ekonella
19.01.09,15:38
Ak máš v podnikaní hmotný majetok, ktorý si odpisovala, môžeš prerušiť odpisy.
katka25
19.01.09,14:56
Ak máš v podnikaní hmotný majetok, ktorý si odpisovala, môžeš prerušiť odpisy.

no vidíš to ? to ma nenapadlo a tuším pred mnohými rokmi sme také neičo využili ... of kors mám nejaký hmotný majetok na odpisovanie ... to by mi bodlo :) http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif vdaka za super radu :) cmuuuuk http://www.messengerfreak.com/emoticons/love/Kiss.gif
abel
19.01.09,15:21
Samozrejme, že súhlasím s príspevkom 249, ale ... príjmy priznať MUSÍM, výdavky MÔŽEM
daniver
28.01.09,21:39
Ak máš v podnikaní hmotný majetok, ktorý si odpisovala, môžeš prerušiť odpisy.

Dobrý večer, prosím o radu, v roku 2008 sme kúpili nákladné auto na leasing, odpisovať by sme mali 4 roky. Ak to dobre chápem,z predchádz.príspevku, do majetku ho zaradím, ale odpis neuplatním za rok 2008,ale odpisovať začnem až za rok 2009 -2012, aj keď už v roku 2011 bude leasing splatený? Môže to tak byť? Učtujem v JU MRP. Vo výkaze o MaZ sa mi to prejavý ako? Na riadku 02 ako Nadobúdacia cena bez roč.odpisu? Veľmi tomu nerozumiem. Nepotrebujem žiadny doklad, prehlásenie..že prečo som neodpísala rok 2008? Psosím poraťe.
Ďakujem.
tinaM
29.01.09,08:35
Dobrý večer, prosím o radu, v roku 2008 sme kúpili nákladné auto na leasing, odpisovať by sme mali 4 roky. Ak to dobre chápem,z predchádz.príspevku, do majetku ho zaradím, ale odpis neuplatním za rok 2008,ale odpisovať začnem až za rok 2009 -2012, aj keď už v roku 2011 bude leasing splatený? Môže to tak byť? Učtujem v JU MRP. Vo výkaze o MaZ sa mi to prejavý ako? Na riadku 02 ako Nadobúdacia cena bez roč.odpisu? Veľmi tomu nerozumiem. Nepotrebujem žiadny doklad, prehlásenie..že prečo som neodpísala rok 2008? Psosím poraťe.
Ďakujem.
§ 26 Zákona o dani
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.

Takže odpis prerušiť v tomto prípade nemôžeš.
daniver
04.02.09,07:28
§ 26 Zákona o dani
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.

Takže odpis prerušiť v tomto prípade nemôžeš.
Dakujem veľmi pekne za radu.
bublikatka
04.02.09,11:45
Prajem pekny den, aj ja by som Vas chcela poprosit o radu...
V roku 2008 som mala prijem z beznej zarobkovej cinnosti na hlavny pracovny pomer a popri tom som si na jednorazovych dohodach zarobila nejake peniaze, pricom vsade mi dan uz bola odratana... davam si danove priznanie pre FO typ B, v roku 2007 som mala aj prikaznu zmluvu (nezdaneny prijem) a tak som mohla v priznani dat prijem do oddielu VIII. ako prilezitostnu cinnost, pricom som si odratala 25% naklady a este aj vydavky - to mi kazali na danovom :) da sa aj tento rok ziskat na tychto jedorazovych zarobkoch nejake peniaze spat??? Velka vdaka...
veronikasad
04.02.09,11:52
Prajem pekny den, aj ja by som Vas chcela poprosit o radu...
V roku 2008 som mala prijem z beznej zarobkovej cinnosti na hlavny pracovny pomer a popri tom som si na jednorazovych dohodach zarobila nejake peniaze, pricom vsade mi dan uz bola odratana... davam si danove priznanie pre FO typ B, v roku 2007 som mala aj prikaznu zmluvu (nezdaneny prijem) a tak som mohla v priznani dat prijem do oddielu VIII. ako prilezitostnu cinnost, pricom som si odratala 25% naklady a este aj vydavky - to mi kazali na danovom :) da sa aj tento rok ziskat na tychto jedorazovych zarobkoch nejake peniaze spat??? Velka vdaka...
Uveď prosím výšku príjmu od zamestnávateľa /nie dohody/
bublikatka
04.02.09,14:19
v hrubom cca 340.000 Sk, ciastkovy zaklad dane mam 305.000 a zrazene preddavky na dan 39.000
veronikasad
05.02.09,12:33
v hrubom cca 340.000 Sk, ciastkovy zaklad dane mam 305.000 a zrazene preddavky na dan 39.000
Príjem zdanený zrážkovou daňou je daňovo vysporiadaný. O vráteni tejto dane - a teda uvedenie príjmu v DP - treba uvažovať vtedy, ak základ dane nepresiahne nezd. časť základu dane /pre rok 2008 98 496sk/. Čo nie je tvoj prípad.
bublikatka
05.02.09,13:13
dakujem, tento prijem viem, ze je ok, ale ja chcem vediet ako je to s prijmami z dohod, ktore mam... ci pri vyske platu uz je to jedno? vsetko som robila na dohody a stiahli mi dane... ja chcem vediet, ci dokazem ziskat spat nieco z nich (teda z dani z dohod)
liba2
05.02.09,14:51
dakujem, tento prijem viem, ze je ok, ale ja chcem vediet ako je to s prijmami z dohod, ktore mam... ci pri vyske platu uz je to jedno? vsetko som robila na dohody a stiahli mi dane... ja chcem vediet, ci dokazem ziskat spat nieco z nich (teda z dani z dohod)máš veľmi vysoký príjem na to, aby sa ti vrátila nejaká daň - veronikasad ti odpovedala správne.
Okrem toho pri dohodách "nefunguje" možnosť odpočítania 25% výdavkov.
bublikatka
05.02.09,21:05
ďakujem za rady...
pánkoj
06.02.09,05:22
Môže mi niekto už teraz povedať, či začínajúcim živnostníkom budú vraj "odpostené" odvody prvé 2 roky?
Ešte otázka: Ak by som bola na dlhodobej PN, ako je to so živnosťou, resp. keď dostanem od ÚP príspevok na podnikanie, musím mať živnosť 2 roky, čiže neprerušiť.
marta bodonova
06.02.09,07:20
Vie mi niekdo poradiť ?
Priateľka za rok 2008 bola na plnom invalidnom dôchodku a 7 mesiacov pracovala za minimálnu mzdu - musí podavať daňové priznanie ?
Dakujem
juko
07.02.09,19:47
Chcel by som sa spýtať, kam presne mám zaradiť príležitostný príjem z reklamy, ktorý mi plynul 9 mesiacov za umiestnenie reklamných banerov na mojej webovej stránke. Ide o čiastku 8281 Sk, ktorú som fakturoval príslušnej firme.

Môžem si na tento príjem uplatniť paušálny výdavok? Ak áno tak v akej výške?

Nie som SZČO. Kvôli tomuto príjmu mi odmietli v práci vykonať ročné zúčtovanie dane a musím si sám podať DP.
Lucia S.
08.02.09,13:11
Dobrý deň, ja by som len chcela vediet.6 mesiacou som bola na absolvenskej praxy, ktorú ponukal úrad práce.počita sa to za príjem alebo nie, k daňovemu priznaniu??
Lianka
08.02.09,13:14
Môže mi niekto už teraz povedať, či začínajúcim živnostníkom budú vraj "odpostené" odvody prvé 2 roky?
Ešte otázka: Ak by som bola na dlhodobej PN, ako je to so živnosťou, resp. keď dostanem od ÚP príspevok na podnikanie, musím mať živnosť 2 roky, čiže neprerušiť.

Este to nie je schvalene. Kto ma Draka, viac info najde tu: http://www.porada.sk/t101744-krizovy-balicek-zmeny-v-zakone-o-uctovnictve-dani-z-prijmov-o-zamestnanosti.html
Lianka
08.02.09,13:22
Vie mi niekdo poradiť ?
Priateľka za rok 2008 bola na plnom invalidnom dôchodku a 7 mesiacov pracovala za minimálnu mzdu - musí podavať daňové priznanie ?
Dakujem

Musi,
- ak do 15.2.2009 nepoziada zamestnatela o vykonanie rocneho zuctovania dane,
- ak uhrn jej prijmov (hrubych miezd) bol vyssi ako 49 248 Sk.

Moze byt pri plnom invalidnom dôchodku zamestnana? Nepracovala nahodou len na dohodu?
Lianka
08.02.09,13:23
Chcel by som sa spýtať, kam presne mám zaradiť príležitostný príjem z reklamy, ktorý mi plynul 9 mesiacov za umiestnenie reklamných banerov na mojej webovej stránke. Ide o čiastku 8281 Sk, ktorú som fakturoval príslušnej firme.

Môžem si na tento príjem uplatniť paušálny výdavok? Ak áno tak v akej výške?

Nie som SZČO. Kvôli tomuto príjmu mi odmietli v práci vykonať ročné zúčtovanie dane a musím si sám podať DP.

Skus tu: http://www.porada.sk/t97920-suhrn-2008-a.html
Lianka
08.02.09,13:24
Dobrý deň, ja by som len chcela vediet.6 mesiacou som bola na absolvenskej praxy, ktorú ponukal úrad práce.počita sa to za príjem alebo nie, k daňovemu priznaniu??

Skus tu: http://www.porada.sk/t97920-suhrn-2008-a.html
juko
08.02.09,14:56
v súhrne som nič ohľadom mojej otázky #266 nenašiel
marina8
08.02.09,15:37
Chcel by som sa spýtať, kam presne mám zaradiť príležitostný príjem z reklamy, ktorý mi plynul 9 mesiacov za umiestnenie reklamných banerov na mojej webovej stránke. Ide o čiastku 8281 Sk, ktorú som fakturoval príslušnej firme.

Môžem si na tento príjem uplatniť paušálny výdavok? Ak áno tak v akej výške?

Nie som SZČO. Kvôli tomuto príjmu mi odmietli v práci vykonať ročné zúčtovanie dane a musím si sám podať DP.


ak nie si szco, tak ako mozes fakturovat? na zaklade coho?
Mária.K.
08.02.09,15:58
Chcel by som sa spýtať, kam presne mám zaradiť príležitostný príjem z reklamy, ktorý mi plynul 9 mesiacov za umiestnenie reklamných banerov na mojej webovej stránke. Ide o čiastku 8281 Sk, ktorú som fakturoval príslušnej firme.

Môžem si na tento príjem uplatniť paušálny výdavok? Ak áno tak v akej výške?

Nie som SZČO. Kvôli tomuto príjmu mi odmietli v práci vykonať ročné zúčtovanie dane a musím si sám podať DP.
Príjem zaradiť do § 8 ods. 1 písm. a) ZDP. Tento príjem je možné znížiť len o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie (§ 8 ods. 2 ZDP). Paušálny výdavok si uplatniť nemôžeš.
engulino
09.02.09,15:20
Dobry den,
Chcem sa spytat, ze pod akym DICOm mam podavat danove priznanie, ak vo februari minuleho roka som ukoncil zivnost, z ktorej mam zisk a v septembri som si otvoril novu zivnost s novym ICOm aj DICom...a ci sa tento zisk da pouzit na financovanie novej zivnosti, cize ci ho mozem zlikvidovat vydavkami z novej zivnosti..Dakujem
Aurora
10.02.09,08:42
Zdravotna sestra si chce uplatnit vydavok na dalsie vzdelavanie podla §5 ods. 8 zak. o DzP. Mzdova uctovnicka jej povedala, ze tak moze urobit az po skonceni studia. Ale je to dost nelogicke, lebo za studium sa plati na zaciatku skolskeho roka 2008 a studium bude ukoncene v roku 2009. To znamena, ze v roku 2010 si uz vydavok zaplateny za toto studium v roku 2008 nemoze uplatnit. Vo vyhlaske 31/2006 MZSR sa v § 1 uvadzaju obmedzenia na vysku poplatku za taketo studium, ale to sa podla mna tyka len zariadeni, ktore taketo studium zabezpecuju. Na skolach vydavaju zdravotnym sestram potvrdenia o zaplateni s tym, ze si ich mozu uplatnit do rocneho zuctovania. Ale mzdarky to asi cele nepochopili. Podla mna oni nemaju co riesit vysku poplatku. Zato predsa zodpoveda vzdelavaci institut. A rovnako ich nema co zaujimat, ci sa studium uz ukoncilo. To je tiez v podmienkach uvedenej vyhlasky. V zakone o DzP je len odvolavka na vyhlasku a zakon 578/2006, aby mzdarky vedeli, ci je ziadost sestry opodstatnena a dodrzali sa podmienky t.j. ide o akreditovane studium, poplatky boli vyplatene v sulade s vyhlaskou, zdravotnicky pracovnik patri do kategorie uvedenej vo vyhlaske a v zakone. Neviem, ci som to prezentovala dost zrozumitelne. Ale moze mi niekto povedat, ci som to pochopila spravne a ak sa mzdarky mylia a nechcu spolupracovat, mozu si sestricky spravit danove priznanie A samy? Dakujem.
svedia
10.02.09,09:13
Ahojte preplatok dane z roč. zúčtovania sa zaokruhľuje smerom nahor. že??? len či to mám správne.. 5283,- Sk = 175,37€
Ďakujem..
Aurora
10.02.09,09:30
Ano, je to spravne.
Aurora
10.02.09,09:35
Ahojte preplatok dane z roč. zúčtovania sa zaokruhľuje smerom nahor. že??? len či to mám správne.. 5283,- Sk = 175,37€
Ďakujem..
Ano, je to spravne.
mirkab14
11.02.09,15:54
Dobrý deň.Živnostník má podnikateľský účet.Má tam nejaké úroky, za rok 2008 to je 11,- Sk.Do ktorého riadku ich uvádzam v daňovom priznaní? Je to §8, riadok iné?
Monika Kováčová
11.02.09,16:19
§6 príjmy z podnikania
mirkab14
11.02.09,16:41
na danovom úrade mi povedali §8,niektorý riadok, a nesedí mi to nikde, iba iné. Ináč dakujem
evina
11.02.09,16:46
na danovom úrade mi povedali §8,niektorý riadok, a nesedí mi to nikde, iba iné. Ináč dakujem

Ak sú to úroky z podnikateľského účtu je to jednoznačne príjem § 6 podnikanie...

§ 6
5/) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku,
Jarka 1
11.02.09,16:46
[quote=mirkab14;947662]Dobrý deň.Živnostník má podnikateľský účet.Má tam nejaké úroky, za rok 2008 to je 11,- Sk.Do ktorého riadku ich uvádzam v daňovom priznaní? Je to §8, riadok iné?

Odkedy súvisí podnikateľský účet s §8?
mirkab14
11.02.09,19:33
Ďakujem,budem to musieť opraviť.
petra:-)
11.02.09,19:38
Dobrý večer :)

do ktorého riadku DP FO by ste zaradili odmenu likvidátora s.r.o. ?

Ďakujem
mirkab14
12.02.09,15:37
Dobrý deň.Prosím o radu. Konateľ s.r.o.(nie je zamestnanec)má okrem podnikatelského účtu i osobný, z ktorého idú odvody do soc.i zdr.poist.Nepotrebuje osobný účet. Odvody môžu íst aj z účtu s.r.o.?
evina
12.02.09,15:38
Dobrý deň.Prosím o radu. Konateľ s.r.o.(nie je zamestnanec)má okrem podnikatelského účtu i osobný, z ktorého idú odvody do soc.i zdr.poist.Nepotrebuje osobný účet. Odvody môžu íst aj z účtu s.r.o.?

Odvody z titulu čoho - výkonu funkcie konateľa alebo akého?...
mirkab14
12.02.09,15:54
Odvody z titulu čoho - výkonu funkcie konateľa alebo akého?...
Bol SZČO a na platbu odvodov používal osobný účet.Medzičasom zriadil s.r.o a stal sa jej konatelom, odvody stále platí z os.účtu. S tým súvisí ešte jedna otázka, musí sa z neho stať zamestnanec v s.r.o? Aké sú potom odvody?
evina
12.02.09,18:47
Bol SZČO a na platbu odvodov používal osobný účet.Medzičasom zriadil s.r.o a stal sa jej konatelom, odvody stále platí z os.účtu. S tým súvisí ešte jedna otázka, musí sa z neho stať zamestnanec v s.r.o? Aké sú potom odvody?

Opäť sa nedá presne odpovedať. Bol SZČO a stále je??, potom jeho odvody nemajú s s.r.o. nič spoločne a nemôžu byť platené prostredníctvom spoločnosti.
Ak ako konateľ má za svoju prácu z tohto titulu odmenu platí zdravotné poistenie on i firma, sociálne nie.
Ak bude zamestnancom bude platiť odvody za seba i za firmu presne ako za každého iného zamestnanca
mirkab14
12.02.09,20:26
Opäť sa nedá presne odpovedať. Bol SZČO a stále je??, potom jeho odvody nemajú s s.r.o. nič spoločne a nemôžu byť platené prostredníctvom spoločnosti.
Ak ako konateľ má za svoju prácu z tohto titulu odmenu platí zdravotné poistenie on i firma, sociálne nie.
Ak bude zamestnancom bude platiť odvody za seba i za firmu presne ako za každého iného zamestnanca
Zatiaľ moooc dakujem.:)
Katy a R
16.02.09,09:23
V poučení na vyplnenie DP je upozornenie, kde je citujem: "v tomto DP sa prepočíta daň na úhradu na eurá konverzným kurzom...... Prepočet sa vykoná v XII oddiele - pomocné výpočty"
Je treba urobiť prepočet aj v prípade ak je preplatok na dani:confused:
denisie
16.02.09,09:24
V poučení na vyplnenie DP je upozornenie, kde je citujem: "v tomto DP sa prepočíta daň na úhradu na eurá konverzným kurzom...... Prepočet sa vykoná v XII oddiele - pomocné výpočty"
Je treba urobiť prepočet aj v prípade ak je preplatok na dani:confused:
nie v prípade preplatku, si DÚ prepočítava sám
renataj
16.02.09,15:34
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť.Robím sebe aj manželovi DP za rok 2008.Manžel mal minulý rok len pár mesiacov príjem a tak si naňho uplatňujem nezdaniteľnú čiastku.Mne v tom prípade nevychádza žiadna daňová povinnosť ale preplatok.Môžem si aj v tomto prípade uplatniť daňový bónus na dieťa??Nemala som ho v roku 2008 vyplatený 3mesiace.
veronikasad
16.02.09,15:39
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť.Robím sebe aj manželovi DP za rok 2008.Manžel mal minulý rok len pár mesiacov príjem a tak si naňho uplatňujem nezdaniteľnú čiastku.Mne v tom prípade nevychádza žiadna daňová povinnosť ale preplatok.Môžem si aj v tomto prípade uplatniť daňový bónus na dieťa??Nemala som ho v roku 2008 vyplatený 3mesiace.
Ak tvoj príjem presiahol 6-násobok min. mzdy a daňový bonus je na nezaopatrené dieťa - môžeš
juko
16.02.09,19:24
K daňovému priznaniu sa prikladajú originály potvrdení o príjmoch, resp. potvrdenie o výške invalidného dôchodku a pod.,alebo môžem priložiť aj kópie týchto potvrdení.
evina
16.02.09,19:46
K daňovému priznaniu sa prikladajú originály potvrdení o príjmoch, resp. potvrdenie o výške invalidného dôchodku a pod.,alebo môžem priložiť aj kópie týchto potvrdení.

Prikladajú sa len Potvrdenia od jednotlivých zamestnávateľov, o invalidnom dôchodku sa nepriloží nič /daňovník zodpovedá za správnosť svojím podpisom na DP. Priamo v tlačive DP napr. B máš uvedené:

7) Vypĺňa sa na základe kópií všetkých potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti [vrátane príjmov, z ktorých sa daň vybrala podľa § 43 ods. 3 písm. j)
zákona, pri ktorých sa daňovník rozhodol vybratú daň považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona] plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej
republiky a zo zdrojov v zahraničí. Kópie potvrdení sú prílohou daňového priznania.
juko
16.02.09,19:58
Vrelá vďaka. Tú poznámočku som prehliadol.
Tetajaja
18.02.09,15:17
Prosim Vas o radu. Aká je suma ktorá je potrebná na podanie alebo nepodanie DP zo závislej cinnosti? Manžel pracoval na tvrvaly prac pomer od 08/2008 -12/2008 zdanitelne prijmy mal cca 140tis.v hrubom.do vtedy bol na urade práce a dobrovolne nezamestnany. Ja som bola na PN od01/08-10/08 ma právo si nieco odpisat na manželku v DP, ak by ho musel podávat? Dakujem krasne za odpovede.
michelle84
19.02.09,05:16
Prosim Vas o radu. Aká je suma ktorá je potrebná na podanie alebo nepodanie DP zo závislej cinnosti? Manžel pracoval na tvrvaly prac pomer od 08/2008 -12/2008 zdanitelne prijmy mal cca 140tis.v hrubom.do vtedy bol na urade práce a dobrovolne nezamestnany. Ja som bola na PN od01/08-10/08 ma právo si nieco odpisat na manželku v DP, ak by ho musel podávat? Dakujem krasne za odpovede.

Ak boli zdaniteľné príjmy nižšie ako 49.248,- SKK za celý rok, nie je povinnosť podať DP. Tvoj manžel je povinný si podať DP, o ročné zúčtovanie už nemôže požiadať. Má právo si na teba odpočítať. Musíš si zrátať svoj vlastný príjem, to je tvoj príjem mínus odvody. Nezabudni, do vlastného príjmu manželky sa započítava aj nemocenská dávka, čiže si zrátaj, koľko ti bolo vyplatené na nemocenských dávkach, poprípade aj náhrada príjmu počas PN, ktoré vyplatil zamestnávateľ, ak PN začala v januári.
luccha
22.02.09,11:45
dobry den, asi to bude trapna otazka, ale riesime otazku, ja ako zacinajuci uctovnik a zamestnavatel, ze dan z prijmu 19%, ktora je odratana zamestnancovi na vyplatnej paske, bude hradena.....?????ako kedy a kam?dakujem za odpoved a hlavne za pochopenie:o
liba2
22.02.09,12:27
dobry den, asi to bude trapna otazka, ale riesime otazku, ja ako zacinajuci uctovnik a zamestnavatel, ze dan z prijmu 19%, ktora je odratana zamestnancovi na vyplatnej paske, bude hradena.....?????ako prevodom na účet správcu dane = príslušného daňového úradu.
variabilný symbol: DIČ ..... KS: 1144
kedy do 5 dní od dňa výplatného termínu na mzdy
a kam viď hore
?dakujem za odpoved a hlavne za pochopenie:o
číslo účtu možno nájdeš aj tu www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
mzdarka renca
22.02.09,15:06
dobry den, asi to bude trapna otazka, ale riesime otazku, ja ako zacinajuci uctovnik a zamestnavatel, ze dan z prijmu 19%, ktora je odratana zamestnancovi na vyplatnej paske, bude hradena.....?????ako kedy a kam?dakujem za odpoved a hlavne za pochopenie:o

a nezabudnite sa zaregistrovať na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskafo.pdf

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskapo.pdf
luccha
22.02.09,19:14
dakujem krasne za rychlu odpoved, sa tesim z tejto super porady, ze vobec nieco take existuje, budem tu asi otravovat castejsie:-));)
Juliska2
22.02.09,19:57
Zdravotna sestra si chce uplatnit vydavok na dalsie vzdelavanie podla §5 ods. 8 zak. o DzP. Mzdova uctovnicka jej povedala, ze tak moze urobit az po skonceni studia. Ale je to dost nelogicke, lebo za studium sa plati na zaciatku skolskeho roka 2008 a studium bude ukoncene v roku 2009. To znamena, ze v roku 2010 si uz vydavok zaplateny za toto studium v roku 2008 nemoze uplatnit. Vo vyhlaske 31/2006 MZSR sa v § 1 uvadzaju obmedzenia na vysku poplatku za taketo studium, ale to sa podla mna tyka len zariadeni, ktore taketo studium zabezpecuju. Na skolach vydavaju zdravotnym sestram potvrdenia o zaplateni s tym, ze si ich mozu uplatnit do rocneho zuctovania. Ale mzdarky to asi cele nepochopili. Podla mna oni nemaju co riesit vysku poplatku. Zato predsa zodpoveda vzdelavaci institut. A rovnako ich nema co zaujimat, ci sa studium uz ukoncilo. To je tiez v podmienkach uvedenej vyhlasky. V zakone o DzP je len odvolavka na vyhlasku a zakon 578/2006, aby mzdarky vedeli, ci je ziadost sestry opodstatnena a dodrzali sa podmienky t.j. ide o akreditovane studium, poplatky boli vyplatene v sulade s vyhlaskou, zdravotnicky pracovnik patri do kategorie uvedenej vo vyhlaske a v zakone. Neviem, ci som to prezentovala dost zrozumitelne. Ale moze mi niekto povedat, ci som to pochopila spravne a ak sa mzdarky mylia a nechcu spolupracovat, mozu si sestricky spravit danove priznanie A samy? Dakujem.
ano, musia si to dat do RZD za r. 2008, prípadne podať danové priznanie ak im to mzdarka nechce urobit. ale samozrejme za príslušný kalendárny rok za ktorý zaplatili za studium.
mirkab14
23.02.09,11:23
Dobrý deň.Prosím o radu pre začinajúcu účtovníčku.Platca DPH s.r.o.-prepravná spoločnosť nakúpila pohonné hmoty v zahraniči-/Madarsko/ s DPH.Ako to uvádzam v Daňovom priznaní Daň z pridanej hodnoty?
Tweety
23.02.09,11:25
Dobrý deň.Prosím o radu pre začinajúcu účtovníčku.Platca DPH s.r.o.-prepravná spoločnosť nakúpila pohonné hmoty v zahraniči-/Madarsko/ s DPH.Ako to uvádzam v Daňovom priznaní Daň z pridanej hodnoty?
V slovenskom DP to neuvádzaš. Len tak na okraj, si v téme daň z príjmu.
mirkab14
23.02.09,11:31
V slovenskom DP to neuvádzaš. Len tak na okraj, si v téme daň z príjmu.
Takže mne vznikol iba náklad?Či uvádzam to v nejakom inom DP?Keď nie v slovenskom.
Tweety
23.02.09,11:34
Takže mne vznikol iba náklad?Či uvádzam to v nejakom inom DP?Keď nie v slovenskom.
A ste platiteľmi dph v MR?
mirkab14
23.02.09,11:45
A ste platiteľmi dph v MR?
Platcom DPH je všade, tak prosím, ako mám postupovať?Presuniem sa do témy DPH, lebo som v dani z príjmov.
Tweety
23.02.09,11:47
Platcom DPH je všade, tak prosím, ako mám postupovať?Presuniem sa do témy DPH, lebo som v dani z príjmov.
Uvedie ju v maďarskom DP.
tetuška
23.02.09,18:25
Dobrý večer......mám otázku ohľadom hrubého príjmu,pri ktorom sa neplatia odvody do soc.poisťovne.....viem,že sa to počíta ako 12x minimálna mzda...minulý rok sa min.mzda nezvyšovala a tak mi to vychádza na hrubý príjem 97 200,ako v roku 2007.....je to tak,alebo je výška hrubého príjmu pre neplatenie odvodov do soc.poisťovne vyššia??? dakujem za odpoved
evina
23.02.09,19:12
Dobrý večer......mám otázku ohľadom hrubého príjmu,pri ktorom sa neplatia odvody do soc.poisťovne.....viem,že sa to počíta ako 12x minimálna mzda...minulý rok sa min.mzda nezvyšovala a tak mi to vychádza na hrubý príjem 97 200,ako v roku 2007.....je to tak,alebo je výška hrubého príjmu pre neplatenie odvodov do soc.poisťovne vyššia??? dakujem za odpoved

Je to 12 krát 8900 Sk /minimálna mzda k 1.1.2009/= 106800 resp. 12 krát 295,50 € = 3546 €
filo71
24.02.09,19:24
Zdravim poradakov,mam taku dilemu..pracujem v Cechach cely rok.Na Slovensku som bol v roku 2008 viac ako pol roka.Slovenska firma mi vystavila potvrdenie o zdanitelnom prijme v ceskom zarobku a teraz neviem ci mam danove priznanie zhotovit na Slovensku alebo v Cechach,kedze si chcem uplatnit znizenie dane kvoli zivotnej poistke
Marcela1980
26.02.09,18:24
Ako mám zaradiť do akej skupiny HIM striekacie zariadenie a rezačky na asfalt a beton. Poradí mi niekto. ďakujem
profi
26.02.09,18:46
prosim vas co musi dolozit FO k danovemu priznaniu,pocas roka bola na dohodu(potvrdenie o prijmoch ma),poberala podporu v nezamestnanosti a platila si poistne zdravotne, a dobrovolne socialne...doklada k danovemu aj nejake potvrdenia z uradov o vyske zaplateneho poistneho ?
novohorcan
26.02.09,18:47
Re: Danove priznanie
Zdravím všetkých trpezlivých a obetavých .Zabite ma, ale už je tu toľko príspevkov, že sa neviem zorientovať. Preto Vás prosím: manželka (1-4.08 nezam.) poskytla firme kde je zam. na HPP finančný dar . Môže si znížiť ZD o túto sumu ? Je to výdavok v béčkovom DP ?
A ešte jedna otázočka . Mala príležitostný nezdanený príjem z predaja kozmetiky,odpočíta si 25 650 Sk , ostatné je príjem . Má povinnosť dokladovať tento príjem ? ( 12 oznámení o výške provízie)
mzdarka renca
26.02.09,19:02
Re: Danove priznanie
Zdravím všetkých trpezlivých a obetavých .Zabite ma, ale už je tu toľko príspevkov, že sa neviem zorientovať. Preto Vás prosím: manželka (1-4.08 nezam.) poskytla firme kde je zam. na HPP finančný dar . Môže si znížiť ZD o túto sumu nie ? Je to výdavok v béčkovom DP ?
A ešte jedna otázočka . Mala príležitostný nezdanený príjem z predaja kozmetiky,odpočíta si 25 650 Sk neodpočíta , ostatné je príjem . Má povinnosť dokladovať tento príjem pri prípadnej kontrole z DÚ áno ? ( 12 oznámení o výške provízie)

keďže dostala 12 oznámení o výške provízie, tak to nie je príležitostný príjem. Z tohoto príjmu si môže uplatniť 40% paušálne náklady, čo jej zníži základ dane.
novohorcan
26.02.09,19:09
Prepačte, ale neni to príjem podobný napr. prenájmu ? Vtedy tá odpoč. suma platí, však .
mzdarka renca
26.02.09,19:14
Prepačte, ale neni to príjem podobný napr. prenájmu ? Vtedy tá odpoč. suma platí, však .

nie, nie je. nájom miešaš s inou činnosťou.
novohorcan
26.02.09,19:49
aj keď nie veľmi potešený,aj tak ďakujem za promtnú odpoveď
abel
26.02.09,20:40
Re: Danove priznanie
Zdravím všetkých trpezlivých a obetavých .Zabite ma, ale už je tu toľko príspevkov, že sa neviem zorientovať. Preto Vás prosím: manželka (1-4.08 nezam.) poskytla firme kde je zam. na HPP finančný dar . Môže si znížiť ZD o túto sumu ? Je to výdavok v béčkovom DP ?
A ešte jedna otázočka . Mala príležitostný nezdanený príjem z predaja kozmetiky,odpočíta si 25 650 Sk , ostatné je príjem . Má povinnosť dokladovať tento príjem ? ( 12 oznámení o výške provízie)
Určite je to príležitostný predaj? 12 oznámení o výške provízie... to sa mi nezdá príležitostný.
Príklad: predaj kozmetiky - kúpim od firmy tovar, predám ho s určitou maržou a ešte získam províziu od firmy. Je to tak, alebo sa mýlim?
Ak je to predaj tovaru, tak do výdavkov si dá jeho nákup, a nie 25650.- Sk. A základom dane bude len rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou + provízia od firmy.
Ak chceš presnú odpoveď, musíš sa presne spýtať.
novohorcan
01.03.09,10:35
prepáč nestíham . Možno je to nezvyklé ale predáva za nákupné ceny , ( obchodná politika firmy ), a jej odmenou je iba provízia vyplácaná mesačne ( jasné že od tržby )
mzdarka renca
01.03.09,10:47
prepáč nestíham . Možno je to nezvyklé ale predáva za nákupné ceny , ( obchodná politika firmy ), a jej odmenou je iba provízia vyplácaná mesačne ( jasné že od tržby )

tak jej príjem z predaja je vyplatená provízia dľa províznych listov
novohorcan
01.03.09,11:03
platí teda tvoja prvá odpoveď t.j. že si uplatní 40 % paušál.výdavky ? Ďakujem pekne za trpezlivosť.
mzdarka renca
01.03.09,11:05
platí teda tvoja prvá odpoveď t.j. že si uplatní 40 % paušál.výdavky ? Ďakujem pekne za trpezlivosť.

áno, platí.

rada som ti poradila:)
novohorcan
01.03.09,11:14
nestíham sa čudovať ako rýchlo reaguješ v tento sviatočný čas . Si zlatá ,ako aj všetci poraďáci a celá porada . Dúfam že Vám to ešte dlho vydrží
profi
11.03.09,08:48
uz som sa raz pytala, ale kedze mi zatial nikto neporadil skusim to este raz :) ....prosim vas co musi dolozit FO k danovemu priznaniu,pocas roka bola na dohodu(potvrdenie o prijmoch ma),
2 mes. poberala podporu v nezamestnanosti a platila si poistne zdravotne, a dobrovolne socialne...doklada k danovemu aj nejake potvrdenia z uradov o vyske zaplateneho poistneho ? moze si poistne uplatnit v danovom?
Lianka
11.03.09,09:25
Podava danove priznanie typu A. Ako prilohu prilozi kopiu potvrdenia o prijme od zamestnavatela a potvrdenie o tom, ze bol v evidencii uchadzacov o zamestnanie.

V pripade, ze by mal nejake nepokryte obdobia (kedy nebol evidovany na urade prace a nepoberal ziaden prijem), napise cestne prehlasenie: cestne prehlasujem, ze od-do som nepoberal ziaden prijem - a prilozi k DP.

Ziadne poistne si neuplatnuje, jedine na zaklade potvrdenia o prijme, ak bolo poistne zrazene.
Dana 22
12.03.09,06:14
Ako dobrovoľný platca by si zaplatené poistné v preukázateľnej výške nemohol odčítatať v Oddiely VI na r. 9 ako VÝDAVKY?
Znížil by sa základ dane.
Dana 22
Lianka
12.03.09,08:52
Ako dobrovoľný platca by si zaplatené poistné v preukázateľnej výške nemohol odčítatať v Oddiely VI na r. 9 ako VÝDAVKY?
Znížil by sa základ dane.
Dana 22

Zaplatene poistne je VOZD. Dobrovolny platca, ktory uplatnuje pausalne vydavky, si tento vydavok moze odpocitat v danovom priznani. R. 2, stl. 2 bude suma rovnajuca sa 40% (60%) prijmu + zaplatene poistne. Ak nema ziadne dalsie prijmy z § 6, tak aj na r. 9, stl. 2 a r. 11, stl. 2 sa budu rovnat r. 2, stl. 2.

Vysku zaplateneho poistneho z r. 2, stl. 2 zaroven napise pod tabulku VI. v DP a vpise krizik pred prvu moznost.
Katy a R
13.03.09,07:20
..............a potvrdenie o tom, ze bol v evidencii uchadzacov o zamestnanie.
V pripade, ze by mal nejake nepokryte obdobia (kedy nebol evidovany na urade prace a nepoberal ziaden prijem), napise cestne prehlasenie: cestne prehlasujem, ze od-do som nepoberal ziaden prijem - a prilozi k DP.
.....


Daňové priznanie je na to, že priznávam príjem ... nedokladujem, kde som "bola počas roka" :confused::confused:
Na konci DP je kolónka, kde svojím podpisom potvrdzujem, že všetky údaje sú pravdivé .... tak načo čestné prehlásenia:confused: (už je to tu niekoľkokrát spomenuté)
Povinné prílohy sú v DP uvedené (potvrdenie zamestnávateľa, rodný list resp. potvrdenie zo školy pri daňovom bonuse..)
rihana
13.03.09,10:28
Prosím o radu - príjem zo zamestnania 150tis.-preddavková daň,
zároveň príjem zo živnosti 21tis. Podám DP typ B a spočítam oba príjmy?
Tweety
13.03.09,10:46
Prosím o radu - príjem zo zamestnania 150tis.-preddavková daň,
zároveň príjem zo živnosti 21tis. Podám DP typ B a spočítam oba príjmy?
Áno, tak.
renataj
13.03.09,13:59
Poradí mi niekto?
Robím manželovi DP"A".
Základ dane 146 943
odpoč.položka za manželku: 11 891
životné poistenie:6 836
Nárok na DB/2deti/ 13 644
Zamestnávateľom vypl.DB 12 480
Preddavky na daň 10 186

Všetko mi je jasné,ale neviem čo mám napísať do r.č.59,60 ak mi tam vychádza mínus.

V riadku č.65 mi vyšla suma 5 704 Sk.
Mám to tak správne?
Ak áno,vyplnujem len XI oddiel alebo aj X oddiel??
Voprad dakujem za skoré odpovede
mzdarka renca
13.03.09,14:22
Poradí mi niekto?
Robím manželovi DP"A".
Základ dane 146 943
odpoč.položka za manželku: 11 891
životné poistenie:6 836
Nárok na DB/2deti/ 13 644
Zamestnávateľom vypl.DB 12 480
Preddavky na daň 10 186

Všetko mi je jasné,ale neviem čo mám napísať do r.č.59,60 ak mi tam vychádza mínus. nepíšeš nič

V riadku č.65 mi vyšla suma 5 704 Sk.
Mám to tak správne? áno
Ak áno,vyplnujem len XI oddiel alebo aj X oddiel?? ak ide o preplatok nemusíš vypisovať nič
Voprad dakujem za skoré odpovede

odpoveď v texte
renataj
13.03.09,14:24
Ďakujemza odpoveď,ale nechápem ak mám preplatok na riadku č.64 tak musím alebo nie vyplniť XI oddiel??
mzdarka renca
13.03.09,14:29
Ďakujemza odpoveď,ale nechápem ak mám preplatok na riadku č.64 tak musím alebo nie vyplniť XI oddiel??

môžeš ho vypísať, ale povinnosť je len vtedy, ak má daňovník nedoplatok

vypíš do ak chceš následovne:
daňový preplatok v SKK (r.64): suma preplatku
konverzný kurz: 30,1260
prepočet konverzným kurzom: suma preplatku : 30,1260 = suma v EUR (zaokrúhľuješ v prospech daňovníka)
daňový preplatok v EUR : vypočítaná suma v EUR
renataj
13.03.09,14:39
Ďakuje za odpoveď.
Siaad
14.03.09,12:46
Mám takú otázku...známa pracovala celý minulý rok v rakúsku...avšak na celoročnom potvrdení ma uvedenú daň z príjmu podľa výpočtu okolo 9,5%...je to možné???
Lianka
14.03.09,12:52
RenaH
16.03.09,11:54
Prosím poraďte mi. Známemu mám urobiť daňové priznanie, no neviem aké. Má živnosť, je zaregistrovaný v obchodnom registri. Je v s r.o.-čke, od júla 2008 pracoval na živnosť prostredníctvom mandátnej zmluvy na svoje meno nie na s r.o.
Lianka
16.03.09,11:56
Fyzicka osoba - zivnost, mandatna zmluva = danovy priznanie fyzickej osoby typu B
Sro si podava danove priznanie sama za seba = danove priznanie pravnickej osoby.
RenaH
16.03.09,11:58
Ďakujem veľmi pekne.
RenaH
16.03.09,12:26
Ešte by som sa chcela opýtať jednu otázku. Tieto jeho príjmy z mandátnej zmluvy mu mám viesť v jednoduchom účtovníctve aj keď je zapísaný v obchodnom registry? Vopred ďakujem.
Siaad
16.03.09,12:35
Prosím niekoho o radu... vyplnam daňové priznanie daň z príjmov právnických osôb a neviem či zaradiť koncesionárske poplatky medzi nedaňový náklad??? pomôžte :-) dakujem
Tweety
16.03.09,12:36
Prosím niekoho o radu... vyplnam daňové priznanie daň z príjmov právnických osôb a neviem či zaradiť koncesionárske poplatky medzi nedaňový náklad??? pomôžte :-) dakujem
Nie,sú to daňové výdavky.
Siaad
16.03.09,12:38
dakujem pekne :-)
Siaad
17.03.09,05:29
Mám ešte problém s ktorým sa pasujem v daňovom priznaní PO - zamestnancom vyplatené prémie pri jubileu sú nedaňové výdavky? a odmeny členom spoločenstva a družstva na účte 523 905 sú taktiež nedaňové výdavky? a ešte je tu jeden účet 602 990 služby min. obd. zahrnuté v DDP sú nedaňové? Prosím niekoho o pomoc...Ďakujem :-)
RenaH
17.03.09,09:08
Ak je teda živnostník zapísaný v obchodnom registry a učtuje v podvojnom účtovníctve a má podať daňové priznanie pre fyzické osoby typ B, tak aké výkazy k nemu má pridať?
vaneta
17.03.09,09:19
Mala som dva roky pozastavenú činosť ako SZCO, ktorá sa mi automaticky obnovila v 7/08. Podávam si danové priznanie. Kedže som bola zamestnaná, nemala som žiadne príjmy zo živnosti, ale mala som výdavky - na školenia, zriadenie kancelárie a pod. Tento rok od 4/09 začínam vykonávať živnosť, teda budem mať aj príjmy.
Môžem si za minulý rok uplatniť všetky výdavky, aj keď som nemala v tom čase žiadne príjmy? Chcem si vyrobiť stratu, ktorú by som si mohla tento rok odpočítať ako "daňovú stratu"?
uvažujem správne? prosím opravte ma, ak sa mýlim. dakujem.
pohodička
17.03.09,12:14
Rada by som poprosila poraďákov o pomoc: Leasingová spoločnosť obnovila spoločnosti s r.o. po roku trvania operatívny leasing na finančný na traktor a iné stroje. Operatívny leasing bol zrušený vzájomným prefaktúrovaním týchto strojov (lenže stroje pri operatívnom leasingu neboli vlastníctvom spol. s r.o., ale leasing. spoločnosti), čím sa vyrovnala DPH pre obidve strany. Spoločnosti s r.o. predajom strojov, ktoré spoločnosti nepatrili tržbami z predaja vznikol vysoký zisk a neviem ako to mám zúčtovať, keďže stroje neboli vlastníctvom spoločnosti (jedná sa o sumu takmer 2 mil. bez DPH), správne by som to nemala zúčtovať na účet 641 a keďže nemôžem dať predaj do nákladov na účet 541 pretože stroje boli vo vlastníctve leasingovky vychádza mi vysoká DzP PO. Možno, že to budete vidieť ináč, ale ja som toho názoru, že leasing. spoločnosť svojich klientov oklamala o ročné náklady na operatívny leasing a ešte zaplatí DzP PO. Pekne prosím o pomoc ako to mám zúčtovať. Napadlo ma, či by to nešlo dať do nákladov cez odpisy alebo náklady bud. období? Za pomoc vopred ďakujem.
kadures
18.03.09,09:19
Ahojte ,
podobny problem mam s Prikaznou zmluvou :confused:. Kedze 1.x podavam DP FO a jedna sa o prikaznu zmluvu, tak som mierne zmatena z toho vsetkeho. Podla info vychadza, ze by som si mala dat DP typu B, kedze nejde o zavislu cinnost aj ked v §5 sa uvadza, v skratke, slovo "prikaz", co moze zavadzat, alebo nie?. §6 ani §7 to nemoze byt resp. ani jedna z cinnosti vykonavana prikaznou zmluvou tam nie je, takze ostava mi jedine §8.
OTAZKA c. 1: myslite, ze ked som iba obcan-FO, nevediem si ani JU, mozem si uplatnit v DP vydavky, ktore mi vznikli s plnenim prikazu?
OTAZKA c.2: akym sposobom sa potom postupuje pri vypocte a na zaver treba prilozit blocky spolu s DP?
Vopred dakujeeem za pomoc.:)
mirkab14
18.03.09,15:36
Prosím o radu.Klientka má zriadenú chránenú dielnu.Je živnostníčka.Bola jej vyplatená dotácia.Ovplyvnuje tento príjem základ dane?
raduska184
18.03.09,16:14
Mám otázku. Mám príjem zo závislej činnosti a z prenájmu nehnuteľnosti. Môžem si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % a tiež odpočítateľnú položku pri prenájme vo výške 25650 Sk?
Diky moc
liba2
18.03.09,17:01
Mám otázku. Mám príjem zo závislej činnosti a z prenájmu nehnuteľnosti. Môžem si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % a tiež odpočítateľnú položku pri prenájme vo výške 25650 Sk?
Diky moc
Hneď v 2. príspevku máš príklad, len treba dosadiť aktuálne hodnoty
http://www.porada.sk/t52014-pausalny-vydavok-za-prenajom-bytu.html
janka331
18.03.09,18:28
Ospravedlňujem sa, ale stratila som sa v tom množstve informácii, potrebovala som informáciu:
dcéra (študentka) pracovala na dohodu v novembri a decembri 2008, ale peniaze dostala v februári 2009, zarobila cca 3 100 Sk, má podať daňové priznanie?
pohodička
19.03.09,08:04
Chcem vás pekne poprosiť, či by ste mi nemohli poradiť s príspevkom 352. Vopred ďakujem.
gaba07
19.03.09,18:01
Ospravedlňujem sa, ale stratila som sa v tom množstve informácii, potrebovala som informáciu:
dcéra (študentka) pracovala na dohodu v novembri a decembri 2008, ale peniaze dostala v februári 2009, zarobila cca 3 100 Sk, má podať daňové priznanie?

zo zakona nemusi podat DP (povinnost podat DP je ak zarobi 50% z 19,2 nasobku zivotneho minima = 49 284) ale ak jej bola strhnuta z platu dan a chce ju spat tak si musi podat DP a v nom poziadat o vratenie preplatku
pohodička
20.03.09,07:52
Už to mám vyriešené.
rebeka7
20.03.09,18:15
Zaokrúhľovanie
Vie mi tu prosím niekto poradiť? Ak je úhrn príjmov zo závislej činnosti v Skk za rok 2008 vykázaný aj na desatinné miesta (dodanenie úrokov) zaokrúhlim tento príjem na celé Skk smerom nadol, matematicky alebo nahor?
Ďakujem.
Andyke
20.03.09,18:25
Matematicky.
rebeka7
20.03.09,18:40
Ďakujem za odpoveď, ale nie som si istá, že je to tak.
Podľa čoho by som mala takto postupovať?
Lebo §47 o dani z príjmov hovorí, že by to malo byť nadol :-(
Andyke
20.03.09,18:43
§47 hovorí o zaokrúhľovaní základu dane... atď.
Ty si sa pýtala na úhrn príjmov.
rebeka7
20.03.09,18:49
oki :-)
...a že mám matematicky zaokrúhľovať nájdem niekde v zákone ???
ďakujem za odpoveď
profi
20.03.09,18:57
prosim vas , potrebujem vediet ci si celorocny "dohodar" pri podavani DP moze uplatnit odvody do zdravotnej poistovne? ci sa to rata do úhrnu povinneho poistneho? verim ze mi niekto poradi, dakujem!!!!!!
janka331
21.03.09,18:10
Ďakujem
profi
21.03.09,20:25
prosim poradi mi niekto co s tym poistnym?
profi
21.03.09,20:26
prosím poradi mi niekto co s tym poistnym????
evina
21.03.09,20:44
prosim vas , potrebujem vediet ci si celorocny "dohodar" pri podavani DP moze uplatnit odvody do zdravotnej poistovne? ci sa to rata do úhrnu povinneho poistneho? verim ze mi niekto poradi, dakujem!!!!!!

Otázku by si musel doplniť. Dohodár nemá prečo platiť odovdy /zrejme máš na mysli dobrovoľné/. Podávaš DP A alebo B?
mzdarka renca
21.03.09,20:50
prosim vas , potrebujem vediet ci si celorocny "dohodar" pri podavani DP moze uplatnit odvody do zdravotnej poistovne? ci sa to rata do úhrnu povinneho poistneho? verim ze mi niekto poradi, dakujem!!!!!!


http://www.porada.sk/t44527-rocne-zuctovanie-dane-zamestnanec-platil-dobrovolne-nemocenske-poistenie.html
profi
22.03.09,17:32
no nemyslim dobrovolne poistne do socialky ale normalne zdravotne poistenie,akoby nebolo povinne?ked pracovala cely rok len na dohodu a nieje evidovana na UP tak si zdravotnu platit musi,preto by som to brala ako povinne nie?
janka331
23.03.09,18:51
Potrebovala by som informáciu. Doteraz som si uplatňovala zníženie dane o príspevok na životné poistenie. Keďže okolnosti ma nútia predčasne ukončiť životné poistenie a chcem si ho nechať vyplatiť. Neviem, či som správne pochopila zákon, znamená to pre mňa, že ďalšie tri zdaňovacie obdobia budem platiť vyššiu daň? O koľko?
Tweety
23.03.09,18:57
Potrebovala by som informáciu. Doteraz som si uplatňovala zníženie dane o príspevok na životné poistenie. Keďže okolnosti ma nútia predčasne ukončiť životné poistenie a chcem si ho nechať vyplatiť. Neviem, či som správne pochopila zákon, znamená to pre mňa, že ďalšie tri zdaňovacie obdobia budem platiť vyššiu daň? O koľko?
Áno, musíš si tú NČ životného poistenia, ktorú si uplatnila dodaniť.
michelle84
24.03.09,12:25
Len doplním, že si to môžeš dodaniť už v prvom roku alebo si to rozdelíš do troch rokov. Uvedieš tam sumu, o ktorú si si ponížila základ dane, čiže o príspevky na životné poistenie.
mirkab14
24.03.09,14:19
Prosím o radu.Starobná dôchodkyňa mala príjem v roku 2008 118000,-.Má nárok na odpočitateľnú položku za celý rok?Keď jej urobím DP,má nárok na vrátenie dane,čo odvádzala z príjmu mesačne?
mzdarka renca
24.03.09,14:24
Prosím o radu.Starobná dôchodkyňa mala príjem v roku 2008 118000,-.Má nárok na odpočitateľnú položku za celý rok?Keď jej urobím DP,má nárok na vrátenie dane,čo odvádzala z príjmu mesačne?

Pokiaľ bola dôchodkyňou už 1.1.08, tak nárok na OP nemá. Ak jej dôchodok za celý rok bol nižší ako 98496, tak si môže uplatniť rozdiel.
mirkab14
24.03.09,14:45
Ďakujem
mirkab14
24.03.09,14:49
Prosím o radu.Študentka,ktorá v r.08 skončila VŠ, bola na úrade práce,potom v zahraničí a nakoniec 2 mesiace bola zamestnaná v SR.V zahraničí príjem mala zdanený,môžem jej urobiť DP z tých dvoch mesiacov,čo pracovala v SR?A akými dokladmi vykryť rok 2008?
MoniMiska
25.03.09,11:46
mala by som otázku: Živnostník bol prvé štyri mesiace zamestnanec, potom pol roka nezamestnany a ostatne dva mesiace založena živnosť rok 2008. Akú výšku odpočítatelnej položky mu môžem uplatniť? plnú výšku? Príjmy od štátu (podpora v nezamestnanosti) sa započítava do príjmov, ktoré sa uvádzajú v DP? Dakujem
mzdarka renca
25.03.09,11:50
mala by som otázku: Živnostník bol prvé štyri mesiace zamestnanec, potom pol roka nezamestnany a ostatne dva mesiace založena živnosť rok 2008. Akú výšku odpočítatelnej položky mu môžem uplatniť? plnú výšku? Príjmy od štátu (podpora v nezamestnanosti) sa započítava do príjmov nie , ktoré sa uvádzajú v DP? Dakujem

má nárok na celú NČZD vo výške 98496

do DP uvádzaš len zdaniteľné príjmy a to príjem zo závislej činnosti - zamestnávateľ a príjem zo živnosti.
monik211
25.03.09,11:54
Zdravim vsetkych, prosim Vas o radu pri vypocte DP.V 2008 som mala zivnost, avsak nemala som prijmy iba vydavky, z toho vyplyva, ze mam stratu. Okrem toho som v mesiaci 5,6,7,8, pracovala na dohodu, odkial mi poslali potvrdenie, kde sa uvadza, ze za mesiac 5,6,7,8,9 je uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinn.podla paragr. 5, okrem prijmov, z ktorych sa dan vybera zrazkou podla paragr. 43: suma 33199,- Sk /ciastkovy zaklad dane/ a Uhrn preddavkov na dan zrazenych podla paragr. 35 je: suma 6307,- Sk. Na druhom potvrdeni je uvedena kolonka Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti/ paragr.5 ods. 1, z ktorych sa dan vybera zrazkou podla paragr. 43 - suma: 11320,- Sk, a v kolonke Uhrnna suma dane, ktora bola z prijmov /11320,- Sk/ vybrana zrazkou podla paragr. 43: suma 2148,- Sk.
moja otazka: Co z toho musim uviest do DP okrem mojej straty zo zivnosti. mam v tom mensi chaos, kedze takyto pripad som este nemala. Vopred dakujem za odpoved.
mzdarka renca
25.03.09,11:57
Zdravim vsetkych, prosim Vas o radu pri vypocte DP.V 2008 som mala zivnost, avsak nemala som prijmy iba vydavky, z toho vyplyva, ze mam stratu. Okrem toho som v mesiaci 5,6,7,8, pracovala na dohodu, odkial mi poslali potvrdenie, kde sa uvadza, ze za mesiac 5,6,7,8,9 je uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinn.podla paragr. 5, okrem prijmov, z ktorych sa dan vybera zrazkou podla paragr. 43: suma 33199,- Sk /ciastkovy zaklad dane/ a Uhrn preddavkov na dan zrazenych podla paragr. 35 je: suma 6307,- Sk. Na druhom potvrdeni je uvedena kolonka Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti/ paragr.5 ods. 1, z ktorych sa dan vybera zrazkou podla paragr. 43 - suma: 11320,- Sk, a v kolonke Uhrnna suma dane, ktora bola z prijmov /11320,- Sk/ vybrana zrazkou podla paragr. 43: suma 2148,- Sk.
moja otazka: Co z toho musim uviest do DP okrem mojej straty zo zivnosti. mam v tom mensi chaos, kedze takyto pripad som este nemala. Vopred dakujem za odpoved.

uveď príjmy zo závislej činnosti aj zdanené preddavkom, aj zrážkou. Daň ti vrátia.
monik211
25.03.09,12:00
A teda mozem si uplatnit aj zaplatene financne prostr. na zivotne poistenie?
Lenka1979
25.03.09,12:09
mala by som otázku: Živnostník bol prvé štyri mesiace zamestnanec, potom pol roka nezamestnany a ostatne dva mesiace založena živnosť rok 2008. Akú výšku odpočítatelnej položky mu môžem uplatniť? plnú výšku? Príjmy od štátu (podpora v nezamestnanosti) sa započítava do príjmov, ktoré sa uvádzajú v DP? Dakujem
Má nárok na celú odpočitateľnú položku, t.zn. 98.496 Sk. Podpora v nezamestnanosti nepodlieha dani z príjmov, čiže ju nezdaňuje ani neuvádza v DP.
Anja111
25.03.09,12:09
A teda mozem si uplatnit aj zaplatene financne prostr. na zivotne poistenie?
Áno...
Lenka1979
25.03.09,12:10
A teda mozem si uplatnit aj zaplatene financne prostr. na zivotne poistenie?
áno, max. do sumy 12000 Sk, aj keď bolo zaplatené viac. Len do 12000 Sk.
mirkab14
25.03.09,13:16
Prosím o radu.Klient pracoval v r.2008 v Taliansku, na Slovensku nemá žiadny príjem, ani z Úradu práce. Má nárok na daňový bonus na Slovensku keby si urobil DP? Ako mám postupovať?
mirkab14
25.03.09,13:43
A ešte jedna otázka.Klient mal celý rok príjem zo závislej činnosti + príjem za sprostredkovanie poistenia.Tie uvádzam v DP typu B v VI.oddieli na r.7? Výdavky mu môžem uplatniť vo výške 40% + nedoplatok na zdravot.poist.?
mzdarka renca
25.03.09,13:48
A ešte jedna otázka.Klient mal celý rok príjem zo závislej činnosti + príjem za sprostredkovanie poistenia.Tie uvádzam v DP typu B v VI.oddieli na r.7? Výdavky mu môžem uplatniť vo výške 40% + nedoplatok na zdravot.poist.?

sprostredkovanie poistenia dáš do riadku 8 a uplatniš paušálne výdaky 40%+nedopl. z RZZP.
MoniMiska
25.03.09,13:50
Má nárok na celú odpočitateľnú položku, t.zn. 98.496 Sk. Podpora v nezamestnanosti nepodlieha dani z príjmov, čiže ju nezdaňuje ani neuvádza v DP.
Dakujem velmi pekne za odpoved:-) Monika
mirkab14
25.03.09,16:53
sprostredkovanie poistenia dáš do riadku 8 a uplatniš paušálne výdaky 40%+nedopl. z RZZP.
Moc dakujem
mirkab14
25.03.09,16:57
Daňovník má od 3.4.2008 povolenie na pobyt,je zo Srbska.Od 16.6.2008 bol zamestnaný, má nárok na odpočitateľnú položku za celý rok?Od 3.4.08 do 16.6. nebol evidovaný nikde
mzdarka renca
25.03.09,17:15
Daňovník má od 3.4.2008 povolenie na pobyt,je zo Srbska.Od 16.6.2008 bol zamestnaný, má nárok na odpočitateľnú položku za celý rok?Od 3.4.08 do 16.6. nebol evidovaný nikde

(8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 len u daňovníka uvedeného v § 2 písm. d) prvom bode.

§2 písm.d)

d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
mirkab14
26.03.09,06:17
(8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 len u daňovníka uvedeného v § 2 písm. d) prvom bode.

§2 písm.d)

d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
Ďakujem
mirkab14
26.03.09,16:25
Ak je daňovník s prechodným pobytom V SR, uvádzam vDP typu A 02 riadok-dátum narodenia, aj 13,14,15,16,17,18?
jakama
26.03.09,16:42
Dobrý deň, potrebujem súrne vedieť:aky príjem môže mať SZČO za rok 2008, aby nemusela platiť do sociálnej poisťovne. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
monik211
27.03.09,10:26
Dobry den, chcela by som Vas opat poprosit o Vas nazor na DP.Fakty:
zivnost : Vydavky: - 15257 Sk /riadok:2,43,63./Prijmy: 0 Sk okrem toho
praca na dohodu: Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov /zo zavislej cinn.paragr. 5 a dan vyberana zrazkou podla paragr. 43: 33199 Sk /riadok:33,35,58,68./
Uhrn preddavkov na dan /podla paragr. 35/: 6307 Sk /riadok:100.
Uhrn zuct. a vypl. prijmov zo zavis. cinn. paragr. 5 a dan vyberana zrazkou podla paragr. 43/: 11320 Sk /ziadny riadok?/
Uhrnna suma dane/vyberana z prijmu 11320 Sk zrazkou podla paragr.43/: 2148 Sk /riadok:98.
Riadok 76: 6019 Sk
Riadok 77: 27180 Sk
Riadok:78,87,91,93: 5164 Sk
Mne vysiel: preplatok 3291 Sk
Vopred dakujem za posudenie a velku pomoc.
ALDA
27.03.09,13:39
Pracovníčka v máji nastúpila na MD. Dieťa sa narodilo v júni. V ročnom zúčtovaní má nárok na celú odpočítateľnú položku, daňový bonus a materský príspevok sa uvedie do príjmu? Príjem za 01-05.08 34.808,-SK
Ďakujem
Miriam.x
28.03.09,08:36
Viem, že je víkend a chcete si trochu oddýchnuť, ale mohli by ste sa prosim vás niekto vyjadriť k tomuto: http://www.porada.sk/1002031-post1006.html
Je to dosť súrne.
Ďakujem
Miriam.x
28.03.09,11:34
Viem, že je víkend a chcete si trochu oddýchnuť, ale mohli by ste sa prosim vás niekto vyjadriť k tomuto: http://www.porada.sk/1002031-post1006.html
Je to dosť súrne.
Ďakujem
Nikto nevie?
Prosííím
ALDA
29.03.09,14:09
Viem, že je víkend a chcete si trochu oddýchnuť, ale mohli by ste sa prosim vás niekto vyjadriť k tomuto: http://www.porada.sk/1002031-post1006.html
Je to dosť súrne.
Ďakujem
Aké paušálne výdavky a k čomu o aký príjem ide?
Myslím, že nikto neoddychuje, ale finišuje!!!!

PS. Teraz je všetko súrne.
Miriam.x
29.03.09,18:31
Aké paušálne výdavky a k čomu o aký príjem ide?
Myslím, že nikto neoddychuje, ale finišuje!!!!

PS. Teraz je všetko súrne.
Príjem spoločníka v.o.s.
Richard
29.03.09,20:06
hmm táto téma sa riadne spotvorila

bol to pokus o vytvorenie zoznamu častých otázok, ktoré budú rozpracované každá samostatne v jednej téme.

Čistá ignorácia prvého príspevku!

Tento guláš uzatváram!
rgng78
30.04.13,11:18
ja by som poprosila, čo znamená "odvedenie sumy na zabezp. dane z príjmov" a "odvedenie zrazenej dane z príjmov zrážkou", našla som na stránke drsr, povinnosť pripadá k 15. dňu v mesiaci...čítala som aj § 43...tak zhruba...ď.