bonboncek
28.07.11,15:50
Dobry den, ja by som sa chcela poradit... moji rodicia maju novostavbu rodinneho domu,skratka je to hruba stavba.. a chcu ho predat. ja by som sa chcela spytat ake poplatky alebo dan sa tu plati,, ako to chodi. lebo s takym nemam skusenosti.. co treba, kam treba ist a tak.. dakujem ak niekto poradi.. :)
Mila123
28.07.11,14:19
málo informácií....
bonboncek
28.07.11,14:43
neviem co nech dodam... vlastnici tejto nedokoncenej stavby su oni.. ziadne dedenie tam nie je nic... kupili pozemok zacali stavat, prisli nejake problemy.. a dom nedokoncili.. a teraz ho chcu predat.. neviem co este dopisat aby bolo viac info.. je to hruba stavba rod.domu.. s oknami strechou len bez plynu vody atd. to vsetko treba dokoncit..
KEJKA
28.07.11,15:12
a ako dlho majú pozemok a tú stavbu kedy začali?
Pravdepodobne budú platiť daň z príjmu, kde základom bude predajná cena mínus cena pozemku mínus všetky náklady spojené so stavbou, ktoré budú vedieť vydokladovať. Na vlastnú prácu sa neprihliada.
Mila123
28.07.11,16:08
a ako dlho majú pozemok a tú stavbu kedy začali?
Pravdepodobne budú platiť daň z príjmu, kde základom bude predajná cena mínus cena pozemku mínus všetky náklady spojené so stavbou, ktoré budú vedieť vydokladovať. Na vlastnú prácu sa neprihliada.

je to tak.....ale strašne záleží v akej lokalite je tá nehnuteľnosť.....dnes sa dosť ťažko predávajú.....
bonboncek
28.07.11,19:17
tak tento dom zacali pred osmimi rokmi stavat... a uz stoji tak asi 6 rokov.. ako mate problem tazko predat take nehnutelnosti v dnesnej dobe.. este je to v dedine.. ale prave sa naskytol jeden kupca.. tak preto sa pytam... ze co a ako aby som vedela... a podla coho je to ci budu alebo nebudu platit.. ja som citala na nete, vraj ak vlastnime nehnutelnost viac ako 5 rokov dan sa neplati.. tak neviem ci sa to tiez vztahuje na tu stavbu s pozemkom, alebo je to celkom iny pripad.
Kvaka
28.07.11,19:20
tak tento dom zacali pred osmimi rokmi stavat... a uz stoji tak asi 6 rokov.. ako mate problem tazko predat take nehnutelnosti v dnesnej dobe.. este je to v dedine.. ale prave sa naskytol jeden kupca.. tak preto sa pytam... ze co a ako aby som vedela... a podla coho je to ci budu alebo nebudu platit.. ja som citala na nete, vraj ak vlastnime nehnutelnost viac ako 5 rokov dan sa neplati.. tak neviem ci sa to tiez vztahuje na tu stavbu s pozemkom, alebo je to celkom iny pripad.
Príjem z predaja nehnuteľností, ktoré sú vo vlastníctve aspoň 5 rokov, je od dane oslobodený.
K rozostavanej stavbe je stanovisko DRSR tu:www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/.../mpfo06.rtf
►zdaňovanie príjmov z predaja rozostavanej stavby

Podľa § 120 Občianskeho zákonníka stavba nie je súčasťou pozemku. Ak sa predáva pozemok, na ktorom je umiestnená stavba, je preto potrebné posudzovať splnenie podmienok na účely oslobodenia príjmov z predaja podľa § 9 zákona samostatne za pozemok a samostatne za stavbu (uvedené platí aj vtedy ak ide o predaj pozemku, na ktorom je umiestnená rozostavaná stavba). Pri určení momentu nadobudnutia nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá na základe zmluvy, je potrebné vychádzať z údajov uvedených v právoplatnom rozhodnutí správy katastra o vklade, v nadväznosti na právne účinky vkladu podľa § 28 Katastrálneho zákona.

Podľa § 6 ods.1 písm. c) tretí bod cit. zákona sa v katastri evidujú aj stavby spojené so zemou pevným základom, ktoré sú rozostavanými stavbami v súvislosti so vznikom, zmenou alebo zánikom práva k nim. Podľa § 3 ods. 15 cit. zákona sa rozostavanou stavbou na evidovanie v katastri rozumie stavba, na ktorú nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie a pridelené súpisné číslo a je aspoň v takom stupni rozostavanosti, že už z predloženého znaleckého posudku je zrejmé stavebnotechnické a funkčné usporiadanie jej prvého nadzemného podlažia. Pri zápise údajov o práve k rozostavanej stavbe sa podľa § 46 ods. 4 cit. zákona predkladá právoplatné stavebné povolenie, geometrický plán a znalecký posudok o cene rozostavanej stavby a ako vlastník sa zapíše osoba uvedená v právoplatnom stavebnom povolení. Stavebný zákon definíciu pojmu „rozostavaná stavba“ neobsahuje.

V nadväznosti na uvedené ustanovenia, je na účely zákona o dani z príjmov pri posudzovaní príjmov dosiahnutých z predaja rozostavanej stavby potrebné vychádzať zo skutočnosti, či rozostavaná stavba je evidovaná v katastri nehnuteľností. Ak je rozostavaná stavba evidovaná v katastri nehnuteľností, momentom nadobudnutia takejto nehnuteľnosti je zápis do katastra nehnuteľností. Príjem z predaja takejto rozostavanej stavby sa zaraďuje medzi príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona ak nejde o príjem oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. b) resp. c) zákona. To znamená, že ak sa predáva napr. rozostavaná stavba evidovaná v katastri nehnuteľností po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia – zápisu rozostavanej stavby do katastra nehnuteľností, potom je príjem z jej predaja oslobodený od dane. Ak by však k jej predaju došlo do piatich rokov od jej nadobudnutia, potom sa príjem z predaja považuje za zdaniteľný príjem.

Ak sa predáva rozostavaná stavba, ktorá nie je evidovaná v katastri nehnuteľností, potom príjem z jej predaja nie je možné na účely zákona o dani z príjmov posudzovať ako príjem z predaja nehnuteľností (t. j. nie je možné ani uplatňovať ustanovenia týkajúce sa oslobodenia príjmov z predaja nehnuteľností od dane z príjmov fyzickej osoby). V danom prípade ide o príjem z predaja majetku daňovníka (nejde ani o predaj hnuteľných vecí) a ako taký sa zaraďuje medzi ostatné príjmy podľa § 8 ods. 1 zákona, ktorý sa v daňovom priznaní uvádza v riadku iné príjmy podľa § 8 zákona. Za výdavok sa v danom prípade v súlade s ustanovením § 8 ods. 2 zákona považujú výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie predmetného príjmu (napr. výdavky vynaložené na nákup materiálu a pod.).