mamina jana
14.07.11,09:02
Dobrý deň,
ideme kupovať starší domček, v ktorom nie je kúpeľka ani záchod. Nie je to až taký problém, pretože sa kup a zách dá urobiť priamo v dome bez nutnosti prístavby. Chcem sa spýtať, či na to potrebujeme stavebné povolenie, kedže sa nejedná o prístavbu. V dome sa bude meniť aj elektrika a na pozemku si chceme urobiť domácu čističku. Ohľadom tej elektriky, je tam potrebné nejaké povolenie, alebo si stačí iba najať elektrikára? Čo sa týka tej čističky: ako máme postupovať?
Ešte sa chcem opýtať, či je do starších domov vhodný kondezačný kotol (dom je z roku 1964).
Vopred ďakujem za odpovede
Indeed
14.07.11,07:24
všeobecne je to tak,že ak sa pri prestavbe nezmení podorys stavby

može sa rekonštruovať aj celý dom od začiatku, vrátane zmeny dispozície a výmeny strechy

len to treba ohlasiť na miestnom stavebnom urade ako drobnú stavbu
lubko6394
14.07.11,07:37
220870
14.07.11,16:12
Povolenia potrebujete len na čističku..Kondenzačný kotol je vhodný len vtedy ak máte podlahové kúrenie.Nechápem tú otázku na elektriku.Predpokladám že dom je napojený na el.sieť.
mamina jana
14.07.11,19:16
priateľ ma zaskočil otázkou, či nepotrebujeme povolenie aj na prerábku elektriny. K tomu domu ma napadla ešte otázka: ako rozoznáme narušenú statiku domu, poprípadne viete mi poradiť statika v trenčianskom kraji a aj to koľko taký statický posudok stojí?
220870
14.07.11,19:19
Narušená statika sa prejavuje popraskanými stenami a podlahami.
lubko6394
15.07.11,05:14
priateľ ma zaskočil otázkou, či nepotrebujeme povolenie aj na prerábku elektriny. K tomu domu ma napadla ešte otázka: ako rozoznáme narušenú statiku domu, poprípadne viete mi poradiť statika v trenčianskom kraji a aj to koľko taký statický posudok stojí?

Povolenie potrebuješ len ak meníš prívod. Inak povedané teraz ťa ZSE nepripojí ak nemáš meradlo na hranici pozemku. Ale to stačí spraviť SP len na prívod EE. Zbytok cez oznámenie (výmena krytiny a zateplenie ). Co je za meradlom ZSE neskúma a ked sa nebudeš nikoho nič pýtať, tak si môžeš opraviť rozvody ako chceš - samozrejme nie odfláknuť ale zobrať dobrého elektrikára.
Pokiaľ nebudeš potrebovať SP, tak cez oznámenie by ti to mohlo prejsť bez statického posudku, mne ho robil sused za cca 200 éčiek, ale ak nemáš žiadne praskliny, problém alebo byrokrata tak sú to vyhodené peniaze. Mna do toho dotlačila stavbaba, logicky to bola blbosť, ale papier bolo treba.
Kvietocek
25.07.11,06:05
Prosim Vas o radu. Ako odstranim starú valcekovu farbu zo starych stien?
mamina jana
25.07.11,08:03
Ahoj, kedysi ked som bola malá podobný problém riešil aj môj oco, ak samozrejme myslíš valčeky s rôznymi vzormi. Vyskúšal na to dva spôsoby: 1. najprv oškrábal vrstvu toho náteru, potom to bielou farbou a ked vyschla maľoval 2. vykašlal sa na oškrábavanie, natrel to bielou a dával toľko vrstiev koľko bolo treba na prekrytie a potom so namaľoval farebne
220870
25.07.11,16:16
Oškrabať špachtlou.