Zavrieť

Porady

Plati sa daň?????

Dobry den, ja by som sa chcela poradit... moji rodicia maju novostavbu rodinneho domu,skratka je to hruba stavba.. a chcu ho predat. ja by som sa chcela spytat ake poplatky alebo dan sa tu plati,, ako to chodi. lebo s takym nemam skusenosti.. co treba, kam treba ist a tak.. dakujem ak niekto poradi..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    a ako dlho majú pozemok a tú stavbu kedy začali?
    Pravdepodobne budú platiť daň z príjmu, kde základom bude predajná cena mínus cena pozemku mínus všetky náklady spojené so stavbou, ktoré budú vedieť vydokladovať. Na vlastnú prácu sa neprihliada.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    bonboncek Pozri príspevok
    tak tento dom zacali pred osmimi rokmi stavat... a uz stoji tak asi 6 rokov.. ako mate problem tazko predat take nehnutelnosti v dnesnej dobe.. este je to v dedine.. ale prave sa naskytol jeden kupca.. tak preto sa pytam... ze co a ako aby som vedela... a podla coho je to ci budu alebo nebudu platit.. ja som citala na nete, vraj ak vlastnime nehnutelnost viac ako 5 rokov dan sa neplati.. tak neviem ci sa to tiez vztahuje na tu stavbu s pozemkom, alebo je to celkom iny pripad.
    Príjem z predaja nehnuteľností, ktoré sú vo vlastníctve aspoň 5 rokov, je od dane oslobodený.
    K rozostavanej stavbe je stanovisko DRSR tu:http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov....../mpfo06.rtf
    ►zdaňovanie príjmov z predaja rozostavanej stavby

    Podľa § 120 Občianskeho zákonníka stavba nie je súčasťou pozemku. Ak sa predáva pozemok, na ktorom je umiestnená stavba, je preto potrebné posudzovať splnenie podmienok na účely oslobodenia príjmov z predaja podľa § 9 zákona samostatne za pozemok a samostatne za stavbu (uvedené platí aj vtedy ak ide o predaj pozemku, na ktorom je umiestnená rozostavaná stavba). Pri určení momentu nadobudnutia nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá na základe zmluvy, je potrebné vychádzať z údajov uvedených v právoplatnom rozhodnutí správy katastra o vklade, v nadväznosti na právne účinky vkladu podľa § 28 Katastrálneho zákona.

    Podľa § 6 ods.1 písm. c) tretí bod cit. zákona sa v katastri evidujú aj stavby spojené so zemou pevným základom, ktoré sú rozostavanými stavbami v súvislosti so vznikom, zmenou alebo zánikom práva k nim. Podľa § 3 ods. 15 cit. zákona sa rozostavanou stavbou na evidovanie v katastri rozumie stavba, na ktorú nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie a pridelené súpisné číslo a je aspoň v takom stupni rozostavanosti, že už z predloženého znaleckého posudku je zrejmé stavebnotechnické a funkčné usporiadanie jej prvého nadzemného podlažia. Pri zápise údajov o práve k rozostavanej stavbe sa podľa § 46 ods. 4 cit. zákona predkladá právoplatné stavebné povolenie, geometrický plán a znalecký posudok o cene rozostavanej stavby a ako vlastník sa zapíše osoba uvedená v právoplatnom stavebnom povolení. Stavebný zákon definíciu pojmu „rozostavaná stavba“ neobsahuje.

    V nadväznosti na uvedené ustanovenia, je na účely zákona o dani z príjmov pri posudzovaní príjmov dosiahnutých z predaja rozostavanej stavby potrebné vychádzať zo skutočnosti, či rozostavaná stavba je evidovaná v katastri nehnuteľností. Ak je rozostavaná stavba evidovaná v katastri nehnuteľností, momentom nadobudnutia takejto nehnuteľnosti je zápis do katastra nehnuteľností. Príjem z predaja takejto rozostavanej stavby sa zaraďuje medzi príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona ak nejde o príjem oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. b) resp. c) zákona. To znamená, že ak sa predáva napr. rozostavaná stavba evidovaná v katastri nehnuteľností po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia – zápisu rozostavanej stavby do katastra nehnuteľností, potom je príjem z jej predaja oslobodený od dane. Ak by však k jej predaju došlo do piatich rokov od jej nadobudnutia, potom sa príjem z predaja považuje za zdaniteľný príjem.

    Ak sa predáva rozostavaná stavba, ktorá nie je evidovaná v katastri nehnuteľností, potom príjem z jej predaja nie je možné na účely zákona o dani z príjmov posudzovať ako príjem z predaja nehnuteľností (t. j. nie je možné ani uplatňovať ustanovenia týkajúce sa oslobodenia príjmov z predaja nehnuteľností od dane z príjmov fyzickej osoby). V danom prípade ide o príjem z predaja majetku daňovníka (nejde ani o predaj hnuteľných vecí) a ako taký sa zaraďuje medzi ostatné príjmy podľa § 8 ods. 1 zákona, ktorý sa v daňovom priznaní uvádza v riadku iné príjmy podľa § 8 zákona. Za výdavok sa v danom prípade v súlade s ustanovením § 8 ods. 2 zákona považujú výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie predmetného príjmu (napr. výdavky vynaložené na nákup materiálu a pod.).
    Naposledy upravil Kvaka : 28.07.11 at 19:25

    bonboncek je offline (nepripojený) bonboncek

    bonboncek
    neviem co nech dodam... vlastnici tejto nedokoncenej stavby su oni.. ziadne dedenie tam nie je nic... kupili pozemok zacali stavat, prisli nejake problemy.. a dom nedokoncili.. a teraz ho chcu predat.. neviem co este dopisat aby bolo viac info.. je to hruba stavba rod.domu.. s oknami strechou len bez plynu vody atd. to vsetko treba dokoncit..

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    KEJKA Pozri príspevok
    a ako dlho majú pozemok a tú stavbu kedy začali?
    Pravdepodobne budú platiť daň z príjmu, kde základom bude predajná cena mínus cena pozemku mínus všetky náklady spojené so stavbou, ktoré budú vedieť vydokladovať. Na vlastnú prácu sa neprihliada.
    je to tak.....ale strašne záleží v akej lokalite je tá nehnuteľnosť.....dnes sa dosť ťažko predávajú.....

    bonboncek je offline (nepripojený) bonboncek

    bonboncek
    tak tento dom zacali pred osmimi rokmi stavat... a uz stoji tak asi 6 rokov.. ako mate problem tazko predat take nehnutelnosti v dnesnej dobe.. este je to v dedine.. ale prave sa naskytol jeden kupca.. tak preto sa pytam... ze co a ako aby som vedela... a podla coho je to ci budu alebo nebudu platit.. ja som citala na nete, vraj ak vlastnime nehnutelnost viac ako 5 rokov dan sa neplati.. tak neviem ci sa to tiez vztahuje na tu stavbu s pozemkom, alebo je to celkom iny pripad.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.