ančinka
01.08.11,12:32
dožovotného užívania. otec o rok zomrel. Dom bol bez kurenia, wc..Po kompletnej rekonštrukcii sa mi matka a surodenci vyhražaju zrušenim darovacej zmluvy. Matka neprispieva na elektrinu, plyn, stravuje sa samostatne. Vybavili sme jej opatrovatelku, ktorá je pri nej cele dopoludnie. Može požiadat sudne o navratenie daru, aj ked už otec nežije?
Chobot
01.08.11,10:42
dožovotného užívania. otec o rok zomrel. Dom bol bez kurenia, wc..Po kompletnej rekonštrukcii sa mi matka a surodenci vyhražaju zrušenim darovacej zmluvy. Matka neprispieva na elektrinu, plyn, stravuje sa samostatne. Vybavili sme jej opatrovatelku, ktorá je pri nej cele dopoludnie. Može požiadat sudne o navratenie daru, aj ked už otec nežije?

Súrodenci sa môžu vyhrážať koľko len chcú, nanajvýš sa môžu ísť sťažovať na lampáreň.

Matka môže žiadať vrátiť dar - otázne je, či ale na súde dokáže hrubé porušenie dobrých mravov z tvojej strany. (Keďže si jej zabezpečil opatrovateľku, a v dome môže bývať, tak veľkú šancu asi nemá...).
misoft
01.08.11,10:52
A ešte je tu otázka navrátenia daru zo strany otca - žiaľ, nebohý, nemôže žiadať späť.
ančinka
01.08.11,10:58
no ak je dobrym mravom rozpravat sa s vlastnou matkou, tak ich porušujem, lebo sa k nej neozyvam.
ančinka
01.08.11,11:01
Môže teda matka požiadať o navratenie svojej polovice, či ako tomu rozumieť? lebo ja snou nemam dovod prehovoriť. Ma svoju vlastnu izbu, svoj televizor, telefon, neplati ani cent, ma všetko zdarma, akurat si sama hradi stravu PRE SEBA!!nehovoria o tom, že neplati ani vodu, stočne, daň..atd..Jedine čo ju to stoji, je ticha domacnosť. Porušujem tym dobre mravy??
Chobot
01.08.11,11:12
Môže teda matka požiadať o navratenie svojej polovice, či ako tomu rozumieť? lebo ja snou nemam dovod prehovoriť. Ma svoju vlastnu izbu, svoj televizor, telefon, neplati ani cent, ma všetko zdarma, akurat si sama hradi stravu PRE SEBA!!nehovoria o tom, že neplati ani vodu, stočne, daň..atd..Jedine čo ju to stoji, je ticha domacnosť. Porušujem tym dobre mravy??


Nie, dohodu o možnosti užívania si splnil, to že si nerozumiete nie je porušenie mravov.To že s ňou nekomunikuješ, tiež nie je porušenie dobrých mravov. Nie si povinný po darovaní jej byť nadosmrti vďačný tým, že sa jej budeš neustále zaliečať a trpieť jej sekírovanie a muchy. A tiež nie si povinný ju živiť, ak to dokáže sama a má na to financie.

Iné by bolo, keby si zlomila nohu a nezavolal by si sanitku, alebo keby si ju bil, alebo by nemala čo jesť, lebo by nemala žiadny príjem.
ančinka
01.08.11,11:22
ale my žijeme v spoločnej domacnosti.. na pravidelelne lekarske kontroly ju vozime, ked povie že potrebuje ist..a prijem ma, dochodok + vdovdky, čosi okolo350 eur.
Chobot
01.08.11,11:31
ale my žijeme v spoločnej domacnosti.. na pravidelelne lekarske kontroly ju vozime, ked povie že potrebuje ist..a prijem ma, dochodok + vdovdky, čosi okolo350 eur.

... nemá šancu uspieť v spore o vrátenie daru. (Toť môj názor.;))
Stanislav 1975
01.08.11,11:38
... nemá šancu uspieť v spore o vrátenie daru. (Toť môj názor.;))

Súhlasím s chobotom a dodávam, že ani najmenšiu šancu nemá...

Akože uspieť v žalobe o vrátení daru je veľmi ťažké a nie ešte v tejto situácii, že jeden z darcov už zomrel a navyše je o mamu postarané...
ančinka
01.08.11,11:38
a ak by som ja chcela vratiť dar? je nejaka možnosť aby mi vratili čo som investovala do toho domu, a nech si ho nechaju?( necitim sa v nom ako doma a matku po všetkom zle čo narobila, nie len mne, aj inym surodencom a vnučatam..ju nejak nemusim)
Stanislav 1975
01.08.11,11:40
a ak by som ja chcela vratiť dar? je nejaka možnosť aby mi vratili čo som investovala do toho domu, a nech si ho nechaju?( necitim sa v nom ako doma a matku po všetkom zle čo narobila, nie len mne, aj inym surodencom a vnučatam..ju nejak nemusim)

panebože čo vymýšľaš???:eek::eek::eek:

Tak keď ten dom nechceš, tak ho prepíš na nich a máš pokoj...
Neviem čo vlastne chceš, keď raz tak-raz onak...
Prepíš ho na mamu a budeš spokojná....
ančinka
01.08.11,11:56
nevymyšľam...žiť v dusne je neprijemne..neprajem to nikomu, mať takehoto rodiča, myslim to važne :-). Vdaka za uistenie, že sa može sťažovať na lamparni, povzbudilo to..poznate pocit, nemať chuť sa vracať na miesto ktore ma byť domovom a do ktoreho som investovala pol melona..
Chobot
01.08.11,12:18
a ak by som ja chcela vratiť dar? je nejaka možnosť aby mi vratili čo som investovala do toho domu, a nech si ho nechaju?( necitim sa v nom ako doma a matku po všetkom zle čo narobila, nie len mne, aj inym surodencom a vnučatam..ju nejak nemusim)

Je, ale je to mataratón na dlhooooo. Musela by si sa asi o tie peniaze súdiť, dobrovoľne by ti ich určite nevrátila ani mama ani súrodenci. A výsledok súdneho sporu je diskutabilný.

Už nevymýšľaj - máš na papieri rodinný dom? Máš! Ostatní ťa môžu...

Až raz mama pominie, dom ti zostane celý. Súrodenci sa môžu aj rozkrájať. Potom môžeš dom predať a presťahovať sa inde. Tam ti už nebudú vyhadzovať na oči, že bývaš v rodičovskom dome.
ančinka
04.08.11,04:08
Ako je to s prispievanim na domacnosť? pokial matka žije s nami v spoločnej domacnosti, ma povinnosť prispievať na elektrinu, plyn, vodu, TDO a td..? prijem ma, 350 eur dôchodok..
Chobot
04.08.11,06:27
Ako je to s prispievanim na domacnosť? pokial matka žije s nami v spoločnej domacnosti, ma povinnosť prispievať na elektrinu, plyn, vodu, TDO a td..? prijem ma, 350 eur dôchodok..

Jasné že má. Veď býva v dome a má s tým náklady.

Ale ak ti to dobrovoľne nebude chcieť uhradiť, tak ti zase zostane len súdiť sa s ňou. To, že má právo doživotného bývania v dome neznamená, že tam môže doživotne bývať zadarmo.

Pozri aj sem:

http://www.porada.sk/t150083-platba-za-energie.html

a sem:

http://www.porada.sk/t126443-neplatic.html
ančinka
04.08.11,06:35
Tak to bola veľka vyhra ten dar :-)..no som v bludnom kruhu..
ErinErin
04.08.11,09:00
Je, ale je to mataratón na dlhooooo. Musela by si sa asi o tie peniaze súdiť, dobrovoľne by ti ich určite nevrátila ani mama ani súrodenci. A výsledok súdneho sporu je diskutabilný.

Už nevymýšľaj - máš na papieri rodinný dom? Máš! Ostatní ťa môžu...

Až raz mama pominie, dom ti zostane celý. Súrodenci sa môžu aj rozkrájať. Potom môžeš dom predať a presťahovať sa inde. Tam ti už nebudú vyhadzovať na oči, že bývaš v rodičovskom dome.

A nemohla by sa (teoreticky i prakticky) presťahovať aj hneď? Veď aj dom s vecným bremenom sa dá predať, aj keď ťažšie...
ančinka
04.08.11,09:33
no neviem, stara pani(moja matka) vykríka, že je všetko jej, takže pochybujem, žeby sa našiel niekto kto by kupil dom a ako bonus dostal staru pani ktora može cely dom využívať..ani hypouver som nedostala lebo nemam čisty list vlastníctva, pochybujem, žeby sa dal predať bez jej suhlasu..a ta nesuhlasi ani s prispievanim na elekktrinu, plyn..atd..
Chobot
04.08.11,09:51
no neviem, stara pani(moja matka) vykríka, že je všetko jej, takže pochybujem, žeby sa našiel niekto kto by kupil dom a ako bonus dostal staru pani ktora može cely dom využívať..ani hypouver som nedostala lebo nemam čisty list vlastníctva, pochybujem, žeby sa dal predať bez jej suhlasu..a ta nesuhlasi ani s prispievanim na elekktrinu, plyn..atd..

Je tu ešte jedno radikálne riešenie.

Že by si si našla niekde podnájom za rozumnú cenu (ak si sama, tak by to nemal byť problém odsťahovať sa, ak máš deti, rodinu, tak to je ťažšie). Matku by si nechala v dome, nech si ho užíva sama aj s energiami, ktoré by jej behom 2 mesiacov odpojili, lebo by neplatila zálohové predpisy (alebo ak sú na tvoje meno, daj ich odpojiť ty). Potom by sa mohla rozhodnúť, či si to dá sama na vlastné meno a náklady znovu zapojiť a bude ich platiť, alebo či bude bývať v tme a v chlade a možno bez vody.

Tým dom bude stále tvoj, jej právo užívania domu jej neobmedzíš ani neporušíš dobré mravy (veď nie si povinná platiť jej energie, keď má príjem). Záleží od toho, ako zúfalá ja tvoja situácia a aký zlý je tvoj vzťah s matkou. Ak veľmi zúfalá, tak tento krok by mohol byť riešením.
Chobot
04.08.11,09:56
Tak to bola veľka vyhra ten dar :-)..no som v bludnom kruhu..

Nepoznám síce presne tvoju situáciu, ale toto je predsa len prehnané. Aj keď za cenu doživotného otravovania matkou, ale stále si dostala darom vec nemalej hodnoty - rodinný dom s pozemkom. TO znamená, že o vlastné bývanie si sa nemusela sama postarať - to si uvedomuješ? Alebo máš niekde aj vlastný byt, na ktorý si si našetrila?

Ak je ti ten dom skutočne tak na obtiaž, nie je nič jednoduchšie, ako ho darovať niektorému súrodencovi aj s vecným bremenom a máš po starostiach. Alebo by sa ti možno starosti len začali - kam by si išla bývať? Do podnájmu bez vlastníctva nehnuteľnosti? Kedy by si si v podnájme našetrila na vlastné bývanie?

Mama (aj keď je hociaká) tu nebude večne. Potom bude dom len a len tvoj. Rozhodnutie je na tebe.
ančinka
04.08.11,10:07
Ta rada sa mi veeelmi pači, potešila. mam rodinu, manžela, 18 a 15 roč. syna, ale aj tak by sa to dalo zvladnuť, dochadzame dosť daleko za zamestnanim, a chalani do škôl, takže by nam to aj vela ušetrilo..takže ak dam odpojiť energie..respektive odhlasim sa, nemožu napadnuť darovaciu zmluvu? (mam tam len vecne bremeno -uživania do konca života, žiadne podmienky doopatrovania, či čosi podobne. .) Nemaju ani vtedy šancu vo vrateni daru? nie je mi luto toho domu, ale tie peniaze čo som sa zadlžila a vrazila do rekonštrukcie ma bolia (strecha, fasada, uprava v inerieri..)A vzťahy su velmi zle..ale tie ma mama aj s dalšimi mojimi surodencami, a to s ňou nežiju:-)
ErinErin
04.08.11,10:09
no neviem, stara pani(moja matka) vykríka, že je všetko jej, takže pochybujem, žeby sa našiel niekto kto by kupil dom a ako bonus dostal staru pani ktora može cely dom využívať..ani hypouver som nedostala lebo nemam čisty list vlastníctva, pochybujem, žeby sa dal predať bez jej suhlasu..a ta nesuhlasi ani s prispievanim na elekktrinu, plyn..atd..

Rozumiem tomu tak, že po právnej stránke nie je problém dom predať aj s vecným bremenom. Nebolo by to také jednoduché, ako bez VB, ale potencionálny budúci majiteľ by to mohol riešiť dohodou - napr. ponúknuť matke byt na bývanie namiesto bývania v dome, ak by nejaký vlastnil. (Druhá vec je, že ak by sa dom predával, chodili by potenciálni kupci, matka by ich odplašila, asi by nechcela nijaké dohody.) Alebo by to bol taký kupec, že by mu prítomnosť starej pani nevadila, zato by vadila matke - viď kauza Malacky.
Chobot
04.08.11,10:31
Ta rada sa mi veeelmi pači, potešila. mam rodinu, manžela, 18 a 15 roč. syna, ale aj tak by sa to dalo zvladnuť, dochadzame dosť daleko za zamestnanim, a chalani do škôl, takže by nam to aj vela ušetrilo..takže ak dam odpojiť energie..respektive odhlasim sa, nemožu napadnuť darovaciu zmluvu? (mam tam len vecne bremeno -uživania do konca života, žiadne podmienky doopatrovania, či čosi podobne. .) Nemaju ani vtedy šancu vo vrateni daru? nie je mi luto toho domu, ale tie peniaze čo som sa zadlžila a vrazila do rekonštrukcie ma bolia (strecha, fasada, uprava v inerieri..)A vzťahy su velmi zle..ale tie ma mama aj s dalšimi mojimi surodencami, a to s ňou nežiju:-)

Spoločne by ste to mohli zvládnuť bývať niekde v podnájme, kým (bude to ale škaredo napísané :rolleyes:) mama pominie. Darovaciu zmluvu nemôže nikto napadnúť, ak sa odsťahuješ. Máš predsa vlastný život. Zaviazala si sa len umožniť darcovi doživotne užívať nehnuteľnosť, ale nemáš povinnosť platiť jej všetky náklady, alebo bývať s ňou a starať sa o ňu. Môžeš sa kľudne odsťahovať.

A to odpojenie energií - ak sú zmluvy na teba, tak jednoznačne by som to dal odpojiť. Lebo ak mama nebude platiť, tak dlh bude narastať tebe a od teba budú dodávatelia vymáhať dlžnú sumu. Ty ich odhlásiš a ak mama chce, môže si ich ešte v ten istý deň prihlásiť na svoje meno.
Chobot
04.08.11,10:34
Rozumiem tomu tak, že po právnej stránke nie je problém dom predať aj s vecným bremenom. Nebolo by to také jednoduché, ako bez VB, ale potencionálny budúci majiteľ by to mohol riešiť dohodou - napr. ponúknuť matke byt na bývanie namiesto bývania v dome, ak by nejaký vlastnil. (Druhá vec je, že ak by sa dom predával, chodili by potenciálni kupci, matka by ich odplašila, asi by nechcela nijaké dohody.) Alebo by to bol taký kupec, že by mu prítomnosť starej pani nevadila, zato by vadila matke - viď kauza Malacky.

Ja osobne by som taký dom, kde má niekto doživotné právo bývanie teda nekúpil. A komplikovať si to ponúkaním náhradného bývania... radšej si nájdem inú nehnuteľnosť. Myslím, že ťažko nájde kupca za rozumnú cenu (leda ak riadne pod cenu, čo je zase škoda).
ErinErin
04.08.11,10:47
Ja osobne by som taký dom, kde má niekto doživotné právo bývanie teda nekúpil. A komplikovať si to ponúkaním náhradného bývania... radšej si nájdem inú nehnuteľnosť. Myslím, že ťažko nájde kupca za rozumnú cenu (leda ak riadne pod cenu, čo je zase škoda).

Prípadne by sa mohol dom predať a kúpiť 2 nehnuteľnosti - jednu pre matku na bývanie - presunúť to VB. Ale to by asi chcelo dohodu?
promont maja
04.08.11,11:03
... vopred hovorím, že nejdem radiť ... nie som odborník = právnik ... len ma to celé zaujalo ...
... nezaujíma ťa, čo sa stane s domom, ak odídeš? ... teraz všetko funguje, pretože to má jedného gazdu ... ale čo potom? ... po čase to tam začne všetko chátrať ... či? ... možno by si to mohla nejako stavebne rozdeliť na dva bývania ... aj s meraním tepla, vody atď.
Nandrolon
04.08.11,11:25
ťažko rozdeliť v jednom spoločnom dome elektriku, vodu, plyn. Ak by sa to aj podarilo, aj tak sú ešte tzv. "spoločné priestory-chodba, pivnice, WC atď." a tam by sa delila elektrika/plyn teplo ako?
Mne to laicky vychádza že by sa to muselo rozdeliť na 3 vetvy a to je absolútne nereálne, investícia xx tisíc eur...

Jedine rozpočítať faktúry nejakým "prepočtom" napr. využívanými m2.
ErinErin
04.08.11,12:09
ťažko rozdeliť v jednom spoločnom dome elektriku, vodu, plyn. Ak by sa to aj podarilo, aj tak sú ešte tzv. "spoločné priestory-chodba, pivnice, WC atď." a tam by sa delila elektrika/plyn teplo ako?
Mne to laicky vychádza že by sa to muselo rozdeliť na 3 vetvy a to je absolútne nereálne, investícia xx tisíc eur...

Jedine rozpočítať faktúry nejakým "prepočtom" napr. využívanými m2.

Asi základom by bolo stavebne oddeliť 2 bývania, možno matke vzbudovať malú kúpeľňu, kuchynský kút. Podstatou problému sa tu javia zlé vzťahy, možno "len" ponorková choroba, nech je to chybou ktorejkoľvek strany, čo takto cez net nezistíme a asi ani na mieste, keď sa to ťahá nejaké roky. Dôležité je "nepozerať si do hrncov", aby mal každý vlastný priestor - súkromie. Delenie na merače by nemuselo byť exaktne presné - spoločné priestory, veď keď teraz neplatí nič a potom by si dajme tomu platila aspoň svoju časť, tak môže byť obdarovaný aj trochu grand, zvlášť ak ide o vlastnú matku.
promont maja
04.08.11,12:29
... je to fajn, ak je obdarovaný taký, že po ťahá všetko sám ... mňa len zaujalo to, že ak sa odsťahuje a všetko nechá tak ... môže sa stať, že tam príde bývať niekto iný, nakoľko neverím, že to bude jeho mama schopná riešiť sama ... finančne a aj sa starať o celý dom ... a tak, ak by sa oddelili a aj keď spolu nekomunikujú, možno, že by sa to počase ( ak si nebudú "pozerať do hrncov" ...) utriaslo ... a ak aj nie, tak by mali aspoň oddelené bývanie ...

... skôr si myslím, že ostatní súrodenci dali taký tichý súhlas s darovaním rodičovského domu ( ... aj keď šlo o darovanie, pri ktorom ich súhlas nebol právne relevantný) iba preto, pretože si to vysvetlili tým, že ich matku tento obdarovaný aj takpovediac " dochová" ... čo ale po právnej stránke nie je vôbec tak ...
majkii
04.08.11,20:27
a ak by som ja chcela vratiť dar? je nejaka možnosť aby mi vratili čo som investovala do toho domu, a nech si ho nechaju?( necitim sa v nom ako doma a matku po všetkom zle čo narobila, nie len mne, aj inym surodencom a vnučatam..ju nejak nemusim)

Tak na toto existuje jednoduché riešenie, dom predaj za cenu čo si investovala matke alebo súrodencom a máš po probléme. Nižšie si písala, že si investovala "pol mega" predpokladám korún a ak si aj pripočítaš pomerne náklady, ktoré si hradila za energie, stále matka alebo súrodenci kúpia dom za zlomkoú cenu a tebe sa vrátia náklady čo si investovala.
Myslím si že za "pol mega" v starej mene dom kúpi hocikto ako investíciu aj s vecným bremenom.
Predpokladám, že na toto riešenie nepristúpiš.

PS : inak toto je ukážkový príklad, keď rodičia urobia hlúposť a darujú strechu nad hlavou jedinému zo súrodencov a po čase to ľutujú, lebo mali inú predstavu o doopatrovaní. Takéto nešťastné rozhodnutie nesie so sebou otázky morálnej ale hlavne aj právnej povahy, rozvrat vzťahov v rodine a v okolí.
ančinka
15.08.11,14:35
Poradi mi niekto, ako donutit matku, žijucu v spoločnej domacnosti prispievat na energie a poplatky voči obecnému uradu? dom mi bol darovany oboma rodičmi, otec už nežije. Matka ma pravo doživotneho uživania. Kde mam oznamiť tuto skutočnosť? je povinna prispievať na elektrinu, plyn a vodu, platiť za stočne? dochodok ma okolo 340 eur, a stravu si hradi sama. Ma opatrovatelku na 4 hodiny denne.
pepsikova
15.08.11,14:57
...záleží na tom, kolko tej vody a elektriny minie, keď je sama..a tiež na vzájomných vzťahoch, či ti napríklad prispeje na niečo do domu, alebo dá deťom nejaké eurko...toto je naozaj len o vás dvoch...

...právo doživotného bývania nemusíš nikde oznamovať,možno len obecný úrad by jej mohol vyrúbiť poplatok za smeti na jej meno...
ančinka
15.08.11,15:04
Neprispieva, detom ak už, tak na meniny sem tam da nejaku čokoladu..mne nič..a vodu minie ako každy človek, umyva riad po sebe, kupe sa..Elektrinu však mina dosť, napriek ustrednemu kureniu na plyn je jej stale zima a prikuruje si elektr. ohrievačom..Na žiadne vydavky spojene s domacnosťou, opravy, rekonštrukcie neprispieva, ani nikdy neprispievala. Doteraz mi davala na energie 30 eur mesačne, za posledne 3 však už nedala ani cent. A stale robi naprieky, vykrika, že da zrušiť darovaciu zmluvu, všetko je jej a teda platiť nemusi..
pepsikova
15.08.11,15:08
Neprispieva, detom ak už, tak na meniny sem tam da nejaku čokoladu..mne nič..a vodu minie ako každy človek, umyva riad po sebe, kupe sa..Elektrinu však mina dosť, napriek ustrednemu kureniu na plyn je jej stale zima a prikuruje si elektr. ohrievačom..Na žiadne vydavky spojene s domacnosťou, opravy, rekonštrukcie neprispieva, ani nikdy neprispievala. Doteraz mi davala na energie 30 eur mesačne, za posledne 3 však už nedala ani cent. A stale robi naprieky, vykrika, že da zrušiť darovaciu zmluvu, všetko je jej a teda platiť nemusi....

..no mala by si využiť psychologický moment a v čase, keď sa ti vyhráža zrušením darovacej zmluvy jej vysvetli, že teda kludne môže v tom dome zostať sama a teba bude musieť riešiť vyplatením po otcovi- čo teda nebude málo..a ty sa môžeš odsťahovať, nech si platí všetko sama...je to dosť na starého človeka, ale niekedy zaberie..aj u mňa zabralo, len v trochu inej sfére...
...ale trvaj na tom, že polovicu (alebo pomernú čiastku) by ti mala dávať, a môžeš jej aj vysvetliť, že jej dáš namontovať hodiny a bude si platiť všetko, plyn a vodu a elektrinu sama...ona si asi myslí, že právo doživotne bývať je bývať zadarmo..nedaj sa!..
Flinstone
15.08.11,15:11
Neprispieva, detom ak už, tak na meniny sem tam da nejaku čokoladu..mne nič..a vodu minie ako každy človek, umyva riad po sebe, kupe sa..Elektrinu však mina dosť, napriek ustrednemu kureniu na plyn je jej stale zima a prikuruje si elektr. ohrievačom..Na žiadne vydavky spojene s domacnosťou, opravy, rekonštrukcie neprispieva, ani nikdy neprispievala. Doteraz mi davala na energie 30 eur mesačne, za posledne 3 však už nedala ani cent. A stale robi naprieky, vykrika, že da zrušiť darovaciu zmluvu, všetko je jej a teda platiť nemusi..
čo takto jej pripomenúť že darovaním to prestalo byť jej a ONA nemá nič.
Položte jej otázku že ak by jej niekto daroval dom a potom jej to vyhadzoval denne na oči, čo by spravila???
Veď nemusela darovať... v kľude ste mohli počkať, kým ju zubatá skosí a pokojne zdediť bez výčitiek.

Ak by požadovala vrátenie daru po právnej stránke, musela by mať dôvod ktorý obstojí na súde a nie to že netrpíte jej sekírovanie.
Katarina
15.08.11,15:15
Vopred sa ospravedlňujem, ak sa Vám nebude páčiť môj názor. Matka Vás vychovala, dala vyštudovať a darovala Vám svoj majetok, na ktorý veľa rokov drela. Sťažujete sa, že neprispieva na spoločné náklady, pričom sa stravuje za vlastné peniaze, teda na ňu nevaríte. Myslíte si, že toto je spôsob ako sa jej za všetko poďakovať, a ešte to tu pretriasať. Verte, veľa dcér by bolo veľmi šťastných, keby mohlo svojej mamičke pomôcť, ale už sa bohužiaľ nedá. Nedalo mi nereagovať, nepoznám vzťahy medzi vami, ale skúste byť rada, že ju ešte máte.
ančinka
15.08.11,15:18
už som jej povedala nech ma vyplati..do domu som vrazila nemalo penazi, dom ku dnu darovania mal hodnotu 220 tisic sk, bol bez wc, vody, stare rozvody elektriny, strecha pretekala..dnes ma hodnotu vyše melona. Už som jej povedala že odstahujem sa s radosťou, len nech mi vrati investicie. Je to stara žena, ma 78 rokov, nevladna, vybavila som jej cez obecny urad opatrovatelku. Chodi jej robiť ranajky, nosi obedy z vyvarovne, a vecere jej mam robiť ja, sstarať sa o nu. A ani na energie neda cent.Takže to chcem niekde nahlasiť, že neprispieva, ak by sestry s nou požiadali sudne o vratenie daru, aby to bolo niekde zaznamenane.
ančinka
15.08.11,15:25
No asi by ste sa matke, ktora na mojho manžela kyda pred jeho vlastnymi synmi že do domu nič nedoniesol, nepodakovala. Presne ako pišete, nepoznate tie vzťahy. Nejde mi o jej peniaze, tie 30 eura ma z bidy nevytrhnu a tu ani netriem. Som finančne dosť zabezpečena a mam vdaka daru, ktory mi dal aj otec, aj pekne zadlžena. Nepytala som od nej ani cent, len nech da pokoj. Ale nestrpim, aby ohovarala už v mojom dome mojho manžela s opatrovateľkou, a to tak okato, že svedkami su naši synovia.Moj brat byval v tomto dome predo mnou, a musel odisť, lebo pred jeho ženou a detmi zamykala obyvaciu izbu a KOMORUU s potravinami.
rudopp
15.08.11,16:39
No asi by ste sa matke, ktora na mojho manžela kyda pred jeho vlastnymi synmi že do domu nič nedoniesol, nepodakovala. Presne ako pišete, nepoznate tie vzťahy. Nejde mi o jej peniaze, tie 30 eura ma z bidy nevytrhnu a tu ani netriem. Som finančne dosť zabezpečena a mam vdaka daru, ktory mi dal aj otec, aj pekne zadlžena. Nepytala som od nej ani cent, len nech da pokoj. Ale nestrpim, aby ohovarala už v mojom dome mojho manžela s opatrovateľkou, a to tak okato, že svedkami su naši synovia.Moj brat byval v tomto dome predo mnou, a musel odisť, lebo pred jeho ženou a detmi zamykala obyvaciu izbu a KOMORUU s potravinami.

Asi prišiel čas (aj tých 78 rokov to môže byť, že nie je schopná reálne posúdiť situáciu), keď treba predošlej generácii vysvetliť :
je čas ísť na "vejmenek" = dostane všetko, ale nebude rozhodovať a zasahovať
pepsikova
15.08.11,16:55
...anči, buď realista..povedz si, že aj tak si tu kaštiel nepostaví a nebude tu večne...tieto vzťahy sa riešia veľmi ťažko,matka cíti nemohúcnosť a tak si to rieši odbúraním nervozity...dom ti zostane tak či tak, skús sa usmiať a nechaj ju, nech rozpráva, predsa kto ťa pozná, jej veriť nebude a vysvetli jej, že vlastne môže byť rada, že neskončila v domove dôchodcov- lebo aj to sa môže stať, ak bude neznesiteľná...právo doživotne bývať nikdy nie je zadarmo, ani u nej nie...
...a vďačnosť za výchovu- to pociťujeme každý inak, záleží, ako sa k nám rodičia chovali,ako matka vedela pohladiť,nie iba ako dala jesť...to je dôležité, lebo ona by teraz možno čakala vďačnosť, len nejako nie je za čo...
video1983
15.08.11,17:10
No asi by ste sa matke, ktora na mojho manžela kyda pred jeho vlastnymi synmi že do domu nič nedoniesol, nepodakovala. Presne ako pišete, nepoznate tie vzťahy. Nejde mi o jej peniaze, tie 30 eura ma z bidy nevytrhnu a tu ani netriem. Som finančne dosť zabezpečena a mam vdaka daru, ktory mi dal aj otec, aj pekne zadlžena. Nepytala som od nej ani cent, len nech da pokoj. Ale nestrpim, aby ohovarala už v mojom dome mojho manžela s opatrovateľkou, a to tak okato, že svedkami su naši synovia.Moj brat byval v tomto dome predo mnou, a musel odisť, lebo pred jeho ženou a detmi zamykala obyvaciu izbu a KOMORUU s potravinami.


tak potom nejde teda o nezaplatene naklady, ale o jej spravanie, nuz myslim si uz len vydrzat!

mozno si videla film "tu staru treba zabit"

ze by inspiracia? :o:o
GABAZ
15.08.11,17:23
Cely tento prispevok mi pride cynicky a nie je mi jasne, co vlastne autorka riesi. Ked vedela, ze s mamou je komplikovane spoluzitie, nemala ostat byvat v dome. Ten financny prispevok by som pochopila, keby mala autorka financne problemy, ale v dalsom prispevku pise, ze penazi ma dost. Tak poradim uz len vela trpezlivosti, lebo so starymi ludmi je to tazke. Moj otec ma tolko rokov a tiez je s nim tazka dohoda, je tvrdohlavy a neda si povedat.
buchač
15.08.11,17:45
tak potom nejde teda o nezaplatene naklady, ale o jej spravanie, nuz myslim si uz len vydrzat!

mozno si videla film "tu staru treba zabit"

ze by inspiracia? :o:o

http://free.zoznam.sk/video/Ako-sa-budi-svokra-:))-
Katarina
15.08.11,17:47
Gabaz čítaš mi myšlienky. Niečo v tomto znení som chcela ešte doplniť.
Tweety
15.08.11,17:59
Gabaz čítaš mi myšlienky. Niečo v tomto znení som chcela ešte doplniť.
ÁNo, súhlasím, a jedna rada k tomu, nebrať všetky reči až tak smrteľné vážne, veľakrát to ani oni tak neberú, len tak skúšajú trpezlivosť domácich. Každý má svoje muchy, a starí ľudia ich majú trochu viac, chce to veľa trpezlivosti a trochu pochopenia.:) Treba sa správať tak, aby sme si to neskôr nevyčítali.
rudopp
15.08.11,18:11
ÁNo, súhlasím, a jedna rada k tomu, nebrať všetky reči až tak smrteľné vážne, veľakrát to ani oni tak neberú, len tak skúšajú trpezlivosť domácich. Každý má svoje muchy, a starí ľudia ich majú trochu viac, chce to veľa trpezlivosti a trochu pochopenia.:) Treba sa správať tak, aby sme si to neskôr nevyčítali.

To vždy :D
katalóg
15.08.11,18:17
Prečo sa rozhodli rodičia dom darovať, svoj domov?
rudopp
15.08.11,19:05
Prečo sa rozhodli rodičia dom darovať, svoj domov?

Mysleli si, že všetko pôjde hladko :
nebudú vlastníci na papieri
budú rozhodovať
budú sa mať naďalej radi
buchač
15.08.11,19:07
Cely tento prispevok mi pride cynicky a nie je mi jasne, co vlastne autorka riesi. Ked vedela, ze s mamou je komplikovane spoluzitie, nemala ostat byvat v dome. Ten financny prispevok by som pochopila, keby mala autorka financne problemy, ale v dalsom prispevku pise, ze penazi ma dost. Tak poradim uz len vela trpezlivosti, lebo so starymi ludmi je to tazke. Moj otec ma tolko rokov a tiez je s nim tazka dohoda, je tvrdohlavy a neda si povedat.

Gabaz čítaš mi myšlienky. Niečo v tomto znení som chcela ešte doplniť.
...nech si zadávateľka témy pozrie

http://www.porada.sk/t109571-moja-svokra.html


Prečo sa rozhodli rodičia dom darovať, svoj domov?

...za seba by som vedel povedať .......teda za rodičov , oni nemali zištné pohnútky , ak sa to takto dá povedať :) .......ale to je o iných vzťahoch , o tých sa v tých rôznych " Lampárňach " nepíše ...;)
Chobot
15.08.11,21:25
Poradi mi niekto, ako donutit matku, žijucu v spoločnej domacnosti prispievat na energie a poplatky voči obecnému uradu? dom mi bol darovany oboma rodičmi, otec už nežije. Matka ma pravo doživotneho uživania. Kde mam oznamiť tuto skutočnosť? je povinna prispievať na elektrinu, plyn a vodu, platiť za stočne? dochodok ma okolo 340 eur, a stravu si hradi sama. Ma opatrovatelku na 4 hodiny denne.

Prečo sa znovu pýtaš na to isté, čo sme ti už raz povedali v tejto téme?

http://www.porada.sk/t173723-v-r-1995-mi-bol-darovany-rodicovsky-starsi-rod-dom-oboma-rodicmi-s-vecnym-bremenom.html

Témy som ti spojil.
ančinka
16.08.11,15:31
Tak par veci vysvetlim..dom mi darovali, lebo už boli stary a nevladali..život v dome, kam treba vlačiť vedra s uhlim, na wc chodiť v zime po snehu na latrinu nie je med lizať na stare kolena..surodenci všetci odišli, nikto nemal zaujem..brat čo tu byval, odišiel ked som mala 10 rokov..dom mi darovali ked som mala 18 a vydala som sa, trebalo doň investovať a rodičia žili biedne..Bola som mlada a hlupa. Dnes hustim do svojich deti, aby sa učili a snažili postaviť na vlastne nohy, čo im všemožne pomožeme, ale mlady maju byť sami. Mam velky vekovy rozdiel v rodine, je to nie generačny, ale temer dvojgeneračny rozdiel. Ak ste to pochopili že mi ide o mamin dochodok, asi som sa zle vyjadrila, Ja proste už neviem, ako na nu, aby bol pokoj pod strechou. Co by za to, čo ma moja mama dala polka starkych osamelych. Samostatna izba, teplo, voda pod nosom, telka v izbe, byvanie zadara..robim pre nu z vdaky malo? stačilo by jej pokojne a v tichu žit. Ale ked vam urobi vlastna matka z manžela a syna (mladšieho, neznaša ho, lebo sa podoba na manželovu rodinu, starši syn je jej milačik) zlodeja, tak neviem neviem, či by ste boli šťastny, že ju mate..a tych krivd bolo dosť, nie len voči mne. Sme rodina rozdelenAa na dva tabory. Jej vyvoleny, a tí druhy, ktorych neznesie. Tam patrí vačšina jej vnučat, ktore ju nepridu navštíviť a tým ani mna..vraj až ked budem sama. Nechcela som touto debatou dosiahnut ani peniaze, ani sa jej zbaviť. Len radu, ako ju donutiť važiť si to čo ma, a to, že jedneho dňa ak by zalahla do postele, ju budem ja musiet prebaliť..A preto si myslim, že aj v nej by mala byť trocha vdaky že sme z tohto domu čosi dokazali urobiť, že sme jej ulahčili starobu a nič za to nechceme..len nech je preboha ticho a nevyraba hadky a nenavisť. Už som skušala neozyvat sa, aby nemala dovod na hadku. Ked sa da, odchadzame z domu, aby mala ticho. Ja už fakt neviem, čo mam urobiť. Vsetko čo urobime je zle. Manžel oberal čerešne, o barlach sa dotrepala k stromu a revala, že je to jej..Skušala som sa jej vyhražať, že odideme a buide si tu platiť všetko sama..smiala sa, že len vtedy sa dozviem čo urobi..mam čakať že to tu v tej už nefungujucej hlave podpali? stromy oblievala s naftou a palila, aby nikto nemal z nich užitok, lebo su jej..Dufam, že aspon trošku som to ozrejmila pre tych, čo by boli vdačny za mamičku..aj ja by som dala všetko, mať tak matku, čo by ma aspon raz v živote za niečo pochvalila, že som šikovna, dobra matka, gazdinka..vikendy ju stravujem ja, opatrovatelku ma len cez vikend a obedy jej nosia z vyvarovne len v pracovne dni. Nevladze si variť, tak si sadne k stolu a čaka. Neviem byt až taka hyena, aby som jej nedala jest, ked mi jeme, aj ked sa k nej neozvem. Nikdy nepovedala vaše nechcem. A nikdy nepovedala ani dakujem. Viem že život so starymi ludmi je ťažky. Ale nie všetci su taky. Poznam starcekov a babky, ktore si sami od ust odopru, len aby vnučencom čosi šupli. Ja take šťastie, a ni moje deti nemame. Dakujem za všetky rady. Nič tym nevyriešim že tu pišem, ale aspon som dostala par rad a povzbudeni.Ešte raz dik.
Chobot
17.08.11,10:58
Tak par veci vysvetlim..dom mi darovali, lebo už boli stary a nevladali..život v dome, kam treba vlačiť vedra s uhlim, na wc chodiť v zime po snehu na latrinu nie je med lizať na stare kolena..surodenci všetci odišli, nikto nemal zaujem..brat čo tu byval, odišiel ked som mala 10 rokov..dom mi darovali ked som mala 18 a vydala som sa, trebalo doň investovať a rodičia žili biedne..Bola som mlada a hlupa. Dnes hustim do svojich deti, aby sa učili a snažili postaviť na vlastne nohy, čo im všemožne pomožeme, ale mlady maju byť sami. Mam velky vekovy rozdiel v rodine, je to nie generačny, ale temer dvojgeneračny rozdiel. Ak ste to pochopili že mi ide o mamin dochodok, asi som sa zle vyjadrila, Ja proste už neviem, ako na nu, aby bol pokoj pod strechou. Co by za to, čo ma moja mama dala polka starkych osamelych. Samostatna izba, teplo, voda pod nosom, telka v izbe, byvanie zadara..robim pre nu z vdaky malo? stačilo by jej pokojne a v tichu žit. Ale ked vam urobi vlastna matka z manžela a syna (mladšieho, neznaša ho, lebo sa podoba na manželovu rodinu, starši syn je jej milačik) zlodeja, tak neviem neviem, či by ste boli šťastny, že ju mate..a tych krivd bolo dosť, nie len voči mne. Sme rodina rozdelenAa na dva tabory. Jej vyvoleny, a tí druhy, ktorych neznesie. Tam patrí vačšina jej vnučat, ktore ju nepridu navštíviť a tým ani mna..vraj až ked budem sama. Nechcela som touto debatou dosiahnut ani peniaze, ani sa jej zbaviť. Len radu, ako ju donutiť važiť si to čo ma, a to, že jedneho dňa ak by zalahla do postele, ju budem ja musiet prebaliť..A preto si myslim, že aj v nej by mala byť trocha vdaky že sme z tohto domu čosi dokazali urobiť, že sme jej ulahčili starobu a nič za to nechceme..len nech je preboha ticho a nevyraba hadky a nenavisť. Už som skušala neozyvat sa, aby nemala dovod na hadku. Ked sa da, odchadzame z domu, aby mala ticho. Ja už fakt neviem, čo mam urobiť. Vsetko čo urobime je zle. Manžel oberal čerešne, o barlach sa dotrepala k stromu a revala, že je to jej..Skušala som sa jej vyhražať, že odideme a buide si tu platiť všetko sama..smiala sa, že len vtedy sa dozviem čo urobi..mam čakať že to tu v tej už nefungujucej hlave podpali? stromy oblievala s naftou a palila, aby nikto nemal z nich užitok, lebo su jej..Dufam, že aspon trošku som to ozrejmila pre tych, čo by boli vdačny za mamičku..aj ja by som dala všetko, mať tak matku, čo by ma aspon raz v živote za niečo pochvalila, že som šikovna, dobra matka, gazdinka..vikendy ju stravujem ja, opatrovatelku ma len cez vikend a obedy jej nosia z vyvarovne len v pracovne dni. Nevladze si variť, tak si sadne k stolu a čaka. Neviem byt až taka hyena, aby som jej nedala jest, ked mi jeme, aj ked sa k nej neozvem. Nikdy nepovedala vaše nechcem. A nikdy nepovedala ani dakujem. Viem že život so starymi ludmi je ťažky. Ale nie všetci su taky. Poznam starcekov a babky, ktore si sami od ust odopru, len aby vnučencom čosi šupli. Ja take šťastie, a ni moje deti nemame. Dakujem za všetky rady. Nič tym nevyriešim že tu pišem, ale aspon som dostala par rad a povzbudeni.Ešte raz dik.

Nikto z nás jej povahu nezmení ani ju neprevychová. Myslím, že aj psychológ by bol z nej bezradný. Neviem, nakoľko je pri zmysloch, ale nebolo by možné posúdiť jej zdravotný stav, či nie je náhodou už nesvojprávna? (z toho správania, čo popisuješ - ale to len ty vieš posúdiť).

Jediným riešením by bolo, ako som už vyššie písal, sa odsťahovať do podnájmu na nejaký čas a nechať ju samú, aby mala pokoj. Buď sa spamätá, alebo tak bude žiť do konca života. Nie si povinná trpieť jej správanie a legálne ju z domu nedostaneš.