merele
31.07.11,14:47
Dobry den ,

Chcel by som sa spytat na nasledovnu vec.

Ked zakladam s.r.o so spolocnikom , kt. ma zivnost a ja ju nemam , tak aky je v tom rozdiel resp . vyhody/nevyhody?

Dakujem za odpoved.
Martin Mikláš
05.08.11,09:28
Odpoviem jednoducho:

Živnostník musí platiť odvody sám za seba a ručí celým svojim majetkom.

S.r.o. ručí len do výšky vkladu a môže ľudí zamestnávať, čiže tam vznikajú odvody v inej výške ako pri živnosti. S.r.o. je takmer vždy lepšia.
zk24
05.08.11,09:31
Dobry den ,

Chcel by som sa spytat na nasledovnu vec.

Ked zakladam s.r.o so spolocnikom , kt. ma zivnost a ja ju nemam , tak aky je v tom rozdiel resp . vyhody/nevyhody?

Dakujem za odpoved.

Pytas sa asi aky je rozdiel medzi Vami - spolocnik so zivnostou a spolocnik bez zivnosti, ano?

V podstate ziadny. On ma druhy prijem. V pohlade k s.r.o. v tom ziadne vyhody/nevyhody nevidim. On si odvody nejako uz plati, ty si budes musiet ako samoplatitel (ak sa nezamestnas vo svojej sro)....
mattto
05.08.11,12:41
Odpoviem jednoducho:

Živnostník musí platiť odvody sám za seba a ručí celým svojim majetkom.

S.r.o. ručí len do výšky vkladu a môže ľudí zamestnávať, čiže tam vznikajú odvody v inej výške ako pri živnosti. S.r.o. je takmer vždy lepšia.


s.r.o. ručí celým svojim majetkom, spoločníci ručia do výšky nesplateného vkladu na ZI - pri existencii spoločnosti. Po jej likvidácii ručia do výšky podielu na likvidačnom zostatku, ak bol vyšší ako ich ručenie počas existencie spoločnosti...
Podnikanie
07.08.11,07:45
Neviem či sa pýtaš na to, aké výhody má oproti tebe spoločník ktorý má aj živnosť, alebo či je lepšia živnosť, alebo s.r.o. Ak na rozdiel medzi živnosťou a sro tak pozri toto: http://www.podnikanie.net/podnikanie/zivnost-alebo-s-r-o/
Economic
09.08.11,05:02
Dobry den ,

Chcel by som sa spytat na nasledovnu vec.

Ked zakladam s.r.o so spolocnikom , kt. ma zivnost a ja ju nemam , tak aky je v tom rozdiel resp . vyhody/nevyhody?

Dakujem za odpoved.

Ten, ktorý je FO podnikateľ má dve možnosti, buď si ponechá ešte živnosť a s ňou spojené odvody..... a bude aj spoločník. Alebo po založení sro zruší živnosť. A bude podnikať len cez sro. Výhody ? To sa poraď so svojou účtovníčkou, tá Ti to všetko vysvetlí. Už toho tu bolo písaného veľa.
A okrem iného keď sa bude zakladať sro, budú osvedčenia o živnostenskom oprávnení vydané pre sro.
Eva10
09.08.11,05:11
Pozor, ak bude spoločník so živnostenským oprávnením aj konateľom tak je možnosť že bude porušovať zákaz konkurencie podľa § 136 ObchZ. Reálne to nastane, keď bude rovnaké obchody ako spoločnosť robiť aj na "seba" (svoju živnosť).