli od roku 1991 odpisované vo firme FO.Táto FO ukončila živnosť pred 3 rokmi.Stroje boli odpísané v roku 1999.Bolo treba vtedy spísať nejaký vyradovací protokol?Tieto stroje boli neskôr repasovné svojpomocne do celkom slušného stavu.FO mi ich predala za cenu obvyklú na trhu.Jedná sa o viac strojov v cene okolo
12 000 Sk a 25 000 Sk.Tieto stroje reálne existujú a pracuje sa na nich.

Je to v poriadku?Alebo to nejaký paragraf zakazuje?

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nezakazuje, nakúpiť môžeš, prečo nie?
    Tá FO ich používala na podnikanie, ide skôr o jej problém, či to zdaní ale vzhľadom na popis v otázke asi sa na nu tiež bude vzťahovať oslobodenie.
    Ale ty si v pohode.

    sunburn je offline (nepripojený) sunburn

    sunburn
    Díki za "schválenie".Zdá sa mi že 5 rokov po vyradení majetku z firmy sa stroje môžu predať bez toho aby si predávajúci zdanil príjem.Alebo to je inak?

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Chcem sa spýtať, či nemáte problémy u DÚ s kúpno-predajnými zmluvami medzi SZČO - FO a človekom, ktorý nikdy nepodnikal a predal SZČO nejaké svoje náradie a pod. Vyplýva mu nejaká daňová povinnosť. keď je napr. zamestnaný a predal svoj súkromný majetok napr. za 25.000.- Sk?

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Ja by som sa chcela taktiež pripojiť k otázke Abel a opýtať sa, či podkladom pre kúpu môže byť len kúpno-predajná zmluva, v ktorej je uvedené, že za nakúpený majetok bolo zaplatené v hotovosti, alebo je potrebný aj výdavkový a príjmový pokladničný doklad. Totiž fyzická osoba (nepodnikateľ) mi prijmový poklad vyhotoví len bez pečiatky.

    sunburn je offline (nepripojený) sunburn

    sunburn
    Pridajte k tomu i výdavkový i príjmový doklad.Ale podľa mna je najdôležitejšie aby v zmluve bolo uvedené presné označenie trebars stroja alebo zariadenia vrátane jeho výrobného čísla.Treba to zariadenie,stroj mať potom v evidencii a reálne ho mať vo firme.A aby tá cena bola obvyklá na trhu a kupujúca strana mala v živnostenskom liste predmet podnikania vzťahujúci sa na kupovanú vec.Ináč to asi neprejde cez danový úrad.

    Nákup strojov od FO do firmy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.